European Championships  

Tournament Name: European Champs 2000 (I)
Tournament Dates: 30/04/2000-30/04/2000
Location: Scotland, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER
WD Joanne GOODE / Donna KELLOGG Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN
WS Camilla MARTIN Marina ANDRIEVSKAYA
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (14*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-4 / 15-12 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT (58*) 0
Round 1 - Magnus Ingi HELGASON / Tomas VIBORG 17-14 / 15-9 Konstantin DOBREV / Ljuben PANOV (421*) 0
Round 1 (25*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-6 / 15-12 Robert BLAIR / Alastair GATT - 0
Round 1 (194*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-9 / 15-7 Chris DAVIES / Matthew HUGHES (95*) 0
Round 1 (16*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-3 Hugo RODRIGUES / Marco VASCONCELOS (81*) 0
Round 1 (37*) Harald KOCH / Jurgen KOCH 15-4 / 6-15 / 17-14 Tijs CREEMERS / Robert FRENK (75*) 0
Round 1 (28*) Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-3 / 15-4 Pavol MECAR / Marian SULKO (71*) 0
Round 1 (63*) Christian MOHR / Joachim TESCHE 15-6 / 15-4 Vitalij DURKIN / Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 1 (52*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-2 / 15-8 Andrei KONAKH / Andrei MALIOUTIN (435*) 0
Round 1 (36*) Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE 17-16 / 17-16 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (57*) 0
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-3 / 15-6 Donal O`HALLORAN / Bruce TOPPING - 0
Round 1 (32*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-8 / 15-6 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (60*) 0
Round 1 (48*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-2 / 15-7 Pascal BIRCHER / Remy MATTHEY DE L`ETANG (746*) 0
Round 1 - Broddi KRISTJANSSON / Sveinn SOLVASON 15-10 / 15-8 Martyn LEWIS / Philip LINNARD (265*) 0
Round 1 (12*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-5 / 15-2 Przemyslaw WACHA / Piotr ZOLADEK (59*) 0
Round 1 (20*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV W.O. Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV / Sarvan NAGIER - 0
Round 2 (14*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-12 / 15-1 Magnus Ingi HELGASON / Tomas VIBORG - 0
Round 2 (25*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-6 / 15-3 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (194*) 0
Round 2 (16*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-11 / 15-17 / 15-4 Harald KOCH / Jurgen KOCH (37*) 0
Round 2 (63*) Christian MOHR / Joachim TESCHE 15-12 / 4-15 / 15-8 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (28*) 0
Round 2 (52*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 10-15 / 14-8 Ret. Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (20*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-5 / 15-3 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (36*) 0
Round 2 (48*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-5 / 15-4 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (32*) 0
Round 2 (12*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-4 / 15-5 Broddi KRISTJANSSON / Sveinn SOLVASON - 0
Quarter-final (25*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 12-15 / 15-10 / 17-15 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (14*) 0
Quarter-final (16*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-13 Christian MOHR / Joachim TESCHE (63*) 0
Quarter-final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-13 / 15-9 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (52*) 0
Quarter-final (12*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-2 / 15-3 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (48*) 0
Semi-final (16*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 10-15 / 15-11 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (25*) 0
Semi-final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-13 / 7-15 / 15-3 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (12*) 0
Final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-7 / 15-6 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (16*) 0
MS
Round 1 (130*) Pavel UVAROV 15-3 / 15-2 Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV - 0
Round 1 (43*) Dicky PALYAMA 13-15 / 15-0 / 15-3 Antti VIITIKKO (123*) 0
Round 1 (37*) Ruud KUIJTEN 15-6 / 15-12 Jean-Michel LEFORT (163*) 0
Round 1 (108*) Andrej POHAR 15-5 / 15-4 Kristof HORVATH (182*) 0
Round 1 (60*) Bjoern JOPPIEN 15-2 / 15-1 Graham SIMPSON (246*) 0
Round 1 (61*) Jurgen KOCH 15-9 / 15-3 Christian UNTERNAEHRER (1135*) 0
Round 1 (46*) Anders BOESEN 15-6 / 15-0 Dmitry MIZNIKOV (183*) 0
Round 1 (127*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-1 Heiki SORGE (298*) 0
Round 1 (45*) Martin HAGBERG 15-0 / 15-4 Sveinn SOLVASON (155*) 0
Round 1 (85*) Boris KESSOV 15-9 / 11-15 / 15-9 Sergio LLOPIS (109*) 0
Round 1 (26*) Richard VAUGHAN 15-1 / 15-2 Graeme SMITH (357*) 0
Round 1 (178*) Aivaras KVEDARAUSKAS 15-2 / 15-2 Mert AYDOGMUS - 0
Round 1 (79*) Przemyslaw WACHA 15-7 / 15-7 Darren J HALL (112*) 0
Round 1 (69*) Pontus JANTTI 15-4 / 15-12 Ricardo FERNANDES (152*) 0
Round 1 (56*) Conrad HUECKSTAEDT 15-1 / 15-1 Martyn LEWIS (517*) 0
Round 1 (195*) Marco VASCONCELOS 15-3 / 15-1 Magnus Ingi HELGASON (991*) 0
Round 1 (226*) Jan FROHLICH 17-16 / 15-9 Konstantin DOBREV (192*) 0
Round 1 (22*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-3 Andrei MALIOUTIN (917*) 0
Round 1 (97*) Tjitte WEISTRA 15-2 / 15-5 Jose Antonio CRESPO (144*) 0
Round 1 (149*) Robert BLAIR 7-15 / 15-11 / 17-14 Vitalij DURKIN - 0
Round 1 (258*) Konstantin TATRANOV 12-15 / 15-5 / 15-3 Bertrand GALLET (38*) 0
Round 1 (16*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-9 Colin HAUGHTON (58*) 0
Round 1 (177*) Nabil LASMARI 11-15 / 15-13 / 15-9 Mark CONSTABLE (72*) 0
Round 1 (84*) Jim Ronny ANDERSEN 15-12 / 15-6 Gerben BRUIJSTENS (99*) 0
Round 1 (145*) Tomas VIBORG 15-9 / 15-2 Chris DAVIES - 0
Round 1 (142*) Thomas WAPP 15-7 / 15-6 Ljuben PANOV (290*) 0
Round 1 (67*) Daniel ERIKSSON 15-2 / 15-2 Jacek NIEDZWIEDZKI (62*) 0
Round 1 (9*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-1 Marian SULKO (140*) 0
Round 1 (28*) Thomas JOHANSSON W.O. Peter KNOWLES (59*) 0
Round 1 (47*) Vladislav DRUZCHENKO W.O. Sarvan NAGIER - 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-3 Pavel UVAROV (130*) 0
Round 2 (43*) Dicky PALYAMA 15-8 / 13-15 / 15-11 Ruud KUIJTEN (37*) 0
Round 2 (28*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 15-7 Andrej POHAR (108*) 0
Round 2 (60*) Bjoern JOPPIEN 15-3 / 15-7 Jurgen KOCH (61*) 0
Round 2 (46*) Anders BOESEN 10-15 / 15-10 / 15-4 Oliver PONGRATZ (127*) 0
Round 2 (45*) Martin HAGBERG 15-3 / 15-10 Boris KESSOV (85*) 0
Round 2 (26*) Richard VAUGHAN 15-2 / 15-6 Aivaras KVEDARAUSKAS (178*) 0
Round 2 (79*) Przemyslaw WACHA 8-15 / 15-8 / 15-12 Pontus JANTTI (69*) 0
Round 2 (195*) Marco VASCONCELOS 15-10 / 15-4 Conrad HUECKSTAEDT (56*) 0
Round 2 (22*) Rasmus WENGBERG 15-4 / 15-0 Jan FROHLICH (226*) 0
Round 2 (97*) Tjitte WEISTRA 7-15 / 15-8 / 15-6 Robert BLAIR (149*) 0
Round 2 (16*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-5 Konstantin TATRANOV (258*) 0
Round 2 (177*) Nabil LASMARI 12-15 / 15-0 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN (84*) 0
Round 2 (63*) Jens ROCH 15-4 / 11-15 / 15-12 Tomas VIBORG (145*) 0
Round 2 (47*) Vladislav DRUZCHENKO 15-6 / 17-14 Thomas WAPP (142*) 0
