Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1990
Tournament Dates: 11/03/1990-11/03/1990
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS LIU Jun Poul-Erik HOYER
WD HUANG Hua / ZHOU Lei Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL
WS HUANG Hua ZHOU Lei
XD Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (207*) Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN 15-7 / 15-11 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN (13*) 0
Round 1 - Manfred MELLQVIST / Jesper OLSSON 15-8 / 15-10 HWANG Sun Ho / LEE Yong Sun (488*) 0
Round 1 (39*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-4 / 15-4 Thomas KIRKEGAARD / Jens MEIBOM (111*) 0
Round 1 (409*) Robert LARSSON / Paul OTTOSON 18-15 / 17-14 Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY (303*) 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Thomas STUER-LAURIDSEN 17-14 / 15-11 Patrik ANDREASSON / Stellan OSTERBERG (42*) 0
Round 1 (18*) Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 5-15 / 15-10 / 15-10 KIM Jong Woong / SHON Jin Hwan (304*) 0
Round 1 (37*) Hiroki ETO / Masami OSANAI 15-12 / 17-16 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (78*) 0
Round 1 (29*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI W.O. CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong (19*) 0
Round 2 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-1 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (29*) 0
Round 2 (15*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-7 / 11-15 / 15-12 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN (207*) 0
Round 2 (11*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-4 / 15-12 Manfred MELLQVIST / Jesper OLSSON - 0
Round 2 (39*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-9 / 15-6 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (9*) 0
Round 2 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-2 Robert LARSSON / Paul OTTOSON (409*) 0
Round 2 (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 11-15 / 15-10 / 15-10 Michael SOGAARD / Thomas STUER-LAURIDSEN - 0
Round 2 - Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 13-15 / 18-17 / 15-9 Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN (18*) 0
Round 2 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-3 / 15-4 Hiroki ETO / Masami OSANAI (37*) 0
Quarter-final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-3 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF (15*) 0
Quarter-final (39*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 18-14 / 15-11 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (11*) 0
Quarter-final (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 17-14 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Quarter-final (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 15-2 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO - 0
Semi-final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-6 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (39*) 0
Semi-final (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-13 / 17-15 Max GANDRUP / Thomas LUND (3*) 0
Final (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 15-9 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (2*) 0
MS
Round 1 (252*) LEE Yong Sun 15-11 / 8-15 / 17-15 Jyri AALTO (90*) 0
Round 1 (31*) Nils SKEBY 15-8 / 7-15 / 15-6 Ulf KINNESSON (105*) 0
Round 1 (33*) Bambang SUPRIANTO 17-15 / 15-7 Michael SOGAARD (95*) 0
Round 1 (49*) Mustaffa ALI 15-10 / 15-4 Erik LIA (125*) 0
Round 1 (41*) Peter AXELSSON 15-7 / 15-6 Koji MIYA (111*) 0
Round 1 (60*) Mikael ROSEN 2-15 / 15-6 / 15-9 Thomas KIRKEGAARD (61*) 0
Round 1 (34*) Jens OLSSON 15-3 / 15-4 Ulf PERSSON - 0
Round 1 (38*) Claus THOMSEN 15-12 / 18-13 Tat Meng WONG (42*) 0
Round 1 (85*) WEI Yan 15-2 / 15-6 Oyvind BERNTSEN (172*) 0
Round 1 (27*) Yoke Meng KWAN 4-15 / 15-6 / 15-8 Jorgen TUVESSON (40*) 0
Round 1 (32*) Torben CARLSEN 15-11 / 15-12 Chris JOGIS (43*) 0
Round 1 (127*) Thomas MADSEN 15-3 / 15-9 HWANG Sun Ho (303*) 0
Round 1 (46*) Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-1 Rajeev BAGGA (387*) 0
Round 1 (48*) Hiroki ETO 15-11 / 15-3 Johnny SORENSEN (69*) 0
Round 1 (23*) Pontus JANTTI 15-11 / 15-10 Rikard MAGNUSSON (124*) 0
Round 1 (206*) Jens MEIBOM W.O. Jonas HERRGARDH (45*) 0
Round 2 (8*) Kok Keong FOO 15-6 / 18-13 Thomas STUER-LAURIDSEN (35*) 0
Round 2 (31*) Nils SKEBY 15-9 / 15-1 LEE Yong Sun (252*) 0
Round 2 (10*) Sompol KUKASEMKIJ 15-4 / 15-5 Shuji MATSUNO (67*) 0
