Spanish Junior International  

Tournament Name: Spanish Junior International 2021
Tournament Dates: 11/06/2021-13/06/2021
Location: Spain, La Nucía
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Alex GREEN / Nathan MOORE Mael CATTOEN / Quentin RONGET
MS - U19 Tauri KILK Sacha LEVEQUE
WD - U19 Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN
WS - U19 Catlyn KRUUS Lisa CURTIN
XD - U19 Mael CATTOEN / Emilie DROUIN Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA 13-21 / 21-17 / 21-19 Nacho CERVELLO / Jorge JEREZ - 41
Round 1 U19 - Wolf HOEBEKE / David VAN DALM 21-16 / 21-13 Ruben DURO / Gines VALLES - 26
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-9 / 21-18 Alessandro GOZZINI / Luca ZHOU - 24
Round 1 U19 - Mathis CHANTHAKESONE / Nicolas FRANCONVILLE 21-10 / 21-15 Marc MARTIN / Iago MARTINEZ - 22
Round 1 U19 - Tauri KILK / Oskar MÄNNIK W.O. Dominik KOPRIVA / David SMUTNÝ - 0
Round 1 U19 - Simon BARON-VEZILIER / Emilien MORIN 18-21 / 21-13 / 21-15 Carlos IGLESIAS / Marcos RODRIGUEZ - 37
Round 1 U19 - Jofre COMELLA / Marcos GARCIA 21-15 / 16-21 / 21-17 Aurelio RICO / Arthur VAUGEOIS - 38
Round 1 U19 - Timo BALDEGGER / Lorrain JOLIAT W.O. Martin BELLOT / Ewen PERES - 0
Round 1 U19 - Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK 21-19 / 19-21 / 21-17 Adrian ALVAREZ / Pablo MURCIANO - 46
Round 1 U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU 21-13 / 21-15 Sergi ALCALA / Ivan VALENZUELA - 24
Round 1 U19 - Javier ALAVA / Rodrigo SANJURJO 21-4 / 21-7 Toni IVARS / Ferran LLOPIS - 14
Round 1 U19 - Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ W.O. Tino DAOUDAL / Paul TOURNEFIER - 0
Round 1 U19 - Yohan BARBIERI / Gil FABRE 19-21 / 21-19 / 21-17 Marco FERNANDEZ / Alvaro MORAL - 46
Round 1 U19 - Guillermo FIGUERAS / Ricardo RETTIG W.O. Ezra CUNNINGHAM / David EYCHMÜLLER - 0
Round 1 U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-10 / 21-14 Christian ARIAS / Daniel FRANCO - 22
Round 2 U19 - Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA 21-11 / 21-16 Wolf HOEBEKE / David VAN DALM - 24
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-13 / 21-11 Mathis CHANTHAKESONE / Nicolas FRANCONVILLE - 23
Round 2 U19 - Tauri KILK / Oskar MÄNNIK 21-16 / 21-13 Alejandro BASCHWITZ / Fabian GUTIERREZ - 23
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER / Emilien MORIN 21-15 / 21-6 Jofre COMELLA / Marcos GARCIA - 23
Round 2 U19 - Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK 21-14 / 21-17 Timo BALDEGGER / Lorrain JOLIAT - 28
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Titouan HOAREAU 21-9 / 21-16 Javier ALAVA / Rodrigo SANJURJO - 22
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI / Gil FABRE 21-14 / 21-11 Jesus DE BURGOS / Adolfo LOPEZ - 21
Round 2 U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-17 / 21-9 Guillermo FIGUERAS / Ricardo RETTIG - 25
Quarter-final U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-13 / 21-14 Jacobo FERNANDEZ / Ruben GARCIA - 25
Quarter-final U19 - Tauri KILK / Oskar MÄNNIK 11-21 / 21-18 / 21-18 Simon BARON-VEZILIER / Emilien MORIN - 39
Quarter-final U19 - Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK 21-13 / 17-21 / 22-20 Natan BEGGA / Titouan HOAREAU - 50
Quarter-final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-15 / 21-19 Yohan BARBIERI / Gil FABRE - 27
Semi-final U19 - Mael CATTOEN / Quentin RONGET 21-14 / 21-15 Tauri KILK / Oskar MÄNNIK - 22
Semi-final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-14 / 21-12 Noah HAASE / Dyon VAN WIJLICK - 28
Final U19 - Alex GREEN / Nathan MOORE 21-19 / 14-21 / 21-15 Mael CATTOEN / Quentin RONGET - 47
MS
Round 1 U19 - Ethan ROSE 21-4 / 21-5 Marc MARTIN - 21
Round 1 U19 - Emilien MORIN 21-5 / 21-13 Iago MARTINEZ - 22
Round 1 U19 - Lorrain JOLIAT W.O. Dominik KOPRIVA - 0
Round 1 U19 - Noah HAASE 21-10 / 21-4 Alejandro LOPEZ - 21
Round 1 U19 - Javier ALAVA W.O. Matteo JUSTEL - 0
Round 1 U19 - Nacho CERVELLO W.O. David EYCHMÜLLER - 0
Round 1 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-6 / 21-3 Jorge JEREZ - 16
Round 1 U19 - Aurelio RICO 21-11 / 21-12 Alex Almayheuz - 25
Round 1 U19 - Tauri KILK 21-12 / 21-8 Titouan HOAREAU - 24
Round 1 U19 - Andres NUVIALA 21-14 / 22-20 Jesus DE BURGOS - 33
Round 1 U19 - Quentin RONGET 21-14 / 21-9 Rodrigo SANJURJO - 21
Round 1 U19 - Marco FERNANDEZ 21-8 / 23-21 Afonso GOUVEIA - 26
Round 1 U19 - Luca ZHOU 21-15 / 21-11 Fabian GUTIERREZ - 24
Round 1 U19 - Timo BALDEGGER 21-16 / 21-16 Guillermo FIGUERAS - 27
Round 1 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 21-12 / 21-18 Marcos GARCIA - 26
Round 1 U19 - Carlos IGLESIAS W.O. Alexandre JEANNE - 0
Round 1 U19 - Ivan VALENZUELA 21-15 / 20-22 / 21-18 Yohan OSVALD - 43
Round 1 U19 - Alessandro GOZZINI 21-13 / 21-9 Hugo RUZ - 21
Round 1 U19 - David VAN DALM 21-5 / 21-6 Toni IVARS - 19
Round 1 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-11 / 21-18 Adrian ALVAREZ - 28
Round 1 U19 - Adriano VIALE AGUIRRE W.O. Loan PEILLET - 0
Round 1 U19 - Yohan BARBIERI 21-8 / 21-13 Jofre COMELLA - 21
Round 1 U19 - Arthur WAKHEVITSCH 21-12 / 21-18 Ricardo RETTIG - 29
Round 1 U19 - Sacha LEVEQUE 21-8 / 21-9 Gines VALLES - 19
Round 1 U19 - Paul TOURNEFIER 21-2 / 21-12 Ruben DURO - 19
Round 1 U19 - Daniel FRANCO 21-17 / 21-16 Mathis CHANTHAKESONE - 29
Round 1 U19 - Adolfo LOPEZ 21-14 / 21-13 Sergio JUAREZ - 17
Round 1 U19 - Nadeem DALVI 21-9 / 21-14 Ruben GARCIA - 24
Round 1 U19 - Alejandro BASCHWITZ W.O. Marco MARIE - 0
Round 1 U19 - Lukas BOLLO W.O. David SMUTNÝ - 0
Round 1 U19 - Basilio PORTO 21-15 / 21-17 Arthur VAUGEOIS - 31
Round 1 U19 - Jacobo FERNANDEZ W.O. Gaspard DELABROSSE - 0
Round 2 U19 - Ethan ROSE 21-14 / 21-11 Emilien MORIN - 29
Round 2 U19 - Noah HAASE 21-19 / 21-11 Lorrain JOLIAT - 37
Round 2 U19 - Nacho CERVELLO 21-17 / 21-19 Javier ALAVA - 29
Round 2 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-11 / 21-7 Aurelio RICO - 24
Round 2 U19 - Tauri KILK 21-8 / 21-8 Andres NUVIALA - 18
Round 2 U19 - Quentin RONGET 21-7 / 21-8 Marco FERNANDEZ - 19
Round 2 U19 - Luca ZHOU 21-18 / 21-16 Timo BALDEGGER - 27
Round 2 U19 - Carlos IGLESIAS 21-16 / 21-12 Nicolas FRANCONVILLE - 26
Round 2 U19 - Alessandro GOZZINI 21-12 / 21-17 Ivan VALENZUELA - 26
Round 2 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-19 / 21-9 David VAN DALM - 27
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI 21-16 / 21-17 Adriano VIALE AGUIRRE - 24
Round 2 U19 - Sacha LEVEQUE 21-16 / 21-15 Arthur WAKHEVITSCH - 34
Round 2 U19 - Paul TOURNEFIER 16-21 / 21-16 / 21-12 Daniel FRANCO - 49
Round 2 U19 - Nadeem DALVI 21-14 / 21-8 Adolfo LOPEZ - 22
Round 2 U19 - Alejandro BASCHWITZ 21-13 / 21-16 Lukas BOLLO - 21
Round 2 U19 - Jacobo FERNANDEZ 21-15 / 21-14 Basilio PORTO - 34
Round 3 U19 - Ethan ROSE 21-16 / 21-17 Noah HAASE - 34
Round 3 U19 - Simon BARON-VEZILIER 21-19 / 21-8 Nacho CERVELLO - 30
Round 3 U19 - Tauri KILK 21-16 / 21-10 Quentin RONGET - 25
Round 3 U19 - Carlos IGLESIAS 21-17 / 25-23 Luca ZHOU - 31
Round 3 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 15-21 / 21-18 / 21-15 Alessandro GOZZINI - 49
Round 3 U19 - Sacha LEVEQUE 21-13 / 19-21 / 21-16 Yohan BARBIERI - 51
Round 3 U19 - Nadeem DALVI 21-14 / 14-21 / 21-19 Paul TOURNEFIER - 54
Round 3 U19 - Jacobo FERNANDEZ 21-13 / 21-16 Alejandro BASCHWITZ - 22
Quarter-final U19 - Ethan ROSE 13-21 / 21-12 / 21-15 Simon BARON-VEZILIER - 56
Quarter-final U19 - Tauri KILK 21-14 / 17-21 / 21-16 Carlos IGLESIAS - 49
Quarter-final U19 - Sacha LEVEQUE 21-16 / 21-14 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 32
Quarter-final U19 - Jacobo FERNANDEZ 27-25 / 19-21 / 21-10 Nadeem DALVI - 65
Semi-final U19 - Tauri KILK 21-18 / 16-21 / 21-18 Ethan ROSE - 58
Semi-final U19 - Sacha LEVEQUE 21-7 / 21-7 Jacobo FERNANDEZ - 19
Final U19 - Tauri KILK 21-18 / 23-25 / 21-16 Sacha LEVEQUE - 60
WD
Round 1 U19 - Elena PAYÁ / Cristina TERUEL W.O. Lucia AZPEITIA / Leyre SUBERVIOLA - 0
Round 1 U19 - Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ W.O. Herveline CRESPEL / Kathell DESMOTS-CHACUN - 0
Round 1 U19 - Lucia ESCRIBANO / Laura GARCÍA 21-17 / 21-11 Caitlyn DE BREE / Mirthe VAN PARYS - 21
Round 1 U19 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 21-7 / 21-16 Laura ALVAREZ / Ines COSTERO - 20
Round 1 U19 - Edurne OLMOS / Yanitsa VALENTINOVA W.O. Lise BREUILLAT / Carla DUBOIS - 0
Round 1 U19 - Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 21-6 / 21-9 Karen MARTIN / Carolina VALLEJO - 19
Round 1 U19 - Kelly BANCHONPANITH / Tanina MAMMERI 21-16 / 21-13 Sonia MARTINEZ / Laura PEDRAJAS - 30
Round 1 U19 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-18 / 21-14 Marta GONZALEZ / Amaia TORRALBA - 29
Round 1 U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 21-3 / 21-11 Olaya GARCIA / Jana VILLANUEVA - 18
Round 1 U19 - Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 21-9 / 21-10 Vanesa GARCIA / Cristina RIVERA - 19
Round 1 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO W.O. Uxia FERNANDEZ / Aina URGEL - 0
Round 1 U19 - Marie CESARI / Alicia HUYNH 21-13 / 21-16 Lidia GAZQUEZ / Covadonga MENENDEZ - 25
Round 1 U19 - Yasmine HAMZA / Gianna STIGLICH 21-16 / 18-21 / 21-11 Ana CABALLERO / Maria De La O PEREZ - 44
Round 2 U19 - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-11 / 21-10 Elena PAYÁ / Cristina TERUEL - 20
Round 2 U19 - Lucia ESCRIBANO / Laura GARCÍA 16-21 / 21-13 / 21-14 Maria GONZALEZ / Mariela VAZQUEZ - 48
Round 2 U19 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 21-8 / 21-6 Edurne OLMOS / Yanitsa VALENTINOVA - 20
Round 2 U19 - Kelly BANCHONPANITH / Tanina MAMMERI 17-21 / 21-12 / 21-15 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER - 52
Round 2 U19 - Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 21-12 / 21-11 Carmen Maria JIMENEZ / Paula LLAVERO - 29
Round 2 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-19 / 21-18 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE - 33
Round 2 U19 - Yasmine HAMZA / Gianna STIGLICH 21-14 / 21-15 Marie CESARI / Alicia HUYNH - 28
Quarter-final U19 - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-14 / 21-6 Lucia ESCRIBANO / Laura GARCÍA - 22
Quarter-final U19 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 21-9 / 21-8 Kelly BANCHONPANITH / Tanina MAMMERI - 24
Quarter-final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 21-14 / 21-12 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB - 27
Quarter-final U19 - Yasmine HAMZA / Gianna STIGLICH 28-26 / 21-12 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO - 41
Semi-final U19 - Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-10 / 21-17 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS - 32
Semi-final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 22-20 / 21-8 Yasmine HAMZA / Gianna STIGLICH - 32
Final U19 - Kirsten DE WIT / Jaymie LAURENS 21-10 / 21-14 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN - 28
WS
Round 1 U19 - Vera APPENZELLER 21-14 / 18-21 / 21-18 Laura ALVAREZ - 37
Round 1 U19 - Abril RAMON W.O. Petra MAIXNEROVÁ - 0
Round 1 U19 - Gianna STIGLICH 21-12 / 21-9 Laura GARCÍA - 18
Round 1 U19 - Nadia CHOUKRI 21-9 / 21-12 Yanitsa VALENTINOVA - 21
Round 1 U19 - Cloé BRAND 21-19 / 21-14 Marta GONZALEZ - 28
Round 1 U19 - Marie CESARI 21-9 / 16-21 / 21-14 Mariela VAZQUEZ - 42
Round 1 U19 - Leyre SUBERVIOLA W.O. Kathell DESMOTS-CHACUN - 0
Round 1 U19 - Sonia MARTINEZ W.O. Carla DUBOIS - 0
Round 1 U19 - Alicia HUYNH 21-6 / 21-9 Jana VILLANUEVA - 20
Round 1 U19 - Kelly BANCHONPANITH 21-7 / 18-21 / 21-17 Laura PEDRAJAS - 42
Round 1 U19 - Carolina ESTEVE W.O. Estelle VAN LEEUWEN - 0
Round 1 U19 - Clemence GAUDREAU 21-15 / 24-22 Karen MARTIN - 27
Round 1 U19 - Lucie AMIGUET 10-5 Ret. Lucia AZPEITIA - 6
Round 1 U19 - Emilie DROUIN 22-20 / 21-16 Rafaela MUNAR SOLIMANO - 33
Round 1 U19 - Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-12 / 21-12 Ines COSTERO - 23
Round 1 U19 - Sofia SLOSIARIKOVA 21-8 / 21-4 Vanesa GARCIA - 14
Round 1 U19 - Caitlyn DE BREE 21-15 / 23-25 / 21-13 Cristina RIVERA - 35
Round 1 U19 - Maria De La O PEREZ W.O. Adina PANZA - 0
Round 1 U19 - Noemie POULBOT W.O. Uxia FERNANDEZ - 0
Round 1 U19 - Lisa CURTIN 5-1 Ret. Laura SEJAS - 5
Round 1 U19 - Elsa JACOB 21-16 / 21-10 Lucia ESCRIBANO - 28
Round 1 U19 - Lise BREUILLAT 21-16 / 21-12 Emily CARPENTER - 24
Round 1 U19 - Ramona ÜPRUS 21-7 / 21-7 Paula LLAVERO - 19
Round 1 U19 - Malya HOAREAU W.O. Lucia CALVO - 0
Round 1 U19 - Jaymie LAURENS 21-16 / 21-16 Amaia TORRALBA - 23
Round 1 U19 - Floriane NURIT 21-7 / 21-7 Olaya GARCIA - 20
Round 1 U19 - Camille POGNANTE 21-6 / 21-13 Cristina TERUEL - 25
Round 1 U19 - Ana CABALLERO 21-16 / 19-21 / 21-17 Aimie WHITEMAN - 47
Round 2 U19 - Ania SETIEN 19-21 / 21-18 / 21-10 Vera APPENZELLER - 45
Round 2 U19 - Gianna STIGLICH 21-6 / 21-12 Abril RAMON - 17
Round 2 U19 - Nadia CHOUKRI 21-11 / 21-16 Cloé BRAND - 27
Round 2 U19 - Marie CESARI 21-10 / 21-12 Leyre SUBERVIOLA - 21
Round 2 U19 - Catlyn KRUUS 21-13 / 21-16 Sonia MARTINEZ - 21
Round 2 U19 - Alicia HUYNH 20-22 / 21-15 / 21-16 Kelly BANCHONPANITH - 60
Round 2 U19 - Clemence GAUDREAU 21-4 / 21-4 Carolina ESTEVE - 15
Round 2 U19 - Lucie AMIGUET 15-21 / 21-18 / 21-12 Emilie DROUIN - 44
Round 2 U19 - Sofia SLOSIARIKOVA 24-22 / 21-16 Fernanda MUNAR SOLIMANO - 28
Round 2 U19 - Maria De La O PEREZ 21-23 / 21-19 / 21-8 Caitlyn DE BREE - 40
Round 2 U19 - Lisa CURTIN 21-11 / 21-7 Noemie POULBOT - 19
Round 2 U19 - Lucia RODRIGUEZ 21-11 / 21-10 Elsa JACOB - 24
Round 2 U19 - Ramona ÜPRUS 21-15 / 21-14 Lise BREUILLAT - 23
Round 2 U19 - Jaymie LAURENS 21-18 / 21-14 Malya HOAREAU - 27
Round 2 U19 - Floriane NURIT 16-21 / 21-19 / 21-16 Camille POGNANTE - 55
Round 2 U19 - Yasmine HAMZA 12-21 / 21-6 / 21-17 Ana CABALLERO - 41
Round 3 U19 - Gianna STIGLICH 21-16 / 16-21 / 21-13 Ania SETIEN - 51
Round 3 U19 - Marie CESARI 11-13 Ret. Nadia CHOUKRI - 10
Round 3 U19 - Catlyn KRUUS 21-16 / 21-13 Alicia HUYNH - 28
Round 3 U19 - Lucie AMIGUET 21-14 / 21-14 Clemence GAUDREAU - 23
Round 3 U19 - Sofia SLOSIARIKOVA 21-12 / 21-9 Maria De La O PEREZ - 23
Round 3 U19 - Lisa CURTIN 16-21 / 21-18 / 21-17 Lucia RODRIGUEZ - 48
Round 3 U19 - Jaymie LAURENS 21-18 / 21-19 Ramona ÜPRUS - 25
Round 3 U19 - Yasmine HAMZA 24-26 / 21-14 / 21-10 Floriane NURIT - 51
Quarter-final U19 - Marie CESARI 21-19 / 21-12 Gianna STIGLICH - 30
Quarter-final U19 - Catlyn KRUUS W.O. Lucie AMIGUET - 0
Quarter-final U19 - Lisa CURTIN 21-17 / 21-19 Sofia SLOSIARIKOVA - 28
Quarter-final U19 - Jaymie LAURENS 21-19 / 21-14 Yasmine HAMZA - 25
Semi-final U19 - Catlyn KRUUS 21-14 / 21-12 Marie CESARI - 27
Semi-final U19 - Lisa CURTIN 24-22 / 17-21 / 21-12 Jaymie LAURENS - 39
Final U19 - Catlyn KRUUS 21-17 / 22-20 Lisa CURTIN - 30
XD
Round 1 U19 - Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-7 / 21-8 Gines VALLES / Ines COSTERO - 16
Round 1 U19 - Yohan OSVALD / Camille POGNANTE W.O. Ruben DURO / Lucia CALVO - 0
Round 1 U19 - Marcos RODRIGUEZ / Carmen Maria JIMENEZ 21-12 / 21-14 Arthur VAUGEOIS / Clemence GAUDREAU - 22
Round 1 U19 - Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN 21-7 / 21-15 Alejandro LOPEZ / Leyre SUBERVIOLA - 21
Round 1 U19 - Wolf HOEBEKE / Mirthe VAN PARYS 21-14 / 12-21 / 21-10 Alvaro MORAL / Maria OTEGUI - 33
Round 1 U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-9 / 21-4 Ricardo RETTIG / Abril RAMON - 17
Round 1 U19 - Nadeem DALVI / Lisa CURTIN 21-10 / 21-6 Ferran LLOPIS / Edurne OLMOS - 16
Round 1 U19 - Titouan HOAREAU / Malya HOAREAU 21-7 / 21-7 Sergio JUAREZ / Carolina ESTEVE - 14
Round 1 U19 - Arthur WAKHEVITSCH / Floriane NURIT 21-13 / 21-8 Marcos GARCIA / Lidia GAZQUEZ - 20
Round 1 U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-15 / 21-10 Ivan VALENZUELA / Maria GONZALEZ - 21
Round 1 U19 - Gil FABRE / Noemie POULBOT 16-21 / 21-11 / 22-20 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ - 38
Round 1 U19 - Adriano VIALE AGUIRRE / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-13 / 16-21 / 22-20 Adrian ALVAREZ / Laura ALVAREZ - 37
Round 1 U19 - Javier ALAVA / Amaia TORRALBA W.O. Baptiste LABARTHE / Herveline CRESPEL - 0
Round 1 U19 - David VAN DALM / Nadia CHOUKRI 13-21 / 21-14 / 21-10 Hugo RUZ / Marta GONZALEZ - 36
Round 1 U19 - Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO 21-12 / 21-16 Lorrain JOLIAT / Cloé BRAND - 23
Round 1 U19 - Fabian GUTIERREZ / Laura PEDRAJAS W.O. Lukas BOLLO / Lucia AZPEITIA - 0
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI / Elsa JACOB W.O. Alex GREEN / Estelle VAN LEEUWEN - 0
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ 21-12 / 21-17 Yohan OSVALD / Camille POGNANTE - 23
Round 2 U19 - Natan BEGGA / Tanina MAMMERI 21-8 / 21-13 Marcos RODRIGUEZ / Carmen Maria JIMENEZ - 19
Round 2 U19 - Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN 22-20 / 21-11 Adolfo LOPEZ / Olaya GARCIA - 27
Round 2 U19 - Ruben GARCIA / Maria De La O PEREZ 21-15 / 21-14 Wolf HOEBEKE / Mirthe VAN PARYS - 25
Round 2 U19 - Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT 21-12 / 21-12 Jorge JEREZ / Laura GARCÍA - 20
Round 2 U19 - Mathis CHANTHAKESONE / Lucie AMIGUET 21-8 / 25-23 Nadeem DALVI / Lisa CURTIN - 24
Round 2 U19 - Titouan HOAREAU / Malya HOAREAU 21-14 / 21-9 Carlos IGLESIAS / Paula LLAVERO - 24
Round 2 U19 - Arthur WAKHEVITSCH / Floriane NURIT 21-13 / 21-7 Christian ARIAS / Carolina VALLEJO - 21
Round 2 U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-11 / 21-18 Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER - 23
Round 2 U19 - Gil FABRE / Noemie POULBOT 21-16 / 21-10 Jesus DE BURGOS / Jana VILLANUEVA - 18
Round 2 U19 - Nathan MOORE / Holly WILLIAMS 21-14 / 14-21 / 21-19 Adriano VIALE AGUIRRE / Rafaela MUNAR SOLIMANO - 43
Round 2 U19 - Javier ALAVA / Amaia TORRALBA 17-21 / 21-13 / 21-16 Alejandro BASCHWITZ / Sonia MARTINEZ - 34
Round 2 U19 - David VAN DALM / Nadia CHOUKRI 21-14 / 21-8 Pablo MURCIANO / Covadonga MENENDEZ - 21
Round 2 U19 - Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO W.O. Alexandre JEANNE / Carla DUBOIS - 0
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-12 / 21-12 Fabian GUTIERREZ / Laura PEDRAJAS - 17
Round 3 U19 - Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ 13-21 / 21-15 / 21-11 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB - 33
