Canada Open  

Tournament Name: 2019 YONEX Canada Open
Tournament Dates: 02/07/2019-07/07/2019
Location: Canada, Calgary
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA
MS LI Shifeng PARUPALLI Kashyap
WD Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE CHANG Ye Na / KIM Hye Rin
WS Se Young AN WANG Zhiyi
XD KO Sung Hyun / EOM Hye Won GUO Xinwa / ZHANG Shuxian

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Patrick BJERREGAARD / Steffen RASMUSSEN 21-16 / 20-22 / 21-17 Miklos KANYASI / Xavier LAPERRIERE - 37
Round 1 1044 Alexander BIANCHINI / Seyed Mohammad Hossein VAKILI 21-16 / 10-21 / 21-17 Adwin LAU / Antonio LI - 32
Round 1 513 Jonathan Bing Tsan LAI / Ty Alexander LINDEMAN W.O. Oliver LEYDON-DAVIS / Abhinav MANOTA 128 0
Round 1 457 Mathieu MORNEAU / Nicolas NGUYEN W.O. DONG Adam (Xingyu) / Jeka WIRATAMA - 0
Round 1 230 DONG Weijie / GUO Xinwa W.O. Peter BRIGGS / Brian YANG - 0
Round 1 - HUANG Guoxing / Xiaodong SHENG W.O. NA Sung Seung / WANG Chan 293 0
Round 1 - Andy KO / Imran WADIA W.O. Minh BAO / Bao Duc DUONG 126 0
Round 2 513 Jonathan Bing Tsan LAI / Ty Alexander LINDEMAN 21-18 / 21-13 Mathieu MORNEAU / Nicolas NGUYEN 457 24
Round 2 230 DONG Weijie / GUO Xinwa 21-17 / 21-17 HUANG Guoxing / Xiaodong SHENG - 25
Round 2 - Andy KO / Imran WADIA 21-19 / 21-23 / 21-11 Alexander BIANCHINI / Seyed Mohammad Hossein VAKILI 1044 37
MD
Round 1 10 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-14 / 21-17 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 50 27
Round 1 55 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-18 / 24-22 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 83 38
Round 1 31 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 22-20 / 21-16 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 82 30
Round 1 42 Akira KOGA / Taichi SAITO 19-21 / 21-9 / 21-8 Simon Wing Hang LEUNG / Mitchell WHELLER 90 42
Round 1 32 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 21-14 / 21-18 Jonathan Bing Tsan LAI / Ty Alexander LINDEMAN 513 24
Round 1 61 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-13 / 21-9 Andy KO / Imran WADIA - 20
Round 1 65 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 18-21 / 21-16 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 41 49
Round 1 57 Alexander DUNN / Adam HALL 21-19 / 21-8 Patrick BJERREGAARD / Steffen RASMUSSEN - 25
Round 1 56 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-15 / 16-21 / 24-22 DONG Weijie / GUO Xinwa 230 44
Round 1 483 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 22-20 / 17-21 / 21-19 Shohei HOSHINO / Yujiro NISHIKAWA 136 75
Round 1 121 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 21-17 / 11-21 / 23-21 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 44 49
Round 1 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-12 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 67 22
Round 1 84 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 21-16 / 19-21 / 21-11 Phillip CHEW / Ryan CHEW 52 38
Round 1 238 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 19-21 / 21-19 / 21-13 LIANG Weikeng / SHANG Yichen 144 55
Round 1 17 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-12 Peter BRIGGS / Brian YANG - 21
Round 1 47 Ben LANE / Sean VENDY W.O. Job CASTILLO / Lino MUNOZ 129 0
Round 2 55 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 13-21 / 21-15 / 21-14 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 10 47
Round 2 31 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 22-20 Akira KOGA / Taichi SAITO 42 36
Round 2 61 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-17 / 16-21 / 21-10 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 32 53
