Denmark Open  

Tournament Name: YONEX Denmark Open 2012
Tournament Dates: 16/10/2012-21/10/2012
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong Kien Keat KOO / TAN Boon Heong
MS LEE Chong Wei DU Pengyu
WD MA Jin / TANG Jinhua Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Saina NEHWAL Juliane SCHENK
XD XU Chen / MA Jin Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (1179*) Joachim FISCHER NIELSEN / Jonas RASMUSSEN 21-15 / 21-13 Baptiste CAREME / Gaetan MITTELHEISSER 98 30
Round 1 - Anders KRISTIANSEN / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-16 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 68 29
Round 1 57 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 22-20 Frederik COLBERG / Mikkel ELBJORN 345 22
Round 1 78 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-12 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 344 23
Round 1 494 Kasper ANTONSEN / Nikolaj OVERGAARD 17-21 / 21-14 / 21-13 Robert BLAIR / Koen RIDDER - 43
Round 1 110 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-12 / 21-9 Theis CHRISTIANSEN / Niclas NOHR 184 25
Round 2 (1179*) Joachim FISCHER NIELSEN / Jonas RASMUSSEN 21-19 / 21-12 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 67 36
Round 2 57 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 20-22 / 21-19 Anders KRISTIANSEN / Anders Skaarup RASMUSSEN - 58
Round 2 78 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 21-15 / 21-12 Kasper ANTONSEN / Nikolaj OVERGAARD 494 24
Round 2 110 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-8 / 21-13 Patrick LUNDQVIST / Jonatan NORDH 63 26
MD
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 26-28 / 22-20 / 21-19 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 79
Round 1 49 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-18 / 17-21 / 21-11 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 32 56
Round 1 10 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-17 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 53 26
Round 1 25 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-18 / 20-22 / 21-19 GUO Zhendong / XU Chen 337 59
Round 1 6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 8-21 / 21-16 / 21-19 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 151 50
Round 1 (1179*) Joachim FISCHER NIELSEN / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 21-17 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 118 45
Round 1 14 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-13 / 19-21 / 21-15 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN - 42
Round 1 16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 22-20 / 21-19 KONA Tarun / Arun VISHNU 44 31
Round 1 57 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 22-20 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 22 32
Round 1 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-16 HONG Wei / SHEN Ye 11 26
Round 1 20 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 22-20 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19 32
Round 1 8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-17 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 55 29
Round 1 110 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-18 / 21-19 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 78 32
Round 1 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-16 / 21-11 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 40 32
Round 1 46 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 17-21 / 21-12 / 21-14 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 35 44
Round 1 (1204*) SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 20-17 Ret. CAI Yun / FU Haifeng 3 15
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-17 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 49 43
Round 2 10 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-17 / 21-10 Michael FUCHS / Oliver ROTH 25 29
Round 2 14 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 16 28
Round 2 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-23 / 21-10 / 22-20 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 57 45
Round 2 8 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 19-21 / 21-13 / 21-17 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 20 56
Round 2 12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-16 / 21-16 CHAI Biao / ZHANG Nan 110 51
Round 2 (1204*) SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-10 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 46 33
Round 2 6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong W.O. Joachim FISCHER NIELSEN / Jonas RASMUSSEN (1179*) 0
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 24-22 / 22-20 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 10 54
Quarter-final 6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-17 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 14 45
Quarter-final - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 24-22 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 8 37
Quarter-final (1204*) SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-7 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 12 41
Semi-final 6 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 19-21 / 21-11 / 26-24 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 81
Semi-final (1204*) SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 35
Final (1204*) SHIN Baek Cheol / YOO Yeon Seong 19-21 / 21-11 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 6 66
MS (qual)
Round 1 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-17 / 21-14 Flemming QUACH 123 36
Round 1 67 Scott EVANS 21-15 / 21-19 Joachim PERSSON 57 31
Round 1 81 Christian LIND THOMSEN 21-19 / 9-21 / 21-17 Eric PANG 51 64
Round 1 64 Suppanyu AVIHINGSANON 21-19 / 21-17 Vladimir MALKOV 72 34
Round 1 83 Rasmus FLADBERG 16-21 / 21-15 / 24-22 Marius MYHRE 141 57
Round 1 46 Dmytro ZAVADSKY 21-14 / 22-20 Emil HOLST 66 39
Round 1 54 Anand PAWAR 21-7 / 21-7 Ivan SOZONOV 84 21
Round 1 53 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 19-21 / 21-12 / 21-19 Henri HURSKAINEN 42 57
Round 2 67 Scott EVANS 21-19 / 21-14 Zulfadli ZULKIFFLI 68 36
Round 2 64 Suppanyu AVIHINGSANON 25-23 / 21-5 Christian LIND THOMSEN 81 36
Round 2 46 Dmytro ZAVADSKY 21-11 / 21-11 Rasmus FLADBERG 83 32
Round 2 54 Anand PAWAR 21-19 / 21-16 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 53 40
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-8 / 21-18 Viktor AXELSEN 25 28
Round 1 21 Boonsak PONSANA 21-12 / 21-15 Brice LEVERDEZ 48 39
Round 1 6 Sho SASAKI 14-21 / 21-15 / 21-11 Anand PAWAR 54 54
Round 1 29 LIEW Daren 21-17 / 21-9 Rajiv OUSEPH 28 30
Round 1 64 Suppanyu AVIHINGSANON 11-21 / 21-11 / 21-15 CHEN Jin 4 58
Round 1 19 WONG Wing Ki Vincent 17-21 / 21-12 / 21-16 Scott EVANS 67 49
Round 1 10 Kenichi TAGO 17-21 / 21-17 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 65
Round 1 14 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-18 Vladimir IVANOV 34 30
Round 1 18 Marc ZWIEBLER 21-14 / 16-21 / 21-8 Dionysius Hayom RUMBAKA 22 53
Round 1 9 DU Pengyu 19-21 / 21-8 / 21-9 Ajay JAYARAM 27 59
Round 1 5 Simon SANTOSO 16-21 / 21-17 / 21-17 CHONG Wei Feng 26 63
Round 1 23 Sony Dwi KUNCORO 15-21 / 21-19 / 21-13 Takuma UEDA 33 72
Round 1 32 Sourabh VERMA 21-18 / 21-14 Peter Hoeg GADE 8 42
Round 1 16 WANG Zhengming 21-13 / 21-11 Dmytro ZAVADSKY 46 30
Round 1 3 CHEN Long 21-19 / 13-21 / 21-18 HU Yun 15 71
Round 1 45 Chun Seang TAN W.O. Tommy SUGIARTO 24 0
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-16 Boonsak PONSANA 21 33
Round 2 29 LIEW Daren 21-17 / 21-14 Sho SASAKI 6 35
Round 2 19 WONG Wing Ki Vincent 21-13 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 64 35
Round 2 14 Jan O JORGENSEN 21-18 / 17-21 / 21-11 Kenichi TAGO 10 66
Round 2 9 DU Pengyu 22-20 / 21-17 Marc ZWIEBLER 18 53
Round 2 45 Chun Seang TAN 21-14 / 21-19 Simon SANTOSO 5 37
Round 2 23 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-17 Sourabh VERMA 32 44
Round 2 3 CHEN Long 21-19 / 21-14 WANG Zhengming 16 40
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-16 LIEW Daren 29 31
Quarter-final 14 Jan O JORGENSEN 23-21 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 19 46
Quarter-final 9 DU Pengyu 21-19 / 21-8 Chun Seang TAN 45 41
Quarter-final 3 CHEN Long 21-8 / 21-15 Sony Dwi KUNCORO 23 41
Semi-final 1 LEE Chong Wei 22-20 / 21-15 Jan O JORGENSEN 14 45
Semi-final 9 DU Pengyu 21-14 / 21-10 CHEN Long 3 39
Final 1 LEE Chong Wei 15-21 / 21-12 / 21-19 DU Pengyu 9 72
WD (qual)
Round 2 - Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 21-14 / 21-12 Emilie FURBO / Kerstin Hartwig NIELSEN - 22
WD
Round 1 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-11 Eei Hui CHIN / GOH Liu Ying (828*) 25
Round 1 153 Joan CHRISTIANSEN / Louise HANSEN 12-21 / 22-20 / 21-19 Camilla MARTENS / Mia SEJR NIELSEN - 45
Round 1 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-15 / 21-11 Selena PIEK / Iris TABELING 46 32
Round 1 100 CHENG Shu / LUO Yu 21-5 / 21-10 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 504 24
Round 1 20 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 26-24 / 21-14 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 5 41
Round 1 217 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 21-10 / 21-10 Isabella NIELSEN / Mai SURROW - 22
Round 1 12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 15-21 / 21-19 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 25 54
Round 1 72 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-12 Tatjana BIBIK / Anastasiia AKCHURINA 55 31
Round 1 21 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-19 / 21-14 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 66 31
Round 1 13 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-7 / 21-13 Celine JUEL / Josephine VAN ZAANE 112 25
Round 1 31 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-17 / 17-21 / 21-9 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 81 48
Round 1 6 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-9 / 21-10 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY - 19
Round 1 39 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-17 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 217 50
Round 1 18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-12 / 21-13 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 40 26
Round 1 - MA Jin / TANG Jinhua 21-16 / 21-12 CHOI Hye In / KIM So Yeong 45 35
Round 1 - Ilse VAESSEN / YAO Jie 21-18 / 15-21 / 21-18 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 29 50
Round 2 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-5 Joan CHRISTIANSEN / Louise HANSEN 153 25
Round 2 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 13-21 / 21-16 CHENG Shu / LUO Yu 100 78
Round 2 20 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-10 / 21-6 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 217 24
Round 2 12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19-21 / 22-20 / 21-15 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 72 59
Round 2 13 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-13 / 21-17 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21 35
Round 2 6 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-14 / 13-21 / 22-20 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 31 74
Round 2 39 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-8 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 18 26
Round 2 - MA Jin / TANG Jinhua 21-11 / 21-9 Ilse VAESSEN / YAO Jie - 24
Quarter-final 1 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-9 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 38
Quarter-final 12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 13-21 / 21-11 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 20 60
Quarter-final 6 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-12 / 22-20 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 13 45
Quarter-final - MA Jin / TANG Jinhua 21-13 / 21-8 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 39 31
Semi-final 12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 13-21 / 21-10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 1 67
Semi-final - MA Jin / TANG Jinhua 21-15 / 21-19 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 6 53
Final - MA Jin / TANG Jinhua 21-8 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 12 44
WS (qual)
Round 1 142 Romina GABDULLINA 21-11 / 21-8 Louise HANSEN 196 24
Round 1 154 Natalia PERMINOVA 21-10 / 21-14 Simone PRUTSCH 72 23
Round 1 132 POON Lok Yan 19-21 / 21-17 / 21-19 Karina JORGENSEN 62 42
Round 1 133 Laura VANA 21-19 / 15-21 / 21-19 Sandra-Maria JENSEN 115 45
Round 1 90 TSE Ying Suet 21-14 / 21-7 Zuzana PAVELKOVA 151 21
Round 1 57 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 94 24
Round 1 162 Dimitria POPSTOIKOVA 21-19 / 23-21 Mette POULSEN 164 35
Round 1 51 Kaori IMABEPPU 21-9 / 21-9 Lene CLAUSEN 120 28
Round 2 142 Romina GABDULLINA 21-16 / 21-9 Natalia PERMINOVA 154 28
Round 2 132 POON Lok Yan 21-13 / 21-2 Laura VANA 133 17
Round 2 57 Nitchaon JINDAPOL 20-6 Ret. TSE Ying Suet 90 8
Round 2 51 Kaori IMABEPPU 21-15 / 21-8 Dimitria POPSTOIKOVA 162 26
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-11 / 21-13 Chloe MAGEE 59 23
Round 1 17 Juan GU 21-12 / 20-22 / 24-22 Maria Febe KUSUMASTUTI 52 70
Round 1 8 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-18 YAO Jie 20 34
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 21-18 Kaori IMABEPPU 51 40
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-17 / 21-17 BAE Yeon Ju 12 38
Round 1 28 Minatsu MITANI 21-15 / 22-20 Aprillia YUSWANDARI 42 32
Round 1 6 Tine BAUN 21-16 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka 32 27
Round 1 132 POON Lok Yan 21-13 / 11-21 / 21-19 CHEN Xiao Jia 34 54
Round 1 21 Petya NEDELCHEVA 15-21 / 21-11 / 21-14 Kristina GAVNHOLT 38 53
Round 1 9 JIANG Yanjiao 21-13 / 21-11 Adrianti FIRDASARI 40 31
Round 1 57 Nitchaon JINDAPOL 19-21 / 21-16 / 21-15 YIP Pui Yin 19 61
Round 1 5 WANG Shixian 16-21 / 23-21 / 21-15 Linda ZETCHIRI 33 71
Round 1 27 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-6 Romina GABDULLINA 142 24
Round 1 7 Juliane SCHENK 21-18 / 21-12 Eriko HIROSE 16 39
Round 1 53 Bellaetrix MANUPUTTY 21-17 / 22-20 Michelle CHAN KY 48 37
Round 1 2 LI Xuerui 21-19 / 21-14 Ratchanok INTANON 10 36
Round 2 1 WANG Yihan 22-20 / 21-14 Juan GU 17 44
Round 2 8 SUNG Ji Hyun 17-21 / 21-18 / 21-10 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 59
Round 2 6 Tine BAUN 21-19 / 21-13 POON Lok Yan 132 29
Round 2 9 JIANG Yanjiao 21-6 / 21-14 Petya NEDELCHEVA 21 2
Round 2 5 WANG Shixian 22-20 / 17-21 / 22-20 Nitchaon JINDAPOL 57 79
Round 2 7 Juliane SCHENK 21-14 / 21-16 Sapsiree TAERATTANACHAI 27 35
Round 2 2 LI Xuerui 21-17 / 21-14 Bellaetrix MANUPUTTY 53 32
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-15 / 21-14 Minatsu MITANI 28 19
Quarter-final 1 WANG Yihan 21-13 / 16-21 / 21-8 SUNG Ji Hyun 8 59
Quarter-final 4 Saina NEHWAL 21-10 / 21-11 Tine BAUN 6 33
Quarter-final 9 JIANG Yanjiao 21-19 / 21-12 WANG Shixian 5 43
Quarter-final 7 Juliane SCHENK 21-19 / 21-12 LI Xuerui 2 40
Semi-final 4 Saina NEHWAL 21-12 / 12-7 Ret. WANG Yihan 1 30
Semi-final 7 Juliane SCHENK 13-21 / 21-14 / 21-15 JIANG Yanjiao 9 61
Final 4 Saina NEHWAL 21-17 / 21-8 Juliane SCHENK 7 35
XD (qual)
Round 1 511 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 21-13 / 21-19 David DAUGAARD / Isabella NIELSEN - 23
Round 1 127 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-17 / 21-15 Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK 149 28
Round 1 - Jonas RASMUSSEN / Maria HELSBOL 21-17 / 21-8 Oliver LEYDON-DAVIS / Michelle CHAN KY 454 22
Round 1 188 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-13 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Rizki Amelia PRADIPTA 266 19
Round 1 109 Niclas NOHR / Joan CHRISTIANSEN 23-21 / 21-17 Jelle MAAS / Iris TABELING 136 28
Round 1 288 Kasper ANTONSEN / Celine JUEL 21-18 / 21-16 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 105 27
Round 1 - Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-13 / 21-18 TAN Boon Heong / Eei Hui CHIN - 31
Round 2 511 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 18-21 / 21-16 Jacco ARENDS / Ilse VAESSEN 94 40
Round 2 127 JIAMING Tao / TANG Jinhua 12-21 / 21-16 / 21-19 Jonas RASMUSSEN / Maria HELSBOL - 49
Round 2 188 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-19 / 21-17 Niclas NOHR / Joan CHRISTIANSEN 109 26
Round 2 - Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-10 / 21-10 Kasper ANTONSEN / Celine JUEL 288 23
XD
Round 1 1 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-13 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 511 27
Round 1 188 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-16 / 21-16 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 41 26
Round 1 15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-16 / 16-21 / 25-23 Robert BLAIR / Vita MARISSA - 49
Round 1 - SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-17 / 21-16 Frederik COLBERG / Sara THYGESEN 668 31
Round 1 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-10 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 43 26
Round 1 11 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-11 / 21-10 JIAMING Tao / TANG Jinhua 127 26
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 15-21 / 21-17 / 21-15 Dave KHODABUX / Selena PIEK 60 44
Round 1 92 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-16 / 21-13 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21 35
Round 1 38 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-18 / 21-15 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 56 28
Round 1 6 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 22-20 Rasmus BONDE / Line Højmark KJAERSFELDT - 38
Round 1 169 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 17-21 / 21-17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 25 53
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-10 Ronan LABAR / Laura CHOINET 57 21
Round 1 22 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-18 / 21-14 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 71 26
Round 1 27 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-11 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 18 29
Round 1 - Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-17 / 21-18 Marcus ELLIS / Gabrielle ADCOCK 46 39
Round 1 2 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-10 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 35 22
Round 2 1 XU Chen / MA Jin 21-19 / 21-15 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 188 2
Round 2 15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-11 / 21-14 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won - 31
Round 2 11 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-19 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 43
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19-21 / 22-20 / 21-14 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 92 63
Round 2 38 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-13 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 30
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 169 36
Round 2 22 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-16 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 27 24
Round 2 2 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-12 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI - 29
Quarter-final 1 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 15 36
Quarter-final 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-11 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 11 33
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-15 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 38 30
Quarter-final 2 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 21-18 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 22 35
Semi-final 1 XU Chen / MA Jin 21-7 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 37
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-17 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 2 36
Final 1 XU Chen / MA Jin 23-21 / 24-26 / 21-11 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 72
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 68 10 34.5% 2572 88.69 00:43:25 2.04 3 10.3%
MS 30 71 11 36.7% 2547 84.9 00:46:42 1.82 6 20.0%
WD 31 71 9 29.0% 2460 79.35 00:40:02 1.98 4 12.9%
WS 30 69 9 30.0% 2498 83.27 00:41:20 2.01 5 16.7%
XD 31 67 5 16.1% 2437 78.61 00:34:06 2.31 2 6.5%
Total 151 346 44 29.1% 12514 82.87 00:41:03 2.02 20 13.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 43 18 70.5%
Ukraine 2 1 66.7%
Malaysia 16 10 61.5%
India 8 5 61.5%
Korea 15 10 60.0%
Japan 15 11 57.7%
Thailand 21 16 56.8%
Indonesia 26 21 55.3%
Germany 8 7 53.3%
Hong Kong 7 7 50.0%
Ireland 2 2 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Bulgaria 3 4 42.9%
Denmark 23 41 35.9%
Russia 3 7 30.0%
Netherlands 2 9 18.2%
England 1 7 12.5%
Norway 0 1 0.0%
Czech Republic 0 2 0.0%
Scotland 0 2 0.0%
Austria 0 2 0.0%
New Zealand 0 3 0.0%
Sweden 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13