Asian Games (Individual Event)  

Tournament Name: 2002 Busan Asian Games Results
Tournament Dates: 29/09/2002-14/10/2002
Location: Korea, Busan
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Dong Soo / YOO Yong Sung Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA
MS Taufik HIDAYAT LEE Hyun Il
WD LEE Kyung Won / RA Kyung Min GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHOU Mi GONG Ruina
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-2 / 15-1 TAM Lok Tin / WONG Tsz Yin - 0
Round 1 (34*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 15-1 / 15-0 Khishighargal BYAMBADORJ / Norjin KHOSBAYAR - 0
Round 1 (12*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-7 / 7-15 / 17-14 WANG Wei / Wei (1) ZHANG - 0
Round 1 (28*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-10 / 15-6 Hosemari FUJIMOTO / Sho SASAKI (247*) 0
Round 1 (8*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-13 / 15-10 LIU Kwok Wa / YAU Tsz Yuk (226*) 0
Round 1 (6*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-4 / 15-9 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (24*) 0
Round 1 (47*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-10 / 15-9 Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG (42*) 0
Round 1 (3*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon W.O. Ganzorig ERDENEBAYAR / Jadamba GEREL-ERDENE - 0
Quarter-final (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 15-9 Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI (34*) 0
Quarter-final (12*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 8-15 / 17-14 / 15-5 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (28*) 0
Quarter-final (6*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 6-15 / 15-9 / 15-11 CHEN Qiqiu / LIU Yong (8*) 0
Quarter-final (47*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-7 / 8-15 / 15-8 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (3*) 0
Semi-final (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 17-16 / 15-12 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (12*) 0
Semi-final (6*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 17-15 / 15-8 Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO (47*) 0
Final (1*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-11 / 15-6 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (6*) 0
MS
Round 1 (142*) . HENDRAWAN 15-5 / 15-5 Abhinn Shyam GUPTA (41*) 0
Round 1 (27*) NG Wei 15-11 / 15-7 Hidetaka YAMADA (92*) 0
Round 1 (81*) Anupap THIRARATSAKUL 15-11 / 15-5 Kennevic ASUNCION (104*) 0
Round 1 (47*) Keita MASUDA 15-12 / 15-12 PERMADI Fung (103*) 0
Round 1 (16*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-2 / 15-3 O Man Tung - 0
Round 1 (42*) PULLELA Gopichand 15-0 / 15-0 Spare 02 (M) - 0
Round 1 (120*) TAM Lok Tin 15-6 / 15-4 Niluka KARUNARATNE (524*) 0
Round 2 (11*) XIA Xuanze 15-2 / 15-1 Spare 01 (M) (658*) 0
Round 2 (142*) . HENDRAWAN 15-8 / 15-5 Ronald SUSILO (5*) 0
Round 2 (21*) Choong Hann WONG 15-8 / 3-15 / 15-5 NG Wei (27*) 0
Round 2 (18*) LEE Hyun Il 15-4 / 15-4 Anupap THIRARATSAKUL (81*) 0
Round 2 (20*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-2 Keita MASUDA (47*) 0
Round 2 (16*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-7 / 11-15 / 15-5 CHEN Hong (2*) 0
Round 2 (42*) PULLELA Gopichand 17-15 / 15-6 Boonsak PONSANA (8*) 0
Round 2 (4*) SHON Seung Mo 15-4 / 15-4 TAM Lok Tin (120*) 0
Quarter-final (142*) . HENDRAWAN 12-15 / 15-10 / 15-4 XIA Xuanze (11*) 0
Quarter-final (18*) LEE Hyun Il 12-15 / 15-9 / 15-6 Choong Hann WONG (21*) 0
Quarter-final (20*) Taufik HIDAYAT 15-11 / 15-5 Muhammad Hafiz HASHIM (16*) 0
Quarter-final (4*) SHON Seung Mo 15-9 / 15-11 PULLELA Gopichand (42*) 0
Semi-final (18*) LEE Hyun Il 15-3 / 15-4 . HENDRAWAN (142*) 0
Semi-final (20*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-7 SHON Seung Mo (4*) 0
Final (20*) Taufik HIDAYAT 15-7 / 15-9 LEE Hyun Il (18*) 0
WD
Round 1 (20*) Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 11-7 / 11-6 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (18*) 0
Round 1 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-9 / 11-2 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (34*) 0
Round 1 (21*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-4 / 11-8 Yoshiko IWATA / Miyuki TAI (190*) 0
Round 1 - Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 11-2 / 11-1 LING Wan Ting / SIU Ching Man - 0
Round 1 (29*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-2 / 11-9 ANG Li Peng / Pek Siah LIM (16*) 0
Quarter-final (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-5 / 11-8 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (20*) 0
Quarter-final (4*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-7 / 11-3 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Quarter-final (21*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-3 / 4-11 / 11-6 Emma ERMAWATI / Vita MARISSA - 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-5 / 11-6 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (29*) 0
Semi-final (4*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-7 / 11-9 HUANG Nanyan / YANG Wei (1*) 0
Semi-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-2 / 11-9 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (21*) 0
Final (4*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-8 / 11-7 GAO Ling / HUANG Sui (3*) 0
WS
Round 1 (2*) ZHOU Mi 11-2 / 11-1 Eva KATRIB - 0
Round 1 (11*) Kanako YONEKURA 9-11 / 11-3 / 11-5 Salakjit PONSANA (19*) 0
Round 1 (6*) WANG Chen 11-4 / 11-7 Mew Choo WONG (28*) 0
Round 1 (36*) JUN Jae Youn 5-11 / 11-9 / 11-1 Chia-Chi HUANG (53*) 0
Round 1 (13*) KIM Kyeung Ran 11-3 / 11-2 LONG Ying (319*) 0
Round 1 (16*) Li LI 11-4 / 11-6 Kaori MORI (33*) 0
Round 1 (7*) GONG Ruina 11-4 / 11-5 LING Wan Ting (26*) 0
Round 1 (68*) Mee Fen NG W.O. Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (5*) 0
Quarter-final (2*) ZHOU Mi 11-4 / 11-0 Kanako YONEKURA (11*) 0
Quarter-final (6*) WANG Chen 11-1 / 11-0 JUN Jae Youn (36*) 0
Quarter-final (13*) KIM Kyeung Ran 11-1 / 11-7 Mee Fen NG (68*) 0
Quarter-final (7*) GONG Ruina 11-1 / 11-5 Li LI (16*) 0
Semi-final (2*) ZHOU Mi 11-1 / 11-4 WANG Chen (6*) 0
Semi-final (7*) GONG Ruina 11-3 / 11-3 KIM Kyeung Ran (13*) 0
Final (2*) ZHOU Mi 11-1 / 11-1 GONG Ruina (7*) 0
XD
Round 1 (29*) Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG 13-10 / 11-4 LIU Kwok Wa / WANG Chen (129*) 0
Round 1 (10*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-5 / 9-11 / 11-0 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (19*) 0
Round 1 (27*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen 11-5 / 11-2 Kim Wai CHANG / Pei Tty WONG - 0
Round 1 (20*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 11-6 / 11-6 Hosemari FUJIMOTO / Seiko YAMADA (970*) 0
Round 1 (5*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-5 / 11-6 Choon Eng CHEW / Eei Hui CHIN (67*) 0
Round 1 (22*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-1 / 11-2 O Man Tung / LONG Ying - 0
Round 1 (6*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-5 / 11-5 YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee (80*) 0
Quarter-final (1*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-4 / 11-4 Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG (29*) 0
Quarter-final (27*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen 6-11 / 11-6 / 11-9 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (10*) 0
Quarter-final (5*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-9 / 10-13 / 11-9 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (20*) 0
Quarter-final (6*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-7 / 11-4 ZHANG Jun / GAO Ling (22*) 0
Semi-final (1*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-6 / 11-0 CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen (27*) 0
Semi-final (5*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 5-11 / 11-5 / 11-5 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (6*) 0
Final (1*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 11-4 / 11-0 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 14 32 4 28.6% 748 53.43 00:00:00 0 0 0.0%
MS 22 48 4 18.2% 1031 46.86 00:00:00 0 0 0.0%
WD 12 25 1 8.3% 414 34.5 00:00:00 0 0 0.0%
WS 14 30 2 14.3% 432 30.86 00:00:00 0 0 0.0%
XD 14 32 4 28.6% 520 37.14 00:00:00 0 0 0.0%
Total 76 167 15 19.7% 3145 41.38 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 21 7 75.0%
Indonesia 12 5 70.6%
U.S.A. 2 1 66.7%
Thailand 10 8 55.6%
China 11 9 55.0%
India 2 2 50.0%
Hong Kong 8 10 44.4%
Malaysia 5 10 33.3%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Japan 3 10 23.1%
Sri Lanka 0 1 0.0%
Mongolia 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Syrian Arab Republic 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
0 2 0.0%
Macau 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2018 Jonatan CHRISTIE CHOU Tien Chen 21-18 / 20-22 / 21-15
2014 LIN Dan CHEN Long 12-21 / 21-16 / 21-16
2010 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 15-21 / 21-10
2006 Taufik HIDAYAT LIN Dan 21-15 / 22-20
2002 Taufik HIDAYAT LEE Hyun Il 15-7 / 15-9
1994 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-1
1990 Jianhua ZHAO YANG Yang 15-10 / 15-11