Victor China Open  

Tournament Name: China Open
Tournament Dates: 17/10/2006-22/10/2006
Location: China, Guangzhou
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN CAI Yun / FU Haifeng
MS CHEN Hong BAO Chunlai
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen ZHANG Yawen / WEI Yili
WS ZHANG Ning YAO Jie
XD XIE Zhongbo / ZHANG Yawen XU Chen / ZHAO Tingting

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 21-11 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (81*) 0
Round 1 (200*) Koichi SAEKI / Shoji SATO 15-21 / 21-15 / 21-14 CHAN Io Chong / LO Ion Weng (146*) 0
Round 1 (46*) Songphon ANUGRITAYAWON / Nuttaphon NARKTHONG W.O. Ugochukwu Remmy EGEOUN / Lordrick Nosike OGBONNA - 0
Round 1 - SUN Junjie / ZHANG Wei 21-16 / 21-12 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (43*) 0
Round 1 (3*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-21 / 21-18 / 21-8 Shirley DANIEL / John GORDON - 0
Round 1 (95*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 15-21 / 21-15 / 21-14 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang (48*) 0
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-10 / 17-21 / 21-7 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (31*) 0
Round 1 (42*) Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG 19-21 / 21-16 / 21-17 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (93*) 0
Round 1 (37*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA W.O. SHEN Ye / HE Hanbin (33*) 0
Round 1 (9*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (57*) 0
Round 1 - XU Chen / XIA Xuanze 21-13 / 22-20 Sergey LUNEV / Stanislav PUKHOV - 0
Round 1 (4*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 21-17 / 18-21 / 23-21 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (19*) 0
Round 1 (10*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 14-21 / 21-16 / 21-15 GUO Zhendong / ZHENG Bo (124*) 0
Round 1 (12*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 21-12 / 21-6 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai (320*) 0
Round 1 (27*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-18 / 21-19 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (47*) 0
Round 1 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-11 / 21-9 LIU Can / - 0
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 21-18 Koichi SAEKI / Shoji SATO (200*) 0
Round 2 - SUN Junjie / ZHANG Wei 21-15 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Nuttaphon NARKTHONG (46*) 0
Round 2 (95*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-17 / 21-9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (3*) 0
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 22-20 / 21-14 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (42*) 0
Round 2 (9*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-17 / 11-21 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (37*) 0
Round 2 - XU Chen / XIA Xuanze 11-21 / 22-20 / 22-20 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (19*) 0
Round 2 (10*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 21-19 / 21-12 TAN Boon Heong / Thien How HOON (12*) 0
Round 2 (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-14 / 21-18 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (27*) 0
Quarter-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 9-21 / 21-15 SUN Junjie / ZHANG Wei - 0
Quarter-final (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 18-21 / 21-14 / 21-13 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (95*) 0
Quarter-final (9*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-13 XU Chen / XIA Xuanze - 0
Quarter-final (1*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-18 / 21-10 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (10*) 0
Semi-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 18-21 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 0
Semi-final (9*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-14 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (1*) 0
Final (9*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-16 CAI Yun / FU Haifeng (2*) 0
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-17 / 21-15 Yousuke NAKANISHI (28*) 0
Round 1 (489*) XIE Xin W.O. Kingsley Prince NWAIGWE - 0
Round 1 (501*) LU Qicheng 14-21 / 21-19 / 21-18 Simon SANTOSO (18*) 0
Round 1 - Mineo IWAWAKI 21-16 / 21-10 HE Jiahui - 0
Round 1 (17*) Dicky PALYAMA 21-8 / 21-5 LO Ion Weng (220*) 0
Round 1 (30*) CHAN Yan Kit 21-12 / 21-15 Yuichi IKEDA (161*) 0
Round 1 (34*) John MOODY 21-19 / 21-14 Sergey LUNEV (217*) 0
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-9 / 21-9 HSIEH Yu Hsing (53*) 0
Round 1 (72*) Nicholas KIDD W.O. Sho SASAKI (65*) 0
Round 1 (101*) HARIYANTO Agus 17-21 / 21-18 / 21-9 Joachim PERSSON (16*) 0
Round 1 (115*) Eric GO W.O. Francis Chibuike UWAKWE - 0
Round 1 (9*) CHEN Yu 21-12 / 21-13 WONG Wai Hong (123*) 0
Round 1 (120*) Klaus RAFFEINER 21-10 / 21-10 WONG Wing Ki Vincent (345*) 0
Round 1 (204*) Christian ANDERSEN 19-21 / 21-19 / 21-17 Kay Bin YEOH (21*) 0
Round 1 (48*) Stefan WOJCIKIEWICZ W.O. Ugochukwu Remmy EGEOUN - 0
Round 1 (492*) YOU Hao 21-9 / 21-9 LEONG Kin Fai (324*) 0
Round 1 (24*) Andrew SMITH W.O. Rufus Ayodele DARAMOLA - 0
Round 1 (146*) HUNG Yuk Wong 21-13 / 21-11 Nyothin LATSAVONG - 0
Round 1 (15*) Eric PANG 21-11 / 21-10 Koichi SAEKI (68*) 0
Round 1 (103*) Stanislav PUKHOV 21-19 / 21-14 Kohei HAYASAKA - 0
Round 1 (22*) Shoji SATO 21-16 / 21-14 Bobby MILROY (44*) 0
Round 1 (107*) Chun Seang TAN 21-8 / 21-11 Georgie CUPIDON (388*) 0
Round 1 (7*) CHEN Hong 21-11 / 21-4 Maoni HU HE (620*) 0
Round 1 (12*) Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-10 CHAN Io Chong (153*) 0
Round 1 (20*) NG Wei 21-18 / 20-22 / 21-12 GONG Weijie (292*) 0
Round 1 (63*) LI Yu 21-8 / 18-21 / 21-12 Beryno Jiann Tze WONG (184*) 0
Round 1 (11*) Boonsak PONSANA 21-2 / 21-5 Alex Yuwan TJONG - 0
Round 1 (50*) Wee Chung PEI 21-9 / 21-13 Naoki KAWAMAE (337*) 0
Round 1 (19*) Beng Hong KUAN 21-14 / 21-7 Rajiv OUSEPH (66*) 0
Round 1 (42*) QIU Yanbo W.O. Emeka Hyacenth OKONKWO - 0
Round 1 (6*) CHEN Jin W.O. Lordrick Nosike OGBONNA - 0
Round 2 (1*) LIN Dan 21-13 / 21-11 XIE Xin (489*) 0
Round 2 (501*) LU Qicheng 21-6 / 21-11 Mineo IWAWAKI - 0
Round 2 (17*) Dicky PALYAMA 21-3 / 21-13 LAM Chi Man (325*) 0
Round 2 (30*) CHAN Yan Kit 21-8 / 21-9 John MOODY (34*) 0
Round 2 (3*) BAO Chunlai 9-21 / 21-11 / 21-11 Nicholas KIDD (72*) 0
Round 2 (101*) HARIYANTO Agus 21-14 / 21-13 Eric GO (115*) 0
Round 2 (9*) CHEN Yu 21-12 / 21-9 Klaus RAFFEINER (120*) 0
Round 2 (204*) Christian ANDERSEN 21-7 / 21-12 Stefan WOJCIKIEWICZ (48*) 0
Round 2 (24*) Andrew SMITH 21-17 / 21-11 YOU Hao (492*) 0
Round 2 (15*) Eric PANG 23-21 / 21-17 HUNG Yuk Wong (146*) 0
Round 2 (22*) Shoji SATO 21-19 / 21-17 Stanislav PUKHOV (103*) 0
Round 2 (7*) CHEN Hong 24-22 / 21-16 Chun Seang TAN (107*) 0
Round 2 (12*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-16 NG Wei (20*) 0
Round 2 (11*) Boonsak PONSANA 21-13 / 21-12 LI Yu (63*) 0
Round 2 (19*) Beng Hong KUAN 21-13 / 21-11 Wee Chung PEI (50*) 0
Round 2 (6*) CHEN Jin 24-22 / 21-16 QIU Yanbo (42*) 0
Round 3 (1*) LIN Dan 21-16 / 21-14 LU Qicheng (501*) 0
Round 3 (30*) CHAN Yan Kit 21-9 / 21-16 Dicky PALYAMA (17*) 0
Round 3 (3*) BAO Chunlai 21-9 / 0-0 HARIYANTO Agus (101*) 0
Round 3 (9*) CHEN Yu 13-21 / 21-14 / 21-14 Christian ANDERSEN (204*) 0
Round 3 (24*) Andrew SMITH 24-22 / 21-13 Eric PANG (15*) 0
Round 3 (7*) CHEN Hong 21-19 / 21-17 Shoji SATO (22*) 0
Round 3 (12*) Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-12 Boonsak PONSANA (11*) 0
Round 3 (6*) CHEN Jin 21-11 / 21-9 Beng Hong KUAN (19*) 0
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-18 / 21-17 CHAN Yan Kit (30*) 0
Quarter-final (3*) BAO Chunlai 21-13 / 22-20 CHEN Yu (9*) 0
Quarter-final (7*) CHEN Hong 21-17 / 21-15 Andrew SMITH (24*) 0
Quarter-final (6*) CHEN Jin 21-13 / 12-21 / 21-18 Taufik HIDAYAT (12*) 0
Semi-final (3*) BAO Chunlai 18-21 / 21-19 / 21-10 LIN Dan (1*) 0
Semi-final (7*) CHEN Hong 14-21 / 21-15 / 21-17 CHEN Jin (6*) 0
Final (7*) CHEN Hong 21-17 / 21-19 BAO Chunlai (3*) 0
WD
Round 1 (72*) Ikue TATANI / Aya WAKISAKA 21-13 / 22-20 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (29*) 0
Round 1 (8*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 24-22 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (13*) 0
Round 1 - MA Jin / WANG Xiaoli 16-21 / 21-12 / 21-19 CHAU Hoi Wah / YIP Pui Yin (129*) 0
Round 1 (11*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 24-26 / 21-19 / 21-18 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (38*) 0
Round 1 (10*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-7 / 21-9 WANG Ping / LI Mei - 0
Round 1 (18*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-11 / 21-12 MONG Kwan Yi / WONG Sin Yee - 0
Round 1 (54*) Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON 17-21 / 21-18 / 21-13 CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun (37*) 0
Round 1 (21*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-9 / 21-12 PAI Hsiao Ma / YANG Hui Ying (131*) 0
Round 1 (120*) Shizuka MATSUO / Seiko YAMADA 21-18 / 21-16 NG Ka Shun / LAM Sin Ying (176*) 0
Round 1 (31*) PAN Pan / TIAN Qing 23-25 / 21-19 / 21-9 KOON Wai Chee / WONG Man Ching (174*) 0
Round 1 (12*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-17 / 21-19 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (16*) 0
Round 1 - WANG Siyun / LIAO Jingmei 18-21 / 21-19 / 21-17 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (44*) 0
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-5 / 21-9 Ikue TATANI / Aya WAKISAKA (72*) 0
Round 2 - MA Jin / WANG Xiaoli 16-21 / 21-13 / 21-18 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (8*) 0
Round 2 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-13 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (11*) 0
Round 2 (10*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-6 / 21-12 Yanmei JIANG / Yujia LI (18*) 0
Round 2 (21*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-8 / 21-11 Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON (54*) 0
Round 2 (120*) Shizuka MATSUO / Seiko YAMADA W.O. Gail EMMS / Donna KELLOGG (7*) 0
Round 2 (12*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 14-21 / 21-19 / 23-21 PAN Pan / TIAN Qing (31*) 0
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-13 / 21-14 WANG Siyun / LIAO Jingmei - 0
Quarter-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-13 / 21-14 MA Jin / WANG Xiaoli - 0
Quarter-final (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 17-21 / 21-7 / 21-15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (10*) 0
Quarter-final (21*) ZHANG Dan / ZHAO Tingting 21-17 / 21-13 Shizuka MATSUO / Seiko YAMADA (120*) 0
Quarter-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-10 / 21-14 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (12*) 0
Semi-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-12 / 17-21 / 21-14 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (6*) 0
Semi-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-15 / 17-21 / 21-16 ZHANG Dan / ZHAO Tingting (21*) 0
Final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-17 / 21-7 ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 0
WS (qual)
Round 1 (66*) WONG Sin Yee 21-11 / 22-20 JIN Yanyun - 0
Round 1 - HAN Li 21-21 / 13-10 HUANG Chia-Hsin (83*) 0
Round 2 (76*) WANG Yihan 21-14 / 21-7 WONG Sin Yee (66*) 0
Round 2 - HAN Li 21-14 / 21-6 NG Ka Shun (62*) 0
Round 2 (180*) MONG Kwan Yi 22-20 / 21-18 YANG Hui Ying (469*) 0
Round 2 (72*) Eva LEE 21-12 / 21-14 Juliette AH-WAN (434*) 0
Round 2 (222*) Kaori IMABEPPU 22-20 / 22-20 FUNG Ying (321*) 0
Round 3 (76*) WANG Yihan 21-14 / 21-9 PAI Hsiao Ma (43*) 0
Round 3 - HAN Li 22-24 / 21-10 / 21-12 Omosefe IGBINOVIA - 0
Round 3 (180*) MONG Kwan Yi 21-14 / 21-6 Omotayo IBRAHIM - 0
Round 3 (222*) Kaori IMABEPPU 21-7 / 21-9 Eva LEE (72*) 0
WS
Round 1 (1*) ZHANG Ning 21-17 / 21-14 Yu HIRAYAMA (27*) 0
Round 1 (24*) Judith MEULENDIJKS 21-18 / 18-21 / 21-12 Susan EGELSTAFF (23*) 0
Round 1 (10*) JIANG Yanjiao 13-21 / 21-16 / 21-13 CHEN Li (20*) 0
Round 1 (15*) Mew Choo WONG 13-21 / 21-19 / 21-14 Salakjit PONSANA (44*) 0
Round 1 (4*) WANG Chen 21-8 / 21-3 Rachel HINDLEY (33*) 0
Round 1 (13*) Eriko HIROSE 21-7 / 21-14 Molthila KITJANON (29*) 0
Round 1 (5*) ZHU Lin 21-15 / 14-21 / 21-15 HAN Li - 0
Round 1 (35*) Li LI 21-15 / 21-13 Anna RICE (30*) 0
Round 1 (36*) Julia Pei Xian WONG 21-18 / 17-21 / 21-16 YIP Pui Yin (16*) 0
Round 1 (8*) LU Lan 21-17 / 21-17 Kanako YONEKURA (18*) 0
Round 1 (28*) WANG Lin 21-18 / 21-15 Anu NIEMINEN (39*) 0
Round 1 (9*) YAO Jie W.O. Ella DIEHL (22*) 0
Round 1 (26*) CHENG Shao Chieh 21-15 / 21-13 MONG Kwan Yi (180*) 0
Round 1 (12*) Kaori MORI 18-21 / 21-8 / 21-11 Kaori IMABEPPU (222*) 0
Round 1 (76*) WANG Yihan 16-21 / 21-8 / 21-19 Soratja CHANSRISUKOT (31*) 0
Round 1 (2*) XIE Xingfang 21-13 / 21-12 Tine BAUN (19*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-17 / 21-10 Judith MEULENDIJKS (24*) 0
Round 2 (15*) Mew Choo WONG 21-18 / 21-19 JIANG Yanjiao (10*) 0
Round 2 (4*) WANG Chen 21-16 / 21-15 Eriko HIROSE (13*) 0
Round 2 (5*) ZHU Lin 20-22 / 21-18 / 21-15 Li LI (35*) 0
Round 2 (8*) LU Lan 21-11 / 21-13 Julia Pei Xian WONG (36*) 0
Round 2 (9*) YAO Jie 21-12 / 15-21 / 21-14 WANG Lin (28*) 0
Round 2 (12*) Kaori MORI 21-10 / 21-14 CHENG Shao Chieh (26*) 0
Round 2 (76*) WANG Yihan 14-21 / 21-19 / 21-15 XIE Xingfang (2*) 0
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 21-17 / 21-7 Mew Choo WONG (15*) 0
Quarter-final (4*) WANG Chen W.O. ZHU Lin (5*) 0
Quarter-final (9*) YAO Jie 23-21 / 21-19 LU Lan (8*) 0
Quarter-final (12*) Kaori MORI 21-13 / 21-14 WANG Yihan (76*) 0
Semi-final (1*) ZHANG Ning 21-13 / 21-14 WANG Chen (4*) 0
Semi-final (9*) YAO Jie 21-17 / 21-19 Kaori MORI (12*) 0
Final (1*) ZHANG Ning 21-14 / 21-5 YAO Jie (9*) 0
XD
Round 1 - LEE Sheng Mu / CHANG Yun Ju W.O. YANG Zhen / ZHANG Qin - 0
Round 1 (19*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-7 / 21-17 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (305*) 0
Round 1 (21*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-15 / 21-19 Natalie MUNT / Daniel A SHIRLEY - 0
Round 1 (127*) Jens ERIKSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-10 / 21-7 WONG Sin Yee / LO Lok Kei - 0
Round 1 - HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 17-21 / 21-15 HUI Wai Ho / CHAU Hoi Wah (67*) 0
Round 1 - XU Chen / ZHAO Tingting 21-18 / 17-21 / 21-17 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (17*) 0
Round 1 (14*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-5 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent / FUNG Ying (917*) 0
Round 1 - FANG Chieh Min / CHENG Hsiao Yun 21-11 / 21-9 HUNG Yuk Wong / LAM Sin Ying (310*) 0
Round 1 (155*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-17 / 21-12 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (44*) 0
Round 1 - Robert BLAIR / Jenny WALLWORK 21-13 / 21-11 LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi (146*) 0
Round 1 - ZHANG Wei / TIAN Qing 18-21 / 23-21 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (7*) 0
Round 1 (25*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 16-21 / 21-17 / 21-16 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (86*) 0
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-11 / 21-10 LIN Yu Lang / KU Pei-Ting (335*) 0
Round 1 (38*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-13 / 21-16 Howard BACH / Eva LEE (35*) 0
Round 2 (4*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-8 / 21-14 LEE Sheng Mu / CHANG Yun Ju - 0
Round 2 (21*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-12 / 21-16 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (19*) 0
Round 2 - HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin W.O. Jens ERIKSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (127*) 0
Round 2 - XU Chen / ZHAO Tingting 17-21 / 22-20 / 21-19 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (14*) 0
Round 2 (155*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-13 / 21-18 FANG Chieh Min / CHENG Hsiao Yun - 0
Round 2 - Robert BLAIR / Jenny WALLWORK 14-21 / 21-15 / 21-7 ZHANG Wei / TIAN Qing - 0
Round 2 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-16 / 21-15 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (25*) 0
Round 2 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM W.O. CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (38*) 0
Quarter-final (4*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-7 / 21-11 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (21*) 0
Quarter-final - XU Chen / ZHAO Tingting 21-17 / 21-12 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin - 0
Quarter-final (155*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-16 / 21-16 Robert BLAIR / Jenny WALLWORK - 0
Quarter-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 21-9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 0
Semi-final - XU Chen / ZHAO Tingting 21-17 / 21-19 ZHANG Jun / GAO Ling (4*) 0
Semi-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-16 / 21-14 HE Hanbin / YU Yang (F) (155*) 0
Final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-19 / 21-5 XU Chen / ZHAO Tingting - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 70 12 41.4% 2512 86.62 00:00:00 0 0 0.0%
MS 55 121 11 20.0% 4144 75.35 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 62 10 38.5% 2217 85.27 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 68 10 34.5% 2411 83.14 00:00:00 0 0 0.0%
XD 26 58 6 23.1% 2039 78.42 00:00:00 0 0 0.0%
Total 165 379 49 29.7% 13323 80.75 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 11 3 78.6%
China 78 33 70.3%
Netherlands 8 4 66.7%
Malaysia 17 15 53.1%
Scotland 2 2 50.0%
Italy 1 1 50.0%
Japan 17 18 48.6%
Denmark 6 7 46.2%
Singapore 3 5 37.5%
Hong Kong 13 25 34.2%
England 2 4 33.3%
Chinese Taipei 8 17 32.0%
Macau 3 7 30.0%
Thailand 4 12 25.0%
Russia 1 3 25.0%
New Zealand 1 3 25.0%
U.S.A. 1 4 20.0%
Israel 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Lao 0 1 0.0%
Nigeria 0 2 0.0%
Canada 0 3 0.0%
Seychelles 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12