Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1989
Tournament Dates: 12/03/1989-12/03/1989
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi LEE Sang Bok / PARK Joo Bong
MS Morten FROST HANSEN Allan BUDI KUSUMA
WD CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young HWANG Hye Young / LEE Young Suk
WS LI Lingwei Xiaoqing LIM
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee WANG Pengren / SHI Fangjing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk 15-9 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas KIRKEGAARD - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-10 / 15-12 Jonas HERRGARDH / Manfred MELLQVIST - 0
Round 1 - Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY 15-8 / 15-8 Jens MEIBOM / Johnny SORENSEN - 0
Round 1 - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 7-15 / 15-10 / 15-3 Max GANDRUP / Thomas LUND - 0
Round 1 - Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 15-7 / 15-10 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK - 0
Round 1 - Morten FROST HANSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-7 / 15-3 Joko MARDIANTO / Aryono MIRANAT - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-12 / 6-15 / 15-7 HE Xiangyang / HUANG Zhen - 0
Round 1 - Peter AXELSSON / Mikael ROSEN 15-11 / 15-12 Rikard RONNBLOM / Jorgen TUVESSON - 0
Round 2 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-10 KIM Moon Soo / SUNG Han Kuk - 0
Round 2 - Bagus SETIADI / Icuk SUGIARTO 15-4 / 15-4 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 15-7 Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY - 0
Round 2 - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-13 / 11-15 / 15-7 Soon Kit CHEAH / Beng Tiong ONG - 0
Round 2 - Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 15-5 / 15-5 Per FLENNBORG / Eishi KIBUNE - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-4 / 15-4 Morten FROST HANSEN / Jens Peter NIERHOFF - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-5 / 15-11 CHOI Sang Bum / LEE Kwang Jin - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-7 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN - 0
Quarter-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 11-15 / 15-3 / 15-5 Bagus SETIADI / Icuk SUGIARTO - 0
Quarter-final - HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 17-15 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-9 / 15-6 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Quarter-final - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong W.O. Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN - 0
Semi-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 10-15 / 15-6 / 15-10 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin - 0
Semi-final - LEE Sang Bok / PARK Joo Bong 15-17 / 15-5 / 15-12 Jalani SIDEK / Razif SIDEK - 0
Final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 17-14 / 15-2 LEE Sang Bok / PARK Joo Bong - 0
MS
Round 1 - Lasse LINDELOF 13-18 / 17-14 / 15-2 Rikard RONNBLOM - 0
Round 1 - Oystein ESPEDAL LARSEN 15-7 / 15-4 ZHENG Yumin - 0
Round 1 - Jyri AALTO 15-4 / 18-14 Madhujya BARUA - 0
Round 1 - Michael KJELDSEN 15-9 / 15-8 Patrik ANDREASSON - 0
Round 1 - Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-8 Ulf KINNESSON - 0
Round 1 - Thomas KIRKEGAARD 15-8 / 14-18 / 15-10 LEE Kwang Jin - 0
Round 1 - Jorgen TUVESSON 15-10 / 15-4 Michael SOGAARD - 0
Round 1 - Pontus JANTTI 15-4 / 15-0 Christian LJUNGMARK - 0
Round 1 - U. Vimal Kumar 15-13 / 15-2 Jens MEIBOM - 0
Round 1 - Claus THOMSEN 15-9 / 15-9 HE Guoquan - 0
Round 1 - Torben CARLSEN 15-8 / 15-1 Thomas MADSEN - 0
Round 1 - Pierre PELUPESSY 15-8 / 14-15 / 15-10 Yoke Meng KWAN - 0
Round 1 - Peter ESPERSEN 15-7 / 12-15 / 15-9 CHOI Sang Bum - 0
Round 1 - Koji MIYA 15-11 / 15-8 Mikael ROSEN - 0
Round 1 - Jonas HERRGARDH 17-15 / 12-15 / 17-15 Ib FREDERIKSEN - 0
Round 1 - Karun KASAYAPANANT 15-11 / 15-13 Johnny SORENSEN - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-2 AHN Jae Chang - 0
Round 2 - Lasse LINDELOF 15-6 / 7-15 / 15-7 Oystein ESPEDAL LARSEN - 0
Round 2 - Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1 Peter AXELSSON - 0
Round 2 - Michael KJELDSEN 15-9 / 15-3 Jyri AALTO - 0
Round 2 - Jens Peter NIERHOFF 15-11 / 15-8 Joko SUPRIANTO - 0
Round 2 - Sompol KUKASEMKIJ 15-4 / 15-0 Thomas KIRKEGAARD - 0
Round 2 - WU Wenkai 15-8 / 15-4 Eishi KIBUNE - 0
Round 2 - Pontus JANTTI 15-6 / 15-9 Jorgen TUVESSON - 0
Round 2 - U. Vimal Kumar 11-15 / 15-2 / 15-1 Claus THOMSEN - 0
Round 2 - Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-9 YEUNG Yik Kei - 0
Round 2 - Torben CARLSEN 15-5 / 15-4 Pierre PELUPESSY - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 15-7 / 2-15 / 15-10 Jens OLSSON - 0
Round 2 - Peter ESPERSEN 15-4 / 15-3 Koji MIYA - 0
Round 2 - Nicholas YATES 15-4 / 15-5 Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 2 - Karun KASAYAPANANT 15-7 / 15-7 Jonas HERRGARDH - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 15-0 / 15-2 Oyvind BERNTSEN - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 15-8 / 15-2 Lasse LINDELOF - 0
Round 3 - Ardy B WIRANATA 15-5 / 11-15 / 15-7 Michael KJELDSEN - 0
Round 3 - Jens Peter NIERHOFF 15-10 / 15-5 Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 3 - Pontus JANTTI 15-7 / 15-10 WU Wenkai - 0
Round 3 - Allan BUDI KUSUMA 14-17 / 15-10 / 15-9 U. Vimal Kumar - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 15-10 / 9-15 / 15-9 Torben CARLSEN - 0
Round 3 - Nicholas YATES 15-4 / 15-0 Peter ESPERSEN - 0
Round 3 - Kok Keong FOO 15-3 / 15-3 Karun KASAYAPANANT - 0
Quarter-final - Morten FROST HANSEN 15-5 / 15-5 Ardy B WIRANATA - 0
Quarter-final - Jens Peter NIERHOFF 17-18 / 15-4 / 15-7 Pontus JANTTI - 0
Quarter-final - Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-12 Poul-Erik HOYER - 0
Quarter-final - Kok Keong FOO 9-15 / 15-5 / 15-6 Nicholas YATES - 0
Semi-final - Morten FROST HANSEN 15-9 / 15-10 Jens Peter NIERHOFF - 0
Semi-final - Allan BUDI KUSUMA 18-16 / 15-2 Kok Keong FOO - 0
Final - Morten FROST HANSEN 15-4 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA - 0
WD
Round 1 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 18-15 Pernille DUPONT / Fiona SMITH - 0
Round 1 - BANG Soo Hyun / GIL Young Ah 15-10 / 2-15 / 15-11 Xiaoqing LIM / ZHOU Lei - 0
Round 1 - HWANG Hye Young / LEE Young Suk 15-12 / 15-1 KIM Ho Ja / LEE Jung Mi - 0
Round 1 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 15-11 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN - 0
Round 1 - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-11 / 15-9 Gillian C GOWERS / Helen S TROKE - 0
Round 1 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 18-13 Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 1 - Gillian M. CLARK / Sara SANKEY 15-10 / 15-4 Tokiko HIROTA / Haruko YACHI - 0
Round 1 - Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO 15-6 / 15-6 SHI Xiaohui / (F) Spare 09 - 0
Quarter-final - BANG Soo Hyun / GIL Young Ah 12-15 / 18-16 / 15-10 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - HWANG Hye Young / LEE Young Suk 15-7 / 15-9 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-11 / 13-18 / 15-8 Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO - 0
Quarter-final - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-6 Gillian M. CLARK / Sara SANKEY - 0
Semi-final - HWANG Hye Young / LEE Young Suk 15-11 / 15-5 BANG Soo Hyun / GIL Young Ah - 0
Semi-final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-9 / 15-8 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Final - CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-3 / 15-5 HWANG Hye Young / LEE Young Suk - 0
WS
Round 1 - LI Lingwei 12-9 / 11-5 Monique HOOGLAND - 0
Round 1 - Helen S TROKE 11-6 / 11-0 Rhonda CATOR - 0
Round 1 - Susi SUSANTI 11-5 / 11-0 Christine SKROPKE - 0
Round 1 - LEE Jung Mi 12-11 / 11-7 Helle H ANDERSEN - 0
Round 1 - LEE Young Suk 11-7 / 2-11 / 11-7 ZHOU Lei - 0
Round 1 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 8-11 / 11-8 / 11-2 Tanja BERG - 0
Round 1 - Kirsten FLADBERG 11-3 / 11-8 Yooko KOIZUMI - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 12-10 / 11-6 Catrine BENGTSSON - 0
Round 1 - Charlotte HATTENS 12-9 / 11-3 Madhumita BISHT - 0
Round 1 - Christine GANDRUP 11-6 / 11-2 Maria HENNING - 0
Round 1 - Eline COENE 11-3 / 12-10 BANG Soo Hyun - 0
Round 1 - Xiaoqing LIM 11-3 / 2-11 / 11-2 Sarwendah KUSUMAWARDHANI - 0
Round 1 - Fiona SMITH 11-4 / 11-2 Charlotta WIHLBORG - 0
Round 1 - Shang FUMEI 11-6 / 11-3 Maiken MORK - 0
Round 1 - SHI Xiaohui 11-5 / 11-2 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 - HWANG Hye Young 11-8 / 11-8 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Round 2 - LI Lingwei 12-10 / 11-2 Helen S TROKE - 0
Round 2 - LEE Jung Mi 11-3 / 1-11 / 12-9 Susi SUSANTI - 0
Round 2 - LEE Young Suk 11-2 / 11-0 Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-3 / 12-9 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Christine GANDRUP 12-10 / 12-10 Charlotte HATTENS - 0
Round 2 - Xiaoqing LIM 2-11 / 11-5 / 11-3 Eline COENE - 0
Round 2 - Shang FUMEI 11-5 / 11-2 Fiona SMITH - 0
Round 2 - HWANG Hye Young 11-6 / 11-0 SHI Xiaohui - 0
Quarter-final - LI Lingwei 11-4 / 11-5 LEE Jung Mi - 0
Quarter-final - LEE Young Suk 11-6 / 11-7 Kirsten FLADBERG - 0
Quarter-final - Xiaoqing LIM 11-1 / 12-10 Christine GANDRUP - 0
Quarter-final - Shang FUMEI 6-11 / 11-6 / 11-4 HWANG Hye Young - 0
Semi-final - LI Lingwei 11-4 / 12-11 LEE Young Suk - 0
Semi-final - Xiaoqing LIM 11-6 / 12-11 Shang FUMEI - 0
Final - LI Lingwei 11-8 / 11-3 Xiaoqing LIM - 0
XD
Round 1 - Thomas LUND / Pernille DUPONT 18-16 / 15-10 Bobby ERTANTO / Erma SULISTYANINGSIH - 0
Round 1 - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-9 / 18-15 Henrik SVARRER / Dorte KJAER - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN 18-15 / 17-14 Joko MARDIANTO / Dwi ELMYATI - 0
Round 1 - SUNG Han Kuk / GIL Young Ah 15-2 / 15-6 Lars WENGBERG / Emma EDBOM - 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Rosiana TENDEAN 17-14 / 15-9 Max GANDRUP / Fiona SMITH - 0
Round 1 - Dan NIELSEN / Christine SKROPKE 2-15 / 15-8 / 17-14 SHON Jin Hwan / KIM Ho Ja - 0
Round 1 - Steen FLADBERG / Gillian M. CLARK 17-16 / 15-6 Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON - 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Anne Mette VAN DIJK 18-16 / 13-18 / 18-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Helle H ANDERSEN - 0
Round 2 - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-7 / 14-17 / 15-8 Thomas LUND / Pernille DUPONT - 0
Round 2 - LEE Sang Bok / CHUNG So Young 17-14 / 15-3 Rikard RONNBLOM / Karin ERICSSON - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN 18-13 / 11-15 / 17-14 Andy B GOODE / Gillian C GOWERS - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-10 / 15-11 SUNG Han Kuk / GIL Young Ah - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Rosiana TENDEAN 12-15 / 15-12 / 15-6 JIANG Guoliang / NONG Qunhua - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-3 / 15-6 Dan NIELSEN / Christine SKROPKE - 0
Round 2 - Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 11-15 / 17-15 / 15-8 Steen FLADBERG / Gillian M. CLARK - 0
Round 2 - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-5 / 15-8 Michael SOGAARD / Anne Mette VAN DIJK - 0
Quarter-final - WANG Pengren / SHI Fangjing 15-8 / 15-5 LEE Sang Bok / CHUNG So Young - 0
Quarter-final - Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 15-4 Mark CHRISTIANSEN / Charlotte MADSEN - 0
Quarter-final - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-13 / 15-10 Aryono MIRANAT / Rosiana TENDEAN - 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-12 / 15-7 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Semi-final - WANG Pengren / SHI Fangjing 14-18 / 15-11 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Semi-final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee W.O. Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN - 0
Final - PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-9 / 15-4 WANG Pengren / SHI Fangjing - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 50 6 27.3% 1158 52.64 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 107 13 27.7% 2402 51.11 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 33 3 20.0% 792 52.8 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 1117 36.03 00:00:00 0 0 0.0%
XD 22 52 8 36.4% 1331 60.5 00:00:00 0 0 0.0%
Total 137 310 36 26.3% 6800 49.64 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 3 1 75.0%
Thailand 4 2 66.7%
Canada 2 1 66.7%
China 17 10 63.0%
Korea 25 16 61.0%
Finland 6 4 60.0%
Denmark 38 35 52.0%
Malaysia 5 5 50.0%
England 5 6 45.5%
Indonesia 8 10 44.4%
Netherlands 6 9 40.0%
India 2 3 40.0%
Sweden 13 25 34.2%
Norway 1 2 33.3%
Japan 2 5 28.6%
Germany 0 1 0.0%
Hong Kong 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%

Category: