Fuzhou China Open  

Tournament Name: Fuzhou China Open 2019
Tournament Dates: 05/11/2019-10/11/2019
Location: China, Fuzhou
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS Kento MOMOTA CHOU Tien Chen
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS CHEN Yufei Nozomi OKUHARA
XD WANG Yilyu / HUANG Dongping ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11 35
Round 1 16 HE Jiting / TAN Qiang 22-20 / 13-21 / 27-25 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 25 56
Round 1 8 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 19-21 / 21-16 / 21-16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 13 68
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-19 / 25-27 / 21-15 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 32 64
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 19-21 / 21-15 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 12 67
Round 1 17 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 21-10 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 19 37
Round 1 6 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 24-22 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 23 44
Round 1 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-9 / 21-15 Phillip CHEW / Ryan CHEW 38 26
Round 1 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-11 Jelle MAAS / Robin TABELING 37 47
Round 1 28 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-11 / 10-21 / 21-10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 63
Round 1 24 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 21-12 DI Zijian / WANG Chang 49 31
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 12-21 / 21-18 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 22 58
Round 1 14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 23-21 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 34 38
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 26
Round 1 27 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-11 / 21-15 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 73 32
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 27-25 / 22-24 / 21-17 LEE Yang / WANG Chi-Lin 10 57
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16-21 / 21-11 / 21-16 HE Jiting / TAN Qiang 16 45
Round 2 18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8 36
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 25-23 / 21-9 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 48
Round 2 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 21-23 / 21-11 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 6 66
Round 2 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-19 / 21-19 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 28 55
Round 2 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 22-20 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 24 47
Round 2 14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 13-21 / 21-18 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 49
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 11-21 / 21-18 / 30-29 OU Xuanyi / ZHANG Nan 27 64
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 18 30
Quarter-final 9 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 21-15 LI Junhui / LIU Yuchen 3 43
Quarter-final 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-10 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21 44
Quarter-final 14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 22-20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 25
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 9 40
Semi-final 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 14 30
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-9 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 33
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-17 / 0-0 Ret. LIEW Daren 32 22
Round 1 14 LEE Zii Jia 19-21 / 21-18 / 21-12 LOH Kean Yew 31 65
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-19 Kanta TSUNEYAMA 15 44
Round 1 25 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 21 44
Round 1 4 SHI Yuqi 21-17 / 21-17 SON Wan Ho 19 40
Round 1 26 Rasmus GEMKE 21-17 / 21-18 PRANNOY H. S. 29 53
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-9 Anthony Sinisuka GINTING 8 39
Round 1 24 Jan O JORGENSEN 21-10 / 21-14 Khosit PHETPRADAB 34 29
Round 1 28 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 21-18 Sameer VERMA 17 45
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-17 Shesar Hiren RHUSTAVITO 20 46
Round 1 11 SAI PRANEETH B. 15-21 / 21-12 / 21-10 Tommy SUGIARTO 16 52
Round 1 5 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-7 Kantaphon WANGCHAROEN 13 33
Round 1 22 LU Guangzu 21-17 / 21-18 HUANG Yuxiang 27 51
Round 1 3 CHEN Long 19-21 / 21-12 / 21-12 LIN Dan 18 81
Round 1 12 Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-13 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 30 58
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-17 WANG Tzu Wei 23 49
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-9 / 11-3 Ret. LEE Zii Jia 14 21
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-19 PARUPALLI Kashyap 25 42
Round 2 26 Rasmus GEMKE 21-10 / 0-0 Ret. SHI Yuqi 4 20
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-17 / 21-15 Jan O JORGENSEN 24 34
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 21-8 / 12-21 / 21-14 LEE Cheuk Yiu 28 57
Round 2 5 Anders ANTONSEN 22-20 / 20-22 / 21-16 SAI PRANEETH B. 11 83
Round 2 22 LU Guangzu 21-10 / 10-21 / 21-13 CHEN Long 3 48
Round 2 2 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-19 Kenta NISHIMOTO 12 53
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-18 / 12-21 / 21-16 Viktor AXELSEN 6 78
Quarter-final 26 Rasmus GEMKE 13-21 / 21-14 / 22-20 NG Ka Long Angus 9 71
Quarter-final 5 Anders ANTONSEN 21-16 / 21-11 Jonatan CHRISTIE 7 46
Quarter-final 2 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-18 LU Guangzu 22 55
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-19 / 21-8 Rasmus GEMKE 26 44
Semi-final 2 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-12 Anders ANTONSEN 5 45
Final 1 Kento MOMOTA 21-15 / 17-21 / 21-18 CHOU Tien Chen 2 83
WD
Round 1 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 35 41
Round 1 22 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-15 / 21-9 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 27 44
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-12 / 11-4 Ret. Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 30
Round 1 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-9 / 21-8 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 26 30
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-6 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 15 35
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-14 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 31 36
Round 1 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-10 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 38 29
Round 1 17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-5 / 21-14 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 42 37
Round 1 25 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-8 / 21-9 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 24 29
Round 1 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-2 / 21-4 Doha HANY / Hadia HOSNY 51 18
Round 1 19 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 13-21 / 21-18 / 21-17 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 20 66
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-16 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21 38
Round 1 23 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 16-21 / 21-17 / 21-13 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 29 59
Round 1 14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-19 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 51
Round 1 33 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-13 / 21-11 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 39 32
Round 1 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 10-21 / 21-8 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 18 71
Round 2 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-15 DONG Wenjing / FENG Xueying 22 41
Round 2 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 18-21 / 25-23 / 21-18 DU Yue / LI Yinhui 7 87
Round 2 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 46
Round 2 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 22-20 / 12-21 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 71
Round 2 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 22-20 / 22-20 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 25 55
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 19 43
Round 2 14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-17 / 21-12 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 23 42
Round 2 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-12 / 21-10 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 33 40
Quarter-final 1 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 23-25 / 21-15 LI Wenmei / ZHENG Yu 10 80
Quarter-final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 38
Quarter-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 60
Quarter-final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14 47
Semi-final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 12-21 / 21-12 / 21-13 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 1 59
Semi-final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 15-21 / 21-15 / 22-20 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 94
Final 3 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 5 49
WS
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-16 / 13-1 Ret. Carolina MARIN 10 24
Round 1 25 Gregoria Mariska TUNJUNG 22-20 / 19-21 / 21-17 Beiwen ZHANG 14 52
Round 1 42 PAI Yu Po 21-13 / 18-21 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 6 74
Round 1 19 KIM Ga Eun 5-21 / 21-12 / 21-17 Kirsty GILMOUR 28 48
Round 1 1 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-6 CHEN Xiaoxin 21 40
Round 1 23 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-11 Fitriani FITRIANI 27 29
Round 1 7 HE Bingjiao 21-16 / 21-16 Pornpawee CHOCHUWONG 16 39
Round 1 11 Se Young AN 21-17 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 12 39
Round 1 17 Mia BLICHFELDT 21-15 / 20-22 / 21-12 YEO Jia Min 24 62
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-14 SUNG Ji Hyun 13 34
Round 1 20 Aya OHORI 15-21 / 21-19 / 21-7 HAN Yue 15 61
Round 1 3 CHEN Yufei 21-19 / 21-12 Evgeniya KOSETSKAYA 31 31
Round 1 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-17 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 26 35
Round 1 22 CAI Yanyan 21-9 / 21-12 Saina NEHWAL 9 23
Round 1 8 Michelle LI 21-13 / 21-13 CHEUNG Ngan Yi 29 30
Round 1 33 Soniia CHEAH 21-19 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 4 38
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-17 Gregoria Mariska TUNJUNG 25 29
Round 2 19 KIM Ga Eun 21-12 / 21-14 PAI Yu Po 42 38
Round 2 1 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-11 Nitchaon JINDAPOL 23 37
Round 2 7 HE Bingjiao 21-13 / 21-17 Se Young AN 11 46
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-8 / 16-21 / 21-7 Mia BLICHFELDT 17 50
Round 2 3 CHEN Yufei 21-18 / 21-13 Aya OHORI 20 41
Round 2 18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 21-15 CAI Yanyan 22 39
Round 2 8 Michelle LI 21-14 / 21-10 Soniia CHEAH 33 36
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-15 / 11-21 / 21-13 KIM Ga Eun 19 52
Quarter-final 1 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-11 HE Bingjiao 7 39
Quarter-final 3 CHEN Yufei 21-15 / 21-13 Ratchanok INTANON 5 37
Quarter-final 8 Michelle LI 21-16 / 23-21 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18 50
Semi-final 1 Nozomi OKUHARA 19-21 / 21-12 / 11-6 Ret. TAI Tzu Ying 2 53
Semi-final 3 CHEN Yufei 20-22 / 21-8 / 21-17 Michelle LI 8 72
Final 3 CHEN Yufei 9-21 / 21-12 / 21-18 Nozomi OKUHARA 1 82
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 35 28
Round 1 22 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 21-14 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 31
Round 1 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 24-22 / 21-18 LU Kai / CHEN Lu 19 45
Round 1 30 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-19 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 32 35
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-15 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 39 26
Round 1 13 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-10 / 21-16 LEE Yang / YANG Ching Tun 47 33
Round 1 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 43
Round 1 18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-13 / 16-21 / 21-15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 24 48
Round 1 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-11 / 21-17 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 27 33
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-17 / 21-19 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21 32
Round 1 33 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-10 / 21-17 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 37 31
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-9 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 20 30
Round 1 15 Robin TABELING / Selena PIEK 21-17 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 17 34
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-19 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 23 52
Round 1 12 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 40
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-8 OU Xuanyi / FENG Xueying 26 32
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 25-23 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 22 31
Round 2 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 23-21 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 30 40
Round 2 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 13 40
Round 2 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 23-21 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18 33
Round 2 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-11 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 10 30
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 16-21 / 21-13 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 33 60
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-13 Robin TABELING / Selena PIEK 15 40
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-12 HE Jiting / DU Yue 12 26
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-10 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 36
Quarter-final 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 40
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 37
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 18-21 / 21-13 / 24-22 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 85
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-10 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 34
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 39
Final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-13 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 32

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2758 88.97 00:45:17 1.96 6 19.4%
MS 28 66 10 35.7% 2374 84.79 00:52:26 1.62 6 21.4%
WD 30 68 8 26.7% 2367 78.9 00:48:56 1.61 7 23.3%
WS 29 67 9 31.0% 2353 81.14 00:44:14 1.83 5 17.2%
XD 31 65 3 9.7% 2365 76.29 00:37:56 2.01 2 6.5%
Total 149 339 41 27.5% 12217 81.99 00:45:38 1.8 26 17.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Bulgaria 2 1 66.7%
Japan 28 17 62.2%
China 37 25 59.7%
Denmark 10 8 55.6%
Korea 12 10 54.5%
Malaysia 14 12 53.8%
Indonesia 14 14 50.0%
Canada 3 3 50.0%
Hong Kong 3 3 50.0%
England 3 4 42.9%
Chinese Taipei 11 15 42.3%
Thailand 8 11 42.1%
India 6 11 35.3%
Germany 2 4 33.3%
Netherlands 1 3 25.0%
Russia 1 4 20.0%
Spain 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Egypt 0 1 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
France 0 2 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-15 / 17-21 / 21-18
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 21-13 / 11-21 / 21-16
2017 TIAN Houwei QIAO Bin 21-15 / 15-21 / 21-16
2016 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 23-21
2015 WANG Zhengming HUANG Yuxiang 22-20 / 21-19
2014 LIN Dan TIAN Houwei 21-14 / 21-9
2013 WANG Zhengming SON Wan Ho 11-21 / 21-14 / 24-22
2012 CHEN Long HU Yun 21-11 / 21-13
2011 CHEN Long CHEN Jin 21-16 / 22-20
2010 LIN Dan CHEN Long 21-15 / 13-21 / 21-14
2009 LIN Dan Boonsak PONSANA 21-17 / 21-17
2008 Sony Dwi KUNCORO CHEN Jin 21-19 / 21-18
2007 LIN Dan Choong Hann WONG 21-19 / 21-9
2006 CHEN Jin Peter Hoeg GADE 21-19 / 21-14
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-6 / 15-13