Hong Kong Open  

Tournament Name: Hong Kong Open 2006
Tournament Dates: 28/08/2006-03/09/2006
Location: Hong Kong, Hong Kong City
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD ZHENG Bo / ZHAO Tingting Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (101*) LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei 21-6 / 21-13 Federick GO / Kennevic ASUNCION - 0
Round 1 (95*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-14 / 21-9 Ng Ka Wai / FOK Pui Hei - 0
Round 2 (247*) CHAN Io Chong / LO Ion Weng 21-18 / 21-18 LAU Chi Yin / CAI Kelvin Lun - 0
MD
Round 1 - Robert MATEUSIAK / Przemyslaw WACHA 18-21 / 21-16 / 21-18 Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK (38*) 0
Round 1 - Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 13-21 / 21-19 / 21-16 SHEN Ye / HE Hanbin (41*) 0
Round 1 (8*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 21-15 / 21-14 Flandy LIMPELE / Sigit BUDIARTO (51*) 0
Round 1 (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-7 / 21-9 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (95*) 0
Round 1 (169*) HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama 21-13 / 19-21 / 21-17 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (30*) 0
Round 1 (19*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-18 / 25-23 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (29*) 0
Round 1 (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 18-21 / 21-10 / 21-12 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (153*) 0
Round 1 - GUO Zhendong / XU Chen 21-11 / 12-21 / 22-20 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (52*) 0
Round 1 (13*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 21-7 / 21-8 CHAN Io Chong / LO Ion Weng (247*) 0
Round 1 (14*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 18-21 / 21-15 / 21-12 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (35*) 0
Round 1 (1*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-7 / 21-8 Chan Pak Wai / TONG Tin Yau - 0
Round 1 (39*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-11 / 21-15 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (101*) 0
Round 1 (36*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-9 / 21-15 Roman SPITKO / Michael FUCHS (22*) 0
Round 1 (34*) Rian SUKMAWAN / Eng HIAN 21-17 / 21-19 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (47*) 0
Round 1 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-7 / 21-15 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (25*) 0
Round 1 (46*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-14 / 17-21 / 22-20 Anthony CLARK / Robert BLAIR (11*) 0
Round 2 - Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-18 / 19-21 / 21-16 Robert MATEUSIAK / Przemyslaw WACHA - 0
Round 2 (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 16-21 / 21-15 / 21-14 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (8*) 0
Round 2 (19*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-14 / 20-22 / 21-16 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (169*) 0
Round 2 - GUO Zhendong / XU Chen 21-17 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (9*) 0
Round 2 (13*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 21-16 / 21-17 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (46*) 0
Round 2 (1*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-13 / 21-13 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (14*) 0
Round 2 (36*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-8 / 23-21 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (39*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 21-11 Rian SUKMAWAN / Eng HIAN (34*) 0
Quarter-final (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL - 0
Quarter-final - GUO Zhendong / XU Chen 15-21 / 21-18 / 21-14 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (19*) 0
Quarter-final (1*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-12 / 21-11 TAN Boon Heong / Thien How HOON (13*) 0
Quarter-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 17-21 / 21-11 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (36*) 0
Semi-final (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 17-21 / 21-13 / 21-12 GUO Zhendong / XU Chen - 0
Semi-final (1*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 8-21 / 21-19 / 22-20 CAI Yun / FU Haifeng (4*) 0
Final (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 22-24 / 21-16 / 22-20 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (1*) 0
MS (qual)
Round 1 (622*) CAI Kelvin Lun 21-8 / 21-14 Timothy CHIU - 0
Round 1 (226*) Ajay JAYARAM 21-8 / 21-8 Harshal BHOYAR - 0
Round 1 (608*) LAU Chi Yin 21-18 / 19-21 / 21-11 Chan Pak Wai (621*) 0
MS
Round 1 (2*) LIN Dan 21-19 / 19-21 / 21-12 HARIYANTO Agus (113*) 0
Round 1 (51*) Poompat SAPKULCHANANART 21-17 / 3-1 Ret. Arvind BHAT (43*) 0
Round 1 (226*) Ajay JAYARAM 21-14 / 19-21 / 21-17 Eric PANG (17*) 0
Round 1 (18*) Kay Bin YEOH 21-13 / 21-10 LAU Chi Yin (608*) 0
Round 1 (24*) Przemyslaw WACHA 21-11 / 21-14 Eric GO (145*) 0
Round 1 (65*) PARUPALLI Kashyap 21-13 / 21-18 CHAN Io Chong (185*) 0
Round 1 (31*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-17 SHON Seung Mo (12*) 0
Round 1 (38*) Tsuen Seng LEE 21-10 / 18-21 / 22-20 Aamir GHAFFAR (61*) 0
Round 1 (7*) CHEN Hong 21-10 / 21-7 Rodrigo PACHECO CARRILLO (156*) 0
Round 1 (34*) Bobby MILROY 21-9 / 21-13 FOK Pui Hei - 0
Round 1 (15*) NG Wei 18-21 / 21-19 / 21-13 Nicholas KIDD (50*) 0
Round 1 (22*) Sony Dwi KUNCORO 21-9 / 21-11 Henri HURSKAINEN (346*) 0
Round 1 (8*) Kenneth JONASSEN 21-14 / 21-17 Sho SASAKI (57*) 0
Round 1 (23*) Sairul Amar AYOB 21-17 / 21-8 Yen Hui Kendrick LEE (35*) 0
Round 1 (20*) PARK Sung Hwan 16-3 Ret. James CHUA (53*) 0
Round 1 (29*) Chetan ANAND 21-11 / 21-14 CAI Kelvin Lun (622*) 0
Round 1 (72*) Rajiv OUSEPH 21-16 / 21-15 WONG Wai Hong (94*) 0
Round 1 (10*) CHEN Yu 21-7 / 21-10 Wee Chung PEI (56*) 0
Round 1 (41*) KHRISHNAN Yogendran 14-21 / 21-17 / 21-12 Anup SRIDHAR (36*) 0
Round 1 (9*) Boonsak PONSANA 21-16 / 21-6 Martyn LEWIS (118*) 0
Round 1 (91*) Kennevic ASUNCION 21-11 / 21-8 Ng Ka Wai (623*) 0
Round 1 (27*) Dicky PALYAMA 21-14 / 21-12 Petr KOUKAL (68*) 0
Round 1 (103*) Koichi SAEKI 21-7 / 21-2 LO Ion Weng (265*) 0
Round 1 (5*) CHEN Jin 21-8 / 21-6 Klaus RAFFEINER (158*) 0
Round 1 (32*) CHAN Yan Kit 13-21 / 23-21 / 21-17 Roman SPITKO (49*) 0
Round 1 (28*) Joachim PERSSON 21-12 / 21-18 Magnus SAHLBERG (141*) 0
Round 1 (19*) Simon SANTOSO 21-6 / 21-9 Kestutis NAVICKAS (100*) 0
Round 1 (3*) LEE Hyun Il 21-13 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent (467*) 0
Round 1 (60*) Andrew DABEKA 21-5 / 21-6 TONG Tin Yau (620*) 0
Round 1 (25*) Andrew SMITH 21-16 / 21-19 Yousuke NAKANISHI (37*) 0
Round 1 (83*) Anand PAWAR 21-9 / 21-9 HUNG Yuk Wong (172*) 0
Round 1 (1*) LEE Chong Wei 21-8 / 21-12 Jurgen KOCH (47*) 0
Round 2 (2*) LIN Dan 21-11 / 21-15 Poompat SAPKULCHANANART (51*) 0
Round 2 (18*) Kay Bin YEOH 21-16 / 21-16 Ajay JAYARAM (226*) 0
Round 2 (65*) PARUPALLI Kashyap 17-21 / 22-20 / 21-13 Przemyslaw WACHA (24*) 0
Round 2 (31*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-7 Tsuen Seng LEE (38*) 0
Round 2 (7*) CHEN Hong 21-9 / 21-11 Bobby MILROY (34*) 0
Round 2 (22*) Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-18 NG Wei (15*) 0
Round 2 (8*) Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-7 Sairul Amar AYOB (23*) 0
Round 2 (20*) PARK Sung Hwan 21-12 / 21-9 Chetan ANAND (29*) 0
Round 2 (10*) CHEN Yu 21-17 / 21-10 Rajiv OUSEPH (72*) 0
Round 2 (9*) Boonsak PONSANA 21-19 / 21-17 KHRISHNAN Yogendran (41*) 0
Round 2 (27*) Dicky PALYAMA 21-18 / 21-19 Kennevic ASUNCION (91*) 0
Round 2 (5*) CHEN Jin 21-17 / 21-17 Koichi SAEKI (103*) 0
Round 2 (28*) Joachim PERSSON 21-17 / 21-16 CHAN Yan Kit (32*) 0
Round 2 (3*) LEE Hyun Il 21-7 / 21-8 Simon SANTOSO (19*) 0
Round 2 (25*) Andrew SMITH 21-12 / 21-17 Andrew DABEKA (60*) 0
Round 2 (1*) LEE Chong Wei 20-22 / 21-6 / 21-11 Anand PAWAR (83*) 0
Round 3 (2*) LIN Dan 21-18 / 22-20 Kay Bin YEOH (18*) 0
Round 3 (31*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-17 PARUPALLI Kashyap (65*) 0
Round 3 (22*) Sony Dwi KUNCORO 22-20 / 20-22 / 21-18 CHEN Hong (7*) 0
Round 3 (8*) Kenneth JONASSEN 21-16 / 21-13 PARK Sung Hwan (20*) 0
Round 3 (9*) Boonsak PONSANA 19-21 / 21-19 / 21-14 CHEN Yu (10*) 0
Round 3 (5*) CHEN Jin 22-20 / 21-14 Dicky PALYAMA (27*) 0
Round 3 (3*) LEE Hyun Il 15-21 / 21-14 / 21-13 Joachim PERSSON (28*) 0
Round 3 (1*) LEE Chong Wei 21-7 / 21-13 Andrew SMITH (25*) 0
Quarter-final (2*) LIN Dan 4-1 Ret. Taufik HIDAYAT (31*) 0
Quarter-final (8*) Kenneth JONASSEN 21-11 / 22-20 Sony Dwi KUNCORO (22*) 0
Quarter-final (5*) CHEN Jin 21-11 / 21-10 Boonsak PONSANA (9*) 0
Quarter-final (1*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-15 LEE Hyun Il (3*) 0
Semi-final (2*) LIN Dan 16-21 / 23-21 / 21-12 Kenneth JONASSEN (8*) 0
Semi-final (1*) LEE Chong Wei 11-21 / 21-19 / 24-22 CHEN Jin (5*) 0
Final (2*) LIN Dan 21-19 / 8-21 / 21-16 LEE Chong Wei (1*) 0
WD (qual)
Round 1 - YEUNG Yik Kei / TSE Ying Suet 21-15 / 21-19 YEUNG Hiu Tung / POON Lok Yan (324*) 0
WD
Round 1 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 21-5 / 21-5 NG Ka Shun / LAM Sin Ying (386*) 0
Round 1 (40*) Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON 21-15 / 7-21 / 21-19 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (26*) 0
Round 1 (11*) DU Jing / YU Yang (F) 21-13 / 21-10 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (33*) 0
Round 1 (85*) Jenny DAY / Liza SMITH 21-16 / 21-19 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (59*) 0
Round 1 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 16-21 / 21-14 Lita NURLITA / Natalia Christine POLUAKAN (19*) 0
Round 1 (13*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-10 KOON Wai Chee / WONG Man Ching (379*) 0
Round 1 (8*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-6 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (20*) 0
Round 1 (90*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-9 / 22-20 MONG Kwan Yi / CHAN Kaka Tsz Ka (259*) 0
Round 1 (31*) Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA 21-10 / 21-18 WONG Sin Yee / FUNG Ying - 0
Round 1 (5*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-5 / 21-12 CHAN Hung Yung / YEUNG Nga Ting (325*) 0
Round 1 (9*) Jo NOVITA / Greysia POLII 16-21 / 21-18 / 21-15 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (10*) 0
Round 1 (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-8 / 21-15 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (301*) 0
Round 1 (399*) CHAU Hoi Wah / YIP Pui Yin 21-9 / 21-11 YEUNG Yik Kei / TSE Ying Suet - 0
Round 1 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-11 / 21-17 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (12*) 0
Round 1 (18*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-15 / 26-24 HA Jung Eun / HWANG Yu Mi (55*) 0
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-6 / 21-5 Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON (92*) 0
Round 2 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 21-7 / 21-7 Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON (40*) 0
Round 2 (11*) DU Jing / YU Yang (F) 21-18 / 21-6 Jenny DAY / Liza SMITH (85*) 0
Round 2 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 21-10 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (13*) 0
Round 2 (8*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-14 / 21-14 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (90*) 0
Round 2 (31*) Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA 22-20 / 21-19 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 0
Round 2 (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-15 / 21-19 Jo NOVITA / Greysia POLII (9*) 0
Round 2 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-8 / 21-14 CHAU Hoi Wah / YIP Pui Yin (399*) 0
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-14 Yanmei JIANG / Yujia LI (18*) 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 21-10 / 21-8 DU Jing / YU Yang (F) (11*) 0
Quarter-final (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-19 ZHANG Yawen / WEI Yili (8*) 0
Quarter-final (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-13 / 21-7 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (31*) 0
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-16 / 21-19 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (6*) 0
Semi-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 21-14 / 21-6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (7*) 0
Semi-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 19-21 / 21-19 / 21-10 Gail EMMS / Donna KELLOGG (4*) 0
Final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-19 / 15-21 / 21-19 GAO Ling / HUANG Sui (3*) 0
WS (qual)
Round 1 - TSE Ying Suet 11-21 / 21-17 / 21-18 Jwala GUTTA (147*) 0
Round 1 (308*) Claudia RIVERO MODENSI 21-16 / 21-12 SHEK Hiu Yiu - 0
Round 1 (47*) LEE Yun Hwa 21-12 / 21-12 LEUNG Kin Yan - 0
Round 1 (83*) Jeanine CICOGNINI 21-13 / 25-23 Helene NYSTEDT (130*) 0
Round 1 (76*) Eva LEE 21-14 / 22-20 FUNG Ying (361*) 0
Round 1 (101*) Aditi MUTATKAR 21-8 / 21-11 YEUNG Yik Kei - 0
Round 1 (74*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-13 / 21-18 Emelie FABBEKE (177*) 0
Round 1 (86*) Larisa GRIGA 18-21 / 21-9 / 21-16 CHAN Hung Yung (558*) 0
Round 1 (51*) PAI Hsiao Ma 21-11 / 21-12 CHAN Kaka Tsz Ka (677*) 0
Round 1 (133*) Kennie ASUNCION 21-15 / 21-13 POON Lok Yan (557*) 0
Round 1 (64*) WONG Sin Yee 22-24 / 21-14 / 23-21 Sophia HANSSON (134*) 0
Round 2 (72*) Kamila AUGUSTYN 21-14 / 10-21 / 21-16 TSE Ying Suet - 0
Round 2 (308*) Claudia RIVERO MODENSI 21-19 / 21-17 YEUNG Nga Ting (313*) 0
Round 2 (47*) LEE Yun Hwa 21-12 / 21-17 MONG Kwan Yi (198*) 0
Round 2 (83*) Jeanine CICOGNINI 21-12 / 17-21 / 21-14 Eva LEE (76*) 0
Round 2 (101*) Aditi MUTATKAR 21-8 / 21-12 Diana DIMOVA (91*) 0
Round 2 (86*) Larisa GRIGA 21-16 / 21-14 Lyddia Yi Yu CHEAH (74*) 0
Round 2 (51*) PAI Hsiao Ma 21-7 / 23-21 Kennie ASUNCION (133*) 0
Round 2 (64*) WONG Sin Yee 21-14 / 21-16 YEUNG Hiu Tung (678*) 0
Round 3 (72*) Kamila AUGUSTYN 21-13 / 22-20 Claudia RIVERO MODENSI (308*) 0
Round 3 (47*) LEE Yun Hwa 21-9 / 22-20 Jeanine CICOGNINI (83*) 0
Round 3 (101*) Aditi MUTATKAR 21-19 / 21-12 Larisa GRIGA (86*) 0
Round 3 (51*) PAI Hsiao Ma 22-20 / 21-19 WONG Sin Yee (64*) 0
WS
Round 1 (1*) ZHANG Ning 21-11 / 21-16 Yu HIRAYAMA (20*) 0
Round 1 (32*) Saina NEHWAL 21-6 / 23-21 Soratja CHANSRISUKOT (26*) 0
Round 1 (10*) YAO Jie 20-22 / 21-16 / 22-20 Kanako YONEKURA (14*) 0
Round 1 (34*) Anna RICE 20-22 / 21-17 / 24-22 Fransiska RATNASARI (55*) 0
Round 1 (6*) Huaiwen XU 21-9 / 21-16 Agnese ALLEGRINI (66*) 0
Round 1 (17*) JIANG Yanjiao 21-4 Ret. Kamila AUGUSTYN (72*) 0
Round 1 (3*) PI Hongyan 17-21 / 21-16 / 21-9 Eriko HIROSE (11*) 0
Round 1 (36*) Molthila KITJANON 21-17 / 11-21 / 21-19 YIP Pui Yin (21*) 0
Round 1 (42*) Tine BAUN 21-12 / 21-13 Adrianti FIRDASARI (40*) 0
Round 1 (9*) Kaori MORI 21-19 / 21-19 PAI Hsiao Ma (51*) 0
Round 1 (47*) LEE Yun Hwa 21-11 / 21-9 NG Ka Shun (68*) 0
Round 1 (2*) WANG Chen 21-14 / 21-19 HWANG Hye Youn (16*) 0
Round 1 (19*) Petya NEDELCHEVA 16-21 / 27-25 / 21-18 Salakjit PONSANA (39*) 0
Round 1 (13*) Tracey HALLAM 21-19 / 21-16 Simone PRUTSCH (44*) 0
Round 1 (12*) Mew Choo WONG 21-13 / 21-16 CHEN Li (25*) 0
Round 1 (4*) XIE Xingfang 21-16 / 21-9 Aditi MUTATKAR (101*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-11 / 21-10 Saina NEHWAL (32*) 0
Round 2 (10*) YAO Jie 21-10 / 21-12 Anna RICE (34*) 0
Round 2 (17*) JIANG Yanjiao 21-18 / 21-16 Huaiwen XU (6*) 0
Round 2 (3*) PI Hongyan 21-14 / 21-6 Molthila KITJANON (36*) 0
Round 2 (42*) Tine BAUN 21-16 / 21-6 Kaori MORI (9*) 0
Round 2 (2*) WANG Chen 21-13 / 21-15 LEE Yun Hwa (47*) 0
Round 2 (19*) Petya NEDELCHEVA 11-21 / 21-19 / 21-19 Tracey HALLAM (13*) 0
Round 2 (4*) XIE Xingfang 21-12 / 21-13 Mew Choo WONG (12*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 21-10 / 21-4 YAO Jie (10*) 0
Quarter-final (17*) JIANG Yanjiao 21-19 / 21-13 PI Hongyan (3*) 0
Quarter-final (42*) Tine BAUN 21-18 / 22-20 WANG Chen (2*) 0
Quarter-final (4*) XIE Xingfang 21-12 / 21-15 Petya NEDELCHEVA (19*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Ning 21-17 / 21-17 JIANG Yanjiao (17*) 0
Semi-final (4*) XIE Xingfang 21-15 / 21-14 Tine BAUN (42*) 0
Final (4*) XIE Xingfang W.O. ZHANG Ning (1*) 0
XD (qual)
Round 1 (58*) Howard BACH / Eva LEE 21-16 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent / FUNG Ying - 0
Round 2 (90*) Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS 21-7 / 23-21 TONG Tin Yau / YEUNG Nga Ting - 0
Round 2 (58*) Howard BACH / Eva LEE 21-10 / 21-15 Rodrigo PACHECO CARRILLO / Claudia RIVERO MODENSI - 0
Round 2 (438*) HUNG Yuk Wong / LAM Sin Ying 21-7 / 21-14 FOK Pui Hei / CHAN Hung Yung - 0
Round 2 - Flandy LIMPELE / Lita NURLITA 21-15 / 21-4 LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi (170*) 0
Round 3 (90*) Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS 21-15 / 21-14 CAI Kelvin Lun / POON Lok Yan - 0
Round 3 (58*) Howard BACH / Eva LEE 21-13 / 21-10 Ng Ka Wai / TSE Ying Suet - 0
Round 3 - LO Lok Kei / CHAN Kaka Tsz Ka 21-14 / 21-11 LAU Chi Yin / YEUNG Hiu Tung - 0
Round 3 - Flandy LIMPELE / Lita NURLITA 21-6 / 21-10 HUNG Yuk Wong / LAM Sin Ying (438*) 0
XD
Round 1 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 18-21 / 21-11 / 21-18 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (85*) 0
Round 1 (23*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-18 / 19-21 / 21-17 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (24*) 0
Round 1 (153*) PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee 21-18 / 21-16 Chris LANGRIDGE / Jenny DAY (76*) 0
Round 1 - Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY 21-7 / 21-12 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (47*) 0
Round 1 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-11 / 13-21 / 21-15 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (42*) 0
Round 1 - HE Hanbin / YU Yang (F) 21-13 / 14-21 / 21-14 Flandy LIMPELE / Lita NURLITA - 0
Round 1 (20*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 18-21 / 21-13 / 21-19 V. Diju / Jwala GUTTA (34*) 0
Round 1 (11*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-11 / 21-19 LO Lok Kei / CHAN Kaka Tsz Ka - 0
Round 1 (16*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-10 / 21-15 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (33*) 0
Round 1 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 17-21 / 21-8 Anggun NUGROHO / Vita MARISSA (43*) 0
Round 1 (58*) Howard BACH / Eva LEE 18-21 / 21-19 / 21-18 Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK (26*) 0
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-14 / 21-15 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (17*) 0
Round 1 (15*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 21-10 / 21-14 HUI Wai Ho / CHAU Hoi Wah (93*) 0
Round 1 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 18-21 / 23-21 / 21-12 Tony GUNAWAN / Minarti TIMUR (232*) 0
Round 1 (18*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 16-21 / 22-20 / 21-18 Ian PALETHORPE / Joanne NICHOLAS (90*) 0
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-8 / 17-21 / 21-16 HWANG Ji Man / HA Jung Eun (254*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 16-21 / 21-11 / 22-20 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (23*) 0
Round 2 - Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY 21-13 / 21-9 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (153*) 0
Round 2 - HE Hanbin / YU Yang (F) 21-18 / 21-8 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (4*) 0
Round 2 (20*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 21-19 / 21-13 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (11*) 0
Round 2 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 11-21 / 21-18 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (16*) 0
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-17 / 21-15 Howard BACH / Eva LEE (58*) 0
Round 2 (6*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 21-16 Robert BLAIR / Natalie MUNT (15*) 0
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (18*) 0
Quarter-final (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-19 / 21-16 Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY - 0
Quarter-final (20*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 21-19 / 21-17 HE Hanbin / YU Yang (F) - 0
Quarter-final (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 23-21 / 21-11 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 0
Quarter-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 17-21 / 21-14 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Semi-final (20*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 27-25 / 11-2 Ret. ZHANG Jun / GAO Ling (3*) 0
Semi-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-12 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 0
Final (20*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 22-20 / 21-19 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 77 15 48.4% 2760 89.03 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 134 14 23.3% 4671 77.85 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 67 5 16.1% 2287 73.77 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 64 6 20.7% 2301 79.34 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 73 13 43.3% 2658 88.6 00:00:00 0 0 0.0%
Total 181 415 53 29.3% 14677 81.09 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 57 14 80.3%
Chinese Taipei 6 2 75.0%
Denmark 9 4 69.2%
Ukraine 2 1 66.7%
New Zealand 2 1 66.7%
France 2 1 66.7%
Indonesia 21 14 60.0%
Netherlands 4 3 57.1%
Bulgaria 4 3 57.1%
Malaysia 21 16 56.8%
Korea 10 8 55.6%
Thailand 12 11 52.2%
U.S.A. 8 8 50.0%
Poland 5 5 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
India 10 11 47.6%
England 15 17 46.9%
Canada 3 4 42.9%
Peru 2 3 40.0%
Italy 2 3 40.0%
Japan 6 12 33.3%
Philippines 2 4 33.3%
Singapore 2 5 28.6%
Macau 1 3 25.0%
Hong Kong 17 52 24.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11