French Open  

Tournament Name: YONEX French Open 2021
Tournament Dates: 26/10/2021-31/10/2021
Location: France, Paris
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO
MS Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS Akane YAMAGUCHI Sayaka TAKAHASHI
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR - 0
Round 1 - Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 21-15 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong - 42
Round 1 - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 22-24 / 22-20 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN - 70
Round 1 - Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-13 / 24-22 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ - 32
Round 1 - Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-14 Alexander DUNN / Adam HALL - 27
Round 1 - Christo POPOV / Toma Junior POPOV 17-21 / 23-21 / 21-10 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI - 73
Round 1 - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-9 / 21-19 Fabien DELRUE / William VILLEGER - 43
Round 1 - Ben LANE / Sean VENDY W.O. Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE - 0
Round 1 - M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-13 / 21-7 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 31
Round 1 - Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 18-21 / 21-17 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan - 51
Round 1 - Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 20-22 / 21-14 / 21-16 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 55
Round 1 - Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 25-23 / 21-12 GOH V Shem / LOW Juan Shen - 34
Round 1 - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth - 32
Round 1 - Akira KOGA / Taichi SAITO W.O. Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN - 0
Round 1 - LU Ching Yao / YANG Po Han 24-22 / 21-17 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN - 46
Round 1 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 23-21 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI - 39
Round 2 - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL - 33
Round 2 - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-8 / 21-8 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD - 21
Round 2 - Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-15 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 37
Round 2 - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY - 39
Round 2 - Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 15-21 / 21-10 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA - 58
Round 2 - Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-12 / 21-12 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN - 27
Round 2 - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-15 / 21-14 Akira KOGA / Taichi SAITO - 40
Round 2 - Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 14-21 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han - 60
Quarter-final - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 26
Quarter-final - Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI - 45
Quarter-final - Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 18-21 / 21-18 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY - 61
Quarter-final - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 16-21 / 21-19 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 52
Semi-final - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 12-21 / 26-24 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO - 62
Semi-final - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 14-21 / 21-10 / 24-22 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik - 56
Final - KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-17 / 22-20 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO - 39
MS
Round 1 - Kento MOMOTA 21-18 / 20-22 / 21-19 KIDAMBI Srikanth - 79
Round 1 - Rasmus GEMKE 21-14 / 21-10 Toma Junior POPOV - 50
Round 1 - Sameer VERMA 21-14 / 21-12 LEE Dong Keun - 54
Round 1 - Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-17 / 21-16 Brian YANG - 35
Round 1 - LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-19 Anders ANTONSEN - 54
Round 1 - Thomas ROUXEL 21-15 / 11-21 / 27-25 Kantaphon WANGCHAROEN - 77
Round 1 - NG Ka Long Angus 16-3 Ret. Mark CALJOUW - 11
Round 1 - Kanta TSUNEYAMA 21-18 / 21-13 LIEW Daren - 36
Round 1 - Kenta NISHIMOTO 21-16 / 11-21 / 21-16 Kunlavut VITIDSARN - 78
Round 1 - Sourabh VERMA 22-20 / 21-19 Ygor COELHO - 43
Round 1 - Brice LEVERDEZ 21-17 / 17-21 / 21-11 PARUPALLI Kashyap - 64
Round 1 - CHOU Tien Chen 21-11 / 21-14 PRANNOY H. S. - 38
Round 1 - Lakshya SEN 21-10 / 21-16 Nhat NGUYEN - 45
Round 1 - LOH Kean Yew 24-22 / 21-14 LEE Zii Jia - 39
Round 1 - WANG Tzu Wei 21-15 / 19-21 / 21-9 Misha ZILBERMAN - 56
Round 1 - HEO Kwang Hee 0-1 Ret. Viktor AXELSEN - 0
Round 2 - Kento MOMOTA 21-19 / 21-18 Rasmus GEMKE - 66
Round 2 - Shesar Hiren RHUSTAVITO 16-21 / 21-12 / 0-0 Ret. Sameer VERMA - 32
Round 2 - LEE Cheuk Yiu 21-17 / 21-18 Thomas ROUXEL - 52
Round 2 - Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-12 NG Ka Long Angus - 39
Round 2 - Kenta NISHIMOTO 21-12 / 21-9 Sourabh VERMA - 37
Round 2 - CHOU Tien Chen 21-16 / 17-21 / 21-19 Brice LEVERDEZ - 80
Round 2 - Lakshya SEN 21-17 / 21-13 LOH Kean Yew - 40
Round 2 - HEO Kwang Hee 21-10 / 21-18 WANG Tzu Wei - 37
Quarter-final - Kento MOMOTA 21-19 / 21-11 Shesar Hiren RHUSTAVITO - 45
Quarter-final - Kanta TSUNEYAMA 21-16 / 21-9 LEE Cheuk Yiu - 38
Quarter-final - CHOU Tien Chen 21-17 / 19-21 / 21-16 Kenta NISHIMOTO - 80
Quarter-final - HEO Kwang Hee 21-17 / 21-15 Lakshya SEN - 43
Semi-final - Kanta TSUNEYAMA 24-26 / 21-11 / 1-0 Ret. Kento MOMOTA - 66
Semi-final - CHOU Tien Chen 21-15 / 21-17 HEO Kwang Hee - 46
Final - Kanta TSUNEYAMA 15-21 / 21-8 / 21-17 CHOU Tien Chen - 73
WD
Round 1 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-17 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 38
Round 1 - Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 21-16 / 21-16 Amalie MAGELUND / Freja RAVN - 54
Round 1 - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 20-22 / 21-8 HSU Ya Ching / HU Ling Fang - 60
Round 1 - Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-12 / 21-14 Vivian HOO / LIM Chiew Sien - 38
Round 1 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-12 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 37
Round 1 - Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-17 / 21-12 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL - 36
Round 1 - Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-17 / 21-19 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES - 39
Round 1 - Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-11 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD - 39
Round 1 - LEE Meng Yean / YAP Cheng Wen 21-12 / 21-17 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA - 37
Round 1 - Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-16 / 21-12 Margot LAMBERT / Anne TRAN - 40
Round 1 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 19-21 / 22-20 / 21-19 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen - 58
Round 1 - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 33
Round 1 - Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-11 / 21-13 Kate FROST / Moya RYAN - 28
Round 1 - TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 23-21 / 21-10 Jessica HOPTON / Jessica PUGH - 44
Round 1 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 11-4 Ret. JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM - 6
Round 1 - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-18 / 12-21 / 21-10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI - 60
Round 2 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 13-21 / 21-14 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH - 77
Round 2 - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 25-23 / 23-21 Alexandra BØJE / Mette POULSEN - 54
Round 2 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-17 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI - 47
Round 2 - Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-7 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN - 37
Round 2 - Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-19 / 22-24 / 21-16 LEE Meng Yean / YAP Cheng Wen - 75
Round 2 - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-16 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD - 32
Round 2 - Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-12 / 23-21 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH - 41
Round 2 - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-6 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR - 31
Quarter-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA - 33
Quarter-final - Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 62
Quarter-final - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 18-21 / 21-10 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 59
Quarter-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 21-14 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO - 44
Semi-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-19 Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO - 61
Semi-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 21-19 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA - 46
Final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-12 KIM So Yeong / KONG Hee Yong - 49
WS
Round 1 - Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-19 KIM Ga Eun - 36
Round 1 - Evgeniya KOSETSKAYA 21-16 / 21-15 Supanida KATETHONG - 34
Round 1 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-4 Linda ZETCHIRI - 27
Round 1 - Yvonne LI 8-21 / 21-18 / 21-15 Phittayaporn CHAIWAN - 54
Round 1 - Se Young AN 21-10 / 21-9 LéOnice HUET - 29
Round 1 - Line Højmark KJAERSFELDT 20-22 / 22-20 / 21-19 Beatriz CORRALES - 68
Round 1 - Gregoria Mariska TUNJUNG 21-13 / 21-12 Mia BLICHFELDT - 30
Round 1 - YEO Jia Min 21-16 / 21-9 Lianne TAN - 33
Round 1 - Kirsty GILMOUR 21-14 / 13-21 / 21-14 Iris WANG - 64
Round 1 - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-9 / 21-17 Kristin KUUBA - 37
Round 1 - Line CHRISTOPHERSEN 21-18 / 21-16 Jordan HART - 32
Round 1 - PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-18 Julie Dawall JAKOBSEN - 35
Round 1 - Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 9-2 Ret. Saina NEHWAL - 19
Round 1 - Aya OHORI 21-12 / 21-10 Yaelle HOYAUX - 28
Round 1 - PAI Yu Po 18-21 / 21-18 / 21-17 Clara AZURMENDI - 57
Round 1 - Ratchanok INTANON 21-13 / 21-16 Marie BATOMENE - 34
Round 2 - Akane YAMAGUCHI 21-17 / 22-20 Evgeniya KOSETSKAYA - 29
Round 2 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-10 / 21-5 Yvonne LI - 32
Round 2 - Se Young AN 21-9 / 21-7 Line Højmark KJAERSFELDT - 26
Round 2 - YEO Jia Min 21-19 / 21-8 Gregoria Mariska TUNJUNG - 28
Round 2 - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-15 Kirsty GILMOUR - 40
