Finnish International Junior Championships  

Tournament Name: FZ FORZA Finnish Junior 2021
Tournament Dates: 29/10/2021-31/10/2021
Location: Finland, Espoo
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 JUSTIN HOH Shou Wei / Zhen Yi ONG M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG
MS - U19 Yohanes Saut MARCELLYNO Alwi FARHAN
WD - U19 Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS
WS - U19 Ester Nurumi Tri WARDOYO Siti Sarah AZZAHRA
XD - U19 Vin Sean WONG / Zhing Yi TAN Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Thomas BARTH / Andreas HOLMEDAL 21-19 / 21-12 Samu KAASINEN / Toivo POHJANPALO - 26
Round 1 U19 - Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ 21-19 / 21-14 Mio MOLIN / Victor MORSKOGEN - 22
Round 1 U19 - Andre IRPOLA / Daniel STRÖM 21-9 / 21-5 Lari JUKARAINEN / Eemeli VALKONEN - 20
Round 1 U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Robin JÄNTTI 21-11 / 21-16 Elliot GRAHN / Edvard HYLANDER - 22
Round 1 U19 - Scott GUILDEA / Vincent PONTANOSA 21-15 / 11-21 / 21-14 Patrik DAHNELL / Rasmus SÖRLIN - 48
Round 2 U19 - Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT W.O. Rasmus ANDERSSON / Aleksi MÄKI - 0
Round 2 U19 - Helmer ANDERSSON / Alex HÖRNLUND 22-20 / 21-18 Thomas BARTH / Andreas HOLMEDAL - 24
Round 2 U19 - M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 21-18 / 21-19 Blake HOANG / Samuel JONES - 35
Round 2 U19 - Apiluk GATERAHONG / Phooriwat WATTANAPHONPAISARN 21-17 / 21-12 Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ - 21
Round 2 U19 - Andre IRPOLA / Daniel STRÖM 21-17 / 21-19 Matthew CHEUNG / Erik LI - 28
Round 2 U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Robin JÄNTTI 21-13 / 20-22 / 21-13 Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK - 40
Round 2 U19 - Scott GUILDEA / Vincent PONTANOSA 21-19 / 21-12 Zafir EMRAN / Elias VUOLLET - 34
Round 2 U19 - JUSTIN HOH Shou Wei / Zhen Yi ONG 21-11 / 21-12 Eliel MELLERI / Niilo NYQVIST - 19
Quarter-final U19 - Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT 21-10 / 21-7 Helmer ANDERSSON / Alex HÖRNLUND - 20
Quarter-final U19 - M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 21-14 / 21-12 Apiluk GATERAHONG / Phooriwat WATTANAPHONPAISARN - 25
Quarter-final U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Robin JÄNTTI 21-18 / 21-14 Andre IRPOLA / Daniel STRÖM - 25
Quarter-final U19 - JUSTIN HOH Shou Wei / Zhen Yi ONG 21-16 / 21-8 Scott GUILDEA / Vincent PONTANOSA - 22
Semi-final U19 - M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG 21-19 / 12-21 / 23-21 Muhammad Rayhan Nur FADILLAH / Rahmat HIDAYAT - 54
Semi-final U19 - JUSTIN HOH Shou Wei / Zhen Yi ONG 25-23 / 21-13 Ananda Galvani DANISWARA / Robin JÄNTTI - 28
Final U19 - JUSTIN HOH Shou Wei / Zhen Yi ONG 23-21 / 17-21 / 21-18 M FAZRIQ Mohamad Razif / Vin Sean WONG - 54
MS
Round 1 U19 - Erik LI 22-20 / 21-15 Daniel STRÖM - 29
Round 1 U19 - Andre IRPOLA 21-23 / 22-20 / 21-16 Andreas HOLMEDAL - 47
Round 1 U19 - Robin SCHMALZ 21-17 / 21-16 Tom ROSLIN - 26
Round 1 U19 - Rasmus SÖRLIN 21-14 / 22-20 Baptiste ROLIN - 24
Round 1 U19 - Blake HOANG W.O. Aleksi MÄKI - 0
Round 1 U19 - Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN 21-12 / 21-12 Eemi TOIVANEN - 21
Round 1 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-10 / 21-5 Edvard HYLANDER - 23
Round 1 U19 - Victor MORSKOGEN 21-14 / 17-21 / 21-18 Rasmus ANDERSSON - 48
Round 1 U19 - Anton BERIK 21-14 / 17-21 / 21-15 Deepak PILLAI - 37
Round 1 U19 - Patrik DAHNELL W.O. Michael PANG - 0
Round 1 U19 - Scott GUILDEA 21-6 / 21-12 Eemeli VALKONEN - 17
Round 1 U19 - Elliot GRAHN 21-23 / 21-8 / 24-22 Zafir EMRAN - 37
Round 1 U19 - Mio MOLIN 12-21 / 21-13 / 22-20 Vincent PONTANOSA - 43
Round 1 U19 - Alwi FARHAN W.O. Charlie CASTLE - 0
Round 1 U19 - Helmer ANDERSSON 21-10 / 21-13 Aleksi TOIVIO - 22
Round 1 U19 - Eliel MELLERI 21-18 / 21-11 Alex HÖRNLUND - 28
Round 1 U19 - Hector REBETZ 14-21 / 21-16 / 23-21 Samu KAASINEN - 40
Round 1 U19 - Toivo POHJANPALO 21-14 / 14-21 / 25-23 Thomas BARTH - 40
Round 1 U19 - Matthew CHEUNG W.O. Kim LINELL - 0
Round 1 U19 - Niilo NYQVIST 21-13 / 21-13 Harry JONES - 28
Round 1 U19 - Adarsh PALANI KUMAR 21-8 / 21-7 Lari JUKARAINEN - 21
Round 1 U19 - Ananda Galvani DANISWARA 19-21 / 21-9 / 21-12 Venkata Uneeth Krishna BHIMAVARAPU - 37
Round 2 U19 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-9 / 21-12 Erik LI - 23
Round 2 U19 - Andre IRPOLA 21-14 / 8-21 / 29-27 Jesse SIILASMAA - 45
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK 21-11 / 21-14 Robin SCHMALZ - 21
Round 2 U19 - Blake HOANG 21-16 / 21-19 Rasmus SÖRLIN - 26
Round 2 U19 - Tauri KILK 21-14 / 21-16 Sanjeevi PADMANABHAN VASUDEVAN - 28
Round 2 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-8 / 21-7 Victor MORSKOGEN - 18
Round 2 U19 - Aaron BAI 24-22 / 21-5 Anton BERIK - 30
Round 2 U19 - Patrik DAHNELL 14-21 / 22-20 / 22-20 Scott GUILDEA - 45
Round 2 U19 - Mio MOLIN 21-19 / 21-15 Elliot GRAHN - 24
Round 2 U19 - Alwi FARHAN 21-7 / 21-10 Mario KIRISMA - 23
Round 2 U19 - Eliel MELLERI 21-18 / 21-10 Helmer ANDERSSON - 29
Round 2 U19 - Hector REBETZ 21-13 / 19-21 / 21-9 Rannar ZIRK - 36
Round 2 U19 - Matthew CHEUNG 21-17 / 21-8 Toivo POHJANPALO - 27
Round 2 U19 - Zhen Yi ONG 21-10 / 21-16 Niilo NYQVIST - 29
Round 2 U19 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-11 / 21-11 Adarsh PALANI KUMAR - 30
Round 2 U19 - Ananda Galvani DANISWARA 21-19 / 7-21 / 21-11 M FAZRIQ Mohamad Razif - 50
Round 3 U19 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-16 / 21-6 Andre IRPOLA - 31
Round 3 U19 - Blake HOANG 13-21 / 21-13 / 21-12 Oskar MÄNNIK - 35
Round 3 U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-11 / 21-14 Tauri KILK - 28
Round 3 U19 - Aaron BAI 21-16 / 21-12 Patrik DAHNELL - 25
Round 3 U19 - Alwi FARHAN 21-8 / 21-7 Mio MOLIN - 23
Round 3 U19 - Eliel MELLERI 21-14 / 21-8 Hector REBETZ - 26
Round 3 U19 - Zhen Yi ONG 21-10 / 21-4 Matthew CHEUNG - 24
Round 3 U19 - Bodhi Ratana Teja GOTAMA 21-17 / 21-15 Ananda Galvani DANISWARA - 30
Quarter-final U19 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-10 / 21-11 Blake HOANG - 29
Quarter-final U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-4 / 21-10 Aaron BAI - 23
Quarter-final U19 - Alwi FARHAN 21-13 / 21-15 Eliel MELLERI - 33
Quarter-final U19 - Zhen Yi ONG 21-13 / 21-16 Bodhi Ratana Teja GOTAMA - 40
Semi-final U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-14 / 21-16 JUSTIN HOH Shou Wei - 38
Semi-final U19 - Alwi FARHAN 21-11 / 17-21 / 21-17 Zhen Yi ONG - 62
Final U19 - Yohanes Saut MARCELLYNO 21-14 / 21-14 Alwi FARHAN - 39
WD
Round 1 U19 - Elin ÖHLING / Elin RYBERG 21-14 / 21-9 Katriin JAGOMÄGI / Marelle SALU - 22
Round 1 U19 - Jessica ALLEN / Sophie WATSON 21-16 / 21-9 Maja BERGSTRÖM / Emma HÖRNLUND - 24
Round 1 U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-12 / 21-11 Lilli LAURI / Heidi PURO - 20
Round 1 U19 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ W.O. Nethania IRAWAN / Febi SETIANINGRUM - 0
Round 1 U19 - Lisa CURTIN / Sophia NOBLE 21-16 / 19-21 / 21-17 Sarah ASFAR / Nella NYQVIST - 44
Round 1 U19 - Pihla MÄKELÄ / Helena SANTALAHTI 21-10 / 21-7 Andra Mai HOOP / Marian LAUR - 16
Round 1 U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-8 / 21-8 Alice MOLIN / Freja STRÖMBERG - 19
Quarter-final U19 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 13-21 / 21-14 / 21-17 Elin ÖHLING / Elin RYBERG - 36
Quarter-final U19 - Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA 21-11 / 21-12 Jessica ALLEN / Sophie WATSON - 25
Quarter-final U19 - Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 21-17 / 21-17 Lisa CURTIN / Sophia NOBLE - 30
Quarter-final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-9 / 21-8 Pihla MÄKELÄ / Helena SANTALAHTI - 21
Semi-final U19 - Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS 23-21 / 21-17 Savira Nurul HUSNIA / Kelly LARISSA - 38
Semi-final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-12 / 21-16 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ - 30
Final U19 - Meilysa Trisas PUSPITA SARI / Rachel Allessya ROSE 21-11 / 21-15 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS - 26
WS
Round 1 U19 - Bilqis PRASISTA 21-9 / 21-6 Lilli LAURI - 18
Round 1 U19 - Khushi HARAKAMANI 21-11 / 21-17 Sophie WATSON - 23
Round 1 U19 - Sophia NOBLE 21-8 / 21-13 Petra MAIXNEROVÁ - 23
Round 1 U19 - Tasya FARAHNAILAH 21-10 / 21-13 Jessica ALLEN - 23
Round 1 U19 - Karla HENRY W.O. Ashwati NAIR - 0
Round 1 U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-9 / 21-5 Marian LAUR - 15
Round 1 U19 - Ramona ÜPRUS 21-16 / 16-21 / 21-19 Heidi PURO - 35
Round 1 U19 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-16 / 21-8 Maja BERGSTRÖM - 25
Round 1 U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-8 / 22-20 Andra Mai HOOP - 19
Round 1 U19 - Lucie KRULOVÁ 21-9 / 21-12 Marelle SALU - 22
Round 1 U19 - Nella NYQVIST 21-15 / 21-19 Lisa CURTIN - 35
Round 1 U19 - Elin ÖHLING 21-18 / 21-13 Sarah ASFAR - 24
Round 1 U19 - Thea ROSLIN 21-5 / 21-18 Katriin JAGOMÄGI - 18
Round 1 U19 - Pihla MÄKELÄ W.O. Learna HERKES - 0
Round 1 U19 - Catlyn KRUUS 23-21 / 21-16 Elin RYBERG - 27
Round 2 U19 - Bilqis PRASISTA 21-14 / 21-13 Zhing Yi TAN - 31
Round 2 U19 - Sophia NOBLE 21-19 / 21-7 Khushi HARAKAMANI - 27
Round 2 U19 - Tasya FARAHNAILAH 21-9 / 21-8 Karla HENRY - 21
Round 2 U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-8 / 21-7 Ramona ÜPRUS - 19
Round 2 U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-15 / 19-21 / 21-16 Sirada ROONGPIBOONSOPIT - 55
Round 2 U19 - Nella NYQVIST 21-8 / 21-18 Lucie KRULOVÁ - 21
Round 2 U19 - Elin ÖHLING 21-19 / 21-11 Thea ROSLIN - 30
Round 2 U19 - Catlyn KRUUS 21-11 / 21-16 Pihla MÄKELÄ - 20
Quarter-final U19 - Bilqis PRASISTA 21-12 / 21-13 Sophia NOBLE - 28
Quarter-final U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-10 / 15-21 / 21-13 Tasya FARAHNAILAH - 58
Quarter-final U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-19 / 21-17 Nella NYQVIST - 28
Quarter-final U19 - Catlyn KRUUS 21-14 / 21-12 Elin ÖHLING - 23
Semi-final U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-10 / 15-21 / 21-18 Bilqis PRASISTA - 49
Semi-final U19 - Siti Sarah AZZAHRA 21-6 / 21-13 Catlyn KRUUS - 20
Final U19 - Ester Nurumi Tri WARDOYO 21-14 / 21-12 Siti Sarah AZZAHRA - 32
XD
Round 1 U19 - Tom ROSLIN / Elin ÖHLING 21-18 / 21-14 Toivo POHJANPALO / Pihla MÄKELÄ - 21
Round 1 U19 - Scott GUILDEA / Sophia NOBLE 21-13 / 21-9 Patrik DAHNELL / Freja STRÖMBERG - 20
Round 1 U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA 21-18 / 24-22 Rasmus SÖRLIN / Emma HÖRNLUND - 26
Round 1 U19 - Mio MOLIN / Alice MOLIN 22-20 / 21-16 Anton BERIK / Marelle SALU - 24
Round 1 U19 - Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP 21-16 / 21-14 Samirul MUHIT / Lilli LAURI - 21
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-9 / 21-10 Erik LI / Heidi PURO - 20
Round 2 U19 - Tom ROSLIN / Elin ÖHLING 21-17 / 27-25 Helmer ANDERSSON / Maja BERGSTRÖM - 25
Round 2 U19 - Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-11 / 21-9 Rasmus ANDERSSON / Helena SANTALAHTI - 20
Round 2 U19 - Eliel MELLERI / Nella NYQVIST 21-11 / 21-10 Scott GUILDEA / Sophia NOBLE - 21
Round 2 U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA 21-10 / 21-14 Baptiste ROLIN / Karla HENRY - 19
Round 2 U19 - Robin JÄNTTI / Sarah ASFAR 21-14 / 13-21 / 21-19 Mio MOLIN / Alice MOLIN - 41
Round 2 U19 - Adarsh PALANI KUMAR / Sophie WATSON 21-14 / 21-14 Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP - 23
Round 2 U19 - Vin Sean WONG / Zhing Yi TAN 21-11 / 21-15 Victor MORSKOGEN / Elin RYBERG - 20
Quarter-final U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-13 / 21-13 Tom ROSLIN / Elin ÖHLING - 26
Quarter-final U19 - Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-19 / 19-21 / 22-20 Eliel MELLERI / Nella NYQVIST - 47
Quarter-final U19 - Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA 21-19 / 19-21 / 21-14 Robin JÄNTTI / Sarah ASFAR - 38
Quarter-final U19 - Vin Sean WONG / Zhing Yi TAN 21-15 / 21-7 Adarsh PALANI KUMAR / Sophie WATSON - 19
Semi-final U19 - Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-15 / 23-21 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS - 30
Semi-final U19 - Vin Sean WONG / Zhing Yi TAN 21-17 / 21-13 Ananda Galvani DANISWARA / Oona TAPOLA - 25
Final U19 - Vin Sean WONG / Zhing Yi TAN 21-18 / 21-11 Apiluk GATERAHONG / Sirada ROONGPIBOONSOPIT - 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 42 4 21.1% 1520 80 00:29:51 2.68 0 0.0%
MS 49 112 14 28.6% 3901 79.61 00:31:23 2.54 1 2.0%
WD 13 28 2 15.4% 956 73.54 00:27:00 2.72 0 0.0%
WS 28 60 4 14.3% 2044 73 00:27:28 2.66 0 0.0%
XD 20 43 3 15.0% 1555 77.75 00:25:51 3.01 0 0.0%
Total 129 285 27 20.9% 9976 77.33 00:29:00 2.67 1 0.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 41 10 80.4%
Malaysia 17 5 77.3%
U.S.A. 2 1 66.7%
Thailand 5 3 62.5%
Ireland 7 7 50.0%
Great Britain 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Sweden 18 22 45.0%
Estonia 14 19 42.4%
Czech Republic 2 3 40.0%
Finland 10 20 33.3%
England 4 8 33.3%
Norway 1 3 25.0%
5 21 19.2%
India 0 1 0.0%
Belgium 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Yohanes Saut MARCELLYNO Alwi FARHAN 21-14 / 21-14
2019 Ethan ROSE Joakim OLDORFF 21-17 / 13-21 / 21-19
2018 Dennis KOPPEN Brian HOLTSCHKE 21-19 / 16-21 / 21-14
2017 Zach RUSS Brian HOLTSCHKE 21-12 / 21-10
2016 Nhat NGUYEN Jesper PAUL 11-5 / 11-3 / 11-8
2015 Rodion ALIMOV Mikhail LAVRIKOV 21-23 / 21-15 / 21-10
2014 Angus PEDERSEN Bernardo ATILANO 26-24 / 11-21 / 21-13
2013 Iikka HEINO Tanguy CITRON 21-19 / 14-13 Ret.
2012 Kalle KOLJONEN Iikka HEINO 21-18 / 21-10