Italian International  

Tournament Name: Italian International 2022
Tournament Dates: 02/06/2022-05/06/2022
Location: Italy, Milan
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Jae Hwan / Dae Il YUN SU Ching Heng / YE Hong Wei
MS Christian ADINATA Magnus JOHANNESEN
WD HSU Ya Ching / LIN Wan Ching Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal
WS Wen Chi HSU Malvika BANSOD
XD Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Rasmus ESPERSEN / Kristian HøHoldt KRÆMER 21-19 / 21-16 Alden Lefilson Putra MAINAKY / Alweyn Jantje Putra MAINAKY - 31
Round 1 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 18-21 / 21-18 / 21-8 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe - 42
Round 1 - Samy CORVEE / Yanis GAUDIN 19-21 / 21-18 / 21-19 Dyon VAN WIJLICK / Brian WASSINK - 54
Round 1 - Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO 21-19 / 21-16 Kevin LEE / Ty Alexander LINDEMAN - 27
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 17-21 / 21-17 / 21-18 Bjarne GEISS / Daniel HESS - 62
Round 1 - Jun Liang Andy KWEK / Guang Liang Jason WONG 18-21 / 21-19 / 21-12 LIAO Chao Pang / LIN Chia Yu - 45
Round 1 - Gwang Min NA / Jin Seong NOH 21-12 / 21-9 Artur NIYAZOV / Dmitriy PANARIN - 20
Round 1 - LIEW Xun / LWI Sheng Hao 17-21 / 22-20 / 21-14 Kush CHUGH / Akshan SHETTY - 56
Round 2 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 19-21 / 21-8 / 21-19 Rasmus ESPERSEN / Kristian HøHoldt KRÆMER - 53
Round 2 - Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO 21-12 / 21-15 Samy CORVEE / Yanis GAUDIN - 26
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO 21-16 / 22-20 Jun Liang Andy KWEK / Guang Liang Jason WONG - 30
Round 2 - LIEW Xun / LWI Sheng Hao 22-20 / 21-16 Gwang Min NA / Jin Seong NOH - 35
MD
Round 1 - Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD 21-14 / 23-21 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD - 38
Round 1 - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-18 / 21-17 WEI Chun Wei / WU Guan Xun - 30
Round 1 - Eloi ADAM / Julien MAIO 21-19 / 21-18 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG - 41
Round 1 - CHEN Zhi Ray / Fang-Jen LEE 21-18 / 21-16 Eng Keat Wesley KOH / Junsuke KUBO - 32
Round 1 - Manjit Singh KHWAIRAKPAM / Dingku Singh KONTHOUJAM 21-19 / 21-19 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS - 33
Round 1 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-7 / 21-11 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 22
Round 1 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-13 / 23-21 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 34
Round 1 - Yong JIN / NA Sung Seung 21-13 / 21-10 Joan MONROY / Carlos PIRIS - 30
Round 1 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 21-12 / 21-16 Giovanni GRECO / David SALUTT - 24
Round 1 - Rory EASTON / Zach RUSS 21-23 / 22-20 / 21-19 LIEW Xun / LWI Sheng Hao - 71
Round 1 - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 13-21 / 21-19 / 25-23 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald - 67
Round 1 - Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 21-14 / 23-21 Joel HANSSON / Melker Z-BEXELL - 33
Round 1 - Yee Jun CHANG / Roy King YAP 21-14 / 21-16 Himanshu MITTAL / Shubham SHARMA - 27
Round 1 - KIM Jae Hwan / Dae Il YUN 21-12 / 21-8 KONA Tarun / Wongsathorn THONGKHAM - 22
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-8 / 21-13 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY - 26
Round 1 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-17 / 21-14 Raymond INDRA / Daniel Edgar MARVINO - 36
Round 2 - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-10 / 21-19 Rasmus KJÆR / Frederik SØGAARD - 32
Round 2 - CHEN Zhi Ray / Fang-Jen LEE 21-15 / 21-17 Eloi ADAM / Julien MAIO - 36
Round 2 - Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-17 / 21-18 Manjit Singh KHWAIRAKPAM / Dingku Singh KONTHOUJAM - 34
Round 2 - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-14 / 21-17 Yong JIN / NA Sung Seung - 31
Round 2 - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 21-14 / 21-12 Rory EASTON / Zach RUSS - 26
Round 2 - LIN Yu Chieh / SU Li Wei 21-12 / 22-20 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM - 31
Round 2 - KIM Jae Hwan / Dae Il YUN 21-19 / 21-18 Yee Jun CHANG / Roy King YAP - 39
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 22-20 / 21-16 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 38
Quarter-final - CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee 21-15 / 21-18 CHEN Zhi Ray / Fang-Jen LEE - 36
Quarter-final - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-14 / 21-12 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Nanthakarn YORDPHAISONG - 30
Quarter-final - CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse 21-18 / 23-21 LIN Yu Chieh / SU Li Wei - 39
Quarter-final - KIM Jae Hwan / Dae Il YUN 21-18 / 21-10 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 29
Semi-final - SU Ching Heng / YE Hong Wei 21-19 / 21-16 CHIA Wei Jie / LOW Hang Yee - 31
Semi-final - KIM Jae Hwan / Dae Il YUN 21-16 / 23-21 CHIU Hsiang Chieh / YANG Ming-Tse - 33
Final - KIM Jae Hwan / Dae Il YUN 21-14 / 21-19 SU Ching Heng / YE Hong Wei - 33
MS (qual)
Round 1 - Jonathan DOLAN 21-17 / 21-10 Miha IVANCIC - 26
Round 1 - Brian HOLTSCHKE 21-17 / 18-21 / 21-11 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN - 69
Round 1 - CHAN Yin Chak 21-18 / 21-14 Tonni ZHOU - 27
Round 1 - JEON Hyeok Jin 21-12 / 21-12 Artur NIYAZOV - 29
Round 1 - Niluka KARUNARATNE 21-13 / 21-19 Iliyan STOYNOV - 51
Round 1 - Jia Wei Joel KOH 24-22 / 21-10 Kiran Kumar MEKALA - 42
Round 1 - Seng Zoe YEOH 21-19 / 21-17 Elias BRACKE - 38
Round 1 - Tharun MANNEPALLI 21-7 / 21-8 Joan MONROY - 23
Round 1 - Wolfgang GNEDT 21-12 / 21-15 Dhruv KUMAR - 32
Round 1 - Jun Yan NG 24-22 / 21-10 Carlos PIRIS - 41
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-9 / 18-21 / 21-10 Varun KAPUR - 47
Round 1 - Yanis GAUDIN 13-21 / 21-19 / 21-17 KOK Jing Hong - 68
Round 1 - Adulrach NAMKUL 21-16 / 21-18 Gustav BJORKLER - 30
Round 1 - LIN Kuan-Ting 21-12 / 21-11 Abhyansh SINGH - 32
Round 1 - Alap MISHRA 21-13 / 21-13 Nicolas A. MUELLER - 25
Round 1 - SU Li Yang 23-21 / 21-7 Matthew ABELA - 35
Round 1 - LEE Shun Yang 23-21 / 21-10 Henrikho KHO WIBOWO - 33
Round 1 - CHI Yu Jen 21-11 / 21-10 AMAN FAROGH SANJAY , - 23
Round 1 - Collins Valentine FILIMON 21-18 / 21-18 Karl KERT - 33
Round 1 - LEONG Jun Hao 21-14 / 21-18 Dimitar YANAKIEV - 40
Round 1 - Aryamann TANDON 21-7 / 21-11 Camilo BORST - 23
Round 1 - Korakrit LAOTRAKUL 21-15 / 21-16 Tobias KUENZI - 37
Round 1 - Siddhanth GUPTA 21-19 / 21-16 CHEN Chi Ting - 37
Round 1 - Dmitriy PANARIN 21-15 / 16-21 / 21-16 Enrico BARONI - 55
Round 1 - Ivan RUSEV 21-13 / 21-19 Joonas KORHONEN - 39
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-19 / 21-18 Sathish Kumar KARUNAKARAN - 41
Round 1 - Johnnie TORJUSSEN 21-10 / 17-21 / 21-6 Bruno CARVALHO - 43
Round 1 - Michal ROGALSKI 21-11 / 21-7 Richard KUHL - 28
Round 1 - Ken Yon ONG 21-12 / 22-20 YANG Yang - 34
Round 1 - Muhammad FEBRIANSYAH 21-18 / 21-11 Arunesh HARI - 32
Round 1 - Christian ADINATA 21-13 / 21-18 Giovanni TOTI - 36
Round 1 - Pranav Rao GANDHAM 21-14 / 21-16 Samuel HSIAO - 36
Round 2 - Jonathan DOLAN 21-11 / 21-15 Brian HOLTSCHKE - 30
Round 2 - CHAN Yin Chak 21-12 / 21-13 JEON Hyeok Jin - 38
