Macau Open  

Tournament Name: Kumpoo Macau Open Badminton Grand Prix Gold 2012
Tournament Dates: 27/11/2012-02/12/2012
Location: Macau, Macau
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV
MS Yuekun CHEN GAO Huan
WD EOM Hye Won / CHANG Ye Na CHOI Hye In / KIM So Yeong
WS SUN Yu Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 159 LU Ching Yao / TSENG Min Hao 21-19 / 20-22 / 21-9 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 185 37
Round 1 180 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-14 / 21-19 HUANG Po Jui / CHANG Kai Liang 235 22
Round 1 64 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-10 LAI Chien Cheng / Joe WU 613 17
Round 1 (503*) Chia-Hsin WAN / WANG Tzu Wei 21-13 / 21-16 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai 254 24
Round 1 321 LIAO Chun Chieh / LIN Yen Jui 21-17 / 21-10 Poodchalat PISIT / Sudket PRAPAKAMOL - 22
Round 1 151 WANG Chi-Lin / Hsiao-Lin WU 21-15 / 18-21 / 21-13 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Kok Siang TEO 140 42
Round 1 - HSU Shao Wen / TENG Shih Hua 11-21 / 21-12 / 21-13 Robin GONANSA / Yong Zhao Ashton CHEN 332 31
Round 1 229 Chu-En HUANG / LIN Chia Yu 21-14 / 21-23 / 21-19 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 153 50
Round 2 180 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-19 / 21-18 LU Ching Yao / TSENG Min Hao 159 27
Round 2 64 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-9 / 21-18 Chia-Hsin WAN / WANG Tzu Wei (503*) 21
Round 2 321 LIAO Chun Chieh / LIN Yen Jui 21-18 / 21-15 WANG Chi-Lin / Hsiao-Lin WU 151 23
Round 2 229 Chu-En HUANG / LIN Chia Yu 21-15 / 21-16 HSU Shao Wen / TENG Shih Hua - 20
MD
Round 1 19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 23-21 / 16-21 / 21-19 CHEN Chung Jen / HUANG Po Yi (511*) 48
Round 1 (308*) Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-15 / 19-21 / 21-16 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 82 47
Round 1 35 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-8 / 21-16 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 42 28
Round 1 77 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-9 / 21-16 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 70 25
Round 1 25 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-17 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 207 32
Round 1 - Vountus Indra MAWAN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-16 / 21-15 LIAO Chun Chieh / LIN Yen Jui 321 29
Round 1 43 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-16 / 13-21 / 21-15 CHAN Alan Yun Lung / WONG Wai Hong - 45
Round 1 94 Hafiz FAIZAL / Putra Eka RHOMA 21-18 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / LEUNG Chun Yiu - 30
Round 1 64 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-12 / 21-11 Chu-En HUANG / LIN Chia Yu 229 24
Round 1 56 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 22-20 / 21-19 Andrei ADISTIA / Christopher RUSDIANTO 37 34
Round 1 40 KONA Tarun / Arun VISHNU 12-21 / 21-18 / 21-17 Evgenij DREMIN / Sergey LUNEV 145 43
Round 1 134 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 21-10 / 18-21 / 21-17 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 27 39
Round 1 114 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-13 / 21-10 KOK Zheng Yi / KONG Keat Zhen 106 21
Round 1 (1210*) LI Gen / ZHANG Nan 21-13 / 28-26 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 55 29
Round 1 152 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-13 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 180 22
Round 1 26 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 16-21 / 21-17 / 21-15 GOH V Shem / Jian Guo ONG 349 49
Round 2 19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO (308*) 31
Round 2 35 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 22-20 / 22-24 / 21-16 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 77 61
Round 2 - Vountus Indra MAWAN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 14-21 / 22-20 / 21-11 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 25 44
Round 2 43 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-16 / 21-8 Hafiz FAIZAL / Putra Eka RHOMA 94 22
Round 2 64 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-9 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 56 33
Round 2 134 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 15-21 / 21-19 / 24-22 KONA Tarun / Arun VISHNU 40 48
Round 2 (1210*) LI Gen / ZHANG Nan 21-14 / 17-21 / 23-21 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 114 51
Round 2 152 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-19 / 21-11 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 26 24
Quarter-final 19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 35 28
Quarter-final 43 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-15 / 29-27 Vountus Indra MAWAN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI - 39
Quarter-final 64 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-10 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 134 29
Quarter-final 152 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-16 / 19-21 / 21-15 LI Gen / ZHANG Nan (1210*) 42
Semi-final 19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 17-21 / 21-10 / 21-19 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 43 39
Semi-final 152 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-9 / 18-21 / 21-16 SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 64 54
Final 152 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 14-21 / 21-17 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19 41
MS (qual)
Round 1 315 YANG Chih Chieh 21-3 / 21-12 LEONG Kin Fai 579 16
Round 1 302 Parinyawat THONGNUAM 21-12 / 21-11 LU Ching Yao 497 22
Round 1 452 Yuki KANEKO 21-1 / 21-3 DE ASSIS Albertino Filipe Jorge 580 15
Round 1 396 Meng-Jui TSAI 21-8 / 21-7 Zulhelmi ZULKIFFLI 364 19
Round 1 362 Michael FARIMAN 21-14 / 23-21 LAM Chi Man 393 28
Round 1 470 KIM MIn Ki 21-17 / 21-13 Antonio Benjamin GADI 580 33
Round 1 357 CHOI Young Woo 17-21 / 21-18 / 21-12 Prasojo Adi ANDRIANUS 470 56
Round 1 252 GOH Giap Chin 21-11 / 21-7 HUANG Po Jui 667 19
MS
Round 1 428 LIN Chia Hsuan 21-14 / 21-8 Christopher FLORES 305 27
Round 1 209 Choong Hann WONG 21-12 / 21-16 Michael FARIMAN 362 25
Round 1 109 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-18 Alamsyah YUNUS 34 43
Round 1 470 KIM MIn Ki 21-18 / 10-21 / 22-20 PRANNOY H. S. 89 56
Round 1 250 TENG Shih Hua 21-19 / 11-21 / 21-19 Tommy SUGIARTO 26 55
Round 1 295 YANG Chih Hsun 21-11 / 13-21 / 21-16 Pakkawat VILAILAK 128 41
Round 1 144 Shu WADA 21-15 / 21-17 TAM Chun Hei 277 32
Round 1 90 WEI Nan 21-16 / 24-22 Vladimir MALKOV 71 39
Round 1 13 Taufik HIDAYAT 23-21 / 21-16 CHU Han Chou 220 39
Round 1 76 Ivan SOZONOV 21-19 / 16-21 / 21-19 Sattawat PONGNAIRAT 72 47
Round 1 163 QIAO Bin 21-17 / 21-16 HSUEH Hsuan Yi 57 45
Round 1 69 GAO Huan 21-11 / 21-15 Kento MOMOTA 84 46
Round 1 23 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-10 HSU Shao Wen 270 29
Round 1 125 Wei Sheng LOH 21-16 / 21-11 Robin GONANSA 135 32
Round 1 48 Andre Kurniawan TEDJONO 21-14 / 21-12 Chia-Hsin WAN 152 29
Round 1 61 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 21-15 Nikita KHAKIMOV 150 24
Round 1 81 HONG Ji Hoon 21-12 / 21-14 GOH Giap Chin 252 33
Round 1 46 Suppanyu AVIHINGSANON 21-8 / 21-10 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 247 29
Round 1 157 Poodchalat PISIT 21-13 / 21-17 Parinyawat THONGNUAM 302 40
Round 1 230 Hock Lai LEE 4-3 Ret. PARUPALLI Kashyap 19 6
Round 1 143 Riyanto SUBAGJA 21-14 / 21-16 Meng-Jui TSAI 396 36
Round 1 37 Vladimir IVANOV 18-21 / 21-12 / 23-21 Chao HUANG 158 46
Round 1 65 Yuekun CHEN 21-6 / 21-13 Joe WU 137 22
Round 1 15 HU Yun 12-21 / 21-11 / 21-16 Zulfadli ZULKIFFLI 63 53
Round 1 179 CHENG Po Wei 21-19 / 21-9 Marius MYHRE 136 27
Round 1 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 17-21 / 21-17 / 21-19 Yuki KANEKO 452 65
Round 1 83 Wisnu Yuli PRASETYO 21-18 / 16-21 / 21-16 NG Ka Long Angus 208 60
Round 1 25 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 21-7 CHOI Young Woo 357 29
Round 1 123 SHIH Kuei Chun 21-18 / 21-11 Kwong Beng CHAN 98 35
Round 1 52 Yong Zhao Ashton CHEN 21-4 / 21-19 WANG Tzu Wei 183 33
Round 1 315 YANG Chih Chieh 21-17 / 10-21 / 21-17 LAI Chien Cheng 283 44
Round 1 55 CHAN Yan Kit 21-13 / 22-20 Kenichi TAGO 5 38
Round 2 209 Choong Hann WONG 21-13 / 21-8 LIN Chia Hsuan 428 28
Round 2 109 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-11 KIM MIn Ki 470 28
Round 2 250 TENG Shih Hua 21-17 / 21-16 YANG Chih Hsun 295 32
Round 2 90 WEI Nan 21-13 / 23-25 / 21-4 Shu WADA 144 52
Round 2 13 Taufik HIDAYAT 22-20 / 21-13 Ivan SOZONOV 76 33
Round 2 69 GAO Huan 21-16 / 21-18 QIAO Bin 163 56
Round 2 23 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-10 Wei Sheng LOH 125 30
Round 2 61 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 21-11 Andre Kurniawan TEDJONO 48 37
Round 2 81 HONG Ji Hoon 21-10 / 21-14 Suppanyu AVIHINGSANON 46 37
Round 2 157 Poodchalat PISIT 21-15 / 20-22 / 21-16 Hock Lai LEE 230 50
Round 2 143 Riyanto SUBAGJA 21-19 / 17-4 Ret. Vladimir IVANOV 37 29
Round 2 65 Yuekun CHEN 21-15 / 22-20 HU Yun 15 37
Round 2 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-10 / 21-14 CHENG Po Wei 179 30
Round 2 25 Dionysius Hayom RUMBAKA 15-21 / 21-13 / 21-14 Wisnu Yuli PRASETYO 83 49
Round 2 52 Yong Zhao Ashton CHEN 21-17 / 16-21 / 21-18 SHIH Kuei Chun 123 62
Round 2 55 CHAN Yan Kit 21-14 / 18-21 / 21-10 YANG Chih Chieh 315 54
Round 3 109 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 15-21 / 21-12 Choong Hann WONG 209 52
Round 3 90 WEI Nan 21-18 / 21-19 TENG Shih Hua 250 40
Round 3 69 GAO Huan 21-13 / 11-21 / 21-10 Taufik HIDAYAT 13 63
Round 3 23 WONG Wing Ki Vincent 21-19 / 12-21 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 61 62
Round 3 81 HONG Ji Hoon 21-15 / 21-13 Poodchalat PISIT 157 40
Round 3 65 Yuekun CHEN 21-12 / 21-17 Riyanto SUBAGJA 143 33
Round 3 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18 Dionysius Hayom RUMBAKA 25 40
Round 3 55 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-15 Yong Zhao Ashton CHEN 52 42
Quarter-final 109 KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-19 WEI Nan 90 63
Quarter-final 69 GAO Huan 21-19 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 23 51
Quarter-final 65 Yuekun CHEN 21-14 / 21-15 HONG Ji Hoon 81 37
Quarter-final 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-14 CHAN Yan Kit 55 34
Semi-final 69 GAO Huan 21-8 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 109 39
Semi-final 65 Yuekun CHEN 21-16 / 21-17 GURUSAIDUTT R. M. V. 51 38
Final 65 Yuekun CHEN 21-9 / 21-17 GAO Huan 69 38
WD (qual)
Round 1 - Nagisa SHIOZAWA / Saya YAMAMOTO 21-5 / 21-9 IEONG Pek San / Weng Chi NG - 18
WD
Round 1 8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-6 / 21-13 Pai-Jou CHEN / HUANG Mei Ching - 28
Round 1 86 Yuki FUKUSHIMA / Yui MIYAUCHI 21-14 / 21-14 Nagisa SHIOZAWA / Saya YAMAMOTO - 33
Round 1 22 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-11 / 21-18 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 63 34
Round 1 275 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 21-18 / 22-20 KIM Chan Mi / KIM Ji Won - 33
Round 1 20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 21-9 HUNG Shih Han / LIN Ying Chun - 21
Round 1 166 Dellis YULIANA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 21-12 CHANG Ya Lan / TAI Ching Chieh - 23
Round 1 33 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-8 / 21-10 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin - 25
Round 1 82 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-17 / 21-17 CHAN Hung Yung / CHAU Hoi Wah 84 29
Round 1 147 CHEN Hsiao Huan / LAI Chia Wen 21-16 / 22-24 / 21-12 SHEK Hiu Yiu / YEUNG Yik Kei 181 38
Round 1 21 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 18-21 / 21-13 / 21-11 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 56 50
Round 1 32 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-9 / 21-9 Patchanut KRAJANGJIT / Peeraya MUNKITAMORN 113 30
Round 1 66 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-19 / 24-22 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 14 38
Round 1 130 Ayumi TASAKI / Seiko YAMADA 21-7 / 21-9 Carlos MA BLANCA YASBEL / Dia Nicole MAGNO - 23
Round 1 43 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-16 / 21-18 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 49 37
Round 1 114 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 21-15 / 21-12 SHUAI Pei Ling / WU Ti Jung 177 33
Round 1 190 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-19 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 17 34
Round 2 8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-13 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Yui MIYAUCHI 86 52
Round 2 275 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 21-12 / 18-21 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 22 50
Round 2 20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 22-20 / 15-21 / 21-17 Dellis YULIANA / Yu Yan Vanessa NEO 166 56
Round 2 33 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-17 / 21-14 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 82 44
Round 2 21 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-10 / 21-16 CHEN Hsiao Huan / LAI Chia Wen 147 29
Round 2 32 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-14 / 21-14 WANG Rong / ZHANG Zhibo 66 41
Round 2 43 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-19 / 19-21 / 21-17 Ayumi TASAKI / Seiko YAMADA 130 64
Round 2 190 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 25-23 / 21-19 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 114 36
Quarter-final 8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-12 / 21-9 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 275 29
Quarter-final 20 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 21-12 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 33 35
Quarter-final 32 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-16 / 21-16 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21 59
Quarter-final 43 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-16 / 12-21 / 21-15 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 190 46
Semi-final 8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-19 / 21-14 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 20 41
Semi-final 32 CHOI Hye In / KIM So Yeong 15-21 / 21-11 / 21-12 Komala DEWI / Jenna GOZALI 43 76
Final 8 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-18 / 21-16 CHOI Hye In / KIM So Yeong 32 54
WS (qual)
Round 1 644 IEONG Pek San 21-19 / 11-21 / 21-18 Weng Chi NG - 35
Round 1 285 LEE Chia Hsin 25-23 / 21-17 Evgenia DIMOVA 187 34
Round 1 224 SUN Yu 21-9 / 21-16 Malvinne Ann Venice ALCALA 312 32
Round 1 157 DENG Joy Xuan 22-20 / 21-7 Aya OHORI 205 31
Round 1 162 Evgeniya KOSETSKAYA 21-18 / 21-16 TAI Ching Chieh 176 25
Round 1 848 Carlos MA BLANCA YASBEL 21-9 / 21-15 Yu Chen CHANG - 25
Round 1 222 Saya YAMAMOTO 21-18 / 21-19 HUNG Shih Han 166 31
Round 2 285 LEE Chia Hsin 21-4 / 21-8 IEONG Pek San 644 15
Round 2 224 SUN Yu 21-9 / 21-7 Nagisa SHIOZAWA - 26
Round 2 157 DENG Joy Xuan 21-6 / 21-11 Evgeniya KOSETSKAYA 162 21
Round 2 222 Saya YAMAMOTO 21-16 / 15-21 / 21-5 Carlos MA BLANCA YASBEL 848 41
WS
Round 1 12 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-13 Maria Febe KUSUMASTUTI 47 33
Round 1 90 Kana ITO 23-21 / 21-19 CHEUNG Ngan Yi 126 40
Round 1 33 Adrianti FIRDASARI 21-19 / 21-15 Arundhati PANTAWANE 112 34
Round 1 224 SUN Yu 21-5 / 21-7 Lyddia Yi Yu CHEAH 59 26
Round 1 18 HAN Li 21-13 / 21-7 P. C. Thulasi 118 31
Round 1 51 Aiying XING 21-13 / 21-5 PAI Yu Po 114 28
Round 1 157 DENG Joy Xuan 21-2 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 30 28
Round 1 146 CHENG Chi Ya 18-21 / 21-12 / 21-19 Maziyyah NADHIR 113 50
Round 1 44 Bellaetrix MANUPUTTY 21-14 / 21-13 TEE Jing Yi 46 27
Round 1 28 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 21-12 / 21-10 Romina GABDULLINA 83 48
Round 1 222 Saya YAMAMOTO 21-17 / 24-22 LEE Chia Hsin 285 33
Round 1 21 YIP Pui Yin 21-13 / 21-15 Jiayuan CHEN 84 33
Round 1 143 CHANG Ya Lan 22-20 / 21-11 Jamie SUBANDHI 73 25
Round 1 19 PAI Hsiao Ma 21-11 / 21-17 Tanvi LAD 104 39
Round 1 39 Lindaweni FANETRI 21-19 / 21-14 LIN Ying Chun 169 31
Round 1 185 HSU Ya Ching 14-21 / 21-12 / 21-19 MONG Kwan Yi 151 43
Round 2 90 Kana ITO 21-14 / 13-21 / 21-18 TAI Tzu Ying 12 50
Round 2 224 SUN Yu 21-14 / 15-21 / 21-12 Adrianti FIRDASARI 33 57
Round 2 18 HAN Li 21-6 / 21-19 Aiying XING 51 32
Round 2 157 DENG Joy Xuan 21-15 / 21-5 CHENG Chi Ya 146 31
Round 2 28 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24-22 / 21-8 Bellaetrix MANUPUTTY 44 36
Round 2 21 YIP Pui Yin 23-21 / 21-15 Saya YAMAMOTO 222 48
Round 2 19 PAI Hsiao Ma 21-17 / 21-12 CHANG Ya Lan 143 34
Round 2 39 Lindaweni FANETRI 21-10 / 21-14 HSU Ya Ching 185 35
Quarter-final 224 SUN Yu 21-9 / 21-9 Kana ITO 90 31
Quarter-final 157 DENG Joy Xuan 21-19 / 21-14 HAN Li 18 36
Quarter-final 28 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-18 YIP Pui Yin 21 38
Quarter-final 19 PAI Hsiao Ma 21-7 / 13-21 / 21-19 Lindaweni FANETRI 39 66
Semi-final 224 SUN Yu 21-15 / 21-10 DENG Joy Xuan 157 38
Semi-final 28 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 21-7 PAI Hsiao Ma 19 35
Final 224 SUN Yu 21-19 / 21-8 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 28 42
XD (qual)
Round 1 187 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-8 / 21-14 LU Chia Pin / SHUAI Pei Ling 210 22
Round 1 - LIM Khim Wah / Vivian HOO 21-14 / 17-21 / 21-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Narissapat LAM 415 43
Round 1 268 LEUNG Chun Yiu / POON Lok Yan 21-19 / 20-22 / 21-15 LAI Chien Cheng / TAI Ching Chieh 204 35
Round 1 465 HAN To Sung / KIM So Yeong 21-13 / 21-12 LO Lok Kei / YEUNG Yik Kei 402 23
Round 1 83 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 21-18 / 21-16 TSENG Min Hao / LAI Chia Wen 334 26
Round 1 142 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-8 / 23-21 LIANG Jui Wei / LEE Chia Hsin - 23
Round 1 129 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-17 / 21-11 CHAN Tsz Kit / MONG Kwan Yi 292 22
Round 1 229 Alvent Yulianto CHANDRA / Rizki Amelia PRADIPTA 18-21 / 21-17 / 21-13 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / CHOW Mei Kuan - 38
Round 2 187 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 18-21 / 21-19 / 21-19 LIM Khim Wah / Vivian HOO - 55
Round 2 465 HAN To Sung / KIM So Yeong 21-12 / 21-14 LEUNG Chun Yiu / POON Lok Yan 268 24
Round 2 142 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-17 Jian Guo ONG / WOON Khe Wei 83 28
Round 2 129 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 21-11 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Rizki Amelia PRADIPTA 229 22
XD
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-8 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 52 25
Round 1 39 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 20-22 / 21-19 / 21-18 Yi LIU / Ting Ting THNG 59 50
Round 1 - WANG Chi-Lin / PAI Hsiao Ma 21-15 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 22 25
Round 1 40 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 21-17 Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 75 34
Round 1 13 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 19-21 / 21-14 / 21-9 Alfian Eko PRASETYA / Gloria Emanuelle WIDJAJA 73 43
Round 1 (485*) Joe WU / CHANG Ya Lan 3-4 Ret. Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 71 3
Round 1 45 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-8 / 21-14 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 11 29
Round 1 - LIN Yen Jui / CHENG Chi Ya 21-19 / 11-21 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 112 45
Round 1 108 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 16-21 / 23-21 / 22-20 Arun VISHNU / Aparna BALAN 64 46
Round 1 56 Zhao Jiang Terry YEO / Dellis YULIANA 21-17 / 21-18 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 31 25
Round 1 - LIN Chia Yu / WANG Pei Rong 23-21 / 22-20 KIM Dae Eun / CHOI Hye In - 35
Round 1 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 23-21 / 19-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 129 59
Round 1 97 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 21-17 / 21-18 WONG Wai Hong / CHAN Hung Yung 357 35
Round 1 14 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 16-21 / 21-13 / 21-15 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 187 50
Round 1 60 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-14 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 142 23
Round 1 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-19 HAN To Sung / KIM So Yeong 465 33
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-14 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 39 31
Round 2 40 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 22-20 WANG Chi-Lin / PAI Hsiao Ma - 33
Round 2 13 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-6 / 21-12 Joe WU / CHANG Ya Lan (485*) 18
Round 2 45 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-10 / 21-10 LIN Yen Jui / CHENG Chi Ya - 22
Round 2 56 Zhao Jiang Terry YEO / Dellis YULIANA 6-21 / 21-9 / 21-17 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 108 35
Round 2 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 22-24 / 21-16 / 21-7 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong - 46
Round 2 14 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-18 / 21-18 Sergey LUNEV / Evgenia DIMOVA 97 26
Round 2 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-15 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 60 46
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-13 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 40 23
Quarter-final 45 JIAMING Tao / TANG Jinhua 23-21 / 12-21 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 13 62
Quarter-final 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-18 / 21-18 Zhao Jiang Terry YEO / Dellis YULIANA 56 34
Quarter-final 14 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 22-20 / 23-25 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 5 70
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-18 JIAMING Tao / TANG Jinhua 45 33
Semi-final 8 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-7 / 21-16 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 14 29
Final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 14-21 / 21-16 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 8 51
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2823 91.06 00:36:29 2.5 1 3.2%
MS 61 140 18 29.5% 5012 82.16 00:40:45 2.02 6 9.8%
WD 31 69 7 22.6% 2485 80.16 00:39:23 2.04 2 6.5%
WS 31 68 6 19.4% 2374 76.58 00:37:21 2.05 1 3.2%
XD 30 71 11 36.7% 2626 87.53 00:37:12 2.35 2 6.7%
Total 184 424 56 30.4% 15320 83.26 00:38:39 2.15 12 6.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 31 6 83.8%
Korea 23 10 69.7%
Sweden 2 1 66.7%
Indonesia 42 29 59.2%
Thailand 14 14 50.0%
Japan 12 12 50.0%
Australia 1 1 50.0%
India 13 16 44.8%
Hong Kong 16 20 44.4%
Chinese Taipei 41 53 43.6%
Singapore 8 11 42.1%
Russia 8 11 42.1%
New Zealand 3 5 37.5%
Malaysia 11 20 35.5%
Philippines 3 7 30.0%
Macau 2 8 20.0%
U.S.A. 1 6 14.3%
Norway 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Sitthikom THAMMASIN SHI Yuqi 12-21 / 21-14 / 21-7
2018 LEE Hyun Il ZHOU Zeqi 21-9 / 21-19
2018 Fabricio FARIAS Giovanni TOTI 21-19 / 21-18
2017 Kento MOMOTA Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-10
2016 ZHAO Junpeng CHOU Tien Chen 21-11 / 21-19
2015 JEON Hyeok Jin TIAN Houwei 21-11 / 13-21 / 23-21
2014 XUE Song WONG Wing Ki Vincent 16-21 / 21-13 / 21-19
2013 SON Wan Ho HSUEH Hsuan Yi 21-11 / 21-15
2012 Yuekun CHEN GAO Huan 21-9 / 21-17
2011 LEE Hyun Il DU Pengyu 17-21 / 21-11 / 21-18
2010 LEE Chong Wei LEE Hyun Il W.O.
2009 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-15 / 21-19
2008 Taufik HIDAYAT LEE Chong Wei 21-19 / 21-15
2007 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 19-21 / 21-17 / 21-18
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 18-21 / 21-18
2002 Toru MATSUMOTO Hidetaka YAMADA 15-8 / 10-15 / 17-14