SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: LI NING Singapore Open
Tournament Dates: 14/06/2011-19/06/2011
Location: Singapore, Singapore City
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN
MS CHEN Jin LIN Dan
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei HA Jung Eun / KIM Min Jung
WS WANG Xin Tine BAUN
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 42 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-14 / 21-15 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 94 20
Round 1 37 HONG Wei / SHEN Ye 21-14 / 21-12 Adrian LIU / Derrick NG 32 23
Round 1 44 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 22-20 / 18-21 / 21-14 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 36 41
Round 1 - Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 21-17 / 21-13 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 211 27
Round 1 107 Ukikasah Yoga / Joko RIYADI 8-21 / 26-24 / 21-17 Chayut TRIYACHART / Yi LIU 264 44
Round 1 71 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-17 / 21-18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 35 27
Round 1 50 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-19 / 21-16 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 62 33
Round 1 - Yonathan Suryatama DASUKI / Nova WIDIANTO 21-19 / 22-20 Michael FUCHS / Oliver ROTH 31 29
Round 2 37 HONG Wei / SHEN Ye 21-10 / 21-15 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 42 32
Round 2 44 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 21-13 / 21-19 Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN - 26
Round 2 71 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-13 / 21-17 Ukikasah Yoga / Joko RIYADI 107 24
Round 2 50 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-13 / 21-17 Yonathan Suryatama DASUKI / Nova WIDIANTO - 29
MD
Round 1 53 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-16 / 16-21 / 21-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 26 38
Round 1 9 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 18-21 / 21-11 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 50 57
Round 1 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-13 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 6 28
Round 1 18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 18-21 / 21-17 / 21-16 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 70 54
Round 1 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13-21 / 21-16 / 21-14 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 5 46
Round 1 16 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-15 / 21-13 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 38
Round 1 22 CHAI Biao / GUO Zhendong 14-21 / 21-12 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 25 49
Round 1 17 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-15 / 15-21 / 29-27 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 23 62
Round 1 37 HONG Wei / SHEN Ye 14-21 / 21-19 / 21-17 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 20 55
Round 1 8 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-15 / 21-17 LIU Xiaolong / QIU Zihan 29 34
Round 1 44 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 21-13 / 21-15 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 11 26
Round 1 3 CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-15 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 14 37
Round 1 15 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-16 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 38 37
Round 1 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-17 Howard BACH / Tony GUNAWAN 12 25
Round 1 19 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 21-18 / 21-12 LIM Khim Wah / GOH V Shem 71 29
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-12 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 30 28
Round 2 9 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-16 / 21-14 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 53 29
Round 2 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-11 / 21-19 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 18 28
Round 2 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 20-22 / 21-19 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 16 63
Round 2 22 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-17 / 21-18 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 17 38
Round 2 37 HONG Wei / SHEN Ye 22-20 / 13-21 / 21-18 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 8 59
Round 2 3 CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-15 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 44 29
Round 2 15 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-19 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 7 28
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-8 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 19 28
Quarter-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 9 36
Quarter-final 22 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-15 / 21-10 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13 29
Quarter-final 3 CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 21-16 HONG Wei / SHEN Ye 37 24
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 15 36
