Benin International  

Tournament Name: Benin International 2021
Tournament Dates: 18/08/2021-21/08/2021
Location: Benin, Cotonou
Category: Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Gideon BABALOLA / Habeeb Temitope BELLO Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN
MS AMAN FAROGH SANJAY , Dmitriy PANARIN
WD Demi BOTHA / Deidre LAURENS Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER
WS Johanita SCHOLTZ Deidre LAURENS
XD Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS Cameron COETZER / Amy ACKERMAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 637 Ahmad ABDUL-SAMAD / Kelvin Evans ALFOUS 21-10 / 21-13 Senakpon Carlos BOSSOUVI / Roman RAZAKI - 23
Round 1 - Caden KAKORA / Robert WHITE 21-3 / 21-8 Jean-Marc Vianney AGOSSOUWI / Jules Francklin NAHOUENOU - 15
Round 1 - Ruan SNYMAN / Robert SUMMERS 21-5 / 21-4 Fadh AROGOUN / Alex Revelie Djinin SAH - 18
Round 1 - Ebenezer KORAMPONG / Samuel LAMPTEY 21-7 / 21-17 Romeo HAMBADA / Gedeon MONTCHO 1110 20
Round 1 - Carin Toudonou Rojuel ASSOGBA / Jaures BADOU 21-13 / 21-17 Issoufou HAMADOU / Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU - 27
Round 1 - Preferet ADOMAHOU / Carlos Miguel Codjo KPANOU 21-9 / 21-6 Mohamadi OUEDRAOGO / Aboul Fatao TAPSOBA - 20
Round 1 - Ruddock QUARCOO / Aaron TAMAKLOE 21-2 / 21-4 Blaise Awolabi EFFOUYEMI / Alhassane SONGOMA - 28
Round 1 - Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN 21-5 / 21-7 Desire ANAGONOU / Narcisse DJOSSOU - 19
Round 1 - Emmanuel AMOAKO / Elvis OSEI 21-6 / 21-9 Yann Vital ABISSI / Elise ASSIGBE - 20
Round 1 - Raoul Charbel KODJO / Henri Joel KOMADADI W.O. Jason MANN / Dillan Kyle SCHAAP - 0
Round 2 218 Gideon BABALOLA / Habeeb Temitope BELLO 21-17 / 21-19 Ahmad ABDUL-SAMAD / Kelvin Evans ALFOUS 637 30
Round 2 - Caden KAKORA / Robert WHITE 21-4 / 21-5 Godson DOSSA / Julien Wadoud TOTIN - 17
Round 2 - Ruan SNYMAN / Robert SUMMERS 21-12 / 21-7 Gbenoukpo Sebastiano DEGBE / Tobiloba OYEWOLE 301 24
Round 2 - Ebenezer KORAMPONG / Samuel LAMPTEY 21-11 / 21-14 Carin Toudonou Rojuel ASSOGBA / Jaures BADOU - 23
Round 2 - Ruddock QUARCOO / Aaron TAMAKLOE 21-16 / 21-11 Preferet ADOMAHOU / Carlos Miguel Codjo KPANOU - 24
Round 2 - Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN 21-16 / 21-12 Carlos Charles AHOUANGASSI / Oswald Ash FANO-DOSH 637 26
Round 2 - Emmanuel AMOAKO / Elvis OSEI 21-7 / 21-7 Peniel Degnon DE-DRAVO / Seto Priskero KIKI - 25
Round 2 267 Cameron COETZER / Jarred ELLIOTT 21-6 / 21-6 Raoul Charbel KODJO / Henri Joel KOMADADI - 16
Quarter-final 218 Gideon BABALOLA / Habeeb Temitope BELLO 19-21 / 21-17 / 21-18 Caden KAKORA / Robert WHITE - 39
Quarter-final - Ruan SNYMAN / Robert SUMMERS 21-11 / 21-13 Ebenezer KORAMPONG / Samuel LAMPTEY - 24
Quarter-final - Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN 21-17 / 21-13 Ruddock QUARCOO / Aaron TAMAKLOE - 25
Quarter-final 267 Cameron COETZER / Jarred ELLIOTT 21-12 / 21-14 Emmanuel AMOAKO / Elvis OSEI - 20
Semi-final 218 Gideon BABALOLA / Habeeb Temitope BELLO 23-21 / 21-13 Ruan SNYMAN / Robert SUMMERS - 45
Semi-final - Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN 17-21 / 21-17 / 21-16 Cameron COETZER / Jarred ELLIOTT 267 59
Final 218 Gideon BABALOLA / Habeeb Temitope BELLO 21-18 / 21-17 Daniel STEYN / Bongani VON BODENSTEIN - 30
MS (qual)
Round 1 - Senakpon Carlos BOSSOUVI W.O. Ahmad ABDUL-SAMAD 1669 0
Round 1 - Seto Priskero KIKI 16-21 / 21-17 / 23-21 Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU - 38
Round 1 1917 Romeo HAMBADA 21-11 / 21-11 Desire ANAGONOU - 20
Round 1 - Samuel LAMPTEY 21-3 / 21-14 Alex Revelie Djinin SAH 1917 23
Round 1 1669 Emmanuel AMOAKO 21-10 / 21-3 Blaise EFFOUYEMI - 21
Round 1 - Narcisse DJOSSOU W.O. Kavin Thangam KAVIN - 0
Round 1 - Ruddock QUARCOO 21-19 / 21-8 Carlos Miguel Codjo KPANOU 1917 28
Round 1 - Daniel STEYN 21-15 / 21-9 Peniel Degnon DE-DRAVO - 37
Round 1 - Dillan Kyle SCHAAP 21-4 / 21-17 Regis SOUKOU - 21
Round 1 - Aboul Fatao TAPSOBA 21-13 / 22-20 Raoul Charbel KODJO 1917 25
Round 1 - Godson DOSSA W.O. R.Vikash Prabhu . - 0
Round 1 1917 Julien Wadoud TOTIN 21-7 / 21-19 Elise ASSIGBE - 23
Round 1 - Mohamadi OUEDRAOGO 19-21 / 23-21 / 21-16 Yann Vital ABISSI - 35
Round 1 - Aaron TAMAKLOE 21-9 / 21-6 Jules Francklin NAHOUENOU 1917 25
Round 1 - Jaures BADOU 21-11 / 21-8 Issoufou HAMADOU - 18
Round 1 - Alhassane SONGOMA W.O. Jean-Marc Vianney AGOSSOUWI 1669 0
Round 2 - Senakpon Carlos BOSSOUVI 21-15 / 21-10 Seto Priskero KIKI - 24
Round 2 - Samuel LAMPTEY 21-14 / 21-16 Romeo HAMBADA 1917 35
Round 2 1669 Emmanuel AMOAKO 21-11 / 21-11 Narcisse DJOSSOU - 21
Round 2 - Daniel STEYN 21-12 / 21-12 Ruddock QUARCOO - 22
Round 2 - Dillan Kyle SCHAAP 21-7 / 21-13 Aboul Fatao TAPSOBA - 23
Round 2 1917 Julien Wadoud TOTIN 21-15 / 21-15 Godson DOSSA - 22
Round 2 - Aaron TAMAKLOE 21-9 / 21-11 Mohamadi OUEDRAOGO - 18
Round 2 - Jaures BADOU 21-11 / 21-12 Alhassane SONGOMA - 19
MS
Round 1 845 Robert WHITE 21-15 / 21-18 Camilo BORST 243 29
Round 1 1478 Sola ABIODUN 21-7 / 21-8 Gbenoukpo Sebastiano DEGBE 815 17
Round 1 518 Caden KAKORA 21-5 / 21-7 Jean-Marc Vianney AGOSSOUWI 1669 14
Round 1 - Aaron TAMAKLOE 21-14 / 19-21 / 21-8 Carlos Charles AHOUANGASSI 1345 34
Round 1 258 Habeeb Temitope BELLO 21-9 / 21-9 Daniel STEYN - 20
Round 1 616 AMAN FAROGH SANJAY , 21-6 / 21-7 Josaphate KOGNANOU 935 14
Round 1 299 Robert SUMMERS 21-1 / 21-10 Carin Toudonou Rojuel ASSOGBA 1345 20
Round 1 - Samuel LAMPTEY 21-16 / 21-17 Roman RAZAKI 1130 26
Round 1 431 Gideon BABALOLA 21-4 / 21-8 Gedeon MONTCHO 1345 16
Round 1 415 Bongani VON BODENSTEIN 21-17 / 21-8 Emmanuel AMOAKO 1669 24
Round 1 935 Oswald Ash FANO-DOSH 22-20 / 21-12 Jaures BADOU - 23
Round 1 273 Ruan SNYMAN 21-8 / 21-11 Preferet ADOMAHOU 935 25
Round 1 1449 Kelvin Evans ALFOUS 21-7 / 21-13 Tobiloba OYEWOLE 635 19
Round 1 294 Dmitriy PANARIN 21-4 / 21-3 Julien Wadoud TOTIN 1917 15
Round 1 - Dillan Kyle SCHAAP 21-4 / 21-5 Henri Joel KOMADADI 1345 14
Round 1 1669 Ahmad ABDUL-SAMAD 21-18 / 21-10 Senakpon Carlos BOSSOUVI - 31
Round 2 845 Robert WHITE 21-13 / 21-19 Sola ABIODUN 1478 45
Round 2 518 Caden KAKORA 21-16 / 21-18 Aaron TAMAKLOE - 50
Round 2 616 AMAN FAROGH SANJAY , 21-12 / 21-17 Habeeb Temitope BELLO 258 48
Round 2 299 Robert SUMMERS 21-5 / 21-14 Samuel LAMPTEY - 31
Round 2 431 Gideon BABALOLA 19-21 / 21-16 / 21-15 Bongani VON BODENSTEIN 415 54
Round 2 273 Ruan SNYMAN 21-15 / 21-10 Oswald Ash FANO-DOSH 935 31
Round 2 294 Dmitriy PANARIN 21-14 / 21-13 Kelvin Evans ALFOUS 1449 29
Round 2 1669 Ahmad ABDUL-SAMAD 21-15 / 21-17 Dillan Kyle SCHAAP - 45
Quarter-final 845 Robert WHITE 21-15 / 21-19 Caden KAKORA 518 27
Quarter-final 616 AMAN FAROGH SANJAY , 21-18 / 21-12 Robert SUMMERS 299 32
Quarter-final 273 Ruan SNYMAN 21-8 / 21-19 Gideon BABALOLA 431 35
Quarter-final 294 Dmitriy PANARIN 21-9 / 21-8 Ahmad ABDUL-SAMAD 1669 28
Semi-final 616 AMAN FAROGH SANJAY , 21-18 / 21-16 Robert WHITE 845 27
Semi-final 294 Dmitriy PANARIN 21-11 / 21-8 Ruan SNYMAN 273 31
Final 616 AMAN FAROGH SANJAY , 21-13 / 21-17 Dmitriy PANARIN 294 35
WD
Round 1 - Gloria NYAME / Rachael QUARCOO 21-11 / 21-11 Peemann KAUR / Nadjalath Mistoura MADOUGOU - 20
Round 1 - Kadidjata DIALLO / Carine OUEDRAOGO 21-4 / 21-12 Olougbemiga Emmanuelle ATCHADE / Gabriela HONFO - 16
Round 1 - Prospera NANTUO / Cindy TORNYENYOR 21-11 / 21-15 Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU / Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU - 22
Quarter-final - Adjele Joeline DEGBEY / Pernelle FABOSSOU 9-21 / 21-14 / 21-16 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE / Maeva Princia Gertrude ANAMBA 531 40
Quarter-final - Demi BOTHA / Deidre LAURENS 21-10 / 21-2 Gloria NYAME / Rachael QUARCOO - 16
Quarter-final - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 21-3 / 21-5 Kadidjata DIALLO / Carine OUEDRAOGO - 14
Quarter-final - Prospera NANTUO / Cindy TORNYENYOR 18-21 / 21-17 / 21-10 Hilary Ornelia Bignon FABOSSOU / Floriane KPOGBEMABOU 584 41
Semi-final - Demi BOTHA / Deidre LAURENS 21-11 / 21-8 Adjele Joeline DEGBEY / Pernelle FABOSSOU - 22
Semi-final - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 21-9 / 21-10 Prospera NANTUO / Cindy TORNYENYOR - 19
Final - Demi BOTHA / Deidre LAURENS 21-16 / 21-19 Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER - 30
WS
Round 1 442 Amy ACKERMAN 21-4 / 21-5 Peemann KAUR 834 16
Round 1 - Carine OUEDRAOGO 21-16 / 21-19 Nadjalath Mistoura MADOUGOU - 30
Round 1 557 Prospera NANTUO 15-21 / 21-11 / 21-16 Floriane KPOGBEMABOU 570 24
Round 1 - Kadidjata DIALLO 15-21 / 21-18 / 21-15 Anna Gladys AKAKPO 1120 40
Round 1 656 Adjele Joeline DEGBEY 21-15 / 21-10 Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU 834 37
Round 1 656 Maeva Princia Gertrude ANAMBA 21-14 / 21-13 Hilary Ornelia Bignon FABOSSOU 656 27
Round 1 624 Xena ARISA 21-5 / 21-12 Carolle SONDE - 21
Round 1 487 Ashilu Lois MAKIR 21-8 / 21-11 Gabriela HONFO - 20
Round 1 484 Diane OLIVIER 21-5 / 21-0 Olougbemiga Emmanuelle ATCHADE 834 15
Round 1 656 Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU 21-13 / 15-21 / 22-20 Rachael QUARCOO - 36
Round 1 - Gloria NYAME 21-5 / 21-5 Gracia AKAPKO - 18
Round 1 834 Pernelle FABOSSOU 13-21 / 21-11 / 21-15 Cindy TORNYENYOR - 35
Round 2 190 Johanita SCHOLTZ 21-15 / 21-16 Amy ACKERMAN 442 27
Round 2 557 Prospera NANTUO 21-12 / 21-5 Carine OUEDRAOGO - 26
Round 2 - Kadidjata DIALLO W.O. S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN 346 0
Round 2 656 Adjele Joeline DEGBEY 21-12 / 21-19 Maeva Princia Gertrude ANAMBA 656 25
Round 2 487 Ashilu Lois MAKIR 18-21 / 21-8 / 21-14 Xena ARISA 624 38
Round 2 401 Deidre LAURENS 21-14 / 21-15 Diane OLIVIER 484 26
Round 2 656 Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU 21-13 / 21-5 Gloria NYAME - 17
Round 2 298 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 21-16 / 21-6 Pernelle FABOSSOU 834 30
Quarter-final 190 Johanita SCHOLTZ 21-5 / 21-8 Prospera NANTUO 557 15
Quarter-final 656 Adjele Joeline DEGBEY 21-6 / 21-10 Kadidjata DIALLO - 20
Quarter-final 401 Deidre LAURENS 21-10 / 21-15 Ashilu Lois MAKIR 487 31
Quarter-final 298 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 21-1 / 21-9 Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU 656 38
Semi-final 190 Johanita SCHOLTZ 21-4 / 21-7 Adjele Joeline DEGBEY 656 19
Semi-final 401 Deidre LAURENS 21-15 / 21-15 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 298 31
Final 190 Johanita SCHOLTZ 21-11 / 21-10 Deidre LAURENS 401 24
XD
Round 1 - Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS 21-9 / 21-5 Romeo HAMBADA / Nadjalath Mistoura MADOUGOU - 20
Round 1 - Gbenoukpo Sebastiano DEGBE / Gracia AKAPKO W.O. S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN / S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN - 0
Round 1 - Aaron TAMAKLOE / Gloria NYAME 21-13 / 21-19 Aboul Fatao TAPSOBA / Kadidjata DIALLO - 24
Round 1 - Robert WHITE / Diane OLIVIER 21-8 / 21-5 Jaures BADOU / Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU - 17
Round 1 - Ahmad ABDUL-SAMAD / Cindy TORNYENYOR 21-13 / 21-13 Carlos Charles AHOUANGASSI / Adjele Joeline DEGBEY - 21
Round 1 - Sola ABIODUN / Ashilu Lois MAKIR 21-14 / 21-8 Carlos Miguel Codjo KPANOU / Hilary Ornelia Bignon FABOSSOU - 27
Round 1 - Carin Toudonou Rojuel ASSOGBA / Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU 21-18 / 21-10 Mohamadi OUEDRAOGO / Carine OUEDRAOGO - 24
Round 2 683 Oswald Ash FANO-DOSH / Pernelle FABOSSOU 21-6 / 21-7 Narcisse DJOSSOU / Gabriela HONFO - 20
Round 2 - Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS W.O. Jason MANN / Demi BOTHA - 0
Round 2 1172 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 21-13 / 21-5 Gbenoukpo Sebastiano DEGBE / Gracia AKAPKO - 17
Round 2 - Aaron TAMAKLOE / Gloria NYAME 21-17 / 21-18 Senakpon Carlos BOSSOUVI / Xena ARISA - 29
Round 2 - Robert WHITE / Diane OLIVIER 21-7 / 21-4 Gedeon MONTCHO / Peemann KAUR - 16
Round 2 - Ahmad ABDUL-SAMAD / Cindy TORNYENYOR 21-12 / 21-12 Julien Wadoud TOTIN / Olougbemiga Emmanuelle ATCHADE 1172 21
Round 2 - Cameron COETZER / Amy ACKERMAN 21-10 / 21-11 Sola ABIODUN / Ashilu Lois MAKIR - 23
Round 2 840 Preferet ADOMAHOU / Floriane KPOGBEMABOU 18-21 / 21-17 / 21-12 Carin Toudonou Rojuel ASSOGBA / Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU - 50
Quarter-final - Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS 21-13 / 21-7 Oswald Ash FANO-DOSH / Pernelle FABOSSOU 683 35
Quarter-final 1172 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 21-15 / 21-11 Aaron TAMAKLOE / Gloria NYAME - 14
Quarter-final - Robert WHITE / Diane OLIVIER 21-7 / 21-16 Ahmad ABDUL-SAMAD / Cindy TORNYENYOR - 18
Quarter-final - Cameron COETZER / Amy ACKERMAN 21-9 / 21-9 Preferet ADOMAHOU / Floriane KPOGBEMABOU 840 20
Semi-final - Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS 21-14 / 21-6 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 1172 40
Semi-final - Cameron COETZER / Amy ACKERMAN 21-19 / 21-13 Robert WHITE / Diane OLIVIER - 26
Final - Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS 21-17 / 22-20 Cameron COETZER / Amy ACKERMAN - 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 50 2 8.3% 1620 67.5 00:25:42 2.63 0 0.0%
MS 31 64 2 6.5% 2112 68.13 00:28:41 2.38 0 0.0%
WD 10 22 2 20.0% 703 70.3 00:24:00 2.93 0 0.0%
WS 26 57 5 19.2% 1836 70.62 00:26:23 2.68 0 0.0%
XD 20 41 1 5.0% 1342 67.1 00:24:45 2.71 0 0.0%
Total 111 234 12 10.8% 7613 68.59 00:26:22 2.6 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 5 0 100.0%
Kazakhstan 4 1 80.0%
South Africa 51 17 75.0%
Nigeria 11 5 68.8%
Ghana 27 14 65.8%
Cameroon 3 3 50.0%
Burkina Faso 2 2 50.0%
Benin 18 53 25.4%
10 35 22.2%
Germany 0 1 0.0%

Category: