European Championships  

Tournament Name: European Champs 1998 (I)
Tournament Dates: 25/04/1998-25/04/1998
Location: Bulgaria, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Simon ARCHER / Chris HUNT Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON
MS Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN
WD Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN Ann JORGENSEN / Majken VANGE
WS Camilla MARTIN Kelly MORGAN
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (55*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 15-13 / 15-8 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (53*) 0
Round 1 (31*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-8 / 15-6 Patrick BOONEN / David VANDEWINKEL (148*) 0
Round 1 (107*) Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS 15-2 / 15-0 Mert AYDOGMUS / Zafer SAHIN (517*) 0
Round 1 - Marcin BURZYNSKI / Damian PLAWECKI 15-11 / 15-11 Sydney LENGAGNE / David TOUPE (456*) 0
Round 1 (56*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-2 / 15-3 Maxim CARPENCO / Egor URSATII - 0
Round 1 (40*) Harald KOCH / Jurgen KOCH 17-14 / 10-15 Norbert VAN BARNEVELD / Jurgen VAN LEEUWEN (81*) 0
Round 1 (24*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 11-15 / 15-5 / 15-7 John Leung (Nigs-2002) / Richard VAUGHAN (594*) 0
Round 1 - Michail MIZIN / Dmitry MIZNIKOV 15-4 / 15-13 Sergej LEONOVIC / Heiki SORGE - 0
Round 1 - Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-7 / 15-2 Boris KESSOV / Ivan SOTIROV (64*) 0
Round 1 (63*) Morten BUNDGAARD / Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-1 / 15-3 Martins KAZEMAKS / Eduards LOZE (618*) 0
Round 2 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-1 / 18-14 Donal O`HALLORAN / Michael O`MEARA (537*) 0
Round 2 (55*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 15-3 / 15-4 Jan FROHLICH / Jan VONDRA (454*) 0
Round 2 (57*) Michael KECK / Christian MOHR 8-15 / 15-9 / 15-8 Vyatcheslav ROUDNITSKI / Vitali SHMAKOV (253*) 0
Round 2 (31*) Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST 15-1 / 15-4 Arsen KHACHATRYAN / Hayk MISAKYAN (1073*) 0
Round 2 (17*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-8 / 15-3 Vadim ITCKOV / Nikolaj NIKOLAENKO (475*) 0
Round 2 (107*) Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS 11-15 / 15-13 / 15-8 Chris DAVIES / Matthew HUGHES (90*) 0
Round 2 (22*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 16-17 / 15-7 / 18-15 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (36*) 0
Round 2 (56*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-7 / 18-14 Marcin BURZYNSKI / Damian PLAWECKI - 0
Round 2 (40*) Harald KOCH / Jurgen KOCH 15-7 / 9-15 / 18-17 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (24*) 0
Round 2 (42*) Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON 15-4 / 15-5 Pawel KACZYNSKI / Michal LOGOSZ - 0
Round 2 (14*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-10 / 15-12 Pascal BIRCHER / Arturo RUIZ (431*) 0
Round 2 - Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 15-3 / 15-3 Zsolt KOCSIS / Attila NAGY - 0
Round 2 (27*) Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND 15-3 / 15-2 Simon HAWLINA / Andrej POHAR (229*) 0
Round 2 (63*) Morten BUNDGAARD / Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-1 / 15-5 Daniel COJOCARU / Florin POSTEUCA - 0
Round 2 (20*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-7 Hugo RODRIGUES / Fernando SILVA (62*) 0
Round 2 - Michail MIZIN / Dmitry MIZNIKOV W.O. Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (69*) 0
Round 3 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-0 / 15-4 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (55*) 0
Round 3 (57*) Michael KECK / Christian MOHR 15-4 / 15-11 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (31*) 0
Round 3 (17*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-1 / 15-5 Jose Antonio CRESPO / Sergio LLOPIS (107*) 0
Round 3 (22*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 7-15 / 15-12 / 15-1 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (56*) 0
Round 3 (42*) Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON 15-4 / 15-3 Harald KOCH / Jurgen KOCH (40*) 0
Round 3 (14*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-4 / 15-6 Michail MIZIN / Dmitry MIZNIKOV - 0
Round 3 - Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV 13-15 / 15-9 / 15-12 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND (27*) 0
Round 3 (20*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-11 Morten BUNDGAARD / Remy MATTHEY DE L`ETANG (63*) 0
Quarter-final (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD 15-7 / 15-6 Michael KECK / Christian MOHR (57*) 0
Quarter-final (17*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-5 / 15-3 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (22*) 0
Quarter-final (42*) Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON 18-17 / 12-15 / 15-7 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (14*) 0
Quarter-final (20*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-3 Sergey MELNIKOV / Nikolaj ZUEV - 0
Semi-final (17*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-8 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Michael SOGAARD (7*) 0
Semi-final (20*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 10-15 / 15-10 / 15-10 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON (42*) 0
Final (17*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-3 / 15-3 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (20*) 0
MS
Round 1 (2*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 17-15 Vladislav DRUZCHENKO (193*) 0
Round 1 (240*) Michal LOGOSZ 15-9 / 15-6 Donal O`HALLORAN (1025*) 0
Round 1 (75*) Thomas WAPP 8-15 / 15-5 / 15-8 Jan VONDRA (351*) 0
Round 1 (243*) Victor MALJUTIN 15-12 / 17-15 Andrej POHAR (96*) 0
Round 1 (46*) Daniel ERIKSSON 15-13 / 15-2 Gerben BRUIJSTENS (54*) 0
Round 1 (45*) Pontus JANTTI 15-1 / 15-9 Jean-Frederic MASSIAS (94*) 0
Round 1 (551*) Konstantin DOBREV 15-9 / 15-11 Florin POSTEUCA (740*) 0
Round 1 (11*) Peter RASMUSSEN 15-1 / 15-1 Maxim CARPENCO - 0
Round 1 (95*) Craig ROBERTSON 9-15 / 15-13 / 15-11 Dmitry MIZNIKOV (178*) 0
Round 1 (33*) Dicky PALYAMA 15-5 / 15-6 Georgij (Egor) IZOTOV (955*) 0
Round 1 (69*) Fernando SILVA 15-3 / 15-2 Pawel KACZYNSKI (239*) 0
Round 1 (20*) Henrik BENGTSSON 15-2 / 9-15 / 15-5 Marek BUJAK (136*) 0
Round 1 (44*) Mark CONSTABLE 15-7 / 15-2 Nabil LASMARI (209*) 0
Round 1 (85*) Boris KESSOV 15-4 / 15-3 Mert AYDOGMUS (758*) 0
Round 1 (99*) John Leung (Nigs-2002) 15-4 / 15-1 Minas VOTSIS - 0
Round 1 (73*) Ilkka NYQVIST 15-4 / 15-12 Arsen KHACHATRYAN (1305*) 0
Round 1 (47*) Colin HAUGHTON 18-17 / 15-5 Bertrand GALLET (117*) 0
Round 1 (77*) Jurgen KOCH 15-2 / 15-11 Jim MAILER (333*) 0
Round 1 (25*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-8 Eduards LOZE (529*) 0
Round 1 (499*) Vadim ITCKOV 15-6 / 15-8 Michail MIZIN - 0
Round 1 (35*) Thomas JOHANSSON 15-17 / 15-8 / 15-2 Vyatcheslav ROUDNITSKI (980*) 0
Round 1 (115*) Mihail POPOV 15-7 / 15-6 Attila KOVACS (455*) 0
Round 1 (15*) Jeroen VAN DIJK 16-17 / 15-7 / 15-8 Morten BUNDGAARD (124*) 0
Round 1 (86*) Geraint LEWIS 15-7 / 15-7 Heiki SORGE (355*) 0
Round 1 (63*) Oliver PONGRATZ 15-3 / 15-9 Hans SPERRE (175*) 0
Round 1 (176*) Antti VIITIKKO 15-4 / 15-1 Sergej LEONOVIC (433*) 0
Round 1 (22*) Rikard MAGNUSSON 15-10 / 15-7 Ricardo FERNANDES (102*) 0
Round 1 (92*) Ruud KUIJTEN 15-9 / 15-12 Arturo RUIZ (98*) 0
Round 1 (110*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-10 / 11-15 / 15-7 Konstantin TATRANOV (65*) 0
Round 1 (49*) Robert NOCK 15-1 / 15-10 Leslie DEWART (512*) 0
Round 1 (4*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-6 Evgenij ISAKOV (944*) 0
Round 1 (152*) Chris DAVIES W.O. Darren J HALL (36*) 0
Round 2 (2*) Peter Hoeg GADE 15-6 / 15-7 Michal LOGOSZ (240*) 0
Round 2 (75*) Thomas WAPP 16-17 / 17-15 / 18-17 Victor MALJUTIN (243*) 0
Round 2 (46*) Daniel ERIKSSON 15-6 / 15-2 Chris DAVIES (152*) 0
Round 2 (45*) Pontus JANTTI 15-1 / 15-10 Konstantin DOBREV (551*) 0
Round 2 (11*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 15-3 Craig ROBERTSON (95*) 0
Round 2 (33*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-10 Fernando SILVA (69*) 0
Round 2 (44*) Mark CONSTABLE 15-2 / 15-11 Henrik BENGTSSON (20*) 0
Round 2 (85*) Boris KESSOV 15-13 / 13-15 / 15-3 John Leung (Nigs-2002) (99*) 0
Round 2 (47*) Colin HAUGHTON 10-15 / 15-10 / 15-13 Ilkka NYQVIST (73*) 0
Round 2 (25*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-8 Jurgen KOCH (77*) 0
Round 2 (35*) Thomas JOHANSSON 15-8 / 15-8 Vadim ITCKOV (499*) 0
Round 2 (15*) Jeroen VAN DIJK 15-7 / 15-4 Mihail POPOV (115*) 0
Round 2 (63*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-2 Geraint LEWIS (86*) 0
Round 2 (22*) Rikard MAGNUSSON 15-4 / 15-8 Antti VIITIKKO (176*) 0
Round 2 (92*) Ruud KUIJTEN 7-15 / 15-12 / 18-13 Jacek NIEDZWIEDZKI (110*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-8 Robert NOCK (49*) 0
Round 3 (2*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-5 Thomas WAPP (75*) 0
Round 3 (46*) Daniel ERIKSSON 15-7 / 15-5 Pontus JANTTI (45*) 0
Round 3 (11*) Peter RASMUSSEN 15-8 / 15-8 Dicky PALYAMA (33*) 0
Round 3 (44*) Mark CONSTABLE 15-11 / 18-17 Boris KESSOV (85*) 0
Round 3 (25*) Kenneth JONASSEN 15-12 / 15-1 Colin HAUGHTON (47*) 0
Round 3 (35*) Thomas JOHANSSON 15-10 / 12-15 / 15-10 Jeroen VAN DIJK (15*) 0
Round 3 (63*) Oliver PONGRATZ 4-15 / 15-5 / 15-6 Rikard MAGNUSSON (22*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-10 Ruud KUIJTEN (92*) 0
Quarter-final (2*) Peter Hoeg GADE 15-7 / 15-4 Daniel ERIKSSON (46*) 0
Quarter-final (11*) Peter RASMUSSEN 3-15 / 15-9 / 15-1 Mark CONSTABLE (44*) 0
Quarter-final (25*) Kenneth JONASSEN 5-15 / 15-11 / 15-5 Thomas JOHANSSON (35*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-9 Oliver PONGRATZ (63*) 0
Semi-final (25*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 15-6 Poul-Erik HOYER (4*) 0
Semi-final (2*) Peter Hoeg GADE W.O. Peter RASMUSSEN (11*) 0
Final (2*) Peter Hoeg GADE 15-8 / 15-4 Kenneth JONASSEN (25*) 0
WD
Round 1 (67*) Christelle SZYNAL / Tatiana VERGE 15-12 / 15-11 Kamila AUGUSTYN / Dorota GRZEJDAK - 0
Round 1 (42*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-0 / 15-0 Filiz CIVRIL / Aysegul YAPICI - 0
Round 1 (234*) Catrine BENGTSSON / Margit BORG 15-1 / 15-2 Elinor Middlemiss (Allen) / Sandra WATT (16*) 0
Round 1 (54*) Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO 15-7 / 17-18 / 15-10 Darja KRANJC / Mateja SLATNAR (43*) 0
Round 1 (17*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 15-7 / 15-8 Maria KIZIT / Nadiezda ZIEBA (422*) 0
Round 1 - Marketa KOUDELKOVA / Regina RASKOVA 15-8 / 15-7 Victoria WRIGHT / Diana TZVETKOVA - 0
Round 1 (256*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Natalia PESHEKHONOVA 15-11 / 15-2 Andrea DAKO / Melinda KESZTHELYI (659*) 0
Round 1 (93*) Ana FERREIRA / Filipa LAMY W.O. Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (65*) 0
Round 1 - Karosaite NERINGA / Kristine SEFERE W.O. Manon ALBINUS / Mallory GOSSET (117*) 0
Round 2 (29*) Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-1 Elaine KIELY / Sonya MCGINN - 0
Round 2 - Helena BERIMBAU / Tina RIEDL 2-15 / 15-9 / 15-8 Christelle SZYNAL / Tatiana VERGE (67*) 0
Round 2 (145*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-1 / 15-0 Marina BURUIAN / Nadejda LITVINENCO - 0
Round 2 (42*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-10 / 15-6 Katie HOWELL / Gail OSBORNE (129*) 0
Round 2 (51*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-5 / 15-2 Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA (419*) 0
Round 2 - Sissel LINDEROTH / Camilla WRIGHT 10-15 / 15-12 / 15-10 Ana FERREIRA / Filipa LAMY (93*) 0
Round 2 (122*) Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA 17-14 / 15-10 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (107*) 0
Round 2 (234*) Catrine BENGTSSON / Margit BORG 15-10 / 15-1 Natasha C GROVES-BURKE / Anu NIEMINEN - 0
Round 2 (54*) Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO 15-12 / 15-4 Karosaite NERINGA / Kristine SEFERE - 0
Round 2 (158*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-3 / 15-7 Claire HENDERSON / Jayne PLUNKETT (596*) 0
Round 2 (17*) Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) 15-4 / 15-1 Sandra DIMBOUR / Nicole GRETHER - 0
Round 2 (13*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-0 / 15-2 Eve JUGANDI / Kairi SAKS - 0
Round 2 - Marketa KOUDELKOVA / Regina RASKOVA 15-7 / 15-1 Elena DUMITRIU / Daniela TIMOFTE - 0
Round 2 (28*) Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN 18-14 / 15-2 Johanna HOLGERSSON / Jenny KARLSSON (27*) 0
Round 2 (256*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Natalia PESHEKHONOVA 15-10 / 9-15 / 15-8 Jillian HALDANE / Kirsteen MCEWAN-MILLER (196*) 0
Round 2 (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-4 / 15-6 Katarzyna KRASOWSKA / Joanna SZLESZYNSKA (210*) 0
Round 3 (29*) Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-5 Helena BERIMBAU / Tina RIEDL - 0
Round 3 (42*) Nicol PITRO / Anika SIETZ 15-11 / 15-11 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (145*) 0
Round 3 (51*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-4 / 15-2 Sissel LINDEROTH / Camilla WRIGHT - 0
Round 3 (122*) Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA 6-15 / 15-7 / 15-5 Catrine BENGTSSON / Margit BORG (234*) 0
Round 3 (158*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-9 / 15-9 Judith BAUMEYER / Santi WIBOWO (54*) 0
Round 3 (13*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-2 Ella TRIPP / Sara Sankey (Halsall) (17*) 0
Round 3 (28*) Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN 15-8 / 15-5 Marketa KOUDELKOVA / Regina RASKOVA - 0
Round 3 (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-6 / 15-6 Nadezhda CHERVJAKOVA / Natalia PESHEKHONOVA (256*) 0
Quarter-final (29*) Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-3 Nicol PITRO / Anika SIETZ (42*) 0
Quarter-final (51*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-12 / 15-6 Ella DIEHL / Marina YAKUSHEVA (122*) 0
Quarter-final (13*) Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 15-4 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (158*) 0
Quarter-final (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-8 / 15-11 Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN (28*) 0
Semi-final (29*) Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-10 Joanne GOODE / Donna KELLOGG (51*) 0
Semi-final (10*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-8 / 15-11 Monique HOOGLAND / Erica VAN DEN HEUVEL (13*) 0
Final (29*) Rikke OLSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-10 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (10*) 0
WS
Round 1 (3*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-3 Filipa LAMY (154*) 0
Round 1 (80*) Marketa KOUDELKOVA 11-8 / 11-9 Fiona SNEDDON (242*) 0
Round 1 (99*) Elena SUKHAREVA 11-1 / 11-3 Elena NOZDRAN (94*) 0
Round 1 (100*) Lonneke JANSSEN 8-11 / 5-0 Ret. Vlada TCHERNIAVSKAIA (151*) 0
Round 1 (25*) Margit BORG 11-2 / 11-0 Ruzanna HAKOBYAN (466*) 0
Round 1 (214*) Sonya MCGINN 11-2 / 11-6 Mateja SLATNAR (84*) 0
Round 1 (66*) Tracey HALLAM 10-12 / 11-8 / 11-9 Katja MICHALOWSKY (41*) 0
Round 1 (331*) Kairi SAKS 11-4 / 11-6 Katie HOWELL (249*) 0
Round 1 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-0 / 11-0 Daniela TIMOFTE (498*) 0
Round 1 (382*) Neli BOTEVA 11-0 / 11-0 Elif AKTAS (422*) 0
Round 1 (64*) Rebecca PANTANEY 11-8 / 11-1 Nataliia GOLOVKINA (107*) 0
Round 1 (48*) Anu NIEMINEN 11-4 / 11-0 Gail OSBORNE (234*) 0
Round 1 (13*) Mette SORENSEN 11-8 / 12-10 Heidi DOSSING-EIBER (88*) 0
Round 1 (69*) Sandra DIMBOUR 11-7 / 9-12 / 11-7 Joanna SZLESZYNSKA (160*) 0
Round 1 (40*) Anne GIBSON 11-2 / 11-3 Dolores MARCO (55*) 0
Round 1 (122*) Sissel LINDEROTH 11-2 / 11-4 Judith BAUMEYER (194*) 0
Round 1 (378*) Maria KIZIT 11-6 / 11-8 Anna KHOMENKO (321*) 0
Round 1 (35*) Katarzyna KRASOWSKA 11-2 / 11-4 Maja POHAR (49*) 0
Round 1 (60*) Johanna HOLGERSSON 11-6 / 11-1 Helena BERIMBAU (481*) 0
Round 1 (20*) Anne SONDERGAARD 11-2 / 11-8 Victoria KOSHELEVA (761*) 0
Round 1 (125*) Victoria WRIGHT 11-8 / 11-1 Gillian MARTIN (91*) 0
Round 1 (546*) Claire HENDERSON 11-3 / 11-2 Marina BURUIAN - 0
Round 1 (14*) Kelly MORGAN 11-6 / 11-6 Tracy HUTCHINSON (142*) 0
Round 1 (108*) Tatiana VERGE 11-3 / 11-1 Kristine SEFERE (336*) 0
Round 1 (23*) Julia MANN 11-0 / 11-8 Nicole GRETHER (112*) 0
Round 1 (317*) Diana KNEKNA 3-11 / 11-2 / 11-3 Karosaite NERINGA (528*) 0
Round 1 (21*) Brenda BEENHAKKER 11-8 / 11-5 Natalja ESIPENKO (482*) 0
Round 1 (153*) Irina YAKUSHEVA 11-3 / 11-0 Kirsteen MCEWAN-MILLER (165*) 0
Round 1 (36*) Karolina ERICSSON 11-0 / 11-1 Melinda KESZTHELYI (461*) 0
Round 1 (316*) Dorota GRZEJDAK 11-1 / 11-3 Dobrinka SMILIANOVA (105*) 0
Round 1 (11*) Mette PEDERSEN 11-3 / 11-1 Tina RIEDL (220*) 0
Round 1 (71*) Ella DIEHL W.O. Santi WIBOWO (138*) 0
Round 2 (3*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-3 Marketa KOUDELKOVA (80*) 0
Round 2 (99*) Elena SUKHAREVA 11-2 / 11-1 Lonneke JANSSEN (100*) 0
Round 2 (25*) Margit BORG 11-3 / 11-3 Sonya MCGINN (214*) 0
Round 2 (66*) Tracey HALLAM 11-2 / 11-1 Kairi SAKS (331*) 0
Round 2 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-1 / 11-0 Neli BOTEVA (382*) 0
Round 2 (48*) Anu NIEMINEN 11-6 / 11-4 Rebecca PANTANEY (64*) 0
Round 2 (13*) Mette SORENSEN 11-3 / 11-8 Sandra DIMBOUR (69*) 0
Round 2 (40*) Anne GIBSON 11-3 / 11-3 Sissel LINDEROTH (122*) 0
Round 2 (35*) Katarzyna KRASOWSKA 11-7 / 11-5 Maria KIZIT (378*) 0
Round 2 (20*) Anne SONDERGAARD 11-1 / 11-6 Johanna HOLGERSSON (60*) 0
Round 2 (71*) Ella DIEHL 11-6 / 11-2 Victoria WRIGHT (125*) 0
Round 2 (14*) Kelly MORGAN 11-1 / 11-0 Claire HENDERSON (546*) 0
Round 2 (23*) Julia MANN 11-6 / 11-3 Tatiana VERGE (108*) 0
Round 2 (21*) Brenda BEENHAKKER 11-0 / 11-1 Diana KNEKNA (317*) 0
Round 2 (36*) Karolina ERICSSON 7-11 / 11-3 / 11-0 Irina YAKUSHEVA (153*) 0
Round 2 (11*) Mette PEDERSEN 11-0 / 11-3 Dorota GRZEJDAK (316*) 0
Round 3 (3*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-3 Elena SUKHAREVA (99*) 0
Round 3 (25*) Margit BORG 11-3 / 11-7 Tracey HALLAM (66*) 0
Round 3 (17*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 11-3 Anu NIEMINEN (48*) 0
Round 3 (13*) Mette SORENSEN 11-1 / 11-2 Anne GIBSON (40*) 0
Round 3 (35*) Katarzyna KRASOWSKA 11-4 / 9-12 / 11-6 Anne SONDERGAARD (20*) 0
Round 3 (14*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-5 Ella DIEHL (71*) 0
Round 3 (21*) Brenda BEENHAKKER 12-10 / 12-10 Julia MANN (23*) 0
Round 3 (11*) Mette PEDERSEN 1-11 / 11-9 / 11-8 Karolina ERICSSON (36*) 0
Quarter-final (3*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-0 Margit BORG (25*) 0
Quarter-final (13*) Mette SORENSEN 11-4 / 11-3 Judith MEULENDIJKS (17*) 0
Quarter-final (14*) Kelly MORGAN 11-5 / 11-4 Katarzyna KRASOWSKA (35*) 0
Quarter-final (11*) Mette PEDERSEN 11-4 / 11-2 Brenda BEENHAKKER (21*) 0
Semi-final (3*) Camilla MARTIN 11-7 / 12-11 Mette SORENSEN (13*) 0
Semi-final (14*) Kelly MORGAN 12-9 / 11-8 Mette PEDERSEN (11*) 0
Final (3*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-4 Kelly MORGAN (14*) 0
XD
Round 1 (62*) Henrik ANDERSSON / Jenny KARLSSON 15-3 / 15-7 Sydney LENGAGNE / Tatiana VERGE (227*) 0
Round 1 (132*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-4 / 15-2 Jose Antonio CRESPO / Dolores MARCO (111*) 0
Round 1 (40*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 15-9 / 17-18 / 10-8 Vincent LAIGLE / Camilla WRIGHT - 0
Round 1 - Valerj STRELCOV / Nataliia GOLOVKINA 15-2 / 15-7 Svetoslav STOYANOV / Rayna TZVETKOVA (49*) 0
Round 1 (928*) Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH 17-16 / 15-3 Alastair GATT / Kirsteen MCEWAN-MILLER (314*) 0
Round 1 (86*) Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 15-11 / 15-13 Graham HENDERSON / Jayne PLUNKETT - 0
Round 1 (113*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-5 / 15-4 Jan FROHLICH / Regina RASKOVA (169*) 0
Round 1 (28*) Andrej POHAR / Maja POHAR 15-9 / 15-10 Hugo RODRIGUES / Ana FERREIRA (44*) 0
Round 1 (22*) Kenny MIDDLEMISS / Elinor Middlemiss (Allen) 15-3 / 15-8 Damian PLAWECKI / Kamila AUGUSTYN - 0
Round 1 (47*) Christian MOHR / Kerstin UBBEN 18-15 / 15-8 Nikolaj NIKOLAENKO / Natalia PESHEKHONOVA - 0
Round 1 (846*) Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS 15-1 / 15-0 Hayk MISAKYAN / Ruzanna HAKOBYAN - 0
Round 1 - Geraint LEWIS / Natasha C GROVES-BURKE 15-3 / 15-12 Elena DUMITRIU / Glenda SAVADRA - 0
Round 1 (57*) Manuel DUBRULLE / Christelle SZYNAL 15-5 / 15-6 Evandros VOTSIS / Diana KNEKNA - 0
Round 1 (155*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-2 Attila NAGY / Melinda KESZTHELYI - 0
Round 1 - Michail MIZIN / Anna KHOMENKO 18-15 / 18-15 Jim MAILER / Fiona SNEDDON - 0
Round 1 (19*) Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS 15-3 / 15-1 Sergej LEONOVIC / Karosaite NERINGA - 0
Round 1 - Heiki SORGE / Eve JUGANDI 15-9 / 15-6 Elif AKTAS / Ahmed DALGIC - 0
Round 1 - Konstantin DOBREV / Dimitriika DIMITROVA 15-1 / 15-9 Maxim CARPENCO / Nadejda LITVINENCO - 0
Round 1 - Marcin BURZYNSKI / Dorota GRZEJDAK 15-13 / 15-8 Donal O`HALLORAN / Elaine KIELY (621*) 0
Round 1 (486*) Andrei MALIOUTIN / Nadiezda ZIEBA 15-8 / 15-5 Simon HAWLINA / Darja KRANJC - 0
Round 1 - Nathan ROBERTSON / Joanne DAVIES 15-3 / 15-4 Andrew GROVES-BURKE / Katie HOWELL - 0
Round 1 (407*) Harald KOCH / Tina RIEDL 15-8 / 15-3 Ricardo FERNANDES / Filipa LAMY - 0
Round 1 (195*) Russell HOGG / Jillian HALDANE 2-15 / 17-14 / 18-13 Sergey MELNIKOV / Irina YAKUSHEVA - 0
Round 1 (109*) Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA 15-1 / 15-3 Martins KAZEMAKS / Kristine SEFERE - 0
Round 2 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-8 Henrik ANDERSSON / Jenny KARLSSON (62*) 0
Round 2 (40*) Stephan KUHL / Nicol PITRO 18-15 / 15-11 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA (132*) 0
Round 2 (12*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 17-16 / 15-0 Valerj STRELCOV / Nataliia GOLOVKINA - 0
Round 2 (86*) Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 18-14 / 14-18 / 17-14 Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH (928*) 0
Round 2 (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-5 / 15-3 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (113*) 0
Round 2 (28*) Andrej POHAR / Maja POHAR 9-15 / 15-10 / 15-6 Kenny MIDDLEMISS / Elinor Middlemiss (Allen) (22*) 0
Round 2 (7*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-9 / 15-12 Christian MOHR / Kerstin UBBEN (47*) 0
Round 2 (846*) Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS 15-5 / 15-3 Geraint LEWIS / Natasha C GROVES-BURKE - 0
Round 2 (155*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-7 Manuel DUBRULLE / Christelle SZYNAL (57*) 0
Round 2 (39*) Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN 15-0 / 15-2 Michail MIZIN / Anna KHOMENKO - 0
Round 2 (19*) Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS 15-5 / 15-4 Heiki SORGE / Eve JUGANDI - 0
Round 2 (78*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-0 / 15-3 Konstantin DOBREV / Dimitriika DIMITROVA - 0
Round 2 (486*) Andrei MALIOUTIN / Nadiezda ZIEBA 18-15 / 15-10 Marcin BURZYNSKI / Dorota GRZEJDAK - 0
Round 2 (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 9-15 / 17-15 Nathan ROBERTSON / Joanne DAVIES - 0
Round 2 (195*) Russell HOGG / Jillian HALDANE 15-2 / 15-9 Harald KOCH / Tina RIEDL (407*) 0
Round 2 (1*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-4 Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA (109*) 0
Round 3 (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-0 Stephan KUHL / Nicol PITRO (40*) 0
Round 3 (12*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 13-5 / 15-8 / 15-12 Julian ROBERTSON / Lorraine COLE (86*) 0
Round 3 (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-9 / 15-4 Andrej POHAR / Maja POHAR (28*) 0
Round 3 (7*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-5 / 15-10 Ruud KUIJTEN / Manon ALBINUS (846*) 0
Round 3 (155*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 11-15 / 15-10 / 15-7 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN (39*) 0
Round 3 (78*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-10 / 15-13 Norbert VAN BARNEVELD / Lotte JONATHANS (19*) 0
Round 3 (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 15-4 Andrei MALIOUTIN / Nadiezda ZIEBA (486*) 0
Round 3 (1*) Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN W.O. Russell HOGG / Jillian HALDANE (195*) 0
Quarter-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-9 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (12*) 0
Quarter-final (11*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-9 / 15-18 / 15-11 Chris HUNT / Donna KELLOGG (7*) 0
Quarter-final (78*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-8 / 15-10 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (155*) 0
Quarter-final (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-4 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN (1*) 0
Semi-final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-12 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN (11*) 0
Semi-final (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 8-15 / 15-11 / 15-8 Simon ARCHER / Joanne GOODE (78*) 0
Final (3*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 6-15 / 15-11 Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL (18*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 40 89 9 22.5% 1970 49.25 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 136 14 22.9% 3070 50.33 00:00:00 0 0 0.0%
WD 38 81 5 13.2% 1738 45.74 00:00:00 0 0 0.0%
WS 61 128 6 9.8% 1912 31.34 00:00:00 0 0 0.0%
XD 54 118 10 18.5% 2684 49.7 00:00:00 0 0 0.0%
Total 254 552 44 17.3% 11374 44.78 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 63 14 81.8%
Jersey 3 1 75.0%
England 29 13 69.0%
Sweden 24 12 66.7%
Netherlands 16 10 61.5%
Finland 8 5 61.5%
Germany 19 12 61.3%
Belgium 4 3 57.1%
Russia 17 16 51.5%
Austria 4 4 50.0%
Czech Republic 3 3 50.0%
Bulgaria 7 8 46.7%
Scotland 9 13 40.9%
Poland 8 12 40.0%
Wales 8 12 40.0%
Switzerland 4 6 40.0%
Norway 2 3 40.0%
Belarus 4 7 36.4%
Estonia 2 4 33.3%
Spain 2 4 33.3%
Ukraine 6 15 28.6%
France 6 15 28.6%
Cyprus 1 3 25.0%
Slovenia 2 7 22.2%
Ireland 2 9 18.2%
1

Category: