Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesia Open 2000 (I)
Tournament Dates: 23/07/2000-23/07/2000
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA Eng HIAN / Flandy LIMPELE
MS Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG
WD Joanne GOODE / Donna KELLOGG Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN
WS Camilla MARTIN WANG Chen
XD Simon ARCHER / Joanne GOODE Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Sri HARTOKO / Puri SETYO 16-17 / 15-4 / 15-3 (EJ) CHARLES / Andrew PRIBADI - 0
MD
Round 1 - Danang GATHOT / David Yedija POHAN 15-11 / 15-9 Jimmy POHAN / Aras RAZAK (389*) 0
Round 1 - ENROE / Ronne Maykel RUNTOLALU 8-15 / 15-8 / 15-8 Takaaki HAYASHI / Katsuya NISHIYAMA (73*) 0
Round 1 (312*) Jochen CASSEL / Ingo KINDERVATER 15-9 Ret. Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (31*) 0
Round 1 (14*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-5 / 15-4 Joko RIYADI / Hendra SETIAWAN - 0
Round 1 - Sri HARTOKO / Puri SETYO 15-4 / 15-12 (WJ) SUHERLAN / Ukikasah Yoga - 0
Round 1 (613*) Daniel GLASER / Imanuel HIRSCHFELDT 15-4 / 15-4 LEE Hyun Il / PARK Tae Sang (182*) 0
Round 1 (35*) Ade LUKAS / Santoso SUGIHARJO 15-5 / 15-8 Bertrand GALLET / Jean-Michel LEFORT (49*) 0
Round 1 (45*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-12 / 15-2 Alvent Yulianto CHANDRA / Iwan EKO (217*) 0
Round 1 - SAPUTRA Hadi / Andreas SETIAWAN 15-1 / 15-7 Aji BASUKI / Restu Basuki PRASETYO - 0
Round 1 (128*) KIM Yong Hyun / PARK Young Duk 15-6 / 15-13 Robby ISTANTA / Ahmad YUSUF - 0
Round 1 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Didit SETIADI 15-8 / 15-13 Jan JUNKER / Joachim PERSSON - 0
Round 1 (257*) Muhamad HASHIM / Muhammad Hafiz HASHIM 15-10 / 15-10 Arief H R BUDIMAN / Ferdy RUSMAN - 0
Round 1 (91*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 17-15 / 15-11 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (51*) 0
Round 1 - Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN W.O. Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (12*) 0
Round 1 - Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN W.O. Nabil LASMARI / Marc ZWIEBLER - 0
Round 1 - Cristiano BEVILACQUA / Giovanni TRAINA W.O. BAYA / Iksan ICHSAN - 0
Round 2 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-0 / 15-0 Dwi Satiri HASMAR / Dicky SUSILO - 0
Round 2 - Danang GATHOT / David Yedija POHAN 15-11 / 8-15 / 15-8 ENROE / Ronne Maykel RUNTOLALU - 0
Round 2 (9*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-1 / 15-3 ASJIKING / Setia Atmaja PRIBADI - 0
Round 2 (14*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-8 / 15-1 Jochen CASSEL / Ingo KINDERVATER (312*) 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-4 / 15-10 FIRMANSYAH / Unang RAHMAT (142*) 0
Round 2 - Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 15-11 / 15-4 Sri HARTOKO / Puri SETYO - 0
Round 2 (13*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-4 / 15-1 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (21*) 0
Round 2 - Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN 15-6 / 15-3 Daniel GLASER / Imanuel HIRSCHFELDT (613*) 0
Round 2 (35*) Ade LUKAS / Santoso SUGIHARJO 13-15 / 15-5 / 15-11 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (45*) 0
Round 2 - Reony MAINAKY / Hermono YUWONO 15-8 / 8-15 / 15-6 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (32*) 0
Round 2 - SAPUTRA Hadi / Andreas SETIAWAN 15-3 / 15-2 Cristiano BEVILACQUA / Giovanni TRAINA - 0
Round 2 (7*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-4 Shinya OHTSUKA / Tadashi OHTSUKA (310*) 0
Round 2 (128*) KIM Yong Hyun / PARK Young Duk 15-8 / 15-1 Devin Lahardi FITRIAWAN / Didit SETIADI - 0
Round 2 (18*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-7 / 15-12 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (11*) 0
Round 2 (91*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 15-8 / 15-13 Muhamad HASHIM / Muhammad Hafiz HASHIM (257*) 0
Round 2 - Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO 15-3 / 8-15 / 15-4 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (4*) 0
Round 3 (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-3 / 15-1 Danang GATHOT / David Yedija POHAN - 0
Round 3 (9*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 11-15 / 15-9 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (14*) 0
Round 3 (6*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-13 / 15-7 Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN - 0
Round 3 (13*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-3 / 15-13 Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN - 0
Round 3 - Reony MAINAKY / Hermono YUWONO 17-14 / 10-15 / 15-7 Ade LUKAS / Santoso SUGIHARJO (35*) 0
Round 3 (7*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-11 SAPUTRA Hadi / Andreas SETIAWAN - 0
Round 3 (18*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-13 / 15-17 / 15-7 KIM Yong Hyun / PARK Young Duk (128*) 0
Round 3 - Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO 15-8 / 15-12 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (91*) 0
Quarter-final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 17-14 / 15-11 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (9*) 0
Quarter-final (13*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-14 / 5-15 / 15-9 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (6*) 0
Quarter-final (7*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 15-10 Reony MAINAKY / Hermono YUWONO - 0
Quarter-final (18*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-11 / 15-5 Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO - 0
Semi-final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-11 Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO (13*) 0
Semi-final (18*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-6 / 15-9 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (7*) 0
Final (2*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 14-17 / 15-8 / 15-8 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (18*) 0
MS (qual)
Round 1 (621*) Mihail POPOV 15-5 / 15-11 Cally CHUNG - 0
Round 1 - Yohannes HOGIANTO 15-8 / 15-13 Dennis VON DAHN - 0
Round 1 (492*) Sidoro ADITYA 15-4 / 15-1 Cristiano BEVILACQUA (609*) 0
Round 1 - Cholis NURDIANTO 15-4 / 15-17 / 17-14 Kristoffer RAHR - 0
Round 1 (242*) Takaaki HAYASHI 15-7 / 15-12 Dicky SUSILO (487*) 0
Round 1 - Agung KUNCORO 15-2 / 15-10 Svetoslav STOYANOV - 0
Round 1 (495*) Wiempie MAHARDI 15-1 / 15-3 Giovanni TRAINA (612*) 0
Round 2 - Marc ZWIEBLER 15-4 / 17-14 Pradana ANDIKA - 0
Round 2 (282*) (WJ) YUDIANA 10-15 / 15-9 / 15-12 (WJ) SUHERLAN - 0
Round 2 - Yohannes HOGIANTO 6-15 / 15-13 / 15-2 Leonard DE PAUW HOLVY - 0
Round 2 - MAWARDI Andi 15-6 / 15-7 Angky SAPUTRA - 0
Round 2 (492*) Sidoro ADITYA 15-8 / 15-1 Bernadus RONALD - 0
Round 2 - Dwi Satiri HASMAR 15-13 / 6-15 / 15-9 Agus SETIAWAN - 0
Round 2 (491*) HARYAWAN 15-4 / 15-3 Ricky GUNAWAN - 0
Round 2 - Cholis NURDIANTO 15-8 / 15-9 Hartono ANDI - 0
Round 2 - Catur WIDAYAT 17-14 / 15-10 Toto SUNARTO (496*) 0
Round 2 (242*) Takaaki HAYASHI 8-15 / 15-2 / 15-5 Irma SETIAWAN - 0
Round 2 - Hendra SETIAWAN 15-9 / 15-7 Stenny KUSUMA - 0
Round 2 - Agung KUNCORO 15-12 / 15-8 Joachim PERSSON - 0
Round 2 - Edy SUSANTO 17-15 / 15-8 Joko RIYADI - 0
MS
Round 1 (1*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-10 Rony AGUSTINUS (50*) 0
Round 1 (76*) Kevin (Qi) HAN 9-15 / 15-4 / 15-4 Takaaki HAYASHI (242*) 0
Round 1 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-10 / 15-1 Tadashi OHTSUKA (167*) 0
Round 1 (59*) NG Wei 15-10 / 11-15 / 17-15 Rudy IGNATIUS (171*) 0
Round 1 (17*) Richard VAUGHAN 15-4 / 15-6 Petr MARTINEC (329*) 0
Round 1 (61*) PARK Tae Sang 15-5 / 15-5 Yohannes HOGIANTO - 0
Round 1 (75*) Daniel ERIKSSON 15-5 / 15-6 Wee Chung PEI (202*) 0
Round 1 (6*) Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13 ismail SAMAN (38*) 0
Round 1 (278*) Vidre WIBOWO 15-17 / 15-13 / 15-4 Mihail POPOV (621*) 0
Round 1 (33*) Keita MASUDA 15-8 / 15-10 Jimmy POHAN (268*) 0
Round 1 (97*) Tjitte WEISTRA 15-7 / 16-17 / 15-2 Nabil LASMARI (132*) 0
Round 1 (20*) Thomas JOHANSSON 15-12 / 12-15 / 15-8 SUN Jun (31*) 0
Round 1 (63*) HARIYANTO Agus 9-15 / 15-6 / 15-4 Jeffer ROSOBIN (201*) 0
Round 1 - Agung KUNCORO 7-15 / 15-12 / 15-11 Peter KNOWLES (49*) 0
Round 1 (279*) Arif RASIDI 15-3 / 15-1 Edy SUSANTO - 0
Round 1 (137*) Shinya OHTSUKA 12-15 / 15-7 / 15-13 IRWANSYAH (121*) 0
Round 1 (18*) Rasmus WENGBERG 15-2 / 15-5 Jochen CASSEL (450*) 0
Round 1 (492*) Sidoro ADITYA 17-15 / 15-11 Cholis NURDIANTO - 0
Round 1 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-4 / 16-17 / 15-12 Kenneth JONASSEN (14*) 0
Round 1 (102*) YAP Yong Jyen 15-9 / 15-5 Nunung SUBANDORO (483*) 0
Round 1 (36*) Dicky PALYAMA 15-7 / 15-5 Bertrand GALLET (41*) 0
Round 1 (85*) SALIM 15-10 / 15-9 TAM Kai Chuen (47*) 0
Round 1 (5*) Marleve MAINAKY 15-4 / 15-8 Per-Henrik CROONA (323*) 0
Round 1 (89*) Ramesh NATHAN 7-15 / 15-8 / 15-3 Hidetaka YAMADA (99*) 0
Round 1 (23*) LEE Hyun Il 15-10 / 15-5 Andi WIRYA - 0
Round 1 (118*) Ronald SUSILO 15-3 / 15-3 Jan JUNKER (331*) 0
Round 1 (10*) Budi SANTOSO 8-15 / 15-9 / 17-16 CHEN Hong (13*) 0
Round 1 (491*) HARYAWAN 15-2 / 15-3 Conrad HUECKSTAEDT (51*) 0
Round 1 (11*) Ewe Hock ONG 15-9 / 15-11 Yudi SUPRAYOGI (485*) 0
Round 1 (156*) Jean-Michel LEFORT 17-14 / 15-5 Frederik du HANE (196*) 0
Round 1 (3*) HENDRAWAN 15-8 / 15-3 Eric PANG (179*) 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-2 Kevin (Qi) HAN (76*) 0
Round 2 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-4 / 15-3 NG Wei (59*) 0
Round 2 (61*) PARK Tae Sang 15-6 / 15-4 Richard VAUGHAN (17*) 0
Round 2 (75*) Daniel ERIKSSON 15-1 / 15-6 Jens ROCH (48*) 0
Round 2 (6*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-6 Vidre WIBOWO (278*) 0
Round 2 (33*) Keita MASUDA 15-11 / 15-12 Tjitte WEISTRA (97*) 0
Round 2 (63*) HARIYANTO Agus 15-4 / 15-7 Thomas JOHANSSON (20*) 0
Round 2 (279*) Arif RASIDI 15-7 / 15-2 Agung KUNCORO - 0
Round 2 (137*) Shinya OHTSUKA 15-12 / 15-5 Rasmus WENGBERG (18*) 0
Round 2 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-11 / 15-6 Sidoro ADITYA (492*) 0
Round 2 (102*) YAP Yong Jyen 12-15 / 17-15 / 15-13 Dicky PALYAMA (36*) 0
Round 2 (5*) Marleve MAINAKY 15-12 / 15-9 SALIM (85*) 0
Round 2 (23*) LEE Hyun Il 15-4 / 15-10 Ramesh NATHAN (89*) 0
Round 2 (118*) Ronald SUSILO 15-13 / 15-11 Budi SANTOSO (10*) 0
Round 2 (11*) Ewe Hock ONG 15-5 / 15-10 HARYAWAN (491*) 0
Round 2 (3*) HENDRAWAN 15-4 / 15-1 Jean-Michel LEFORT (156*) 0
Round 3 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 9-15 / 15-3 / 15-7 Peter Hoeg GADE (1*) 0
Round 3 (61*) PARK Tae Sang 15-11 / 15-10 Daniel ERIKSSON (75*) 0
Round 3 (6*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-10 Keita MASUDA (33*) 0
Round 3 (63*) HARIYANTO Agus 15-4 / 15-2 Arif RASIDI (279*) 0
Round 3 (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 14-17 / 15-5 / 15-5 Shinya OHTSUKA (137*) 0
Round 3 (102*) YAP Yong Jyen 17-16 / 15-8 Marleve MAINAKY (5*) 0
Round 3 (23*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-4 Ronald SUSILO (118*) 0
Round 3 (11*) Ewe Hock ONG 15-9 / 15-9 HENDRAWAN (3*) 0
Quarter-final (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-8 PARK Tae Sang (61*) 0
Quarter-final (6*) Taufik HIDAYAT 12-15 / 15-3 / 15-11 HARIYANTO Agus (63*) 0
Quarter-final (32*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-8 / 13-15 / 15-8 YAP Yong Jyen (102*) 0
Quarter-final (11*) Ewe Hock ONG 15-4 / 7-15 / 15-9 LEE Hyun Il (23*) 0
Semi-final (6*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-5 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 0
Semi-final (11*) Ewe Hock ONG 15-9 / 15-4 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (32*) 0
Final (6*) Taufik HIDAYAT 15-5 / 15-13 Ewe Hock ONG (11*) 0
WD (qual)
Round 1 (191*) Ninna ERNITA / Yunita TETTY 15-2 / 15-1 Nining KUSTIYANINGSIH / Setyawati WILLIANI - 0
WD
Round 1 (3*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-0 Lelyana Deasy CHANDRA / HENNY (124*) 0
Round 1 (20*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-4 / 12-15 / 15-5 Upi CHRISNAWATI / Deyana LOMBAN - 0
Round 1 (191*) Ninna ERNITA / Yunita TETTY 15-13 / 15-11 Ninik MASRIKAH / Atu ROSALINA - 0
Round 1 (19*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-2 / 15-7 Ellen ANGELINA / Yuli MARFUAH - 0
Round 1 - Pernille HARDER / Majken VANGE 15-12 / 15-9 Angeline DE PAUW / Eny WIDIOWATI (53*) 0
Round 1 (70*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 10-15 / 15-13 / 15-7 Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (22*) 0
Round 1 (167*) Carina METTE / Juliane SCHENK 15-7 / 15-11 Luh Putu ARIANI / (EJV) BINIAWATI (190*) 0
Round 1 - Indarti ISSOLINA / Vita MARISSA 15-3 / 15-1 HALIM Nancy Meisysca / Meiliana JAUHARI - 0
Round 1 (77*) LING Wan Ting / WANG Chen 15-3 / 15-4 Lelyana Deasy CHANDRA / Natalia PULUAN - 0
Round 1 (7*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-1 / 15-3 ERLA / (DKI) ERVIAN - 0
Round 1 (10*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-5 / 15-7 Lidya DJAELAWIJAYA / Cindana HARTONO KUSUMA - 0
Round 1 (55*) Zelin RESIANA / Minarti TIMUR 15-9 / 15-1 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (12*) 0
Round 1 - Eny ERLANGGA / Mona SANTOSO 15-6 / 15-11 Johanna PERSSON / Sara PERSSON - 0
Round 1 (9*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-5 / 15-12 Dewi PUSPA / Dwi RETNOWATI - 0
Round 1 - (Pelita Jaya) CARMELITA / Emma ERMAWATI W.O. HAN Jingna / ZENG Yaqiong (51*) 0
Round 1 (123*) Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA W.O. Nicole GRETHER / Karen NEUMANN (24*) 0
Round 2 - (Pelita Jaya) CARMELITA / Emma ERMAWATI 9-15 / 17-16 / 15-13 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Round 2 (191*) Ninna ERNITA / Yunita TETTY 15-9 / 15-7 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (20*) 0
Round 2 (19*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-4 / 15-5 Pernille HARDER / Majken VANGE - 0
Round 2 (70*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 15-6 / 15-7 Carina METTE / Juliane SCHENK (167*) 0
Round 2 - Indarti ISSOLINA / Vita MARISSA 15-2 / 15-13 Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA (123*) 0
Round 2 (7*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-8 / 15-12 LING Wan Ting / WANG Chen (77*) 0
Round 2 (55*) Zelin RESIANA / Minarti TIMUR 12-15 / 15-5 / 15-8 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (10*) 0
Round 2 (9*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-5 / 15-2 Eny ERLANGGA / Mona SANTOSO - 0
Quarter-final - (Pelita Jaya) CARMELITA / Emma ERMAWATI 15-6 / 15-6 Ninna ERNITA / Yunita TETTY (191*) 0
Quarter-final (19*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-4 / 15-7 Diah NOVITA / Rosie RIANI (70*) 0
Quarter-final (7*) Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA 15-5 / 15-6 Indarti ISSOLINA / Vita MARISSA - 0
Quarter-final (9*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-5 / 1-0 Ret. Zelin RESIANA / Minarti TIMUR (55*) 0
Semi-final (19*) Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN 15-13 / 15-11 (Pelita Jaya) CARMELITA / Emma ERMAWATI - 0
Semi-final (9*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-4 / 15-11 Eti GUNAWAN / Cynthia TUWANKOTTA (7*) 0
Final (9*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 7-15 / 15-12 / 15-10 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (19*) 0
WS
Round 1 (54*) LING Wan Ting 11-7 / 11-2 Nining KUSTIYANINGSIH (221*) 0
Round 1 (387*) Hanny SETIANI 11-5 / 3-11 / 11-4 Sara PERSSON (141*) 0
Round 1 (52*) Yuli MARFUAH 12-13 / 11-5 / 11-8 Lonneke JANSSEN (37*) 0
Round 1 (29*) ZENG Yaqiong 11-2 / 11-0 Dwi RETNOWATI (98*) 0
Round 1 (43*) KOON Wai Chee 11-2 / 11-8 Elly SETYA - 0
Round 1 (26*) Margit BORG 11-2 / 11-7 Priyanti CAHYANING (224*) 0
Round 1 (28*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-0 / 11-2 Juliane SCHENK (146*) 0
Round 1 (82*) CHAN Mei Mei 11-6 / 11-2 Weny RASIDI - 0
Round 1 (69*) Ninik MASRIKAH 11-2 / 4-11 / 11-9 Kyoko KOMURO (88*) 0
Round 1 (21*) Judith MEULENDIJKS 11-0 / 11-1 (EJ) NITA - 0
Round 1 (22*) Ellen ANGELINA 11-6 / 11-1 Johanna PERSSON (93*) 0
Round 1 (31*) Sandra DIMBOUR 11-5 / 9-11 / 11-8 Anastasia EMAYA - 0
Round 1 (19*) Julia MANN 11-1 / 11-7 Cindana HARTONO KUSUMA (65*) 0
Round 1 (57*) WANG Chen 11-0 / 11-3 Yeni DIAH (173*) 0
Round 1 - Elin BERGBLOM W.O. MEILUAWATI (142*) 0
Round 1 - Marissa IP W.O. HAN Jingna (49*) 0
Round 1 (135*) Mona SANTOSO W.O. Nicole GRETHER (74*) 0
Round 2 (4*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-4 Atu ROSALINA (222*) 0
Round 2 (54*) LING Wan Ting 11-0 / 11-3 Elin BERGBLOM - 0
Round 2 (7*) Kanako YONEKURA 11-0 / 11-2 Siti MAHIROH - 0
Round 2 (52*) Yuli MARFUAH 11-3 / 11-8 Hanny SETIANI (387*) 0
Round 2 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-1 (DKI) BUDIANI - 0
Round 2 (29*) ZENG Yaqiong 11-5 / 7-11 / 11-4 KOON Wai Chee (43*) 0
Round 2 (10*) Takako IDA 11-0 / 11-1 Richa Sari PAWESTRI - 0
Round 2 (28*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-2 / 2-11 / 11-8 Margit BORG (26*) 0
Round 2 (82*) CHAN Mei Mei 11-8 / 11-2 Marissa IP - 0
Round 2 (14*) Kelly MORGAN 11-5 / 5-11 / 11-8 Ninik MASRIKAH (69*) 0
Round 2 (21*) Judith MEULENDIJKS 11-5 / 11-9 Ellen ANGELINA (22*) 0
Round 2 (9*) Mette SORENSEN 11-1 / 11-2 Evi KUMALASARI (176*) 0
Round 2 (19*) Julia MANN 11-8 / 11-1 Sandra DIMBOUR (31*) 0
Round 2 (12*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-2 / 11-4 Siska YUNITA (174*) 0
Round 2 (57*) WANG Chen 11-3 / 11-4 Mona SANTOSO (135*) 0
Round 2 (8*) Yasuko MIZUI 11-4 / 11-4 LINA - 0
Round 3 (4*) Camilla MARTIN 11-5 / 11-3 LING Wan Ting (54*) 0
Round 3 (7*) Kanako YONEKURA 11-3 / 7-11 / 11-7 Yuli MARFUAH (52*) 0
Round 3 (11*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-4 ZENG Yaqiong (29*) 0
Round 3 (28*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-6 / 11-8 Takako IDA (10*) 0
Round 3 (14*) Kelly MORGAN 11-0 / 11-3 CHAN Mei Mei (82*) 0
Round 3 (21*) Judith MEULENDIJKS 9-11 / 13-10 / 11-2 Mette SORENSEN (9*) 0
Round 3 (12*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-6 / 11-6 Julia MANN (19*) 0
Round 3 (57*) WANG Chen 11-5 / 11-1 Yasuko MIZUI (8*) 0
Quarter-final (4*) Camilla MARTIN 11-4 / 7-11 / 11-5 Kanako YONEKURA (7*) 0
Quarter-final (28*) Lidya DJAELAWIJAYA 8-11 / 11-9 / 11-0 Mia AUDINA TJIPTAWAN (11*) 0
Quarter-final (14*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-1 Judith MEULENDIJKS (21*) 0
Quarter-final (57*) WANG Chen 11-8 / 11-4 Marina ANDRIEVSKAYA (12*) 0
Semi-final (4*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (28*) 0
Semi-final (57*) WANG Chen 11-0 / 11-4 Kelly MORGAN (14*) 0
Final (4*) Camilla MARTIN 11-9 / 11-4 WANG Chen (57*) 0
XD
Round 1 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-7 Sigit BUDIARTO / Vita MARISSA - 0
Round 1 (18*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-2 / 15-2 Cristiano BEVILACQUA / Federica PANINI (426*) 0
Round 1 (17*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-7 / 15-6 Denny SETIAWAN / Rosie RIANI - 0
Round 1 - Rizal FADILLAH / Diah NOVITA 15-4 / 15-7 Marc ZWIEBLER / Carina METTE - 0
Round 1 (13*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 5-15 / 15-7 / 15-4 Endra Mulyana MULYAJAYA / Eny ERLANGGA - 0
Round 1 (113*) Santoso SUGIHARJO / Eny WIDIOWATI 15-8 / 15-12 Iksan ICHSAN / Lelyana Deasy CHANDRA - 0
Round 1 (8*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-4 / 15-8 Ingo KINDERVATER / Juliane SCHENK (160*) 0
Round 1 - TAM Kai Chuen / KOON Wai Chee 12-15 / 15-6 / 15-10 Ronne Maykel RUNTOLALU / Jo NOVITA - 0
Round 1 - Halim Haryanto HO / Indarti ISSOLINA 15-11 / 15-4 Jesper LARSEN / Pernille HARDER - 0
Round 1 (148*) Imam SODIKIN IRAWAN / Rita KRISTIANE 15-11 / 9-15 / 15-12 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (12*) 0
