Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1992
Tournament Dates: 19/01/1992-19/01/1992
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHEN Hongyong / CHEN Kang LI Yongbo / TIAN Bingyi
MS Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO
WD CHUNG So Young / HWANG Hye Young GIL Young Ah / SHIM Eun Jung
WS Susi SUSANTI YE Zhaoying
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-5 Takao HAYATO / Yuji MURAYAMA (445*) 0
Round 2 (6*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-2 / 15-7 Hannes FUCHS / Jurgen KOCH - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Kim Her TAN 15-9 / 15-8 CHOW Kin Man / WONG Wai Lap (89*) 0
Round 2 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-6 / 15-5 Murray HOCKING / Rae Mun ONG - 0
Round 2 (14*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-7 / 15-7 Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA (229*) 0
Round 2 (7*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-3 LEE Mou-Chou / LIN Shyau-Hsin (137*) 0
Round 2 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-4 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (26*) 0
Round 2 (36*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-8 / 15-8 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON (100*) 0
Round 2 (10*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-1 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (16*) 0
Round 2 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-5 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (125*) 0
Round 2 (18*) Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-8 / 15-10 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (66*) 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-7 / 15-5 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (27*) 0
Round 2 (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 17-14 / 15-6 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (11*) 0
Round 2 (24*) Erik LIA / Hans SPERRE W.O. KIM Moon Soo / PARK Joo Bong (1*) 0
Round 2 (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA W.O. Teeranun CHIANGTA / Thaweesak KOETSRIPHAN - 0
Round 2 (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA W.O. LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (22*) 0
Round 2 - Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE W.O. Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (4*) 0
Round 3 (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-8 / 15-13 Erik LIA / Hans SPERRE (24*) 0
Round 3 (6*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-3 / 11-15 / 15-13 Jalani SIDEK / Kim Her TAN - 0
Round 3 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-12 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (14*) 0
Round 3 (7*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 15-3 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (12*) 0
Round 3 (10*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 15-9 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (36*) 0
Round 3 (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-12 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (20*) 0
Round 3 (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 15-5 Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE - 0
Round 3 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND W.O. Nick PONTING / Dave WRIGHT (18*) 0
Quarter-final (6*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-8 / 12-15 / 15-10 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (13*) 0
Quarter-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-11 / 15-10 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (7*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-5 / 15-14 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (10*) 0
Quarter-final (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 13-18 / 18-17 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (5*) 0
Semi-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-12 / 15-8 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (6*) 0
Semi-final (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-11 / 0-15 / 17-14 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (3*) 0
Final (9*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 10-15 / 15-8 / 15-10 LI Yongbo / TIAN Bingyi (2*) 0
MS (qual)
Round 1 (63*) Jurgen KOCH 15-11 / 14-17 / 15-7 Kazuhiro SHIMOGAMI (170*) 0
Round 1 (249*) Rae Mun ONG 15-5 / 9-15 / 15-5 NG Liang Hua (226*) 0
Round 1 - Masami OSANAI 15-0 / 15-6 Luis LOPEZLLERA (307*) 0
Round 1 (465*) Yasumasa TSUJITA 15-7 / 15-1 Trond WAALAND (321*) 0
Round 2 (63*) Jurgen KOCH 15-7 / 15-0 Rae Mun ONG (249*) 0
Round 2 (258*) Stuart METCALFE 15-0 / 11-15 / 15-10 Masami OSANAI - 0
Round 2 (465*) Yasumasa TSUJITA 17-16 / 15-8 Takuya KATAYAMA (275*) 0
Round 2 - Tatsuya YANAGIYA 15-11 / 15-5 CHAN Wing Kit (137*) 0
MS
Round 1 (13*) Jianhua ZHAO 15-6 / 18-15 Thaweesak KOETSRIPHAN (141*) 0
Round 1 (29*) Claus THOMSEN 15-10 / 15-3 Andrew PERKS (195*) 0
Round 1 (4*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-4 Jurgen KOCH (63*) 0
Round 1 (15*) Stephen P BUTLER 15-6 / 15-6 Roy DIAZ GONZALES (327*) 0
Round 1 (8*) Kok Keong FOO 15-4 / 15-1 Tsutomu KINJO (169*) 0
Round 1 (33*) LEE Mou-Chou 15-12 / 18-14 Hannes FUCHS (57*) 0
Round 1 (19*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-9 Chris JOGIS (36*) 0
Round 1 (11*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-17 Igor DMITRIEV (95*) 0
Round 1 (185*) Fumihiko MACHIDA 15-6 / 15-3 Kok Kiong YOU (178*) 0
Round 1 (49*) Tat Meng WONG 15-10 / 15-4 Erik LIA (42*) 0
Round 1 (32*) Peter AXELSSON 15-4 / 15-6 CHAN Kin Ngai (69*) 0
Round 1 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-6 LIN Shyau-Hsin (83*) 0
Round 1 (18*) Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-8 Stuart METCALFE (258*) 0
Round 1 (25*) CHEN Rong 15-6 / 18-13 J Bryan BLANSHARD (50*) 0
Round 1 (37*) AHN Jae Chang 17-14 / 15-4 WEI Yan (17*) 0
Round 1 (16*) LEE Kwang Jin 15-10 / 15-8 Murray HOCKING (324*) 0
Round 1 - LIN Wei-Chen 15-11 / 14-17 / 15-4 Vacharapan KHAMTHONG (91*) 0
Round 1 (23*) Yoke Meng KWAN 18-14 / 15-9 Yasumasa TSUJITA (465*) 0
Round 1 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-12 / 18-16 WU Wenkai (2*) 0
Round 1 (85*) WAN Zhengwen 14-18 / 15-9 / 15-7 Hideaki MOTOYAMA (97*) 0
Round 1 (14*) Darren J HALL 15-6 / 15-6 Paul STEVENSON (46*) 0
Round 1 (12*) Bambang SUPRIANTO 15-7 / 16-18 / 15-3 WONG Wai Lap (60*) 0
Round 1 (31*) Hans SPERRE 15-2 / 15-10 TSE Bun (111*) 0
Round 1 (65*) Hiroki ETO 14-17 / 15-9 / 15-5 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (54*) 0
Round 1 (9*) Hermawan SUSANTO 15-2 / 15-9 Jeroen VAN DIJK (38*) 0
Round 1 (5*) Rashid SIDEK 15-7 / 15-1 Mikhail KORCHOUK (78*) 0
Round 1 (27*) Anders W NIELSEN 15-3 / 15-17 / 17-16 LIU En-Horng (48*) 0
Round 1 (7*) LIU Jun 15-7 / 15-6 Tatsuya YANAGIYA - 0
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-5 Masahiro ITO (468*) 0
Round 1 (134*) Niroshan WIJEKOON W.O. PERMADI Fung (6*) 0
Round 1 (88*) Leng Kang Donald KOH W.O. Jens OLSSON (22*) 0
Round 1 (359*) Duminda JAYAKODY W.O. Teeranun CHIANGTA (59*) 0
Round 2 (13*) Jianhua ZHAO 15-8 / 15-10 Claus THOMSEN (29*) 0
Round 2 (4*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-4 Stephen P BUTLER (15*) 0
Round 2 (19*) KIM Hak Kyun 8-15 / 15-10 / 15-4 LEE Mou-Chou (33*) 0
Round 2 (11*) Poul-Erik HOYER 15-2 / 15-7 Fumihiko MACHIDA (185*) 0
Round 2 (32*) Peter AXELSSON 15-7 / 15-7 Tat Meng WONG (49*) 0
Round 2 (3*) Allan BUDI KUSUMA 18-14 / 15-7 Sompol KUKASEMKIJ (18*) 0
Round 2 (37*) AHN Jae Chang 14-17 / 15-7 / 15-12 CHEN Rong (25*) 0
Round 2 (16*) LEE Kwang Jin 15-5 / 15-11 LIN Wei-Chen - 0
Round 2 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-2 / 15-8 Yoke Meng KWAN (23*) 0
Round 2 (85*) WAN Zhengwen 15-6 / 15-7 Leng Kang Donald KOH (88*) 0
Round 2 (12*) Bambang SUPRIANTO 15-4 / 10-15 / 18-15 Darren J HALL (14*) 0
Round 2 (31*) Hans SPERRE 15-11 / 15-9 Hiroki ETO (65*) 0
Round 2 (9*) Hermawan SUSANTO 15-4 / 15-18 / 15-13 Rashid SIDEK (5*) 0
Round 2 (7*) LIU Jun 15-1 / 15-1 Anders W NIELSEN (27*) 0
Round 2 (8*) Kok Keong FOO W.O. Niroshan WIJEKOON (134*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA W.O. Duminda JAYAKODY (359*) 0
Round 3 (13*) Jianhua ZHAO 12-15 / 15-8 / 15-10 Joko SUPRIANTO (4*) 0
Round 3 (19*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-10 Kok Keong FOO (8*) 0
Round 3 (11*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 18-14 Peter AXELSSON (32*) 0
Round 3 (37*) AHN Jae Chang 15-6 / 15-12 Allan BUDI KUSUMA (3*) 0
Round 3 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 18-17 / 4-15 / 15-6 LEE Kwang Jin (16*) 0
Round 3 (85*) WAN Zhengwen 17-14 / 15-11 Bambang SUPRIANTO (12*) 0
Round 3 (9*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-8 Hans SPERRE (31*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-10 LIU Jun (7*) 0
Quarter-final (13*) Jianhua ZHAO 15-5 / 15-10 KIM Hak Kyun (19*) 0
Quarter-final (11*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-11 AHN Jae Chang (37*) 0
Quarter-final (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-8 WAN Zhengwen (85*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-13 Hermawan SUSANTO (9*) 0
Semi-final (13*) Jianhua ZHAO 15-11 / 7-15 / 15-7 Poul-Erik HOYER (11*) 0
Semi-final (1*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-7 / 15-10 Thomas STUER-LAURIDSEN (10*) 0
Final (1*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-7 / 15-10 Jianhua ZHAO (13*) 0
WD
Round 1 - Harumi KOHHARA / Yoshiko TAGO (YONEKURA) 15-2 / 15-2 Amanda HARDY / Michelle O`NEILL - 0
Round 1 (5*) PAN Li / WU Yuhong 18-17 / 15-5 Maki OHORI / Shinobu SASAKI - 0
Round 1 (40*) CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling 15-4 / 17-14 CHENG Yin Sat / CHIU Mei Yin - 0
Round 1 - CHAN Oi Ni / WONG Chun Fan 11-15 / 15-13 / 15-5 Akiko MICHIUE / Masako SAKAMOTO - 0
Round 1 - Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA 18-15 / 15-2 CHEN Mei-Cun / KO Hsin-Lin - 0
Round 1 (20*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-4 / 15-4 Linda FRENCH / Joy KITZMILLER (28*) 0
Round 1 (35*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 12-15 / 17-14 / 15-8 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (17*) 0
Round 1 - FENG Mei-Ying / JAW Hua-Ching W.O. Lisa CAMPBELL / Michaela SMITH - 0
Round 2 (2*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-0 / 15-3 MA Wing Sze / NGAN Fai - 0
Round 2 - Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-13 / 10-15 / 17-14 Harumi KOHHARA / Yoshiko TAGO (YONEKURA) - 0
Round 2 (16*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-3 LEE Yi-Hsia / LIN Hui-Hsu - 0
Round 2 (5*) PAN Li / WU Yuhong 13-15 / 15-8 / 15-10 FINARSIH / Lili TAMPI (3*) 0
Round 2 (1*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-8 / 15-7 Miwa KAI / Keiko NAKAHARA (215*) 0
Round 2 (10*) Gillian C GOWERS / Sara SANKEY 15-10 / 15-8 FENG Mei-Ying / JAW Hua-Ching - 0
Round 2 (7*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-9 Denyse JULIEN / Doris PICHE (19*) 0
Round 2 (18*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-11 / 15-7 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (40*) 0
Round 2 (9*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-10 / 15-8 CHAN Oi Ni / WONG Chun Fan - 0
Round 2 (23*) LIN Yanfen / YAO Fen 17-16 / 15-9 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (12*) 0
Round 2 - Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA 5-15 / 15-6 / 15-9 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (11*) 0
Round 2 (13*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-3 / 15-4 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (33*) 0
Round 2 (20*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-10 / 2-15 / 15-9 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (14*) 0
Round 2 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-9 / 15-9 Natalja IVANOVA / Elena RYBKHINA (106*) 0
Round 2 (35*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-13 / 15-13 CHEN Ying / YE Zhaoying - 0
Round 2 (6*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 17-14 / 15-9 CHUNG Hoi Yuk / TUNG Chau Man (38*) 0
Round 3 (2*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-4 / 15-7 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN - 0
Round 3 (5*) PAN Li / WU Yuhong 15-8 / 15-7 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (16*) 0
Round 3 (1*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-1 / 15-13 Gillian C GOWERS / Sara SANKEY (10*) 0
Round 3 (7*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-10 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (18*) 0
Round 3 (23*) LIN Yanfen / YAO Fen 15-9 / 15-2 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (9*) 0
Round 3 (13*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-6 / 15-3 Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA - 0
Round 3 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-7 / 15-6 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (20*) 0
Round 3 (35*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 15-12 / 17-14 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (6*) 0
Quarter-final (2*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-2 / 15-3 PAN Li / WU Yuhong (5*) 0
Quarter-final (1*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-4 / 15-6 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (7*) 0
Quarter-final (13*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-8 / 10-15 / 15-12 LIN Yanfen / YAO Fen (23*) 0
Quarter-final (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 8-15 / 15-2 / 15-13 Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK (35*) 0
Semi-final (2*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-11 / 15-8 GUAN Weizhen / NONG Qunhua (1*) 0
Semi-final (13*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-8 / 15-8 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (8*) 0
Final (2*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-5 / 15-10 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (13*) 0
WS (qual)
Round 1 (370*) Yoshiko IWATA 11-4 / 11-7 CHAN Oi Ni (187*) 0
Round 1 (416*) Yooko KOIZUMI 11-3 / 11-6 LEE Ming-Hwa - 0
Round 1 - Akiko MIYAMURA 12-10 / 11-2 JAW Hua-Ching - 0
Round 1 (233*) Akiko MICHIUE 11-8 / 11-8 Amanda HARDY (160*) 0
Round 1 - Yasuko MIZUI 11-3 / 11-2 NGAN Fai (657*) 0
Round 1 (92*) Takako IDA 11-1 / 11-1 Michaela SMITH (202*) 0
Round 1 (515*) Masako SAKAMOTO 11-1 / 6-11 / 11-3 KO Hsin-Lin - 0
Round 2 (370*) Yoshiko IWATA 11-7 / 9-12 / 11-7 Yooko KOIZUMI (416*) 0
Round 2 - Akiko MIYAMURA 11-5 / 11-7 Akiko MICHIUE (233*) 0
Round 2 - Yasuko MIZUI 6-11 / 12-10 / 12-11 Takako IDA (92*) 0
Round 2 (515*) Masako SAKAMOTO 11-7 / 11-5 Yoshiko OTA - 0
WS
Round 1 (25*) HU Ning 11-6 / 11-5 Joy KITZMILLER (47*) 0
Round 1 (39*) Aiko MIYAMURA 11-4 / 11-3 Somharuthai JAROENSIRI (10*) 0
Round 1 (48*) PARK Jin Hyun 11-4 / 11-9 Yoshiko IWATA (370*) 0
Round 1 (29*) Astrid VAN DER KNAAP 11-0 / 11-3 Michelle O`NEILL (157*) 0
Round 1 (169*) FENG Mei-Ying 7-11 / 11-5 / 11-7 Julie BRADBURY (26*) 0
Round 1 (18*) Anna (Oi Chan) LAO 12-9 / 12-10 Yuni KARTIKA (33*) 0
Round 1 (19*) Hisako MIZUI 11-5 / 11-4 WONG Chun Fan (71*) 0
Round 1 (16*) Doris PICHE 11-8 / 6-11 / 11-1 CHEN Hsiao-Li (59*) 0
Round 1 (17*) Eline COENE 11-1 / 11-3 Camilla WRIGHT (104*) 0
Round 1 (67*) Natalja IVANOVA 11-7 / 11-5 Akiko MIYAMURA - 0
Round 1 (12*) Helen S TROKE 11-8 / 11-6 Michiyo KITAURA - 0
Round 1 (70*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-6 / 12-10 Lisbet STUER-LAURIDSEN (55*) 0
Round 1 (44*) YE Zhaoying 11-2 / 11-5 Yasuko MIZUI - 0
Round 1 (22*) Rhonda CATOR 11-6 / 11-3 CHENG Yin Sat (128*) 0
Round 1 (102*) Kazue KANAI 12-10 / 11-8 Yuliani SANTOSO (14*) 0
Round 1 (13*) Elena RYBKHINA 0-11 / 11-7 / 11-7 Joanne MUGGERIDGE (35*) 0
Round 1 (34*) SHYU Yu-Ling 11-3 / 11-2 Maria de la Paz LUNA (57*) 0
Round 1 (219*) CHEN Mei-Cun 11-2 / 11-9 TUNG Chau Man (159*) 0
Round 1 (37*) Harumi KOHHARA 11-3 / 11-6 Linda FRENCH (73*) 0
Round 1 (24*) Lisa CAMPBELL 11-0 / 4-11 / 11-4 Masako SAKAMOTO (515*) 0
Round 1 (21*) Catrine BENGTSSON 11-3 / 12-9 Haruko YACHI (56*) 0
Round 1 (15*) Denyse JULIEN 11-6 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (28*) 0
Round 1 (96*) CHEN Ying 5-11 / 11-8 / 11-8 Zarinah ABDULLAH (43*) 0
Round 1 (23*) Camilla MARTIN W.O. Madhumita BISHT (61*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-8 Camilla MARTIN (23*) 0
Round 2 (39*) Aiko MIYAMURA 11-7 / 11-6 HU Ning (25*) 0
Round 2 (45*) Xiaoqing LIM 11-4 / 11-1 PARK Jin Hyun (48*) 0
Round 2 (29*) Astrid VAN DER KNAAP 11-0 / 11-8 FENG Mei-Ying (169*) 0
Round 2 (6*) TANG Jiuhong 11-6 / 11-2 Anna (Oi Chan) LAO (18*) 0
Round 2 (19*) Hisako MIZUI 11-5 / 11-5 Doris PICHE (16*) 0
Round 2 (4*) LEE Heung Soon 11-6 / 4-11 / 11-8 Eline COENE (17*) 0
Round 2 (12*) Helen S TROKE 11-8 / 11-4 Natalja IVANOVA (67*) 0
Round 2 (44*) YE Zhaoying 11-5 / 11-2 Erica VAN DEN HEUVEL (70*) 0
Round 2 (11*) Christine GANDRUP 11-3 / 12-9 Rhonda CATOR (22*) 0
Round 2 (102*) Kazue KANAI 12-11 / 11-9 Elena RYBKHINA (13*) 0
Round 2 (5*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-6 SHYU Yu-Ling (34*) 0
Round 2 (37*) Harumi KOHHARA 11-2 / 11-2 CHEN Mei-Cun (219*) 0
Round 2 (21*) Catrine BENGTSSON 11-4 / 3-11 / 11-9 Denyse JULIEN (15*) 0
Round 2 (3*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-2 / 11-6 CHEN Ying (96*) 0
Round 2 (24*) Lisa CAMPBELL W.O. Pernille NEDERGAARD JESSEN (9*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-1 Aiko MIYAMURA (39*) 0
Round 3 (6*) TANG Jiuhong 11-7 / 11-7 Hisako MIZUI (19*) 0
Round 3 (4*) LEE Heung Soon 11-7 / 11-6 Helen S TROKE (12*) 0
Round 3 (44*) YE Zhaoying 11-3 / 11-1 Christine GANDRUP (11*) 0
Round 3 (5*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-1 Kazue KANAI (102*) 0
Round 3 (37*) Harumi KOHHARA 11-3 / 9-11 / 11-1 Lisa CAMPBELL (24*) 0
Round 3 (3*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-9 / 11-5 Catrine BENGTSSON (21*) 0
Round 3 (45*) Xiaoqing LIM W.O. Astrid VAN DER KNAAP (29*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-1 Xiaoqing LIM (45*) 0
Quarter-final (4*) LEE Heung Soon 5-11 / 11-4 / 11-8 TANG Jiuhong (6*) 0
Quarter-final (44*) YE Zhaoying 6-11 / 11-7 / 11-8 BANG Soo Hyun (5*) 0
Quarter-final (3*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-6 / 11-4 Harumi KOHHARA (37*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 9-12 / 12-11 / 11-2 LEE Heung Soon (4*) 0
Semi-final (44*) YE Zhaoying 11-6 / 11-2 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (3*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-0 YE Zhaoying (44*) 0
XD
Round 1 (14*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-2 / 15-1 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL - 0
Round 1 (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-0 Eishi KIBUNE / Miwako NISHIDA - 0
Round 1 (6*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-2 / 15-2 CHOW Kin Man / CHIU Mei Yin (83*) 0
Round 1 (60*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-6 / 15-5 Stuart METCALFE / Michelle O`NEILL - 0
Round 1 (8*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-11 Yasumasa TSUJITA / Haruko MATSUDA - 0
Round 1 (22*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-7 / 15-8 LIU En-Horng / KANG Chia Yi (17*) 0
Round 1 (53*) Dave WRIGHT / Sara SANKEY 7-15 / 15-10 / 15-11 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (29*) 0
Round 1 (173*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-10 / 18-13 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (19*) 0
Round 1 (47*) LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei 17-16 / 11-15 / 15-9 Toshiaki NAKETANI / Chiharu TANIFUJI - 0
Round 1 (66*) NG Pak Kum / TUNG Chau Man W.O. Mikhail KORCHOUK / Natalja IVANOVA (201*) 0
Round 1 - Igor DMITRIEV / Elena RYBKHINA W.O. Denny KANTONO / Zelin RESIANA (220*) 0
Round 1 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN W.O. Jurgen KOCH / Fujimi TAMURA - 0
Round 1 - Andrew PERKS / Amanda HARDY W.O. Pramote TEERAWIWATANA / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-5 / 15-4 NG Pak Kum / TUNG Chau Man (66*) 0
Round 2 (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 18-15 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (14*) 0
Round 2 (60*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 10-15 / 15-3 / 15-1 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (6*) 0
Round 2 (22*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-10 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (8*) 0
Round 2 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-6 / 15-2 Koji MIYA / Mika UEMURA (145*) 0
Round 2 (173*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-9 / 17-16 Andrew PERKS / Amanda HARDY - 0
Round 2 (21*) LEE Sang Bok / SHIM Eun Jung 15-12 / 15-4 LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei (47*) 0
Round 2 (53*) Dave WRIGHT / Sara SANKEY W.O. Igor DMITRIEV / Elena RYBKHINA - 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-10 / 18-13 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (3*) 0
Quarter-final (22*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-14 Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL (60*) 0
Quarter-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-5 / 10-8 Dave WRIGHT / Sara SANKEY (53*) 0
Quarter-final (21*) LEE Sang Bok / SHIM Eun Jung 15-1 / 15-5 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (173*) 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-9 / 15-9 Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN (22*) 0
Semi-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-9 / 7-15 / 18-16 LEE Sang Bok / SHIM Eun Jung (21*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-5 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (2*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 59 5 18.5% 1372 50.81 00:00:00 0 0 0.0%
MS 58 130 14 24.1% 3090 53.28 00:00:00 0 0 0.0%
WD 38 84 8 21.1% 1946 51.21 00:00:00 0 0 0.0%
WS 52 115 11 21.1% 1855 35.67 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 50 4 17.4% 1151 50.04 00:00:00 0 0 0.0%
Total 198 438 42 21.2% 9414 47.55 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Brunei Darussalem 3 1 75.0%
Korea 26 9 74.3%
China 35 14 71.4%
Denmark 24 13 64.9%
Indonesia 22 12 64.7%
Netherlands 5 3 62.5%
Sweden 12 8 60.0%
Canada 7 5 58.3%
England 13 10 56.5%
Singapore 5 4 55.6%
Malaysia 7 7 50.0%
Japan 35 42 45.5%
Austria 2 3 40.0%
Russia 2 3 40.0%
Chinese Taipei 9 21 30.0%
Norway 2 6 25.0%
Australia 5 17 22.7%
Thailand 2 8 20.0%
Hong Kong 1 20 4.8%
Belarus 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Kazakhstan 0 1 0.0%
Mexico 0 4 0.0%
U.S.A. 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10