Dutch Open  

Tournament Name: Yonex Dutch GP 2010
Tournament Dates: 19/10/2010-24/10/2010
Location: Netherlands, Almere
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
XD Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA
MD - U39 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO
MS - U39 Sho SASAKI Ajay JAYARAM
WD - U39 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA
WS - U39 Juliane SCHENK YAO Jie

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U39 14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-5 / 21-6 Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 270 17
Round 1 U39 39 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-14 / 21-9 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 147 20
Round 1 U39 60 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 23-25 / 21-11 / 21-10 Dennis VAN DAALEN DE JEL / Rikkert SUIJKERLAND 301 41
Round 1 U39 47 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 21-17 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 91 25
Round 1 U39 - Ingo KINDERVATER / Patrick NEUBACHER 21-11 / 16-21 / 21-11 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 46 37
Round 1 U39 73 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-2 / 21-6 Bart GERRITS / Jerry NATENSTEDT 246 17
Round 1 U39 173 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-16 / 21-14 CHIEN Yu Hsun / HSU Jen Hao - 24
Round 1 U39 59 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 21-18 / 21-16 Marco DE JAGER / Ben MAES - 21
Round 1 U39 40 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-10 / 21-16 Birger ABTS / Jonathan GILLIS 186 24
Round 1 U39 263 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 21-14 / 21-17 Indra Bagus ADE CHANDRA / Indra Viki OKVANA - 23
Round 1 U39 34 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-11 / 21-7 Jelle KELDERHUIS / Rein RIDDER - 19
Round 1 U39 100 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 19-21 / 21-9 / 21-13 Maurice NIESNER / Till ZANDER 87 35
Round 1 U39 165 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 21-12 / 21-10 Luc MAESSEN / Nick SMALING - 17
Round 1 U39 336 Christian BOHMER / Kai WALDENBERGER 21-14 / 21-19 Robert GEORG / Kai SCHAEFER - 25
Round 1 U39 25 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-13 / 21-12 Alexander SCHMITZ / Justus SCHMITZ - 22
Round 2 U39 14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-14 / 21-16 Ralph STARREN / Hans VAN OS 167 23
Round 2 U39 60 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 21-19 / 21-19 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 39 30
Round 2 U39 - Ingo KINDERVATER / Patrick NEUBACHER 21-12 / 23-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 47 29
Round 2 U39 73 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-12 Michael FUCHS / Oliver ROTH 173 29
Round 2 U39 40 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-15 / 21-12 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 59 19
Round 2 U39 34 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-11 / 21-13 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 263 22
Round 2 U39 100 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-14 / 21-14 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 165 22
Round 2 U39 25 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-9 / 21-14 Christian BOHMER / Kai WALDENBERGER 336 21
Quarter-final U39 14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-12 / 21-13 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 60 27
Quarter-final U39 - Ingo KINDERVATER / Patrick NEUBACHER 25-27 / 21-10 / 24-22 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 73 70
Quarter-final U39 34 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-15 / 20-22 / 21-18 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 40 49
Quarter-final U39 100 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 17-21 / 21-17 / 21-10 Marcus ELLIS / Peter MILLS 25 45
Semi-final U39 14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-11 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Patrick NEUBACHER - 30
Semi-final U39 100 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 14-21 / 22-20 / 21-14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 34 42
Final U39 14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-13 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 100 42
MS (qual)
Round 1 - Justus SCHMITZ 21-12 / 21-10 Tim VAESSEN - 19
Round 1 - Alexander SCHMITZ 21-10 / 22-20 Jerry NATENSTEDT 638 24
Round 1 673 Peter LANG 12-21 / 21-5 / 21-10 Birger ABTS 421 32
Round 1 293 Maxime MOREELS 25-23 / 19-21 / 21-11 Kai SCHAEFER - 47
Round 1 - Zhi Chao LI 21-15 / 21-15 Jim MIDDELBURG 665 21
Round 1 605 Edwin EKIRING 14-21 / 21-17 / 21-12 Erik MEIJS 361 39
Round 1 - Sebastien BOURBON 21-18 / 21-13 Patrick KAEMNITZ 487 27
Round 1 593 Philip PAWLOWSKI 21-17 / 21-10 Thomas LEGLEITNER 718 26
Round 1 352 Jente PAESEN 21-17 / 21-11 Nick SMALING 758 23
Round 1 525 Anthony DUMARTHERAY 21-12 / 21-5 Bart GERRITS 761 18
Round 1 713 Nick FRANSMAN 17-21 / 21-10 / 21-17 Robert GEORG 343 35
Round 1 420 Steffen RASMUSSEN 21-17 / 21-9 Marco DE JAGER 569 21
Round 1 579 Ralph STARREN 21-19 / 21-17 Christian BOHMER 720 24
Round 1 340 Dennis VAN DAALEN DE JEL 21-14 / 21-6 Hans WILLEMS - 18
Round 2 761 Ben MAES 18-21 / 21-11 / 21-19 Justus SCHMITZ - 39
Round 2 - Alexander SCHMITZ 21-16 / 21-18 Peter LANG 673 35
Round 2 293 Maxime MOREELS 17-21 / 21-10 / 22-20 Zhi Chao LI - 41
Round 2 605 Edwin EKIRING 21-13 / 17-21 / 21-14 Sebastien BOURBON - 36
Round 2 593 Philip PAWLOWSKI 18-21 / 21-12 / 22-20 Jente PAESEN 352 46
Round 2 713 Nick FRANSMAN 21-19 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY 525 26
Round 2 420 Steffen RASMUSSEN 22-20 / 21-16 Hans VAN OS 629 23
Round 2 340 Dennis VAN DAALEN DE JEL 21-15 / 21-8 Ralph STARREN 579 24
MS
Round 1 U39 15 Marc ZWIEBLER 14-21 / 21-17 / 21-12 HSU Jen Hao 121 58
Round 1 U39 52 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-12 Manuel BATISTA 280 21
Round 1 U39 50 Kestutis NAVICKAS 21-16 / 22-20 Taufiq Hidayat AKBAR 188 34
Round 1 U39 176 Tomas KOPRIVA 13-21 / 21-16 / 21-19 Edwin EKIRING 605 45
Round 1 U39 47 Christian LIND THOMSEN 21-16 / 12-21 / 21-11 Anup SRIDHAR 66 55
Round 1 U39 67 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-18 / 21-19 Mathieu POHL 257 30
Round 1 U39 76 Ivan SOZONOV 21-17 / 18-21 / 21-11 Ville LANG 51 45
Round 1 U39 74 Magnus SAHLBERG 21-12 / 21-11 Ben MAES 761 20
Round 1 U39 21 Dicky PALYAMA 21-12 / 16-21 / 21-12 Harry WRIGHT 105 45
Round 1 U39 83 Shuhei HAYASAKI 21-16 / 21-14 Steffen RASMUSSEN 420 27
Round 1 U39 56 Anand PAWAR 19-21 / 21-15 / 21-6 Yuhan TAN 117 44
Round 1 U39 94 Indra Bagus ADE CHANDRA 21-12 / 21-15 Vitaly KONOV 131 21
Round 1 U39 46 Matthieu LO YING PING 21-13 / 21-14 Alexander SCHMITZ - 24
Round 1 U39 84 Marcel REUTER 21-15 / 19-21 / 21-17 Vladimir IVANOV 68 49
Round 1 U39 49 Scott EVANS 21-11 / 21-8 Saber AFIF 227 26
Round 1 U39 132 Pavel FLORIAN 22-24 / 21-12 / 21-13 Helgi JOHANNESSON 291 34
Round 1 U39 139 Lukas SCHMIDT 21-17 / 21-16 Misha ZILBERMAN 88 32
Round 1 U39 53 Henri HURSKAINEN 19-21 / 21-17 / 21-12 Nikolaj PERSSON 333 40
Round 1 U39 186 Kasper LEHIKOINEN 21-18 / 21-17 Nick FRANSMAN 713 29
Round 1 U39 39 Eric PANG 21-13 / 19-21 / 21-7 Maxime MOREELS 293 46
Round 1 U39 100 Sven Eric KASTENS 21-12 / 13-21 / 21-17 Dennis VAN DAALEN DE JEL 340 49
Round 1 U39 59 Pablo ABIAN 21-16 / 21-11 Stilian MAKARSKI 149 25
Round 1 U39 98 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-12 Takahiro HIRAMATSU 223 21
Round 1 U39 37 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-11 Hannes KAESBAUER 187 27
Round 1 U39 96 Ben BECKMAN 21-12 / 21-15 Kai WALDENBERGER 295 24
Round 1 U39 61 Dmytro ZAVADSKY 21-19 / 15-21 / 21-8 Simon MAUNOURY 87 45
Round 1 U39 38 Sho SASAKI 22-20 / 23-21 Kasper IPSEN 82 40
Round 1 U39 48 Raul MUST 21-15 / 21-14 Wee Chung PEI 211 33
Round 1 U39 252 Rune MASSING 17-21 / 21-10 / 21-18 Philip PAWLOWSKI 593 55
Round 1 U39 249 Alexander ROOVERS W.O. Stanislav PUKHOV 95 0
Round 1 U39 196 Wisnu Haryo PUTRO W.O. Jan VONDRA 73 0
Round 1 U39 18 Chetan ANAND W.O. Vladimir MALKOV 60 0
Round 2 U39 52 Ajay JAYARAM 21-19 / 21-17 Marc ZWIEBLER 15 33
Round 2 U39 50 Kestutis NAVICKAS 21-12 / 21-14 Tomas KOPRIVA 176 31
Round 2 U39 47 Christian LIND THOMSEN 21-13 / 21-7 Valeriy ATRASHCHENKOV 67 32
Round 2 U39 76 Ivan SOZONOV 21-13 / 21-17 Magnus SAHLBERG 74 29
Round 2 U39 83 Shuhei HAYASAKI 21-8 / 21-10 Dicky PALYAMA 21 27
Round 2 U39 56 Anand PAWAR 21-12 / 21-12 Indra Bagus ADE CHANDRA 94 28
Round 2 U39 84 Marcel REUTER 21-17 / 21-14 Matthieu LO YING PING 46 33
Round 2 U39 49 Scott EVANS 21-5 / 21-10 Pavel FLORIAN 132 21
Round 2 U39 53 Henri HURSKAINEN 21-12 / 21-5 Lukas SCHMIDT 139 23
Round 2 U39 39 Eric PANG 16-21 / 21-10 / 21-11 Kasper LEHIKOINEN 186 38
Round 2 U39 59 Pablo ABIAN 21-16 / 21-17 Sven Eric KASTENS 100 37
Round 2 U39 98 Viktor AXELSEN 15-21 / 21-9 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 37 43
Round 2 U39 61 Dmytro ZAVADSKY 21-18 / 21-12 Ben BECKMAN 96 34
Round 2 U39 38 Sho SASAKI 21-13 / 21-9 Alexander ROOVERS 249 26
Round 2 U39 48 Raul MUST 22-24 / 25-23 / 21-16 Wisnu Haryo PUTRO 196 84
Round 2 U39 18 Chetan ANAND 16-21 / 21-16 / 21-8 Rune MASSING 252 44
Round 3 U39 52 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-15 Kestutis NAVICKAS 50 32
Round 3 U39 76 Ivan SOZONOV 14-21 / 21-16 / 21-11 Christian LIND THOMSEN 47 60
Round 3 U39 56 Anand PAWAR 21-17 / 21-16 Shuhei HAYASAKI 83 32
Round 3 U39 49 Scott EVANS 21-19 / 21-11 Marcel REUTER 84 32
Round 3 U39 39 Eric PANG 21-18 / 21-9 Henri HURSKAINEN 53 27
Round 3 U39 98 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-7 Pablo ABIAN 59 27
Round 3 U39 38 Sho SASAKI 19-21 / 21-15 / 21-11 Dmytro ZAVADSKY 61 69
Round 3 U39 18 Chetan ANAND 21-13 / 21-12 Raul MUST 48 33
Quarter-final U39 52 Ajay JAYARAM 21-10 / 21-8 Ivan SOZONOV 76 23
Quarter-final U39 56 Anand PAWAR 22-20 / 14-21 / 21-18 Scott EVANS 49 62
Quarter-final U39 39 Eric PANG 21-16 / 21-17 Viktor AXELSEN 98 29
Quarter-final U39 38 Sho SASAKI 21-19 / 21-12 Chetan ANAND 18 32
Semi-final U39 52 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-18 Anand PAWAR 56 40
Semi-final U39 38 Sho SASAKI 22-20 / 21-17 Eric PANG 39 36
Final U39 38 Sho SASAKI 21-16 / 21-19 Ajay JAYARAM 52 37
WD
Round 1 U39 - Tatjana BIBIK / Ksenia POLIKARPOVA 21-7 / 21-12 Kim BUSS / Claudia VOGELGSANG 82 19
Round 1 U39 31 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-10 / 21-15 Julie DELAUNE / Teshana VIGNES WARAN - 24
Round 1 U39 - Isabel HERTTRICH / Gitte KOEHLER 17-21 / 22-20 / 21-15 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 61 40
Round 1 U39 74 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-8 / 21-8 Linda CHEN / Elisa PIEK - 17
Round 1 U39 26 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 19-21 / 21-13 / 24-22 Selena PIEK / Iris TABELING 64 50
Round 1 U39 21 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 25 37
Round 1 U39 - Lisa MALAIHOLLO / Yvonne SIE 21-15 / 21-15 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 112 27
Round 1 U39 30 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-11 / 21-7 Gayle MAHULETTE / Soraya DE VISCH EIJBERGEN - 23
Round 1 U39 176 Thamar PETERS / Josephine WENTHOLT 16-21 / 21-10 / 21-15 Janne ELST / Jelske SNOECK 161 37
Round 1 U39 113 Kana ITO / OKA Hitomi W.O. Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 33 0
Round 1 U39 197 Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL W.O. Laura CHOINET / Weny RASIDI 22 0
Round 2 U39 8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-9 / 21-12 Tatjana BIBIK / Ksenia POLIKARPOVA - 33
Round 2 U39 31 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-18 / 21-16 Carola BOTT / Karin SCHNAASE 152 34
Round 2 U39 15 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 21-16 Isabel HERTTRICH / Gitte KOEHLER - 30
Round 2 U39 26 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 22-20 / 21-19 Vita MARISSA / Nadya MELATI 74 36
Round 2 U39 21 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 22-20 / 21-15 Kana ITO / OKA Hitomi 113 36
Round 2 U39 14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 21-12 Lisa MALAIHOLLO / Yvonne SIE - 29
Round 2 U39 30 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-17 / 21-18 Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL 197 35
Round 2 U39 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-17 / 21-10 Thamar PETERS / Josephine WENTHOLT 176 28
Quarter-final U39 8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-19 / 21-12 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 31 37
Quarter-final U39 26 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 18-21 / 22-20 / 26-24 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 15 73
Quarter-final U39 14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 20-22 / 21-11 / 21-15 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21 71
Quarter-final U39 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-14 / 21-16 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 30 35
Semi-final U39 8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-13 / 21-9 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 26 39
Semi-final U39 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-15 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 14 55
Final U39 10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-19 / 21-19 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 8 47
WS (qual)
Round 1 142 Nicola CERFONTYNE 13-21 / 21-16 / 21-11 Lene CLAUSEN 523 41
Round 1 168 Gustiani MEGAWATI 21-15 / 14-21 / 21-15 Kim BUSS 244 37
Round 1 347 Lisa MALAIHOLLO 14-21 / 22-20 / 23-21 Diana DIMOVA 183 52
Round 1 314 Josephine WENTHOLT 19-21 / 21-11 / 21-11 Thamar PETERS 359 34
Round 1 174 Fabienne DEPREZ 21-17 / 21-14 Mariya DIPTAN 120 25
Round 1 148 Sabrina JAQUET 19-21 / 21-8 / 21-11 Lisa HEIDENREICH 426 35
Round 1 160 Akvile STAPUSAITYTE 21-11 / 21-14 Teshana VIGNES WARAN 212 26
Round 1 163 Claudia VOGELGSANG 21-15 / 15-21 / 21-13 Mona REICH 498 35
Round 2 142 Nicola CERFONTYNE 21-16 / 21-8 Gustiani MEGAWATI 168 25
Round 2 314 Josephine WENTHOLT 3-21 / 21-14 / 21-14 Lisa MALAIHOLLO 347 35
Round 2 148 Sabrina JAQUET 21-9 / 21-18 Fabienne DEPREZ 174 25
Round 2 163 Claudia VOGELGSANG 10-21 / 21-19 / 21-17 Akvile STAPUSAITYTE 160 45
WS
Round 1 U39 9 YAO Jie 21-16 / 21-15 Carola BOTT 94 38
Round 1 U39 66 Karina JORGENSEN 21-15 / 21-18 Nicola CERFONTYNE 142 32
Round 1 U39 33 Larisa GRIGA 21-17 / 9-21 / 21-15 Tatjana BIBIK 44 53
Round 1 U39 63 Chloe MAGEE 21-9 / 21-19 Sashina VIGNES WARAN 78 31
Round 1 U39 21 Ai GOTO 21-14 / 21-18 Spela SILVESTER 108 27
Round 1 U39 80 Patty STOLZENBACH 21-16 / 21-17 Natalia PERMINOVA 152 32
Round 1 U39 88 PAI Hsiao Ma 21-13 / 21-17 Jeanine CICOGNINI 35 28
Round 1 U39 104 Kana ITO 21-17 / 22-20 Karin SCHNAASE 58 40
Round 1 U39 101 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-16 / 21-16 Perrine LE BUHANIC 93 30
Round 1 U39 31 Linda ZETCHIRI 21-14 / 19-21 / 21-17 OKA Hitomi 128 65
Round 1 U39 69 Elena PRUS 17-21 / 21-18 / 23-21 Josephine WENTHOLT 314 49
Round 1 U39 67 Olga KONON 21-12 / 21-14 Karoliine HOIM 109 26
Round 1 U39 97 Rachel HOWARD 25-23 / 21-11 Claudia VOGELGSANG 163 34
Round 1 U39 47 Anastasia PROKOPENKO 21-16 / 21-15 Sabrina JAQUET 148 32
Round 1 U39 140 Mayu SEKIYA 21-9 / 21-17 Lianne TAN 92 27
Round 1 U39 10 Juliane SCHENK 21-12 / 21-14 Ksenia POLIKARPOVA 115 23
Round 2 U39 9 YAO Jie 21-16 / 26-24 Karina JORGENSEN 66 47
Round 2 U39 33 Larisa GRIGA 21-18 / 21-8 Chloe MAGEE 63 33
Round 2 U39 21 Ai GOTO 21-15 / 21-9 Patty STOLZENBACH 80 23
Round 2 U39 88 PAI Hsiao Ma 21-16 / 16-21 / 21-17 Kana ITO 104 57
Round 2 U39 101 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-19 / 14-21 / 21-10 Linda ZETCHIRI 31 45
Round 2 U39 67 Olga KONON 21-13 / 21-9 Elena PRUS 69 24
Round 2 U39 47 Anastasia PROKOPENKO 21-19 / 21-16 Rachel HOWARD 97 35
Round 2 U39 10 Juliane SCHENK 21-17 / 21-17 Mayu SEKIYA 140 48
Quarter-final U39 9 YAO Jie 21-15 / 19-21 / 21-9 Larisa GRIGA 33 51
Quarter-final U39 21 Ai GOTO 21-14 / 21-14 PAI Hsiao Ma 88 33
Quarter-final U39 67 Olga KONON 21-8 / 21-9 Ragna INGOLFSDOTTIR 101 27
Quarter-final U39 10 Juliane SCHENK 21-16 / 21-12 Anastasia PROKOPENKO 47 34
Semi-final U39 9 YAO Jie 30-28 / 21-8 Ai GOTO 21 43
Semi-final U39 10 Juliane SCHENK 21-15 / 16-21 / 21-18 Olga KONON 67 58
Final U39 10 Juliane SCHENK 21-13 / 14-21 / 21-15 YAO Jie 9 59
XD
Round 1 18 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-14 / 21-13 Jelle MAAS / Iris TABELING 109 22
Round 1 - Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-18 / 21-16 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 72 26
Round 1 - Maurice NIESNER / Fabienne DEPREZ 21-10 / 12-21 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 79 33
Round 1 180 Till ZANDER / Gitte KOEHLER 21-12 / 21-15 Freek GOLINSKI / Steffi ANNYS 151 20
Round 1 27 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-13 / 21-13 Robert GEORG / Mona REICH - 21
Round 1 82 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 21-14 / 21-9 Birger ABTS / Janne ELST - 21
Round 1 42 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-12 / 21-15 Matijs DIERICKX / Debbie JANSSENS 327 19
Round 1 - Michiel Kruijt / Daisy BOMMELEYN 21-13 / 21-12 Marco DE JAGER / Kirsten Van Der VALK - 18
Round 1 45 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 15-21 / 21-18 / 21-12 Jim MIDDELBURG / Soraya DE VISCH EIJBERGEN 357 32
Round 1 35 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-19 / 21-17 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 33 27
Round 1 - Patrick NEUBACHER / Sandra MARINELLO 24-22 / 21-16 Rikkert SUIJKERLAND / Lisa MALAIHOLLO - 27
Round 1 21 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-11 / 21-12 Jonathan GILLIS / Severine CORVILAIN 65 22
Round 1 - Mikkel ELBJORN / Line DAMKJAER KRUSE 21-13 / 19-21 / 21-15 Dennis VAN DAALEN DE JEL / Maartje VERHEUL - 38
Round 1 56 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 7-3 Ret. Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 80 2
Round 1 - LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma 21-15 / 21-7 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE - 19
Round 1 279 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 21-14 / 21-14 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 20 23
Round 2 - Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-17 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 18 37
Round 2 180 Till ZANDER / Gitte KOEHLER 23-25 / 21-17 / 21-13 Maurice NIESNER / Fabienne DEPREZ - 39
Round 2 27 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-13 / 21-11 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 82 24
Round 2 42 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-15 Michiel Kruijt / Daisy BOMMELEYN - 19
Round 2 35 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-5 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 45 20
Round 2 21 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-14 / 21-17 Patrick NEUBACHER / Sandra MARINELLO - 35
Round 2 56 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 16-21 / 23-21 / 21-17 Mikkel ELBJORN / Line DAMKJAER KRUSE - 49
Round 2 279 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 21-16 / 21-19 LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma - 36
Quarter-final - Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-13 / 21-15 Till ZANDER / Gitte KOEHLER 180 25
Quarter-final 27 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 18-21 / 21-14 / 21-12 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 42 45
Quarter-final 21 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-19 / 21-17 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 35 36
Quarter-final 56 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 21-15 / 21-19 Yoshiteru HIROBE / Misaki MATSUTOMO 279 30
Semi-final 27 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-14 / 21-15 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS - 29
Semi-final 21 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 29-30 / 22-20 / 21-18 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 56 81
Final 27 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 22-20 / 21-9 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2355 78.5 00:28:54 2.72 1 3.3%
MS 60 140 20 33.3% 4951 82.52 00:36:18 2.27 4 6.7%
WD 24 53 5 20.8% 1922 80.08 00:37:10 2.15 2 8.3%
WS 31 70 8 25.8% 2553 82.35 00:38:12 2.16 1 3.2%
XD 30 67 7 23.3% 2437 81.23 00:30:16 2.68 1 3.3%
Total 175 397 47 26.9% 14218 81.25 00:34:27 2.36 9 5.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 11 4 73.3%
Japan 43 17 71.7%
Russia 20 9 69.0%
Sweden 6 3 66.7%
Uganda 2 1 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Ireland 5 3 62.5%
Denmark 18 12 60.0%
Lithuania 3 2 60.0%
England 6 5 54.5%
Czech Republic 2 2 50.0%
Iceland 2 2 50.0%
Estonia 2 2 50.0%
Ukraine 7 8 46.7%
Germany 35 43 44.9%
Chinese Taipei 4 5 44.4%
Switzerland 3 4 42.9%
Indonesia 2 3 40.0%
Netherlands 28 44 38.9%
Finland 1 2 33.3%
Italy 2 7 22.2%
Bulgaria 1 4 20.0%
France 2 9 18.2%
Belgium 3 14 17.6%
Malaysia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12