Round 2 (33*) Bambang SUPRIANTO 15-6 / 8-15 / 15-10 Jens MEIBOM (206*) 0
Round 2 (12*) Jens Peter NIERHOFF 15-8 / 15-1 Mats SVENSSON - 0
Round 2 (41*) Peter AXELSSON 15-3 / 15-11 Mustaffa ALI (49*) 0
Round 2 (107*) LIU Jun 15-2 / 15-6 Masami OSANAI (114*) 0
Round 2 (34*) Jens OLSSON 15-0 / 17-14 Mikael ROSEN (60*) 0
Round 2 (85*) WEI Yan 17-14 / 15-10 Claus THOMSEN (38*) 0
Round 2 (16*) Hermawan SUSANTO 15-3 / 15-3 Stellan OSTERBERG (152*) 0
Round 2 (32*) Torben CARLSEN 9-15 / 18-14 / 15-11 Yoke Meng KWAN (27*) 0
Round 2 (9*) Jianhua ZHAO 17-18 / 15-1 / 15-5 Shinji MATSUURA (108*) 0
Round 2 (127*) Thomas MADSEN 15-5 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON (46*) 0
Round 2 (36*) Rashid SIDEK 15-7 / 15-2 Patrik ANDREASSON (37*) 0
Round 2 (23*) Pontus JANTTI 11-15 / 15-2 / 15-7 Hiroki ETO (48*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-7 Harijanto ARBI (75*) 0
Round 3 (8*) Kok Keong FOO 15-1 / 15-3 Nils SKEBY (31*) 0
Round 3 (10*) Sompol KUKASEMKIJ 9-15 / 15-2 / 15-2 Bambang SUPRIANTO (33*) 0
Round 3 (41*) Peter AXELSSON 18-13 / 15-10 Jens Peter NIERHOFF (12*) 0
Round 3 (107*) LIU Jun 17-18 / 15-1 / 15-8 Jens OLSSON (34*) 0
Round 3 (16*) Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-5 WEI Yan (85*) 0
Round 3 (9*) Jianhua ZHAO 15-13 / 15-6 Torben CARLSEN (32*) 0
Round 3 (36*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-5 Thomas MADSEN (127*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-7 Pontus JANTTI (23*) 0
Quarter-final (8*) Kok Keong FOO 15-9 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (10*) 0
Quarter-final (107*) LIU Jun 15-9 / 15-6 Peter AXELSSON (41*) 0
Quarter-final (9*) Jianhua ZHAO 15-11 / 15-10 Hermawan SUSANTO (16*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 18-14 Rashid SIDEK (36*) 0
Semi-final (107*) LIU Jun 10-15 / 15-11 / 15-12 Kok Keong FOO (8*) 0
Semi-final (4*) Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-5 / 15-11 Jianhua ZHAO (9*) 0
Final (107*) LIU Jun 15-8 / 15-11 Poul-Erik HOYER (4*) 0
WD
Round 1 (5*) Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-1 / 15-1 Marr JIHYUN / PARK Soo Yun (56*) 0
Round 1 (298*) LEE Heung Soon / SHON Hye Joo 15-2 / 15-3 Karin ERICSSON / Charlotta WIHLBORG (26*) 0
Round 1 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-6 / 15-4 Tanja BERG / Lise KISSMEYER - 0
Round 1 - HUANG Hua / ZHOU Lei 15-13 / 15-2 Katrin SCHMIDT / Christine SKROPKE - 0
Round 1 (11*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-11 Rhonda CATOR / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 (7*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-0 / 15-5 Emma EDBOM / Ulrika HELLMAN - 0
Round 1 (55*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-6 / 15-8 Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN (23*) 0
Round 1 (6*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-7 / 15-7 FINARSIH / Eliza NATHANAEL (72*) 0
Quarter-final (5*) Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-5 LEE Heung Soon / SHON Hye Joo (298*) 0
Quarter-final - HUANG Hua / ZHOU Lei 15-7 / 15-11 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (8*) 0
Quarter-final (7*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-10 / 15-5 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (11*) 0
Quarter-final (55*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-5 / 17-14 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (6*) 0
Semi-final - HUANG Hua / ZHOU Lei 15-7 / 15-10 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN (5*) 0
Semi-final (7*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 15-7 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (55*) 0
Final - HUANG Hua / ZHOU Lei 3-15 / 18-15 / 15-12 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (7*) 0
WS
Round 1 (5*) ZHOU Lei 12-9 / 11-2 Hisako MIZUI (194*) 0
Round 1 (43*) SHON Hye Joo 11-4 / 11-0 Helene KIRKEGAARD (112*) 0
Round 1 (9*) Helen S TROKE 11-5 / 9-12 / 11-5 Yuliani SANTOSO (47*) 0
Round 1 (314*) LEE Heung Soon 11-7 / 12-9 Charlotte HATTENS (15*) 0
Round 1 (12*) Kirsten FLADBERG 11-5 / 11-7 Harumi KOHHARA (35*) 0
Round 1 (32*) Charlotta WIHLBORG 12-10 / 11-7 Erica VAN DEN HEUVEL (24*) 0
Round 1 (11*) Christine GANDRUP 11-12 / 11-7 / 11-1 PARK Soo Yun (187*) 0
Round 1 (29*) Helle H ANDERSEN 12-9 / 11-6 Maria HENNING (99*) 0
Round 1 (28*) Catrine BENGTSSON 12-9 / 11-5 Rhonda CATOR (40*) 0
Round 1 (8*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-4 / 11-8 Kazue KANAI (111*) 0
Round 1 (54*) Marr JIHYUN 11-5 / 8-11 / 12-11 Christina BOSTOFTE (68*) 0
Round 1 (6*) Eline COENE 11-1 / 11-9 Tanja BERG (105*) 0
Round 1 (79*) Aiko MIYAMURA 11-0 / 11-2 Katrin SCHMIDT (48*) 0
Round 1 (21*) Kimiko JINNAI W.O. Lisbet STUER-LAURIDSEN (53*) 0
Round 1 (16*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI W.O. Astrid CRABO (83*) 0
Round 1 (1*) HUANG Hua W.O. CHAN Man Wa (49*) 0
Round 2 (5*) ZHOU Lei 11-3 / 12-10 SHON Hye Joo (43*) 0
Round 2 (9*) Helen S TROKE 11-3 / 12-10 LEE Heung Soon (314*) 0
Round 2 (12*) Kirsten FLADBERG 11-12 / 11-5 / 11-4 Charlotta WIHLBORG (32*) 0
Round 2 (11*) Christine GANDRUP 11-1 / 12-10 Helle H ANDERSEN (29*) 0
Round 2 (21*) Kimiko JINNAI 11-4 / 10-12 / 12-11 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (16*) 0
Round 2 (8*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-4 / 8-2 Catrine BENGTSSON (28*) 0
Round 2 (54*) Marr JIHYUN 11-7 / 11-9 Eline COENE (6*) 0
Round 2 (1*) HUANG Hua 11-7 / 11-1 Aiko MIYAMURA (79*) 0
Quarter-final (5*) ZHOU Lei 11-3 / 11-1 Helen S TROKE (9*) 0
Quarter-final (12*) Kirsten FLADBERG 12-10 / 12-10 Christine GANDRUP (11*) 0
Quarter-final (8*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 11-0 Kimiko JINNAI (21*) 0
Quarter-final (1*) HUANG Hua 11-3 / 11-4 Marr JIHYUN (54*) 0
Semi-final (5*) ZHOU Lei 12-11 / 11-1 Kirsten FLADBERG (12*) 0
Semi-final (1*) HUANG Hua 12-10 / 6-11 / 11-4 Pernille NEDERGAARD JESSEN (8*) 0
Final (1*) HUANG Hua 11-5 / 11-1 ZHOU Lei (5*) 0
XD
Round 1 (31*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-5 / 15-7 Koji MIYA / Tomomi MATSUO (113*) 0
Round 1 - Robert LARSSON / Rhonda CATOR 15-7 / 15-1 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (105*) 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 16-17 / 15-7 Paul OTTOSON / Carina OLSSON (569*) 0
Round 1 (501*) Jorgen TUVESSON / Karin ERICSSON W.O. CHAN Siu Kwong / CHAN Man Wa - 0
Round 2 (45*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-5 / 15-7 Rikard RONNBLOM / Emma EDBOM - 0
Round 2 (12*) Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON 15-11 / 10-15 / 15-10 Michael SOGAARD / Helle H ANDERSEN - 0
Round 2 (31*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-0 Jorgen TUVESSON / Karin ERICSSON (501*) 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Lotte OLSEN 6-15 / 15-6 / 15-9 Robert LARSSON / Rhonda CATOR - 0
Round 2 (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-10 Fumihiko MACHIDA / Kyoko SASAGE - 0
Round 2 - Manfred MELLQVIST / Katrin SCHMIDT 7-15 / 15-9 / 15-7 Max GANDRUP / Gitte PAULSEN - 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT W.O. Rikard GRUVBERG / Astrid CRABO (260*) 0
Round 2 (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON W.O. Thore NAESS / Marianne WIKDAL (426*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-3 / 15-9 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (45*) 0
Quarter-final (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-4 / 11-15 / 18-13 Mark CHRISTIANSEN / Lotte OLSEN - 0
Quarter-final (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-5 Manfred MELLQVIST / Katrin SCHMIDT - 0
Quarter-final (31*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN W.O. Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON (12*) 0
Semi-final (31*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 13-15 / 15-2 / 15-9 Thomas LUND / Pernille DUPONT (1*) 0
Semi-final (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-7 / 15-5 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN (2*) 0
Final (6*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 15-12 / 8-15 / 15-9 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (31*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 48 4 18.2% 1174 53.36 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 104 12 26.1% 2376 51.65 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 31 1 6.7% 673 44.87 00:00:00 0 0 0.0%
WS 28 62 6 21.4% 1055 37.68 00:00:00 0 0 0.0%
XD 15 37 7 46.7% 832 55.47 00:00:00 0 0 0.0%
Total 126 282 30 23.8% 6110 48.49 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 13 1 92.9%
U.S.A. 8 1 88.9%
Singapore 3 1 75.0%
Thailand 2 1 66.7%
Chinese Taipei 2 1 66.7%
Malaysia 14 8 63.6%
Netherlands 4 3 57.1%
Denmark 38 36 51.3%
Finland 2 2 50.0%
England 2 2 50.0%
Sweden 21 28 42.9%
Korea 6 10 37.5%
Indonesia 4 7 36.4%
Japan 7 17 29.2%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
Germany 0 2 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Norway 0 3 0.0%

Category: