Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1996 I
Tournament Dates: 21/01/1996-21/01/1996
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO
MS Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI
WD GIL Young Ah / JANG Hye Ock GE Fei / GU Jun
WS YE Zhaoying Susi SUSANTI
XD PARK Joo Bong / RA Kyung Min KIM Dong Moon / GIL Young Ah

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (36*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 15-1 / 14-17 / 15-7 Jurgen KOCH / Iain SYDIE - 0
Round 1 (28*) Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT 15-10 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (38*) 0
Round 1 (22*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 14-17 / 15-0 / 15-7 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (54*) 0
Round 1 (332*) CHOW Kin Man / MA Che Kong 17-15 / 18-14 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (64*) 0
Round 1 (42*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-6 / 15-8 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng (43*) 0
Round 1 (15*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-4 / 15-8 Mike BERES / Bryan MOODY (71*) 0
Round 1 - Kazuhiro HONDA / Akihiro IMAI 15-13 / 12-15 / 15-6 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (91*) 0
Round 1 (29*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 15-4 / 15-11 Koji MIYA / Eiji TAKAHASHI - 0
Round 1 (25*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-6 Neil COTTRILL / Darren J HALL - 0
Round 1 (26*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-1 / 15-3 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (484*) 0
Round 1 (46*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 15-1 / 15-0 Christian HINTEREGGER / Andreas PICHLER (347*) 0
Round 1 (66*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-5 / 18-15 CHEN Chin-Hsien / TU Tung-Sheng (340*) 0
Round 1 - Hideki FURUKAWA / Hideyuki MUNESUE 18-15 / 9-15 / 18-13 Bertrand GALLET / Jean-Frederic MASSIAS (77*) 0
Round 1 (16*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER W.O. Nick PONTING / Julian ROBERTSON (27*) 0
Round 1 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT W.O. LIN Kuo Chin / WU Chun-Sheng - 0
Round 1 (477*) CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng W.O. (M) Spare 20 / (M) Spare 21 (436*) 0
Round 2 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-6 / 15-9 Michael KECK / Kai MITTELDORF - 0
Round 2 (16*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-12 / 15-4 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (36*) 0
Round 2 (28*) Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT 15-9 / 7-15 / 15-12 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (22*) 0
Round 2 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-1 / 15-10 HWANG Sun Ho / KIM Dong Moon (217*) 0
Round 2 (42*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-6 / 15-8 CHOW Kin Man / MA Che Kong (332*) 0
Round 2 (7*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-3 / 15-4 Enrico LA ROSA / Gianmarco LA ROSA (134*) 0
Round 2 (12*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-9 / 15-7 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (15*) 0
Round 2 - Kazuhiro HONDA / Akihiro IMAI 15-3 / 15-9 CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng (477*) 0
Round 2 (8*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-12 / 15-4 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (21*) 0
Round 2 (29*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 15-10 / 15-8 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (25*) 0
Round 2 (1*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-4 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (143*) 0
Round 2 (46*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 15-7 / 15-4 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (26*) 0
Round 2 (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 15-6 LIAO Kuo-Mao / LIN Liang-Chun - 0
Round 2 (66*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-10 / 15-10 Hideki FURUKAWA / Hideyuki MUNESUE - 0
Round 2 (2*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-9 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (56*) 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP W.O. Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY (32*) 0
Round 3 (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 18-14 / 7-15 / 15-8 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (16*) 0
Round 3 (4*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-11 / 15-8 Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT (28*) 0
Round 3 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-4 / 15-10 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (42*) 0
Round 3 (7*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-2 / 15-11 Simon ARCHER / Chris HUNT (12*) 0
Round 3 (8*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-11 / 15-1 Kazuhiro HONDA / Akihiro IMAI - 0
Round 3 (1*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-9 CHAN Siu Kwong / HE Tim (29*) 0
Round 3 (46*) HA Tae Kwon / LEE Dong Soo 12-15 / 15-6 / 15-2 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (5*) 0
Round 3 (2*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-6 / 15-4 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (66*) 0
Quarter-final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-14 / 7-15 / 15-8 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (4*) 0
Quarter-final (7*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-12 / 15-0 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (6*) 0
Quarter-final (8*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 12-15 / 15-2 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (1*) 0
Quarter-final (2*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-8 / 15-12 HA Tae Kwon / LEE Dong Soo (46*) 0
Semi-final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-11 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (7*) 0
Semi-final (2*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-10 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (8*) 0
Final (3*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 12-15 / 15-12 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (2*) 0
MS
Round 1 (1*) Harijanto ARBI 18-15 / 15-12 LIN Liwen (39*) 0
Round 1 (56*) Fumihiko MACHIDA 15-2 / 15-1 Andreas PICHLER (165*) 0
Round 1 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-11 / 15-5 Thomas JOHANSSON (19*) 0
Round 1 - Akihiro KISHIDA 15-3 / 10-15 / 15-2 Theodoros VELKOS (94*) 0
Round 1 (338*) TING Chih-Chen 15-5 / 15-0 Christian HINTEREGGER (315*) 0
Round 1 (13*) Peter RASMUSSEN 15-5 / 6-15 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang (51*) 0
Round 1 (35*) Darren J HALL 15-4 / 15-13 Mike BERES (225*) 0
Round 1 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 15-8 Peter JANUM (202*) 0
Round 1 (61*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 9-15 / 15-8 Abdul Hamid KHAN (155*) 0
Round 1 (21*) Ewe Hock ONG 15-8 / 15-1 LIU En-Horng (67*) 0
Round 1 (137*) Craig BOOLEY 15-13 / 15-9 Jean-Frederic MASSIAS (123*) 0
Round 1 (52*) TAM Kai Chuen 17-15 / 15-3 Bertrand GALLET (188*) 0
Round 1 (41*) Ah Heng LO 15-5 / 15-6 Seiichi WATANABE (74*) 0
Round 1 (83*) Jim LAUGESEN 15-5 / 15-10 HWANG Sun Ho (272*) 0
Round 1 (17*) HU Zhilan 15-3 / 15-4 Masahiro YABE - 0
Round 1 (121*) Etienne THOBOIS 15-3 / 15-10 Kin Meng Horatius HWANG (213*) 0
Round 1 (12*) LEE Kwang Jin 15-3 / 15-11 Jurgen KOCH (82*) 0
Round 1 (50*) ismail SAMAN 15-11 / 15-7 Takahiro SAKA - 0
Round 1 (36*) Chen PANG 15-3 / 15-12 Imay HENDRA (62*) 0
Round 1 (24*) SUN Jun 15-13 / 18-13 LEE Mou-Chou (81*) 0
Round 1 (31*) Peter KNOWLES 15-6 / 15-0 Takaaki HAYASHI (93*) 0
Round 1 (2*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-4 Yuzo KUBOTA - 0
Round 1 (20*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 14-15 / 15-1 Keita MASUDA - 0
Round 1 (18*) Jens OLSSON 15-2 / 15-2 Enrico LA ROSA (162*) 0
Round 1 (85*) Murray HOCKING 15-1 / 15-9 Gianmarco LA ROSA (140*) 0
Round 1 (33*) Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-1 LIN Kuo Chin (512*) 0
Round 1 (11*) Rashid SIDEK 15-8 / 13-18 / 15-5 YU Lizhi (139*) 0
Round 1 (68*) Iain SYDIE 15-4 / 15-3 Thomas REIDY (135*) 0
Round 1 (3*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-8 Shinji BITO (73*) 0
Round 1 (26*) Hock Kin YONG W.O. (M) Spare 20 - 0
Round 1 (40*) Soren B NIELSEN W.O. Ardy B WIRANATA (6*) 0
Round 1 (102*) Sian Peng TAN W.O. Igor DMITRIEV (149*) 0
Round 2 (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-11 Fumihiko MACHIDA (56*) 0
Round 2 (16*) Jeroen VAN DIJK 15-4 / 18-14 Akihiro KISHIDA - 0
Round 2 (338*) TING Chih-Chen 10-15 / 17-16 / 15-12 Hock Kin YONG (26*) 0
Round 2 (13*) Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-2 Darren J HALL (35*) 0
Round 2 (21*) Ewe Hock ONG 18-15 / 15-10 Craig BOOLEY (137*) 0
Round 2 (41*) Ah Heng LO 15-12 / 15-10 TAM Kai Chuen (52*) 0
Round 2 (17*) HU Zhilan 15-5 / 15-11 / 15-6 Jim LAUGESEN (83*) 0
Round 2 (12*) LEE Kwang Jin 15-6 / 15-0 Etienne THOBOIS (121*) 0
Round 2 (40*) Soren B NIELSEN 15-9 / 8-15 / 15-10 ismail SAMAN (50*) 0
Round 2 (36*) Chen PANG 15-12 / 8-15 / 17-14 SUN Jun (24*) 0
Round 2 (2*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-9 Peter KNOWLES (31*) 0
Round 2 (20*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-13 / 15-7 Jens OLSSON (18*) 0
Round 2 (102*) Sian Peng TAN 9-15 / 15-6 / 15-7 Murray HOCKING (85*) 0
Round 2 (11*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-7 Joris VAN SOERLAND (33*) 0
Round 2 (3*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5 Iain SYDIE (68*) 0
Round 2 (4*) Allan BUDI KUSUMA W.O. Thomas STUER-LAURIDSEN (61*) 0
Round 3 (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 18-13 Jeroen VAN DIJK (16*) 0
Round 3 (13*) Peter RASMUSSEN 15-9 / 15-8 TING Chih-Chen (338*) 0
Round 3 (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-7 Ewe Hock ONG (21*) 0
Round 3 (17*) HU Zhilan 15-4 / 15-9 Ah Heng LO (41*) 0
Round 3 (12*) LEE Kwang Jin 15-8 / 15-5 Soren B NIELSEN (40*) 0
Round 3 (2*) Poul-Erik HOYER 10-15 / 15-10 / 15-10 Chen PANG (36*) 0
Round 3 (20*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-3 Sian Peng TAN (102*) 0
Round 3 (3*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-18 / 15-7 Rashid SIDEK (11*) 0
Quarter-final (1*) Harijanto ARBI 15-4 / 15-6 Peter RASMUSSEN (13*) 0
Quarter-final (4*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-8 HU Zhilan (17*) 0
Quarter-final (12*) LEE Kwang Jin 15-10 / 15-6 Poul-Erik HOYER (2*) 0
Quarter-final (3*) Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-9 Martin LUNDGAARD HANSEN (20*) 0
Semi-final (1*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (4*) 0
Semi-final (3*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-2 LEE Kwang Jin (12*) 0
Final (3*) Joko SUPRIANTO 15-12 / 14-18 / 15-4 Harijanto ARBI (1*) 0
WD (qual)
Round 2 (207*) Miho TOMITA / Hiromi YAMADA 15-3 / 15-1 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (54*) 0
Round 2 - Mariko NAKAYAMA / Kanako YONEKURA 15-0 / 15-3 Gina GOMEZ / Meiling OKUNO (107*) 0
Round 2 - Yuki KOIZUMI / Mayumi WATANABE 15-1 / 15-6 CHAN Hui Fung / ZHOU Xin (559*) 0
Round 2 - Chiemi ISHII / Yoshiko IWATA 15-5 / 15-2 Christelle MOL / Tatiana VERGE (43*) 0
Round 2 - Haruko MATSUDA / Shinobu SASAKI 15-2 / 15-3 Heather POOLE / Charmaine REID (51*) 0
WD
Round 1 (2*) GE Fei / GU Jun 15-6 / 15-1 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (27*) 0
Round 1 (12*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-7 / 15-8 Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER (29*) 0
Round 1 (10*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 9-15 / 15-13 / 15-11 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (8*) 0
Round 1 - Yuki KOIZUMI / Mayumi WATANABE 10-15 / 15-10 / 15-3 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (50*) 0
Round 1 (4*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-10 Miho TOMITA / Hiromi YAMADA (207*) 0
Round 1 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-12 / 15-6 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (23*) 0
Round 1 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Elma ONG / Moira ONG (394*) 0
Round 1 (47*) Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO 15-9 / 18-17 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (57*) 0
Round 1 (30*) Sian DENG / Denyse JULIEN 15-9 / 15-3 Linda FRENCH / Erika VON HEILAND (36*) 0
Round 1 (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-3 / 15-6 Maria BENGTSSON / Margit BORG (11*) 0
Round 1 (22*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-7 / 6-15 / 15-12 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (17*) 0
Round 1 (6*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-5 Rhonda CATOR / Amanda HARDY (33*) 0
Round 1 - Haruko MATSUDA / Shinobu SASAKI 8-15 / 15-9 / 15-13 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (15*) 0
Round 1 (16*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-6 / 12-15 / 15-9 CHEN Ying / PENG Xin Yong (19*) 0
Round 1 (123*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-11 / 15-8 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (13*) 0
Round 1 (1*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 15-5 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (18*) 0
Round 2 (2*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-5 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (12*) 0
Round 2 (10*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-4 / 15-11 Yuki KOIZUMI / Mayumi WATANABE - 0
Round 2 (4*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 13-15 / 15-3 / 15-7 FINARSIH / Lili TAMPI (9*) 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-4 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (47*) 0
Round 2 (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-5 / 15-1 Sian DENG / Denyse JULIEN (30*) 0
Round 2 (6*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-12 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (22*) 0
Round 2 (16*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-7 / 15-5 Haruko MATSUDA / Shinobu SASAKI - 0
Round 2 (1*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-3 / 15-7 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (123*) 0
Quarter-final (2*) GE Fei / GU Jun 15-4 / 15-3 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (10*) 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 5-15 / 15-9 / 15-7 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (4*) 0
Quarter-final (3*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-12 / 15-9 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (6*) 0
Quarter-final (1*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-6 / 15-9 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (16*) 0
Semi-final (2*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-11 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (5*) 0
Semi-final (1*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-6 / 15-6 QIN Yiyuan / He Tian TANG (3*) 0
Final (1*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 14-17 / 15-10 GE Fei / GU Jun (2*) 0
WS (qual)
Round 1 - Miho TANAKA 11-0 / 11-0 Hiromi BAN - 0
Round 1 - Keiko TAKENO 11-5 / 11-1 Kennie ASUNCION (155*) 0
Round 1 - Tammy JENKINS 11-7 / 11-7 Gina GOMEZ (262*) 0
Round 1 (422*) Chikako NAKAYAMA 11-4 / 11-0 Eriko MOTEGI - 0
Round 1 (203*) Santi WIBOWO 11-7 / 11-6 Sandrine LEFEVRE (71*) 0
Round 1 - Tomoka YOSHIOKA 11-3 / 11-6 Monica MEMOLI (91*) 0
Round 1 - Sachiko SEKIMOTO 11-5 / 11-8 Junko YAMADA (430*) 0
Round 1 - Chihiro OHSAKA 11-4 / 12-11 Christelle MOL (73*) 0
Round 1 - Noriko HORI 12-9 / 11-4 Rii MATSUMOTO - 0
Round 2 - Miho TANAKA 11-3 / 11-3 NG Ching (104*) 0
Round 2 (120*) Robbyn M HERMITAGE 11-1 / 11-8 Tatiana VERGE (138*) 0
Round 2 - Keiko TAKENO 11-5 / 11-1 Erika VON HEILAND (121*) 0
Round 2 (429*) Yumi AKASHI 11-5 / 12-11 Kumi OHTA - 0
Round 2 - Kaori MORI 6-11 / 11-8 / 11-4 Tamami NAKAJIMA - 0
Round 2 - Kanako YONEKURA 11-2 / 11-5 Naoko MIYAKE - 0
Round 2 (62*) Charmaine REID 10-12 / 12-10 / 11-1 Tammy JENKINS - 0
Round 2 (422*) Chikako NAKAYAMA 11-3 / 11-3 Santi WIBOWO (203*) 0
Round 2 (94*) Heather POOLE 11-3 / 11-0 Kathy ZIMMERMAN (123*) 0
Round 2 - Tomoka YOSHIOKA 11-6 / 11-5 Kellie LUCAS (300*) 0
Round 2 - Yoshiko IWATA 11-2 / 11-2 Elma ONG (370*) 0
Round 2 - Sachiko SEKIMOTO 6-11 / 11-6 / 11-5 Chihiro OHSAKA - 0
Round 2 (199*) Meiling OKUNO 11-8 / 11-7 Moira ONG (612*) 0
Round 2 - Noriko HORI 12-10 / 11-1 Maria Luisa MUR (129*) 0
Round 2 (425*) Mariko NAKAYAMA 11-4 / 11-4 Satomi IGAWA (265*) 0
WS
Round 1 - Kanako YONGKURA 12-10 / 11-4 Yumi AKASHI (429*) 0
Round 1 (22*) Margit BORG 11-2 / 11-3 Keiko TAKENO - 0
Round 1 (46*) Rhona S ROBERTSON 6-11 / 12-9 / 11-3 Song YANG (56*) 0
Round 1 (15*) Johanna Lee Joo Hyun 7-11 / 12-10 / 11-7 Yasuko MIZUI (25*) 0
Round 1 (16*) Takako IDA 11-2 / 11-2 Tomoka YOSHIOKA - 0
Round 1 - Miho TANAKA 11-12 / 11-0 / 11-3 Masako SAKAMOTO (47*) 0
Round 1 (14*) Hisako MIZUI 11-2 / 11-1 Denyse JULIEN (64*) 0
Round 1 (422*) Chikako NAKAYAMA 3-11 / 11-8 / 11-3 Chia-Chi HUANG (34*) 0
Round 2 - Kanako YONGKURA 11-7 / 11-6 Anne SONDERGAARD (27*) 0
Round 2 (17*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-6 / 11-7 Zarinah ABDULLAH (18*) 0
Round 2 (41*) Anne GIBSON 11-8 / 11-1 Margit BORG (22*) 0
Round 2 (23*) Lotte THOMSEN 11-7 / 11-0 Rhona S ROBERTSON (46*) 0
Round 2 (15*) Johanna Lee Joo Hyun 11-8 / 11-5 CHAN Ya-Lin (40*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-4 Mariko NAKAYAMA (425*) 0
Round 2 - Miho TANAKA 11-2 / 11-8 Amparo LIM (152*) 0
Round 2 (9*) WANG Chen 12-9 / 11-0 JENG Shwu-Jen (32*) 0
Round 2 (24*) Christine GANDRUP 5-11 / 11-7 / 11-1 Hisako MIZUI (14*) 0
Round 2 (12*) ZHANG Ning 11-4 / 11-6 Sachiko SEKIMOTO - 0
Round 2 (13*) YAO Yan 11-5 / 11-7 Chikako NAKAYAMA (422*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying W.O. Yoshiko OHTA (30*) 0
Round 2 (70*) Debra O`CONNOR W.O. Xiaoqing LIM (3*) 0
Round 2 (8*) HAN Jingna W.O. Yuliani SANTOSO (19*) 0
Round 2 (16*) Takako IDA W.O. Maria BENGTSSON - 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI W.O. Lisa CAMPBELL (51*) 0
Round 3 (4*) YE Zhaoying 11-8 / 11-3 Kanako YONGKURA - 0
Round 3 (17*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-8 / 12-11 Anne GIBSON (41*) 0
Round 3 (23*) Lotte THOMSEN 11-3 / 11-3 Debra O`CONNOR (70*) 0
Round 3 (8*) HAN Jingna 11-8 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (15*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-8 Takako IDA (16*) 0
Round 3 (9*) WANG Chen 11-5 / 11-2 Miho TANAKA - 0
Round 3 (12*) ZHANG Ning 11-7 / 11-4 Christine GANDRUP (24*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-6 YAO Yan (13*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-9 / 11-4 Lidya DJAELAWIJAYA (17*) 0
Quarter-final (8*) HAN Jingna 11-2 / 11-7 Lotte THOMSEN (23*) 0
Quarter-final (5*) Camilla MARTIN 11-5 / 11-5 WANG Chen (9*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-5 ZHANG Ning (12*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 11-3 / 11-2 HAN Jingna (8*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 6-11 / 11-5 / 11-9 Camilla MARTIN (5*) 0
Final (4*) YE Zhaoying 11-7 / 11-8 Susi SUSANTI (1*) 0
XD
Round 1 (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-3 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man (29*) 0
Round 1 (32*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 15-12 / 15-8 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO (39*) 0
Round 1 (4*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 17-16 / 18-17 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD (22*) 0
Round 1 (161*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-4 / 15-8 Brent OLYNYK / Heather POOLE (57*) 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-3 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (8*) 0
Round 1 (23*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-3 / 15-12 LEE Dong Soo / KIM Mee Hyang (46*) 0
Round 1 (19*) LIU Jianjun / SUN Man 15-10 / 2-15 / 15-5 Michael KECK / Karen NEUMANN (14*) 0
Round 1 (86*) Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-11 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (116*) 0
Round 1 (12*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 12-15 / 15-8 / 18-17 Darryl YUNG / Denyse JULIEN (25*) 0
Round 1 (48*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 17-14 / 4-15 / 15-5 Jurgen KOCH / Amanda HARDY - 0
Round 1 (6*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-4 / 15-1 TAM Kai Chuen / ZHOU Xin - 0
Round 1 (11*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-11 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (35*) 0
Round 1 (15*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-8 / 18-15 Neil COTTRILL / Sarah HARDAKER - 0
Round 1 (26*) Norio IMAI / Masako SAKAMOTO 15-5 / 15-3 Bryan MOODY / Milaine CLOUTIER (168*) 0
Round 1 (2*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-2 / 15-4 CHEN Xingdong / PENG Xin Yong (20*) 0
Round 1 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO W.O. HE Tim / CHAN Oi Ni (17*) 0
Round 2 (1*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-12 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (32*) 0
Round 2 (161*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-0 / 15-6 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (4*) 0
Round 2 (23*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-10 / 9-15 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN - 0
Round 2 (19*) LIU Jianjun / SUN Man 17-18 / 15-10 / 15-7 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (86*) 0
Round 2 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 9-15 / 18-13 / 15-5 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (12*) 0
Round 2 (6*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-8 / 6-15 / 15-10 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (48*) 0
Round 2 (11*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-1 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (15*) 0
Round 2 (2*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-3 / 15-4 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (26*) 0
Quarter-final (161*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-7 / 15-2 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (1*) 0
Quarter-final (23*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-8 / 15-11 LIU Jianjun / SUN Man (19*) 0
Quarter-final (6*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-12 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (5*) 0
Quarter-final (2*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-5 / 18-13 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (11*) 0
Semi-final (161*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-5 / 15-3 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (23*) 0
Semi-final (2*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-10 / 15-11 Nick PONTING / Joanne GOODE (6*) 0
Final (161*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-7 / 15-1 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 43 96 10 23.3% 2201 51.19 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 131 13 22.0% 2977 50.46 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 70 8 25.8% 1568 50.58 00:00:00 0 0 0.0%
WS 34 74 6 17.6% 1199 35.26 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 67 7 23.3% 1536 51.2 00:00:00 0 0 0.0%
Total 197 438 44 22.3% 9481 48.13 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 34 8 81.0%
Korea 26 9 74.3%
China 26 14 65.0%
Denmark 34 22 60.7%
Malaysia 13 9 59.1%
England 12 10 54.5%
Switzerland 2 2 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Japan 42 46 47.7%
Hong Kong 6 8 42.9%
U.S.A. 6 8 42.9%
Sweden 6 8 42.9%
Australia 6 10 37.5%
Canada 5 15 25.0%
Netherlands 1 3 25.0%
Chinese Taipei 3 13 18.8%
Singapore 1 5 16.7%
France 1 10 9.1%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Greece 0 1 0.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Wales 0 2 0.0%
Philippines 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10