Round 1 - Danang GATHOT / Andriyani NURUL 15-6 / 15-8 ASJIKING / IRENE - 0
Round 1 (46*) Nova WIDIANTO / Upi CHRISNAWATI 15-13 / 15-5 NJOTO Albertus Susanto / CHAN Mei Mei (66*) 0
Round 1 (7*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-3 / 15-6 Iwan EKO / (EJV) BINIAWATI (142*) 0
Round 1 - Imam TOHARI / (Pelita Jaya) CARMELITA 15-11 / 15-9 Sri HARTOKO / Adelita FIRBAYA - 0
Round 1 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-2 / 15-3 Arief H R BUDIMAN / Yunita TETTY (144*) 0
Round 1 (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR W.O. Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (38*) 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-5 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (18*) 0
Round 2 (17*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-2 / 15-6 Rizal FADILLAH / Diah NOVITA - 0
Round 2 (13*) Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL 15-3 / 15-2 Santoso SUGIHARJO / Eny WIDIOWATI (113*) 0
Round 2 (8*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-8 / 15-3 TAM Kai Chuen / KOON Wai Chee - 0
Round 2 - Halim Haryanto HO / Indarti ISSOLINA 15-7 / 15-4 Imam SODIKIN IRAWAN / Rita KRISTIANE (148*) 0
Round 2 (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-3 / 15-3 Danang GATHOT / Andriyani NURUL - 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-4 / 15-2 Nova WIDIANTO / Upi CHRISNAWATI (46*) 0
Round 2 (6*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 15-2 Imam TOHARI / (Pelita Jaya) CARMELITA - 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 17-14 Chris HUNT / Donna KELLOGG (17*) 0
Quarter-final (8*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-12 / 15-10 Chris BRUIL / Erica VAN DEN HEUVEL (13*) 0
Quarter-final (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-4 / 15-7 Halim Haryanto HO / Indarti ISSOLINA - 0
Quarter-final (7*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 8-15 / 15-5 / 15-2 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (6*) 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-13 Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA (8*) 0
Semi-final (7*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 7-15 / 15-13 / 15-10 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (4*) 0
Final (7*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-13 / 11-15 / 15-4 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 43 96 10 23.3% 2180 50.7 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 141 17 27.4% 3243 52.31 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 61 5 17.9% 1357 48.46 00:00:00 0 0 0.0%
WS 45 101 11 24.4% 1536 34.13 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 66 6 20.0% 1444 48.13 00:00:00 0 0 0.0%
Total 208 465 49 23.6% 9760 46.92 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 1 0 100.0%
Singapore 3 1 75.0%
England 16 6 72.7%
Malaysia 16 8 66.7%
Korea 8 4 66.7%
U.S.A. 11 6 64.7%
Hong Kong 22 14 61.1%
Denmark 16 11 59.3%
Netherlands 13 9 59.1%
Wales 4 3 57.1%
Switzerland 3 3 50.0%
Japan 12 13 48.0%
Indonesia 84 104 44.7%
China 2 3 40.0%
Sweden 10 17 37.0%
France 7 12 36.8%
Germany 4 11 26.7%
Czech Republic 0 1 0.0%
0 1 0.0%
Algeria 0 1 0.0%
Italy 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4