Round 2 65 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-12 / 21-17 Alexander DUNN / Adam HALL 57 33
Round 2 56 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 21-17 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 483 38
Round 2 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 14-21 / 21-19 / 24-22 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 121 64
Round 2 238 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-13 / 21-19 Supak JOMKOH / Wachirawit SOTHON 84 35
Round 2 17 LEE Yang / WANG Chi-Lin 23-21 / 21-13 Ben LANE / Sean VENDY 47 34
Quarter-final 55 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-19 / 21-14 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 31 33
Quarter-final 61 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 10-21 / 21-17 / 30-28 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 65 58
Quarter-final 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 11-21 / 21-18 / 21-14 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 56 50
Quarter-final 238 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-15 / 21-19 LEE Yang / WANG Chi-Lin 17 37
Semi-final 61 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 14-21 / 23-21 / 21-16 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 55 58
Semi-final 238 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-14 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 38
Final 238 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-12 / 21-18 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 61 39
MS (qual)
Round 1 712 YU Sheng Po 21-15 / 15-21 / 22-20 Patrick BJERREGAARD 371 47
Round 1 - Xavier LAPERRIERE 15-21 / 21-15 / 21-10 Mathieu MORNEAU 1516 38
Round 1 1508 Mateja MANIC 23-21 / 22-20 Eason WONG - 33
Round 1 1516 Seyed Mohammad Hossein VAKILI 21-10 / 21-10 Pranav SRIKANTH 835 19
Round 1 - Miklos KANYASI W.O. Vinson CHIU 226 0
Round 1 - Adwin LAU W.O. SU Li Yang 327 0
Round 1 987 Imran WADIA W.O. CHUN KAR LUNG 270 0
Round 1 571 HUANG Guoxing W.O. Rüdiger GNEDT 602 0
Round 1 597 Johnathan AKIN-MULROONEY W.O. Alain Bukasa TSHIBANGU - 0
Round 1 895 Steffen RASMUSSEN W.O. Aaron ZHAO 613 0
Round 1 403 LEI Lanxi W.O. YE Binghong 313 0
Round 1 597 Mathew FOGARTY W.O. Kevin BARKMAN 311 0
Round 1 - Yunzhi CHEN W.O. Mukuna Felicien MUKUNA - 0
Round 1 569 Alexander BIANCHINI W.O. KAN Chao Yu 328 0
Round 1 - Nicholas BONKOWSKY W.O. YANG Yang 360 0
Round 1 469 LEE Yen-Yu W.O. Antonio LI 298 0
Round 2 712 YU Sheng Po 21-13 / 21-9 Miklos KANYASI - 25
Round 2 - Xavier LAPERRIERE 21-11 / 21-10 Adwin LAU - 19
Round 2 987 Imran WADIA 21-13 / 21-13 Mateja MANIC 1508 24
Round 2 571 HUANG Guoxing 21-10 / 21-14 Johnathan AKIN-MULROONEY 597 27
Round 2 403 LEI Lanxi 21-18 / 21-16 Steffen RASMUSSEN 895 29
Round 2 1516 Seyed Mohammad Hossein VAKILI 21-11 / 9-21 / 21-15 Mathew FOGARTY 597 41
Round 2 - Yunzhi CHEN 21-17 / 21-16 Alexander BIANCHINI 569 25
Round 2 469 LEE Yen-Yu 21-6 / 21-16 Nicholas BONKOWSKY - 0
MS
Round 1 712 YU Sheng Po 21-13 / 21-5 Seyed Mohammad Hossein VAKILI 1516 18
Round 1 84 Lucas CLAERBOUT 16-21 / 21-9 / 22-20 Xiaodong SHENG 120 62
Round 1 61 Lucas CORVEE 21-14 / 21-18 Luís Enrique PEÑALVER 72 34
Round 1 181 Karan Rajan RAJARAJAN 21-13 / 21-19 Lino MUNOZ 107 36
Round 1 57 Ygor COELHO 21-15 / 19-21 / 21-19 Thomas ROUXEL 52 58
Round 1 50 Victor SVENDSEN 21-11 / 21-9 Xavier LAPERRIERE - 22
Round 1 62 HEO Kwang Hee 23-21 / 21-10 Chia Hao LEE 127 32
Round 1 140 LIN Chun-Yi 21-17 / 21-12 Imran WADIA 987 25
Round 1 82 Lakshya SEN 21-7 / 21-8 CHUN KAR LUNG 270 16
Round 1 64 Ajay JAYARAM 21-15 / 20-22 / 21-15 HUANG Guoxing 571 54
Round 1 403 LEI Lanxi 19-21 / 22-20 / 21-14 Minoru KOGA 92 64
Round 1 68 Koki WATANABE 21-11 / 21-16 Jason Anthony HO-SHUE 74 29
Round 1 113 LIU Haichao 21-12 / 21-14 LEE Yen-Yu 469 28
Round 1 126 LI Shifeng 21-11 / 22-20 Brian YANG 100 35
Round 1 46 Sourabh VERMA 21-18 / 21-13 Antonio LI 298 30
Round 1 105 SUN Feixiang W.O. Nicholas Robert Henson WALLER 224 0
Round 2 712 YU Sheng Po 22-20 / 21-14 LEE Dong Keun 32 50
Round 2 84 Lucas CLAERBOUT 21-15 / 21-13 Kai SCHAEFER 80 40
Round 2 36 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-17 Lucas CORVEE 61 32
Round 2 110 REN Pengbo 22-20 / 16-21 / 21-18 Karan Rajan RAJARAJAN 181 65
Round 2 30 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-10 Ygor COELHO 57 30
Round 2 50 Victor SVENDSEN 21-11 / 21-10 Yunzhi CHEN - 21
Round 2 62 HEO Kwang Hee 21-9 / 21-14 Kazumasa SAKAI 38 28
Round 2 140 LIN Chun-Yi 21-13 / 21-12 Yu IGARASHI 66 36
Round 2 163 WENG Hongyang 21-7 / 21-13 Lakshya SEN 82 29
Round 2 35 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-17 Ajay JAYARAM 64 32
Round 2 403 LEI Lanxi 21-14 / 21-15 Kevin BARKMAN 311 30
Round 2 68 Koki WATANABE 21-16 / 21-10 PRANNOY H. S. 26 34
Round 2 113 LIU Haichao 21-12 / 21-12 ZHOU Zeqi 51 36
Round 2 126 LI Shifeng 21-14 / 21-13 Vinson CHIU 226 23
Round 2 46 Sourabh VERMA 21-14 / 21-11 B. R. Sankeerth 94 33
Round 2 105 SUN Feixiang 21-12 / 18-21 / 21-17 KAN Chao Yu 328 60
Round 3 84 Lucas CLAERBOUT 21-8 / 21-13 YU Sheng Po 712 30
Round 3 36 PARUPALLI Kashyap 23-21 / 21-23 / 21-19 REN Pengbo 110 84
Round 3 30 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-9 Victor SVENDSEN 50 32
Round 3 62 HEO Kwang Hee 21-16 / 21-23 / 22-20 LIN Chun-Yi 140 59
Round 3 35 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-17 WENG Hongyang 163 38
Round 3 68 Koki WATANABE 11-21 / 21-17 / 21-18 LEI Lanxi 403 54
Round 3 126 LI Shifeng 21-19 / 15-21 / 21-10 LIU Haichao 113 64
Round 3 46 Sourabh VERMA 21-13 / 15-21 / 21-15 SUN Feixiang 105 62
Quarter-final 36 PARUPALLI Kashyap 12-21 / 23-21 / 24-22 Lucas CLAERBOUT 84 76
Quarter-final 30 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-11 HEO Kwang Hee 62 32
Quarter-final 68 Koki WATANABE 21-17 / 21-19 Rajiv OUSEPH 35 38
Quarter-final 126 LI Shifeng 21-15 / 21-11 Sourabh VERMA 46 38
Semi-final 36 PARUPALLI Kashyap 14-21 / 21-17 / 21-18 WANG Tzu Wei 30 70
Semi-final 126 LI Shifeng 20-22 / 21-10 / 21-11 Koki WATANABE 68 57
Final 126 LI Shifeng 20-22 / 21-14 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 36 76
WD
Round 1 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-17 Crystal LAI / Wendy ZHANG 663 29
Round 1 103 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 21-7 / 21-8 Ariel LEE / Sydney LEE 50 20
Round 1 - BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-7 Catherine CHOI / Josephine WU 159 26
Round 1 236 Saori OZAKI / Akane WATANABE 21-16 / 21-13 CHEN Long Zhu / HE Xin Ying - 30
Round 1 37 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-14 / 21-19 CHEN Li / CHEN Su Yu 663 33
Round 1 - CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-12 / 21-19 CHIU Pin-Chian / HUNG Yi-Ting - 27
Round 1 - CHEN Jia Yuan / CHEN Yingying 21-8 / 21-11 Camille LEBLANC / Alexandra MOCANU - 23
Round 1 104 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 19-21 / 21-17 / 23-21 Julie MACPHERSON / Jenny MOORE - 50
Round 1 55 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-23 / 21-11 / 21-16 KANG Yue / XIE Zhi Ting - 49
Round 1 127 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 17-21 / 21-19 / 21-19 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 44 62
