Hong Kong Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise Hong Kong Open 2013
Tournament Dates: 19/11/2013-24/11/2013
Location: Hong Kong, Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong KIM Gi Jung / KIM Sa Rang
MS LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO
WD BAO Yixin / TANG Jinhua OU Dongni / TANG Yuanting
WS WANG Yihan WANG Shixian
XD Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK LIU Cheng / BAO Yixin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHUNG Yonny / WONG Wai Hong 21-11 / 21-6 SHIH Kuei Chun / Joe WU 182 22
Round 1 499 Fernando KURNIAWAN / YEUNG Shing Choi 12-21 / 21-18 / 22-20 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 299 44
Round 1 95 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 21-19 / 16-21 / 21-15 Evgenij DREMIN / Sergey LUNEV 71 43
Round 1 321 LU Ching Yao / Hee Chun MAK 21-17 / 21-17 HO Wai Lun / LAW Cheuk Him 354 24
Round 1 94 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 18-21 / 21-18 / 21-17 CHAN Dick Long Cotter / OR Chin Chung 536 49
Round 1 83 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-15 / 21-15 HUANG Po Jui / TIEN Tzu Chieh - 30
Round 2 - Alvent Yulianto CHANDRA / Shintaro IKEDA 21-7 / 21-13 CHUNG Yonny / WONG Wai Hong - 21
Round 2 95 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 19-21 / 21-14 / 21-7 Fernando KURNIAWAN / YEUNG Shing Choi 499 44
Round 2 321 LU Ching Yao / Hee Chun MAK 21-19 / 13-21 / 21-14 HEE Yong Kai Terry / Zhao Jiang Terry YEO 94 37
Round 2 83 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-8 / 21-6 Jason King Ching LO / Wai Chi WAN 1081 15
MD
Round 1 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 35 26
Round 1 72 KANG Jun / LIU Cheng 21-17 / 12-21 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 49 45
Round 1 13 CAI Yun / FU Haifeng 19-21 / 21-13 / 21-14 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 73 52
Round 1 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-9 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 53 26
Round 1 5 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-13 / 21-15 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 26 33
Round 1 31 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-15 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 27 33
Round 1 8 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 15-21 / 22-20 / 21-11 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 45 53
Round 1 17 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-11 / 20-22 / 21-12 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 95 49
Round 1 - Alvent Yulianto CHANDRA / Shintaro IKEDA 21-14 / 17-21 / 21-18 LU Ching Yao / Hee Chun MAK 321 43
Round 1 28 CHAI Biao / HONG Wei 21-12 / 21-10 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 29 23
Round 1 83 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-19 / 21-15 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 34 34
Round 1 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 23-21 / 19-21 / 21-13 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 12 63
Round 1 14 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 11-8 Ret. Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 33 28
Round 1 32 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-16 / 20-22 / 21-17 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 39 49
Round 1 15 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-16 / 21-17 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 38 40
Round 1 63 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 15-21 / 21-18 / 21-17 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 56
Round 2 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-13 KANG Jun / LIU Cheng 72 30
Round 2 11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 18-21 / 22-20 CAI Yun / FU Haifeng 13 60
Round 2 31 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 17-21 / 21-9 / 21-6 LIU Xiaolong / QIU Zihan 5 60
Round 2 8 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 23-21 / 21-10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 17 31
Round 2 28 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 14-21 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Shintaro IKEDA - 50
Round 2 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-12 / 21-12 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 83 23
Round 2 32 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 15-21 / 21-12 / 21-8 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 14 47
Round 2 15 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-16 / 24-22 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 63 41
Quarter-final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 14-21 / 22-20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 45
Quarter-final 31 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 8 38
Quarter-final 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 20-22 / 21-18 CHAI Biao / HONG Wei 28 69
Quarter-final 15 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-19 / 21-15 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 32 32
Semi-final 31 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 22-20 / 22-20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 1 46
Semi-final 7 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-13 / 21-14 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 15 41
Final 31 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 12-21 / 21-15 / 21-18 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 7 59
MS (qual)
Round 1 87 NG Ka Long Angus 19-21 / 21-11 / 21-13 Vladimir MALKOV 52 52
Round 1 34 Kazumasa SAKAI 21-7 / 21-13 Yong Zhao Ashton CHEN 57 32
Round 1 39 Zi Liang Derek WONG 21-18 / 16-21 / 21-19 Dieter DOMKE 65 43
Round 1 38 LEE Dong Keun 19-21 / 21-6 / 21-6 Vladimir IVANOV 35 46
Round 1 63 WEI Nan 18-21 / 21-13 / 21-13 Anand PAWAR 30 50
Round 1 45 CHAN Yan Kit 21-10 / 21-19 Joe WU 111 31
Round 1 32 Eric PANG 18-21 / 21-7 / 21-14 SHIH Kuei Chun 157 40
Round 2 87 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-11 SON Wan Ho 47 39
Round 2 34 Kazumasa SAKAI 21-14 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 39 33
Round 2 63 WEI Nan 22-20 / 21-9 LEE Dong Keun 38 37
Round 2 45 CHAN Yan Kit 21-19 / 21-18 Eric PANG 32 38
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-18 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 29 31
Round 1 16 CHONG Wei Feng 21-18 / 21-12 Sho SASAKI 21 35
Round 1 6 Jan O JORGENSEN 21-9 / 20-22 / 21-18 CHAN Yan Kit 45 50
Round 1 28 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-18 Takuma UEDA 15 39
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-14 DU Pengyu 3 36
Round 1 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-16 Yuekun CHEN 24 43
Round 1 7 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-15 HSU Jen Hao 31 43
Round 1 63 WEI Nan 19-21 / 21-13 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 18 58
Round 1 13 Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 12-21 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12 44
Round 1 26 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-12 Tien Minh NGUYEN 8 25
Round 1 9 HU Yun 21-23 / 21-12 / 21-18 Kento MOMOTA 20 64
Round 1 4 Kenichi TAGO 8-21 / 21-17 / 21-15 GAO Huan 33 64
Round 1 25 Viktor AXELSEN 14-21 / 21-16 / 21-10 Kazumasa SAKAI 34 53
Round 1 5 Tommy SUGIARTO 21-17 / 17-21 / 22-20 NG Ka Long Angus 87 61
Round 1 10 WANG Zhengming 21-14 / 21-10 PARUPALLI Kashyap 14 32
Round 1 11 Marc ZWIEBLER W.O. CHEN Long 2 0
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-18 CHONG Wei Feng 16 27
Round 2 6 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-14 CHOU Tien Chen 28 34
Round 2 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12-21 / 21-19 / 21-14 Rajiv OUSEPH 22 49
Round 2 7 Boonsak PONSANA 21-13 / 21-10 WEI Nan 63 32
Round 2 13 Sony Dwi KUNCORO 21-18 / 21-12 Ajay JAYARAM 26 36
Round 2 4 Kenichi TAGO 18-21 / 21-19 / 25-23 HU Yun 9 90
Round 2 5 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-15 Viktor AXELSEN 25 41
Round 2 10 WANG Zhengming 21-15 / 15-21 / 21-16 Marc ZWIEBLER 11 60
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-8 / 21-17 Jan O JORGENSEN 6 34
Quarter-final 7 Boonsak PONSANA 21-17 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 43
Quarter-final 13 Sony Dwi KUNCORO 23-21 / 21-18 Kenichi TAGO 4 52
Quarter-final 5 Tommy SUGIARTO 17-21 / 21-9 / 21-12 WANG Zhengming 10 56
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-7 Boonsak PONSANA 7 33
Semi-final 13 Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 8-3 Ret. Tommy SUGIARTO 5 31
Final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-9 Sony Dwi KUNCORO 13 34
WD (qual)
Round 1 815 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 21-16 / 22-20 Ya-En CHIANG / SHUAI Pei Ling 821 27
Round 1 - WU Yi Ting / CHEUNG Ying Mei 21-12 / 21-8 Teng Iok U / Kit Ieng WONG - 17
Round 1 417 CHAN Hung Yung / YUEN Sin Ying 21-16 / 21-11 CHOW King Ling / FAN Ka Yan - 20
Round 2 - WU Yi Ting / CHEUNG Ying Mei 22-20 / 0-0 Ret. NG Wing Yung / TSANG Wing Chiu Avery 342 19
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-18 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 30
Round 1 30 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-11 / 22-20 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 10 43
Round 1 34 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-9 / 21-12 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 815 38
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-13 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 25 33
Round 1 67 WANG Rong / ZHANG Zhibo 14-21 / 21-18 / 23-21 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 9 58
Round 1 15 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-15 / 21-6 Jiayuan CHEN / Juan GU - 19
Round 1 16 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12-21 / 23-21 / 21-7 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21 42
Round 1 58 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 25-23 / 21-15 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 20 41
Round 1 43 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 21-18 / 21-6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 31
Round 1 52 OU Dongni / TANG Yuanting 21-11 / 21-8 WU Yi Ting / CHEUNG Ying Mei - 19
Round 1 7 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-14 / 21-13 CHAU Hoi Wah / SHEK Hiu Yiu 140 26
Round 1 57 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 21-6 / 21-16 CHAN Hung Yung / YUEN Sin Ying 417 22
Round 1 102 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 13-21 / 21-17 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 13 59
Round 1 81 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-6 IP Shuk Tin / YEUNG Sum Yee - 17
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-10 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 42 32
Round 1 33 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen W.O. MA Jin / ZHONG Qianxin 124 0
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-10 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 33 23
Round 2 30 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-7 / 21-14 Nicole GRETHER / Charmaine REID 34 29
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 25-23 WANG Rong / ZHANG Zhibo 67 51
Round 2 15 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-19 / 21-14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 16 36
Round 2 43 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 21-16 / 21-10 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 58 31
Round 2 52 OU Dongni / TANG Yuanting 21-19 / 21-10 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 7 30
Round 2 102 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 21-14 / 21-13 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 57 27
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 81 36
Quarter-final 30 BAO Yixin / TANG Jinhua 23-21 / 21-16 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 1 47
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-10 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 15 35
Quarter-final 52 OU Dongni / TANG Yuanting 21-12 / 19-21 / 21-14 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 43 61
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-13 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 102 36
Semi-final 30 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-17 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 38
Semi-final 52 OU Dongni / TANG Yuanting 21-13 / 21-15 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 37
Final 30 BAO Yixin / TANG Jinhua 18-21 / 21-16 / 21-15 OU Dongni / TANG Yuanting 52 62
WS (qual)
Round 1 162 Evgenia DIMOVA 21-23 / 21-19 / 21-14 CHEUNG Ying Mei (904*) 51
Round 1 - TSANG Wing Chiu Avery 21-10 / 21-13 Teng Iok U - 23
Round 1 806 Ya-En CHIANG 21-18 / 21-19 NG Wing Yung - 28
Round 2 78 Simone PRUTSCH 21-8 / 21-10 Kit Ieng WONG - 15
Round 2 133 CHEUNG Ngan Yi 21-8 / 21-17 Evgenia DIMOVA 162 31
Round 2 - TSANG Wing Chiu Avery 21-14 / 21-19 Charmaine REID 102 38
Round 2 80 Aya OHORI 21-12 / 21-17 Ya-En CHIANG 806 27
WS
Round 1 1 LI Xuerui 9-21 / 21-11 / 21-7 Juan GU 19 36
Round 1 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-13 Kaori IMABEPPU 34 43
Round 1 6 Saina NEHWAL 21-14 / 21-16 Bellaetrix MANUPUTTY 29 34
Round 1 10 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 21-11 Eriko HIROSE 15 30
Round 1 5 WANG Yihan 21-15 / 21-16 Salakjit PONSANA 62 34
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-14 Jiayuan CHEN 56 30
Round 1 80 Aya OHORI 5-4 Ret. SUNG Ji Hyun 4 2
Round 1 20 HAN Li 20-22 / 21-16 / 21-10 Yui HASHIMOTO 26 63
Round 1 30 Michelle LI 21-19 / 21-18 Simone PRUTSCH 78 30
Round 1 7 Juliane SCHENK 21-18 / 21-16 TSANG Wing Chiu Avery - 36
Round 1 27 Aprillia YUSWANDARI 21-12 / 21-14 CHEUNG Ngan Yi 133 27
Round 1 3 WANG Shixian 21-13 / 11-21 / 21-17 Nitchaon JINDAPOL 12 61
Round 1 17 Minatsu MITANI 23-21 / 22-24 / 21-9 YIP Pui Yin 22 68
Round 1 9 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka 28 29
Round 1 8 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-14 Nicole GRETHER 73 28
Round 1 2 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 11 38
Round 2 1 LI Xuerui 19-21 / 21-16 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 57
Round 2 10 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-17 / 9-21 / 21-15 Saina NEHWAL 6 49
Round 2 5 WANG Yihan 15-21 / 21-19 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 13 59
Round 2 20 HAN Li 21-14 / 21-9 Aya OHORI 80 30
Round 2 7 Juliane SCHENK 21-15 / 21-12 Michelle LI 30 34
Round 2 3 WANG Shixian 22-24 / 21-13 / 21-17 Aprillia YUSWANDARI 27 65
Round 2 17 Minatsu MITANI 25-23 / 21-16 TAI Tzu Ying 9 35
Round 2 8 BAE Yeon Ju 21-14 / 21-13 Ratchanok INTANON 2 32
Quarter-final 10 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 21-19 LI Xuerui 1 39
Quarter-final 5 WANG Yihan 21-13 / 21-10 HAN Li 20 33
Quarter-final 3 WANG Shixian 21-16 / 21-16 Juliane SCHENK 7 38
Quarter-final 17 Minatsu MITANI 21-13 / 23-21 BAE Yeon Ju 8 46
Semi-final 5 WANG Yihan 17-21 / 21-15 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 62
Semi-final 3 WANG Shixian 21-13 / 21-17 Minatsu MITANI 17 46
Final 5 WANG Yihan 21-13 / 16-21 / 21-15 WANG Shixian 3 76
XD (qual)
Round 1 1112 HUANG Po Jui / SHUAI Pei Ling 21-11 / 21-9 Jason King Ching LO / Kit Ieng WONG - 16
Round 1 - TANG Chun Man / NG Wing Yung 21-18 / 21-17 TAN Wee Kiong / Vivian HOO 954 25
Round 1 403 LU Ching Yao / Ya-En CHIANG 17-21 / 21-13 / 21-13 HO Wai Lun / SHEK Hiu Yiu 462 38
Round 1 262 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 21-14 / 10-21 / 21-19 Fernando KURNIAWAN / POON Lok Yan 403 47
Round 1 122 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-3 Hok Man LOU / Teng Iok U - 16
Round 2 - TANG Chun Man / NG Wing Yung 21-17 / 19-21 / 21-14 HUANG Po Jui / SHUAI Pei Ling 1112 40
Round 2 162 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-15 / 21-9 LU Ching Yao / Ya-En CHIANG 403 18
Round 2 225 HEE Yong Kai Terry / Mingtian FU 21-15 / 23-21 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 262 29
Round 2 122 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 21-16 / 21-15 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying - 24
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-13 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 122 27
Round 1 225 HEE Yong Kai Terry / Mingtian FU 21-17 / 27-25 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 42 43
Round 1 21 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-16 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 6 32
Round 1 24 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 21-17 / 23-21 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 26 47
Round 1 75 Andrew ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 18-21 / 21-15 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 162 49
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 22-20 / 18-21 / 21-16 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 17 62
Round 1 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19-21 / 21-12 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 55 51
Round 1 15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 16-21 / 24-22 / 21-18 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 32 67
Round 1 49 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-16 / 21-14 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 29 28
Round 1 9 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-19 / 19-21 / 21-17 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 34 40
Round 1 106 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-16 / 16-21 / 21-16 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 20 42
Round 1 182 WONG Wai Hong / CHAN Hung Yung 18-21 / 21-10 / 21-18 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 62 50
Round 1 327 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-10 / 21-15 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 25 26
Round 1 58 LIU Cheng / BAO Yixin 21-17 / 21-15 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 66 27
Round 1 16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah W.O. XU Chen / MA Jin 4 0
Round 1 10 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET W.O. TANG Chun Man / NG Wing Yung - 0
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / Mingtian FU 225 24
Round 2 24 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 21-17 / 16-21 / 21-16 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21 59
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-18 Andrew ELLIS / Lauren SMITH 75 29
Round 2 5 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 22-20 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 15 45
Round 2 9 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 21-16 / 21-19 Max SCHWENGER / Carla NELTE 49 27
Round 2 16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-18 / 21-17 CHAI Biao / TANG Jinhua 106 32
Round 2 10 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-17 / 21-18 WONG Wai Hong / CHAN Hung Yung 182 41
Round 2 58 LIU Cheng / BAO Yixin 21-14 / 14-21 / 21-17 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 327 43
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 17-21 / 21-10 / 22-20 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 24 64
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 38
Quarter-final 16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-12 / 18-21 / 21-17 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 9 52
Quarter-final 58 LIU Cheng / BAO Yixin 21-15 / 22-20 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 10 29
Semi-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-16 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 38
Semi-final 58 LIU Cheng / BAO Yixin 17-21 / 21-10 / 23-21 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16 54
Final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 24-22 LIU Cheng / BAO Yixin 58 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 75 15 50.0% 2755 91.83 00:43:14 2.12 4 13.3%
MS 29 69 11 37.9% 2486 85.72 00:44:48 1.91 5 17.2%
WD 30 65 5 16.7% 2312 77.07 00:36:18 2.12 2 6.7%
WS 30 70 10 33.3% 2544 84.8 00:42:56 1.98 6 20.0%
XD 29 70 12 41.4% 2641 91.07 00:41:37 2.19 3 10.3%
Total 148 349 53 35.8% 12738 86.07 00:41:45 2.06 20 13.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
England 10 4 71.4%
China 39 16 70.9%
Malaysia 8 4 66.7%
Denmark 9 5 64.3%
Indonesia 25 18 58.1%
Korea 12 9 57.1%
Austria 1 1 50.0%
Japan 19 20 48.7%
Hong Kong 24 27 47.1%
Thailand 11 15 42.3%
Germany 8 12 40.0%
Russia 4 6 40.0%
Chinese Taipei 9 15 37.5%
Singapore 7 13 35.0%
Canada 2 4 33.3%
Netherlands 1 2 33.3%
India 2 9 18.2%
Macau 1 7 12.5%
U.S.A. 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
New Zealand 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11