Victor China Open  

Tournament Name: CHINA OPEN SUPER SERIES 2007
Tournament Dates: 20/11/2007-25/11/2007
Location: , China
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN GUO Zhendong / XIE Zhongbo
MS BAO Chunlai LEE Chong Wei
WD GAO Ling / ZHAO Tingting DU Jing / YU Yang (F)
WS Mew Choo WONG XIE Xingfang
XD Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 2 (913*) CHAN Io Chong / LEI Kit 21-15 / 21-14 MOU Chi Keong / IP Tang Fai (842*) 17
Round 2 - HU Wenqing / YU Hao 21-5 / 21-11 LAU Chi Yin / WONG Wing Ki Vincent (688*) 18
Round 2 - CHEN Zhiben / GUO Cheng 18-21 / 21-9 / 21-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Tesana PANVISVAS (216*) 34
Round 2 (72*) CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui 21-10 / 21-10 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai (170*) 16
Round 2 - ZHANG Wei / LI Rui 18-21 / 21-19 / 21-18 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong (146*) 48
Round 2 (49*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 30-29 / 21-11 ZHANG Nan / JUNJIE GUO - 31
Round 3 - LIU Xiaolong / LI Tian 21-17 / 21-19 HU Wenqing / YU Hao - 32
Round 3 - CHEN Zhiben / GUO Cheng 21-15 / 21-13 CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui (72*) 23
Round 3 (49*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-6 / 20-22 / 21-17 ZHANG Wei / LI Rui - 43
MD
Round 1 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-12 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (16*) 24
Round 1 (56*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 21-18 / 15-21 / 23-21 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (37*) 38
Round 1 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-7 / 21-10 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (18*) 16
Round 1 - LIU Xiaolong / LI Tian 21-4 / 21-11 CHAN Io Chong / LEI Kit (913*) 15
Round 1 (15*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 18-21 / 23-21 / 21-16 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (5*) 47
Round 1 (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 19-21 / 21-19 / 22-20 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 62
Round 1 (4*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 20-22 / 21-13 / 30-28 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (38*) 59
Round 1 (17*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 21-18 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (28*) 30
Round 1 (10*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-16 / 21-14 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (39*) 27
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-16 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 29
Round 1 (42*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-15 / 19-21 / 21-12 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (12*) 48
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-17 CHEN Zhiben / GUO Cheng - 24
Round 1 (22*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 21-17 / 20-22 / 28-26 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (19*) 63
Round 1 (49*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 17-21 / 21-17 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (9*) 40
Round 1 (32*) SHEN Ye / HE Hanbin 13-21 / 21-16 / 21-19 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (41*) 51
Round 1 (14*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-15 / 18-21 / 21-17 CAI Yun / FU Haifeng (2*) 49
Round 2 (56*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 22-20 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (1*) 28
Round 2 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-15 / 21-16 LIU Xiaolong / LI Tian - 27
Round 2 (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-14 / 21-19 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (15*) 40
Round 2 (4*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-15 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (17*) 35
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 16-21 / 21-19 / 21-17 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (10*) 56
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-19 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (42*) 23
Round 2 (49*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-16 / 21-15 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (22*) 35
Round 2 (14*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 16-21 / 21-14 / 21-18 SHEN Ye / HE Hanbin (32*) 55
Quarter-final (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 24-22 / 21-12 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (56*) 27
Quarter-final (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-16 / 18-21 / 19-16 Ret. CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (4*) 67
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-16 / 21-16 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 43
Quarter-final (49*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-11 / 12-21 / 21-15 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (14*) 45
Semi-final (11*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-12 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (6*) 33
Semi-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-7 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (49*) 24
Final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-19 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (11*) 33
MS (qual)
Round 1 - ZHOU Wenlong 21-8 / 21-4 LEI Kit (506*) 16
Round 1 (242*) DU Pengyu 21-3 / 21-5 MOU Chi Keong (592*) 14
Round 1 (127*) Kennevic ASUNCION 21-6 / 21-11 LEONG Kin Fai (630*) 16
Round 1 (296*) ZHU Weilun 18-21 / 21-17 / 21-16 QIU Yanbo (87*) 68
Round 1 (98*) GONG Weijie 21-16 / 21-9 LIAO Sheng Shiun (107*) 22
Round 1 (256*) LAM Chi Man 21-19 / 21-18 CHAN Io Chong (301*) 23
Round 2 - ZHOU Wenlong 21-5 / 21-9 IP Tang Fai (611*) 16
Round 2 (127*) Kennevic ASUNCION 21-4 / 21-13 Alan CHAN (138*) 18
Round 2 (296*) ZHU Weilun 21-15 / 21-16 XIE Xin - 37
Round 2 (98*) GONG Weijie 21-14 / 21-11 Eric GO (89*) 23
Round 2 (578*) LI Yu 21-11 / 21-6 LAM Chi Man (256*) 19
Round 3 - ZHOU Wenlong 21-15 / 16-21 / 21-13 WONG Wai Hong (198*) 47
Round 3 (242*) DU Pengyu 21-14 / 12-21 / 21-16 Kennevic ASUNCION (127*) 44
Round 3 (98*) GONG Weijie 21-10 / 21-18 ZHU Weilun (296*) 30
Round 3 (578*) LI Yu 21-11 / 18-21 / 21-10 WONG Wing Ki Vincent (471*) 42
MS
Round 1 (13*) PARK Sung Hwan 19-21 / 22-20 / 21-17 LIN Dan (1*) 70
Round 1 (17*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-16 / 21-17 GONG Weijie (98*) 32
Round 1 (10*) Kenneth JONASSEN 22-20 / 21-14 LU Yi (47*) 37
Round 1 (38*) Eric PANG 7-21 / 22-20 / 22-20 Sho SASAKI (43*) 46
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-17 / 21-18 Poompat SAPKULCHANANART (51*) 35
Round 1 (578*) LI Yu 21-17 / 21-12 HSIEH Yu Hsing (68*) 28
Round 1 (9*) CHEN Hong 21-19 / 21-14 CHEN Yu (8*) 26
Round 1 (25*) Kay Bin YEOH 9-21 / 21-19 / 21-13 Przemyslaw WACHA (18*) 44
Round 1 (24*) CHAN Yan Kit 21-18 / 14-21 / 24-22 NG Wei (15*) 60
Round 1 (6*) Peter Hoeg GADE 21-19 / 21-16 Simon SANTOSO (12*) 39
Round 1 (20*) Shoji SATO 21-19 / 21-15 ZHOU Wenlong - 38
Round 1 (5*) CHEN Jin 9-21 / 21-5 / 21-9 DU Pengyu (242*) 28
Round 1 (27*) LEE Hyun Il 21-18 / 21-18 Muhammad Roslin HASHIM (23*) 36
Round 1 (7*) Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 12-21 / 21-12 Choong Hann WONG (16*) 48
Round 1 (36*) Andrew SMITH 19-21 / 21-12 / 21-17 Dicky PALYAMA (33*) 41
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-18 / 21-12 Boonsak PONSANA (11*) 34
Round 2 (13*) PARK Sung Hwan 18-21 / 21-13 / 21-17 Muhammad Hafiz HASHIM (17*) 48
Round 2 (10*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-12 Eric PANG (38*) 32
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-9 / 21-13 LI Yu (578*) 28
Round 2 (9*) CHEN Hong 21-19 / 21-10 Kay Bin YEOH (25*) 33
Round 2 (6*) Peter Hoeg GADE 21-12 / 21-13 CHAN Yan Kit (24*) 32
Round 2 (5*) CHEN Jin 21-10 / 21-15 Shoji SATO (20*) 35
Round 2 (7*) Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 21-19 LEE Hyun Il (27*) 35
Round 2 (2*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-9 Andrew SMITH (36*) 23
Quarter-final (13*) PARK Sung Hwan 21-14 / 19-21 / 21-16 Kenneth JONASSEN (10*) 59
Quarter-final (5*) CHEN Jin 21-17 / 21-17 Peter Hoeg GADE (6*) 52
Quarter-final (2*) LEE Chong Wei 21-10 / 19-21 / 21-14 Sony Dwi KUNCORO (7*) 52
Quarter-final (3*) BAO Chunlai W.O. CHEN Hong (9*) 0
Semi-final (3*) BAO Chunlai 21-13 / 21-16 PARK Sung Hwan (13*) 43
Semi-final (2*) LEE Chong Wei 20-22 / 21-15 / 21-17 CHEN Jin (5*) 69
Final (3*) BAO Chunlai 21-12 / 21-13 LEE Chong Wei (2*) 39
WD (qual)
Round 1 - ZHANG Jian / LIU Hang 21-4 / 21-5 DE ASSIS Albertina Eugenia / MOU Chon Ieng - 15
Round 1 - WANG Siyun / ZHANG Jinkang 21-6 / 21-14 CHAN Hung Yung / YEUNG Nga Ting (364*) 19
WD
Round 1 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 12-21 / 21-14 / 21-18 HA Jung Eun / KIM Min Jung (18*) 50
Round 1 (22*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-18 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (15*) 28
Round 1 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 17-21 / 21-18 / 21-15 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie (160*) 54
Round 1 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-17 / 21-7 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (34*) 24
Round 1 (133*) Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON 21-4 / 21-7 IAO Mei Ha / MAK Ka Lei - 15
Round 1 (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-7 / 21-4 NG Ka Shun / MONG Kwan Yi (108*) 16
Round 1 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-15 / 21-6 Fiona MCKEE / Charmaine REID (29*) 21
Round 1 - WANG Siyun / ZHANG Jinkang 21-16 / 21-14 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (44*) 30
Round 1 (7*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-8 / 21-13 WONG Man Ching / LAM Sin Ying (168*) 19
Round 1 (17*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-8 / 21-6 ZHANG Jian / LIU Hang - 16
Round 1 (47*) PAN Pan / TIAN Qing 21-18 / 21-5 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet (356*) 20
Round 1 (13*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 11-21 / 21-16 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (6*) 46
Round 1 (20*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 25-23 / 21-10 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (21*) 27
Round 1 - GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-7 CHENG Shu / ZHAO Yunlei (49*) 24
Round 1 (61*) Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI 17-21 / 21-18 / 21-8 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (24*) 45
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-10 Jo NOVITA / Greysia POLII (32*) 28
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-12 / 21-13 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (22*) 26
Round 2 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-7 Gail EMMS / Donna KELLOGG (8*) 30
Round 2 (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-3 / 21-8 Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON (133*) 22
Round 2 (5*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 18-21 / 21-17 / 22-20 WANG Siyun / ZHANG Jinkang - 63
Round 2 (17*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-17 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (7*) 31
Round 2 (47*) PAN Pan / TIAN Qing 21-11 / 21-12 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (13*) 31
Round 2 - GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-12 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (20*) 31
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-19 / 21-8 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (61*) 26
Quarter-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-11 / 21-19 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 42
Quarter-final (47*) PAN Pan / TIAN Qing 21-11 / 23-21 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (17*) 35
Quarter-final - GAO Ling / ZHAO Tingting 21-12 / 21-17 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 39
Quarter-final (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-5 / 21-12 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (5*) 28
Semi-final (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-14 / 22-20 ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 40
Semi-final - GAO Ling / ZHAO Tingting 21-18 / 21-19 PAN Pan / TIAN Qing (47*) 43
Final - GAO Ling / ZHAO Tingting 17-21 / 21-15 / 21-8 DU Jing / YU Yang (F) (10*) 62
WS (qual)
Round 1 (144*) NG Ka Shun 21-10 / 21-2 DE ASSIS Albertina Eugenia (725*) 15
Round 1 (214*) HAN Li 21-4 / 21-2 IAO Mei Ha (624*) 15
Round 1 (184*) MONG Kwan Yi 21-19 / 18-21 / 21-19 CHAN Kaka Tsz Ka (716*) 39
Round 1 (434*) FUNG Ying 21-16 / 21-10 CHAN Hung Yung (537*) 21
Round 1 (514*) TSE Ying Suet 21-11 / 21-4 MAK Ka Lei (626*) 16
Round 1 (91*) Kamila AUGUSTYN 21-11 / 21-1 MOU Chon Ieng (625*) 12
Round 2 (214*) HAN Li 21-9 / 21-9 NG Ka Shun (144*) 21
Round 2 (512*) WANG Shixian 24-22 / 21-18 MONG Kwan Yi (184*) 36
Round 2 (434*) FUNG Ying 21-14 / 21-19 YEUNG Nga Ting (536*) 24
Round 2 - CHENG Wen 21-19 / 21-11 Eva LEE (55*) 25
Round 2 (291*) LIU Jie 21-18 / 21-13 TSE Ying Suet (514*) 29
Round 3 (49*) ZHU Jingjing 21-16 / 24-22 HAN Li (214*) 43
Round 3 (42*) WANG Yihan 21-11 / 21-18 WANG Shixian (512*) 23
Round 3 - CHENG Wen 21-19 / 21-12 FUNG Ying (434*) 27
Round 3 (291*) LIU Jie 21-14 / 21-13 Kamila AUGUSTYN (91*) 25
WS
Round 1 (1*) XIE Xingfang 21-7 / 21-7 PAI Hsiao Ma (35*) 20
Round 1 (11*) Tine BAUN 21-6 / 21-14 CHENG Wen - 25
Round 1 (32*) Kaori MORI 21-19 / 22-20 Petya NEDELCHEVA (10*) 36
Round 1 (27*) Anna RICE 18-21 / 21-18 / 22-20 YIP Pui Yin (9*) 59
Round 1 (6*) LU Lan 21-12 / 21-12 WANG Yihan (42*) 24
Round 1 (22*) Tracey HALLAM 21-16 / 21-13 CHENG Shao Chieh (21*) 30
Round 1 (3*) WANG Chen 17-21 / 21-11 / 21-8 Saina NEHWAL (23*) 37
Round 1 (14*) JUN Jae Youn 21-13 / 21-3 HWANG Hye Youn (24*) 25
Round 1 (8*) Mew Choo WONG 21-19 / 21-11 ZHU Jingjing (49*) 37
Round 1 (5*) PI Hongyan 22-24 / 21-2 / 21-6 Molthila KITJANON (56*) 42
Round 1 (12*) ZHOU Mi 21-13 / 21-10 Charmaine REID (41*) 25
Round 1 (2*) ZHU Lin 18-21 / 22-20 / 21-17 Judith MEULENDIJKS (30*) 58
Round 1 (291*) LIU Jie 21-13 / 21-19 YAO Jie (17*) 33
Round 1 (36*) WANG Lin 7-21 / 21-9 / 21-18 Huaiwen XU (7*) 47
Round 1 (16*) JIANG Yanjiao 21-6 / 21-19 Soratja CHANSRISUKOT (51*) 22
Round 1 (4*) ZHANG Ning 21-18 / 21-4 Salakjit PONSANA (39*) 25
Round 2 (1*) XIE Xingfang 21-15 / 21-14 Tine BAUN (11*) 33
Round 2 (32*) Kaori MORI 21-8 / 21-15 Anna RICE (27*) 37
Round 2 (6*) LU Lan 21-16 / 21-9 Tracey HALLAM (22*) 32
Round 2 (14*) JUN Jae Youn 21-11 / 21-17 WANG Chen (3*) 33
Round 2 (8*) Mew Choo WONG 21-17 / 16-21 / 21-11 PI Hongyan (5*) 56
Round 2 (2*) ZHU Lin 21-12 / 19-21 / 21-19 ZHOU Mi (12*) 69
Round 2 (36*) WANG Lin 21-16 / 21-19 LIU Jie (291*) 34
Round 2 (4*) ZHANG Ning 21-13 / 21-13 JIANG Yanjiao (16*) 22
Quarter-final (1*) XIE Xingfang 21-11 / 21-12 Kaori MORI (32*) 36
Quarter-final (6*) LU Lan 21-13 / 21-15 JUN Jae Youn (14*) 32
Quarter-final (8*) Mew Choo WONG 18-21 / 21-9 / 21-13 ZHU Lin (2*) 59
Quarter-final (4*) ZHANG Ning 22-20 / 21-19 WANG Lin (36*) 35
Semi-final (1*) XIE Xingfang 21-15 / 21-11 LU Lan (6*) 29
Semi-final (8*) Mew Choo WONG 21-16 / 21-19 ZHANG Ning (4*) 40
Final (8*) Mew Choo WONG 21-16 / 8-21 / 21-17 XIE Xingfang (1*) 62
XD (qual)
Round 1 - Hendra Aprida GUNAWAN / Endang NURSUGIANTI 21-6 / 21-9 LAU Chi Yin / FUNG Ying - 16
Round 1 (230*) Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-9 / 21-10 CHAN Io Chong / MAK Ka Lei - 19
Round 1 (337*) LI Rui / ZHAO Yunlei 21-16 / 22-20 HWANG Ji Man / LEE Kyung Won (263*) 32
Round 1 - CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang 21-2 / 21-2 LEI Kit / MOU Chon Ieng - 11
Round 1 - SHEN Ye / MA Jin 21-7 / 21-9 LEE Sheng Mu / KU Pei-Ting - 17
Round 2 (55*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 23-25 / 21-10 / 21-9 WONG Wai Hong / TSE Ying Suet - 31
Round 2 - LI Tian / LIU Hang 21-17 / 21-17 Hendra Aprida GUNAWAN / Endang NURSUGIANTI - 35
Round 2 (166*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 18-21 / 21-14 / 21-14 Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (230*) 45
Round 2 - LIU Xiaolong / ZHANG Jian 21-19 / 21-15 HUI Wai Ho / WONG Man Ching (222*) 28
Round 2 (337*) LI Rui / ZHAO Yunlei 21-6 / 21-4 LAM Chi Man / IAO Mei Ha - 13
Round 2 - CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang 22-24 / 21-14 / 21-10 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / GOH Liu Ying (91*) 39
Round 2 (338*) ZHANG Wei / PAN Pan 14-21 / 21-15 / 22-20 SHEN Ye / MA Jin - 46
Round 2 (116*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 12-21 / 22-20 / 21-14 XU Yanshi / CHENG Shu - 44
Round 3 - LI Tian / LIU Hang 21-14 / 21-10 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (55*) 22
Round 3 (166*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-9 / 21-14 LIU Xiaolong / ZHANG Jian - 21
Round 3 (338*) ZHANG Wei / PAN Pan 21-17 / 21-14 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (116*) 23
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-11 / 21-7 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (72*) 19
Round 1 (42*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 21-19 / 21-12 ZHANG Wei / PAN Pan (338*) 21
Round 1 (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 24-22 / 13-21 / 21-14 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (8*) 53
Round 1 (22*) Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 17-21 / 21-16 / 21-13 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (15*) 51
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-6 / 21-16 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (49*) 23
Round 1 (166*) LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-11 / 21-13 Craig COOPER / Renee FLAVELL (32*) 21
Round 1 (34*) XU Chen / ZHAO Tingting 19-21 / 25-23 / 21-13 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (7*) 55
Round 1 (39*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-11 Howard BACH / Eva LEE (18*) 21
Round 1 (24*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 16-21 / 27-25 / 21-17 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (10*) 44
Round 1 (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-11 / 21-12 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (27*) 22
Round 1 (28*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 21-19 / 14-21 / 21-16 LI Tian / LIU Hang - 46
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-16 / 21-16 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (23*) 28
Round 1 (51*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-15 / 21-19 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (47*) 27
Round 1 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 18-21 / 21-18 / 21-13 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung (31*) 43
Round 1 (37*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-18 / 21-16 CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang - 25
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-10 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (41*) 24
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 11-4 Ret. LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (42*) 7
Round 2 (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 16-21 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (22*) 54
Round 2 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-8 / 11-21 / 21-13 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (166*) 49
Round 2 (34*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-15 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (39*) 28
Round 2 (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-11 / 21-12 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (24*) 23
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-9 / 21-14 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (28*) 22
Round 2 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 23-25 / 21-14 / 21-14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (51*) 47
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-9 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (37*) 21
Quarter-final (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 24-22 / 8-21 / 24-22 ZHENG Bo / GAO Ling (1*) 67
Quarter-final (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-18 HE Hanbin / YU Yang (F) (4*) 41
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 14-21 / 21-13 / 21-7 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (5*) 34
Quarter-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen W.O. XU Chen / ZHAO Tingting (34*) 0
Semi-final (9*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 21-17 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 42
Semi-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-15 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 36
Final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 15-21 / 21-18 / 21-11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (9*) 53
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2730 91 00:37:32 2.42 2 6.7%
MS 30 71 11 36.7% 2559 85.3 00:40:44 2.09 3 10.0%
WD 31 68 6 19.4% 2321 74.87 00:32:39 2.29 2 6.5%
WS 31 71 9 29.0% 2475 79.84 00:37:14 2.14 2 6.5%
XD 29 70 12 41.4% 2530 87.24 00:35:52 2.43 1 3.5%
Total 151 353 51 33.8% 12615 83.54 00:36:47 2.27 10 6.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 96 47 67.1%
Indonesia 18 9 66.7%
Philippines 3 2 60.0%
Malaysia 19 15 55.9%
England 6 5 54.5%
Denmark 13 12 52.0%
Korea 13 13 50.0%
France 1 1 50.0%
Japan 9 11 45.0%
Chinese Taipei 11 14 44.0%
Thailand 6 11 35.3%
Poland 2 5 28.6%
Hong Kong 9 27 25.0%
Canada 1 3 25.0%
Netherlands 1 5 16.7%
Macau 2 18 10.0%
Seychelles 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%
U.S.A. 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12