Dutch Open  

Tournament Name: Yonex Dutch Open 2009
Tournament Dates: 13/10/2009-18/10/2009
Location: Netherlands, Almere
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER
MS Chetan ANAND Eric PANG
WD Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER
WS YAO Jie Judith MEULENDIJKS
XD Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Dharma GUNAWI / Ardinasyah PUTRA 21-11 / 18-21 / 21-14 Mats HUKRIEDE / Josche ZURWONNE 246 38
Round 1 - Edwin EKIRING / Eli MAMBWE 21-18 / 16-21 / 21-16 Bart GERRITS / Jerry NATENSTEDT - 33
Round 1 262 Sam MAGEE / Tony STEPHENSON 21-15 / 21-12 Ewoud TAN / Virgil SOEROREDJO - 18
Round 1 - Arnd VETTERS / Franklin WAHAB 21-8 / 21-16 Russell MUNS / Vincent DE VRIES - 22
MD
Round 1 19 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-14 / 21-17 Remco MUYRIS / Jurgen WOUTERS - 25
Round 1 122 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 20-22 / 21-14 / 21-14 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 72 53
Round 1 32 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 21-11 / 21-15 Dennis VAN DAALEN DE JEL / Rikkert SUIJKERLAND 231 19
Round 1 76 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 21-19 / 21-16 Tim DETTMANN / Jan Soeren SCHULZ - 35
Round 1 23 Chris ADCOCK / Robert BLAIR 6-4 Ret. Maurice NIESNER / Till ZANDER 70 1
Round 1 150 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-13 / 21-11 Matthias KUCHENBECKER / Andreas LINDNDER 210 26
Round 1 - Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS 21-13 / 21-15 Daniel BENZ / Patrick KRAEMER 64 14
Round 1 - Peter KAESBAUER / Oliver ROTH 21-16 / 16-21 / 21-15 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 273 38
Round 1 131 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-7 / 21-6 Edwin EKIRING / Eli MAMBWE - 15
Round 1 44 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-14 / 10-21 / 21-17 Dharma GUNAWI / Ardinasyah PUTRA - 33
Round 1 45 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-12 / 21-9 Alexander ROOVERS / Gregory SCHNEIDER - 18
Round 1 27 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 18-21 / 21-8 / 21-7 Sam MAGEE / Tony STEPHENSON 262 31
Round 1 148 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD W.O. Erik MEIJS / STEENLAND Dennis - 1
Round 1 30 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-13 / 21-18 Arnd VETTERS / Franklin WAHAB - 24
Round 1 86 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-12 Ralph STARREN / Hans VAN OS 307 21
Round 1 117 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 21-18 / 21-14 Christian BOHMER / Kai WALDENBERGER - 43
Round 2 19 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 23-21 / 15-21 / 21-17 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 122 64
Round 2 32 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 12-21 / 21-11 / 21-8 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 76 35
Round 2 23 Chris ADCOCK / Robert BLAIR 21-16 / 21-15 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 150 27
Round 2 - Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS 15-21 / 22-20 / 23-21 Peter KAESBAUER / Oliver ROTH - 50
Round 2 44 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 17-21 / 23-21 / 24-22 Marcus ELLIS / Peter MILLS 131 54
Round 2 27 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-16 / 21-19 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 45 28
Round 2 30 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-13 / 18-21 / 23-21 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 148 54
Round 2 86 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-10 / 21-11 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 117 21
Quarter-final 32 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 21-9 / 23-21 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 19 34
Quarter-final - Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS 12-21 / 21-19 / 21-16 Chris ADCOCK / Robert BLAIR 23 45
Quarter-final 27 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-15 / 14-21 / 21-19 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 44 44
Quarter-final 86 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-19 / 21-19 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 30 38
Semi-final 32 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 21-19 / 24-22 Rasmus BONDE / Simon MOLLYHUS - 36
Semi-final 27 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 21-18 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 86 34
Final 32 Kristof HOPP / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 21-16 Michael FUCHS / Ingo KINDERVATER 27 33
MS (qual)
Round 1 - Jerry NATENSTEDT 21-8 / 21-19 Ewoud TAN - 20
Round 1 - Eli MAMBWE 21-12 / 21-16 Bart GERRITS - 21
Round 1 658 Maxime MOREELS W.O. Nick FRANSMAN 560 0
Round 1 - Rolf MONTEIRO 21-15 / 21-19 Benjamin WAHNHOFF 613 25
Round 1 - Lionel WARNOTTE 21-11 / 21-16 Tim VAESSEN - 25
Round 1 - Arnd VETTERS 21-10 / 21-15 Marco DE JAGER - 25
Round 1 - Christian BOHMER 21-14 / 21-11 Dennis VAN BEKKUM 644 20
Round 1 575 Kai WALDENBERGER 21-16 / 13-21 / 21-13 Ben MAES 581 35
Round 1 - Vincent DE VRIES 21-9 / 21-14 Jente PAESEN 624 19
Round 1 553 Tony STEPHENSON 21-13 / 21-12 Dave VEERMAN 581 19
Round 2 - Eli MAMBWE 21-11 / 21-12 Nick SMALING 644 21
Round 2 543 Hans VAN OS 20-22 / 21-18 / 21-12 Maxime MOREELS 658 34
Round 2 - Lionel WARNOTTE 16-21 / 21-12 / 21-8 Rolf MONTEIRO - 37
Round 2 - Arnd VETTERS 21-14 / 21-17 Christian BOHMER - 29
Round 2 575 Kai WALDENBERGER 19-21 / 21-15 / 21-19 Erik MEIJS 549 49
Round 2 - Jim MIDDELBURG 21-18 / 17-21 / 21-15 Vincent DE VRIES - 35
MS
Round 1 10 Choong Hann WONG 21-15 / 21-11 Ralph STARREN 404 36
Round 1 71 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-17 / 18-21 / 21-12 Gordon THOMSON 153 51
Round 1 42 Anand PAWAR 23-21 / 21-13 Taufiq Hidayat AKBAR 151 35
Round 1 127 BONSELS Jamie 21-11 / 21-19 Jim MIDDELBURG - 33
Round 1 23 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-12 GURUSAIDUTT R. M. V. 67 30
Round 1 433 Dennis VAN DAALEN DE JEL 14-21 / 21-8 / 21-6 Daniel BENZ 204 35
Round 1 53 Raul MUST 21-11 / 21-13 Andreas LINDNDER 454 25
Round 1 132 Stilian MAKARSKI 21-18 / 21-15 Helgi JOHANNESSON 265 27
Round 1 25 Arvind BHAT 21-17 / 21-18 Saber AFIF 149 36
Round 1 86 Sven Eric KASTENS 21-12 / 21-15 ZHANG Hong 263 29
Round 1 40 Anup SRIDHAR 21-10 / 21-8 Rune MASSING 95 25
Round 1 68 Stefan WOJCIKIEWICZ 21-18 / 21-15 Jan VONDRA 79 36
Round 1 24 Eric PANG 17-21 / 21-19 / 21-11 Edwin EKIRING 222 40
Round 1 114 Pablo ABIAN 17-13 Ret. Harry WRIGHT 83 11
Round 1 51 Peter MIKKELSEN 21-18 / 21-11 Kasper LEHIKOINEN 327 23
Round 1 106 Emil Vind 21-8 / 21-7 Tony STEPHENSON 553 18
Round 1 306 Takahiro HIRAMATSU 21-13 / 21-11 Jerry NATENSTEDT - 36
Round 1 109 Marcel REUTER 21-12 / 16-21 / 24-22 Carl BAXTER 35 55
Round 1 73 Kasper IPSEN 21-11 / 21-15 Matthias KUCHENBECKER 509 27
Round 1 31 Marc ZWIEBLER 21-13 / 21-4 Jordy HILBINK 359 32
Round 1 119 Vitaly KONOV 21-18 / 21-16 Virgil SOEROREDJO 377 24
Round 1 54 Dmytro ZAVADSKY 21-10 / 10-2 Ret. Eli MAMBWE - 25
Round 1 72 Kieran MERRILEES 22-24 / 21-17 / 22-20 Arnd VETTERS - 59
Round 1 19 Dicky PALYAMA 21-10 / 21-10 Lionel WARNOTTE - 21
Round 1 176 Jan FROHLICH 21-17 / 21-19 Hans VAN OS 543 28
Round 1 93 Dieter DOMKE 21-14 / 16-21 / 23-21 Petr KOUKAL 49 50
Round 1 145 Lester OEY 21-14 / 21-15 Rainer KALJUMAE 387 29
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-16 Sebastian RDUCH 253 31
Round 1 575 Kai WALDENBERGER 16-21 / 21-12 / 21-10 Alexander ROOVERS 286 40
Round 1 110 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-16 Ville LANG 33 24
Round 1 91 Misha ZILBERMAN 14-21 / 21-10 / 21-14 Gregory SCHNEIDER 397 37
Round 1 18 Chetan ANAND 21-9 / 21-14 Julien WARNOTTE 535 21
Round 2 10 Choong Hann WONG 18-21 / 21-8 / 21-19 Valeriy ATRASHCHENKOV 71 50
Round 2 42 Anand PAWAR 21-8 / 21-16 BONSELS Jamie 127 26
Round 2 23 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-10 Dennis VAN DAALEN DE JEL 433 25
Round 2 53 Raul MUST 21-10 / 21-9 Stilian MAKARSKI 132 25
Round 2 25 Arvind BHAT 18-21 / 21-19 / 21-10 Sven Eric KASTENS 86 56
Round 2 40 Anup SRIDHAR 22-20 / 21-12 Stefan WOJCIKIEWICZ 68 44
Round 2 24 Eric PANG 21-7 / 21-11 Pablo ABIAN 114 22
Round 2 51 Peter MIKKELSEN 21-17 / 21-16 Emil Vind 106 33
Round 2 109 Marcel REUTER 21-9 / 21-14 Takahiro HIRAMATSU 306 36
Round 2 73 Kasper IPSEN 21-16 / 21-19 Marc ZWIEBLER 31 38
Round 2 54 Dmytro ZAVADSKY 14-21 / 21-17 / 21-16 Vitaly KONOV 119 44
Round 2 19 Dicky PALYAMA 21-13 / 21-17 Kieran MERRILEES 72 32
Round 2 93 Dieter DOMKE 21-18 / 10-21 / 21-13 Jan FROHLICH 176 46
Round 2 30 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-10 Lester OEY 145 30
Round 2 110 Ajay JAYARAM 21-14 / 21-18 Kai WALDENBERGER 575 27
Round 2 18 Chetan ANAND 21-7 / 21-10 Misha ZILBERMAN 91 22
Round 3 10 Choong Hann WONG 21-14 / 21-18 Anand PAWAR 42 37
Round 3 23 Rajiv OUSEPH 21-9 / 21-9 Raul MUST 53 25
Round 3 25 Arvind BHAT 21-17 / 23-25 / 23-21 Anup SRIDHAR 40 72
Round 3 24 Eric PANG 21-13 / 21-15 Peter MIKKELSEN 51 35
Round 3 73 Kasper IPSEN 21-14 / 21-16 Marcel REUTER 109 34
Round 3 19 Dicky PALYAMA 21-11 / 21-15 Dmytro ZAVADSKY 54 37
Round 3 30 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 18-21 / 21-17 Dieter DOMKE 93 57
Round 3 18 Chetan ANAND 21-13 / 21-12 Ajay JAYARAM 110 25
Quarter-final 23 Rajiv OUSEPH 12-21 / 21-18 / 21-15 Choong Hann WONG 10 55
Quarter-final 24 Eric PANG 21-10 / 21-19 Arvind BHAT 25 31
Quarter-final 19 Dicky PALYAMA 21-16 / 21-14 Kasper IPSEN 73 34
Quarter-final 18 Chetan ANAND 23-21 / 21-14 PARUPALLI Kashyap 30 35
Semi-final 24 Eric PANG 23-21 / 12-21 / 21-7 Rajiv OUSEPH 23 46
Semi-final 18 Chetan ANAND 21-14 / 21-6 Dicky PALYAMA 19 27
Final 18 Chetan ANAND 21-12 / 21-15 Eric PANG 24 33
WD
Round 1 - Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL 22-20 / 24-22 Mariana AGATHANGELOU / Jillie COOPER 55 37
Round 1 - Helen DAVIES / Samantha WARD 21-13 / 21-13 Thamar PETERS / Josephine WENTHOLT - 30
Round 1 51 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-11 / 21-10 Lisa MALAIHOLLO / Yvonne SIE - 21
Round 1 85 Sashina VIGNES WARAN / Teshana VIGNES WARAN 21-19 / 21-15 Myke HALKEMA / Gayle MAHULETTE - 25
Round 1 44 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-16 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 45 30
Round 1 - Carina METTE / Michaela PEIFFER W.O. Patty STOLZENBACH / Ilse VAESSEN 57 0
Round 1 - Gitte KOEHLER / Carla NELTE W.O. Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN - 0
Round 1 - Emma MASON / Heather OLVER W.O. Johanna GOLISZEWSKI / Annekatrin LILLIE 140 0
Round 2 19 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 22-20 Carina METTE / Michaela PEIFFER - 35
Round 2 43 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 17-21 / 21-12 / 22-20 Gitte KOEHLER / Carla NELTE - 39
Round 2 28 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-11 / 27-29 / 21-17 Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL - 51
Round 2 - Emma MASON / Heather OLVER 21-11 / 21-9 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 53 30
Round 2 58 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 21-12 / 21-19 Helen DAVIES / Samantha WARD - 29
Round 2 51 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-11 / 21-10 Anna KOBCEVA / Elena PRUS 42 23
Round 2 106 Selena PIEK / Iris TABELING 21-14 / 21-15 Sashina VIGNES WARAN / Teshana VIGNES WARAN 85 22
Round 2 44 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-18 / 21-19 Nicole GRETHER / Charmaine REID 18 40
Quarter-final 19 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 21-13 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 43 23
Quarter-final 28 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-18 / 21-12 Emma MASON / Heather OLVER - 33
Quarter-final 51 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-8 / 21-9 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 58 26
Quarter-final 44 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-14 / 21-9 Selena PIEK / Iris TABELING 106 26
Semi-final 19 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 21-8 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 28 35
Semi-final 44 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 17-21 / 21-18 / 21-14 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 51 59
Final 19 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 21-17 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 44 36
WS (qual)
Round 1 155 Nicola CERFONTYNE 21-19 / 14-21 / 21-17 Sashina VIGNES WARAN 165 52
Round 1 416 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-14 / 21-16 Josephine WENTHOLT - 24
Round 1 158 Olga KONON 21-7 / 21-11 Soraya DE VISCH EIJBERGEN - 19
Round 1 327 Iris TABELING 21-19 / 21-19 Kim BUSS - 24
Round 1 343 Yik Man WONG 21-19 / 22-20 Teshana VIGNES WARAN - 33
Round 1 380 Lisa MALAIHOLLO 21-17 / 21-15 Stefanie BERTELS 172 30
Round 1 - Miriam MROSS 14-21 / 21-7 / 21-10 Gayle MAHULETTE - 35
Round 1 149 Karoliine HOIM 21-16 / 21-13 Thamar PETERS 392 27
Round 2 416 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-17 / 21-17 Nicola CERFONTYNE 155 28
Round 2 158 Olga KONON 21-13 / 21-11 Iris TABELING 327 21
Round 2 380 Lisa MALAIHOLLO 21-17 / 14-21 / 21-13 Yik Man WONG 343 38
Round 2 149 Karoliine HOIM 21-18 / 21-10 Miriam MROSS - 27
WS
Round 1 158 Olga KONON 21-18 / 21-17 Petya NEDELCHEVA 14 48
Round 1 75 Helen DAVIES 23-21 / 18-21 / 21-15 Ragna INGOLFSDOTTIR 416 56
Round 1 71 Lianne TAN 22-20 / 21-19 Rachel VAN CUTSEN 47 32
Round 1 88 Patty STOLZENBACH 21-19 / 21-14 Camilla OVERGAARD 124 33
Round 1 24 YAO Jie 23-21 / 21-11 Mariya DIPTAN 112 38
Round 1 57 Kristina GAVNHOLT 21-8 / 21-15 Anu NIEMINEN 49 30
Round 1 50 Aditi MUTATKAR 22-20 / 21-17 Elena PRUS 65 32
Round 1 79 Karin SCHNAASE 21-7 / 19-21 / 21-11 Karoliine HOIM 149 42
Round 1 107 Carola BOTT 21-14 / 21-5 Charmaine REID 53 28
Round 1 33 Linda ZETCHIRI 21-15 / 21-14 Nathalie DESCAMPS 92 2
Round 1 76 Michelle CHAN KY 22-20 / 17-21 / 21-14 Anita Raj KAUR 63 55
Round 1 34 Larisa GRIGA 21-12 / 21-9 Claudia MAYER 103 29
Round 1 69 Jeanine CICOGNINI 21-10 / 21-17 Lisa MALAIHOLLO 380 23
Round 1 35 Nicole GRETHER 21-9 / 21-15 Diana DIMOVA 126 25
Round 1 58 Camilla SORENSEN 22-20 / 21-19 Chloe MAGEE 77 34
Round 1 20 Judith MEULENDIJKS 21-14 / 21-9 Akvile STAPUSAITYTE 101 26
Round 2 158 Olga KONON 21-19 / 21-10 Helen DAVIES 75 35
Round 2 88 Patty STOLZENBACH 21-17 / 21-13 Lianne TAN 71 26
Round 2 24 YAO Jie 21-14 / 21-14 Kristina GAVNHOLT 57 35
Round 2 79 Karin SCHNAASE 21-16 / 19-21 / 21-15 Aditi MUTATKAR 50 57
Round 2 107 Carola BOTT 17-21 / 21-19 / 21-16 Linda ZETCHIRI 33 57
Round 2 34 Larisa GRIGA 21-17 / 21-14 Michelle CHAN KY 76 31
Round 2 69 Jeanine CICOGNINI 21-16 / 21-14 Nicole GRETHER 35 45
Round 2 20 Judith MEULENDIJKS 21-17 / 21-3 Camilla SORENSEN 58 25
Quarter-final 158 Olga KONON 21-10 / 21-15 Patty STOLZENBACH 88 23
Quarter-final 24 YAO Jie 21-7 / 21-6 Karin SCHNAASE 79 28
Quarter-final 107 Carola BOTT 21-18 / 21-12 Larisa GRIGA 34 35
Quarter-final 20 Judith MEULENDIJKS 21-19 / 21-19 Jeanine CICOGNINI 69 35
Semi-final 24 YAO Jie 21-8 / 21-17 Olga KONON 158 35
Semi-final 20 Judith MEULENDIJKS 21-13 / 21-16 Carola BOTT 107 34
Final 24 YAO Jie 21-11 / 21-12 Judith MEULENDIJKS 20 34
XD (qual)
Round 1 318 Jurgen WOUTERS / Eefje MUSKENS 21-16 / 19-21 / 21-11 Lionel WARNOTTE / Steffi ANNYS - 33
Round 1 - Rikkert SUIJKERLAND / Ginny SEVERIEN 21-14 / 21-14 Rolf MONTEIRO / Aileen ROESSLER - 20
Round 1 181 Oliver LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI 21-17 / 21-17 Jim MIDDELBURG / Soraya DE VISCH EIJBERGEN - 20
Round 1 - Virgil SOEROREDJO / Mireille VAN DAAL W.O. Tim VAESSEN / Monique VAN DER WOUDEN - 1
Round 2 318 Jurgen WOUTERS / Eefje MUSKENS 21-19 / 22-20 Helgi JOHANNESSON / Ragna INGOLFSDOTTIR 270 24
Round 2 313 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 21-16 / 20-22 / 21-17 Oliver LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI 181 36
Round 2 - Dharma GUNAWI / Michaela PEIFFER 21-15 / 17-21 / 21-8 Virgil SOEROREDJO / Mireille VAN DAAL - 31
XD
Round 1 27 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-14 / 21-7 Henry TAM / Donna HALIDAY 49 17
Round 1 - Christian JOHN SKOVGAARD / Maria HELSBOL 17-21 / 21-10 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 145 35
Round 1 32 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-17 / 17-21 / 24-22 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 313 48
Round 1 58 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 21-12 / 21-12 Benjamin WAHNHOFF / Kathrin PIOTROWSKI - 29
Round 1 23 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 21-11 / 21-10 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 113 19
Round 1 133 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-9 / 21-7 Dharma GUNAWI / Michaela PEIFFER - 18
Round 1 41 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 21-19 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 180 31
Round 1 122 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 21-9 / 21-18 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 56 24
Round 1 318 Jurgen WOUTERS / Eefje MUSKENS 12-21 / 21-18 / 21-14 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 162 35
Round 1 153 Marcus ELLIS / Heather OLVER 15-21 / 21-16 / 21-18 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 39 55
Round 1 - Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 21-14 / 19-21 / 21-6 Rikkert SUIJKERLAND / Ginny SEVERIEN - 41
Round 1 - Kristof HOPP / Anastasia RUSSKIKH 21-19 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Anne SKELBAEK 160 30
Round 1 63 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-15 / 18-21 / 21-14 Chris LANGRIDGE / Jillie COOPER 93 47
Round 1 230 Mads Pieler KOLDING / Line DAMKJAER KRUSE 19-21 / 21-8 / 21-13 Dean GEORGE / Samantha WARD 187 41
Round 1 26 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 3-1 Ret. Till ZANDER / Gitte KOEHLER 152 2
Round 1 24 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK W.O. Jonathan GILLIS / Severine CORVILAIN 72 0
Round 2 27 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-16 / 21-6 Christian JOHN SKOVGAARD / Maria HELSBOL - 24
Round 2 58 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 21-17 / 21-15 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 32 30
Round 2 133 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 22-20 / 21-13 Ruud BOSCH / Paulien VAN DOOREMALEN 23 38
Round 2 122 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 21-18 / 21-10 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 41 26
Round 2 153 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-13 / 21-12 Jurgen WOUTERS / Eefje MUSKENS 318 21
Round 2 24 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-12 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO - 22
Round 2 63 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 22-20 / 21-15 Kristof HOPP / Anastasia RUSSKIKH - 50
Round 2 230 Mads Pieler KOLDING / Line DAMKJAER KRUSE 22-20 / 14-21 / 21-15 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 26 53
Quarter-final 27 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-12 / 13-21 / 22-20 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 58 46
Quarter-final 133 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 23-21 / 21-13 Ingo KINDERVATER / Birgit OVERZIER 122 31
Quarter-final 24 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 10-21 / 21-17 Marcus ELLIS / Heather OLVER 153 55
Quarter-final 63 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-11 / 21-15 Mads Pieler KOLDING / Line DAMKJAER KRUSE 230 22
Semi-final 27 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-18 / 21-14 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 133 34
Semi-final 63 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 17-21 / 23-21 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 24 49
Final 63 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 13-21 / 21-16 / 21-12 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 27 56
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 69 11 37.9% 2511 86.59 00:34:12 2.53 1 3.5%
MS 61 138 16 26.2% 4869 79.82 00:34:57 2.28 1 1.6%
WD 20 43 3 15.0% 1554 77.7 00:32:30 2.39 0 0.0%
WS 31 67 5 16.1% 2391 77.13 00:34:27 2.24 0 0.0%
XD 29 70 12 41.4% 2495 86.03 00:35:25 2.43 0 0.0%
Total 170 387 47 27.7% 13820 81.29 00:34:31 2.35 2 1.2%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Rajiv OUSEPHRaul MUSTMS Round 3 2 14 View
Eric PANGEdwin EKIRINGMS Round 1 3 13 View
Judith MEULENDIJKSCamilla SORENSENWS Round 2 2 12 View
Patty STOLZENBACHLianne TANWS Round 2 2 11 View
YAO JieOlga KONONWS Semi-final 1 11 View
Ajay JAYARAMVille LANGMS Round 1 1 10 View
Peter MIKKELSENKasper LEHIKOINENMS Round 1 2 10 View
Carola BOTTCharmaine REIDWS Round 1 2 10 View
Vincent DE VRIESJente PAESENMS Round 1 1 10 View
Vincent DE VRIESJente PAESENMS Round 1 2 9 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Russia 15 2 88.2%
Japan 3 1 75.0%
India 22 9 71.0%
Australia 2 1 66.7%
Zambia 2 1 66.7%
Malaysia 3 2 60.0%
Denmark 19 14 57.6%
Estonia 4 3 57.1%
England 16 14 53.3%
Germany 43 39 52.4%
Bulgaria 6 6 50.0%
Italy 2 2 50.0%
Indonesia 2 2 50.0%
Switzerland 2 2 50.0%
Austria 2 2 50.0%
Spain 1 1 50.0%
New Zealand 4 5 44.4%
Netherlands 40 53 43.0%
Ukraine 7 10 41.2%
Scotland 2 3 40.0%
Iceland 2 3 40.0%
Ireland 2 4 33.3%
Canada 2 4 33.3%
Uganda 1 2 33.3%
Israel 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12