Round 2 (9*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-4 Daniel ERIKSSON (67*) 0
Round 3 (1*) Peter Hoeg GADE 15-5 / 17-16 Dicky PALYAMA (43*) 0
Round 3 (28*) Thomas JOHANSSON 13-15 / 15-11 / 15-6 Bjoern JOPPIEN (60*) 0
Round 3 (45*) Martin HAGBERG 15-11 / 7-15 / 15-8 Anders BOESEN (46*) 0
Round 3 (26*) Richard VAUGHAN 17-16 / 15-6 Przemyslaw WACHA (79*) 0
Round 3 (22*) Rasmus WENGBERG 15-12 / 15-5 Marco VASCONCELOS (195*) 0
Round 3 (16*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-10 Tjitte WEISTRA (97*) 0
Round 3 (63*) Jens ROCH 15-12 / 15-7 Nabil LASMARI (177*) 0
Round 3 (9*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO (47*) 0
Quarter-final (1*) Peter Hoeg GADE 15-1 / 11-15 / 15-5 Thomas JOHANSSON (28*) 0
Quarter-final (26*) Richard VAUGHAN 15-13 / 15-13 Martin HAGBERG (45*) 0
Quarter-final (16*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-12 Rasmus WENGBERG (22*) 0
Quarter-final (9*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-2 Jens ROCH (63*) 0
Semi-final (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-4 Richard VAUGHAN (26*) 0
Semi-final (9*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 5-15 / 15-8 Kenneth JONASSEN (16*) 0
Final (1*) Peter Hoeg GADE 15-5 / 15-11 Poul-Erik HOYER (9*) 0
WD
Round 1 - Petya NEDELCHEVA / Dobrinka SMILIANOVA 15-9 / 15-3 Sara JONSDOTTIR / Brynja PETURSDOTTIR - 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-3 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (69*) 0
Round 2 (39*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-8 / 15-10 Fabienne BAUMEYER / Corinne JOERG (101*) 0
Round 2 (48*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-13 / 15-11 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Drifa HARDARDOTTIR (361*) 0
Round 2 (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-2 / 15-4 Agnieszka CZERWINSKA / Agnieszka JASKULA (82*) 0
Round 2 (50*) Jenny KARLSSON / Anna LUNDIN 15-6 / 7-15 / 15-12 Elodie EYMARD / Tatiana VERGE (61*) 0
Round 2 (23*) Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER 15-4 / 15-4 Robyn ASHWORTH / Kate RIDLER (344*) 0
Round 2 (28*) Kirsteen MCEWAN-MILLER / Sandra WATT 6-15 / 15-6 / 15-12 Nicol PITRO / Anika SIETZ (36*) 0
Round 2 - Petya NEDELCHEVA / Dobrinka SMILIANOVA 15-12 / 15-12 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (52*) 0
Round 2 (33*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 15-9 / 15-2 Maria KIZIT / Nadiezda ZIEBA (63*) 0
Round 2 (279*) Elaine KIELY / Jayne PLUNKETT 15-10 / 15-3 Helena BERIMBAU / Ana FERREIRA - 0
Round 2 (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-9 Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA (45*) 0
Round 2 (43*) Carolien GLEBBEEK / Lonneke JANSSEN 15-10 / 15-10 Verena FASTENBAUER / Karina LENGAUER (62*) 0
Round 2 (38*) Nicole GRETHER / Karen NEUMANN 15-5 / 15-1 Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO (51*) 0
Round 2 - Kamila AUGUSTYN / Katarzyna KRASOWSKA 15-7 / 15-13 Fiona SNEDDON / Carol TEDMAN - 0
Round 2 (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-0 / 15-3 Amelie DECELLE / Christelle SZYNAL (59*) 0
Round 2 (57*) Ella DIEHL / Anastasia RUSSKIKH W.O. Sevinghe AKCHUNDOVA / Nargiz MEHDIEVA - 0
Round 3 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-7 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (39*) 0
Round 3 (57*) Ella DIEHL / Anastasia RUSSKIKH 15-8 / 15-9 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (48*) 0
Round 3 (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-5 / 15-8 Jenny KARLSSON / Anna LUNDIN (50*) 0
Round 3 (23*) Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER 15-5 / 15-6 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Sandra WATT (28*) 0
Round 3 (33*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-2 Petya NEDELCHEVA / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 3 (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-3 / 15-3 Elaine KIELY / Jayne PLUNKETT (279*) 0
Round 3 (38*) Nicole GRETHER / Karen NEUMANN 15-7 / 15-6 Carolien GLEBBEEK / Lonneke JANSSEN (43*) 0
Round 3 (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-7 / 15-10 Kamila AUGUSTYN / Katarzyna KRASOWSKA - 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-5 Ella DIEHL / Anastasia RUSSKIKH (57*) 0
Quarter-final (24*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 17-14 / 15-10 Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (23*) 0
Quarter-final (33*) Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA 15-12 / 15-4 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (10*) 0
Quarter-final (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 14-17 / 15-3 / 15-9 Nicole GRETHER / Karen NEUMANN (38*) 0
Semi-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-1 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (24*) 0
Semi-final (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-13 / 15-13 Irina RUSLJAKOVA / Marina YAKUSHEVA (33*) 0
Final (12*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 7-15 / 15-10 / 15-8 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (5*) 0
WS
Round 1 (63*) Tatiana VERGE 2-11 / 11-6 / 11-3 Justine WILLMOTT (51*) 0
Round 1 (91*) Petra REICHEL 11-7 / 11-8 Nataliia GOLOVKINA (161*) 0
Round 1 (40*) Margit BORG 11-1 / 11-0 Nargiz MEHDIEVA - 0
Round 1 (259*) Krisztina ADAM 11-6 / 11-2 Nursel AYDOGMUS - 0
Round 1 (152*) Maria KIZIT 13-10 / 11-4 Brynja PETURSDOTTIR (106*) 0
Round 1 (142*) Susan EGELSTAFF 11-7 / 11-5 Francis PEREIRA (631*) 0
Round 1 (94*) Natalja ESIPENKO 11-6 / 7-11 / 11-7 Maja POHAR (44*) 0
Round 1 (70*) Neli BOTEVA 6-11 / 13-10 / 11-10 Anu NIEMINEN (42*) 0
Round 1 (27*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-9 Tracey HALLAM (62*) 0
Round 1 (37*) Ella DIEHL 11-3 / 11-5 Katarzyna KRASOWSKA (54*) 0
Round 1 (47*) Marketa KOUDELKOVA 11-9 / 11-1 Tina RIEDL (135*) 0
Round 1 (69*) Katja MICHALOWSKY 11-6 / 11-0 Santi WIBOWO (117*) 0
Round 1 (379*) Sara JONSDOTTIR 11-3 / 11-5 Helene ABUSDAL (423*) 0
Round 1 (50*) Heike SCHOENHARTING 11-6 / 11-3 Simone PRUTSCH (151*) 0
Round 1 (21*) Mette PEDERSEN 11-8 / 11-1 Dolores MARCO (93*) 0
Round 1 (88*) Rebecca PANTANEY 11-4 / 11-7 Vlada TCHERNIAVSKAIA (112*) 0
Round 1 (68*) Marina YAKUSHEVA 11-5 / 11-5 Dobrinka SMILIANOVA (455*) 0
Round 1 (97*) Petya NEDELCHEVA 11-5 / 11-8 Nina WECKSTROM (100*) 0
Round 1 (30*) Sandra DIMBOUR 11-3 / 11-3 Kate RIDLER (500*) 0
Round 1 (38*) Elena NOZDRAN 11-3 / 11-3 Helena BERIMBAU (421*) 0
Round 1 (71*) Karina DE WIT 11-1 / 11-1 Sandra WATT (46*) 0
Round 1 (24*) Julia MANN 11-6 / 11-1 Nicole GRETHER (87*) 0
Round 1 (113*) Kamila AUGUSTYN 11-4 / 11-2 Anastasia RUSSKIKH (146*) 0
Round 1 (107*) Fiona SNEDDON W.O. Kati TOLMOFF (467*) 0
Round 1 (57*) Lonneke JANSSEN W.O. Dimitriika DIMITROVA (190*) 0
Round 1 (116*) Elodie EYMARD W.O. Joanne MUGGERIDGE (111*) 0
Round 1 (217*) Corinne JOERG W.O. Brenda BEENHAKKER (36*) 0
Round 1 (19*) Marina ANDRIEVSKAYA W.O. Joanna SZLESZYNSKA (56*) 0
Round 1 (34*) Karolina ERICSSON W.O. Sevinghe AKCHUNDOVA - 0
Round 2 (2*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-2 Tatiana VERGE (63*) 0
Round 2 (91*) Petra REICHEL 11-8 / 11-8 Fiona SNEDDON (107*) 0
Round 2 (40*) Margit BORG 11-1 / 11-2 Krisztina ADAM (259*) 0
Round 2 (57*) Lonneke JANSSEN 11-3 / 11-2 Maria KIZIT (152*) 0
Round 2 (14*) Kelly MORGAN 11-0 / 11-3 Susan EGELSTAFF (142*) 0
Round 2 (70*) Neli BOTEVA 11-7 / 11-7 Natalja ESIPENKO (94*) 0
Round 2 (27*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 11-8 Ella DIEHL (37*) 0
Round 2 (69*) Katja MICHALOWSKY 11-3 / 11-4 Marketa KOUDELKOVA (47*) 0
Round 2 (116*) Elodie EYMARD 7-11 / 11-5 / 11-9 Sara JONSDOTTIR (379*) 0
Round 2 (21*) Mette PEDERSEN 11-6 / 11-5 Heike SCHOENHARTING (50*) 0
Round 2 (88*) Rebecca PANTANEY 11-6 / 11-1 Corinne JOERG (217*) 0
Round 2 (19*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-9 / 11-6 Marina YAKUSHEVA (68*) 0
Round 2 (34*) Karolina ERICSSON 11-7 / 11-6 Petya NEDELCHEVA (97*) 0
Round 2 (38*) Elena NOZDRAN 8-11 / 11-3 / 11-7 Sandra DIMBOUR (30*) 0
Round 2 (71*) Karina DE WIT 9-11 / 11-9 / 11-9 Julia MANN (24*) 0
Round 2 (10*) Mette SORENSEN 11-6 / 11-6 Kamila AUGUSTYN (113*) 0
Round 3 (2*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-4 Petra REICHEL (91*) 0
Round 3 (57*) Lonneke JANSSEN 1-11 / 11-10 / 11-6 Margit BORG (40*) 0
Round 3 (14*) Kelly MORGAN 11-8 / 11-2 Neli BOTEVA (70*) 0
Round 3 (27*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-6 Katja MICHALOWSKY (69*) 0
Round 3 (21*) Mette PEDERSEN 11-1 / 11-9 Elodie EYMARD (116*) 0
Round 3 (19*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-4 / 11-5 Rebecca PANTANEY (88*) 0
Round 3 (38*) Elena NOZDRAN 7-11 / 11-5 / 11-7 Karolina ERICSSON (34*) 0
Round 3 (10*) Mette SORENSEN 11-0 / 11-5 Karina DE WIT (71*) 0
Quarter-final (2*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Lonneke JANSSEN (57*) 0
Quarter-final (14*) Kelly MORGAN 11-1 / 11-1 Judith MEULENDIJKS (27*) 0
Quarter-final (19*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-5 / 11-1 Mette PEDERSEN (21*) 0
Quarter-final (10*) Mette SORENSEN 5-11 / 11-2 / 11-7 Elena NOZDRAN (38*) 0
Semi-final (2*) Camilla MARTIN 4-11 / 11-6 / 11-1 Kelly MORGAN (14*) 0
Semi-final (19*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 11-4 Mette SORENSEN (10*) 0
Final (2*) Camilla MARTIN 13-10 / 11-3 Marina ANDRIEVSKAYA (19*) 0
XD
Round 1 (56*) Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO 17-15 / 15-11 Hugo RODRIGUES / Ana FERREIRA (50*) 0
Round 1 (70*) Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA 9-15 / 17-16 / 15-6 Russell HOGG / Carol TEDMAN - 0
Round 1 (107*) Kenny MIDDLEMISS / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-8 / 15-3 Donal O`HALLORAN / Elaine KIELY (58*) 0
Round 1 (139*) Tijs CREEMERS / Carolien GLEBBEEK 15-11 / 10-15 / 15-10 Tomas VIBORG / Brynja PETURSDOTTIR (72*) 0
Round 1 - Joachim TESCHE / Karen NEUMANN 15-6 Ret. Craig ROBERTSON / Fiona SNEDDON - 0
Round 1 (69*) Jean-Michel LEFORT / Tatiana VERGE 15-5 / 15-3 Jeyhun Cheyhoon MAMEDALIEV / Nargiz MEHDIEVA - 0
Round 1 (32*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-5 / 10-15 / 15-4 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (44*) 0
Round 1 (28*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-6 / 2-15 / 15-11 Piotr ZOLADEK / Kamila AUGUSTYN (77*) 0
Round 1 (525*) Broddi KRISTJANSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR 15-9 / 15-11 Andrei KONAKH / Nadiezda ZIEBA (656*) 0
Round 1 - Mert AYDOGMUS / Nursel AYDOGMUS 15-6 / 15-6 Kristof HORVATH / Krisztina ADAM (369*) 0
Round 1 - Magnus Ingi HELGASON / Drifa HARDARDOTTIR W.O. Sarvan NAGIER / Sevinghe AKCHUNDOVA - 0
Round 1 (95*) Manuel DUBRULLE / Elodie EYMARD W.O. Heiki SORGE / Kati TOLMOFF - 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-3 Chris DAVIES / Robyn ASHWORTH - 0
Round 2 (169*) Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH 17-16 / 15-7 Magnus Ingi HELGASON / Drifa HARDARDOTTIR - 0
Round 2 (21*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-2 / 10-15 / 15-6 Ola MOLIN / Johanna PERSSON (31*) 0
Round 2 (56*) Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO 15-9 / 15-3 Konstantin DOBREV / Petya NEDELCHEVA (70*) 0
Round 2 (10*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-2 / 15-3 Pascal BIRCHER / Fabienne BAUMEYER (194*) 0
Round 2 (107*) Kenny MIDDLEMISS / Kirsteen MCEWAN-MILLER 15-10 / 15-8 Valerj STRELCOV / Nataliia GOLOVKINA (40*) 0
Round 2 (95*) Manuel DUBRULLE / Elodie EYMARD 15-7 / 15-7 Tijs CREEMERS / Carolien GLEBBEEK (139*) 0
Round 2 - Joachim TESCHE / Karen NEUMANN 15-7 / 15-8 Jean-Michel LEFORT / Tatiana VERGE (69*) 0
Round 2 (15*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-7 Martyn LEWIS / Kate RIDLER (620*) 0
Round 2 (32*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-4 / 15-9 Ljuben PANOV / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 2 (8*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-3 / 15-2 Harald KOCH / Karina LENGAUER - 0
Round 2 (28*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-3 / 15-3 Broddi KRISTJANSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR (525*) 0
Round 2 (14*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-3 / 15-3 Bruce TOPPING / Jayne PLUNKETT (213*) 0
Round 2 (87*) James ANDERSON / Sara SANKEY 15-0 / 15-4 Mert AYDOGMUS / Nursel AYDOGMUS - 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-9 Jan FROHLICH / Marketa KOUDELKOVA - 0
Round 3 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-6 Alexandr RUSSKIKH / Anastasia RUSSKIKH (169*) 0
Round 3 (21*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-3 / 15-7 Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO (56*) 0
Round 3 (10*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-2 / 15-9 Kenny MIDDLEMISS / Kirsteen MCEWAN-MILLER (107*) 0
Round 3 (30*) Ian SULLIVAN / Gail EMMS 15-7 / 15-4 Manuel DUBRULLE / Elodie EYMARD (95*) 0
Round 3 (15*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-4 Joachim TESCHE / Karen NEUMANN - 0
Round 3 (8*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-2 / 15-5 Andrej POHAR / Maja POHAR (32*) 0
Round 3 (28*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 8-15 / 15-11 / 1-0 Ret. Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (14*) 0
Round 3 (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-0 James ANDERSON / Sara SANKEY (87*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 12-15 / 15-6 / 15-8 Chris HUNT / Donna KELLOGG (21*) 0
Quarter-final (10*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-3 / 15-9 Ian SULLIVAN / Gail EMMS (30*) 0
Quarter-final (15*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-12 Simon ARCHER / Joanne GOODE (8*) 0
Quarter-final (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-9 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (28*) 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 13-15 / 15-3 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN (10*) 0
Semi-final (7*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-8 / 15-9 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL (15*) 0
Final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-12 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (7*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 64 6 20.7% 1441 49.69 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 133 15 25.4% 2898 49.12 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 66 4 12.9% 1461 47.13 00:00:00 0 0 0.0%
WS 54 118 10 18.5% 1858 34.41 00:00:00 0 0 0.0%
XD 38 83 7 18.4% 1786 47 00:00:00 0 0 0.0%
Total 211 464 42 19.9% 9444 44.76 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 52 10 83.9%
Algeria 2 1 66.7%
Sweden 23 12 65.7%
Netherlands 21 12 63.6%
Germany 16 10 61.5%
England 20 13 60.6%
Ukraine 13 12 52.0%
Slovenia 3 3 50.0%
Canada 2 2 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Russia 8 9 47.1%
Poland 7 8 46.7%
Bulgaria 8 11 42.1%
Wales 7 11 38.9%
France 6 12 33.3%
Norway 1 2 33.3%
Belgium 1 2 33.3%
Iceland 5 12 29.4%
Scotland 5 13 27.8%
Austria 2 6 25.0%
Hungary 1 3 25.0%
Turkey 1 3 25.0%
Portugal 2 7 22.2%
Switzerland 3 11 21.4%
1

Category: