Thailand Open  

Tournament Name: SCG Thailand Open
Tournament Dates: 04/10/2016-09/10/2016
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO Takuto INOUE / Yuki KANEKO
MS Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO
WD Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Aya OHORI Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD TAN Kian Meng / LAI Pei Jing TANG Chun Man / TSE Ying Suet

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Watchara BURANAKUEA 21-14 / 21-14 Saharat MUCHSHIMA / Pongsakorn THONGKHAM 930 21
Round 1 - Sukrit MAUNGLAI / Natdanai UAKOOLWARAWAT 12-21 / 21-19 / 21-9 Yohanes Timothy Yacob RAMBITAN / Nathaniel Ernestan SULISTYO - 40
Round 1 185 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-14 / 11-8 Ret. Yan Sheng LEE / Woon Fui LIN 302 24
Round 1 95 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-8 Peeranat BOONTUN / Krit TANTIANANKUL - 26
Round 1 463 Alwi MAHARDIKA / Wisnu Cahyo SAPUTRO 19-21 / 21-15 / 22-20 Teerasak KLEEBYEESUN / Chavapat TOCHAREONBODEE - 44
Round 1 88 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-7 / 21-8 ARKORNNIT THAPTIMDONG / Boonyakorn THUMPANICHWONG 281 16
Round 1 198 Tanupat VIRIYANGKURA / Wasapon UTTAMANG 21-19 / 15-21 / 13-3 Ret. LEW Ming Hui / Guo Zheng SIM - 34
Round 1 152 Darren Isaac DEVADASS / Jinn Hwa TAN 24-22 / 15-21 / 21-19 TOVANNAKASEM Samatcha / Siwadol SOOKPRADIT - 52
Round 2 - Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Watchara BURANAKUEA 21-8 / 21-14 Sukrit MAUNGLAI / Natdanai UAKOOLWARAWAT - 23
Round 2 95 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-19 / 21-13 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 185 34
Round 2 88 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-12 / 21-11 Alwi MAHARDIKA / Wisnu Cahyo SAPUTRO 463 19
Round 2 198 Tanupat VIRIYANGKURA / Wasapon UTTAMANG 13-21 / 21-18 / 23-21 Darren Isaac DEVADASS / Jinn Hwa TAN 152 46
MD
Round 1 44 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 22-20 / 19-21 / 21-15 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 56
Round 1 61 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Pakkawat VILAILAK - 32
Round 1 35 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-19 / 19-21 / 21-18 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 108 51
Round 1 - LIAO Min Chun / LU Chia Hung 24-22 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Watchara BURANAKUEA - 35
Round 1 24 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-17 Tanupat VIRIYANGKURA / Wasapon UTTAMANG 198 26
Round 1 50 Wannawat AMPUNSUWAN / Tinn ISRIYANET 21-19 / 21-17 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 68 37
Round 1 43 Hardianto HARDIANTO / Kenas Adi HARYANTO 22-20 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Pakin KUNA-ANUVIT - 31
Round 1 52 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 14-21 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 55 45
Round 1 78 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 21-12 / 21-18 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 63 32
Round 1 39 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 21-19 / 16-21 / 21-18 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN - 51
Round 1 71 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 10-21 / 21-17 / 21-17 Minh BAO / Bao Duc DUONG 80 39
Round 1 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-17 HO Wai Lun / TAM Chun Hei - 28
Round 1 95 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-15 / 21-13 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 51 30
Round 1 48 Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-10 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LIANG Jui Wei 105 28
Round 1 88 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-12 / 21-11 Didit JUANG / Ricky Alvarino SIDARTA - 19
Round 1 25 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-6 / 21-13 Lukhi Apri NUGROHO / Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN 665 21
Round 2 44 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 16-21 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 61 68
Round 2 35 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-19 / 21-17 LIAO Min Chun / LU Chia Hung - 30
Round 2 24 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-12 / 21-12 Wannawat AMPUNSUWAN / Tinn ISRIYANET 50 26
Round 2 52 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 18-21 / 21-16 Hardianto HARDIANTO / Kenas Adi HARYANTO 43 52
Round 2 78 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 21-17 / 21-17 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 39 30
Round 2 27 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-17 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 71 32
Round 2 48 Thien How HOON / Kok Siang TEO 23-21 / 17-21 / 21-10 LU Ching Yao / YANG Po Han 95 70
Round 2 25 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-12 / 21-16 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 88 21
Quarter-final 44 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-18 / 21-14 OR Chin Chung / TANG Chun Man 35 34
Quarter-final 52 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 13-21 / 29-27 / 21-19 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 24 56
Quarter-final 78 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 21-15 / 17-21 / 21-14 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 27 52
Quarter-final 25 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-16 / 21-17 Thien How HOON / Kok Siang TEO 48 32
Semi-final 44 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-19 / 24-22 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 52 43
Semi-final 25 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 21-18 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 78 38
Final 25 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 17-21 / 21-14 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 44 60
MS (qual)
Round 1 425 Karnphop ATTHAVIROJ 21-14 / 21-17 Thanapat RUNGRATTANAPON - 23
Round 1 1286 Yodsakorn NUALNOOPLONG 21-7 / 21-8 Phakorn CHOTPHINIT 1588 21
Round 1 1323 Chayanin MEKMUSIK 19-21 / 21-18 / 21-9 Vichayapong KANJANAKEEREEWONG 897 51
Round 1 1588 Nirut ARUNLIMSAWAD 25-27 / 21-14 / 21-17 Takdanai WONGSETHAKAL - 53
Round 1 454 Pacharapol NIPORNRAM 21-9 / 21-16 Ratchapol MAKKASASITHORN - 18
Round 1 - Puja Adria RAMADAN 21-16 / 21-9 Setthawut JIANTANET - 28
Round 1 521 Nonpakorn NANTATHEERO 21-10 / 21-13 Apinop ARAYACHAROEN 1130 20
Round 1 1323 Teerapat KEAWAN 19-21 / 21-16 / 24-22 Muhammad HADIYAT M - 41
Round 1 - Joyireh Avi MANASYE 14-21 / 21-11 / 21-18 Kunanon PROMCHIENRUT - 44
Round 1 849 Kittithat CHEIKLINTHES 20-22 / 21-19 / 21-14 Peeranut SANGSOMPORN 929 48
Round 1 - Zulfikar Azis HIDAYAT 24-22 / 22-20 Anthony Ratchanon JONGJUCKKRAPUN - 28
Round 1 566 Chaiyasit SUKASEM 21-14 / 0-0 Ret. Aekyuth PAIJIT - 15
Round 1 1116 Kachain BUARUNG 21-11 / 21-15 Praranat PRAPUTTHAM 1323 24
Round 1 1450 TANKMANUSTONG Warut 21-18 / 21-17 Thanh Long TRUONG 620 24
Round 1 1588 Nakarin SAELIM 16-21 / 22-20 / 21-17 Boonyakorn THUMPANICHWONG 897 40
Round 1 486 Kandis WANAROON 21-15 / 21-9 Supachai CHAISIN - 22
Round 2 425 Karnphop ATTHAVIROJ 21-18 / 21-14 Yodsakorn NUALNOOPLONG 1286 31
Round 2 454 Pacharapol NIPORNRAM 21-10 / 21-8 Puja Adria RAMADAN - 20
Round 2 521 Nonpakorn NANTATHEERO 21-17 / 21-15 Teerapat KEAWAN 1323 27
Round 2 - Joyireh Avi MANASYE 21-12 / 22-20 Kittithat CHEIKLINTHES 849 26
Round 2 - Zulfikar Azis HIDAYAT 22-20 / 21-17 Chaiyasit SUKASEM 566 29
Round 2 1116 Kachain BUARUNG 22-20 / 11-21 / 21-15 TANKMANUSTONG Warut 1450 50
Round 2 486 Kandis WANAROON 21-18 / 21-13 Nakarin SAELIM 1588 28
MS
Round 1 171 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 17-21 / 21-18 Ihsan Maulana MUSTOFA 25 73
Round 1 49 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-12 Shreyansh JAISWAL 143 33
Round 1 202 Kodai NARAOKA 21-12 / 24-22 Mek NARONGRIT 204 43
Round 1 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-14 Muhammad Bayu PANGISTHU 105 36
Round 1 92 Riichi TAKESHITA 21-7 / 21-4 Zulfikar Azis HIDAYAT - 17
Round 1 57 Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-12 CHU Han Chou 342 33
Round 1 226 Panji Ahmad MAULANA 21-16 / 21-15 C. Rohit Yadav 334 31
Round 1 27 HSU Jen Hao 23-21 / 22-20 Kittipong IMNARK 300 48
Round 1 247 LIU Wei Chi 21-17 / 18-21 / 21-18 Korakrit LAOTRAKUL 336 62
Round 1 56 CHONG Wei Feng 20-22 / 21-18 / 21-13 Henrikho KHO WIBOWO 206 56
Round 1 382 Chacharit YAOWANIT 18-21 / 21-18 / 21-15 Kachain BUARUNG 1116 48
Round 1 46 Kenta NISHIMOTO 21-8 / 21-7 Chayanin MEKMUSIK 1323 25
Round 1 221 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-10 / 21-16 CHAN Yan Kit 290 31
Round 1 77 Harsheel DANI 21-18 / 21-14 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 135 31
Round 1 244 YANG Chih Chieh 21-12 / 21-9 TOVANNAKASEM Samatcha 361 26
Round 1 123 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 21-17 Yu IGARASHI 291 44
Round 1 87 Teck Zhi SOO 21-15 / 21-15 LU Chia Hung 228 34
Round 1 374 LEE Chak Wai 21-13 / 21-16 Nathaniel Ernestan SULISTYO 276 22
Round 1 34 WANG Tzu Wei 11-0 Ret. Kay Ee YEOH 357 3
Round 1 127 LIEW Daren 21-17 / 21-12 Tawan HUANSURIYA 415 31
Round 1 152 SHIH Kuei Chun 21-19 / 21-19 SOONG Joo Ven 90 40
Round 1 218 Wisnu Yuli PRASETYO 21-14 / 21-11 Kantawat LEELAVECHABUTR 208 38
Round 1 270 HSUEH Hsuan Yi 21-11 / 21-15 Kandis WANAROON 486 27
Round 1 52 Takuma UEDA 21-8 / 21-5 Pacharapol NIPORNRAM 454 24
Round 1 227 Adulrach NAMKUL 21-23 / 21-14 / 21-19 Evert SUKAMTA 161 67
Round 1 184 Kantaphon WANGCHAROEN 14-21 / 21-19 / 21-17 Sameer VERMA 40 61
Round 1 97 Pannawit THONGNUAM 21-18 / 20-22 / 21-15 Fikri Ihsandi HADMADI 104 63
Round 1 83 Firman Abdul KHOLIK 21-15 / 15-21 / 21-15 LIN Yu Hsien 66 70
Round 1 360 Vicky Angga SAPUTRA 21-12 / 21-15 Karnphop ATTHAVIROJ 425 31
Round 1 32 Sony Dwi KUNCORO 21-6 / 21-10 Pollakorn JARASJINDAWONG 513 25
Round 1 521 Nonpakorn NANTATHEERO W.O. Joyireh Avi MANASYE - 0
Round 1 30 Boonsak PONSANA W.O. Simon SANTOSO 115 0
Round 2 171 Suppanyu AVIHINGSANON 21-10 / 21-15 Nonpakorn NANTATHEERO 521 31
Round 2 49 Kazumasa SAKAI 18-21 / 21-18 / 21-4 Kodai NARAOKA 202 58
Round 2 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 18-21 / 21-7 Riichi TAKESHITA 92 56
Round 2 226 Panji Ahmad MAULANA 21-17 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 57 39
Round 2 27 HSU Jen Hao 21-11 / 21-12 LIU Wei Chi 247 27
Round 2 56 CHONG Wei Feng 21-18 / 21-19 Chacharit YAOWANIT 382 34
Round 2 46 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-8 Shesar Hiren RHUSTAVITO 221 34
Round 2 244 YANG Chih Chieh 21-12 / 25-27 / 21-15 Harsheel DANI 77 54
Round 2 123 LEE Cheuk Yiu 11-21 / 27-25 / 21-14 Teck Zhi SOO 87 62
Round 2 34 WANG Tzu Wei 21-9 / 21-11 LEE Chak Wai 374 22
Round 2 127 LIEW Daren 21-14 / 21-15 SHIH Kuei Chun 152 29
Round 2 30 Boonsak PONSANA 22-20 / 21-14 Wisnu Yuli PRASETYO 218 51
Round 2 270 HSUEH Hsuan Yi 23-21 / 24-22 Takuma UEDA 52 50
Round 2 184 Kantaphon WANGCHAROEN 21-10 / 21-16 Adulrach NAMKUL 227 35
Round 2 97 Pannawit THONGNUAM 21-12 / 15-21 / 21-18 Firman Abdul KHOLIK 83 61
Round 2 32 Sony Dwi KUNCORO 13-21 / 22-20 / 21-12 Vicky Angga SAPUTRA 360 64
Round 3 171 Suppanyu AVIHINGSANON 21-17 / 21-18 Kazumasa SAKAI 49 43
Round 3 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-19 Panji Ahmad MAULANA 226 41
Round 3 27 HSU Jen Hao 21-15 / 21-10 CHONG Wei Feng 56 39
Round 3 46 Kenta NISHIMOTO 20-22 / 21-14 / 21-16 YANG Chih Chieh 244 84
Round 3 123 LEE Cheuk Yiu 17-21 / 21-17 / 21-15 WANG Tzu Wei 34 63
Round 3 127 LIEW Daren 22-24 / 21-12 / 21-17 Boonsak PONSANA 30 71
Round 3 270 HSUEH Hsuan Yi 21-13 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 184 38
Round 3 32 Sony Dwi KUNCORO 24-22 / 21-13 Pannawit THONGNUAM 97 48
Quarter-final 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-8 / 21-18 Suppanyu AVIHINGSANON 171 40
Quarter-final 46 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 21-11 HSU Jen Hao 27 48
Quarter-final 123 LEE Cheuk Yiu 21-12 / 17-21 / 21-15 LIEW Daren 127 59
Quarter-final 32 Sony Dwi KUNCORO 21-12 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 270 35
Semi-final 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 46 46
Semi-final 32 Sony Dwi KUNCORO 19-21 / 21-16 / 21-17 LEE Cheuk Yiu 123 61
Final 26 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO 32 42
WD (qual)
Round 1 285 Ade Magnifiro KHASANAH / Fitria Ayu NAWANGWULAN 21-12 / 21-15 Praphawarin JATUPANAPORN / Suangsupa SUPPASANG - 22
Round 1 - Pakitta BONOI / Yanika YODCHOMPU 21-11 / 21-8 Novi INDRIANI / Mia KURNIA - 24
Round 1 407 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-10 / 21-16 CHANG Hsin Tien / PENG Li Ting 523 25
Round 2 - Dini Fitri ALVIANI / Inten RATNASARI 21-10 / 11-3 Ret. Ade Magnifiro KHASANAH / Fitria Ayu NAWANGWULAN 285 18
Round 2 - Pakitta BONOI / Yanika YODCHOMPU 15-21 / 22-20 / 13-7 Ret. Zahra Mahria Rossedy PERMATA / Debora Rumate VEHRENICA 408 39
WD
Round 1 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-4 / 21-10 Dini Fitri ALVIANI / Inten RATNASARI - 20
Round 1 182 LIN Tsun Yu / KUO Yu Wen 21-11 / 21-16 Natchpapha CHATUPORNKARNCHANA / Sanicha CHUMNIBANNAKARN 190 36
Round 1 59 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-18 / 21-15 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 407 31
Round 1 113 Ririn AMELIA / Anna Ching Yik CHEONG 21-18 / 21-9 Chonnicha CHAROENWAT / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 30
Round 1 143 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-18 / 21-19 CHENG Chi Ya / YU Chien Hui 367 34
Round 1 146 LEE Zhi Qing / Prajakta SAWANT 21-13 / 21-19 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT - 25
Round 1 - Szu Yu CHEN / WU Ti Jung 21-13 / 21-7 Pakitta BONOI / Yanika YODCHOMPU - 17
Round 1 - Papatsorn EKSORAKUL / Natcha SAENGCHOTE 21-11 / 21-4 Manassiri BOWONWITTHANAKUL / Kittanut PONGPUEK - 16
Round 1 77 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 21-15 / 21-15 Suchanya KANCHANASAKA / Nannapas SUKKLAD 173 28
Round 1 50 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 22-20 / 21-15 Pacharapun CHOCHUWONG / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 147 34
Round 1 339 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 21-16 / 21-13 Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL / Supamart MINGCHUA 141 26
Round 1 30 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-4 / 21-4 Natasha HERLOARDJO / Rofahadah Supriadi PUTRI 120 21
Round 1 52 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 19-21 / 21-9 / 22-20 Ruethaichanok LAISUAN / Alisa SAPNITI 167 49
Round 1 65 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 21-18 / 21-17 Nattcha CHATPUTTARIN / Fareeda LOOG 180 31
Round 1 222 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-17 / 21-16 Thanaporn KIAWCHA-ON / Thanyasuda WONGYA 270 33
Round 1 19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-7 / 14-21 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 80 43
Round 2 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-13 LIN Tsun Yu / KUO Yu Wen 182 36
Round 2 59 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-12 / 21-16 Ririn AMELIA / Anna Ching Yik CHEONG 113 36
Round 2 143 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-10 / 21-13 LEE Zhi Qing / Prajakta SAWANT 146 23
Round 2 - Szu Yu CHEN / WU Ti Jung 15-21 / 21-19 / 21-15 Papatsorn EKSORAKUL / Natcha SAENGCHOTE - 58
Round 2 50 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-11 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 77 30
Round 2 30 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-15 / 21-12 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 339 31
Round 2 65 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 21-12 / 20-22 / 21-17 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 52 74
Round 2 19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-13 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 222 34
Quarter-final 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 59 41
Quarter-final 143 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 21-19 / 21-16 Szu Yu CHEN / WU Ti Jung - 32
Quarter-final 50 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 15-21 / 21-14 / 21-17 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 30 60
Quarter-final 19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-10 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 65 41
Semi-final 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-13 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 143 44
Semi-final 50 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-19 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 19 47
Final 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-17 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 50 58
WS (qual)
Round 1 326 Piramon CHAMNAKTAN 21-16 / 21-15 Natthakorn JAIAREREE 676 26
Round 1 346 CHENG Yu Chieh 15-21 / 25-23 / 21-9 Manassanan LERTHATTASIN 510 41
Round 1 555 Banthita KHAMSAITONG 21-5 / 21-15 Nattcha CHATPUTTARIN 394 26
Round 1 305 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-13 / 21-12 Phanitta SANGKAWATANA 220 25
Round 1 229 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN 21-13 / 21-10 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 383 30
Round 1 362 Nuntakarn AIMSAARD 21-16 / 21-9 Vioni FLORENCYA 244 22
Round 1 248 Chananchida JUCHAROEN 21-11 / 12-21 / 21-11 Jesica MULJATI 319 51
Round 1 680 Laksika KANLAHA 21-14 / 21-16 Kunjira KHONGDEE 353 32
Round 2 326 Piramon CHAMNAKTAN 21-16 / 21-18 CHENG Yu Chieh 346 27
Round 2 305 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-15 / 21-18 Banthita KHAMSAITONG 555 27
Round 2 362 Nuntakarn AIMSAARD 15-21 / 23-21 / 21-19 Ornnicha JONGSATHAPORNPARN 229 63
Round 2 680 Laksika KANLAHA 21-17 / 21-19 Chananchida JUCHAROEN 248 42
WS
Round 1 133 YEO Jia Min 16-8 Ret. Sarita SUWANNAKITBORIHAN 150 9
Round 1 35 Aya OHORI 21-15 / 21-18 LEE Chia Hsin 71 37
Round 1 29 TEE Jing Yi 22-20 / 21-8 Rusydina Antardayu RIODINGIN 146 41
Round 1 49 Pornpawee CHOCHUWONG 21-8 / 21-8 CHUA Hui Zhen Grace 103 30
Round 1 18 Nitchaon JINDAPOL 20-22 / 21-19 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 175 71
Round 1 113 YU Chien Hui 21-11 / 21-23 / 21-13 Piramon CHAMNAKTAN 326 48
Round 1 53 Dinar Dyah AYUSTINE 22-20 / 21-10 Kaori IMABEPPU 44 38
Round 1 76 Ruselli HARTAWAN 21-23 / 21-14 / 21-15 Supanida KATETHONG 112 48
Round 1 143 Yulia Yosephin SUSANTO 21-17 / 16-21 / 21-15 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 305 66
Round 1 30 LIANG Xiaoyu 21-8 / 22-20 Febby ANGGUNI 116 37
Round 1 50 Fitriani FITRIANI 21-11 / 21-14 Laksika KANLAHA 680 32
Round 1 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-15 HU Ling Fang 117 38
Round 1 65 HO Yen Mei 16-21 / 21-19 / 21-18 CHIANG Ying Li 68 50
Round 1 19 Yui HASHIMOTO 21-12 / 21-10 Nuntakarn AIMSAARD 362 31
Round 1 57 GOH Jin Wei 21-15 / 21-10 Hanna RAMADINI 47 31
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 21-18 Hera DESI 196 37
Round 2 35 Aya OHORI 21-18 / 21-9 YEO Jia Min 133 32
Round 2 29 TEE Jing Yi 10-21 / 22-20 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 49 57
Round 2 18 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 19-21 / 21-11 YU Chien Hui 113 49
Round 2 53 Dinar Dyah AYUSTINE 21-13 / 21-10 Ruselli HARTAWAN 76 34
Round 2 30 LIANG Xiaoyu 21-16 / 16-21 / 21-6 Yulia Yosephin SUSANTO 143 63
Round 2 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 21-11 Fitriani FITRIANI 50 35
Round 2 65 HO Yen Mei 21-19 / 14-21 / 21-16 Yui HASHIMOTO 19 61
Round 2 57 GOH Jin Wei 21-16 / 16-21 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 55
Quarter-final 35 Aya OHORI 21-13 / 21-6 TEE Jing Yi 29 27
Quarter-final 18 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-15 Dinar Dyah AYUSTINE 53 38
Quarter-final 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20-22 / 21-13 / 21-12 LIANG Xiaoyu 30 63
Quarter-final 57 GOH Jin Wei 21-17 / 21-13 HO Yen Mei 65 30
Semi-final 35 Aya OHORI 21-12 / 12-21 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 18 65
Semi-final 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 22-20 / 21-13 GOH Jin Wei 57 49
Final 35 Aya OHORI 25-23 / 21-8 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 49
XD (qual)
Round 1 - Pakkawat VILAILAK / Supanida KATETHONG 21-14 / 21-11 Kamaldeep SINGH / LEE Zhi Qing 255 19
Round 1 - Watchara BURANAKUEA / Thidarat KLEEBYEESOON 21-13 / 21-18 Hendra TANDJAYA / Fitria Ayu NAWANGWULAN 511 21
Round 1 - Hilkiya BL / Natasha HERLOARDJO 21-15 / 21-14 Zachary Chiong Shen SIA / Anna Ching Yik CHEONG 361 23
Round 1 - Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-11 Piyapat WANNALEE / Thanapim KAWEENUNTAVONG - 19
Round 1 249 Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN / Desiree, Hao Shan SIOW 18-21 / 21-17 / 21-18 Wasapon UTTAMANG / Thanaporn KIAWCHA-ON 355 40
Round 1 231 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-18 / 13-21 / 21-17 LU Ching Yao / HUANG Mei Ching 449 41
Round 1 - Pannawit THONGNUAM / Papatsorn EKSORAKUL 21-13 / 21-12 Drajat BENO / Novi INDRIANI - 18
Round 1 706 Pacharapol NIPORNRAM / Ruethaichanok LAISUAN 21-18 / 15-21 / 21-8 Panachai WORASAKTAYANAN / Alisa SAPNITI 275 35
Round 2 - Watchara BURANAKUEA / Thidarat KLEEBYEESOON 21-16 / 21-14 Pakkawat VILAILAK / Supanida KATETHONG - 25
Round 2 - Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-12 Hilkiya BL / Natasha HERLOARDJO - 18
Round 2 231 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-10 / 21-8 Bowornwatanuwong PHUTTHAPORN / Desiree, Hao Shan SIOW 249 18
Round 2 706 Pacharapol NIPORNRAM / Ruethaichanok LAISUAN 22-20 / 21-19 Pannawit THONGNUAM / Papatsorn EKSORAKUL - 29
XD
Round 1 - TSENG Min Hao / HU Ling Fang 11-21 / 21-15 / 22-20 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 17 42
Round 1 203 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-10 / 21-14 LIANG Jui Wei / PENG Li Ting - 19
Round 1 51 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-17 / 14-21 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 46 48
Round 1 76 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-15 / 21-10 Nonthawat SATTANAKO / Rawimon IAMRATANAMAETHEEKUL - 19
Round 1 27 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 13-21 / 26-24 / 21-19 Lukhi Apri NUGROHO / Ririn AMELIA 110 57
Round 1 231 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 21-10 / 21-15 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 608 23
Round 1 - LU Chia Pin / CHENG Chi Ya 21-12 / 17-21 / 21-14 YANG Po Han / CHENG Yu Chieh - 35
Round 1 - Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-15 / 17-21 / 21-17 LEE Jhe-Huei / WU Ti Jung 86 45
Round 1 83 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 21-11 / 21-12 Watchara BURANAKUEA / Thidarat KLEEBYEESOON - 21
Round 1 42 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-14 / 21-15 Tanupat VIRIYANGKURA / Thanyasuda WONGYA 297 22
Round 1 143 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA 23-21 / 21-13 Pacharapol NIPORNRAM / Ruethaichanok LAISUAN 706 28
Round 1 19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-9 / 21-7 Hiski RUMENGAN / Rofahadah Supriadi PUTRI - 22
Round 1 103 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-19 / 19-21 / 21-19 LEE Yang / KUO Yu Wen 137 51
Round 1 419 Danny Bawa CHRISNANTA / Putri Sari Dewi CITRA 8-21 / 22-20 / 21-18 Edi SUBAKTIAR / Richi Puspita DILI 185 46
Round 1 108 Rafiddias Akhdan NUGROHO / Masita MAHMUDIN 21-19 / 21-16 Pakin KUNA-ANUVIT / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 166 28
Round 1 20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 19-21 / 21-13 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting - 45
Round 2 203 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-21 / 21-13 / 21-15 TSENG Min Hao / HU Ling Fang - 38
Round 2 51 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-19 / 21-13 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 76 33
Round 2 231 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 16-21 / 21-15 / 21-18 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 27 48
Round 2 - Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-10 / 23-21 LU Chia Pin / CHENG Chi Ya - 34
Round 2 42 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-10 / 21-19 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 83 31
Round 2 19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-19 / 21-18 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA 143 49
Round 2 103 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-14 / 21-11 Danny Bawa CHRISNANTA / Putri Sari Dewi CITRA 419 26
Round 2 20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-15 Rafiddias Akhdan NUGROHO / Masita MAHMUDIN 108 39
Quarter-final 203 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-9 / 21-11 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 51 22
Quarter-final - Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-17 / 15-21 / 21-12 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 231 51
Quarter-final 19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-15 / 19-21 / 21-11 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 42 52
Quarter-final 20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-19 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 103 38
Semi-final 203 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 18-21 / 21-13 / 21-15 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL - 51
Semi-final 19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-24 / 21-17 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 20 69
Final 19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 22-20 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 203 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2739 88.35 00:38:52 2.27 3 9.7%
MS 60 139 19 31.7% 5040 84 00:43:55 1.91 13 21.7%
WD 31 67 5 16.1% 2342 75.55 00:36:06 2.09 2 6.5%
WS 30 72 12 40.0% 2558 85.27 00:44:44 1.91 6 20.0%
XD 31 76 14 45.2% 2762 89.1 00:37:46 2.36 1 3.2%
Total 183 427 61 33.3% 15441 84.38 00:40:50 2.07 25 13.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 26 12 68.4%
Hong Kong 19 11 63.3%
Malaysia 34 24 58.6%
Chinese Taipei 31 35 47.0%
Thailand 88 100 46.8%
Singapore 6 7 46.2%
Indonesia 42 51 45.2%
India 3 7 30.0%
Vietnam 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8