Round 1 33 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 12-21 / 21-14 / 21-17 CHEN Xiaofei / ZHANG Shuxian - 57
Round 1 146 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-6 / 21-13 Katie HO-SHUE / Michelle TONG 663 25
Round 1 39 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-15 / 21-14 Jacqueline CHEUNG / Talia NG - 24
Round 1 - HUANG Jia / YU Xiaohan 13-21 / 21-16 / 21-13 GAO Zi Yao / PENG Qin - 41
Round 1 35 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-11 / 21-15 Emilie LEFEL / Anne TRAN 29 30
Round 1 - Kyleigh O’DONOGHUE / TAI Yi W.O. PAI Yu Po / WU Ti Jung 58 0
Round 2 12 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-4 / 21-11 Eva JANSSENS / Kilasu OSTERMEYER 103 26
Round 2 - BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-13 / 21-17 Saori OZAKI / Akane WATANABE 236 43
Round 2 37 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-14 / 21-9 Kyleigh O’DONOGHUE / TAI Yi - 31
Round 2 - CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 19-21 / 21-12 / 21-13 CHEN Jia Yuan / CHEN Yingying - 59
Round 2 55 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-14 / 21-17 LI Zi Qing / TENG Chun Hsun 104 29
Round 2 33 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-11 / 21-9 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 127 31
Round 2 146 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-15 / 21-19 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 39 34
Round 2 - HUANG Jia / YU Xiaohan 21-18 / 17-21 / 22-20 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 35 57
Quarter-final - BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-17 / 21-17 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 12 49
Quarter-final - CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 25-23 / 21-16 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 37 55
Quarter-final - HUANG Jia / YU Xiaohan 25-23 / 21-17 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 146 44
Quarter-final 55 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE W.O. Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 33 0
Semi-final - CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-12 / 14-21 / 21-17 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun - 72
Semi-final 55 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-19 / 21-19 HUANG Jia / YU Xiaohan - 37
Final 55 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-16 / 21-14 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin - 39
WS (qual)
Round 1 - Kyleigh O’DONOGHUE 14-21 / 21-15 / 22-20 CHIU Pin-Chian 359 43
Round 1 329 Rusydina Antardayu RIODINGIN 21-15 / 21-16 CHEN Li 387 28
Round 1 491 Wendy ZHANG 21-15 / 21-5 Camille LEBLANC - 18
Round 1 578 Wen Chi HSU 21-13 / 21-11 Catherine CHOI 275 31
Round 1 224 Isabelle RUSLI 21-16 / 21-18 Eunice HERMANTO - 30
Round 1 - Jacqueline CHEUNG 21-18 / 21-19 Ghaida Nurul GHANIYU 239 29
Round 1 - TAI Yi W.O. Talia NG 134 0
Round 1 218 Katie HO-SHUE W.O. Ronja STERN 155 0
Round 2 329 Rusydina Antardayu RIODINGIN 17-21 / 21-15 / 21-14 Kyleigh O’DONOGHUE - 52
Round 2 491 Wendy ZHANG 21-15 / 21-14 TAI Yi - 25
Round 2 578 Wen Chi HSU 21-6 / 21-5 Isabelle RUSLI 224 25
Round 2 218 Katie HO-SHUE 22-20 / 21-19 Jacqueline CHEUNG - 34
WS
Round 1 14 Michelle LI 21-17 / 19-21 / 21-12 SIM Yu Jin 59 56
Round 1 146 LIN Hsiang Ti 21-16 / 21-19 Kristin KUUBA 61 36
Round 1 41 Se Young AN 21-16 / 21-14 Wen Chi HSU 578 38
Round 1 120 Hirari MIZUI 21-12 / 21-15 JI Shuting 92 33
Round 1 79 Fabienne DEPREZ 19-21 / 21-19 / 22-20 KIM Ga Eun 34 61
Round 1 124 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-14 / 21-11 Clara AZURMENDI 75 30
Round 1 47 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 21-19 Ronja STERN 155 34
Round 1 80 Crystal PAN 21-13 / 22-20 Katie HO-SHUE 218 33
Round 1 95 CHEN Su Yu 21-12 / 21-13 Isabel ZHONG 98 25
Round 1 54 KIM Hyo Min 21-15 / 21-8 Wendy ZHANG 491 28
Round 1 51 Ayumi MINE 21-5 / 21-9 Martina REPISKA 86 29
Round 1 40 ZHANG Yiman 21-9 / 21-9 Mariana UGALDE 137 23
Round 1 122 HUNG Yi-Ting 21-16 / 20-22 / 21-18 Rusydina Antardayu RIODINGIN 329 54
Round 1 165 WANG Zhiyi 21-5 / 21-15 Disha GUPTA 104 25
Round 1 141 Natsuki OIE 21-9 / 21-16 Julie Dawall JAKOBSEN 49 38
Round 1 28 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-10 Talia NG 134 29
Round 2 14 Michelle LI 21-16 / 21-14 LIN Hsiang Ti 146 32
Round 2 41 Se Young AN 15-21 / 21-10 / 21-6 Hirari MIZUI 120 58
Round 2 79 Fabienne DEPREZ 21-13 / 15-21 / 21-13 Hsuan-Yu Wendy CHEN 124 52
Round 2 47 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-15 Crystal PAN 80 36
Round 2 54 KIM Hyo Min 21-11 / 21-16 CHEN Su Yu 95 35
Round 2 51 Ayumi MINE 21-10 / 18-21 / 21-17 ZHANG Yiman 40 69
Round 2 165 WANG Zhiyi 21-11 / 21-16 HUNG Yi-Ting 122 26
Round 2 141 Natsuki OIE 21-12 / 21-10 Saena KAWAKAMI 28 35
Quarter-final 41 Se Young AN 21-15 / 19-21 / 21-3 Michelle LI 14 51
Quarter-final 79 Fabienne DEPREZ 21-16 / 21-18 Porntip BURANAPRASERTSUK 47 38
Quarter-final 54 KIM Hyo Min 16-21 / 21-18 / 21-12 Ayumi MINE 51 90
Quarter-final 165 WANG Zhiyi 21-12 / 13-21 / 21-17 Natsuki OIE 141 66
Semi-final 41 Se Young AN 21-17 / 21-12 Fabienne DEPREZ 79 39
Semi-final 165 WANG Zhiyi 21-13 / 21-13 KIM Hyo Min 54 46
Final 41 Se Young AN 21-15 / 22-20 WANG Zhiyi 165 55
XD (qual)
Round 1 - Mathieu MORNEAU / Jacqueline CHEUNG 19-21 / 21-18 / 22-20 LIN Chun-Yi / LIN Hsiang Ti 485 38
Round 1 234 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-16 / 18-21 / 21-12 Yunzhi CHEN / Catherine CHOI - 29
Round 1 691 KIM Jae Hwan / KIM Hye Rin 19-21 / 21-16 / 21-16 Andy KO / Kyleigh O’DONOGHUE - 41
Round 1 575 YU Sheng Po / LI Zi Qing W.O. Duncan YAO / Crystal LAI - 0
Round 1 - Xiaodong SHENG / Crystal PAN W.O. Rüdiger GNEDT / Urska POLC 265 0
Round 1 - KAN Chao Yu / Michelle TONG W.O. Mitchell WHELLER / Hsuan-Yu Wendy CHEN 297 0
Round 1 - SHANG Yichen / HUANG Jia W.O. Mukuna Felicien MUKUNA / Mbuyi Bernice BOKOTSHA - 0
Round 2 575 YU Sheng Po / LI Zi Qing 18-21 / 21-13 / 21-14 Mathieu MORNEAU / Jacqueline CHEUNG - 33
Round 2 234 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-12 / 21-17 KAN Chao Yu / Michelle TONG - 19
Round 2 691 KIM Jae Hwan / KIM Hye Rin 24-26 / 21-18 / 21-16 SHANG Yichen / HUANG Jia - 51
XD
Round 1 31 Ben LANE / Jessica PUGH 21-13 / 21-11 YU Sheng Po / LI Zi Qing 575 23
Round 1 81 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 25-23 / 21-17 Jonathan Bing Tsan LAI / Wendy ZHANG - 26
Round 1 300 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-12 / 21-12 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 73 24
Round 1 64 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-16 / 21-12 Jan Colin VÖLKER / Eva JANSSENS 190 27
Round 1 47 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 21-15 / 21-16 DONG Weijie / CHEN Xiaofei 173 27
Round 1 234 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-16 / 21-19 Ronan LABAR / Anne TRAN 71 28
Round 1 142 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 21-15 / 21-19 Vinson CHIU / Breanna CHI 96 29
Round 1 66 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-8 / 22-20 KIM Jae Hwan / KIM Hye Rin 691 26
Round 1 80 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-13 LEE Yang / YANG Ching Tun 69 26
Round 1 114 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-16 / 21-8 Mitchell WHELLER / Hsuan-Yu Wendy CHEN 297 26
Round 1 53 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-5 / 21-18 Xiaodong SHENG / Crystal PAN - 19
Round 1 102 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 21-16 / 21-13 Nicolas NGUYEN / Alexandra MOCANU 183 27
Round 1 - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 21-15 Ty Alexander LINDEMAN / Rachel HONDERICH 211 33
Round 1 207 Ryan CHEW / Sydney LEE 21-17 / 18-21 / 21-16 Phillip CHEW / Ariel LEE 215 30
Round 1 26 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-14 / 21-17 Callum HEMMING / Jenny MOORE - 34
Round 1 110 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang W.O. Duncan YAO / Crystal LAI - 0
Round 2 31 Ben LANE / Jessica PUGH 16-21 / 21-16 / 21-13 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 81 45
Round 2 300 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-15 / 18-21 / 21-14 Adam HALL / Julie MACPHERSON 64 51
Round 2 47 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 10-21 / 21-17 / 21-14 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 110 41
Round 2 234 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-15 / 12-21 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Kilasu OSTERMEYER 142 42
Round 2 80 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 21-15 / 14-21 / 21-14 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 66 43
Round 2 114 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-12 / 21-11 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 53 25
Round 2 - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-11 / 21-12 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 102 30
Round 2 26 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-14 / 21-14 Ryan CHEW / Sydney LEE 207 25
Quarter-final 300 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 17-21 / 21-13 / 21-13 Ben LANE / Jessica PUGH 31 52
Quarter-final 234 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-17 / 21-13 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 47 24
Quarter-final 114 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-14 / 21-13 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 80 31
Quarter-final 26 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE - 38
Semi-final 300 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-11 / 21-13 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 234 26
Semi-final 114 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-18 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 26 42
Final 114 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-19 / 21-19 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 300 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2720 90.67 00:40:24 2.24 2 6.7%
MS 46 107 15 32.6% 3848 83.65 00:42:00 1.99 10 21.7%
WD 29 66 8 27.6% 2370 81.72 00:39:02 2.09 2 6.9%
WS 31 71 9 29.0% 2491 80.35 00:41:56 1.92 4 12.9%
XD 30 67 7 23.3% 2392 79.73 00:32:06 2.48 0 0.0%
Total 166 384 52 31.3% 13821 83.26 00:39:23 2.11 18 10.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 29 11 72.5%
India 9 5 64.3%
Denmark 13 8 61.9%
Japan 23 15 60.5%
Australia 6 4 60.0%
China 29 21 58.0%
Thailand 4 3 57.1%
Chinese Taipei 35 30 53.8%
France 9 8 52.9%
Malaysia 2 2 50.0%
Indonesia 2 2 50.0%
Slovenia 1 1 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
Germany 5 7 41.7%
England 4 6 40.0%
Scotland 2 3 40.0%
Canada 22 51 30.1%
U.S.A. 3 12 20.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
Spain 0 2 0.0%
Mexico 0 2 0.0%

Category: