Season Finals  

Tournament Name: HSBC BWF World Tour Finals 2022
Tournament Dates: 07/12/2022-11/12/2022
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Finals

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIU Yuchen / OU Xuanyi Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Viktor AXELSEN Anthony Sinisuka GINTING
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD
WS Akane YAMAGUCHI TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A 1 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 8 39
Group A 3 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 23-21 / 21-17 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 15 48
Group A 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 23-21 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 15 40
Group A 3 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 1 37
Group A 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 10-21 / 21-17 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 3 53
Group A 15 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-11 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 1 40
Group B 11 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-11 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 5 36
Group B 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 4 32
Group B 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-13 / 21-12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 5 26
Group B 11 LIU Yuchen / OU Xuanyi 23-21 / 22-24 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 4 66
Group B 11 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-13 / 21-18 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 6 26
Group B 5 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 23-21 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 4 45
Semi-final 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-13 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 8 54
Semi-final 11 LIU Yuchen / OU Xuanyi 22-20 / 11-21 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 3 57
Final 11 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-17 / 19-21 / 21-12 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 6 59
MS
Group A 14 Kodai NARAOKA 21-12 / 9-21 / 21-17 PRANNOY H. S. 12 60
Group A 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-11 LU Guangzu 17 39
Group A 1 Viktor AXELSEN 21-5 / 21-15 Kodai NARAOKA 14 33
Group A 17 LU Guangzu 23-21 / 17-21 / 21-19 PRANNOY H. S. 12 84
Group A 12 PRANNOY H. S. 14-21 / 21-17 / 21-18 Viktor AXELSEN 1 51
Group A 14 Kodai NARAOKA 21-19 / 21-15 LU Guangzu 17 58
Group B 7 Anthony Sinisuka GINTING 6-21 / 21-10 / 21-9 Jonatan CHRISTIE 5 47
Group B 3 LOH Kean Yew 21-15 / 21-17 CHOU Tien Chen 4 42
Group B 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 12-21 / 21-19 CHOU Tien Chen 4 56
Group B 5 Jonatan CHRISTIE 16-21 / 22-20 / 21-10 LOH Kean Yew 3 62
Group B 5 Jonatan CHRISTIE 21-13 / 12-21 / 21-17 CHOU Tien Chen 4 50
Group B 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 23-21 LOH Kean Yew 3 38
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-23 / 21-19 / 21-18 Kodai NARAOKA 14 83
Semi-final 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 11-21 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 5 56
Final 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 7 41
WD
Group A 6 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 10-21 / 21-12 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 13 51
Group A 5 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-18 / 21-13 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 24 43
Group A 5 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 6 37
Group A 13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-9 / 21-12 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 24 27
Group A 13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-15 / 21-8 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 5 34
Group A 6 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-17 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 24 37
Group B 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 17-21 / 21-14 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 7 58
Group B 14 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 23-21 / 21-19 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 9 47
Group B 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-15 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 9 42
Group B 7 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-19 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 14 35
Group B 7 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-19 / 20-22 / 21-9 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 9 59
Group B 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-16 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 14 37
Semi-final 13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 22-20 / 21-15 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 5 43
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-13 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 7 39
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 13 37
WS
Group A 1 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-16 Se Young AN 2 42
Group A 18 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 14-21 / 21-16 CHEN Yufei 4 56
Group A 4 CHEN Yufei 21-19 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 1 49
Group A 2 Se Young AN 21-9 / 11-21 / 21-10 Gregoria Mariska TUNJUNG 18 52
Group A 4 CHEN Yufei 21-16 / 21-12 Se Young AN 2 40
Group A 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 13-21 / 21-18 Gregoria Mariska TUNJUNG 18 61
Group B 5 HE Bingjiao 21-19 / 21-19 TAI Tzu Ying 3 47
Group B 7 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 10 40
Group B 5 HE Bingjiao 21-17 / 24-22 Ratchanok INTANON 7 48
Group B 3 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 10 44
Group B 3 TAI Tzu Ying 21-10 / 12-21 / 21-7 Ratchanok INTANON 7 50
Group B 5 HE Bingjiao 8-21 / 22-20 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 10 59
Semi-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-10 CHEN Yufei 4 35
Semi-final 3 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-14 HE Bingjiao 5 40
Final 1 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 22-20 TAI Tzu Ying 3 46
XD
Group A 13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-12 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 35
Group A 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-9 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 10 25
Group A 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-9 / 22-20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 13 33
Group A 10 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 16-21 / 21-18 / 21-17 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 60
Group A 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong W.O. GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 0
Group A 13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 14-21 / 21-17 / 24-22 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 10 66
Group B 8 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 23-21 / 14-21 / 21-16 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 61
Group B 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-6 / 25-23 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 12 46
Group B 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 8 29
Group B 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-7 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 12 29
Group B 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 21-13 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 43
Group B 8 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 22-20 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 12 41
Semi-final 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 8 27
Semi-final 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 24-22 / 16-21 / 21-14 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 13 73
Final 3 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 18-21 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 62

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 35 5 33.3% 1326 88.4 00:43:52 2.02 1 6.7%
MS 15 39 9 60.0% 1400 93.33 00:53:20 1.75 4 26.7%
WD 15 33 3 20.0% 1190 79.33 00:41:44 1.9 0 0.0%
WS 15 35 5 33.3% 1265 84.33 00:47:16 1.78 1 6.7%
XD 14 33 5 35.7% 1207 86.21 00:45:00 1.92 5 35.7%
Total 74 175 27 36.5% 6388 86.32 00:46:15 1.87 11 14.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 23 9 71.9%
Denmark 5 3 62.5%
Japan 7 5 58.3%
Indonesia 15 13 53.6%
Thailand 10 12 45.5%
Korea 4 6 40.0%
Chinese Taipei 3 5 37.5%
France 1 2 33.3%
India 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Malaysia 4 15 21.1%

Category: