French Open  

Tournament Name: FRENCH SUPER SERIES 2007
Tournament Dates: 30/10/2007-04/11/2007
Location: , France
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS LEE Chong Wei BAO Chunlai
WD ZHANG Yawen / WEI Yili ZHAO Tingting / YU Yang (F)
WS XIE Xingfang PI Hongyan
XD Flandy LIMPELE / Vita MARISSA XIE Zhongbo / ZHANG Yawen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 2 (43*) Thomas TESCHE / Jochen CASSEL 26-24 / 21-18 Andrew ELLIS / Martyn LEWIS (260*) 42
Round 2 (103*) Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK 21-18 / 21-12 Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS (115*) 23
MD
Round 1 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 25-23 / 20-22 / 21-8 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (36*) 47
Round 1 (83*) Robert BLAIR / David LINDLEY 21-17 / 18-21 / 21-10 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (24*) 45
Round 1 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 16-21 / 21-17 / 21-16 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (10*) 62
Round 1 (15*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 15-21 / 21-12 / 21-6 Mike BERES / William MILROY (21*) 36
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-13 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (17*) 30
Round 1 (19*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 22-20 / 21-23 / 22-20 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 64
Round 1 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-14 / 21-13 Roman SPITKO / Michael FUCHS (28*) 28
Round 1 (94*) SUN Junjie / XU Chen 11-21 / 21-16 / 21-11 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (23*) 46
Round 1 (38*) Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN 21-16 / 16-21 / 22-20 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (34*) 44
Round 1 (46*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 11-21 / 21-16 / 21-17 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 47
Round 1 (127*) LEE Jae Jin / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-16 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (32*) 26
Round 1 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-17 Thomas TESCHE / Jochen CASSEL (43*) 31
Round 1 (14*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-16 / 21-7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (33*) 37
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-10 / 21-11 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (18*) 20
Round 1 (35*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 16-21 / 21-17 / 21-18 Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK (103*) 54
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-12 Svetoslav STOYANOV / Erwin KEHLHOFFNER (318*) 29
Round 2 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-8 Robert BLAIR / David LINDLEY (83*) 27
Round 2 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-13 / 21-12 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (15*) 36
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 18-21 / 21-18 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (19*) 47
Round 2 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 23-21 / 21-13 SUN Junjie / XU Chen (94*) 36
Round 2 (46*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-8 / 23-21 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (38*) 27
Round 2 (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-15 LEE Jae Jin / YOO Yeon Seong (127*) 22
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-16 / 16-21 / 21-13 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (14*) 57
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-9 / 21-7 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (35*) 20
Quarter-final (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 16-21 / 21-18 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (1*) 65
Quarter-final (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-10 / 20-22 / 21-17 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (3*) 41
Quarter-final (5*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-16 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (46*) 31
Quarter-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-18 / 21-16 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 58
Semi-final (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-17 / 21-11 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 34
Semi-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-13 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (5*) 38