Round 3 U19 - Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN 21-12 / 15-21 / 21-14 Natan BEGGA / Tanina MAMMERI - 40
Round 3 U19 - Ruben GARCIA / Maria De La O PEREZ 21-18 / 12-21 / 21-19 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT - 51
Round 3 U19 - Mathis CHANTHAKESONE / Lucie AMIGUET 21-11 / 19-21 / 21-9 Titouan HOAREAU / Malya HOAREAU - 38
Round 3 U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 17-21 / 21-17 / 21-14 Arthur WAKHEVITSCH / Floriane NURIT - 40
Round 3 U19 - Nathan MOORE / Holly WILLIAMS 21-13 / 21-11 Gil FABRE / Noemie POULBOT - 22
Round 3 U19 - David VAN DALM / Nadia CHOUKRI 22-20 / 21-13 Javier ALAVA / Amaia TORRALBA - 26
Round 3 U19 - Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO 21-17 / 23-21 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS - 26
Quarter-final U19 - Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ 21-6 / 21-10 Ethan ROSE / Aimie WHITEMAN - 18
Quarter-final U19 - Ruben GARCIA / Maria De La O PEREZ W.O. Mathis CHANTHAKESONE / Lucie AMIGUET - 0
Quarter-final U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-19 / 21-9 Nathan MOORE / Holly WILLIAMS - 28
Quarter-final U19 - Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO W.O. David VAN DALM / Nadia CHOUKRI - 0
Semi-final U19 - Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ 21-23 / 21-12 / 24-22 Ruben GARCIA / Maria De La O PEREZ - 48
Semi-final U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-13 / 21-14 Nacho CERVELLO / Ana CABALLERO - 25
Final U19 - Mael CATTOEN / Emilie DROUIN 21-19 / 21-16 Rodrigo SANJURJO / Lucia RODRIGUEZ - 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 60 8 30.8% 2127 81.81 00:29:30 2.77 0 0.0%
MS 55 120 10 18.2% 4156 75.56 00:30:19 2.49 2 3.6%
WD 23 49 3 13.0% 1662 72.26 00:28:44 2.51 0 0.0%
WS 48 111 15 31.2% 3912 81.5 00:30:26 2.68 1 2.1%
XD 40 92 12 30.0% 3170 79.25 00:26:51 2.95 0 0.0%
Total 192 432 48 25.0% 15027 78.27 00:29:19 2.67 3 1.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Estonia 18 4 81.8%
England 19 5 79.2%
Netherlands 21 6 77.8%
Germany 3 1 75.0%
Slovakia 3 1 75.0%
Italy 12 6 66.7%
Great Britain 4 2 66.7%
France 62 38 62.0%
Switzerland 11 11 50.0%
Belgium 3 4 42.9%
Peru 3 5 37.5%
Spain 36 109 24.8%
Portugal 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Ethiopia 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Tauri KILK Sacha LEVEQUE 21-18 / 23-25 / 21-16
2021 Charles FOUYN Basilio PORTO 21-13 / 21-13
2020 Ruben GARCIA Daniel FRANCO 21-8 / 21-16
2019 Vladislav DOBYCHKIN Enogat ROY 21-17 / 9-21 / 21-19
2019 Tomas TOLEDANO Marc CARDONA 21-19 / 21-19
2018 Arnaud MERKLE Christo POPOV 16-21 / 21-9 / 21-13
2017 David ORTEU Valentin SINGER 19-21 / 21-7 / 21-12
2016 Korakrit LAOTRAKUL Alvaro VAZQUEZ 21-16 / 21-8
2015 Dominik BUETIKOFER Bernardo ATILANO 21-16 / 14-10 Ret.
2014 Luís Enrique PEÑALVER Rodion ALIMOV 21-16 / 21-9
2013 MATEUSZ SWIERCZYNSKI Mateo MARTINEZ 21-9 / 21-16
2011 Ramazan OZTURK Akin SENOL 15-21 / 21-12 / 22-20