Semi-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-19 / 24-26 / 21-14 CHAI Biao / GUO Zhendong 22 72
Semi-final 3 CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 23-21 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 45
Final 3 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 10 0
MS (qual)
Round 1 33 Przemyslaw WACHA 21-17 / 21-12 Yong Zhao Ashton CHEN 50 33
Round 1 46 Viktor AXELSEN 16-21 / 21-10 / 21-19 Carl BAXTER 42 55
Round 1 35 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 30-28 / 21-17 Eric PANG 39 38
Round 1 61 GURUSAIDUTT R. M. V. 16-21 / 21-18 / 21-12 HSUEH Hsuan Yi 58 54
Round 1 69 Ivan SOZONOV 19-21 / 21-18 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 53 47
Round 1 67 CHOU Tien Chen 13-21 / 21-18 / 21-18 Joachim PERSSON 37 52
Round 1 41 Muhammad Hafiz HASHIM 21-15 / 14-21 / 24-22 Ajay JAYARAM 38 53
Round 1 64 LIEW Daren 21-15 / 21-13 Dicky PALYAMA 32 28
Round 2 46 Viktor AXELSEN 21-8 / 22-20 Przemyslaw WACHA 33 27
Round 2 35 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-20 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 61 36
Round 2 67 CHOU Tien Chen 21-23 / 21-12 / 21-19 Ivan SOZONOV 69 48
Round 2 64 LIEW Daren 22-20 / 21-18 Muhammad Hafiz HASHIM 41 33
MS
Round 1 3 Taufik HIDAYAT 22-24 / 21-12 / 21-18 LIEW Daren 64 64
Round 1 20 WANG Zhengming 21-18 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 35 35
Round 1 10 BAO Chunlai 21-19 / 21-13 Sony Dwi KUNCORO 34 37
Round 1 46 Viktor AXELSEN 25-23 / 21-19 Choong Hann WONG 29 43
Round 1 4 CHEN Long 21-15 / 21-7 Alamsyah YUNUS 31 37
Round 1 13 LEE Hyun Il 21-14 / 21-13 Kazushi YAMADA 27 33
Round 1 8 PARK Sung Hwan 21-15 / 21-14 PARUPALLI Kashyap 21 44
Round 1 9 CHEN Jin 21-23 / 21-9 / 21-10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24 66
Round 1 15 Marc ZWIEBLER 14-21 / 21-18 / 21-19 CHOU Tien Chen 67 55
Round 1 12 DU Pengyu 15-21 / 21-13 / 21-8 Boonsak PONSANA 6 59
Round 1 19 Rajiv OUSEPH 19-21 / 21-14 / 21-17 Brice LEVERDEZ 30 55
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-16 Tommy SUGIARTO 25 35
Round 1 16 Sho SASAKI 21-17 / 17-21 / 21-18 Dionysius Hayom RUMBAKA 22 62
Round 1 11 Simon SANTOSO 15-21 / 24-22 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 7 74
Round 1 14 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-14 Kenichi TAGO 18 39
Round 1 2 LIN Dan 21-14 / 21-15 SON Wan Ho 23 39
Round 2 20 WANG Zhengming 21-16 / 20-22 / 21-13 Taufik HIDAYAT 3 60
Round 2 46 Viktor AXELSEN 23-21 / 21-15 BAO Chunlai 10 42
Round 2 13 LEE Hyun Il 21-18 / 21-23 / 21-18 CHEN Long 4 78
Round 2 9 CHEN Jin 21-15 / 21-16 PARK Sung Hwan 8 48
Round 2 12 DU Pengyu 21-16 / 21-12 Marc ZWIEBLER 15 46
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-13 Rajiv OUSEPH 19 32
Round 2 11 Simon SANTOSO 21-11 / 21-12 Sho SASAKI 16 37
Round 2 2 LIN Dan 21-17 / 21-11 Jan O JORGENSEN 14 36
Quarter-final 20 WANG Zhengming 21-15 / 21-10 Viktor AXELSEN 46 31
Quarter-final 9 CHEN Jin 21-14 / 21-9 LEE Hyun Il 13 45
Quarter-final 5 Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-15 DU Pengyu 12 47
Quarter-final 2 LIN Dan 14-21 / 21-13 / 22-20 Simon SANTOSO 11 61
Semi-final 9 CHEN Jin 21-17 / 21-11 WANG Zhengming 20 34
Semi-final 2 LIN Dan 20-22 / 21-17 / 21-15 Peter Hoeg GADE 5 75
Final 9 CHEN Jin W.O. LIN Dan 2 0
WD
Round 1 3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-19 / 17-21 / 21-17 MA Jin / PAN Pan - 76
Round 1 54 Leanne CHOO / Renuga VEERAN 21-14 / 21-14 LIANG Xiaoyu / TAN Wei Han - 24
Round 1 10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-14 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 49 32
Round 1 36 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 19-21 / 21-16 / 23-21 Yu Yan Vanessa NEO / Ting Ting THNG 117 54
Round 1 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-11 / 21-16 Alex BRUCE / Michelle LI 34 27
Round 1 170 Jiayuan CHEN / Aiying XING 21-16 / 21-9 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 30 31
Round 1 35 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-14 / 21-17 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 15 32
Round 1 47 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-17 / 21-14 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21 26
Round 1 13 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-17 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 28 34
Round 1 16 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-17 CHANG Hsin Yun / LAI Chia Wen 96 26
Round 1 5 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-18 / 21-11 CHENG Shu / BAO Yixin - 39
Round 1 12 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 19-21 / 21-8 / 21-16 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 20 59
Round 1 9 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-17 / 21-7 Grace GAO / Joycelyn KO 40 20
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-13 Iris WANG / Rena WANG 27 27
Round 1 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 21-14 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 25 34
Round 1 24 Vita MARISSA / Nadya MELATI W.O. Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 0
Round 2 3 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-14 / 21-8 Leanne CHOO / Renuga VEERAN 54 26
