Uganda International Badminton Championships  

Tournament Name: Uganda International 2021
Tournament Dates: 25/02/2021-28/02/2021
Location: Uganda, Kampala
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MS Varun KAPUR S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN
WD Husina KOBUGABE / Mable NAMAKOYE Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA
WS Malvika BANSOD Anupama UPADHYAYA
XD Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE Israel WANAGALYA / Betty APIO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MS (qual)
Round 1 - Abner ORWARU 21-2 / 21-1 Kato BRUNO - 15
Round 1 - Amos CHIRCHIR 21-16 / 21-7 Ahmed ODUKA - 18
Round 1 - Brian ONGECHE 21-14 / 21-17 Muhammad SSALI 1833 21
Round 1 - Eric NGUMO 21-7 / 21-12 Akram KAMOGA 1833 27
Round 1 - Isaac MABWAGO 22-20 / 20-22 / 21-19 Paul MAKANDE 1601 45
Round 1 - Akbar ODUKA 21-14 / 21-16 Enock KIPCHUMBA 1514 15
Round 1 - Wilkie ONGAKI 21-11 / 21-14 Ivan MAYEGA 1595 35
Round 1 1578 Westley OKORO 21-13 / 21-7 Muwonge OWEN - 20
Round 1 - Varun KAPUR 21-1 / 21-8 Abed Musa YIGA 1833 20
Round 1 - Mark SEKYONDWA 3-0 Ret. Kelvin Evans ALFOUS 1601 4
Round 1 - Adam MUBIRU 21-13 / 21-15 Apolo OLOO - 26
Round 1 - Matheri Joseph GITHITU 21-6 / 21-6 Samuel WASSWA 1833 17
Round 2 - Abner ORWARU W.O. Amos MUYANJA 1297 0
Round 2 - Amos CHIRCHIR 21-15 / 21-12 Brian ONGECHE - 15
Round 2 - Eric NGUMO W.O. Thomas KATEREGA 1408 0
Round 2 - Isaac MABWAGO 21-11 / 19-21 / 21-17 Akbar ODUKA - 25
Round 2 - Wilkie ONGAKI 21-16 / 22-20 Westley OKORO 1578 28
Round 2 - Varun KAPUR 21-6 / 21-3 Allan NKIRE 1497 12
Round 2 - Adam MUBIRU 22-24 / 21-19 / 21-18 Mark SEKYONDWA - 15
Round 2 - Matheri Joseph GITHITU W.O. Abdul Swaburuh SSEMPIRI 1297 0
MS
Round 1 - Varun KAPUR 21-9 / 21-10 Amos MUYANJA 1297 18
Round 1 615 Muzafar LUBEGA 21-19 / 21-17 Edwin AKWANYI 522 27
Round 1 439 Anirudh JANARDHANAN 21-12 / 21-15 Davies SENONO 404 28
Round 1 595 Expedito EMUDDU 21-8 / 21-10 Eric NGUMO - 26
Round 1 1408 Thomas KATEREGA 19-21 / 21-15 / 21-12 Augustus OWINYI 758 25
Round 1 525 John WANYOIKE 21-16 / 21-11 Kenneth Comfort MWAMBU 881 30
Round 1 - Abner ORWARU 21-16 / 21-18 Daniel MIHIGO 298 20
Round 1 844 Guna KUSAL 21-16 / 13-21 / 21-18 Amos CHIRCHIR - 30
Round 1 481 Israel WANAGALYA 21-12 / 21-8 NIXON Kiprotich 1084 19
Round 1 327 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 21-2 / 21-5 Moustafa BUMPENJE 1031 16
Round 1 758 Friday ATTAMA 21-18 / 12-21 / 21-19 Edwin NJERI 519 55
Round 1 267 Brian KASIRYE 21-9 / 21-12 Matheri Joseph GITHITU - 35
Round 1 - Wilkie ONGAKI 21-15 / 21-18 Adam MUBIRU - 20
Round 1 276 Camilo BORST 17-21 / 21-17 / 21-14 Sammy MDOGO SIKOYO 1059 45
Round 1 601 Fred KIRABO 21-16 / 21-13 Isaac MABWAGO - 30
Round 1 758 Alex BABU 21-11 / 21-14 Abdul Swaburuh SSEMPIRI 1297 25
Round 2 - Varun KAPUR 21-6 / 21-10 Muzafar LUBEGA 615 19
Round 2 439 Anirudh JANARDHANAN 21-9 / 21-14 Expedito EMUDDU 595 25
Round 2 525 John WANYOIKE 21-15 / 21-13 Thomas KATEREGA 1408 34
Round 2 - Abner ORWARU 21-14 / 21-10 Guna KUSAL 844 18
Round 2 327 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 21-13 / 21-5 Israel WANAGALYA 481 17
Round 2 267 Brian KASIRYE 21-5 / 21-18 Friday ATTAMA 758 32
Round 2 276 Camilo BORST 21-13 / 21-14 Wilkie ONGAKI - 20
Round 2 758 Alex BABU 21-15 / 21-19 Fred KIRABO 601 26
Quarter-final - Varun KAPUR 21-9 / 21-11 Anirudh JANARDHANAN 439 20
Quarter-final 525 John WANYOIKE 21-11 / 21-10 Abner ORWARU - 20
Quarter-final 327 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 21-16 / 16-21 / 21-11 Brian KASIRYE 267 66
Quarter-final 276 Camilo BORST 10-21 / 21-12 / 21-11 Alex BABU 758 35
Semi-final - Varun KAPUR 21-7 / 21-12 John WANYOIKE 525 20
Semi-final 327 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 21-7 / 21-9 Camilo BORST 276 24
Final - Varun KAPUR 21-18 / 16-21 / 21-17 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 327 75
WD
Round 1 - Brenda MUGABI / Olivia NAKAJJA 21-10 / 15-21 / 21-17 Maryann MAKONGO / Valary SANGIRU - 30
Round 1 839 Husina KOBUGABE / Mable NAMAKOYE 21-15 / 21-18 KIVISI Andia / Linda MSOMTAI - 23
Round 1 - Gladys MBABAZI / Fatuma NABIRUNGI 21-19 / 21-13 Juma AKOTH / Winfred WANDIA - 20
Quarter-final 476 Mercy JOSEPH / Lavina MARTINS 21-18 / 21-19 Praise Racheal BAGUMA / Assumpta OWOMUGISHA 532 20
Quarter-final 790 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-7 / 21-7 Brenda MUGABI / Olivia NAKAJJA - 20
Quarter-final 839 Husina KOBUGABE / Mable NAMAKOYE 21-6 / 21-4 Diya CHETAN MODI / Catherine NDAGIRE - 15
Quarter-final 532 Betty APIO / Brenda AWOR 15-21 / 21-19 / 24-22 Gladys MBABAZI / Fatuma NABIRUNGI - 48
Semi-final 790 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-5 / 18-21 / 21-12 Mercy JOSEPH / Lavina MARTINS 476 40
Semi-final 839 Husina KOBUGABE / Mable NAMAKOYE 21-19 / 19-21 / 21-16 Betty APIO / Brenda AWOR 532 45
Final 839 Husina KOBUGABE / Mable NAMAKOYE 21-9 / 21-17 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 790 21
WS (qual)
Round 1 1157 Ruth NAKAWOYA 21-5 / 21-11 Saumya GUPTA - 15
Round 1 - Pricila Abigael WANJIKU 21-7 / 21-6 Rosemary AINEMBABAZI 1157 11
Round 1 - Maryann MAKONGO 14-21 / 21-14 / 21-9 Catherine NDAGIRE 1157 33
Round 1 - TANYA HEMANTH 21-3 / 21-3 Brenda MUGABI - 17
WS
Round 1 85 Dorcas Ajoke ADESOKAN 21-10 / 21-6 Lavina MARTINS 484 23
Round 1 568 Brenda AWOR 21-5 / 21-9 Ruth NAKAWOYA 1157 15
Round 1 329 Anupama UPADHYAYA 21-5 / 21-6 Diya CHETAN MODI 736 27
Round 1 754 KIVISI Andia 21-18 / 21-13 Valary SANGIRU - 20
Round 1 246 Anjana KUMARI 21-12 / 21-16 Mable NAMAKOYE 504 30
Round 1 781 Betty APIO 21-13 / 21-9 Maryann MAKONGO - 20
Round 1 411 S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN 21-6 / 21-9 Fatuma NABIRUNGI 568 16
Round 1 - TANYA HEMANTH 21-5 / 21-3 Winfred WANDIA 990 15
Round 1 944 Linda MSOMTAI 21-6 / 21-15 Praise Racheal BAGUMA 1063 17
Round 1 568 Tracy NALUWOOZA 21-16 / 21-18 Mercy JOSEPH 384 35
Round 1 1063 Sharifah WANYANA 21-12 / 21-13 Assumpta OWOMUGISHA 781 19
Round 1 780 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-8 / 21-11 Prerana NEELURI 297 17
Round 1 581 Husina KOBUGABE 21-3 / 21-3 Prospera NANTUO 607 15
Round 1 382 Gladys MBABAZI 21-19 / 18-21 / 21-14 Shruthika SENTHIL 587 36
Round 1 781 Olivia NAKAJJA 21-7 / 21-4 Pricila Abigael WANJIKU - 25
Round 1 150 Malvika BANSOD 21-2 / 21-0 Juma AKOTH 944 21
Round 2 85 Dorcas Ajoke ADESOKAN 21-7 / 21-8 Brenda AWOR 568 20
Round 2 329 Anupama UPADHYAYA 21-2 / 21-3 KIVISI Andia 754 19
Round 2 246 Anjana KUMARI 21-7 / 21-8 Betty APIO 781 21
Round 2 - TANYA HEMANTH 21-11 / 21-4 S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN 411 30
Round 2 568 Tracy NALUWOOZA 21-8 / 21-6 Linda MSOMTAI 944 20
Round 2 780 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-5 / 21-9 Sharifah WANYANA 1063 14
Round 2 581 Husina KOBUGABE 13-21 / 23-21 / 21-17 Gladys MBABAZI 382 39
Round 2 150 Malvika BANSOD 21-3 / 21-4 Olivia NAKAJJA 781 15
Quarter-final 329 Anupama UPADHYAYA 21-9 / 21-7 Dorcas Ajoke ADESOKAN 85 25
Quarter-final - TANYA HEMANTH 21-12 / 21-8 Anjana KUMARI 246 25
Quarter-final 780 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-11 / 21-11 Tracy NALUWOOZA 568 20
Quarter-final 150 Malvika BANSOD 21-9 / 21-3 Husina KOBUGABE 581 20
Semi-final 329 Anupama UPADHYAYA 12-21 / 21-16 / 21-15 TANYA HEMANTH - 40
Semi-final 150 Malvika BANSOD 21-2 / 21-7 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 780 20
Final 150 Malvika BANSOD 17-21 / 25-23 / 21-10 Anupama UPADHYAYA 329 60
XD
Round 1 620 Israel WANAGALYA / Betty APIO 21-11 / 21-9 NIXON Kiprotich / KIVISI Andia - 20
Round 1 1082 Kenneth Comfort MWAMBU / Fatuma NABIRUNGI 21-12 / 21-13 Brian ONGECHE / Winfred WANDIA - 21
Round 1 - Amos MUYANJA / Diya CHETAN MODI 21-15 / 21-12 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO - 2
Round 1 1082 Muzafar LUBEGA / Tracy NALUWOOZA 21-13 / 23-21 Westley OKORO / Valary SANGIRU - 20
Round 1 1082 Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE 21-11 / 21-10 Sammy MDOGO SIKOYO / Maryann MAKONGO - 18
Round 2 - Friday ATTAMA / Brenda AWOR 21-16 / 21-14 Daniel MIHIGO / Mable NAMAKOYE 232 20
Round 2 620 Israel WANAGALYA / Betty APIO 21-12 / 21-12 Edwin AKWANYI / Linda MSOMTAI - 22
Round 2 607 Fred KIRABO / Gladys MBABAZI 21-15 / 21-19 Edwin NJERI / Lavina MARTINS - 30
Round 2 1082 Kenneth Comfort MWAMBU / Fatuma NABIRUNGI 21-10 / 21-9 Eric NGUMO / Pricila Abigael WANJIKU - 15
Round 2 - Abner ORWARU / Juma AKOTH 21-15 / 21-17 Amos MUYANJA / Diya CHETAN MODI - 20
Round 2 1082 Muzafar LUBEGA / Tracy NALUWOOZA 21-12 / 25-23 Expedito EMUDDU / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 530 30
Round 2 1082 Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE 21-10 / 21-13 Alex BABU / Saumya GUPTA - 20
Round 2 235 John WANYOIKE / Mercy JOSEPH 21-14 / 23-21 Abed Musa YIGA / Brenda MUGABI - 22
Quarter-final 620 Israel WANAGALYA / Betty APIO 13-21 / 21-13 / 21-4 Friday ATTAMA / Brenda AWOR - 24
Quarter-final 607 Fred KIRABO / Gladys MBABAZI 24-26 / 21-16 / 21-17 Kenneth Comfort MWAMBU / Fatuma NABIRUNGI 1082 44
Quarter-final - Abner ORWARU / Juma AKOTH 16-21 / 21-17 / 21-19 Muzafar LUBEGA / Tracy NALUWOOZA 1082 42
Quarter-final 1082 Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE 21-14 / 21-12 John WANYOIKE / Mercy JOSEPH 235 30
Semi-final 620 Israel WANAGALYA / Betty APIO 21-17 / 21-14 Fred KIRABO / Gladys MBABAZI 607 26
Semi-final 1082 Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE 21-18 / 21-13 Abner ORWARU / Juma AKOTH - 21
Final 1082 Brian KASIRYE / Husina KOBUGABE 21-13 / 22-20 Israel WANAGALYA / Betty APIO 620 24
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MS 31 69 7 22.6% 2331 75.19 00:29:02 2.59 2 6.5%
WD 10 24 4 40.0% 846 84.6 00:28:12 3 0 0.0%
WS 31 66 4 12.9% 2014 64.97 00:23:50 2.73 1 3.2%
XD 20 43 3 15.0% 1536 76.8 00:23:33 3.26 0 0.0%
Total 92 202 18 19.6% 6727 73.12 00:26:00 2.81 3 3.3%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 29 8 78.4%
Germany 3 1 75.0%
Nigeria 2 1 66.7%
Uganda 54 62 46.6%
Kenya 25 38 39.7%
Ghana 0 3 0.0%

Category: