Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX-SUNRISE Hong Kong Open Super Series 2010
Tournament Dates: 06/12/2010-12/12/2010
Location: Hong Kong, Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong Markis KIDO / Hendra SETIAWAN
MS LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin
WS Saina NEHWAL WANG Shixian
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN ZHANG Nan / ZHAO Yunlei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (359*) CHAN Io Chong / LAM Chi Man 15-21 / 21-11 / 21-16 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun (960*) 41
Round 1 (390*) Philip Joper ESCUETA / Peter Gabriel MAGNAYE 21-19 / 21-9 CHANG Tak Ching / OR Chin Chung (959*) 20
Round 1 (252*) TAM Chun Hei / NG Ka Long Angus 21-12 / 19-21 / 21-9 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS (488*) 31
Round 1 109 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-12 / 21-14 TANG Chun Man / LAW Cheuk Him (958*) 20
MD
Round 1 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 21-11 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 89 31
Round 1 19 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-9 / 21-7 CHAN Io Chong / LAM Chi Man (359*) 19
Round 1 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-10 / 21-11 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 193 22
Round 1 65 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 21-10 / 21-15 Adrian LIU / Derrick NG 28 18
Round 1 18 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-14 / 22-20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 3 23
Round 1 (125*) Robert BLAIR / Flandy LIMPELE 21-13 / 21-19 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 29 25
Round 1 (189*) CHAI Biao / GUO Zhendong 22-20 / 21-11 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 13 30
Round 1 36 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-11 / 21-12 TAM Chun Hei / NG Ka Long Angus (252*) 22
Round 1 109 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 21-9 / 21-13 Philip Joper ESCUETA / Peter Gabriel MAGNAYE (390*) 19
Round 1 6 CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-17 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 17 25
Round 1 59 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-9 / 21-12 Alistair CASEY / Mathew FOGARTY 126 22
Round 1 7 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-12 HONG Wei / SHEN Ye 103 31
Round 1 66 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 15-21 / 21-19 / 21-17 LEUNG Chun Yiu / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (393*) 41
Round 1 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-19 / 21-8 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 46 21
Round 1 22 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-15 / 21-14 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit (217*) 22
Round 1 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-13 / 21-18 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 128 27
Round 2 19 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 12-21 / 21-18 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 2 44
Round 2 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-10 Luluk HADIYANTO / Candra WIJAYA 65 26
Round 2 18 Howard BACH / Tony GUNAWAN 9-21 / 21-16 / 21-19 Robert BLAIR / Flandy LIMPELE (125*) 41
Round 2 (189*) CHAI Biao / GUO Zhendong 21-15 / 21-15 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 36 37
Round 2 6 CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-15 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 109 28
Round 2 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-18 / 21-9 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 66 23
Round 2 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 22 22
Round 2 7 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae W.O. Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 59 0
Quarter-final 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-19 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 19 31
Quarter-final 18 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-15 / 21-14 CHAI Biao / GUO Zhendong (189*) 29
Quarter-final 7 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-19 / 21-16 CAI Yun / FU Haifeng 6 37
Quarter-final 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN W.O. Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 11 0
Semi-final 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-19 Howard BACH / Tony GUNAWAN 18 29
Semi-final 4 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-19 / 23-21 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 7 38
Final 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-19 / 14-21 / 23-21 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 4 52
MS (qual)
Round 1 391 LIAO Sheng Shiun 21-11 / 24-22 Philip Joper ESCUETA (684*) 29
Round 1 79 LEE Hyun Il 21-11 / 21-12 Antonio Benjamin GADI 326 28
Round 1 459 CHAN Io Chong 21-17 / 15-21 / 21-19 Alistair CASEY 70 53
Round 1 102 WEN Kai 21-15 / 21-13 LIEW Daren 85 37
Round 1 202 Wee Chung PEI 21-16 / 21-16 LAM Chi Man 527 29
Round 1 351 TAM Chun Hei 21-19 / 21-16 CHAN Alan Yun Lung 139 35
Round 1 125 WEI Nan 16-21 / 21-14 / 21-15 NG Ka Long Angus 482 48
Round 1 52 WANG Zhengming 21-19 / 21-12 CHAN Dick Long Cotter 417 25
Round 2 79 LEE Hyun Il 21-17 / 21-14 LIAO Sheng Shiun 391 30
Round 2 102 WEN Kai 21-9 / 21-7 CHAN Io Chong 459 26
Round 2 351 TAM Chun Hei 21-19 / 17-21 / 21-13 Wee Chung PEI 202 61
Round 2 52 WANG Zhengming 21-16 / 18-21 / 21-11 WEI Nan 125 54
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-8 Christian LIND THOMSEN 45 44
Round 1 52 WANG Zhengming 21-18 / 21-12 Muhammad Hafiz HASHIM 22 36
Round 1 5 CHEN Jin 21-10 / 21-12 Brice LEVERDEZ 31 31
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 19-21 / 21-18 HSIEH Yu Hsing 35 64
Round 1 7 LIN Dan 21-9 / 23-21 Jan O JORGENSEN 10 31
Round 1 16 SON Wan Ho 21-10 / 21-17 CHAN Yan Kit 38 33
Round 1 9 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-9 TAM Chun Hei 351 33
Round 1 13 HU Yun 21-9 / 21-17 Dionysius Hayom RUMBAKA 19 31
Round 1 15 PARK Sung Hwan 21-13 / 21-18 CHOU Tien Chen 59 28
Round 1 8 Boonsak PONSANA 17-21 / 23-21 / 21-19 WEN Kai 102 74
Round 1 28 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 23-21 Arvind BHAT 51 35
Round 1 3 Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9 DU Pengyu 11 36
Round 1 48 HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 23-25 / 21-14 Henri HURSKAINEN 44 58
Round 1 4 CHEN Long 21-18 / 21-13 Marc ZWIEBLER 14 45
Round 1 79 LEE Hyun Il 21-9 / 21-16 Kestutis NAVICKAS 40 29
Round 1 39 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 19-21 / 21-13 GURUSAIDUTT R. M. V. 54 60
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-11 WANG Zhengming 52 34
Round 2 5 CHEN Jin 21-15 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 30 45
Round 2 7 LIN Dan 21-15 / 21-16 SON Wan Ho 16 45
Round 2 9 Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-14 HU Yun 13 42
Round 2 15 PARK Sung Hwan 21-12 / 21-15 Boonsak PONSANA 8 41
Round 2 3 Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 28 30
Round 2 4 CHEN Long 21-18 / 21-10 HSUEH Hsuan Yi 48 39
Round 2 79 LEE Hyun Il 21-12 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 39 32
Quarter-final 3 Taufik HIDAYAT 23-21 / 21-17 PARK Sung Hwan 15 47
Quarter-final 4 CHEN Long 17-21 / 21-16 / 21-19 LEE Hyun Il 79 77
Quarter-final 1 LEE Chong Wei W.O. CHEN Jin 5 0
Quarter-final 9 Tien Minh NGUYEN W.O. LIN Dan 7 0
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 9 36
Semi-final 3 Taufik HIDAYAT 15-21 / 21-11 / 21-19 CHEN Long 4 69
Final 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-9 Taufik HIDAYAT 3 31
WD
Round 1 52 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-14 / 21-15 NG Wing Yung / CHEUNG Ying Mei (356*) 26
Round 1 8 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-9 / 21-12 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 26 22
Round 1 45 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-8 / 21-9 Alex BRUCE / Michelle LI 48 16
Round 1 6 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-17 / 15-21 / 21-18 Lita NURLITA / Saralee THOUNGTHONGKAM (341*) 45
Round 1 107 Eei Hui CHIN / GOH Liu Ying 22-24 / 21-15 / 21-18 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 40 44
Round 1 (132*) CHANG Hsin Yun / CHENG Shao Chieh 21-13 / 21-11 Hui Ern NG / Hui Lin NG 53 21
Round 1 42 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-13 / 21-12 Jing Si CHAN / HUANG Wun Yan (350*) 23
Round 1 9 PAN Pan / TIAN Qing 21-8 / 21-17 CHEUNG Ngan Yi / MONG Kwan Yi (357*) 21
Round 1 91 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-6 / 21-18 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen 109 20
Round 1 7 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-5 / 21-15 NG Ka Shun / SHEK Hiu Yiu (340*) 19
Round 1 33 Iris WANG / Rena WANG 21-19 / 21-13 TSANG Wing Chiu Avery / YUEN Sin Ying (346*) 30
Round 1 267 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-17 / 12-21 / 21-14 HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 36 43
Round 1 3 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-8 CHAN Hung Yung / YEUNG Yik Kei (345*) 20
Round 1 25 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka W.O. Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 35 0
Round 1 46 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-2 / 21-3 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS 226 14
Round 2 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 21-15 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 52 22
Round 2 8 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-19 / 21-23 / 21-15 Vita MARISSA / Nadya MELATI 45 49
Round 2 6 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 21-9 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 25 28
Round 2 107 Eei Hui CHIN / GOH Liu Ying 21-16 / 19-21 / 21-15 CHANG Hsin Yun / CHENG Shao Chieh (132*) 37
Round 2 9 PAN Pan / TIAN Qing 21-15 / 21-18 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 42 31
Round 2 91 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-16 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 7 35
Round 2 267 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-11 / 21-15 Iris WANG / Rena WANG 33 26
Round 2 46 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-15 / 21-13 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 3 29
Quarter-final 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 21
Quarter-final 6 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 14-21 / 21-17 Eei Hui CHIN / GOH Liu Ying 107 44
Quarter-final 9 PAN Pan / TIAN Qing 21-19 / 21-18 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 91 34
Quarter-final 46 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-16 / 21-12 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 267 25
Semi-final 1 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 18-21 / 21-12 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 6 39
Semi-final 46 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-8 PAN Pan / TIAN Qing 9 23
Final 46 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-11 / 21-12 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 1 25
WS (qual)
Round 1 (650*) CHEUNG Ngan Yi 21-17 / 10-21 / 21-15 MONG Kwan Yi 117 40
Round 1 133 Malvinne Ann Venice ALCALA 21-15 / 17-21 / 22-20 Lyddia Yi Yu CHEAH 116 45
Round 1 67 Aprillia YUSWANDARI 18-21 / 24-22 / 21-12 TSE Ying Suet 101 56
Round 1 72 PAI Hsiao Ma 21-12 / 21-18 POON Lok Yan 190 31
Round 1 177 HWANG Hye Youn 21-14 / 18-21 / 21-16 WANG Rong 71 57
Round 1 139 CHAN Hung Yung 21-6 / 21-6 MAK Ka Lei 539 16
Round 1 85 Joycelyn KO 21-15 / 21-16 Iris WANG 130 29
Round 1 94 Michelle CHAN KY 21-14 / 21-10 Alex BRUCE 220 21
Round 2 133 Malvinne Ann Venice ALCALA 22-20 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi (650*) 33
Round 2 67 Aprillia YUSWANDARI 22-20 / 13-21 / 21-19 PAI Hsiao Ma 72 59
Round 2 177 HWANG Hye Youn 21-10 / 21-12 CHAN Hung Yung 139 32
Round 2 85 Joycelyn KO 21-17 / 21-18 Michelle CHAN KY 94 27
WS
Round 1 2 WANG Xin 21-15 / 19-21 / 21-16 Beiwen ZHANG 63 42
Round 1 21 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-19 LU Lan 32 37
Round 1 9 PI Hongyan 21-12 / 21-15 Malvinne Ann Venice ALCALA 133 35
Round 1 28 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 21-15 Rena WANG 52 24
Round 1 5 WANG Shixian 21-18 / 21-18 YAO Jie 14 41
Round 1 22 CHENG Shao Chieh 21-18 / 21-10 Michelle LI 41 23
Round 1 24 Ratchanok INTANON 21-23 / 21-9 / 21-17 Ella DIEHL 11 65
Round 1 59 Lindaweni FANETRI 21-15 / 21-16 Maja TVRDY 64 36
Round 1 67 Aprillia YUSWANDARI 23-21 / 21-17 HWANG Hye Youn 177 47
Round 1 6 Juliane SCHENK 21-14 / 21-8 Jiayuan CHEN 51 25
Round 1 16 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-16 Petya NEDELCHEVA 15 33
Round 1 8 JIANG Yanjiao 21-6 / 21-15 Joycelyn KO 85 21
Round 1 12 YIP Pui Yin 21-16 / 22-20 BAE Seung Hee 18 43
Round 1 7 BAE Yeon Ju 21-16 / 21-9 HUNG Shih Han 70 28
Round 1 20 Salakjit PONSANA 21-18 / 21-13 CHEN Hsiao Huan 61 29
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-16 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka 38 30
Round 2 2 WANG Xin 21-18 / 21-10 TAI Tzu Ying 21 31
Round 2 9 PI Hongyan 14-21 / 21-11 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 28 53
Round 2 5 WANG Shixian 21-12 / 21-12 CHENG Shao Chieh 22 30
Round 2 24 Ratchanok INTANON 19-21 / 21-7 / 21-9 Lindaweni FANETRI 59 57
Round 2 6 Juliane SCHENK 13-21 / 21-14 / 21-19 Aprillia YUSWANDARI 67 66
Round 2 8 JIANG Yanjiao 21-12 / 21-17 SUNG Ji Hyun 16 37
Round 2 12 YIP Pui Yin 21-17 / 21-10 BAE Yeon Ju 7 37
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-10 / 21-12 Salakjit PONSANA 20 26
Quarter-final 2 WANG Xin 21-13 / 21-15 PI Hongyan 9 29
Quarter-final 5 WANG Shixian 21-11 / 21-15 Ratchanok INTANON 24 30
Quarter-final 6 Juliane SCHENK 21-14 / 16-21 / 21-12 JIANG Yanjiao 8 61
Quarter-final 4 Saina NEHWAL 21-11 / 21-10 YIP Pui Yin 12 26
Semi-final 5 WANG Shixian 21-13 / 21-14 WANG Xin 2 31
Semi-final 4 Saina NEHWAL 21-19 / 17-21 / 21-12 Juliane SCHENK 6 53
Final 4 Saina NEHWAL 15-21 / 21-16 / 21-17 WANG Shixian 5 71
XD (qual)
Round 1 (411*) CHAN Tsz Kit / YEUNG Yik Kei 21-15 / 21-13 CHAN Io Chong / MAK Ka Lei (971*) 18
Round 1 (403*) Thien How HOON / Hui Ern NG 21-15 / 21-14 Ronel ESTANISLAO / Malvinne Ann Venice ALCALA (973*) 21
Round 1 (168*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 21-11 / 25-23 LO Lok Kei / CHAN Hung Yung 160 29
XD
Round 1 4 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 20-22 / 21-9 / 21-15 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 37 44
Round 1 29 JIAMING Tao / TIAN Qing 21-11 / 21-6 Thien How HOON / Hui Ern NG (403*) 16
Round 1 35 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-9 Markis KIDO / Lita NURLITA 46 32
Round 1 38 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-13 / 21-15 Halim Haryanto HO / Eva LEE 56 26
Round 1 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-19 / 12-21 / 21-19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 5 55
Round 1 23 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-11 / 21-10 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (168*) 21
Round 1 77 XU Chen / YU Yang (F) 21-18 / 24-22 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 34
Round 1 59 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-11 / 21-10 Derrick NG / Alex BRUCE (416*) 14
Round 1 48 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-17 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 7 26
Round 1 13 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-10 HO Wai Lun / SHEK Hiu Yiu (414*) 19
Round 1 6 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-5 / 21-9 CHAN Tsz Kit / YEUNG Yik Kei (411*) 13
Round 1 40 HE Hanbin / MA Jin 21-9 / 21-9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 2 27
Round 1 (161*) KIM Gi Jung / CHANG Ye Na 21-19 / 16-21 / 21-12 Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN (148*) 35
Round 1 10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-9 / 21-14 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 101 17
Round 1 15 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-7 / 21-12 Adrian LIU / Joycelyn KO 53 15
Round 1 19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 15-21 / 21-16 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 3 37
Round 2 4 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-14 / 18-21 / 24-22 JIAMING Tao / TIAN Qing 29 64
Round 2 35 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-19 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 38 41
Round 2 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-12 / 21-17 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 23 31
Round 2 13 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 10-21 / 21-17 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 48 47
Round 2 6 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-16 / 21-15 HE Hanbin / MA Jin 40 28
Round 2 10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-16 / 16-21 / 21-15 KIM Gi Jung / CHANG Ye Na (161*) 42
Round 2 15 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 20-22 / 21-19 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19 58
Round 2 77 XU Chen / YU Yang (F) 21-9 / 21-19 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 59 22
Quarter-final 35 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-15 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 4 41
Quarter-final 77 XU Chen / YU Yang (F) 21-12 / 19-21 / 21-14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 14 49
Quarter-final 13 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 20-22 / 22-20 / 21-11 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 6 55
Quarter-final 10 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 12-21 / 21-15 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 15 42
Semi-final 35 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 16-21 / 21-18 / 21-19 XU Chen / YU Yang (F) 77 63
Semi-final 13 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-11 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 10 28
Final 35 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 22-20 / 14-21 / 22-20 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 13 67
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 62 4 13.8% 2225 76.72 00:28:48 2.66 0 0.0%
MS 29 64 6 20.7% 2327 80.24 00:42:37 1.88 5 17.2%
WD 29 65 7 24.1% 2258 77.86 00:28:41 2.71 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 2485 80.16 00:38:37 2.08 4 12.9%
XD 31 75 13 41.9% 2688 86.71 00:35:46 2.42 3 9.7%
Total 149 336 38 25.5% 11983 80.42 00:34:58 2.3 12 8.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 43 18 70.5%
India 6 3 66.7%
Poland 2 1 66.7%
Vietnam 2 1 66.7%
Korea 23 12 65.7%
Indonesia 24 16 60.0%
Russia 3 2 60.0%
Germany 3 2 60.0%
Denmark 7 5 58.3%
Malaysia 13 13 50.0%
Thailand 9 9 50.0%
France 2 2 50.0%
Chinese Taipei 14 20 41.2%
U.S.A. 5 8 38.5%
Philippines 4 8 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Hong Kong 14 33 29.8%
Macau 2 6 25.0%
Scotland 1 3 25.0%
Canada 2 7 22.2%
Lithuania 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Slovenia 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11