All African Snr Champs  

Tournament Name: African Senior Individual Championship 2010
Tournament Dates: 24/02/2010-25/02/2010
Location: Uganda, Kampala
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA
MS Jinkan Ifraimu BULUS Ola FAGBEMI
WD Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN Susan IDEH / Braimoh MARIA
WS Hadia HOSNY Stacey DOUBELL
XD Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - MABO DONALD / Gibson PHIRI 25-23 / 16-21 / 22-20 Daniel MIHIGO / Jacob MUSISI - 40
Round 1 237 Georgie CUPIDON / Steve MALCOUZANE 21-17 / 21-14 Fred GITUKU / Patrick RUTO - 25
Round 1 - Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 21-18 / 21-18 Rogers BAKAKI / Herbert EBAYO - 21
Round 1 - Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA 21-15 / 21-15 PETER MUCHIRI / Victor Odra MUNGA - 30
Round 1 - Robert ABRAHAMS / Roelof Jakobus DEDNAM 21-16 / 21-14 Ahmed REDA / Ahmed SALAH - 22
Round 1 - Mohamed Idir MOHLOUS / Nourine SALIM W.O. Ivan KARIMUNDA / Ivan MAYEGA - 0
Round 2 116 Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS 25-23 / 21-16 Solomon Mensah NYARKO / Daniel SAM - 20
Round 2 242 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 21-4 / 21-11 Mohamed Idir MOHLOUS / Nourine SALIM - 15
Round 2 158 Dorian Lance JAMES / Willem VILJOEN 21-11 / 21-18 MABO DONALD / Gibson PHIRI - 30
Round 2 237 Georgie CUPIDON / Steve MALCOUZANE 21-18 / 21-14 Stephan BEEHARRY / Saheer RAMRAKHA - 28
Round 2 - Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 21-15 / 14-21 / 21-16 ARYEE DANIEL / Eric Attah NINKY - 40
Round 2 - Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA 21-13 / 21-15 Brian SSUNNA / Wilson TUKIRE 218 18
Round 2 - Robert ABRAHAMS / Roelof Jakobus DEDNAM 21-14 / 21-7 Richie COURSE / Kervin GHISLAIN - 16
Round 2 150 Sahir Abdool EDOO / Yoni Dany LOUISON 21-18 / 21-15 Juma MUWOWO / Ngosa CHONGO - 16
Quarter-final 116 Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS 21-18 / 16-21 / 21-9 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 242 45
Quarter-final 158 Dorian Lance JAMES / Willem VILJOEN 21-13 / 14-21 / 21-8 Georgie CUPIDON / Steve MALCOUZANE 237 40
Quarter-final - Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA 21-15 / 21-9 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK - 20
Quarter-final 150 Sahir Abdool EDOO / Yoni Dany LOUISON 24-22 / 21-17 Robert ABRAHAMS / Roelof Jakobus DEDNAM - 28
Semi-final 116 Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS 21-15 / 21-15 Dorian Lance JAMES / Willem VILJOEN 158 30
Semi-final - Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA 21-6 / 21-0 Sahir Abdool EDOO / Yoni Dany LOUISON 150 6
Final 116 Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS 21-12 / 16-21 / 21-14 Ibrahim ADAMU / Ocholi EDICHA - 60
MS
Round 1 - Ahmed REDA 19-21 / 21-14 / 21-15 Fred GITUKU - 30
Round 1 - Daniel SAM 21-11 / 21-10 PETER MUCHIRI - 38
Round 1 - Ahmed SALAH 21-15 / 21-14 Gibson PHIRI - 24
Round 1 - Ibrahim ADAMU 21-10 / 21-16 Patrick RUTO 578 15
Round 1 427 Willem VILJOEN 21-6 / 21-18 MABO DONALD 394 15
Round 1 - Roelof Jakobus DEDNAM 21-14 / 21-13 Herbert EBAYO - 22
Round 1 - Victor Odra MUNGA 21-19 / 21-17 Mohamed Abderrahime BELARBI - 20
Round 1 - Robert ABRAHAMS 21-16 / 21-19 Adel HAMEK - 22
Round 1 - Ngosa CHONGO 21-17 / 21-16 Michael SAM - 34
Round 1 645 Juma MUWOWO W.O. Jimmy OKUBI - 0
Round 2 138 Ola FAGBEMI 21-18 / 21-13 Eric Attah NINKY - 26
Round 2 645 Juma MUWOWO 18-21 / 21-10 / 21-13 MISTRI DAWN - 40
Round 2 296 Wilson TUKIRE 16-21 / 21-15 / 21-16 Ali Ahmed EL KHATEEB 379 39
Round 2 - Ahmed REDA 21-15 / 21-7 Sekyi VICTOR - 17
Round 2 239 Steve MALCOUZANE 21-17 / 21-15 Rogers BAKAKI - 20
Round 2 - Daniel SAM 24-22 / 22-20 Saheer RAMRAKHA 447 30
Round 2 - ARYEE DANIEL 13-21 / 21-14 / 21-10 Yoni Dany LOUISON 353 26
Round 2 - Ibrahim ADAMU 21-19 / 21-10 Ahmed SALAH - 20
Round 2 427 Willem VILJOEN 21-19 / 18-21 / 21-14 Roelof Jakobus DEDNAM - 38
Round 2 - Ocholi EDICHA 21-11 / 21-17 Brian SSUNNA 299 21
Round 2 - Victor Odra MUNGA 21-15 / 21-18 Nourine SALIM - 27
Round 2 237 Sahir Abdool EDOO 21-4 / 21-10 Kervin GHISLAIN - 17
Round 2 402 Georgie CUPIDON 19-21 / 21-12 / 21-17 Robert ABRAHAMS - 41
Round 2 315 Abdelrahman KASHKAL 21-9 / 21-14 Richie COURSE - 18
Round 2 - Enejoh ABAH 21-11 / 21-8 Ngosa CHONGO - 22
Round 2 195 Jinkan Ifraimu BULUS 16-21 / 21-13 / 21-16 Solomon Mensah NYARKO 427 38
Round 3 138 Ola FAGBEMI 21-14 / 21-12 Juma MUWOWO 645 18
Round 3 296 Wilson TUKIRE 21-16 / 22-20 Ahmed REDA - 30
Round 3 239 Steve MALCOUZANE 21-15 / 21-15 Daniel SAM - 20
Round 3 - Ibrahim ADAMU 21-8 / 21-9 ARYEE DANIEL - 17
Round 3 427 Willem VILJOEN 21-15 / 21-15 Ocholi EDICHA - 14
Round 3 237 Sahir Abdool EDOO 21-10 / 21-9 Victor Odra MUNGA - 15
Round 3 402 Georgie CUPIDON 21-19 / 21-23 / 16-9 Ret. Abdelrahman KASHKAL 315 37
Round 3 195 Jinkan Ifraimu BULUS 21-14 / 11-21 / 21-19 Enejoh ABAH - 33
Quarter-final 138 Ola FAGBEMI 21-11 / 21-15 Wilson TUKIRE 296 25
Quarter-final - Ibrahim ADAMU 21-16 / 21-19 Steve MALCOUZANE 239 28
Quarter-final 237 Sahir Abdool EDOO 21-16 / 21-11 Willem VILJOEN 427 30
Quarter-final 195 Jinkan Ifraimu BULUS 21-15 / 24-22 Georgie CUPIDON 402 30
Semi-final 138 Ola FAGBEMI 21-9 / 21-7 Ibrahim ADAMU - 12
Semi-final 195 Jinkan Ifraimu BULUS 21-8 / 21-14 Sahir Abdool EDOO 237 36
Final 195 Jinkan Ifraimu BULUS 21-15 / 21-0 Ret. Ola FAGBEMI 138 15
WD
Round 1 - Marlyse MARQUER / Amrita SAWARAM 21-15 / 21-9 Evelyn BOTWE / Theresa TETTEH - 21
Round 1 - Stacey DOUBELL / Jade MORGAN 21-14 / 21-14 Hadia HOSNY / Dina NAGY 257 30
Round 1 - Yeldy Marie LOUISON / Jessy MANCIENNE 21-5 / 17-21 / 21-19 Rose NAKALYA / Norah NASSIMBWA - 31
Round 2 96 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 21-14 / 21-12 Ketu ILOFUAN / Grace GABRIEL - 25
Round 2 - Noran Hassan EL BANNA / Alaa YOUSSEF 21-12 / 21-6 Jemima MAGENI / Anish SHAH - 10
Round 2 238 Bridget Shamim BANGI / Margaret NANKABIRWA 21-13 / 21-10 Brenda AWOR / Sylvia NALUNGA - 20
Round 2 - Marlyse MARQUER / Amrita SAWARAM 22-20 / 21-19 Cynthia COURSE / Catherina PAULIN - 35
Round 2 - Stacey DOUBELL / Jade MORGAN 21-13 / 21-6 Jovia KOMUHEMDO / Daisy NAKALYANGO - 20
Round 2 240 Susan IDEH / Braimoh MARIA 21-7 / 21-12 Stella Koteikai AMASAH / Linda Hammond OSEI - 15
Round 2 - Yeldy Marie LOUISON / Jessy MANCIENNE 21-14 / 21-15 Anita ALUBE / Mercy JOSEPH - 25
Round 2 - Juliette AH-WAN / Allisen CAMILLE 22-20 / 21-17 Kate FOO KUNE / Karen FOO KUNE 214 27
Quarter-final 96 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 21-9 / 21-17 Noran Hassan EL BANNA / Alaa YOUSSEF - 23
Quarter-final - Marlyse MARQUER / Amrita SAWARAM 21-12 / 21-6 Bridget Shamim BANGI / Margaret NANKABIRWA 238 20
Quarter-final 240 Susan IDEH / Braimoh MARIA 19-21 / 21-14 / 21-19 Stacey DOUBELL / Jade MORGAN - 46
Quarter-final - Juliette AH-WAN / Allisen CAMILLE 21-9 / 21-12 Yeldy Marie LOUISON / Jessy MANCIENNE - 19
Semi-final 96 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 21-8 / 21-11 Marlyse MARQUER / Amrita SAWARAM - 26
Semi-final 240 Susan IDEH / Braimoh MARIA 21-15 / 21-11 Juliette AH-WAN / Allisen CAMILLE - 29
Final 96 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 21-6 / 21-6 Susan IDEH / Braimoh MARIA 240 20
WS
Round 1 - Yeldy Marie LOUISON 21-8 / 21-4 Lavina MARTINS - 17
Round 1 - Daisy NAKALYANGO 12-21 / 24-22 / 21-9 Jessy MANCIENNE - 35
Round 1 - Ketu ILOFUAN 21-14 / 21-15 Stella Koteikai AMASAH - 0
Round 1 342 Catherina PAULIN 21-14 / 21-6 Evelyn BOTWE - 25
Round 1 - Cynthia COURSE 21-17 / 21-8 Norah NASSIMBWA - 15
Round 1 - Marlyse MARQUER 21-8 / 21-10 Sylvia NALUNGA - 18
Round 1 - Grace GABRIEL 21-11 / 21-12 Mary ENNOO - 16
Round 1 486 Noran Hassan EL BANNA 21-14 / 21-17 Margaret NANKABIRWA 414 30
Round 1 434 Jade MORGAN 21-10 / 21-11 Sheila GAKII NJAGE - 20
Round 1 - Anita ALUBE 21-10 / 21-12 Rose NAKALYA - 17
Round 1 - Linda Hammond OSEI 21-9 / 21-18 Susan LAWINO - 22
Round 1 - Alaa YOUSSEF 14-21 / 21-15 / 23-21 ORIBABOR IMHADE - 42
Round 1 415 Braimoh MARIA W.O. Mable NAMAKOYE - 0
Round 1 - Annari VILJOEN W.O. Scovia NABASIRYE - 0
Round 1 - Rajaa ROCHDI W.O. Brenda MUGABI - 0
Round 2 83 Karen FOO KUNE 21-4 / 21-14 Brenda AWOR - 20
Round 2 - Yeldy Marie LOUISON 21-17 / 21-14 Theresa TETTEH 415 0
Round 2 283 Bridget Shamim BANGI 21-18 / 21-8 Jemima MAGENI 486 25
Round 2 415 Braimoh MARIA 21-11 / 21-10 Daisy NAKALYANGO - 20
Round 2 166 Stacey DOUBELL 21-14 / 17-21 / 21-18 Amrita SAWARAM - 38
Round 2 - Annari VILJOEN 19-21 / 21-14 / 21-16 Ketu ILOFUAN - 41
Round 2 261 Dina NAGY 21-8 / 21-12 Jovia KOMUHEMDO - 17
Round 2 342 Catherina PAULIN 25-23 / 21-7 Cynthia COURSE - 28
Round 2 - Marlyse MARQUER 21-18 / 21-12 Rajaa ROCHDI - 25
Round 2 228 Kerry-Lee HARRINGTON 21-16 / 21-12 Mercy JOSEPH 384 20
Round 2 - Grace GABRIEL 21-8 / 21-9 Noran Hassan EL BANNA 486 20
Round 2 200 Susan IDEH 21-14 / 21-9 Allisen CAMILLE 455 20
Round 2 434 Jade MORGAN 21-12 / 21-15 Anita ALUBE - 25
Round 2 325 Kate FOO KUNE 21-17 / 21-15 Juliette AH-WAN 214 23
Round 2 - Alaa YOUSSEF 21-10 / 21-8 Linda Hammond OSEI - 16
Round 2 149 Hadia HOSNY 21-9 / 21-17 Anish SHAH - 18
Round 3 83 Karen FOO KUNE 21-14 / 21-17 Yeldy Marie LOUISON - 25
Round 3 415 Braimoh MARIA 21-18 / 21-12 Bridget Shamim BANGI 283 29
Round 3 166 Stacey DOUBELL 21-19 / 16-21 / 21-15 Annari VILJOEN - 43
Round 3 261 Dina NAGY 21-12 / 21-11 Catherina PAULIN 342 35
Round 3 228 Kerry-Lee HARRINGTON 21-19 / 21-15 Marlyse MARQUER - 29
Round 3 200 Susan IDEH 21-16 / 21-15 Grace GABRIEL - 30
Round 3 434 Jade MORGAN 17-21 / 21-14 / 21-14 Kate FOO KUNE 325 44
Round 3 149 Hadia HOSNY 21-9 / 21-15 Alaa YOUSSEF - 24
Quarter-final 415 Braimoh MARIA 13-21 / 21-19 / 21-13 Karen FOO KUNE 83 43
Quarter-final 166 Stacey DOUBELL 21-17 / 21-6 Dina NAGY 261 23
Quarter-final 228 Kerry-Lee HARRINGTON 21-11 / 16-21 / 21-12 Susan IDEH 200 42
Quarter-final 149 Hadia HOSNY 21-17 / 21-16 Jade MORGAN 434 31
Semi-final 166 Stacey DOUBELL 21-18 / 21-17 Braimoh MARIA 415 30
Semi-final 149 Hadia HOSNY 21-17 / 21-15 Kerry-Lee HARRINGTON 228 30
Final 149 Hadia HOSNY 21-17 / 21-12 Stacey DOUBELL 166 31
XD
Round 1 - Michael SAM / Theresa TETTEH 21-18 / 21-15 Patrick RUTO / Jemima MAGENI - 25
Round 1 - Richie COURSE / Cynthia COURSE 21-9 / 21-6 Victor Odra MUNGA / Anita ALUBE - 25
Round 1 - Stephan BEEHARRY / Amrita SAWARAM 21-10 / 21-14 Ivan MAYEGA / Norah NASSIMBWA - 20
Round 1 - Sahir Abdool EDOO / Karen FOO KUNE 21-23 / 21-12 / 21-13 Ali Ahmed EL KHATEEB / Noran Hassan EL BANNA 366 41
Round 1 - Enejoh ABAH / Grace GABRIEL 21-14 / 21-10 Daniel SAM / Linda Hammond OSEI - 25
Round 1 - Kervin GHISLAIN / Allisen CAMILLE 18-21 / 21-19 / 22-20 Wilson TUKIRE / Margaret NANKABIRWA - 55
Round 1 - Ibrahim ADAMU / Ketu ILOFUAN 21-10 / 21-11 Jacob MUSISI / Jovia KOMUHEMDO - 21
Round 1 265 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 18-21 / 21-8 / 21-14 Ahmed REDA / Alaa YOUSSEF - 50
Round 1 - Robert ABRAHAMS / Stacey DOUBELL 21-14 / 21-15 ARYEE DANIEL / Stella Koteikai AMASAH - 17
Round 1 315 Steve MALCOUZANE / Catherina PAULIN 21-14 / 21-13 Brian SSUNNA / Bridget Shamim BANGI - 25
Round 1 - Saheer RAMRAKHA / Marlyse MARQUER 21-7 / 21-5 PETER MUCHIRI / Sheila GAKII NJAGE - 15
Round 1 - Willem VILJOEN / Jade MORGAN 21-5 / 21-6 Ahmed SALAH / Dina NAGY - 20
Round 1 - Yoni Dany LOUISON / Yeldy Marie LOUISON 21-13 / 21-10 Eric Attah NINKY / Evelyn BOTWE - 28
Round 1 278 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 21-8 / 21-12 MISTRI DAWN / Anish SHAH - 17
Round 1 - Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN W.O. Ivan KARIMUNDA / Rose NAKALYA - 0
Round 2 148 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN 21-5 / 21-3 Michael SAM / Theresa TETTEH - 15
Round 2 - Stephan BEEHARRY / Amrita SAWARAM 21-6 / 21-18 Richie COURSE / Cynthia COURSE - 22
Round 2 - Enejoh ABAH / Grace GABRIEL 21-18 / 18-21 / 21-18 Sahir Abdool EDOO / Karen FOO KUNE - 43
Round 2 - Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN 21-7 / 21-13 Kervin GHISLAIN / Allisen CAMILLE - 16
Round 2 265 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 21-17 / 21-18 Ibrahim ADAMU / Ketu ILOFUAN - 35
Round 2 315 Steve MALCOUZANE / Catherina PAULIN 21-18 / 21-13 Robert ABRAHAMS / Stacey DOUBELL - 23
Round 2 - Willem VILJOEN / Jade MORGAN 21-19 / 21-17 Saheer RAMRAKHA / Marlyse MARQUER - 22
Round 2 278 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 21-19 / 21-15 Yoni Dany LOUISON / Yeldy Marie LOUISON - 20
Quarter-final - Stephan BEEHARRY / Amrita SAWARAM 22-20 / 21-18 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN 148 26
Quarter-final - Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN 21-14 / 21-15 Enejoh ABAH / Grace GABRIEL - 27
Quarter-final 265 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 21-16 / 21-12 Steve MALCOUZANE / Catherina PAULIN 315 23
Quarter-final - Willem VILJOEN / Jade MORGAN 19-21 / 21-9 / 21-7 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 278 33
Semi-final - Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN 21-13 / 21-8 Stephan BEEHARRY / Amrita SAWARAM - 19
Semi-final 265 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 21-11 / 21-12 Willem VILJOEN / Jade MORGAN - 24
Final 265 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 21-13 / 21-14 Roelof Jakobus DEDNAM / Annari VILJOEN - 27
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 45 5 25.0% 1604 80.2 00:27:30 2.92 1 5.0%
MS 38 84 8 21.1% 2958 77.84 00:25:28 3.06 0 0.0%
WD 18 38 2 11.1% 1277 70.94 00:24:33 2.89 0 0.0%
WS 43 94 8 18.6% 3253 75.65 00:25:38 2.95 0 0.0%
XD 29 63 5 17.2% 2152 74.21 00:26:10 2.84 0 0.0%
Total 148 324 28 18.9% 11244 75.97 00:25:49 2.94 1 0.7%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
South Africa 38 13 74.5%
Nigeria 37 14 72.5%
Mauritius 23 17 57.5%
Egypt 18 15 54.5%
Seychelles 16 17 48.5%
Zambia 3 6 33.3%
Algeria 2 5 28.6%
Ghana 5 19 20.8%
Uganda 5 24 17.2%
Kenya 3 19 13.6%
Morocco 0 1 0.0%

Category: