Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Asia Badmin Champs 2000 (I)
Tournament Dates: 05/11/2000-05/11/2000
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS
WD LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin Eti GUNAWAN / Minarti TIMUR
WS XIE Xingfang Ellen ANGELINA
XD Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (119*) SAPUTRA Hadi / Andreas SETIAWAN 15-9 / 15-11 CHOI Min Ho / LEE Moung Hun - 0
Round 1 (37*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-0 / 15-4 Bassel AL-DORA / Tareq SHALHOUM - 0
Round 1 - Nhu My NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 12-15 / 15-8 / 15-8 Lwin AUNG / Maung Maung Soe ZAW - 0
Round 1 (44*) LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto 15-1 / 15-0 Al-Sayed Hamed EBRAHIM JAFAR / Ebrahim Jafar AL-SAYED ASAAD - 0
Round 1 (137*) CHIEN Yu Hsun / LIN Wei Hsiang 15-7 / 15-7 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Wandry Kurniawan SAPUTRA (79*) 0
Round 1 (202*) Abhishek BAKSHI / Sachin RATTI 15-4 / 15-5 Subash R JANAKA DE SILVA / Niluka KARUNARATNE - 0
Round 1 - Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-4 GAN Jeremy / Chieng Hun HONG (117*) 0
Round 1 (125*) Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN 15-9 / 15-6 CHEN Yu / WU Yunyong - 0
Round 1 (26*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 15-12 / 15-6 Takaaki HAYASHI / Katsuya NISHIYAMA (65*) 0
Round 1 - Ermadena Hj TALIP / Fadzli Hj MASRI 17-14 / 15-9 Vanna KHUN / Sokdom RY - 0
Round 1 (166*) JUNG Sung Gyun / PARK Young Duk 15-7 / 15-5 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (40*) 0
Round 1 (121*) Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 15-0 / 15-1 Ebrahim Jafar AL-SAYED HAMED / JAFFER EBRAHIM - 0
Round 1 (11*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-1 / 15-1 Manjula Sampath FERNANDO / U D R P KUMARA - 0
Round 1 (88*) Antonius BUDI ARIANTHO / Candra WIJAYA W.O. Tsuyoshi FUKUI / Yousuke NAKANISHI - 0
Round 2 (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-10 / 15-9 SAPUTRA Hadi / Andreas SETIAWAN (119*) 0
Round 2 (37*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-6 / 15-8 Nhu My NGUYEN / Thanh-Hai TRAN - 0
Round 2 (137*) CHIEN Yu Hsun / LIN Wei Hsiang 15-8 / 15-12 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (44*) 0
Round 2 (88*) Antonius BUDI ARIANTHO / Candra WIJAYA 15-6 / 15-2 Abhishek BAKSHI / Sachin RATTI (202*) 0
Round 2 - Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-4 Rassell Suman Md KABIR / Bur Moharabu RAB (219*) 0
Round 2 (26*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 15-7 / 10-15 / 15-2 Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN (125*) 0
Round 2 (166*) JUNG Sung Gyun / PARK Young Duk 15-4 / 15-2 Ermadena Hj TALIP / Fadzli Hj MASRI - 0
Round 2 (121*) Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 15-12 / 8-15 / 15-8 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (11*) 0
Quarter-final (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-3 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (37*) 0
Quarter-final (88*) Antonius BUDI ARIANTHO / Candra WIJAYA 15-1 / 15-7 CHIEN Yu Hsun / LIN Wei Hsiang (137*) 0
Quarter-final - Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-9 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (26*) 0
Quarter-final (121*) Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 8-15 / 15-10 / 15-7 JUNG Sung Gyun / PARK Young Duk (166*) 0
Semi-final (8*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-12 / 15-5 Antonius BUDI ARIANTHO / Candra WIJAYA (88*) 0
Semi-final - Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY 15-13 / 15-1 Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN (121*) 0
Final - Tony GUNAWAN / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (8*) 0
MS
Round 1 - Maung Maung Soe ZAW 15-5 / 15-2 Siphanthan LONG - 0
Round 1 (178*) Tsuen Seng LEE 15-5 / 15-1 Sachin RATTI (165*) 0
Round 1 - Niluka KARUNARATNE 17-16 / 15-11 Nhu My NGUYEN - 0
Round 1 (150*) Yudi SUPRAYOGI 15-0 / 15-1 Ebrahim Jafar AL-SAYED ASAAD - 0
Round 1 (263*) XIAO Li 15-10 / 15-2 CHANG Feng-Chin (163*) 0
Round 1 (32*) Hock Kin YONG 15-10 / 11-15 / 15-1 Yousuke NAKANISHI (209*) 0
Round 1 - Awang Amran KAMBAR 15-7 / 15-4 Rassell Suman Md KABIR (353*) 0
Round 1 (138*) Jeffer ROSOBIN 15-3 / 15-2 U D R P KUMARA - 0
Round 1 (37*) SHON Seung Mo 15-9 / 15-2 Tareq SHALHOUM - 0
Round 1 (8*) Ewe Hock ONG 15-1 / 15-2 Al-Sayed Hamed EBRAHIM JAFAR - 0
Round 1 (162*) CHEN Yu 15-8 / 15-7 Tsuyoshi FUKUI (488*) 0
Round 1 (84*) Anupap THIRARATSAKUL 15-7 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang (201*) 0
Round 1 (141*) Indra WIJAYA 15-12 / 15-7 Abhishek BAKSHI (137*) 0
Round 1 (76*) Abhinn Shyam GUPTA 15-13 / 15-13 Arif RASIDI (134*) 0
Round 1 (57*) Ronald SUSILO 13-15 / 15-6 / 15-9 HEO Hoon Hoi (595*) 0
Round 1 (1113*) Thanh-Hai TRAN 15-7 / 15-3 Nawras ABDUL WAHID - 0
Round 1 (11*) LUO Yigang 15-4 / 15-6 Manjula Sampath FERNANDO - 0
Round 1 (204*) KWON Woo Jin 15-9 / 15-10 LEE Mou-Chou (184*) 0
Round 1 - Lwin AUNG 15-7 / 15-0 Awang Huzaini MD SALLEH - 0
Round 1 (87*) Chetan ANAND 5-15 / 15-11 / 15-13 Jason WONG (283*) 0
Round 1 (15*) Marleve MAINAKY 15-1 / 15-1 Ebrahim Jafar AL-SAYED HAMED - 0
Round 1 (94*) Rony AGUSTINUS 15-0 / 15-2 Bassel AL-DORA - 0
Round 1 (254*) WU Yunyong 17-16 / 15-6 Siddharth JAIN (23*) 0
Round 1 (58*) TAM Kai Chuen 15-8 / 15-9 Sairul Amar AYOB (284*) 0
Round 1 (16*) LEE Hyun Il 15-1 / 15-2 JAFFER EBRAHIM - 0
Round 1 (212*) Anuj GUPTA 15-3 / 11-15 / 15-9 CHEN Chih Hao (234*) 0
Round 1 - Bur Moharabu RAB 15-3 / 15-2 Sokhang KRANG - 0
Round 1 (183*) Takaaki HAYASHI 15-5 / 15-2 Subash R JANAKA DE SILVA - 0
Round 2 (5*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-8 Maung Maung Soe ZAW - 0
Round 2 (178*) Tsuen Seng LEE 15-0 / 15-3 Niluka KARUNARATNE - 0
Round 2 (30*) PARK Tae Sang 10-15 / 15-1 / 15-10 Yudi SUPRAYOGI (150*) 0
Round 2 (32*) Hock Kin YONG 17-15 / 7-15 / 15-7 XIAO Li (263*) 0
Round 2 (24*) PULLELA Gopichand 15-2 / 15-3 Awang Amran KAMBAR - 0
Round 2 (37*) SHON Seung Mo 15-12 / 3-15 / 15-8 Jeffer ROSOBIN (138*) 0
Round 2 (162*) CHEN Yu 15-9 / 15-6 Ewe Hock ONG (8*) 0
Round 2 (84*) Anupap THIRARATSAKUL 3-15 / 15-10 / 15-0 Indra WIJAYA (141*) 0
Round 2 (57*) Ronald SUSILO 15-12 / 15-7 Abhinn Shyam GUPTA (76*) 0
Round 2 (11*) LUO Yigang 15-5 / 15-2 Thanh-Hai TRAN (1113*) 0
Round 2 - Lwin AUNG 8-15 / 15-8 / 15-11 KWON Woo Jin (204*) 0
Round 2 (15*) Marleve MAINAKY 15-11 / 15-4 Chetan ANAND (87*) 0
Round 2 (94*) Rony AGUSTINUS 15-11 / 15-11 WU Yunyong (254*) 0
Round 2 (16*) LEE Hyun Il 15-12 / 15-5 TAM Kai Chuen (58*) 0
Round 2 (212*) Anuj GUPTA 15-3 / 15-3 Bur Moharabu RAB - 0
Round 2 (6*) Choong Hann WONG 15-10 / 12-15 / 15-7 Takaaki HAYASHI (183*) 0
Round 3 (5*) Taufik HIDAYAT 17-14 / 15-10 Tsuen Seng LEE (178*) 0
Round 3 (32*) Hock Kin YONG 15-12 / 15-10 PARK Tae Sang (30*) 0
Round 3 (24*) PULLELA Gopichand 9-15 / 15-5 / 15-5 SHON Seung Mo (37*) 0
Round 3 (162*) CHEN Yu 16-17 / 15-3 / 15-9 Anupap THIRARATSAKUL (84*) 0
Round 3 (57*) Ronald SUSILO 15-6 / 7-15 / 15-13 LUO Yigang (11*) 0
Round 3 (15*) Marleve MAINAKY 15-11 / 15-4 Lwin AUNG - 0
Round 3 (94*) Rony AGUSTINUS 15-3 / 15-11 LEE Hyun Il (16*) 0
Round 3 (6*) Choong Hann WONG 15-8 / 15-13 Anuj GUPTA (212*) 0
Quarter-final (5*) Taufik HIDAYAT 17-16 / 15-3 Hock Kin YONG (32*) 0
Quarter-final (24*) PULLELA Gopichand 15-7 / 16-17 / 15-13 CHEN Yu (162*) 0
Quarter-final (15*) Marleve MAINAKY 6-15 / 15-13 / 15-5 Ronald SUSILO (57*) 0
Quarter-final (94*) Rony AGUSTINUS 15-12 / 15-6 Choong Hann WONG (6*) 0
Semi-final (5*) Taufik HIDAYAT 15-4 / 15-12 PULLELA Gopichand (24*) 0
Semi-final (94*) Rony AGUSTINUS 15-10 / 15-5 Marleve MAINAKY (15*) 0
Final (5*) Taufik HIDAYAT 14-17 / 15-2 / 15-3 Rony AGUSTINUS (94*) 0
WD
Round 1 (236*) Akiko NAKASHIMA / Satoko SUETSUNA 17-16 / 15-13 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (22*) 0
Round 1 - Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 15-3 / 15-1 D Dilhani DE SILVA / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 - Eti GUNAWAN / Minarti TIMUR 15-5 / 15-4 Nguyen Nhung LE NGOC / Hai Van NGO - 0
Round 2 (256*) CHAN Mei Mei / LI Wing Mui 15-2 / 15-3 Elina BEGUM / Ayesha KHATUN NURI (148*) 0
Round 2 - CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won 15-7 / 15-8 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (18*) 0
Round 2 (187*) Angeline DE PAUW / Eny WIDIOWATI 15-17 / 15-13 / 15-8 Akiko NAKASHIMA / Satoko SUETSUNA (236*) 0
Round 2 - Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 15-7 / 9-15 / 15-11 KOON Wai Chee / LING Wan Ting (186*) 0
Round 2 (60*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 9-15 / 15-13 / 15-6 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (17*) 0
Round 2 (63*) (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN 15-3 / 15-12 Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG (227*) 0
Round 2 (9*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-1 / 15-1 Thandar Htay KHIN / Nyein Win KHINE - 0
Quarter-final - Eti GUNAWAN / Minarti TIMUR 15-12 / 9-15 / 15-13 CHAN Mei Mei / LI Wing Mui (256*) 0
Quarter-final - CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won 15-9 / 15-8 Angeline DE PAUW / Eny WIDIOWATI (187*) 0
Quarter-final (60*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 15-8 / 17-14 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA - 0
Quarter-final (9*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 4-15 / 15-7 / 15-9 (Pelita Jaya) CARMELITA / Deyana LOMBAN (63*) 0
Semi-final - Eti GUNAWAN / Minarti TIMUR 15-12 / 9-15 / 15-13 CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won - 0
Semi-final (9*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-7 / 9-15 / 15-13 Diah NOVITA / Rosie RIANI (60*) 0
Final (9*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-8 / 15-13 Eti GUNAWAN / Minarti TIMUR - 0
WS
Round 1 - Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 11-2 / 11-0 Thandar Htay KHIN - 0
Round 1 (268*) Maiko ICHIMIYA 5-11 / 11-8 / 11-8 B. R. Meenakshi (31*) 0
Round 1 (30*) KOON Wai Chee 11-8 / 6-11 / 11-5 Miew Kheng WONG (82*) 0
Round 1 - Hai Van NGO 11-7 / 11-9 Elina BEGUM (288*) 0
Round 1 (376*) Atu ROSALINA 11-4 / 2-11 / 11-5 CHENG Pei-Ju - 0
Round 1 (40*) XIE Xingfang 11-3 / 11-0 Nyein Win KHINE - 0
Round 1 (27*) LING Wan Ting 11-8 / 11-1 D Dilhani DE SILVA - 0
Round 1 (54*) Yuli MARFUAH 6-11 / 11-1 / 11-0 Yin Yin LEE (177*) 0
Round 1 - Eva Vrova KATREEB 11-6 / 5-11 / 11-9 Ayesha KHATUN NURI (293*) 0
Round 1 (122*) Fumi IWAWAKI 11-8 / 11-5 Pei Tty WONG (400*) 0
Round 1 (502*) Nguyen Nhung LE NGOC W.O. Aparna POPAT (61*) 0
Round 2 (28*) LEE Kyung Won 11-4 / 11-0 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 (119*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-3 / 11-3 Maiko ICHIMIYA (268*) 0
Round 2 (59*) Ellen ANGELINA 11-6 / 5-11 / 11-4 KOON Wai Chee (30*) 0
Round 2 (376*) Atu ROSALINA 11-1 / 11-1 Hai Van NGO - 0
Round 2 (40*) XIE Xingfang 11-2 / 11-7 LING Wan Ting (27*) 0
Round 2 (26*) CHAN Ya-Lin 6-11 / 11-6 / 11-4 Yuli MARFUAH (54*) 0
Round 2 (502*) Nguyen Nhung LE NGOC 11-8 / 11-5 Eva Vrova KATREEB - 0
Round 2 (122*) Fumi IWAWAKI 13-12 / 11-9 Lidya DJAELAWIJAYA (22*) 0
Quarter-final (28*) LEE Kyung Won 11-9 / 11-2 Cindana HARTONO KUSUMA (119*) 0
Quarter-final (59*) Ellen ANGELINA 11-5 / 11-4 Atu ROSALINA (376*) 0
Quarter-final (40*) XIE Xingfang 9-11 / 11-1 / 11-8 CHAN Ya-Lin (26*) 0
Quarter-final (122*) Fumi IWAWAKI 11-3 / 11-3 Nguyen Nhung LE NGOC (502*) 0
Semi-final (59*) Ellen ANGELINA 11-0 / 11-4 LEE Kyung Won (28*) 0
Semi-final (40*) XIE Xingfang 11-0 / 11-2 Fumi IWAWAKI (122*) 0
Final (40*) XIE Xingfang 2-11 / 11-7 / 11-3 Ellen ANGELINA (59*) 0
XD
Round 1 - CHUNG Jae Hee / LEE Myung Hun 15-4 / 15-2 Manjula Sampath FERNANDO / D Dilhani DE SILVA - 0
Round 1 (120*) LIU Kwok Wa / CHAN Mei Mei 15-13 / 7-15 / 15-12 Rosman A RAZAK / Pek Siah LIM - 0
Round 1 - Denny SETIAWAN / Rita KRISTIANE 15-4 / 15-7 Thanh-Hai TRAN / Nguyen Nhung LE NGOC - 0
Round 1 - Lwin AUNG / Thandar Htay KHIN 15-8 / 17-14 Rassell Suman Md KABIR / Elina BEGUM (175*) 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Vita MARISSA 15-9 / 15-6 GAN Jeremy / ANG Li Peng - 0
Round 1 - CHIEN Yu Hsun / CHAN Ya-Lin 15-2 / 15-0 Nawras ABDUL WAHID / Eva Vrova KATREEB - 0
Round 1 - Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 15-2 / 15-1 Maung Maung Soe ZAW / Nyein Win KHINE - 0
Round 1 - PARK Young Duk / LEE Hyo Jung 15-10 / 14-17 / 15-11 Chieng Hun HONG / Hooi Yee CHOR - 0
Round 1 - Niluka KARUNARATNE / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 15-10 / 15-11 Bur Moharabu RAB / Ayesha KHATUN NURI - 0
Round 1 - Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-12 / 15-1 MA Che Kong / LI Wing Mui (276*) 0
Round 1 (81*) NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee 15-1 / 15-3 Nhu My NGUYEN / Hai Van NGO - 0
Round 1 - Imam SODIKIN IRAWAN / Upi CHRISNAWATI 15-10 / 15-10 Katsuya NISHIYAMA / Akiko NAKASHIMA - 0
Round 2 (27*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-2 / 15-1 CHUNG Jae Hee / LEE Myung Hun - 0
Round 2 - Denny SETIAWAN / Rita KRISTIANE 5-15 / 15-9 / 15-1 LIU Kwok Wa / CHAN Mei Mei (120*) 0
Round 2 - CHOI Min Ho / YIM Kyung Jin 15-2 / 15-5 Lwin AUNG / Thandar Htay KHIN - 0
Round 2 - Tri KUSHARJANTO / Vita MARISSA 15-5 / 15-4 CHIEN Yu Hsun / CHAN Ya-Lin - 0
Round 2 - Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 15-9 / 15-7 PARK Young Duk / LEE Hyo Jung - 0
Round 2 - Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-1 / 15-3 Niluka KARUNARATNE / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 (129*) Santoso SUGIHARJO / Eny WIDIOWATI 15-12 / 10-15 / 15-12 NJOTO Albertus Susanto / KOON Wai Chee (81*) 0
Round 2 - Imam SODIKIN IRAWAN / Upi CHRISNAWATI 0-15 / 15-8 / 15-4 LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin (62*) 0
Quarter-final (27*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-5 / 15-3 Denny SETIAWAN / Rita KRISTIANE - 0
Quarter-final - Tri KUSHARJANTO / Vita MARISSA 15-10 / 15-9 CHOI Min Ho / YIM Kyung Jin - 0
Quarter-final - Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 15-3 Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN - 0
Quarter-final (129*) Santoso SUGIHARJO / Eny WIDIOWATI 15-12 / 15-8 Imam SODIKIN IRAWAN / Upi CHRISNAWATI - 0
Semi-final (27*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 17-14 / 15-3 Tri KUSHARJANTO / Vita MARISSA - 0
Semi-final - Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-11 / 15-12 Santoso SUGIHARJO / Eny WIDIOWATI (129*) 0
Final - Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 15-12 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (27*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 60 4 14.3% 1287 45.96 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 134 16 27.1% 2971 50.36 00:00:00 0 0 0.0%
WD 17 41 7 41.2% 968 56.94 00:00:00 0 0 0.0%
WS 25 59 9 36.0% 920 36.8 00:00:00 0 0 0.0%
XD 27 59 5 18.5% 1298 48.07 00:00:00 0 0 0.0%
Total 156 353 41 26.3% 7444 47.72 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 10 2 83.3%
Indonesia 48 18 72.7%
China 12 5 70.6%
England 2 1 66.7%
Thailand 5 3 62.5%
Korea 19 12 61.3%
Singapore 4 4 50.0%
1 1 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Hong Kong 10 11 47.6%
India 8 9 47.1%
Japan 6 8 42.9%
Brunei Darussalem 2 3 40.0%
Malaysia 11 17 39.3%
Vietnam 4 8 33.3%
Myanmar 4 8 33.3%
Chinese Taipei 4 10 28.6%
Sri Lanka 3 11 21.4%
Syrian Arab Republic 1 6 14.3%
Bangladesh 1 8 11.1%
France 0 1 0.0%
Cambodia 0 3 0.0%
Bahrain 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3