Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1993
Tournament Dates: 17/01/1993-17/01/1993
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHEN Hongyong / CHEN Kang Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI
MS Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO
WD CHUNG So Young / GIL Young Ah FINARSIH / Lili TAMPI
WS YE Zhaoying BANG Soo Hyun
XD Thomas LUND / Catrine BENGTSSON Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (33*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-1 / 15-0 Melvin LLANES / William MARDICAS (400*) 0
Round 1 (237*) Christian JAKOBSEN / Jan PAULSEN 15-11 / 15-8 Akihiro IMAI / Yasumasa TSUJITA - 0
Round 1 - KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan 15-1 / 15-0 Jesus ARANETA MARTIN / Ronald MAGNAYE (392*) 0
Round 1 (186*) CHOW Kin Man / WONG Wai Lap 15-4 / 15-12 Kim Pong Patrick LAU / Hong Han LIM (129*) 0
Round 1 (107*) CHEN Xingdong / LI Jian 15-11 / 13-15 / 15-12 Atsuhito KITANI / Hitosi OHOHORI - 0
Round 1 (85*) Simon ARCHER / Nick PONTING 15-4 / 15-4 Allan DE LEON / Rocky MAGNAYE (338*) 0
Round 1 (135*) Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE 15-11 / 15-8 LEE Mou-Chou / LIN Wei-Chen (73*) 0
Round 1 - Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA 15-3 / 15-0 Enrique John CAMPOS / Jaime LLANES (380*) 0
Round 1 (166*) KIM Dong Moon / LEE Yong Sun 15-2 / 15-3 Prakash Doj RANA / Ramjee B SHRESTHA (269*) 0
Round 1 - Patrik ANDREASSON / Rikard MAGNUSSON 15-11 / 15-8 Takao HAYATO / Yuji MURAYAMA (496*) 0
Round 1 (84*) Michael KECK / Oliver PONGRATZ 15-18 / 15-8 / 15-4 Jethanan RAMNANI / Jacques ZIALCITA LOUIS (224*) 0
Round 1 (79*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA W.O. Basharat IQBAL / Muhammad Ismail ZABEEH (BL) - 0
Round 1 (7*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI W.O. (M) Spare 13 / (M) Spare 14 (287*) 0
Round 1 (64*) Xin JIANG / Qi (M) YU W.O. Igor DMITRIEV / Vladimir SMOLIN (159*) 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Aryono MIRANAT 15-5 / 15-6 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (49*) 0
Round 2 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-4 / 15-3 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Bernardo MONREAL (152*) 0
Round 2 (237*) Christian JAKOBSEN / Jan PAULSEN 15-2 / 8-15 / 15-7 KANG Kyung Jin / SHON Jin Hwan - 0
Round 2 (17*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-7 / 15-10 Abdul Rahman SIDEK / Jalani SIDEK (116*) 0
Round 2 (107*) CHEN Xingdong / LI Jian 18-16 / 15-4 CHOW Kin Man / WONG Wai Lap (186*) 0
Round 2 (53*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-12 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Round 2 (79*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-3 / 15-11 Simon ARCHER / Nick PONTING (85*) 0
Round 2 (7*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-7 / 15-10 Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE (135*) 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-3 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (149*) 0
Round 2 - Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA 8-15 / 15-12 / 15-12 KIM Dong Moon / LEE Yong Sun (166*) 0
Round 2 (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-2 / 15-6 Erik LIA / Hans SPERRE (32*) 0
Round 2 (64*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-9 / 15-6 Patrik ANDREASSON / Rikard MAGNUSSON - 0
Round 2 (66*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-12 / 17-18 / 15-9 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (20*) 0
Round 2 (21*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-13 / 15-8 Michael KECK / Oliver PONGRATZ (84*) 0
Round 2 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-1 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON (355*) 0
Round 2 (33*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA W.O. (M) Spare 11 / (M) Spare 12 (179*) 0
Round 3 (33*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 8-15 / 18-16 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Aryono MIRANAT - 0
Round 3 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-12 / 15-4 Christian JAKOBSEN / Jan PAULSEN (237*) 0
Round 3 (17*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-9 / 15-10 CHEN Xingdong / LI Jian (107*) 0
Round 3 (53*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-10 / 15-10 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (79*) 0
Round 3 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-7 / 15-10 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (7*) 0
Round 3 (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-5 Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA - 0
Round 3 (66*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-8 / 15-4 Xin JIANG / Qi (M) YU (64*) 0
Round 3 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 12-15 / 15-8 / 15-7 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (21*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-5 / 15-7 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (33*) 0
Quarter-final (17*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-6 / 15-7 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (53*) 0
Quarter-final (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (4*) 0
Quarter-final (66*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 18-15 / 15-12 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (6*) 0
Semi-final (17*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-5 / 15-8 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (3*) 0
Semi-final (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 10-15 / 15-10 / 15-10 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (66*) 0
Final (2*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 15-10 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (17*) 0
MS (qual)
Round 1 (770*) Ronald MAGNAYE 15-5 / 15-9 Prakash Doj RANA (914*) 0
Round 1 (946*) Hideki FURUKAWA 15-5 / 17-14 Jesus ARANETA MARTIN (413*) 0
Round 1 (512*) Yasumasa TSUJITA 15-2 / 15-3 Rocky MAGNAYE (1010*) 0
Round 1 (154*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA 6-15 / 15-0 / 15-11 Akio HIRAMA - 0
Round 2 - Akio ISHIMOTO 15-10 / 15-12 Bernardo MONREAL (604*) 0
Round 2 (68*) Pavel UVAROV 15-3 / 15-1 Melvin LLANES (1012*) 0
Round 2 - Alfredo COSTABILE 15-5 / 15-11 Ronnie CABALLERO (1013*) 0
Round 2 (946*) Hideki FURUKAWA 18-15 / 15-1 Ramjee B SHRESTHA (524*) 0
Round 2 (187*) Duminda JAYAKODY 15-8 / 15-10 Antonio Jr MANCE (296*) 0
Round 2 (124*) NG Liang Hua 15-9 / 1-15 / 15-9 Norio IMAI (406*) 0
Round 2 - Kazuhiro HONDA 15-7 / 15-4 William MARDICAS (1011*) 0
Round 2 (154*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA 15-2 / 15-7 Hong Han LIM (506*) 0
Round 2 (82*) Tsutomu KINJO 15-1 / 15-4 Allan DE LEON (613*) 0
Round 3 - Akio ISHIMOTO 15-4 / 15-0 Ronald MAGNAYE (770*) 0
Round 3 - Alfredo COSTABILE 18-17 / 9-15 / 18-14 Pavel UVAROV (68*) 0
Round 3 (946*) Hideki FURUKAWA 15-14 / 15-10 Jaime LLANES (352*) 0
Round 3 (512*) Yasumasa TSUJITA 9-15 / 15-4 / 15-0 Duminda JAYAKODY (187*) 0
Round 3 - Kazuhiro HONDA 0-15 / 17-16 / 15-6 NG Liang Hua (124*) 0
Round 3 (154*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA 9-15 / 15-7 / 17-13 Tsutomu KINJO (82*) 0
MS
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-8 / 18-17 Hannes FUCHS (62*) 0
Round 1 (27*) Peter KNOWLES 15-2 / 15-13 Akio ISHIMOTO - 0
Round 1 (186*) Michael KECK 15-8 / 15-2 YOO Yong Sung (106*) 0
Round 1 (25*) Andreij ANTROPOV 15-11 / 15-4 LIN Wei-Chen (52*) 0
Round 1 (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (30*) 0
Round 1 - Seiichi WATANABE 15-6 / 15-3 Kim Pong Patrick LAU (694*) 0
Round 1 (8*) LIU Jun 15-3 / 15-6 Shinji BITO (444*) 0
Round 1 (24*) PARK Sung Woo 15-5 / 18-15 CHAN Kin Ngai (42*) 0
Round 1 (12*) Jianhua ZHAO 15-2 / 15-8 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (73*) 0
Round 1 (81*) Hideaki MOTOYAMA 15-8 / 15-9 Jethanan RAMNANI (340*) 0
Round 1 (7*) Harijanto ARBI 15-17 / 15-10 / 15-3 Hock Kin YONG (29*) 0
Round 1 (20*) AHN Jae Chang 15-13 / 5-15 / 18-16 Patrik ANDREASSON (54*) 0
Round 1 (3*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-1 Hideki FURUKAWA (946*) 0
Round 1 (99*) Yangchun XIE 2-15 / 15-11 / 15-12 Erik LIA (79*) 0
Round 1 (18*) Darren J HALL 15-3 / 15-2 Niroshan WIJEKOON (112*) 0
Round 1 (140*) HA Tae Kwon 11-15 / 17-14 / 15-10 Paul STEVENSON (44*) 0
Round 1 (183*) Jaimie DAWSON 15-5 / 18-17 Hiroki ETO (150*) 0
Round 1 (4*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3 Yasumasa TSUJITA (512*) 0
Round 1 (6*) WU Wenkai 15-8 / 15-10 Anders W NIELSEN (16*) 0
Round 1 (131*) LEE Yong Sun 15-6 / 15-9 Ewe Hock ONG (55*) 0
Round 1 (21*) Jens OLSSON 15-7 / 15-9 Kusamao SUZUKI - 0
Round 1 (28*) Pontus JANTTI 15-7 / 15-2 DONG Jiong (84*) 0
Round 1 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-0 / 7-15 / 15-4 Hans SPERRE (32*) 0
Round 1 (137*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-4 / 8-15 / 15-4 Kazuhiro HONDA - 0
Round 1 (14*) KIM Hak Kyun 13-15 / 15-2 / 15-7 Peter ESPERSEN (39*) 0
Round 1 (36*) Oliver PONGRATZ 15-9 / 15-4 Nam Chol RI (373*) 0
Round 1 (9*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-1 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (154*) 0
Round 1 (51*) Stephen P BUTLER 15-1 / 15-5 KIM Dong Moon (503*) 0
Round 1 (22*) Sompol KUKASEMKIJ 15-7 / 15-11 PERMADI Fung (10*) 0
Round 1 (17*) WAN Zhengwen 9-15 / 15-6 / 15-9 WONG Wai Lap (33*) 0
Round 1 (13*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-12 LEE Mou-Chou (37*) 0
Round 1 (70*) Fumihiko MACHIDA W.O. Basharat IQBAL - 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-5 Peter KNOWLES (27*) 0
Round 2 (25*) Andreij ANTROPOV 15-11 / 15-4 Michael KECK (186*) 0
Round 2 (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-2 Seiichi WATANABE - 0
Round 2 (8*) LIU Jun 15-11 / 18-17 PARK Sung Woo (24*) 0
Round 2 (12*) Jianhua ZHAO 15-4 / 15-6 Hideaki MOTOYAMA (81*) 0
Round 2 (7*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-11 AHN Jae Chang (20*) 0
Round 2 (3*) Hermawan SUSANTO 15-9 / 15-12 Yangchun XIE (99*) 0
Round 2 (18*) Darren J HALL 15-8 / 15-2 HA Tae Kwon (140*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-2 Jaimie DAWSON (183*) 0
Round 2 (6*) WU Wenkai 15-3 / 15-8 Fumihiko MACHIDA (70*) 0
Round 2 (21*) Jens OLSSON 15-10 / 15-6 LEE Yong Sun (131*) 0
Round 2 (28*) Pontus JANTTI 13-15 / 17-14 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
Round 2 (14*) KIM Hak Kyun 15-6 / 15-5 Kazuhiro SHIMOGAMI (137*) 0
Round 2 (9*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-1 Oliver PONGRATZ (36*) 0
Round 2 (51*) Stephen P BUTLER 15-11 / 15-18 / 9-3 Sompol KUKASEMKIJ (22*) 0
Round 2 (13*) Rashid SIDEK 15-10 / 15-2 WAN Zhengwen (17*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-10 Andreij ANTROPOV (25*) 0
Round 3 (5*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-9 LIU Jun (8*) 0
Round 3 (7*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-9 Jianhua ZHAO (12*) 0
Round 3 (3*) Hermawan SUSANTO 16-17 / 15-5 / 15-4 Darren J HALL (18*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 18-16 / 17-14 WU Wenkai (6*) 0
Round 3 (21*) Jens OLSSON 15-7 / 2-15 / 15-12 Pontus JANTTI (28*) 0
Round 3 (9*) Joko SUPRIANTO 15-12 / 17-14 KIM Hak Kyun (14*) 0
Round 3 (13*) Rashid SIDEK 15-2 / 15-7 Stephen P BUTLER (51*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-12 / 15-7 Thomas STUER-LAURIDSEN (5*) 0
Quarter-final (7*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-11 Hermawan SUSANTO (3*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-14 Jens OLSSON (21*) 0
Quarter-final (9*) Joko SUPRIANTO 5-15 / 15-9 / 15-9 Rashid SIDEK (13*) 0
Semi-final (7*) Harijanto ARBI 15-7 / 15-8 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Semi-final (9*) Joko SUPRIANTO 10-15 / 17-14 / 15-12 Poul-Erik HOYER (4*) 0
Final (7*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-12 Joko SUPRIANTO (9*) 0
WD
Round 1 (3*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-0 / 15-1 Maria Elena GARCIA / Racquel UY (105*) 0
Round 1 (53*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-12 / 18-15 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 1 (6*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-10 / 15-4 Marina ANDRIEVSKAYA / Marina YAKUSHEVA (35*) 0
Round 1 (54*) Akiko MICHIUE / Masako SAKAMOTO 15-8 / 18-14 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (156*) 0
Round 1 - Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-11 / 11-15 / 15-11 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (4*) 0
Round 1 (213*) Sian DENG / Denyse JULIEN 15-13 / 15-10 GUO (A) Jing / HAN Jingna - 0
Round 1 (2*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-8 / 15-10 Junko HASHIMOTO / Kyomi ISOZAKI - 0
Round 1 (16*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-4 / 15-7 CHAN Oi Ni / WONG Chun Fan (78*) 0
Round 1 (55*) Miwa KAI / Keiko NAKAHARA 15-2 / 15-2 NGAN Fai / TUNG Chau Man (59*) 0
Round 1 - CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-7 / 15-7 Ai Li ONG / Chi Teng TAN - 0
Round 1 (20*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-4 / 15-4 Martha MILLAR / Jeanette VILLANUEVA (101*) 0
Round 1 (142*) Joanne MUGGERIDGE / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-10 SUN Man / ZHU Aihua - 0
Round 1 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-18 / 15-12 / 15-4 Maki OHORI / Shinobu SASAKI (427*) 0
Round 1 - CHEN Ying / WU Yuhong W.O. Saule KUSTAVLETOVA / Ludmila OKUNEVA (178*) 0
Round 1 - Astrid CRABO / Lotte OLSEN W.O. (F) Spare 05 / (F) Spare 06 (438*) 0
Round 1 (30*) Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA W.O. NONG Qunhua / ZHOU Lei (21*) 0
Round 2 (3*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-13 / 15-12 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (53*) 0
Round 2 (6*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-9 Akiko MICHIUE / Masako SAKAMOTO (54*) 0
Round 2 - Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-8 / 15-6 Sian DENG / Denyse JULIEN (213*) 0
Round 2 (2*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 8-15 / 15-9 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (16*) 0
Round 2 - CHEN Ying / WU Yuhong 15-3 / 15-4 Astrid CRABO / Lotte OLSEN - 0
Round 2 - CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-7 / 15-5 Miwa KAI / Keiko NAKAHARA (55*) 0
Round 2 (20*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-6 / 15-7 Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA (30*) 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 11-15 / 15-10 / 15-9 Joanne MUGGERIDGE / Lisbet STUER-LAURIDSEN (142*) 0
Quarter-final (6*) FINARSIH / Lili TAMPI 18-13 / 15-6 LIN Yanfen / YAO Fen (3*) 0
Quarter-final - Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-8 / 15-9 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Quarter-final - CHUNG So Young / GIL Young Ah 17-15 / 5-15 / 15-7 CHEN Ying / WU Yuhong - 0
Quarter-final (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-6 / 15-9 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (20*) 0
Semi-final (6*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-6 / 15-3 Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA - 0
Semi-final - CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-11 / 15-12 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
Final - CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-12 / 15-5 FINARSIH / Lili TAMPI (6*) 0
WS
Round 1 (58*) HAN Jingna 11-0 / 11-0 Sian DENG (131*) 0
Round 1 (38*) Lisbet STUER-LAURIDSEN 2-11 / 11-6 / 11-5 Takako IDA (79*) 0
Round 1 (21*) Joanne MUGGERIDGE 5-11 / 11-4 / 11-8 Yae TAKANO - 0
Round 1 (8*) Christine GANDRUP 11-0 / 11-3 Ai Li ONG (109*) 0
Round 1 (103*) Akiko MICHIUE 11-0 / 11-0 Racquel UY (308*) 0
Round 1 (24*) Catrine BENGTSSON 12-11 / 11-6 Yasuko HAYASHI - 0
Round 1 (14*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-0 Yoshiko IWATA (65*) 0
Round 1 (80*) Marina YAKUSHEVA 11-0 / 11-4 Chi Teng TAN - 0
Round 1 (15*) Hisako MIZUI 11-0 / 11-1 Jennifer UY (499*) 0
Round 1 (9*) Yuliani SANTOSO 11-5 / 11-7 Saori ITOH - 0
Round 1 (77*) Aiko MIYAMURA 11-0 / 11-0 Maria Elena GARCIA (331*) 0
Round 1 (44*) CHEN Hsiao-Li 11-7 / 11-2 Miwa KAI (106*) 0
Round 1 (13*) Zarinah ABDULLAH 11-3 / 11-3 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Round 1 (142*) Yasuko MIZUI 11-12 / 12-11 / 11-3 Marina ANDRIEVSKAYA (60*) 0
Round 1 (140*) Masako SAKAMOTO 11-3 / 11-3 Astrid CRABO (47*) 0
Round 1 (55*) GUO (A) Jing 11-2 / 11-2 Maria de la Paz LUNA (143*) 0
Round 1 (129*) Kazue KANAI 11-7 / 12-11 WONG Chun Fan (35*) 0
Round 1 (40*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-3 Naomi KAWAGUCHI - 0
Round 1 (74*) YAO Yan 11-0 / 11-4 Jeanette VILLANUEVA (401*) 0
Round 1 (22*) Denyse JULIEN 11-4 / 11-2 KIM Young Rim - 0
Round 1 (81*) CHAN Oi Ni W.O. Saule KUSTAVLETOVA (204*) 0
Round 1 (126*) CHENG Yin Sat W.O. Yuni KARTIKA (18*) 0
Round 1 (98*) Michiyo KITAURA W.O. Ludmila OKUNEVA (281*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-1 Martha MILLAR (260*) 0
Round 2 (38*) Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-8 / 11-8 HAN Jingna (58*) 0
Round 2 (2*) YE Zhaoying 11-5 / 11-3 CHAN Oi Ni (81*) 0
Round 2 (8*) Christine GANDRUP 6-11 / 11-5 / 11-1 Joanne MUGGERIDGE (21*) 0
Round 2 (7*) TANG Jiuhong 11-1 / 11-3 Akiko MICHIUE (103*) 0
Round 2 (24*) Catrine BENGTSSON 11-0 / 11-6 CHENG Yin Sat (126*) 0
Round 2 (11*) LEE Heung Soon 11-9 / 3-11 / 11-8 Camilla MARTIN (14*) 0
Round 2 (15*) Hisako MIZUI 11-6 / 11-2 Marina YAKUSHEVA (80*) 0
Round 2 (9*) Yuliani SANTOSO 11-0 / 11-0 Aiko MIYAMURA (77*) 0
Round 2 (16*) HUANG Hua 11-0 / 11-4 CHEN Hsiao-Li (44*) 0
Round 2 (142*) Yasuko MIZUI 9-11 / 11-1 / 11-6 Zarinah ABDULLAH (13*) 0
Round 2 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 3-11 / 11-5 / 11-4 Masako SAKAMOTO (140*) 0
Round 2 (129*) Kazue KANAI 11-4 / 4-11 / 11-2 GUO (A) Jing (55*) 0
Round 2 (40*) Minarti TIMUR 11-3 / 11-8 Xiaoqing LIM (3*) 0
Round 2 (74*) YAO Yan 11-1 / 4-11 / 11-6 Denyse JULIEN (22*) 0
Round 2 (4*) BANG Soo Hyun 11-6 / 11-0 Michiyo KITAURA (98*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-5 Lisbet STUER-LAURIDSEN (38*) 0
Round 3 (2*) YE Zhaoying 11-1 / 11-8 Christine GANDRUP (8*) 0
Round 3 (11*) LEE Heung Soon 11-7 / 11-4 Hisako MIZUI (15*) 0
Round 3 (16*) HUANG Hua 12-10 / 11-2 Yuliani SANTOSO (9*) 0
Round 3 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-3 Yasuko MIZUI (142*) 0
Round 3 (40*) Minarti TIMUR 12-9 / 11-6 Kazue KANAI (129*) 0
Round 3 (4*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-4 YAO Yan (74*) 0
Round 3 (7*) TANG Jiuhong W.O. Catrine BENGTSSON (24*) 0
Quarter-final (2*) YE Zhaoying 7-11 / 12-9 / 11-2 Susi SUSANTI (1*) 0
Quarter-final (11*) LEE Heung Soon 11-9 / 7-11 / 11-6 TANG Jiuhong (7*) 0
Quarter-final (16*) HUANG Hua 11-4 / 11-6 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (5*) 0
Quarter-final (4*) BANG Soo Hyun 11-6 / 11-3 Minarti TIMUR (40*) 0
Semi-final (2*) YE Zhaoying 12-10 / 11-8 LEE Heung Soon (11*) 0
Semi-final (4*) BANG Soo Hyun 11-3 / 2-11 / 11-5 HUANG Hua (16*) 0
Final (2*) YE Zhaoying 11-6 / 11-5 BANG Soo Hyun (4*) 0
XD
Round 1 - Chikako KASAHARA / Tomoaki YOSHINO 15-6 / 7-15 / 15-12 NG Pak Kum / TUNG Chau Man (46*) 0
Round 1 - HUANG Chuan-Chen / CHEN Hsiao-Li 15-11 / 15-6 CHOW Kin Man / Miwa KAI - 0
Round 1 (6*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-4 / 15-12 Jaimie DAWSON / Sian DENG - 0
Round 2 - Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-1 / 15-2 Kim Pong Patrick LAU / Ai Li ONG (176*) 0
Round 2 (22*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 15-2 / 15-5 Enrique John CAMPOS / Martha MILLAR (186*) 0
Round 2 (21*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-9 / 15-18 / 15-10 Andreij ANTROPOV / Marina ANDRIEVSKAYA - 0
Round 2 - LI Jian / ZHU Aihua 15-5 / 15-12 Yoko FUJIMOTO / Katsushi KOGA - 0
Round 2 - Michael KECK / Masako SAKAMOTO 15-6 / 15-5 Jacques ZIALCITA LOUIS / Jeanette VILLANUEVA (382*) 0
Round 2 - Peter AXELSSON / Astrid CRABO 15-9 / 15-6 Chikako KASAHARA / Tomoaki YOSHINO - 0
Round 2 - Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-9 HUANG Chuan-Chen / CHEN Hsiao-Li - 0
Round 2 (7*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-3 / 15-3 Ronald MAGNAYE / Racquel UY (394*) 0
Round 2 (374*) Simon ARCHER / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-9 Sasiko TANAKA / Akihiko UEMURA - 0
Round 2 - KANG Kyung Jin / GIL Young Ah 15-10 / 15-11 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (6*) 0
Round 2 (18*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-4 / 15-1 Hong Han LIM / Chi Teng TAN - 0
Round 2 - Pavel UVAROV / Marina YAKUSHEVA 15-9 / 15-5 Junichi KADOYA / Noriko TANAKA - 0
Round 2 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-3 / 15-2 Jaime LLANES / Jennifer UY (404*) 0
Round 2 - SHON Jin Hwan / CHUNG So Young W.O. Vladimir SMOLIN / Saule KUSTAVLETOVA (202*) 0
Round 2 (20*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN W.O. Nicholas M HALL / Fujimi TAMURA - 0
Round 2 (3*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL W.O. Igor DMITRIEV / Ludmila OKUNEVA (198*) 0
Round 3 - Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-9 Joko MARDIANTO / Sri UNTARI (22*) 0
Round 3 (21*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 14-18 / 15-9 / 15-7 LI Jian / ZHU Aihua - 0
Round 3 - Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 10-15 / 15-12 CHEN Xingdong / SUN Man (7*) 0
Round 3 (3*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-4 / 15-5 Simon ARCHER / Gillian C GOWERS (374*) 0
Round 3 - KANG Kyung Jin / GIL Young Ah 10-15 / 15-7 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Anne Mette VAN DIJK (18*) 0
Round 3 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 17-14 / 15-11 Pavel UVAROV / Marina YAKUSHEVA - 0
Round 3 - SHON Jin Hwan / CHUNG So Young W.O. Michael KECK / Masako SAKAMOTO - 0
Round 3 (20*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN W.O. Peter AXELSSON / Astrid CRABO - 0
Quarter-final - Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-5 / 15-4 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (21*) 0
Quarter-final (20*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 15-12 / 15-11 SHON Jin Hwan / CHUNG So Young - 0
Quarter-final - Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-8 Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL (3*) 0
Quarter-final (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-12 / 15-6 KANG Kyung Jin / GIL Young Ah - 0
Semi-final - Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-2 / 15-7 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (20*) 0
Semi-final - Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 9-15 / 15-9 / 15-5 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Final - Thomas LUND / Catrine BENGTSSON 15-6 / 15-6 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 41 90 8 19.5% 2055 50.12 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 139 15 24.2% 3201 51.63 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 61 5 17.9% 1423 50.82 00:00:00 0 0 0.0%
WS 50 112 12 24.0% 1707 34.14 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 65 7 24.1% 1480 51.03 00:00:00 0 0 0.0%
Total 210 467 47 22.4% 9866 46.98 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Italy 2 0 100.0%
U.S.A. 3 1 75.0%
Indonesia 36 13 73.5%
Thailand 5 2 71.4%
Denmark 25 12 67.6%
Finland 2 1 66.7%
China 30 16 65.2%
Korea 24 16 60.0%
Germany 5 4 55.6%
Sweden 17 14 54.8%
Canada 7 6 53.8%
England 11 10 52.4%
Malaysia 5 5 50.0%
Russia 5 5 50.0%
Brunei Darussalem 1 1 50.0%
Japan 37 49 43.0%
Mexico 3 5 37.5%
Australia 1 2 33.3%
Sri Lanka 1 3 25.0%
Singapore 3 10 23.1%
Chinese Taipei 2 7 22.2%
Hong Kong 3 14 17.6%
Philippines 1 26 3.7%
Austria 0 1 0.0%
Norway 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10