Final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-19 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (6*) 38
MS (qual)
Round 1 (69*) Poompat SAPKULCHANANART 12-21 / 21-7 / 21-17 Marcel REUTER (165*) 46
Round 1 (68*) HSIEH Yu Hsing 18-21 / 21-11 / 21-19 Brice LEVERDEZ (101*) 48
Round 1 (42*) Bobby MILROY 21-11 / 17-21 / 21-12 Nathan RICE (63*) 45
Round 1 (47*) Peter MIKKELSEN 21-10 / 21-18 Jurgen KOCH (67*) 29
Round 1 (81*) Simon MAUNOURY 21-17 / 21-13 Petr KOUKAL (58*) 35
Round 1 (61*) Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-12 Erwin KEHLHOFFNER (82*) 32
Round 1 (66*) Stefan WOJCIKIEWICZ 21-14 / 20-22 / 21-15 Raju RAI (103*) 45
Round 1 (41*) Bjoern JOPPIEN 21-14 / 21-15 Roman SPITKO (80*) 30
Round 1 (143*) Sven Eric KASTENS 21-19 / 21-11 Kennevic ASUNCION (131*) 26
Round 1 (75*) Kestutis NAVICKAS 21-16 / 21-18 Vladislav DRUZCHENKO (64*) 31
Round 1 (256*) Matthieu LO YING PING 10-21 / 21-17 / 23-21 Stuart GOMEZ (87*) 47
Round 2 (69*) Poompat SAPKULCHANANART 21-10 / 21-19 HSIEH Yu Hsing (68*) 29
Round 2 (42*) Bobby MILROY 21-16 / 21-17 Michael CHRISTENSEN (89*) 32
Round 2 (47*) Peter MIKKELSEN 18-21 / 21-14 / 21-16 Magnus SAHLBERG (95*) 42
Round 2 (61*) Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-17 Simon MAUNOURY (81*) 29
Round 2 (41*) Bjoern JOPPIEN 21-13 / 21-18 Stefan WOJCIKIEWICZ (66*) 30
Round 2 (111*) Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-15 Sven Eric KASTENS (143*) 31
Round 2 (75*) Kestutis NAVICKAS 21-16 / 19-21 / 21-14 Matthieu LO YING PING (256*) 46
Round 2 (30*) LEE Hyun Il 21-16 / 21-14 Yuhan TAN (132*) 26
Round 3 (69*) Poompat SAPKULCHANANART 21-14 / 21-9 Bobby MILROY (42*) 27
Round 3 (61*) Rajiv OUSEPH 21-12 / 18-21 / 21-16 Peter MIKKELSEN (47*) 44
Round 3 (41*) Bjoern JOPPIEN 21-19 / 21-18 Marc ZWIEBLER (111*) 33
Round 3 (30*) LEE Hyun Il 21-13 / 21-12 Kestutis NAVICKAS (75*) 28
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-18 / 17-21 / 21-7 Sony Dwi KUNCORO (10*) 52
Round 1 (13*) PARK Sung Hwan 21-12 / 21-16 Choong Hann WONG (14*) 34
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 13-21 / 21-19 Andrew DABEKA (32*) 51
Round 1 (16*) Przemyslaw WACHA 21-11 / 27-25 Kay Bin YEOH (23*) 37
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-10 / 21-17 Poompat SAPKULCHANANART (69*) 31
Round 1 (20*) Shoji SATO 21-10 / 21-15 Muhammad Roslin HASHIM (26*) 33
Round 1 (12*) Boonsak PONSANA 24-22 / 13-21 / 21-12 CHEN Hong (6*) 51
Round 1 (25*) Sairul Amar AYOB 19-21 / 22-20 / 21-16 Eric PANG (40*) 50
Round 1 (22*) Yen Hui Kendrick LEE 21-9 / 21-15 Bjoern JOPPIEN (41*) 28
Round 1 (7*) Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-18 Ronald SUSILO (19*) 38
Round 1 (18*) NG Wei 21-13 / 21-13 Andrew SMITH (36*) 41
Round 1 (8*) CHEN Jin 21-5 / 21-8 Rajiv OUSEPH (61*) 23
Round 1 (17*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-8 / 21-11 Joachim PERSSON (27*) 24
Round 1 (29*) CHAN Yan Kit 21-11 / 21-11 John MOODY (31*) 25
Round 1 (11*) Simon SANTOSO 21-18 / 15-21 / 21-15 LEE Hyun Il (30*) 50
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-14 / 21-11 Kenneth JONASSEN (9*) 30
Round 2 (1*) LIN Dan 21-18 / 21-10 PARK Sung Hwan (13*) 41
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 22-20 / 21-16 Przemyslaw WACHA (16*) 35
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-16 / 21-10 Shoji SATO (20*) 34
Round 2 (12*) Boonsak PONSANA 21-10 / 21-11 Sairul Amar AYOB (25*) 26
Round 2 (7*) Peter Hoeg GADE 21-16 / 21-17 Yen Hui Kendrick LEE (22*) 36
Round 2 (8*) CHEN Jin 21-14 / 18-21 / 21-12 NG Wei (18*) 66
Round 2 (29*) CHAN Yan Kit 24-22 / 21-19 Muhammad Hafiz HASHIM (17*) 40
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 21-12 / 21-16 Simon SANTOSO (11*) 34
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-14 / 22-20 Taufik HIDAYAT (4*) 43
Quarter-final (3*) BAO Chunlai 21-17 / 21-12 Boonsak PONSANA (12*) 34
Quarter-final (8*) CHEN Jin 21-15 / 15-21 / 21-19 Peter Hoeg GADE (7*) 69
Quarter-final (2*) LEE Chong Wei 21-10 / 21-12 CHAN Yan Kit (29*) 29
Semi-final (3*) BAO Chunlai 21-14 / 7-21 / 21-17 LIN Dan (1*) 48
Semi-final (2*) LEE Chong Wei 21-8 / 21-8 CHEN Jin (8*) 32
Final (2*) LEE Chong Wei 21-11 / 21-14 BAO Chunlai (3*) 35
WD (qual)
Round 1 (30*) Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI 21-15 / 21-19 Sarah BOK / Liza SMITH (88*) 27
Round 1 (138*) Helle NIELSEN / Marie ROEPKE 21-15 / 21-18 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie (208*) 33
Round 1 (48*) Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET 21-17 / 21-16 Barbara MATIAS / Emilie DESPIERRE - 31
WD
Round 1 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-15 / 21-6 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (53*) 34
Round 1 (19*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-17 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 34
Round 1 (9*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-5 / 21-14 Fiona MCKEE / Charmaine REID (27*) 24
Round 1 (14*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 16-21 / 21-12 / 21-14 Imogen BANKIER / Emma MASON (38*) 39
Round 1 (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-16 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (22*) 30
Round 1 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-15 / 21-12 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 40
Round 1 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-12 / 21-8 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (35*) 26
Round 1 (21*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-10 / 21-14 Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET (48*) 28
Round 1 (36*) Jo NOVITA / Greysia POLII 19-21 / 21-18 / 21-19 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (23*) 68
Round 1 (5*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-15 / 21-17 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (33*) 30
Round 1 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-13 / 21-13 Helle NIELSEN / Marie ROEPKE (138*) 39
Round 1 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 19-21 / 21-9 / 21-11 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (16*) 60
Round 1 (20*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-17 / 21-11 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (30*) 22
Round 1 (47*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-10 / 21-6 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (13*) 21
Round 1 (24*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (28*) 25
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-11 Carina METTE / Birgit OVERZIER (37*) 24
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-12 / 21-13 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (19*) 37
Round 2 (9*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-15 / 21-17 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (14*) 38
Round 2 (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 22-20 / 21-10 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 34
Round 2 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-18 / 18-21 / 21-17 HA Jung Eun / KIM Min Jung (21*) 60
Round 2 (36*) Jo NOVITA / Greysia POLII 17-21 / 21-13 / 21-18 Gail EMMS / Donna KELLOGG (5*) 68
Round 2 (15*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 16-21 / 21-10 / 22-20 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 67
Round 2 (47*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-17 / 21-9 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (20*) 25
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-8 / 21-10 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (24*) 22
Quarter-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-12 / 21-11 Yanmei JIANG / Yujia LI (9*) 34
Quarter-final (11*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 16-21 / 23-21 / 21-18 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (6*) 62
Quarter-final (36*) Jo NOVITA / Greysia POLII 18-21 / 21-19 / 21-14 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (15*) 107
Quarter-final (47*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) W.O. YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 0
Semi-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-17 / 19-21 / 21-12 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (11*) 59
Semi-final (47*) ZHAO Tingting / YU Yang (F) 21-14 / 21-9 Jo NOVITA / Greysia POLII (36*) 29
Final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-10 / 21-15 ZHAO Tingting / YU Yang (F) (47*) 34
WS (qual)
Round 1 (17*) JUN Jae Youn 21-16 / 21-14 Jill PITTARD (44*) 30
Round 1 (39*) LEE Yun Hwa 21-15 / 21-8 Weny RASIDI (78*) 26
Round 1 (42*) Salakjit PONSANA 21-11 / 21-9 Sarah MACMASTER (55*) 24
Round 1 (46*) Claudia RIVERO MODENSI 15-21 / 21-18 / 21-10 Charmaine REID (43*) 50
Round 1 (36*) Elizabeth CANN 21-19 / 21-19 Rachel HINDLEY (54*) 37
Round 1 (51*) Larisa GRIGA 21-13 / 21-16 Kristina GAVNHOLT (82*) 31
Round 1 (67*) Simone PRUTSCH 21-12 / 21-10 Eva LEE (38*) 21
Round 1 (41*) Susan EGELSTAFF 21-15 / 16-21 / 21-13 Olga KONON (81*) 42
Round 2 (39*) LEE Yun Hwa 21-15 / 21-16 JUN Jae Youn (17*) 30
Round 2 (42*) Salakjit PONSANA 21-12 / 21-5 Claudia RIVERO MODENSI (46*) 24
Round 2 (51*) Larisa GRIGA 21-18 / 21-16 Elizabeth CANN (36*) 36
Round 2 (41*) Susan EGELSTAFF 21-15 / 21-18 Simone PRUTSCH (67*) 26
WS
Round 1 (2*) XIE Xingfang 21-11 / 21-16 Salakjit PONSANA (42*) 31
Round 1 (9*) Tine BAUN 21-17 / 21-18 Adrianti FIRDASARI (27*) 32
Round 1 (7*) Huaiwen XU 21-12 / 21-7 CHENG Shao Chieh (22*) 27
Round 1 (14*) Eriko HIROSE 21-15 / 18-21 / 21-13 Tracey HALLAM (23*) 54
Round 1 (20*) Ella DIEHL 19-21 / 21-15 / 21-17 ZHU Lin (1*) 63
Round 1 (29*) Judith MEULENDIJKS 22-20 / 17-21 / 21-17 Anu NIEMINEN (35*) 53
Round 1 (10*) Mew Choo WONG 21-14 / 21-8 WANG Chen (3*) 24
Round 1 (31*) Anna RICE 21-14 / 21-15 Petya NEDELCHEVA (11*) 34
Round 1 (19*) Juliane SCHENK 21-11 / 18-21 / 22-20 Kaori MORI (32*) 61
Round 1 (6*) PI Hongyan 17-21 / 21-13 / 21-12 Maria Kristin YULIANTI (16*) 57
Round 1 (39*) LEE Yun Hwa 21-6 / 21-16 Sara PERSSON (30*) 30
Round 1 (5*) LU Lan 21-17 / 21-12 HWANG Hye Youn (24*) 39
Round 1 (51*) Larisa GRIGA 14-21 / 22-20 / 21-18 Li LI (26*) 58
Round 1 (8*) YIP Pui Yin 21-12 / 21-19 YAO Jie (13*) 32
Round 1 (15*) ZHOU Mi 21-17 / 21-12 JIANG Yanjiao (12*) 33
Round 1 (4*) ZHANG Ning 21-10 / 21-7 Susan EGELSTAFF (41*) 19
Round 2 (2*) XIE Xingfang 23-21 / 10-21 / 21-5 Tine BAUN (9*) 47
Round 2 (7*) Huaiwen XU 21-16 / 21-7 Eriko HIROSE (14*) 34
Round 2 (20*) Ella DIEHL 21-13 / 21-13 Judith MEULENDIJKS (29*) 35
Round 2 (10*) Mew Choo WONG 16-21 / 21-9 / 21-16 Anna RICE (31*) 53
Round 2 (6*) PI Hongyan 21-8 / 21-14 Juliane SCHENK (19*) 38
Round 2 (5*) LU Lan 21-15 / 21-19 LEE Yun Hwa (39*) 40
Round 2 (8*) YIP Pui Yin 21-13 / 22-20 Larisa GRIGA (51*) 36
Round 2 (4*) ZHANG Ning 21-13 / 10-21 / 21-19 ZHOU Mi (15*) 54
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 21-16 / 21-12 Huaiwen XU (7*) 38
Quarter-final (10*) Mew Choo WONG 21-19 / 21-23 / 21-19 Ella DIEHL (20*) 69
Quarter-final (6*) PI Hongyan 9-21 / 22-20 / 21-12 LU Lan (5*) 60
Quarter-final (4*) ZHANG Ning 21-11 / 21-12 YIP Pui Yin (8*) 33
Semi-final (2*) XIE Xingfang 21-11 / 21-19 Mew Choo WONG (10*) 40
Semi-final (6*) PI Hongyan 21-19 / 21-19 ZHANG Ning (4*) 45
Final (2*) XIE Xingfang 21-13 / 21-13 PI Hongyan (6*) 38
XD (qual)
Round 1 (60*) Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN 21-16 / 21-23 / 21-13 Phattapol NGENSRISUK / Duanganong AROONKESORN (853*) 36
Round 1 (57*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-11 / 21-11 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (94*) 21
Round 1 (65*) Michael FUCHS / Carina METTE 21-18 / 21-17 Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (281*) 34
Round 1 (214*) Andrew BOWMAN / Sarah BOK 21-16 / 21-11 Robert ADCOCK / Emma MASON (230*) 24
Round 1 (47*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-13 / 21-19 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (79*) 21
Round 1 (45*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 21-16 / 23-21 Craig COOPER / Renee FLAVELL (42*) 32
Round 2 (28*) Robin MIDDLETON / Liza SMITH 21-16 / 21-17 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (60*) 26
Round 2 (214*) Andrew BOWMAN / Sarah BOK 18-21 / 22-20 / 21-12 Michael FUCHS / Carina METTE (65*) 45
Round 2 (47*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-14 / 15-21 / 21-12 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (45*) 51
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-13 / 21-16 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (26*) 29
Round 1 (13*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 21-14 / 21-18 Andrew BOWMAN / Sarah BOK (214*) 27
Round 1 (5*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-19 / 19-21 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (9*) 66
Round 1 (10*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-12 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (27*) 21
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 12-21 / 21-11 / 21-15 Michal LOGOSZ / Natalie MUNT (52*) 50
Round 1 (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-9 / 21-12 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (28*) 23
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-19 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (47*) 37
Round 1 (44*) HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 21-18 / 23-21 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (46*) 34
Round 1 (18*) Keita MASUDA / Miyuki MAEDA 12-21 / 26-24 / 21-18 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (14*) 56
Round 1 (57*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-17 / 21-12 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (4*) 29
Round 1 (92*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 21-19 / 13-21 / 22-20 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (16*) 47
Round 1 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-23 / 21-10 / 21-18 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (19*) 50
Round 1 (31*) Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 21-12 / 24-22 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (25*) 39
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-9 / 25-23 Howard BACH / Eva LEE (15*) 30
Round 1 (61*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-13 / 21-14 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (36*) 25
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-19 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (21*) 29
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-8 / 21-6 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (13*) 29
Round 2 (10*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 8-21 / 21-11 / 21-13 HE Hanbin / YU Yang (F) (5*) 46
Round 2 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 21-11 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 33
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 20-22 / 21-15 / 21-19 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung (44*) 64
Round 2 (57*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-10 / 21-15 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (18*) 30
Round 2 (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-15 / 21-9 Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK (92*) 26
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (31*) 38
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-7 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (61*) 28
Quarter-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-16 / 21-19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (10*) 37
Quarter-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 19-21 / 21-19 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 63
Quarter-final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-16 / 21-23 / 21-11 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (57*) 46
Quarter-final (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 22-20 / 21-17 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 35
Semi-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-7 / 3-0 Ret. ZHENG Bo / GAO Ling (1*) 17
Semi-final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-19 / 21-8 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 33
Final (7*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-11 / 21-15 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2765 89.19 00:39:27 2.26 3 9.7%
MS 31 70 8 25.8% 2472 79.74 00:38:43 2.06 2 6.5%
WD 30 69 9 30.0% 2426 80.87 00:40:40 1.99 7 23.3%
WS 31 73 11 35.5% 2598 83.81 00:42:10 1.99 4 12.9%
XD 30 69 9 30.0% 2508 83.6 00:37:52 2.21 3 10.0%
Total 153 357 51 33.3% 12769 83.46 00:39:47 2.1 19 12.4%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
XIE Xingfang Tine BAUNWS Round 2 3 16 View
LEE Yun Hwa Sara PERSSONWS Round 1 1 13 View
Sven Eric KASTENS Kennevic ASUNCIONMS Round 1 2 12 View
Muhammad Hafiz HASHIM Joachim PERSSONMS Round 1 2 12 View
Salakjit PONSANA Claudia RIVERO MODENSIWS Round 2 1 11 View
XIE Xingfang Salakjit PONSANAWS Round 1 2 11 View
LEE Chong Wei CHEN JinMS Semi-final 1 11 View
CAI Yun / FU Haifeng Kristof HOPP / Ingo KINDERVATERMD Round 2 2 11 View
Mew Choo WONG Anna RICEWS Round 2 2 10 View
Yanmei JIANG / Yujia LI Fiona MCKEE / Charmaine REIDWD Round 1 1 10 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 45 14 76.3%
Lithuania 2 1 66.7%
Russia 2 1 66.7%
Malaysia 16 9 64.0%
Indonesia 21 14 60.0%
Korea 18 12 60.0%
Ukraine 3 2 60.0%
Thailand 9 7 56.2%
Scotland 8 7 53.3%
Japan 12 11 52.2%
Hong Kong 6 6 50.0%
India 1 1 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Peru 1 1 50.0%
Chinese Taipei 4 5 44.4%
Poland 4 5 44.4%
Germany 12 17 41.4%
Denmark 11 17 39.3%
France 7 12 36.8%
Singapore 4 7 36.4%
Australia 1 2 33.3%
Austria 1 2 33.3%
England 7 15 31.8%
Canada 4 9 30.8%
Netherlands 2 6 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3