World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 1991
Tournament Dates: 12/05/1991-12/05/1991
Location: Denmark, Copenhagen
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA
WD GUAN Weizhen / NONG Qunhua Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson)
WS TANG Jiuhong Sarwendah KUSUMAWARDHANI
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Thomas LUND / Pernille DUPONT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (56*) Hannes FUCHS / Heimo GOTSCHL 15-7 / 15-3 Tariq FAROOQ / Graham HENDERSON - 0
Round 1 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-1 / 15-1 Piotr MAZUR / Dariusz ZIEBA (339*) 0
Round 1 - Pavlos CHARALAMBIDIS / Kevin SCOTT 5-15 / 15-12 / 15-8 Remy MATTHEY DE L`ETANG / Thomas WAPP (298*) 0
Round 1 (42*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-9 / 15-12 Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON (125*) 0
Round 1 - Borge LARSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN 9-15 / 15-7 / 15-10 Grzegorz PIOTROWSKI / Damian PLAWECKI - 0
Round 1 (26*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-2 / 15-9 Hubert MUELLER / Christian NYFFENEGGER (168*) 0
Round 1 (205*) Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-6 / 15-2 Ivan Dobrev IVANOV / Boris LALOV (652*) 0
Round 1 - Markus KECK / Stephan KUHL 15-9 / 15-12 HORNG Shin-Jeng / LEE Mou-Chou - 0
Round 1 (177*) David HUMBLE / Anil KAUL 15-10 / 15-5 Christophe JEANJEAN / Etienne THOBOIS (62*) 0
Round 1 - Vacharapan KHAMTHONG / Sompol KUKASEMKIJ 15-8 / 15-1 Pjuzant KASSABIAN / Nicolas PISSIS - 0
Round 1 - Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD 15-5 / 15-10 NG Pak Kum / TSE Bun (85*) 0
Round 1 (253*) Nam Chol RI / Yong Hwan RI W.O. Beelall BHURTUN / James (Moon Lin) LAN - 0
Round 1 (104*) Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER W.O. KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (15*) 0
Round 1 - Stefaan COGNIE / Yves DE NEGRI W.O. Danjuma FATAUCHI / Segun ODUSOLA - 0
Round 1 (306*) Gilles ALLET / Eddy CLARISSE W.O. Kenneth ERICHSEN / Edwin VAN DALM - 0
Round 1 (28*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA W.O. Prakash Doj RANA / Ramjee B SHRESTHA - 0
Round 1 (25*) Nick PONTING / Dave WRIGHT W.O. Gudmundur ADOLFSSON / John BRITTON - 0
Round 2 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-7 / 15-4 Andrew MUIR / Iain SYDIE (54*) 0
Round 2 (56*) Hannes FUCHS / Heimo GOTSCHL 17-14 / 15-10 Petr BASA / Zdenek MUSIL (401*) 0
Round 2 (17*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-0 / 15-6 Jyri AALTO / Lasse LINDELOF (172*) 0
Round 2 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-11 / 6-15 / 15-8 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (10*) 0
Round 2 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-4 David COLE / Martin FARRUGIA - 0
Round 2 (253*) Nam Chol RI / Yong Hwan RI 15-4 / 9-15 / 15-4 Antonio MIRANDA / David SERRANO (381*) 0
Round 2 (14*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-3 / 15-2 Dean GALT / Kerrin HARRISON (123*) 0
Round 2 (104*) Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER 4-15 / 15-6 / 15-5 Rajeev BAGGA / U. Vinod Kumar - 0
Round 2 (21*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-3 / 15-2 Jasen BORISOV / Slantchezar TZANKOV - 0
Round 2 (102*) Franck PANEL / Stephane RENAULT 15-8 / 17-15 Pavlos CHARALAMBIDIS / Kevin SCOTT - 0
Round 2 (13*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-13 / 15-8 Igor DMITRIEV / Vitali SHMAKOV - 0
Round 2 - Stefaan COGNIE / Yves DE NEGRI 15-2 / 15-5 Mirko RAVIZZOTTI / Kevin VAN BREDA - 0
Round 2 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-2 / 15-7 Oyvind BERNTSEN / Trond WAALAND (224*) 0
Round 2 (42*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-8 / 15-4 Peter SERLACHIUS / Rabbe VON HERTZEN (550*) 0
Round 2 (8*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-3 Andy B GOODE / Chris HUNT (18*) 0
Round 2 (26*) Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS 15-0 / 15-9 Borge LARSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN - 0
Round 2 (16*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-2 / 15-5 Florin BALABAN / Bernardo GALMES - 0
Round 2 (28*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-5 / 15-2 Jean-Frederic MASSIAS / Stephenson SYLVESTER (197*) 0
Round 2 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 18-15 / 15-9 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (158*) 0
Round 2 (205*) Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-12 / 15-7 Heinz FISCHER / Jurgen KOCH - 0
Round 2 (12*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 12-15 / 15-9 / 15-8 Chris BRUIL / Alex MEIJER (31*) 0
Round 2 - Markus KECK / Stephan KUHL 15-5 / 15-11 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (30*) 0
Round 2 (177*) David HUMBLE / Anil KAUL 15-7 / 15-8 Erik LIA / Hans SPERRE (20*) 0
Round 2 (6*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-3 / 15-2 Simon SPITERI / Kenneth VELLA (614*) 0
Round 2 (194*) Nicholas M HALL / Glenn STEWART 11-15 / 15-13 / 18-16 Vacharapan KHAMTHONG / Sompol KUKASEMKIJ - 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-5 / 15-4 Jerzy DOLHAN / Jacek HANKIEWICZ (38*) 0
Round 2 (25*) Nick PONTING / Dave WRIGHT 15-4 / 15-5 Benny LEE / Thomas REIDY (65*) 0
Round 2 - Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD 15-7 / 11-15 / 15-9 Michael KECK / Robert NEUMANN (55*) 0
Round 2 (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-1 / 15-4 Pedro VANNESTE / Filip VIGNERON (639*) 0
Round 2 (306*) Gilles ALLET / Eddy CLARISSE W.O. Mirza ALI YAR BEG / Islam AMIR (90*) 0
Round 2 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO W.O. Geenesh DUSSAIN / Jean-Michel DUVERGE (237*) 0
Round 2 (24*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG W.O. Tamuno GIBSON / Oranya ONAZI - 0
Round 3 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-2 Hannes FUCHS / Heimo GOTSCHL (56*) 0
Round 3 - Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 17-14 / 9-15 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (17*) 0
Round 3 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-0 / 15-3 Nam Chol RI / Yong Hwan RI (253*) 0
Round 3 (14*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-11 / 15-6 Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER (104*) 0
Round 3 (21*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-6 / 15-4 Franck PANEL / Stephane RENAULT (102*) 0
Round 3 (13*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-3 / 15-2 Stefaan COGNIE / Yves DE NEGRI - 0
Round 3 (9*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 18-13 / 18-15 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (42*) 0
Round 3 (8*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-1 Gilles ALLET / Eddy CLARISSE (306*) 0
Round 3 (16*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-9 / 15-6 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (26*) 0
Round 3 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-2 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (28*) 0
Round 3 (12*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-1 / 15-6 Mika HEINONEN / Tony TUOMINEN (DEC`D) (205*) 0
Round 3 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-5 Markus KECK / Stephan KUHL - 0
Round 3 (6*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-12 / 15-9 David HUMBLE / Anil KAUL (177*) 0
Round 3 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-8 / 15-9 Nicholas M HALL / Glenn STEWART (194*) 0
Round 3 (24*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 15-6 / 15-7 Nick PONTING / Dave WRIGHT (25*) 0
Round 3 (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-4 Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD - 0
Round 4 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-11 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY - 0
Round 4 (11*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-11 / 15-6 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (14*) 0
Round 4 (13*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-9 / 15-2 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (21*) 0
Round 4 (8*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-12 / 18-17 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (9*) 0
Round 4 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 14-17 / 15-3 / 15-9 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (16*) 0
Round 4 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-9 / 15-8 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (12*) 0
Round 4 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-12 / 15-3 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (6*) 0
Round 4 (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-13 / 15-2 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (24*) 0
Quarter-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-10 / 15-5 CHEN Hongyong / CHEN Kang (11*) 0
Quarter-final (13*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 6-15 / 15-14 / 15-10 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (8*) 0
Quarter-final (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-7 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (3*) 0
Quarter-final (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 12-15 / 15-5 / 15-10 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (4*) 0
Semi-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-3 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (13*) 0
Semi-final (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-10 / 15-9 LI Yongbo / TIAN Bingyi (5*) 0
Final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 15-6 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (7*) 0
MS
Round 1 (50*) KIM Hak Kyun 15-2 / 15-6 Piotr MAZUR (259*) 0
Round 1 (427*) Antonio MIRANDA 13-15 / 15-3 / 15-6 Nicolas PISSIS (406*) 0
Round 1 (59*) YU Lizhi 15-10 / 16-17 / 15-12 Rajeev BAGGA (94*) 0
Round 1 (559*) Jari ERIKSSON 15-12 / 15-12 Jorge RODRIGUEZ (240*) 0
Round 1 (253*) Nam Chol RI 15-2 / 15-8 Parag SOMANI - 0
Round 1 (68*) Patrik ANDREASSON 15-2 / 15-6 Hubert MUELLER (182*) 0
Round 1 (83*) CHAN Kin Ngai 15-4 / 15-6 Stephane RENAULT (234*) 0
Round 1 (466*) Florin BALABAN 15-3 / 15-2 Martin FARRUGIA (766*) 0
Round 1 (23*) Jens OLSSON 15-8 / 15-7 Vacharapan KHAMTHONG (39*) 0
Round 1 (19*) Yoke Meng KWAN 15-8 / 15-3 Oystein ESPEDAL LARSEN (588*) 0
Round 1 (230*) Jean-Frederic MASSIAS 18-15 / 18-15 Jasen BORISOV (181*) 0
Round 1 (38*) Chris JOGIS 15-12 / 10-15 / 15-8 Detlef POSTE (62*) 0
Round 1 (75*) Tomasz MENDREK 15-6 / 15-2 Yves DE NEGRI (711*) 0
Round 1 (109*) Fumihiko MACHIDA 17-15 / 15-8 Nikolaj ZUEV (151*) 0
Round 1 (170*) Heimo GOTSCHL 8-15 / 15-3 / 15-5 Yong Hwan RI (254*) 0
Round 1 (153*) Pierre PELUPESSY 9-15 / 15-10 / 15-4 Etienne THOBOIS (168*) 0
Round 1 (150*) WONG Wai Lap 15-4 / 15-4 Peter BLACKBURN (179*) 0
Round 1 (226*) Dariusz ZIEBA 15-13 / 15-8 David HUMBLE (270*) 0
Round 1 (81*) Stephan KUHL 15-2 / 15-1 Stephenson SYLVESTER (369*) 0
Round 1 (121*) Jurgen KOCH 15-2 / 15-6 Simon SPITERI (764*) 0
Round 1 (24*) Ib FREDERIKSEN 18-15 / 15-7 Pontus JANTTI (17*) 0
Round 1 (51*) WEI Yan 15-12 / 15-2 Pavel UVAROV (40*) 0
Round 1 (313*) George THOMAS 15-0 / 15-3 Stefaan COGNIE (774*) 0
Round 1 (129*) Nicholas M HALL 15-3 / 15-10 Franck PANEL (144*) 0
Round 1 (53*) Jaimie DAWSON 15-6 / 15-7 Trond WAALAND (304*) 0
Round 1 (171*) Guido SCHAENZLER 15-9 / 15-4 Petr BASA (203*) 0
Round 1 (16*) Bambang SUPRIANTO 15-12 / 15-3 Arni Thor HALLGRIMSSON (126*) 0
Round 1 (294*) Thomas WAPP 9-15 / 15-3 / 15-3 Christophe JEANJEAN (281*) 0
Round 1 - John BRITTON W.O. Mirza ALI YAR BEG (131*) 0
Round 1 (89*) Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA W.O. Mohammed Saqib MAJEED - 0
Round 1 (124*) Thomas REIDY W.O. Segun ODUSOLA (301*) 0
Round 1 - Sushant SAXENA W.O. Jean-Michel DUVERGE (399*) 0
Round 1 (57*) Iain SYDIE W.O. Prakash Doj RANA - 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-1 Markus KECK (484*) 0
Round 2 (41*) Heinz FISCHER 15-10 / 15-5 Filip VIGNERON (367*) 0
Round 2 (50*) KIM Hak Kyun 15-1 / 15-1 Antonio MIRANDA (427*) 0
Round 2 (4*) Rashid SIDEK 15-2 / 9-15 / 15-10 Peter J. BUSH (65*) 0
Round 2 (119*) Edwin VAN DALM 15-2 / 15-7 Gilles ALLET - 0
Round 2 (56*) Jorgen TUVESSON 15-0 / 15-0 Kevin VAN BREDA - 0
Round 2 (59*) YU Lizhi 15-3 / 15-1 Jari ERIKSSON (559*) 0
Round 2 (22*) Andreij ANTROPOV 15-9 / 1-15 / 15-10 Morten FROST HANSEN (12*) 0
Round 2 (157*) Hideaki MOTOYAMA 15-8 / 15-6 Jyri AALTO (45*) 0
Round 2 (14*) Darren J HALL 15-3 / 15-3 Oyvind BERNTSEN (783*) 0
Round 2 (189*) Andrew MUIR 15-11 / 15-8 Graham HENDERSON - 0
Round 2 (125*) Broddi KRISTJANSSON 15-4 / 18-13 Darren MCDONALD (222*) 0
Round 2 (68*) Patrik ANDREASSON 15-6 / 15-6 CHAN Kin Ngai (83*) 0
Round 2 (18*) Jianhua ZHAO 15-11 / 15-11 Paul STEVENSON (52*) 0
Round 2 (27*) LIU En-Horng 10-15 / 15-3 / 15-6 Srikant BAKSHI - 0
Round 2 (23*) Jens OLSSON 15-3 / 15-0 Florin BALABAN (466*) 0
Round 2 (44*) Chris BRUIL 15-9 / 15-11 Pavlos CHARALAMBIDIS (344*) 0
Round 2 (28*) Claus THOMSEN 15-7 / 15-8 Tariq FAROOQ (91*) 0
Round 2 (19*) Yoke Meng KWAN 15-1 / 15-7 Jean-Frederic MASSIAS (230*) 0
Round 2 (3*) PERMADI Fung 15-5 / 15-5 CHEN Rong (43*) 0
Round 2 (20*) Stephen P BUTLER 15-3 / 15-1 Geenesh DUSSAIN (220*) 0
Round 2 (54*) Hans SPERRE 18-13 / 18-14 Christian NYFFENEGGER (200*) 0
Round 2 (38*) Chris JOGIS 15-9 / 15-9 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (89*) 0
Round 2 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-13 / 15-7 Robert LILJEQUIST (174*) 0
Round 2 (145*) Dean GALT 15-10 / 15-5 Alex MEIJER (338*) 0
Round 2 (37*) AHN Jae Chang 15-6 / 15-7 Gudmundur ADOLFSSON (366*) 0
Round 2 (109*) Fumihiko MACHIDA 15-1 / 13-15 / 15-8 Tomasz MENDREK (75*) 0
Round 2 (153*) Pierre PELUPESSY 15-1 / 18-15 Heimo GOTSCHL (170*) 0
Round 2 (31*) LEE Kwang Jin 8-15 / 17-15 / 15-6 WONG Wai Lap (150*) 0
Round 2 - Borge LARSEN 15-9 / 17-15 Kevin SCOTT (115*) 0
Round 2 (7*) Joko SUPRIANTO 18-13 / 15-4 Ivan Dobrev IVANOV (201*) 0
Round 2 (226*) Dariusz ZIEBA 13-18 / 15-6 / 15-10 Thomas REIDY (124*) 0
Round 2 (29*) Peter AXELSSON 15-2 / 15-7 Anders W NIELSEN (25*) 0
Round 2 (13*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-9 Lasse LINDELOF (180*) 0
Round 2 - Sushant SAXENA 15-8 / 15-9 Stephan KUHL (81*) 0
Round 2 (364*) Pedro VANNESTE 15-1 / 15-2 Mirko RAVIZZOTTI - 0
Round 2 (61*) Igor DMITRIEV 15-0 / 15-8 Remy MATTHEY DE L`ETANG (651*) 0
Round 2 (15*) LIU Jun 15-3 / 15-3 Erik LIA (88*) 0
Round 2 (121*) Jurgen KOCH 15-6 / 15-8 Iain SYDIE (57*) 0
Round 2 (30*) LEE Mou-Chou 15-5 / 15-9 Kenneth ERICHSEN (353*) 0
Round 2 (48*) Kerrin HARRISON 15-3 / 15-2 Bernardo GALMES - 0
Round 2 (2*) Kok Keong FOO 15-3 / 15-2 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (82*) 0
Round 2 (24*) Ib FREDERIKSEN 15-6 / 15-3 WEI Yan (51*) 0
Round 2 (155*) Kai MITTELDORF 15-6 / 15-4 Anton KLOTZNER (280*) 0
Round 2 (11*) Sompol KUKASEMKIJ 15-3 / 15-7 Boris LALOV (146*) 0
Round 2 (313*) George THOMAS 17-14 / 15-3 Nicholas M HALL (129*) 0
Round 2 (60*) Jonas HERRGARDH 15-11 / 15-12 TSE Bun (120*) 0
Round 2 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-1 / 15-1 David COLE (770*) 0
Round 2 (53*) Jaimie DAWSON 15-6 / 15-12 Guido SCHAENZLER (171*) 0
Round 2 (36*) Rikard MAGNUSSON 15-2 / 15-11 KANG Kyung Jin (312*) 0
Round 2 (32*) Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-3 Eddy CLARISSE (191*) 0
Round 2 (26*) Jens Peter NIERHOFF 15-5 / 15-6 KIM Ryong Gil - 0
Round 2 (16*) Bambang SUPRIANTO 15-13 / 15-1 Thomas WAPP (294*) 0
Round 2 (128*) Matthew A SMITH 15-9 / 15-5 Jacek HANKIEWICZ (67*) 0
Round 2 (107*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 10-15 / 15-12 / 15-7 Hannes FUCHS (63*) 0
Round 2 (8*) WU Wenkai 15-6 / 15-0 David SERRANO (491*) 0
Round 2 (625*) Kenneth VELLA W.O. J Bryan BLANSHARD (49*) 0
Round 2 (70*) Glenn STEWART W.O. Danjuma FATAUCHI (363*) 0
Round 2 (253*) Nam Chol RI W.O. John BRITTON - 0
Round 2 (272*) Wang WEN W.O. Tamuno GIBSON - 0
Round 2 (5*) Hermawan SUSANTO W.O. Ramjee B SHRESTHA (242*) 0
Round 2 (64*) Hiroki ETO W.O. Beelall BHURTUN (398*) 0
Round 2 (85*) Benny LEE W.O. Islam AMIR (73*) 0
Round 2 (78*) WAN Zhengwen W.O. Oranya ONAZI - 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-4 Kenneth VELLA (625*) 0
Round 3 (50*) KIM Hak Kyun 15-9 / 15-5 Heinz FISCHER (41*) 0
Round 3 (4*) Rashid SIDEK 15-1 / 15-5 Edwin VAN DALM (119*) 0
Round 3 (59*) YU Lizhi 15-11 / 15-4 Jorgen TUVESSON (56*) 0
Round 3 (22*) Andreij ANTROPOV 15-3 / 15-9 Hideaki MOTOYAMA (157*) 0
Round 3 (70*) Glenn STEWART 15-6 / 15-3 Nam Chol RI (253*) 0
Round 3 (14*) Darren J HALL 15-8 / 15-2 Andrew MUIR (189*) 0
Round 3 (68*) Patrik ANDREASSON 15-5 / 15-6 Broddi KRISTJANSSON (125*) 0
Round 3 (18*) Jianhua ZHAO 15-6 / 15-8 LIU En-Horng (27*) 0
Round 3 (23*) Jens OLSSON 15-8 / 18-13 Wang WEN (272*) 0
Round 3 (5*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-11 Chris BRUIL (44*) 0
Round 3 (28*) Claus THOMSEN 15-12 / 15-4 Yoke Meng KWAN (19*) 0
Round 3 (3*) PERMADI Fung 4-15 / 15-10 / 15-11 Stephen P BUTLER (20*) 0
Round 3 (54*) Hans SPERRE 15-4 / 15-6 Chris JOGIS (38*) 0
Round 3 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-0 Dean GALT (145*) 0
Round 3 (37*) AHN Jae Chang 15-6 / 15-8 Fumihiko MACHIDA (109*) 0
Round 3 (31*) LEE Kwang Jin 15-8 / 8-15 / 17-14 Pierre PELUPESSY (153*) 0
Round 3 (7*) Joko SUPRIANTO 15-3 / 15-8 Borge LARSEN - 0
Round 3 (64*) Hiroki ETO 18-15 / 15-9 Dariusz ZIEBA (226*) 0
Round 3 (13*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 15-5 Peter AXELSSON (29*) 0
Round 3 - Sushant SAXENA 15-4 / 10-15 / 17-14 Pedro VANNESTE (364*) 0
Round 3 (15*) LIU Jun 15-6 / 15-13 Igor DMITRIEV (61*) 0
Round 3 (30*) LEE Mou-Chou 15-10 / 15-6 Jurgen KOCH (121*) 0
Round 3 (2*) Kok Keong FOO 15-10 / 15-5 Kerrin HARRISON (48*) 0
Round 3 (24*) Ib FREDERIKSEN 15-8 / 15-3 Kai MITTELDORF (155*) 0
Round 3 (11*) Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 15-1 Benny LEE (85*) 0
Round 3 (78*) WAN Zhengwen 15-11 / 15-9 George THOMAS (313*) 0
Round 3 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-6 Jonas HERRGARDH (60*) 0
Round 3 (36*) Rikard MAGNUSSON 15-9 / 10-15 / 15-8 Jaimie DAWSON (53*) 0
Round 3 (26*) Jens Peter NIERHOFF 15-5 / 15-7 Jeroen VAN DIJK (32*) 0
Round 3 (16*) Bambang SUPRIANTO 15-9 / 15-5 Matthew A SMITH (128*) 0
Round 3 (8*) WU Wenkai 15-5 / 15-7 Tony TUOMINEN (DEC`D) (107*) 0
Round 4 (1*) Ardy B WIRANATA 15-2 / 15-9 KIM Hak Kyun (50*) 0
Round 4 (59*) YU Lizhi 15-10 / 15-7 Rashid SIDEK (4*) 0
Round 4 (22*) Andreij ANTROPOV 15-5 / 15-10 Glenn STEWART (70*) 0
Round 4 (14*) Darren J HALL 15-7 / 15-3 Patrik ANDREASSON (68*) 0
Round 4 (18*) Jianhua ZHAO 15-9 / 15-12 Jens OLSSON (23*) 0
Round 4 (5*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-5 Claus THOMSEN (28*) 0
Round 4 (3*) PERMADI Fung 18-15 / 15-12 Hans SPERRE (54*) 0
Round 4 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 18-15 AHN Jae Chang (37*) 0
Round 4 (7*) Joko SUPRIANTO 9-15 / 15-7 / 15-8 LEE Kwang Jin (31*) 0
Round 4 (13*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-5 Hiroki ETO (64*) 0
Round 4 (15*) LIU Jun 15-2 / 15-2 Sushant SAXENA - 0
Round 4 (2*) Kok Keong FOO 15-11 / 15-9 LEE Mou-Chou (30*) 0
Round 4 (11*) Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 4-15 / 15-9 Ib FREDERIKSEN (24*) 0
Round 4 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-6 WAN Zhengwen (78*) 0
Round 4 (26*) Jens Peter NIERHOFF 7-15 / 15-6 / 15-10 Rikard MAGNUSSON (36*) 0
Round 4 (8*) WU Wenkai 15-1 / 13-18 / 15-6 Bambang SUPRIANTO (16*) 0
Round 5 (1*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-10 YU Lizhi (59*) 0
Round 5 (22*) Andreij ANTROPOV 15-3 / 15-3 Darren J HALL (14*) 0
Round 5 (18*) Jianhua ZHAO 17-15 / 15-7 Hermawan SUSANTO (5*) 0
Round 5 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-2 / 4-15 / 15-12 PERMADI Fung (3*) 0
Round 5 (7*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-3 Poul-Erik HOYER (13*) 0
Round 5 (15*) LIU Jun 15-12 / 15-6 Kok Keong FOO (2*) 0
Round 5 (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-2 Sompol KUKASEMKIJ (11*) 0
Round 5 (8*) WU Wenkai 10-15 / 18-16 / 15-9 Jens Peter NIERHOFF (26*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 10-15 / 18-15 Andreij ANTROPOV (22*) 0
Quarter-final (18*) Jianhua ZHAO 15-10 / 18-13 Thomas STUER-LAURIDSEN (10*) 0
Quarter-final (15*) LIU Jun 11-15 / 15-6 / 15-8 Joko SUPRIANTO (7*) 0
Quarter-final (6*) Allan BUDI KUSUMA 9-15 / 15-4 / 17-14 WU Wenkai (8*) 0
Semi-final (18*) Jianhua ZHAO 15-2 / 10-15 / 15-6 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Semi-final (6*) Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 15-11 LIU Jun (15*) 0
Final (18*) Jianhua ZHAO 18-13 / 15-4 Allan BUDI KUSUMA (6*) 0
WD
Round 1 - Sonja MELLINK / Nicole VAN HOOREN 15-3 / 15-4 Cristina GONZALEZ / Dolores MARCO - 0
Round 1 (18*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-4 / 15-1 CHENG Yin Sat / WONG Chun Fan (258*) 0
Round 1 (36*) CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling 15-7 / 15-3 Myong Sun KIM / Song Ok KIM - 0
Round 1 - Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN 15-3 / 15-12 CHIU Mei Yin / CHUNG Hoi Yuk (54*) 0
Round 1 (48*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-7 / 15-3 Silvia ALBRECHT / Lisa CAMPBELL - 0
Round 1 (104*) Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON 15-9 / 15-11 Sandra DIMBOUR / Elodie MANSUY (280*) 0
Round 1 (37*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei W.O. Rachel BAIN / Christine CHARLES - 0
Round 2 (8*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-6 / 15-7 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (57*) 0
Round 2 (64*) Neli BOTEVA / Emilia DIMITROVA 15-11 / 13-15 / 15-9 Sabine ABERER / Brigitte LANGTHALER (113*) 0
Round 2 (32*) PAN Li / WU Yuhong 15-1 / 15-1 Elsa NIELSEN / Asa PALSDOTTIR (348*) 0
Round 2 (20*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-11 / 15-3 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (16*) 0
Round 2 (23*) Elinor Middlemiss (Allen) / Jennifer WILLIAMSON 15-2 / 15-1 Esther SANZ / Erika Henriete STICH - 0
Round 2 - Sonja MELLINK / Nicole VAN HOOREN 15-6 / 18-13 Gry Kirsti SKJONHAUG / Camilla WRIGHT (411*) 0
Round 2 (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-0 / 15-1 Sonya MCGINN / Jayne PLUNKETT - 0
Round 2 (201*) Sheree JEFFERSON / Julie CARREL 15-8 / 15-8 Monika LIPINSKA / Sylwia RUTKIEWICZ (167*) 0
Round 2 (27*) Julie BRADBURY / Cheryl JOHNSON 15-7 / 15-3 Linda FRENCH / Joy KITZMILLER (53*) 0
Round 2 (18*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-1 / 15-9 Madhumita BISHT / Manjusha KANWAR - 0
Round 2 (3*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-7 / 17-14 Denyse JULIEN / Doris PICHE (10*) 0
Round 2 (22*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-3 / 15-4 Valentine AYER / Bettina GFELLER (208*) 0
Round 2 - LEE Wai Leng / Siew Choon LIM 15-6 / 15-4 Susanna KAUHANEN / Annika NYSTROM (326*) 0
Round 2 (36*) CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling 15-6 / 15-10 Virginie DELVINGT / Christelle MOL (46*) 0
Round 2 - Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN 15-4 / 15-7 Marie-Helene LORANGER / Heather POOLE - 0
Round 2 (58*) Diana KNEKNA / Diana KOLEVA 15-11 / 15-5 Ciara DOHENY / Erika VON HEILAND - 0
Round 2 (12*) Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-6 / 15-8 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (19*) 0
Round 2 (48*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-3 / 15-5 Andrea HARSAGI / Gabriele KUMPFMULLER - 0
Round 2 (24*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-3 / 15-6 Anne GIBSON / Gillian MARTIN (67*) 0
Round 2 (50*) Gillian C GOWERS / Sara Sankey (Halsall) 15-4 / 15-0 Martine HENNEQUIN / Vandanah SEESURUN (235*) 0
Round 2 (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-3 / 15-13 Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA (13*) 0
Round 2 (5*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-6 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (104*) 0
Round 2 (39*) Andrea FINDHAMMER / Anne-Katrin SEID 15-9 / 15-2 Liz ARONSOHN / Jenny CHAN - 0
Round 2 (51*) Sian DENG / Claire SHARPE (BACKHOUSE) 15-4 / 15-8 Bozena HARACZ / Beata SYTA (35*) 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-1 / 15-1 Shirley CEFAI / Catherine DIMECH - 0
Round 2 (37*) KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 4-15 / 15-12 / 15-11 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Round 2 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-2 Christina VON PFALER / Ulrica VON PFALER (372*) 0
Round 2 (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-1 / 15-1 Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA / Maria de la Paz LUNA (74*) 0
Round 2 (83*) Margit BORG / Charlotta WIHLBORG W.O. Bridget IBENERO / Bisi TIAMIYU - 0
Round 2 (366*) Nina KOHO / Sara USSHER W.O. Natalja IVANOVA / Viktoriya PRON (164*) 0
Round 2 (284*) Bozena BAK / Wioletta SOSNOWSKA W.O. Afshan SHAKEEL / Ghazala WADOOD (135*) 0
Round 2 (228*) Ludmila BASOVA / Jitka GASPAROVA W.O. Obiageli OLORUNSOLA / Dayo OYEWUSI (137*) 0
Round 3 (8*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-1 / 15-1 Neli BOTEVA / Emilia DIMITROVA (64*) 0
Round 3 (32*) PAN Li / WU Yuhong 15-2 / 15-2 Margit BORG / Charlotta WIHLBORG (83*) 0
Round 3 (20*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-4 / 15-2 Nina KOHO / Sara USSHER (366*) 0
Round 3 - Sonja MELLINK / Nicole VAN HOOREN 15-5 / 15-9 Elinor Middlemiss (Allen) / Jennifer WILLIAMSON (23*) 0
Round 3 (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-1 / 15-0 Sheree JEFFERSON / Julie CARREL (201*) 0
Round 3 (18*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-6 / 15-6 Julie BRADBURY / Cheryl JOHNSON (27*) 0
Round 3 (22*) FINARSIH / Lili TAMPI 9-15 / 15-5 / 18-13 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (3*) 0
Round 3 - LEE Wai Leng / Siew Choon LIM 17-14 / 15-6 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (36*) 0
Round 3 - Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN 15-6 / 15-8 Diana KNEKNA / Diana KOLEVA (58*) 0
Round 3 (12*) Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-2 / 15-7 Bozena BAK / Wioletta SOSNOWSKA (284*) 0
Round 3 (24*) Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-8 / 15-7 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (48*) 0
Round 3 (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 18-15 / 15-6 Gillian C GOWERS / Sara Sankey (Halsall) (50*) 0
Round 3 (5*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-4 / 15-3 Andrea FINDHAMMER / Anne-Katrin SEID (39*) 0
Round 3 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 17-16 / 15-9 Sian DENG / Claire SHARPE (BACKHOUSE) (51*) 0
Round 3 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-5 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (37*) 0
Round 3 (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-4 / 15-2 Ludmila BASOVA / Jitka GASPAROVA (228*) 0
Round 4 (8*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-7 / 18-15 PAN Li / WU Yuhong (32*) 0
Round 4 (20*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-1 / 15-5 Sonja MELLINK / Nicole VAN HOOREN - 0
Round 4 (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-6 / 15-7 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (18*) 0
Round 4 (22*) FINARSIH / Lili TAMPI 17-15 / 15-1 LEE Wai Leng / Siew Choon LIM - 0
Round 4 (12*) Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-6 / 15-11 Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN - 0
Round 4 (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-9 / 13-15 / 15-11 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (24*) 0
Round 4 (5*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-6 / 15-9 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Round 4 (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 18-17 / 15-12 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Quarter-final (8*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 12-15 / 15-4 / 15-5 Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN (20*) 0
Quarter-final (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 18-14 / 15-4 FINARSIH / Lili TAMPI (22*) 0
Quarter-final (12*) Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-11 / 1-15 / 15-9 LAI Caiqin / YAO Fen (6*) 0
Quarter-final (5*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 6-15 / 15-12 / 15-11 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (14*) 0
Semi-final (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-7 / 15-8 CHUNG So Young / HWANG Hye Young (8*) 0
Semi-final (12*) Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 8-15 / 15-8 / 15-5 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (5*) 0
Final (11*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-7 / 15-4 Maria BENGTSSON / Christine Gandrup (Magnusson) (12*) 0
WS
Round 1 (394*) Sara USSHER 7-11 / 11-2 / 11-1 Sabine ABERER (94*) 0
Round 1 (33*) Helle H ANDERSEN 12-10 / 12-9 Nicole TUMMER (69*) 0
Round 1 (42*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-5 Yuliani SANTOSO (21*) 0
Round 1 (53*) Felicity GALLUP 12-10 / 11-6 Martine HENNEQUIN (141*) 0
Round 1 (176*) Susanna KAUHANEN 11-2 / 11-4 Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA (129*) 0
Round 1 (51*) Astrid CRABO 11-0 / 11-2 Annika NYSTROM - 0
Round 1 (61*) Qianmin ZHOU 11-2 / 11-5 Lee Wai TAN (355*) 0
Round 1 - Marie-Helene LORANGER 11-8 / 11-5 Esther SANZ (263*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-5 Hisako MIZUI (40*) 0
Round 2 (156*) Monika LIPINSKA 11-4 / 11-1 Catherine DIMECH (465*) 0
Round 2 (31*) Irina Serova (Rozhkova) 11-7 / 11-2 Lisbet STUER-LAURIDSEN (59*) 0
Round 2 (20*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-0 / 11-2 Linda FRENCH (108*) 0
Round 2 (17*) Joanne MUGGERIDGE 12-10 / 11-4 Andrea HARSAGI (130*) 0
Round 2 (105*) Elodie MANSUY 11-7 / 5-11 / 11-8 Sara USSHER (394*) 0
Round 2 (5*) ZHOU Lei 11-1 / 11-1 Valentine AYER (361*) 0
Round 2 (122*) Yuni KARTIKA 11-2 / 11-0 Neli BOTEVA (128*) 0
Round 2 (13*) Denyse JULIEN 11-1 / 11-8 Liz ARONSOHN (199*) 0
Round 2 (23*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-4 / 11-0 Christina VON PFALER (266*) 0
Round 2 (44*) CHEN Hsiao-Li 11-7 / 11-2 Cristina GONZALEZ (349*) 0
Round 2 (119*) Charlotta WIHLBORG 11-7 / 11-6 Manjusha KANWAR - 0
Round 2 (121*) Ciara DOHENY 11-0 / 11-0 Erika Henriete STICH (445*) 0
Round 2 (14*) Eline COENE 11-3 / 11-4 Kerstin UBBEN (39*) 0
Round 2 (145*) CHENG Yin Sat 11-0 / 11-3 Dolores MARCO (436*) 0
Round 2 (134*) Aiko MIYAMURA 11-3 / 11-2 Ludmila BASOVA (319*) 0
Round 2 (42*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-4 Anne GIBSON (34*) 0
Round 2 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-3 Maria de la Paz LUNA (56*) 0
Round 2 (109*) Christelle MOL 11-9 / 11-1 Tove HOL (210*) 0
Round 2 (175*) Wioletta SOSNOWSKA 11-4 / 11-4 Sheree JEFFERSON (99*) 0
Round 2 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-1 / 11-1 Ulrica VON PFALER (152*) 0
Round 2 (85*) Yuhong LIU 11-4 / 11-2 Nicole VAN HOOREN (481*) 0
Round 2 (95*) Sui Hoon TAN 11-2 / 11-3 Joy KITZMILLER (75*) 0
Round 2 (71*) LEE Wai Leng 11-2 / 11-2 Susanna KAUHANEN (176*) 0
Round 2 (77*) WONG Chun Fan 11-6 / 11-2 Silvia ALBRECHT (216*) 0
Round 2 (11*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-1 Heather POOLE (284*) 0
Round 2 (60*) Lisa CAMPBELL 11-0 / 11-0 Vandanah SEESURUN (190*) 0
Round 2 (123*) Andrea FINDHAMMER 11-4 / 10-12 / 11-7 Sonya MCGINN (294*) 0
Round 2 (7*) Helen S TROKE 11-4 / 11-7 Madhumita BISHT (167*) 0
Round 2 (51*) Astrid CRABO 11-6 / 11-2 CHAN Jenny - 0
Round 2 (73*) Harumi KOHHARA 11-9 / 11-4 HU Ning (41*) 0
Round 2 (196*) FENG Mei-Ying 8-11 / 11-1 / 11-7 Gillian MARTIN (104*) 0
Round 2 (10*) Elena RYBKHINA 11-1 / 11-8 Virginie DELVINGT (153*) 0
Round 2 (47*) Mei Chuan TAN 11-7 / 11-5 Tammy JENKINS (114*) 0
Round 2 (57*) Sonja MELLINK 11-7 / 9-11 / 11-8 Jitka GASPAROVA (236*) 0
Round 2 (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-1 Petra SCHROTT (214*) 0
Round 2 (24*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-6 / 11-1 Sandra DIMBOUR (90*) 0
Round 2 (16*) Lilik SUDARWATI 11-2 / 11-2 Gry Kirsti SKJONHAUG (433*) 0
Round 2 (15*) Doris PICHE 12-11 / 11-7 Rhonda CATOR (36*) 0
Round 2 (195*) Julie CARREL 7-11 / 11-3 / 11-6 Erika VON HEILAND (92*) 0
Round 2 (22*) Astrid VAN DER KNAAP 11-5 / 3-11 / 12-9 Kazue KANAI (89*) 0
Round 2 (19*) LEE Heung Soon 11-6 / 11-3 Pornsawan PLUNGWECH (26*) 0
Round 2 - Marie-Helene LORANGER 8-11 / 11-1 / 11-3 Diana KNEKNA (58*) 0
Round 2 (220*) Nina KOHO 11-5 / 12-9 Myong Sun KIM - 0
Round 2 (126*) Haruko YACHI 11-0 / 11-0 Shirley CEFAI (457*) 0
Round 2 (30*) Julie BRADBURY 11-8 / 11-2 Elsa NIELSEN (296*) 0
Round 2 (46*) SHYU Yu-Ling 11-7 / 11-0 Brigitte LANGTHALER (103*) 0
Round 2 (3*) HUANG Hua 11-3 / 11-6 Katrin SCHMIDT (38*) 0
Round 2 (309*) Asa PALSDOTTIR W.O. Rachel BAIN - 0
Round 2 (43*) Rhona S ROBERTSON W.O. Cathy FOO KUNE (268*) 0
Round 2 (52*) Siew Choon LIM W.O. Zarina JAMAL (372*) 0
Round 2 (25*) Anna (Oi Chan) LAO W.O. Bridget IBENERO - 0
Round 2 (33*) Helle H ANDERSEN W.O. Natalja IVANOVA (64*) 0
Round 2 (4*) TANG Jiuhong W.O. Song Ok KIM - 0
Round 2 (223*) Dayo OYEWUSI W.O. Sarah HARING - 0
Round 2 (67*) Sian DENG W.O. Iria BUNDGAARD (490*) 0
Round 2 (53*) Felicity GALLUP W.O. Viktoriya PRON (62*) 0
Round 2 (434*) Bozena BAK W.O. Monique HOOGLAND - 0
Round 2 (87*) Camilla WRIGHT W.O. Bisi TIAMIYU - 0
Round 2 (180*) Gabriele KUMPFMULLER W.O. Afshan SHAKEEL (161*) 0
Round 2 (61*) Qianmin ZHOU W.O. Obiageli OLORUNSOLA (241*) 0
Round 2 (63*) Maiken MORK W.O. Gabriela MELGOZA (182*) 0
Round 2 (28*) Catrine BENGTSSON W.O. Beata SYTA (83*) 0
Round 2 (237*) Bettina GFELLER W.O. Ghazala WADOOD (162*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-0 Asa PALSDOTTIR (309*) 0
Round 3 (31*) Irina Serova (Rozhkova) 11-3 / 11-6 Monika LIPINSKA (156*) 0
Round 3 (20*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-8 / 11-5 Joanne MUGGERIDGE (17*) 0
Round 3 (43*) Rhona S ROBERTSON 11-4 / 11-2 Elodie MANSUY (105*) 0
Round 3 (5*) ZHOU Lei 11-2 / 11-2 Siew Choon LIM (52*) 0
Round 3 (25*) Anna (Oi Chan) LAO 10-12 / 11-4 / 11-8 Yuni KARTIKA (122*) 0
Round 3 (13*) Denyse JULIEN 11-3 / 11-5 Erica VAN DEN HEUVEL (23*) 0
Round 3 (44*) CHEN Hsiao-Li 11-5 / 11-8 Helle H ANDERSEN (33*) 0
Round 3 (119*) Charlotta WIHLBORG 11-5 / 11-3 Ciara DOHENY (121*) 0
Round 3 (14*) Eline COENE 11-1 / 11-6 CHENG Yin Sat (145*) 0
Round 3 (42*) BANG Soo Hyun 11-3 / 11-0 Aiko MIYAMURA (134*) 0
Round 3 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 11-3 Christelle MOL (109*) 0
Round 3 (67*) Sian DENG 12-10 / 11-8 Wioletta SOSNOWSKA (175*) 0
Round 3 (85*) Yuhong LIU 11-9 / 11-5 Somharuthai JAROENSIRI (12*) 0
Round 3 (53*) Felicity GALLUP 2-11 / 11-7 / 11-5 Sui Hoon TAN (95*) 0
Round 3 (71*) LEE Wai Leng 11-2 / 11-1 Bozena BAK (434*) 0
Round 3 (11*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-9 WONG Chun Fan (77*) 0
Round 3 (60*) Lisa CAMPBELL 11-1 / 11-0 Camilla WRIGHT (87*) 0
Round 3 (7*) Helen S TROKE 11-2 / 11-1 Andrea FINDHAMMER (123*) 0
Round 3 (51*) Astrid CRABO 11-3 / 12-10 Harumi KOHHARA (73*) 0
Round 3 (10*) Elena RYBKHINA 11-5 / 11-0 FENG Mei-Ying (196*) 0
Round 3 (47*) Mei Chuan TAN 11-4 / 12-10 Gabriele KUMPFMULLER (180*) 0
Round 3 (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-2 / 11-6 Sonja MELLINK (57*) 0
Round 3 (61*) Qianmin ZHOU 11-6 / 11-8 Vlada TCHERNIAVSKAIA (24*) 0
Round 3 (16*) Lilik SUDARWATI 10-12 / 11-2 / 11-4 Doris PICHE (15*) 0
Round 3 (22*) Astrid VAN DER KNAAP 11-6 / 11-9 Julie CARREL (195*) 0
Round 3 (19*) LEE Heung Soon 11-2 / 11-5 Maiken MORK (63*) 0
Round 3 (220*) Nina KOHO 11-5 / 11-4 Marie-Helene LORANGER - 0
Round 3 (30*) Julie BRADBURY 11-1 / 11-2 Bettina GFELLER (237*) 0
Round 3 (3*) HUANG Hua 11-1 / 11-6 SHYU Yu-Ling (46*) 0
Round 3 (4*) TANG Jiuhong W.O. Dayo OYEWUSI (223*) 0
Round 3 (126*) Haruko YACHI W.O. Catrine BENGTSSON (28*) 0
Round 4 (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-8 Irina Serova (Rozhkova) (31*) 0
Round 4 (20*) Christine Gandrup (Magnusson) 12-9 / 11-5 Rhona S ROBERTSON (43*) 0
Round 4 (4*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-5 Charlotta WIHLBORG (119*) 0
Round 4 (42*) BANG Soo Hyun 8-11 / 11-8 / 11-4 Eline COENE (14*) 0
Round 4 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 6-11 / 11-7 / 11-3 Sian DENG (67*) 0
Round 4 (85*) Yuhong LIU 11-1 / 10-12 / 11-3 Felicity GALLUP (53*) 0
Round 4 (71*) LEE Wai Leng 5-11 / 11-3 / 12-9 Camilla MARTIN (11*) 0
Round 4 (7*) Helen S TROKE 11-4 / 11-8 Lisa CAMPBELL (60*) 0
Round 4 (10*) Elena RYBKHINA 11-5 / 11-1 Astrid CRABO (51*) 0
Round 4 (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-2 / 11-5 Mei Chuan TAN (47*) 0
Round 4 (16*) Lilik SUDARWATI 11-2 / 12-10 Qianmin ZHOU (61*) 0
Round 4 (19*) LEE Heung Soon 11-1 / 12-9 Astrid VAN DER KNAAP (22*) 0
Round 4 (126*) Haruko YACHI 11-4 / 11-7 Nina KOHO (220*) 0
Round 4 (3*) HUANG Hua 11-3 / 11-7 Julie BRADBURY (30*) 0
Round 4 (5*) ZHOU Lei W.O. Anna (Oi Chan) LAO (25*) 0
Round 4 (13*) Denyse JULIEN W.O. CHEN Hsiao-Li (44*) 0
Round 5 (1*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-1 Christine Gandrup (Magnusson) (20*) 0
Round 5 (5*) ZHOU Lei 11-6 / 11-4 Denyse JULIEN (13*) 0
Round 5 (4*) TANG Jiuhong 12-11 / 11-12 / 11-2 BANG Soo Hyun (42*) 0
Round 5 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 12-11 / 12-9 Yuhong LIU (85*) 0
Round 5 (7*) Helen S TROKE 11-5 / 3-11 / 11-7 LEE Wai Leng (71*) 0
Round 5 (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-8 / 11-8 Elena RYBKHINA (10*) 0
Round 5 (19*) LEE Heung Soon 11-3 / 11-0 Lilik SUDARWATI (16*) 0
Round 5 (3*) HUANG Hua 11-0 / 11-1 Haruko YACHI (126*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-6 ZHOU Lei (5*) 0
Quarter-final (4*) TANG Jiuhong 11-7 / 11-1 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Quarter-final (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-0 / 11-3 Helen S TROKE (7*) 0
Quarter-final (19*) LEE Heung Soon 2-11 / 11-4 / 11-6 HUANG Hua (3*) 0
Semi-final (4*) TANG Jiuhong 11-4 / 11-1 Susi SUSANTI (1*) 0
Semi-final (9*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 2-11 / 11-7 / 11-6 LEE Heung Soon (19*) 0
Final (4*) TANG Jiuhong 11-6 / 11-1 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (9*) 0
XD
Round 1 (29*) Trond WAALAND / Camilla WRIGHT 17-15 / 15-5 Jaimie DAWSON / Heather POOLE - 0
Round 1 (26*) Paul STEVENSON / Rhonda CATOR 15-7 / 15-2 Jean-Frederic MASSIAS / Christelle MOL (336*) 0
Round 1 - Kevin SCOTT / Gillian MARTIN 15-0 / 15-3 Simon SPITERI / Shirley CEFAI - 0
Round 1 (115*) Glenn STEWART / Rhona S ROBERTSON 15-3 / 15-7 Heimo GOTSCHL / Gabriele KUMPFMULLER - 0
Round 1 (12*) Michael KECK / Anne-Katrin SEID 15-7 / 15-4 Remy MATTHEY DE L`ETANG / Liz ARONSOHN - 0
Round 1 (576*) Damian PLAWECKI / Sylwia RUTKIEWICZ 15-5 / 17-14 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Ana Laura DE LA TORRE SAAVEDRA (96*) 0
Round 1 (73*) Harald KOCH / Brigitte LANGTHALER 15-11 / 15-3 Bernardo GALMES / Dolores MARCO - 0
Round 1 (64*) Nicholas M HALL / Sheree JEFFERSON 15-3 / 15-6 Anton KLOTZNER / Petra SCHROTT - 0
Round 1 - Kai MITTELDORF / Sonja MELLINK 15-11 / 15-10 Chris HUNT / Julie BRADBURY (197*) 0
Round 1 - Andrew MUIR / Claire SHARPE (BACKHOUSE) 15-5 / 15-3 TSE Bun / CHIU Mei Yin (202*) 0
Round 1 - Lasse LINDELOF / Sara USSHER 4-15 / 17-14 / 15-6 Ivan Dobrev IVANOV / Diana KNEKNA (130*) 0
Round 1 (173*) LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-1 / 15-1 Gilles ALLET / Martine HENNEQUIN (120*) 0
Round 1 (419*) Mika HEINONEN / Ulrica VON PFALER 15-3 / 18-15 Christophe JEANJEAN / Virginie DELVINGT (39*) 0
Round 1 (446*) Dean GALT / Julie CARREL 15-2 / 15-4 Kenneth VELLA / Catherine DIMECH (592*) 0
Round 1 - Darren MCDONALD / Anna (Oi Chan) LAO 15-12 / 15-7 Russell HOGG / Jennifer WILLIAMSON (74*) 0
Round 1 - Gudmundur ADOLFSSON / Asa PALSDOTTIR 15-11 / 18-14 Yong Hwan RI / Myong Sun KIM - 0
Round 1 - Robert NEUMANN / Nicole TUMMER 15-5 / 15-4 Rabbe VON HERTZEN / Christina VON PFALER - 0
Round 1 (37*) Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-8 / 15-12 Boris LALOV / Emilia DIMITROVA (448*) 0
Round 1 - Nick PONTING / Joanne MUGGERIDGE 15-8 / 15-8 Heinz FISCHER / Sabine ABERER (177*) 0
Round 1 (34*) NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk 15-4 / 15-1 Robert LILJEQUIST / Susanna KAUHANEN - 0
Round 1 (78*) Etienne THOBOIS / Sandra DIMBOUR 15-6 / 15-1 Jorge RODRIGUEZ / Bettina GFELLER (516*) 0
Round 1 (153*) Graham HENDERSON / Jayne PLUNKETT 15-12 / 6-15 / 15-12 Kerrin HARRISON / Tammy JENKINS (68*) 0
Round 1 - Eddy CLARISSE / Vandanah SEESURUN W.O. Tamuno GIBSON / Obiageli OLORUNSOLA - 0
Round 1 (19*) HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei W.O. Nam Chol RI / Song Ok KIM - 0
Round 1 (443*) Peter SERLACHIUS / Nina KOHO W.O. Pavel UVAROV / Natalja IVANOVA (300*) 0
Round 1 (310*) Hubert MUELLER / Silvia ALBRECHT W.O. Segun ODUSOLA / Bisi TIAMIYU - 0
Round 1 (24*) Pramote TEERAWIWATANA / Piyathip SANSANIYAKULVILAI W.O. Mohammed Saqib MAJEED / Afshan SHAKEEL - 0
Round 1 - KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung W.O. Christian NYFFENEGGER / Iria BUNDGAARD - 0
Round 1 (138*) Anil KAUL / Sian DENG W.O. Oranya ONAZI / Dayo OYEWUSI - 0
Round 1 (535*) David SERRANO / Cristina GONZALEZ W.O. Igor DMITRIEV / Viktoriya PRON (174*) 0
Round 1 (116*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA / Maria de la Paz LUNA W.O. Danjuma FATAUCHI / Bridget IBENERO - 0
Round 1 (584*) Florin BALABAN / Erika Henriete STICH W.O. David COLE / Rachel WILLIAMS - 0
Round 1 (563*) Stephenson SYLVESTER / Christine CHARLES W.O. Islam AMIR / Zarina JAMAL - 0
Round 2 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-1 / 15-3 Jasen BORISOV / Neli BOTEVA (565*) 0
Round 2 (29*) Trond WAALAND / Camilla WRIGHT 15-2 / 15-4 Eddy CLARISSE / Vandanah SEESURUN - 0
Round 2 (200*) LIU Jianjun / WU Pei 13-15 / 18-17 / 15-10 Dave WRIGHT / Cheryl JOHNSON (109*) 0
Round 2 (26*) Paul STEVENSON / Rhonda CATOR 15-5 / 17-14 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei (19*) 0
Round 2 (14*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-6 / 15-10 Zdenek MUSIL / Jitka GASPAROVA (243*) 0
Round 2 - Kevin SCOTT / Gillian MARTIN 17-14 / 10-15 / 15-7 Peter SERLACHIUS / Nina KOHO (443*) 0
Round 2 (12*) Michael KECK / Anne-Katrin SEID 15-2 / 15-8 Glenn STEWART / Rhona S ROBERTSON (115*) 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-3 Stephane RENAULT / Elodie MANSUY (117*) 0
Round 2 (310*) Hubert MUELLER / Silvia ALBRECHT 15-11 / 18-13 Damian PLAWECKI / Sylwia RUTKIEWICZ (576*) 0
Round 2 (157*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-4 / 15-2 Kenny MIDDLEMISS / Elinor Middlemiss (Allen) (25*) 0
Round 2 (24*) Pramote TEERAWIWATANA / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 18-13 / 15-4 Harald KOCH / Brigitte LANGTHALER (73*) 0
Round 2 (2*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-6 / 18-17 LEE Mou-Chou / FENG Mei-Ying - 0
Round 2 - Kai MITTELDORF / Sonja MELLINK 15-9 / 15-4 Nicholas M HALL / Sheree JEFFERSON (64*) 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-8 Nikolaj ZUEV / Irina Serova (Rozhkova) (52*) 0
Round 2 - Andrew MUIR / Claire SHARPE (BACKHOUSE) 15-4 / 15-6 Lasse LINDELOF / Sara USSHER - 0
Round 2 (173*) LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-3 / 15-8 Mika HEINONEN / Ulrica VON PFALER (419*) 0
Round 2 (11*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-1 / 15-6 Dean GALT / Julie CARREL (446*) 0
Round 2 (42*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-5 Alex MEIJER / Nicole VAN HOOREN (239*) 0
Round 2 (138*) Anil KAUL / Sian DENG 18-13 / 15-4 Gudmundur ADOLFSSON / Asa PALSDOTTIR - 0
Round 2 (103*) Andy B GOODE / Sara Sankey (Halsall) 15-11 / 13-15 / 15-12 Jerzy DOLHAN / Bozena HARACZ (16*) 0
Round 2 (37*) Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-13 / 18-14 Robert NEUMANN / Nicole TUMMER - 0
Round 2 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-2 / 15-4 Antonio MIRANDA / Esther SANZ (476*) 0
Round 2 - Nick PONTING / Joanne MUGGERIDGE 15-10 / 15-9 NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk (34*) 0
Round 2 (80*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-7 / 15-1 Pavlos CHARALAMBIDIS / Anne GIBSON - 0
Round 2 (535*) David SERRANO / Cristina GONZALEZ 15-13 / 15-18 / 15-9 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA / Maria de la Paz LUNA (116*) 0
Round 2 (8*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 13-18 / 15-5 / 15-5 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (43*) 0
Round 2 (78*) Etienne THOBOIS / Sandra DIMBOUR 15-6 / 15-3 Florin BALABAN / Erika Henriete STICH (584*) 0
Round 2 - YU Yong / LIN Yanfen 15-5 / 9-15 / 15-11 Rikard MAGNUSSON / Astrid CRABO (38*) 0
Round 2 (153*) Graham HENDERSON / Jayne PLUNKETT 15-3 / 15-5 Stephenson SYLVESTER / Christine CHARLES (563*) 0
Round 2 (21*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Eliza NATHANAEL W.O. Mirza ALI YAR BEG / Ghazala WADOOD (165*) 0
Round 2 - KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung W.O. Darren MCDONALD / Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 2 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT W.O. (M) Spare 11 / (F) Spare 03 (285*) 0
Round 3 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-4 / 15-2 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (29*) 0
Round 3 (200*) LIU Jianjun / WU Pei 15-5 / 18-16 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (26*) 0
Round 3 (14*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-10 / 15-0 Kevin SCOTT / Gillian MARTIN - 0
Round 3 (21*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Eliza NATHANAEL 15-9 / 10-15 / 17-16 Michael KECK / Anne-Katrin SEID (12*) 0
Round 3 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-2 / 15-5 Hubert MUELLER / Silvia ALBRECHT (310*) 0
Round 3 (157*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-10 / 15-10 Pramote TEERAWIWATANA / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (24*) 0
Round 3 (2*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-6 Kai MITTELDORF / Sonja MELLINK - 0
Round 3 - Jesper KNUDSEN / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-7 Andrew MUIR / Claire SHARPE (BACKHOUSE) - 0
Round 3 (11*) Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN 15-11 / 15-12 LIU En-Horng / KANG Chia Yi (173*) 0
Round 3 - KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung 14-17 / 18-13 / 3-2 Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN (42*) 0
Round 3 (138*) Anil KAUL / Sian DENG 15-7 / 4-15 / 15-9 Andy B GOODE / Sara Sankey (Halsall) (103*) 0
Round 3 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 15-7 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA (37*) 0
Round 3 (80*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 15-3 / 15-12 Nick PONTING / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 3 (8*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-3 / 15-2 David SERRANO / Cristina GONZALEZ (535*) 0
Round 3 - YU Yong / LIN Yanfen 15-1 / 15-9 Etienne THOBOIS / Sandra DIMBOUR (78*) 0
Round 3 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-2 / 15-6 Graham HENDERSON / Jayne PLUNKETT (153*) 0
Round 4 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-2 LIU Jianjun / WU Pei (200*) 0
Round 4 (14*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine Gandrup (Magnusson) 15-9 / 15-8 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Eliza NATHANAEL (21*) 0
Round 4 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-8 / 6-15 / 15-11 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (157*) 0
Round 4 (2*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-8 Jesper KNUDSEN / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 4 - KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung 15-11 / 15-2 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (11*) 0
Round 4 (5*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 15-4 Anil KAUL / Sian DENG (138*) 0
Round 4 (80*) LEE Sang Bok / CHUNG So Young 17-16 / 13-18 / 15-11 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (8*) 0
Round 4 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 18-17 / 15-8 YU Yong / LIN Yanfen - 0
Quarter-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-5 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Christine Gandrup (Magnusson) (14*) 0
Quarter-final (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-8 / 5-15 / 18-17 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (2*) 0
Quarter-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-6 / 18-14 LEE Sang Bok / CHUNG So Young (80*) 0
Quarter-final - KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung W.O. Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (5*) 0
Semi-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 17-15 / 18-16 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (4*) 0
Semi-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-17 / 15-7 KANG Kyung Jin / SHIM Eun Jung - 0
Final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-5 / 15-17 / 15-9 Thomas LUND / Pernille DUPONT (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 71 154 12 16.9% 3377 47.56 00:00:00 0 0 0.0%
MS 147 321 27 18.4% 7129 48.5 00:00:00 0 0 0.0%
WD 65 138 8 12.3% 2969 45.68 00:00:00 0 0 0.0%
WS 115 249 19 16.5% 3861 33.57 00:00:00 0 0 0.0%
XD 81 178 16 19.8% 4079 50.36 00:00:00 0 0 0.0%
Total 479 1040 82 17.1% 21415 44.71 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 9 1 90.0%
Brunei Darussalem 4 1 80.0%
China 46 14 76.7%
Indonesia 49 16 75.4%
Korea 45 19 70.3%
Denmark 50 23 68.5%
Sweden 32 15 68.1%
Wales 2 1 66.7%
Malaysia 25 13 65.8%
Japan 20 13 60.6%
Belarus 3 2 60.0%
Chinese Taipei 16 12 57.1%
Netherlands 15 13 53.6%
England 23 20 53.5%
Russia 7 7 50.0%
Canada 18 19 48.6%
Thailand 8 9 47.1%
Australia 9 11 45.0%
New Zealand 11 14 44.0%
Germany 13 17 43.3%
India 4 6 40.0%
Austria 9 16 36.0%
Scotland 5 9 35.7%
Ireland 3 6 33.3%
Kazakhstan 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6