Hong Kong Open  

Tournament Name: Hong Kong Open 1995
Tournament Dates: 05/11/1995-05/11/1995
Location: Hong Kong China, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO
MS Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA
WD GIL Young Ah / JANG Hye Ock Julie BRADBURY / Joanne GOODE
WS BANG Soo Hyun Mia AUDINA TJIPTAWAN
XD PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung LIU Jianjun / SUN Man

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - SHEN Chen Chin / TU Tung-Sheng 15-6 / 15-1 NG Wei / TAM Chiu Man - 0
Round 1 - HU Chung Shien / LIN Kuo Chin 15-11 / 18-15 TSANG Yue Shun / WONG Nam Wah - 0
Round 2 - CHAN Tsz Kin / LIU Kwok Wa 15-2 / 15-4 LO Ka Lon / TENG Shih Ee - 0
Round 2 - CHEN Yu Show / TING Chih-Chen 15-7 / 15-11 Kennevic ASUNCION / Enrique John CAMPOS - 0
Round 2 - CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng 15-4 / 15-2 Enrico LA ROSA / Gianmarco LA ROSA (218*) 0
Round 2 - LIANG Yongping / QUE Ning 15-2 / 15-5 LAI Chi Kwan / TSANG Yick - 0
Round 2 - Marek BUJAK / Bjoern SIEGEMUND 15-8 / 15-3 Abdul Hamid KHAN / Noor Azlan PAINI (845*) 0
Round 2 - TAM Lok Tin / WONG Kwok Wai 15-6 / 15-2 HUN Kin Lam / MA Chon Fai - 0
Round 2 - HU Chung Shien / LIN Kuo Chin 15-8 / 15-9 Craig BOOLEY / Murray HOCKING (365*) 0
Round 2 - HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-1 / 15-1 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk - 0
Round 2 - GAO Jian / KONG Ning 10-15 / 15-8 / 15-8 Oliver PONGRATZ / Detlef POSTE (353*) 0
Round 2 (442*) LIU Yong / YANG Ming 15-1 / 15-0 CHAM Ka Man / WONG Tsz Yin - 0
Round 2 (114*) Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA 15-1 / 15-7 LOBO Joaquim / SAM Kai Chong - 0
Round 2 - LEE Wei-Jen / LIU En-Horng 12-15 / 15-8 / 15-1 MA Chi Wai / WONG Hoi Yiu - 0
Round 3 - CHAN Tsz Kin / LIU Kwok Wa 10-15 / 15-8 / 15-9 CHEN Yu Show / TING Chih-Chen - 0
Round 3 - LIANG Yongping / QUE Ning 6-15 / 15-8 / 15-12 CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng - 0
Round 3 - Marek BUJAK / Bjoern SIEGEMUND 15-5 / 15-3 TAM Lok Tin / WONG Kwok Wai - 0
Round 3 - SHEN Chen Chin / TU Tung-Sheng 15-7 / 15-12 Bhushan AKUT / U. Vinod Kumar (263*) 0
Round 3 - HU Chung Shien / LIN Kuo Chin 17-14 / 15-13 Christian HINTEREGGER / Andreas PICHLER - 0
Round 3 - HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-8 / 15-5 GAO Jian / KONG Ning - 0
Round 3 (442*) LIU Yong / YANG Ming 15-4 / 15-2 Marc HANNES / Ruud KUIJTEN - 0
Round 3 (114*) Chatchai BOONMEE / Naruthum SURAKKHAKA 15-9 / 18-17 LEE Wei-Jen / LIU En-Horng - 0
MD
Round 1 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-4 SHEN Chen Chin / TU Tung-Sheng - 0
Round 1 (16*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 9-15 / 15-12 / 15-6 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (12*) 0
Round 1 (41*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-5 / 11-15 / 15-10 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (48*) 0
Round 1 (52*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-10 / 15-2 YU Yang (M) / ZHAO Zhiyong (134*) 0
Round 1 (19*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-1 / 15-5 LIANG Yongping / QUE Ning - 0
Round 1 (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 10-15 / 15-8 / 15-5 Michael HELBER / Michael KECK (23*) 0
Round 1 (30*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 18-13 / 15-0 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (32*) 0
Round 1 (31*) Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT 15-9 / 15-7 LIU Yong / YANG Ming (442*) 0
Round 1 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-2 / 15-4 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (57*) 0
Round 1 (18*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-5 / 15-3 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (24*) 0
Round 1 (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-8 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (20*) 0
Round 1 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 12-15 / 15-6 / 15-12 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (36*) 0
Round 1 (25*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 7-15 / 15-8 / 15-9 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng (94*) 0
Round 1 (107*) Mike EDSTROM / Chris HALES 15-7 / 15-9 Nedelcho KESSOV / Ivan SOTIROV (196*) 0
Round 1 (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 16-18 / 15-7 / 15-12 Simon ARCHER / Chris HUNT (10*) 0
Round 1 - HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo W.O. Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (90*) 0
Round 2 (2*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-8 HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo - 0
Round 2 (41*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-11 / 15-9 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (16*) 0
Round 2 (19*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 18-15 / 15-12 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (52*) 0
Round 2 (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 18-14 / 15-6 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (30*) 0
Round 2 (4*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-8 Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT (31*) 0
Round 2 (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-11 / 15-7 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (18*) 0
Round 2 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-11 CHAN Siu Kwong / HE Tim (25*) 0
Round 2 (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-2 / 15-5 Mike EDSTROM / Chris HALES (107*) 0
Quarter-final (41*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 12-15 / 15-3 / 15-11 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (2*) 0
Quarter-final (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-9 / 15-12 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (19*) 0
Quarter-final (7*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 12-15 / 15-1 / 15-4 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (4*) 0
Quarter-final (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-13 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (6*) 0
Semi-final (41*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 18-16 / 18-16 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (5*) 0
Semi-final (3*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 18-13 / 17-14 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (7*) 0
Final (41*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 17-15 / 12-15 / 15-3 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (3*) 0
MS (qual)
Round 1 (652*) WONG Nam Wah 15-8 / 15-11 HUN Kin Lam - 0
Round 1 - WONG Tsz Yin 15-6 / 13-15 / 15-11 WONG Hoi Yiu - 0
Round 1 - YU Yang (M) 15-1 / 15-1 MA Chon Fai - 0
Round 1 (204*) PULLELA Gopichand 14-18 / 15-1 / 15-4 LIU Kwok Wa (648*) 0
Round 1 (454*) SAM Kai Chong 15-1 / 15-1 FENG Hung-Yun (382*) 0
Round 1 - ZHAO Zhiyong 15-5 / 18-16 Rehan KHAN - 0
Round 1 - WONG Wai Keung 15-9 / 15-7 LO Ka Lon (992*) 0
Round 1 - QUE Ning 15-7 / 15-2 CHIEN Yu-Hsiu (677*) 0
Round 1 - LIN Kuo Chin 15-2 / 15-7 TENG Shih Ee (450*) 0
Round 1 - KUANG Biao 15-7 / 15-12 WANG Chia Cherng - 0
Round 2 - CHIANG Hong-Li 15-6 / 15-12 CHAN Tsz Kin (644*) 0
Round 2 - GAO Jian 15-6 / 15-7 WONG Tsz Yin - 0
Round 2 - TSANG Yue Shun 15-10 / 18-16 CHAM Ka Man (649*) 0
Round 2 - YU Yang (M) 15-3 / 2-15 / 15-4 Marc HANNES - 0
Round 2 (204*) PULLELA Gopichand 14-18 / 15-1 / 15-2 LIANG Yongping - 0
Round 2 - HWANG Sun Ho 15-4 / 15-7 SAM Kai Chong (454*) 0
Round 2 - ZHAO Zhiyong 15-6 / 15-11 YAU Tsz Yuk (643*) 0
Round 2 - WONG Wai Keung 15-10 / 15-11 TAM Chiu Man - 0
Round 2 - QUE Ning 15-5 / 15-5 Kennevic ASUNCION - 0
Round 2 (208*) Takahiro SUKA 15-4 / 15-4 TSANG Yick - 0
Round 2 - G. Vijay Raghavan 15-2 / 15-8 LIN Kuo Chin - 0
Round 2 - KONG Ning 15-1 / 15-7 LAI Chi Kwan - 0
Round 3 - CHEN Huang 15-8 / 15-4 WONG Nam Wah (652*) 0
Round 3 - CHIANG Hong-Li 15-10 / 15-6 GAO Jian - 0
Round 3 - TSANG Yue Shun 15-4 / 15-9 YU Yang (M) - 0
Round 3 - HWANG Sun Ho 9-15 / 15-5 / 18-16 PULLELA Gopichand (204*) 0
Round 3 - ZHAO Zhiyong 15-7 / 15-7 WONG Wai Keung - 0
Round 3 (208*) Takahiro SUKA 15-10 / 15-4 QUE Ning - 0
Round 3 - G. Vijay Raghavan 15-12 / 18-13 NG Wei - 0
Round 3 - KUANG Biao 15-8 / 15-11 KONG Ning - 0
MS
Round 1 (1*) Harijanto ARBI 15-6 / 15-9 Ah Heng LO (54*) 0
Round 1 (18*) Peter RASMUSSEN 15-4 / 15-0 Christian HINTEREGGER (303*) 0
Round 1 (103*) Michael HELBER 15-8 / 5-15 / 15-12 Zhuo YANG (228*) 0
Round 1 (10*) PERMADI Fung 12-15 / 15-13 / 15-5 Fumihiko MACHIDA (56*) 0
Round 1 (37*) Thomas SOGAARD 15-8 / 15-0 Kin Meng Horatius HWANG (264*) 0
Round 1 (25*) Jens OLSSON 15-8 / 15-9 TAM Kai Chuen (44*) 0
Round 1 (336*) Rajeev BAGGA 15-11 / 15-12 Yong Siang POH (525*) 0
Round 1 (5*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-2 Craig BOOLEY (160*) 0
Round 1 (73*) CHANG Jeng-Shyuang 15-1 / 15-13 Detlef POSTE (84*) 0
Round 1 (26*) George RIMARCDI 7-15 / 15-1 / 15-5 KUANG Biao - 0
Round 1 (209*) Gianmarco LA ROSA 10-15 / 18-16 / 15-12 WONG Kwok Wai (193*) 0
Round 1 (12*) LEE Kwang Jin 14-17 / 15-4 / 15-2 Abdul Hamid KHAN (181*) 0
Round 1 (161*) Teeranun CHIANGTA 15-12 / 15-8 Kim Loong HOO (364*) 0
Round 1 (15*) Jeroen VAN DIJK 15-8 / 15-7 LIN Wei-Chen (380*) 0
Round 1 (64*) Pontus JANTTI 15-6 / 15-9 Seiichi WATANABE (100*) 0
Round 1 (39*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-8 Shinji BITO (78*) 0
Round 1 (28*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-8 / 17-16 HU Chung Shien (266*) 0
Round 1 (122*) Erik LIA 15-3 / 15-2 Andreas PICHLER (206*) 0
Round 1 (11*) KIM Hak Kyun 15-11 / 18-14 ZENG Qingguo (171*) 0
Round 1 - HWANG Sun Ho 15-4 / 15-11 Sian Peng TAN (106*) 0
Round 1 (20*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 12-15 / 15-6 Mahathir MUSTAFFA (315*) 0
Round 1 (150*) Marek BUJAK 15-7 / 15-2 Chris HALES (843*) 0
Round 1 (6*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-11 LIU En-Horng (75*) 0
Round 1 (57*) Oliver PONGRATZ 15-6 / 15-8 Takaaki HAYASHI (89*) 0
Round 1 (19*) AHN Jae Chang 15-7 / 15-11 TING Chih-Chen (673*) 0
Round 1 (86*) ismail SAMAN 15-10 / 15-9 TAM Lok Tin (133*) 0
Round 1 (378*) ZHU Jianwen 15-6 / 18-16 LEE Mou-Chou (118*) 0
Round 1 (23*) LIN Liwen 15-3 / 15-1 Enrico LA ROSA (190*) 0
Round 1 (208*) Takahiro SUKA 13-15 / 15-3 / 15-7 Noor Azlan PAINI (409*) 0
Round 1 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-2 Murray HOCKING (107*) 0
Round 1 - CHEN Huang W.O. Theodoros VELKOS (108*) 0
Round 1 (283*) LOBO Joaquim W.O. Boris KESSOV (317*) 0
Round 2 (1*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-3 CHEN Huang - 0
Round 2 (18*) Peter RASMUSSEN 6-15 / 15-3 / 15-1 Michael HELBER (103*) 0
Round 2 (10*) PERMADI Fung 15-5 / 15-11 Thomas SOGAARD (37*) 0
Round 2 (336*) Rajeev BAGGA 15-12 / 13-15 / 15-11 Jens OLSSON (25*) 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang (73*) 0
Round 2 (26*) George RIMARCDI 15-4 / 15-4 Gianmarco LA ROSA (209*) 0
Round 2 (12*) LEE Kwang Jin 15-4 / 15-6 Teeranun CHIANGTA (161*) 0
Round 2 (64*) Pontus JANTTI 15-6 / 15-6 Jeroen VAN DIJK (15*) 0
Round 2 (28*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-11 / 15-11 Muhammad Roslin HASHIM (39*) 0
Round 2 (11*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-2 Erik LIA (122*) 0
Round 2 (20*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 15-4 HWANG Sun Ho - 0
Round 2 (6*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-9 Marek BUJAK (150*) 0
Round 2 (19*) AHN Jae Chang 15-11 / 15-8 Oliver PONGRATZ (57*) 0
Round 2 (86*) ismail SAMAN 15-7 / 12-15 / 15-12 ZHU Jianwen (378*) 0
Round 2 (23*) LIN Liwen 15-0 / 15-2 LOBO Joaquim (283*) 0
Round 2 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-0 Takahiro SUKA (208*) 0
Round 3 (1*) Harijanto ARBI 15-7 / 17-14 Peter RASMUSSEN (18*) 0
Round 3 (10*) PERMADI Fung 15-5 / 18-14 Rajeev BAGGA (336*) 0
Round 3 (5*) Poul-Erik HOYER 6-15 / 15-6 / 15-4 George RIMARCDI (26*) 0
Round 3 (12*) LEE Kwang Jin 15-6 / 15-3 Pontus JANTTI (64*) 0
Round 3 (28*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-5 / 15-5 KIM Hak Kyun (11*) 0
Round 3 (20*) Thomas JOHANSSON 15-9 / 17-15 Hermawan SUSANTO (6*) 0
Round 3 (19*) AHN Jae Chang 15-9 / 15-4 ismail SAMAN (86*) 0
Round 3 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-5 LIN Liwen (23*) 0
Quarter-final (1*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-8 PERMADI Fung (10*) 0
Quarter-final (12*) LEE Kwang Jin 7-15 / 15-6 / 15-11 Poul-Erik HOYER (5*) 0
Quarter-final (28*) Martin LUNDGAARD HANSEN 8-15 / 15-11 / 15-13 Thomas JOHANSSON (20*) 0
Quarter-final (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 15-11 AHN Jae Chang (19*) 0
Semi-final (1*) Harijanto ARBI 5-15 / 15-7 / 15-6 LEE Kwang Jin (12*) 0
Semi-final (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 15-3 Martin LUNDGAARD HANSEN (28*) 0
Final (1*) Harijanto ARBI 13-18 / 15-13 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
WD (qual)
Round 1 - TANG Jieyun / YE Ruifei 15-1 / 15-1 Maria Elena GARCIA / Jeanette VILLANUEVA - 0
Round 1 - CHAN Hui Fung / ZHOU Xin 15-4 / 15-2 Cecille ABELLANA / Mylene DELGADO - 0
Round 1 - Seok Choon KUAK / Pei Pei LAW 15-4 / 15-3 KWOK Mei Yee / YANG Ching - 0
WD
Round 1 (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-4 / 15-2 Seok Choon KUAK / Pei Pei LAW - 0
Round 1 (74*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE 15-8 / 15-4 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER (26*) 0
Round 1 - FINARSIH / Indarti ISSOLINA 15-12 / 15-10 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (10*) 0
Round 1 (52*) Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN 15-6 / 15-7 Linda FRENCH / Erika VON HEILAND (38*) 0
Round 1 (8*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-0 / 15-3 Kennie ASUNCION / Amparo LIM (79*) 0
Round 1 (31*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-3 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (16*) 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-9 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (23*) 0
Round 1 (25*) Sian DENG / Denyse JULIEN 15-8 / 15-7 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (41*) 0
Round 1 (14*) Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA 15-8 / 12-15 / 15-3 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (19*) 0
Round 1 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 14-18 / 15-7 / 15-1 QIAN Hong / WANG Li (44*) 0
Round 1 (11*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 15-7 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (20*) 0
Round 1 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-10 LI Jing / YU Qiao - 0
Round 1 (65*) GAO Qian / ZHANG Jin 15-6 / 15-10 FAN Linhua / LIU Zhong - 0
Round 1 (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-2 / 17-14 Rhonda CATOR / Amanda HARDY (42*) 0
Round 1 (28*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-4 / 15-5 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (54*) 0
Round 1 (9*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 12-15 / 15-13 / 15-11 Maria BENGTSSON / Margit BORG (12*) 0
Round 2 (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-7 / 15-5 Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE (74*) 0
Round 2 - FINARSIH / Indarti ISSOLINA 17-16 / 11-15 / 15-8 Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN (52*) 0
Round 2 (8*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-7 / 18-13 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (31*) 0
Round 2 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-13 Sian DENG / Denyse JULIEN (25*) 0
Round 2 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-10 / 15-8 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (14*) 0
Round 2 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 10-15 / 15-5 / 15-3 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (11*) 0
Round 2 (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-8 / 15-8 GAO Qian / ZHANG Jin (65*) 0
Round 2 (9*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-8 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (28*) 0
Quarter-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-4 / 15-4 FINARSIH / Indarti ISSOLINA - 0
Quarter-final (8*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-9 / 15-5 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Quarter-final (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-10 / 15-11 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (5*) 0
Quarter-final (9*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-9 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (7*) 0
Semi-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-7 / 15-3 QIN Yiyuan / He Tian TANG (8*) 0
Semi-final (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 13-15 / 15-12 / 15-7 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (9*) 0
Final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 17-15 / 15-5 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (3*) 0
WS (qual)
Round 1 - Pei Pei LAW 11-6 / 11-5 Kennie ASUNCION (168*) 0
Round 1 (137*) Maria Luisa MUR 11-9 / 11-5 Mylene DELGADO - 0
Round 1 (142*) TANG Jieyun 11-2 / 11-1 Gina GOMEZ (547*) 0
Round 1 (214*) LIU Zhong 11-4 / 11-3 Linda FRENCH (164*) 0
Round 1 (537*) YANG Ching 11-6 / 11-12 / 11-7 Maria Elena GARCIA - 0
Round 1 - LI Jing 5-11 / 11-7 / 11-5 Seok Choon KUAK (674*) 0
Round 1 (165*) Amparo LIM 11-0 / 11-1 Monica MEMOLI (111*) 0
Round 1 - YE Ruifei 11-2 / 11-3 Meiling OKUNO (280*) 0
Round 1 (274*) PULLELA Lakshmi 11-6 / 11-1 Jeanette VILLANUEVA - 0
Round 2 - Pei Pei LAW 10-12 / 11-6 / 11-2 CHAN Mei Mei (530*) 0
Round 2 (142*) TANG Jieyun 11-1 / 11-1 Maria Luisa MUR (137*) 0
Round 2 - PARK Soo Yun 12-10 / 11-6 LIU Zhong (214*) 0
Round 2 - LI Jing 11-2 / 11-1 YANG Ching (537*) 0
Round 2 (165*) Amparo LIM 11-8 / 11-7 CHAN Hui Fung (540*) 0
Round 2 - YE Ruifei 11-1 / 11-0 Cecille ABELLANA - 0
WS
Round 1 (39*) Chia-Chi HUANG 11-1 / 11-7 Hisako MIZUI (14*) 0
Round 1 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-1 / 11-2 Fatimah KUMIN LIM (99*) 0
Round 1 (22*) Margit BORG 8-11 / 11-2 / 11-5 Nicole GRETHER (79*) 0
Round 1 (142*) TANG Jieyun 11-4 / 5-11 / 11-8 Masako SAKAMOTO (45*) 0
Round 1 (51*) CHAN Ya-Lin 11-6 / 11-1 PARK Soo Yun - 0
Round 1 (69*) Lisa CAMPBELL 11-6 / 11-2 Yoshiko OHTA (30*) 0
Round 1 (41*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-1 / 11-4 Sian DENG (80*) 0
Round 1 (16*) YAO Yan 11-1 / 11-5 Anne SONDERGAARD (28*) 0
Round 1 (19*) Christine GANDRUP 2-11 / 11-1 / 11-1 Michelle O`NEILL (248*) 0
Round 1 (24*) Lotte THOMSEN 4-11 / 11-8 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (26*) 0
Round 1 (18*) Takako IDA 12-9 / 11-0 JENG Shwu-Jen (32*) 0
Round 1 (140*) Heike SCHOENHARTING 11-2 / 7-11 / 11-4 Chia Fong CHAN (73*) 0
Round 1 (382*) FAN Linhua 11-0 / 11-1 Beate DEJACO (126*) 0
Round 1 - YE Ruifei 11-0 / 12-10 / 11-7 Joanne MUGGERIDGE (38*) 0
Round 1 (25*) Yasuko MIZUI 11-12 / 11-3 / 11-3 Song YANG (66*) 0
Round 1 (35*) Catrine BENGTSSON 11-4 / 11-0 Erika VON HEILAND (130*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-5 Debra O`CONNOR (83*) 0
Round 2 (34*) Pornsawan PLUNGWECH 11-1 / 12-11 / 11-3 Chia-Chi HUANG (39*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-0 KOON Wai Chee (166*) 0
Round 2 (142*) TANG Jieyun 11-7 / 11-4 Margit BORG (22*) 0
Round 2 (2*) Xiaoqing LIM 11-4 / 11-2 Monique HOOGLAND (27*) 0
Round 2 (51*) CHAN Ya-Lin 11-4 / 11-12 / 11-2 Lisa CAMPBELL (69*) 0
Round 2 (13*) Johanna Lee Joo Hyun 7-11 / 11-8 / 11-0 Kelly MORGAN (49*) 0
Round 2 (16*) YAO Yan 2-11 / 11-7 / 11-5 Cindana HARTONO KUSUMA (41*) 0
Round 2 (19*) Christine GANDRUP 11-3 / 11-5 Lotte THOMSEN (24*) 0
Round 2 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-0 / 11-4 ZENG Yaqiong (60*) 0
Round 2 (18*) Takako IDA 11-2 / 11-2 Heike SCHOENHARTING (140*) 0
Round 2 (8*) RA Kyung Min 11-5 / 11-6 Denyse JULIEN (52*) 0
Round 2 (382*) FAN Linhua 12-10 / 11-5 YE Ruifei - 0
Round 2 (9*) Marr JIHYUN 11-1 / 11-1 NG Ching (103*) 0
Round 2 (35*) Catrine BENGTSSON 11-5 / 12-10 Yasuko MIZUI (25*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-2 / 11-1 Somharuthai JAROENSIRI (20*) 0
Round 3 (1*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-4 Pornsawan PLUNGWECH (34*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-5 TANG Jieyun (142*) 0
Round 3 (2*) Xiaoqing LIM 11-3 / 11-4 CHAN Ya-Lin (51*) 0
Round 3 (16*) YAO Yan 11-7 / 12-10 Johanna Lee Joo Hyun (13*) 0
Round 3 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-3 / 11-5 Christine GANDRUP (19*) 0
Round 3 (8*) RA Kyung Min 11-4 / 12-10 Takako IDA (18*) 0
Round 3 (9*) Marr JIHYUN 11-4 / 12-11 FAN Linhua (382*) 0
Round 3 (4*) YE Zhaoying 11-5 / 11-1 Catrine BENGTSSON (35*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-5 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (2*) Xiaoqing LIM 12-11 / 11-4 YAO Yan (16*) 0
Quarter-final (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 8-11 / 11-2 / 11-5 RA Kyung Min (8*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-8 / 12-10 Marr JIHYUN (9*) 0
Semi-final (1*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-1 Xiaoqing LIM (2*) 0
Semi-final (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 8-11 / 12-10 / 11-4 YE Zhaoying (4*) 0
Final (1*) BANG Soo Hyun 5-11 / 11-4 / 11-5 Mia AUDINA TJIPTAWAN (7*) 0
XD
Round 1 (3*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-2 / 15-1 Paul STEVENSON / Amanda HARDY (34*) 0
Round 1 - PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-4 LIANG Yongping / YE Ruifei - 0
Round 1 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-7 / 15-9 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (11*) 0
Round 1 (76*) Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-5 / 15-3 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (80*) 0
Round 1 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-13 / 15-7 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man (42*) 0
Round 1 (159*) Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL 15-2 / 15-7 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO (51*) 0
Round 1 (45*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 18-15 / 15-6 Marek BUJAK / Sandra BEISSEL (115*) 0
Round 1 (228*) Bjoern SIEGEMUND / Kerstin UBBEN 15-6 / 15-6 Gianmarco LA ROSA / Monica MEMOLI (78*) 0
Round 1 (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-6 / 15-6 Darryl YUNG / Denyse JULIEN (24*) 0
Round 1 (17*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-7 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (69*) 0
Round 1 (13*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-8 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (44*) 0
Round 1 - LIU Yong / QIAN Hong 15-7 / 15-11 Mike EDSTROM / Linda FRENCH (97*) 0
Round 1 (20*) HE Tim / CHAN Oi Ni 15-5 / 15-9 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (28*) 0
Round 1 (29*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-7 Peter AXELSSON / Catrine BENGTSSON (135*) 0
Round 1 (99*) LIU Jianjun / SUN Man 17-14 / 2-15 / 15-8 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (2*) 0
Round 1 (60*) CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen W.O. Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA (261*) 0
Round 2 - PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-9 / 15-12 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (3*) 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-4 / 9-15 / 15-5 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (76*) 0
Round 2 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 17-15 / 15-4 Murray HOCKING / Lisa CAMPBELL (159*) 0
Round 2 (45*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-2 / 18-15 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen (60*) 0
Round 2 (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-4 / 15-3 Bjoern SIEGEMUND / Kerstin UBBEN (228*) 0
Round 2 (17*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-3 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (13*) 0
Round 2 (20*) HE Tim / CHAN Oi Ni 11-15 / 15-13 / 15-6 LIU Yong / QIAN Hong - 0
Round 2 (99*) LIU Jianjun / SUN Man 17-14 / 15-7 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (29*) 0
Quarter-final - PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-17 / 15-11 / 15-3 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (6*) 0
Quarter-final (45*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 6-15 / 15-10 / 15-10 Nick PONTING / Joanne GOODE (4*) 0
Quarter-final (16*) Michael KECK / Karen NEUMANN 10-15 / 15-1 / 15-6 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (17*) 0
Quarter-final (99*) LIU Jianjun / SUN Man 15-3 / 12-15 / 15-6 HE Tim / CHAN Oi Ni (20*) 0
Semi-final - PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-8 / 15-11 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD (45*) 0
Semi-final (99*) LIU Jianjun / SUN Man 15-11 / 18-16 Michael KECK / Karen NEUMANN (16*) 0
Final - PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-8 / 2-15 / 17-14 LIU Jianjun / SUN Man (99*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 1626 54.2 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 137 15 24.6% 3075 50.41 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 68 6 19.4% 1556 50.19 00:00:00 0 0 0.0%
WS 47 108 14 29.8% 1678 35.7 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 68 8 26.7% 1552 51.73 00:00:00 0 0 0.0%
Total 199 450 52 26.1% 9487 47.67 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 42 11 79.2%
Indonesia 28 10 73.7%
India 5 2 71.4%
Finland 2 1 66.7%
Netherlands 7 4 63.6%
China 46 28 62.2%
Sweden 16 10 61.5%
Denmark 27 17 61.4%
England 11 7 61.1%
Thailand 8 6 57.1%
Norway 1 1 50.0%
Malaysia 10 12 45.5%
Chinese Taipei 17 23 42.5%
Germany 12 18 40.0%
Hong Kong 16 32 33.3%
Wales 1 2 33.3%
Japan 8 17 32.0%
Australia 4 12 25.0%
U.S.A. 2 9 18.2%
Philippines 2 10 16.7%
Italy 2 12 14.3%
Canada 1 6 14.3%
Macau 1 9 10.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11