Round 2 10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-14 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 36 35
Round 2 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-12 / 21-15 Jiayuan CHEN / Aiying XING 170 34
Round 2 24 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-12 / 21-17 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 35 29
Round 2 13 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-15 / 17-21 / 21-14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 47 40
Round 2 5 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-15 / 21-16 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 16 35
Round 2 9 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 14-21 / 22-20 / 21-17 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12 63
Round 2 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 19-21 / 21-15 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 76
Quarter-final 10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-8 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 3 32
Quarter-final 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-15 / 21-8 Vita MARISSA / Nadya MELATI 24 30
Quarter-final 13 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-10 / 21-23 / 21-14 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 5 59
Quarter-final 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 22-20 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 9 45
Semi-final 10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 23-21 / 21-17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 6 50
Semi-final 13 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-18 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 49
Final 10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-16 HA Jung Eun / KIM Min Jung 13 0
WS (qual)
Round 1 59 WANG Lin 21-15 / 21-10 Susan EGELSTAFF 37 27
Round 1 117 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-10 Joycelyn KO 68 18
Round 1 41 Michelle LI 21-4 / 21-14 Elizabeth CANN 38 25
Round 1 166 Arundhati PANTAWANE 18-21 / 21-17 / 21-19 CHEN Hsiao Huan 71 52
Round 1 52 Jiayuan CHEN 21-16 / 21-14 Sashina VIGNES WARAN 63 27
Round 1 73 Aiying XING 21-11 / 21-14 Tatjana BIBIK 48 32
Round 1 54 PAI Hsiao Ma 21-18 / 21-19 LIANG Xiaoyu 439 36
Round 1 34 Mingtian FU 21-7 / 21-17 Melicia KURNIAWAN 223 23
Round 2 59 WANG Lin 21-14 / 21-19 Beiwen ZHANG 117 29
Round 2 166 Arundhati PANTAWANE 21-14 / 14-21 / 21-19 Michelle LI 41 46
Round 2 52 Jiayuan CHEN 21-14 / 18-21 / 21-19 Aiying XING 73 47
Round 2 34 Mingtian FU 23-21 / 21-13 PAI Hsiao Ma 54 38
WS
Round 1 1 WANG Shixian 21-10 / 21-15 Mingtian FU 34 42
Round 1 59 WANG Lin 21-15 / 21-8 Anastasia PROKOPENKO 33 32
Round 1 11 Juliane SCHENK 21-18 / 21-16 Lindaweni FANETRI 36 43
Round 1 17 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-12 Jiayuan CHEN 52 30
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-18 / 13-21 / 21-16 LU Lan 22 57
Round 1 10 CHENG Shao Chieh 21-17 / 18-21 / 21-9 Petya NEDELCHEVA 16 49
Round 1 9 Tine BAUN 21-11 / 21-10 Linda ZETCHIRI 27 26
Round 1 19 Sayaka SATO 21-12 / 18-21 / 21-16 Maria Febe KUSUMASTUTI 32 56
Round 1 26 Juan GU 14-21 / 21-19 / 21-13 Ayane KURIHARA 28 55
Round 1 24 Ai GOTO 21-11 / 21-7 Porntip BURANAPRASERTSUK 8 24
Round 1 35 Aprillia YUSWANDARI 21-18 / 21-19 Eriko HIROSE 13 45
Round 1 2 WANG Xin 21-11 / 21-8 PI Hongyan 25 26
Round 1 18 YAO Jie 23-21 / 21-15 SUNG Ji Hyun 15 36
Round 1 6 BAE Yeon Ju 21-15 / 21-11 Salakjit PONSANA 20 29
Round 1 21 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-13 Arundhati PANTAWANE 166 27
Round 1 3 WANG Yihan 21-17 / 21-17 Adrianti FIRDASARI 29 44
Round 2 1 WANG Shixian 12-8 Ret. WANG Lin 59 12
Round 2 11 Juliane SCHENK 17-21 / 21-16 / 21-18 Ratchanok INTANON 17 62
Round 2 10 CHENG Shao Chieh 8-21 / 21-10 / 21-19 Saina NEHWAL 4 51
Round 2 9 Tine BAUN 21-16 / 21-14 Sayaka SATO 19 34
Round 2 26 Juan GU 16-21 / 21-16 / 21-15 Ai GOTO 24 53
Round 2 2 WANG Xin 18-21 / 21-11 / 21-14 Aprillia YUSWANDARI 35 47
Round 2 18 YAO Jie 21-19 / 22-20 BAE Yeon Ju 6 40
Round 2 3 WANG Yihan 21-16 / 21-14 TAI Tzu Ying 21 35
Quarter-final 1 WANG Shixian 17-21 / 21-15 / 22-20 Juliane SCHENK 11 83
Quarter-final 9 Tine BAUN 22-24 / 21-17 / 21-13 CHENG Shao Chieh 10 53
Quarter-final 2 WANG Xin 21-17 / 21-12 Juan GU 26 29
Quarter-final 18 YAO Jie 21-17 / 15-21 / 21-16 WANG Yihan 3 60
Semi-final 9 Tine BAUN 21-15 / 21-16 WANG Shixian 1 35
Semi-final 2 WANG Xin 21-13 / 21-11 YAO Jie 18 27
Final 2 WANG Xin 21-19 / 21-17 Tine BAUN 9 0
XD (qual)
Round 1 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 25-23 / 21-16 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 107 27
Round 1 59 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 22-20 / 21-14 Zhao Jiang Terry YEO / Ting Ting THNG 218 29
Round 1 50 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-9 / 21-9 TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong - 24
Round 1 - QIU Zihan / BAO Yixin 21-17 / 21-8 KWON Yi Goo / KIM Ha Na 146 26
Round 1 79 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-15 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 108 32
Round 1 81 CHO Gun Woo / KIM Min Seo 17-21 / 23-21 / 21-18 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 47 44
Round 2 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 21-15 / 21-18 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 59 33
Round 2 - QIU Zihan / BAO Yixin 21-18 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 50 29
Round 2 79 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-10 / 22-20 CHO Gun Woo / KIM Min Seo 81 32
Round 2 - YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-14 / 21-19 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 33 38
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 15-21 / 21-18 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 79 52
Round 1 18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 16-21 / 21-17 / 21-17 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 35 57
Round 1 51 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-18 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 30
Round 1 - YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-16 / 21-17 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 52 25
Round 1 5 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-12 QIU Zihan / BAO Yixin - 27
Round 1 19 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-18 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 25 30
Round 1 7 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 12-21 / 21-15 / 21-12 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 29 48
Round 1 116 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-16 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 10 34
Round 1 11 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-14 / 21-8 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung - 24
Round 1 63 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-18 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 9 38
Round 1 16 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-16 / 18-21 / 21-19 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 27 54
Round 1 14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-15 / 21-15 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 34
Round 1 15 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-17 / 21-10 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 37 22
Round 1 13 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-18 / 22-20 JIAMING Tao / TIAN Qing 6 41
Round 1 24 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-13 Toby NG / Grace GAO 23 24
Round 1 2 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21 35
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 18 34
Round 2 51 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-18 / 21-16 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na - 37
Round 2 5 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-10 XU Chen / MA Jin 19 29
Round 2 116 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-12 / 21-13 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 7 31
Round 2 63 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 17-21 / 21-17 / 21-11 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 11 45
Round 2 14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-14 / 21-10 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 16 26
Round 2 15 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-18 / 21-15 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 13 31
Round 2 2 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-13 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 24 35
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 11-21 / 21-19 / 22-20 HE Hanbin / YU Yang (F) 51 65
Quarter-final 5 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-16 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 116 31
Quarter-final 14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 10-21 / 21-14 / 21-17 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 63 46
Quarter-final 15 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 2 34
Semi-final 5 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 23-21 / 21-16 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 39
Semi-final 14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-12 / 21-15 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 15 28
Final 5 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 27-25 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 14 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2670 86.13 00:38:17 2.25 3 9.7%
MS 30 71 11 36.7% 2600 86.67 00:48:18 1.79 8 26.7%
WD 30 67 7 23.3% 2410 80.33 00:38:08 2.11 3 10.0%
WS 30 71 11 36.7% 2557 85.23 00:41:00 2.08 3 10.0%
XD 31 69 7 22.6% 2512 81.03 00:36:21 2.23 1 3.2%
Total 152 350 46 30.3% 12749 83.88 00:40:23 2.08 18 11.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 53 18 74.7%
Denmark 16 14 53.3%
Malaysia 8 7 53.3%
Korea 19 18 51.3%
Japan 22 21 51.2%
Indonesia 24 24 50.0%
Chinese Taipei 15 15 50.0%
Hong Kong 1 1 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Germany 6 7 46.2%
Poland 2 3 40.0%
Thailand 5 8 38.5%
Singapore 9 15 37.5%
Netherlands 3 5 37.5%
Russia 4 7 36.4%
India 4 7 36.4%
England 4 7 36.4%
Scotland 1 2 33.3%
U.S.A. 1 3 25.0%
Canada 1 6 14.3%
Austria 0 1 0.0%
Vietnam 0 2 0.0%
Jersey 0 2 0.0%
Bulgaria 0 2 0.0%
France 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9