Australian Open  

Tournament Name: CROWN GROUP Australian Open 2019
Tournament Dates: 04/06/2019-09/06/2019
Location: Australia, Sydney
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA CHEN Qingchen / JIA Yifan
WS CHEN Yufei Nozomi OKUHARA
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 43 Akira KOGA / Taichi SAITO 22-20 / 19-21 / 21-16 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 73 50
Round 1 66 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 19-21 / 23-21 / 25-23 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 61 63
Round 1 - LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-15 Lukas DEFOLKY / Raymond TAM 214 26
Round 1 57 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-12 / 21-11 Cham CHEN / Toby WONG 583 25
MD
Round 1 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 19-21 / 21-17 OU Xuanyi / REN Xiangyu 22 59
Round 1 16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 41
Round 1 13 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 18-21 / 21-19 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 45 56
Round 1 36 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-17 / 21-15 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 86 36
Round 1 42 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 17-21 / 21-13 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 6 63
Round 1 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 12-21 / 21-16 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong - 77
Round 1 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-23 / 21-14 / 21-19 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 12 68
Round 1 37 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-16 / 21-19 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 66 40
Round 1 26 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-18 / 21-15 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 60 35
Round 1 34 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 11-21 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 58
Round 1 18 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-18 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 33 31
Round 1 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 20 31
Round 1 43 Akira KOGA / Taichi SAITO 20-22 / 21-19 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 57 60
Round 1 10 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-12 / 15-21 / 21-15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 11 48
Round 1 19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-12 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 24 31
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 15-21 / 21-19 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 21 57
Round 2 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 18-21 / 21-16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 16 64
Round 2 13 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 36 30
Round 2 42 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 22-24 / 27-25 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 28 83
Round 2 7 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-17 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 37 39
Round 2 34 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 26 43
Round 2 4 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-9 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18 24
Round 2 10 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-13 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 43 37
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 19 35
Quarter-final 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-15 HE Jiting / TAN Qiang 13 33
Quarter-final 42 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 19-21 / 21-16 / 23-21 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 7 67
Quarter-final 34 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-15 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 4 31
Quarter-final 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 10 34
Semi-final 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 23-25 / 21-19 / 21-14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 42 74
Semi-final 34 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-11 / 14-21 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 3 55
Final 34 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-11 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 2 36
MS (qual)
Round 1 108 SUN Feixiang 21-14 / 20-22 / 21-16 Koki WATANABE 69 71
Round 1 91 CHEAM June Wei 21-13 / 21-12 REN Pengbo 113 40
Round 1 57 Chico Aura DWI WARDOYO 19-21 / 21-12 / 22-20 LEE Hyun Il 47 60
Round 1 82 YANG Chih Chieh 21-12 / 18-21 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE 71 46
Round 1 81 Lakshya SEN 21-8 / 21-8 Teck Zhi SOO 68 27
Round 1 59 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-5 / 13-21 / 21-15 Yu IGARASHI 64 57
Round 1 72 SOONG Joo Ven 21-14 / 22-20 LIN Yu Hsien 66 39
Round 1 61 LU Chia Hung 21-17 / 21-17 Emre LALE 105 32
Round 2 91 CHEAM June Wei 21-16 / 21-19 SUN Feixiang 108 45
Round 2 57 Chico Aura DWI WARDOYO 21-18 / 19-21 / 21-14 YANG Chih Chieh 82 65
Round 2 59 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 23-21 Lakshya SEN 81 41
Round 2 72 SOONG Joo Ven 21-9 / 12-21 / 21-17 LU Chia Hung 61 56
MS
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-11 / 21-7 Daniel FAN 165 28
Round 1 25 LIEW Daren 21-16 / 7-5 Ret. Shesar Hiren RHUSTAVITO 41 30
Round 1 21 Sitthikom THAMMASIN 21-19 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 11 49
Round 1 72 SOONG Joo Ven 21-16 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 36 42
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-15 LU Guangzu 19 40
Round 1 59 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-20 / 28-26 Chico Aura DWI WARDOYO 57 57
Round 1 16 LIN Dan 21-18 / 21-19 PRANNOY H. S. 26 50
Round 1 38 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 21-15 Suppanyu AVIHINGSANON 27 44
Round 1 32 WANG Tzu Wei 21-19 / 21-12 CHEAM June Wei 91 40
Round 1 12 Sameer VERMA 21-15 / 16-21 / 21-12 LEE Zii Jia 20 61
Round 1 39 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-15 LEE Cheuk Yiu 34 37
Round 1 17 Kantaphon WANGCHAROEN 19-21 / 21-18 / 22-20 Kenta NISHIMOTO 10 84
Round 1 48 LOH Kean Yew 21-12 / 21-17 CHONG Wei Feng 54 36
Round 1 14 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-18 NG Ka Long Angus 15 39
Round 1 24 SAI PRANEETH B. 21-16 / 21-14 LEE Dong Keun 22 47
Round 1 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 12-21 / 21-18 HEO Kwang Hee 49 62
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-17 LIEW Daren 25 42
Round 2 72 SOONG Joo Ven 25-23 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 21 52
Round 2 8 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 59 42
Round 2 16 LIN Dan 21-17 / 20-22 / 21-14 PARUPALLI Kashyap 38 67
Round 2 32 WANG Tzu Wei 21-16 / 7-21 / 21-13 Sameer VERMA 12 60
Round 2 39 Kazumasa SAKAI 19-21 / 21-15 / 21-17 Kantaphon WANGCHAROEN 17 74
Round 2 14 Tommy SUGIARTO 21-19 / 20-22 / 21-15 LOH Kean Yew 48 62
Round 2 7 Anthony Sinisuka GINTING 25-23 / 21-9 SAI PRANEETH B. 24 42
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-8 SOONG Joo Ven 72 31
Quarter-final 8 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 24-22 LIN Dan 16 46
Quarter-final 32 WANG Tzu Wei 21-18 / 21-16 Kazumasa SAKAI 39 44
Quarter-final 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-6 / 0-0 Ret. Tommy SUGIARTO 14 14
Semi-final 8 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 13-21 / 21-16 CHOU Tien Chen 4 69
Semi-final 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-14 WANG Tzu Wei 32 43
Final 8 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 13-21 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 7 67
WD (qual)
Round 1 40 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-16 / 21-16 KUO Yu Wen / LIN Wan Ching 77 31
Round 1 61 PAI Yu Po / WU Ti Jung 21-6 / 21-8 Claudia LAM / Yuran ZHANG - 17
Round 1 - LEE Chia Hsin / LIN Jhih Yun 21-4 / 21-10 Charis HO / Chloe LEE - 16
Round 1 222 HSIEH Pei Shan / LIN Xiao Min 24-22 / 21-16 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 43 43
WD
Round 1 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 22-20 / 21-14 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 37 39
Round 1 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-14 DONG Wenjing / FENG Xueying 23 42
Round 1 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-13 / 21-14 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 33 38
Round 1 27 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 21-14 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22 37
Round 1 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 13 38
Round 1 30 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 21-15 / 21-15 HSIEH Pei Shan / LIN Xiao Min 222 42
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-23 / 21-15 LI Wenmei / ZHENG Yu 14 77
Round 1 40 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 15-21 / 21-8 / 21-14 LEE Chia Hsin / LIN Jhih Yun - 45
Round 1 16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-11 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 17 43
Round 1 8 DU Yue / LI Yinhui 21-11 / 21-8 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 29 33
Round 1 9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-10 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 59 35
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-11 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 36 36
Round 1 41 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-19 / 18-21 / 21-18 PAI Yu Po / WU Ti Jung 61 65
Round 1 15 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-17 / 15-21 / 24-22 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7 83
Round 1 11 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-17 / 21-18 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21 39
Round 1 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-10 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 39 37
Round 2 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-8 / 28-26 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 12 46
Round 2 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-11 / 21-12 BAEK Ha Na / KIM Hye Rin 27 46
Round 2 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-15 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 30 54
Round 2 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-19 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 40 43
Round 2 16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-13 / 21-16 DU Yue / LI Yinhui 8 51
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 39
Round 2 15 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-13 / 21-12 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 41 42
Round 2 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 16-21 / 21-15 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 11 83
Quarter-final 5 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 1 56
Quarter-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 15-21 / 21-19 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 85
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 16 52
Quarter-final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-4 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 15 39
Semi-final 4 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 14-21 / 21-18 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 5 88
Semi-final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 15-21 / 21-15 / 23-21 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 91
Final 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-16 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 53
WS (qual)
Round 1 44 KIM Hyo Min 21-15 / 21-8 LIANG Ting Yu 85 34
Round 1 56 Choirunnisa CHOIRUNNISA 21-11 / 21-12 SUNG Shuo Yun 71 23
Round 1 111 JI Shuting 21-19 / 21-15 Brittney TAM 55 30
Round 1 62 Yulia Yosephin SUSANTO 21-17 / 21-19 CHIANG Ying Li 59 44
WS
Round 1 3 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-13 Hsuan-Yu Wendy CHEN 124 38
Round 1 111 JI Shuting 18-21 / 21-8 / 21-11 KIM Hyo Min 44 66
Round 1 11 Beiwen ZHANG 21-19 / 21-8 YIP Pui Yin 36 32
Round 1 31 YEO Jia Min 22-20 / 9-21 / 21-16 KIM Ga Eun 35 54
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-17 DENG Joy Xuan - 36
Round 1 34 Soniia CHEAH 21-12 / 21-18 GOH Jin Wei 25 29
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-13 Ayumi MINE 49 37
Round 1 30 CHEUNG Ngan Yi 21-12 / 21-6 Yulia Yosephin SUSANTO 62 35
Round 1 23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-12 Lyanny Alessandra MAINAKY 42 38
Round 1 12 LI Xuerui 22-20 / 18-21 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 17 66
Round 1 29 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 24-26 / 21-18 Pornpawee CHOCHUWONG 19 73
Round 1 5 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-9 Choirunnisa CHOIRUNNISA 56 28
Round 1 16 Aya OHORI 21-17 / 21-18 Ruselli HARTAWAN 38 43
Round 1 15 Michelle LI 13-21 / 21-18 / 21-13 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 57
Round 1 39 ZHANG Yiman 21-15 / 24-22 Fitriani FITRIANI 28 44
Round 1 2 CHEN Yufei 21-13 / 21-15 Saena KAWAKAMI 27 34
Round 2 3 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-7 JI Shuting 111 31
Round 2 31 YEO Jia Min 21-15 / 21-17 Beiwen ZHANG 11 34
Round 2 7 Ratchanok INTANON 23-25 / 21-14 / 21-11 Soniia CHEAH 34 64
Round 2 10 SUNG Ji Hyun 13-21 / 21-12 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 30 73
Round 2 23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 22-20 / 21-6 LI Xuerui 12 60
Round 2 29 Nitchaon JINDAPOL 21-19 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 5 49
Round 2 15 Michelle LI 18-21 / 21-13 / 22-20 Aya OHORI 16 70
Round 2 2 CHEN Yufei 21-18 / 21-7 ZHANG Yiman 39 32
Quarter-final 3 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-13 YEO Jia Min 31 42
Quarter-final 7 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-11 SUNG Ji Hyun 10 43
Quarter-final 29 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 47
Quarter-final 2 CHEN Yufei 21-19 / 21-11 Michelle LI 15 37
Semi-final 3 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-15 Ratchanok INTANON 7 47
Semi-final 2 CHEN Yufei 21-10 / 23-25 / 21-6 Nitchaon JINDAPOL 29 57
Final 2 CHEN Yufei 21-15 / 21-3 Nozomi OKUHARA 3 34
XD (qual)
Round 1 191 YEUNG Ming Nok / YEUNG Nga Ting 21-13 / 21-11 Michael Soon How LIM / Jennifer TAM - 19
Round 1 166 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-13 / 21-12 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 71 29
Round 1 121 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-8 / 21-14 Mitchell WHELLER / Hsuan-Yu Wendy CHEN 365 23
Round 1 - Huaidong TANG / Jodee VEGA 21-15 / 21-12 Niccolo TAGLE / Alyssa TAGLE - 25
XD
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-12 TSENG Min Hao / HSIEH Pei Shan 95 28
Round 1 22 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-13 / 21-19 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 365 33
Round 1 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-23 / 21-19 LU Kai / CHEN Lu 16 65
Round 1 365 Akbar Bintang CAHYONO / Annisa SAUFIKA 21-19 / 17-21 / 21-17 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 92 50
Round 1 6 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-16 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 121 32
Round 1 32 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-19 / 22-20 Tontowi AHMAD / Winny Oktavina KANDOW 41 36
Round 1 9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-16 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 8 37
Round 1 18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-9 / 21-8 Huaidong TANG / Jodee VEGA - 22
Round 1 56 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-17 / 12-21 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 25 46
Round 1 7 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 23-21 / 21-11 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 24 35
Round 1 54 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 18-21 / 21-13 / 21-14 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 51 47
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-15 YEUNG Ming Nok / YEUNG Nga Ting 191 35
Round 1 166 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 21-14 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 115 42
Round 1 12 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-9 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 96 37
Round 1 83 LEE Yang / YANG Ching Tun 16-21 / 21-17 / 21-19 OU Xuanyi / FENG Xueying 38 53
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-4 / 21-2 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 73 21
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-8 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 22 40
Round 2 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-14 Akbar Bintang CAHYONO / Annisa SAUFIKA 365 35
Round 2 6 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 19-21 / 21-7 / 21-11 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 32 49
Round 2 9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-18 / 19-21 / 22-20 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 18 69
Round 2 7 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 12-21 / 21-11 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 56 43
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-15 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 54 39
Round 2 166 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 22-20 / 21-14 HE Jiting / DU Yue 12 49
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 21-10 LEE Yang / YANG Ching Tun 83 30
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 10 36
Quarter-final 9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22-20 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 6 38
Quarter-final 7 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 22-20 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 42
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-19 / 14-21 / 21-19 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 166 67
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 9 36
Semi-final 7 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-13 / 12-21 / 21-17 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 58
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-8 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 7 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2863 92.35 00:47:37 1.94 8 25.8%
MS 29 67 9 31.0% 2503 86.31 00:50:14 1.72 9 31.0%
WD 31 70 8 25.8% 2505 80.81 00:51:31 1.57 7 22.6%
WS 31 72 10 32.3% 2588 83.48 00:46:08 1.81 7 22.6%
XD 31 72 10 32.3% 2606 84.06 00:41:27 2.03 3 9.7%
Total 153 357 51 33.3% 13065 85.39 00:47:21 1.8 34 22.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
England 2 1 66.7%
China 32 21 60.4%
Singapore 3 2 60.0%
Korea 21 15 58.3%
Thailand 15 11 57.7%
Japan 33 25 56.9%
Indonesia 29 23 55.8%
Chinese Taipei 19 25 43.2%
Malaysia 12 16 42.9%
India 6 10 37.5%
Hong Kong 6 11 35.3%
U.S.A. 1 2 33.3%
Canada 3 7 30.0%
Australia 1 12 7.7%
Turkey 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7