Round 2 - PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-9 Line CHRISTOPHERSEN - 37
Round 2 - Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-11 Aya OHORI - 32
Round 2 - Ratchanok INTANON 21-16 / 21-12 PAI Yu Po - 35
Quarter-final - Akane YAMAGUCHI 21-19 / 19-21 / 21-16 Pornpawee CHOCHUWONG - 70
Quarter-final - Se Young AN 21-11 / 21-17 YEO Jia Min - 38
Quarter-final - PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN - 38
Quarter-final - Sayaka TAKAHASHI 21-6 / 21-16 Ratchanok INTANON - 32
Semi-final - Akane YAMAGUCHI 21-13 / 10-21 / 21-18 Se Young AN - 61
Semi-final - Sayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-16 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu - 68
Final - Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-12 Sayaka TAKAHASHI - 34
XD
Round 1 - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER - 36
Round 1 - Robin TABELING / Selena PIEK 21-15 / 21-7 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA - 30
Round 1 - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-9 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK - 25
Round 1 - Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-17 / 21-11 KO Sung Hyun / EOM Hye Won - 32
Round 1 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI - 36
Round 1 - HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 21-14 / 21-14 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang - 29
Round 1 - CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-19 DHRUV KAPILA / REDDY N. Sikki - 35
Round 1 - Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 15-21 / 21-17 / 21-18 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung - 54
Round 1 - Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-12 / 23-21 Callum HEMMING / Jessica PUGH - 34
Round 1 - TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-18 / 21-15 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD - 37
Round 1 - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-14 / 16-21 / 22-20 Ronan LABAR / Gronya SOMERVILLE - 56
Round 1 - Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-18 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH - 38
Round 1 - Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 27-25 / 24-26 / 21-13 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching - 62
Round 1 - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 19-21 / 21-13 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 59
Round 1 - Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-15 Mathias THYRRI / Mai SURROW - 37
Round 1 - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-20 / 21-19 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei - 37
Round 2 - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-17 Robin TABELING / Selena PIEK - 35
Round 2 - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-9 / 21-13 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA - 24
Round 2 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-18 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See - 35
Round 2 - CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-14 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO - 40
Round 2 - Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 20-22 / 23-21 / 21-14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 58
Round 2 - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 11-21 / 21-14 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 60
Round 2 - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-13 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND - 29
Round 2 - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15-21 / 21-17 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA - 52
Quarter-final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-10 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie - 29
Quarter-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 37
Quarter-final - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 21-10 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN - 36
Quarter-final - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-19 / 21-11 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 36
Semi-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 22-20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI - 43
Semi-final - Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-11 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet - 37
Final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-8 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE - 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 66 10 35.7% 2470 88.21 00:43:58 2.01 5 17.9%
MS 27 62 8 29.6% 2265 83.89 00:52:44 1.59 8 29.6%
WD 30 66 6 20.0% 2413 80.43 00:46:18 1.74 6 20.0%
WS 30 67 7 23.3% 2355 78.5 00:39:56 1.97 5 16.7%
XD 31 69 7 22.6% 2538 81.87 00:39:25 2.08 2 6.5%
Total 146 330 38 26.0% 12041 82.47 00:44:16 1.86 26 17.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 34 10 77.3%
Korea 20 6 76.9%
Indonesia 16 10 61.5%
Hong Kong 6 4 60.0%
Singapore 3 2 60.0%
Thailand 14 13 51.8%
Bulgaria 2 2 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Malaysia 13 15 46.4%
Chinese Taipei 7 9 43.8%
India 11 15 42.3%
England 4 6 40.0%
Russia 2 3 40.0%
Denmark 10 17 37.0%
Netherlands 2 4 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Canada 1 2 33.3%
Germany 2 5 28.6%
France 3 11 21.4%
Belgium 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 . HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3