All England  

Tournament Name: YONEX All England Open
Tournament Dates: 08/03/2011-13/03/2011
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LEE Chong Wei LIN Dan
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA
WS WANG Shixian Eriko HIROSE
XD XU Chen / MA Jin Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 47 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-13 / 21-16 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 27 22
Round 1 84 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 13-21 / 21-17 / 21-17 Michael FUCHS / Oliver ROTH 33 45
Round 1 36 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-17 / 21-15 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 45 25
Round 1 41 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-16 / 29-27 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 44 39
Round 1 94 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-15 / 21-13 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 43 30
Round 1 48 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 22-20 / 18-21 / 21-16 Robert BLAIR / Flandy LIMPELE 70 39
Round 2 47 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-14 / 21-11 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 84 23
Round 2 41 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-18 / 21-17 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 39 27
Round 2 94 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-18 / 21-18 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 48 22
MD
Round 1 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 18-21 / 21-9 / 21-12 HONG Wei / SHEN Ye 53 52
Round 1 35 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-6 / 21-10 Marcus ELLIS / Peter MILLS 29 25
Round 1 47 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-14 / 21-19 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 7 27
Round 1 23 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-16 / 21-18 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 40 33
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 24-22 / 13-21 / 21-13 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 34 58
Round 1 61 CHAI Biao / GUO Zhendong 19-21 / 21-19 / 21-15 KWON Yi Goo / SHIN Baek Cheol 224 55
Round 1 8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-10 / 19-21 / 21-14 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 37 46
Round 1 31 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-13 / 21-18 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 16 31
Round 1 17 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-17 / 21-19 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13 28
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 21-13 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 36 25
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-11 / 21-16 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 24 27
Round 1 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-10 / 25-23 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 41 28
Round 1 26 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-16 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 24
Round 1 6 CAI Yun / FU Haifeng 12-21 / 21-17 / 21-17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 15 39
Round 1 19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-17 / 21-11 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Chayut TRIYACHART 58 27
Round 1 3 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-5 / 21-12 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 94 18
Round 2 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-7 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 35 28
Round 2 47 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 12-21 / 21-14 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 23 49
Round 2 61 CHAI Biao / GUO Zhendong 13-21 / 21-17 / 21-8 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 60
Round 2 8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-16 / 21-16 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 31 28
Round 2 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-10 / 22-20 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 17 24
Round 2 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 24
Round 2 6 CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 21-11 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 26 25
Round 2 3 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 16-21 / 21-10 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 19 49
Quarter-final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 47 40
Quarter-final 61 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-18 / 21-17 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 8 36
Quarter-final 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 23-25 / 21-11 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 4 49
Quarter-final 6 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 18-21 / 21-17 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 3 54
Semi-final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 26-24 / 21-12 CHAI Biao / GUO Zhendong 61 53
Semi-final 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 23-21 CAI Yun / FU Haifeng 6 40
Final 1 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 15-21 / 21-18 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 62
MS (qual)
Round 1 37 Pablo ABIAN 17-21 / 21-19 / 21-17 Scott EVANS 42 54
Round 1 38 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 21-9 Valeriy ATRASHCHENKOV 79 23
Round 1 35 Carl BAXTER 21-9 / 21-14 Christian LIND THOMSEN 48 35
Round 1 36 Ajay JAYARAM 21-17 / 21-14 Eric PANG 40 29
Round 1 29 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18-21 / 24-22 / 21-19 CHAN Yan Kit 50 59
Round 1 43 Anand PAWAR 21-10 / 22-20 Rune ULSING 52 35
Round 1 47 HSUEH Hsuan Yi 21-9 / 21-9 WONG Wing Ki Vincent 34 26
Round 2 41 LEE Hyun Il 18-21 / 21-17 / 21-13 Pablo ABIAN 37 42
Round 2 38 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-15 Carl BAXTER 35 31
Round 2 36 Ajay JAYARAM 17-21 / 21-15 / 22-20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 29 49
Round 2 43 Anand PAWAR 21-18 / 21-11 HSUEH Hsuan Yi 47 31
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-9 / 21-11 Brice LEVERDEZ 31 24
Round 1 13 BAO Chunlai 21-10 / 21-6 Sony Dwi KUNCORO 33 29
Round 1 7 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-15 Simon SANTOSO 12 43
Round 1 41 LEE Hyun Il 21-13 / 21-13 Joachim PERSSON 25 26
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-15 HU Yun 17 35
Round 1 10 Kenichi TAGO 21-12 / 21-19 Przemyslaw WACHA 28 33
Round 1 5 CHEN Long 21-10 / 21-10 SON Wan Ho 18 37
Round 1 38 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-18 Anand PAWAR 43 31
Round 1 9 DU Pengyu 13-21 / 21-11 / 21-14 Jan O JORGENSEN 11 46
Round 1 8 Tien Minh NGUYEN 15-21 / 21-16 / 21-15 Dicky PALYAMA 23 59
Round 1 21 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-19 Ajay JAYARAM 36 35
Round 1 3 LIN Dan 21-14 / 21-17 Choong Hann WONG 32 31
Round 1 16 Marc ZWIEBLER 21-11 / 8-21 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 22 55
Round 1 6 CHEN Jin 23-21 / 21-12 Rajiv OUSEPH 15 39
Round 1 20 WANG Zhengming 21-17 / 21-17 PARK Sung Hwan 14 36
Round 1 24 Kazushi YAMADA 21-10 / 21-14 Taufik HIDAYAT 2 31
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-16 BAO Chunlai 13 42
Round 2 7 Boonsak PONSANA 22-20 / 21-12 LEE Hyun Il 41 41
Round 2 4 Peter Hoeg GADE 21-9 / 22-20 Kenichi TAGO 10 41
Round 2 8 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-15 DU Pengyu 9 37
Round 2 3 LIN Dan 21-11 / 21-17 Dionysius Hayom RUMBAKA 21 34
Round 2 16 Marc ZWIEBLER 21-18 / 22-20 CHEN Jin 6 47
Round 2 24 Kazushi YAMADA 21-15 / 19-21 / 21-16 WANG Zhengming 20 56
Round 2 5 CHEN Long W.O. Tanongsak SAENSOMBOONSUK 38 0
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-7 Boonsak PONSANA 7 30
Quarter-final 5 CHEN Long 21-12 / 21-12 Peter Hoeg GADE 4 47
Quarter-final 3 LIN Dan 21-17 / 21-11 Tien Minh NGUYEN 8 38
Quarter-final 16 Marc ZWIEBLER 21-18 / 17-21 / 21-15 Kazushi YAMADA 24 62
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-13 CHEN Long 5 46
Semi-final 3 LIN Dan 21-9 / 16-21 / 21-11 Marc ZWIEBLER 16 63
Final 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-17 LIN Dan 3 52
WD (qual)
Round 1 96 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 21-19 / 21-17 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 46 31
Round 1 104 Lita NURLITA / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-13 Mingtian FU / Juan GU 238 25
Round 1 81 CHENG Shu / MA Jin 21-11 / 21-12 CHANG Hsin Yun / LAI Chia Wen 238 25
WD
Round 1 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 13-21 / 21-13 / 21-16 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 20 43
Round 1 81 CHENG Shu / MA Jin 21-5 / 21-6 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 14 21
Round 1 111 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 22-20 / 21-16 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 37
Round 1 19 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-11 / 21-18 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21 22
Round 1 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-6 / 21-10 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 26 19
Round 1 96 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 21-15 / 17-21 / 21-14 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 18 43
Round 1 42 HA Jung Eun / KIM Min Jung 20-22 / 21-18 / 22-20 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 11 56
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-13 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 30 27
Round 1 (176*) KIM Ha Na / KIM Min Seo 21-10 / 21-10 Iris WANG / Rena WANG 31 22
Round 1 54 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 15-21 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 5 43
Round 1 13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 16-21 / 21-18 / 21-17 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 59 60
Round 1 52 DU Jing / PAN Pan 21-16 / 21-16 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 4 25
Round 1 264 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 10-21 / 21-14 / 21-9 Lita NURLITA / Saralee THOUNGTHONGKAM 104 42
Round 1 7 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-13 / 21-15 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 12 31
Round 1 9 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-17 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID 16 38
Round 1 49 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 14-21 / 23-21 / 21-13 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 2 62
Round 2 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 14-21 / 21-14 / 21-19 CHENG Shu / MA Jin 81 55
Round 2 111 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 17-21 / 21-19 / 21-18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 19 53
Round 2 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-13 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 96 26
Round 2 42 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-10 / 23-25 / 21-11 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 59
Round 2 54 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-18 KIM Ha Na / KIM Min Seo (176*) 34
Round 2 13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 21-19 DU Jing / PAN Pan 52 35
Round 2 7 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-18 / 21-15 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 264 42
Round 2 9 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 17-21 / 21-15 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 49 57
Quarter-final 111 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-18 / 27-25 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 1 43
Quarter-final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-11 / 21-10 HA Jung Eun / KIM Min Jung 42 30
Quarter-final 13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-19 / 15-21 / 24-22 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 54 69
Quarter-final 9 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-15 / 21-19 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 7 40
Semi-final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-10 / 18-21 / 21-9 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 111 51
Semi-final 9 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-19 / 21-17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 13 51
Final 3 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-2 / 21-9 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 9 27
WS (qual)
Round 1 50 KIM Moon Hi 21-17 / 10-21 / 21-19 Karina JORGENSEN 56 43
Round 1 57 PAI Hsiao Ma 21-15 / 21-13 Nicole GRETHER 39 31
Round 1 46 Juan GU 21-12 / 21-12 Adrianti FIRDASARI 38 29
Round 1 44 Mingtian FU 12-21 / 21-16 / 21-15 Aprillia YUSWANDARI 51 50
Round 1 37 Olga KONON 14-21 / 21-11 / 21-14 Jiayuan CHEN 49 45
Round 1 65 CHEN Hsiao Huan 21-18 / 11-21 / 21-13 Lindaweni FANETRI 36 48
Round 1 53 CHAN Kaka Tsz Ka 20-22 / 21-19 / 21-12 Tatjana BIBIK 43 55
Round 1 55 Rena WANG 21-8 / 21-11 Charmaine REID 59 31
Round 2 57 PAI Hsiao Ma 20-22 / 21-17 / 21-15 KIM Moon Hi 50 58
Round 2 46 Juan GU 13-21 / 21-13 / 21-11 Mingtian FU 44 39
Round 2 65 CHEN Hsiao Huan 21-12 / 21-16 Olga KONON 37 27
Round 2 53 CHAN Kaka Tsz Ka 21-9 / 18-21 / 21-15 Rena WANG 55 44
WS
Round 1 1 WANG Shixian 21-15 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 21 35
Round 1 9 LIU Xin (F) 21-8 / 21-11 Susan EGELSTAFF 32 26
Round 1 7 Juliane SCHENK 22-20 / 21-18 YIP Pui Yin 10 41
Round 1 16 CHENG Shao Chieh 14-21 / 21-17 / 8-21 PAI Hsiao Ma 57 46
Round 1 4 WANG Xin 21-16 / 21-16 Mew Choo WONG 22 34
Round 1 11 LI Xuerui 21-8 / 16-21 / 21-12 CHEN Hsiao Huan 65 39
Round 1 6 JIANG Yanjiao 21-4 / 21-14 YAO Jie 15 25
Round 1 23 LU Lan 21-14 / 21-16 Sayaka SATO 26 32
Round 1 46 Juan GU 8-21 / 21-10 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka 53 42
Round 1 8 BAE Yeon Ju 8-21 / 21-18 / 21-12 Ratchanok INTANON 25 46
Round 1 19 SUNG Ji Hyun 21-16 / 8-21 / 22-20 Ai GOTO 20 49
Round 1 14 Petya NEDELCHEVA 21-7 / 21-10 Elizabeth CANN 40 25
Round 1 24 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-13 Linda ZETCHIRI 27 26
Round 1 5 Saina NEHWAL 21-13 / 21-16 BAE Seung Hee 29 34
Round 1 17 Eriko HIROSE 21-14 / 21-11 Ella DIEHL 12 35
Round 1 18 Salakjit PONSANA 21-16 / 21-18 Larisa GRIGA 34 32
Round 2 7 Juliane SCHENK 21-13 / 21-14 CHENG Shao Chieh 16 36
Round 2 6 JIANG Yanjiao 21-11 / 15-21 / 21-17 LU Lan 23 61
Round 2 46 Juan GU 21-16 / 12-21 / 21-15 BAE Yeon Ju 8 50
Round 2 14 Petya NEDELCHEVA 21-9 / 22-20 SUNG Ji Hyun 19 35
Round 2 5 Saina NEHWAL 21-17 / 21-17 TAI Tzu Ying 24 30
Round 2 17 Eriko HIROSE 21-13 / 18-21 / 21-13 Salakjit PONSANA 18 58
Round 2 1 WANG Shixian W.O. LIU Xin (F) 9 0
Round 2 4 WANG Xin W.O. LI Xuerui 11 0
Quarter-final 1 WANG Shixian 17-21 / 21-17 / 21-11 Juliane SCHENK 7 58
Quarter-final 4 WANG Xin 21-12 / 21-15 JIANG Yanjiao 6 24
Quarter-final 14 Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-19 Juan GU 46 40
Quarter-final 17 Eriko HIROSE 21-11 / 22-20 Saina NEHWAL 5 37
Semi-final 1 WANG Shixian 21-19 / 21-17 WANG Xin 4 39
Semi-final 17 Eriko HIROSE 21-15 / 22-20 Petya NEDELCHEVA 14 42
Final 1 WANG Shixian 24-22 / 21-18 Eriko HIROSE 17 55
XD (qual)
Round 1 98 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-11 / 16-21 / 21-13 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 42 35
Round 1 57 Halim Haryanto HO / Eva LEE 21-19 / 27-25 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 51 27
Round 1 54 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 23-21 / 21-11 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 30 25
Round 1 38 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-19 / 22-20 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 32 30
Round 1 39 Markis KIDO / Lita NURLITA 21-16 / 22-20 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na (681*) 30
Round 1 69 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-14 / 21-13 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 27 31
Round 1 87 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-19 / 21-19 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 33 27
Round 1 23 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-14 / 21-15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 99 24
Round 2 98 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-16 / 21-16 Halim Haryanto HO / Eva LEE 57 21
Round 2 38 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-10 / 21-10 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 54 19
Round 2 69 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 18-21 / 21-9 / 21-18 Markis KIDO / Lita NURLITA 39 50
Round 2 23 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-19 / 21-16 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 87 24
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 9-21 / 21-14 / 21-18 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 23 46
Round 1 44 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-11 / 21-15 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 14 25
Round 1 (170*) XU Chen / MA Jin 21-12 / 21-15 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 6 28
Round 1 31 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-12 / 21-19 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 19 34
Round 1 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-14 / 21-19 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 98 26
Round 1 9 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-16 / 21-19 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 17 29
Round 1 24 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 7-21 / 21-19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18 36
Round 1 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-19 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 56 27
Round 1 21 V. Diju / Jwala GUTTA 21-23 / 21-13 / 25-23 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 15 47
Round 1 11 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-18 / 21-13 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 38 27
Round 1 34 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-13 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 28 36
Round 1 4 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-12 / 17-21 / 21-16 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 26 41
Round 1 59 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 21-10 / 21-10 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 25 18
Round 1 8 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-17 / 21-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 22
Round 1 12 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 22-20 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 69 37
Round 1 10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 24-22 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 29 29
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-13 HE Hanbin / YU Yang (F) 44 31
Round 2 (170*) XU Chen / MA Jin 14-21 / 21-14 / 21-13 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 31 51
Round 2 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-15 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 9 39
Round 2 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14-21 / 21-19 / 21-14 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 24 46
Round 2 11 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-11 / 21-12 V. Diju / Jwala GUTTA 21 23
Round 2 4 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 16-21 / 21-16 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 34 52
Round 2 59 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 21-15 / 21-13 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 8 22
Round 2 12 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-12 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 10 29
Quarter-final (170*) XU Chen / MA Jin 12-21 / 25-23 / 21-15 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 67
Quarter-final 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 17-21 / 21-18 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 3 53
Quarter-final 4 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 4-21 / 21-18 / 21-14 JIAMING Tao / TIAN Qing 11 52
Quarter-final 59 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 21-16 / 12-21 / 21-14 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 12 48
Semi-final (170*) XU Chen / MA Jin 21-19 / 21-17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 13 39
Semi-final 4 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-17 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH 59 36
Final (170*) XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 4 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2655 85.65 00:37:33 2.28 2 6.5%
MS 30 66 6 20.0% 2345 78.17 00:40:52 1.91 2 6.7%
WD 31 75 13 41.9% 2696 86.97 00:40:45 2.13 3 9.7%
WS 29 67 9 31.0% 2381 82.1 00:39:02 2.1 1 3.5%
XD 31 73 11 35.5% 2628 84.77 00:36:33 2.32 1 3.2%
Total 152 354 50 32.9% 12705 83.59 00:38:56 2.15 9 5.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 47 18 72.3%
Vietnam 2 1 66.7%
Malaysia 15 9 62.5%
Bulgaria 5 3 62.5%
Japan 20 15 57.1%
India 9 7 56.2%
Denmark 17 14 54.8%
Germany 9 8 52.9%
Thailand 13 12 52.0%
Poland 3 3 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Chinese Taipei 14 15 48.3%
Korea 14 17 45.2%
Singapore 5 7 41.7%
Indonesia 13 20 39.4%
Russia 3 6 33.3%
England 3 7 30.0%
U.S.A. 2 5 28.6%
Scotland 1 3 25.0%
Hong Kong 2 8 20.0%
Netherlands 1 7 12.5%
Sweden 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Jersey 0 2 0.0%
Ukraine 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10
1987 Morten FROST HANSEN Icuk SUGIARTO 15-10 / 15-0
1986 Morten FROST HANSEN Misbun SIDEK 15-2 / 15-8
1985 Jianhua ZHAO Morten FROST HANSEN 6-15 / 15-10 / 18-15
1984 Morten FROST HANSEN Liem Swie King 9-15 / 15-10 / 15-10
1983 Luan Jin Morten FROST HANSEN 15-2 / 12-15 / 15-4
1982 Morten FROST HANSEN Luan Jin 11-15 / 15-2 / 15-7
1981 Liem Swie King Prakash PADUKONE 11-15 / 15-4 / 15-6
1980 Prakash PADUKONE Liem Swie King 15-3 / 15-1