Round 2 - Jia Wei Joel KOH 21-17 / 21-12 Niluka KARUNARATNE - 44
Round 2 - Seng Zoe YEOH 21-18 / 21-9 Tharun MANNEPALLI - 35
Round 2 - Jun Yan NG 21-18 / 14-21 / 21-17 Wolfgang GNEDT - 65
Round 2 - Julien CARRAGGI 21-12 / 22-20 Yanis GAUDIN - 41
Round 2 - Adulrach NAMKUL 21-16 / 21-15 LIN Kuan-Ting - 42
Round 2 - SU Li Yang 21-17 / 21-17 Alap MISHRA - 38
Round 2 - CHI Yu Jen 21-14 / 21-13 LEE Shun Yang - 37
Round 2 - LEONG Jun Hao 21-15 / 21-8 Collins Valentine FILIMON - 29
Round 2 - Aryamann TANDON 21-19 / 21-15 Korakrit LAOTRAKUL - 37
Round 2 - Siddhanth GUPTA 17-21 / 21-16 / 21-13 Dmitriy PANARIN - 50
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-13 / 21-17 Ivan RUSEV - 37
Round 2 - Michal ROGALSKI 21-14 / 14-21 / 21-15 Johnnie TORJUSSEN - 47
Round 2 - Ken Yon ONG 22-24 / 21-13 / 21-17 Muhammad FEBRIANSYAH - 52
Round 2 - Christian ADINATA 21-11 / 21-10 Pranav Rao GANDHAM - 38
Round 3 - CHAN Yin Chak 21-17 / 21-14 Jonathan DOLAN - 33
Round 3 - Seng Zoe YEOH 21-18 / 21-9 Jia Wei Joel KOH - 31
Round 3 - Julien CARRAGGI 21-16 / 21-11 Jun Yan NG - 34
Round 3 - SU Li Yang 21-17 / 21-14 Adulrach NAMKUL - 43
Round 3 - CHI Yu Jen 21-15 / 21-17 LEONG Jun Hao - 43
Round 3 - Siddhanth GUPTA 15-21 / 21-19 / 21-17 Aryamann TANDON - 54
Round 3 - Magnus JOHANNESEN W.O. Michal ROGALSKI - 0
Round 3 - Christian ADINATA 21-13 / 18-21 / 21-10 Ken Yon ONG - 56
MS
Round 1 - Ygor COELHO 21-13 / 22-20 Luka WRABER - 37
Round 1 - Seng Zoe YEOH 21-19 / 10-21 / 21-17 SU Li Yang - 72
Round 1 - LU Chia Hung 22-20 / 21-19 Luís Enrique PEÑALVER - 39
Round 1 - CHAN Yin Chak 14-21 / 21-15 / 21-15 Mads CHRISTOPHERSEN - 54
Round 1 - Felix BURESTEDT 21-14 / 21-18 Kartikey GULSHAN KUMAR - 50
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 18-21 / 21-14 / 21-15 Aidil Sholeh ALI SADIKIN - 61
Round 1 - CHI Yu Jen 21-8 / 21-13 Max WEISSKIRCHEN - 30
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-10 / 21-13 LIN Yu Hsien - 22
Round 1 - Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 21-19 / 21-13 Chia Hao LEE - 41
Round 1 - Kiran GEORGE 21-13 / 21-14 Rahul Yadav CHITTABOINA - 37
Round 1 - DANYLO BOSNIUK 13-21 / 21-15 / 21-7 Meiraba LUWANG - 57
Round 1 - Victor SVENDSEN 21-17 / 21-14 Chirag SEN - 37
Round 1 - Fabio CAPONIO 21-18 / 21-17 Siril VERMA - 42
Round 1 - CHEAM June Wei 21-19 / 21-13 Jia Heng Jason TEH - 37
Round 1 - Christian ADINATA 21-10 / 21-16 Siddhanth GUPTA - 32
Round 1 - Kim BRUUN 14-21 / 21-19 / 21-19 Pablo ABIAN - 68
Round 2 - Ygor COELHO W.O. Seng Zoe YEOH - 0
Round 2 - LU Chia Hung 21-19 / 14-21 / 21-14 CHAN Yin Chak - 57
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-18 / 15-21 / 21-11 Felix BURESTEDT - 63
Round 2 - CHI Yu Jen 20-22 / 21-14 / 21-13 Julien CARRAGGI - 61
Round 2 - Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 17-21 / 21-16 / 22-20 Kiran GEORGE - 71
Round 2 - Victor SVENDSEN 21-11 / 16-21 / 21-16 DANYLO BOSNIUK - 64
Round 2 - CHEAM June Wei 21-17 / 21-15 Fabio CAPONIO - 33
Round 2 - Christian ADINATA 23-21 / 21-19 Kim BRUUN - 57
Quarter-final - LU Chia Hung 21-19 / 19-21 / 21-13 Ygor COELHO - 54
Quarter-final - Magnus JOHANNESEN 18-21 / 21-15 / 21-8 CHI Yu Jen - 62
Quarter-final - Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY 21-14 / 21-17 Victor SVENDSEN - 40
Quarter-final - Christian ADINATA 21-17 / 21-10 CHEAM June Wei - 34
Semi-final - Magnus JOHANNESEN 25-23 / 21-15 LU Chia Hung - 42
Semi-final - Christian ADINATA 21-15 / 21-14 Ikhsan Leonardo Imanuel RUMBAY - 45
Final - Christian ADINATA 21-16 / 21-15 Magnus JOHANNESEN - 43
WD
Round 1 - Zuzanna JANKOWSKA / Karolina WLADZINSKA W.O. Anisanaya KAMILA / Az Zahra Ditya RAMADHANI - 0
Round 1 - KIM Min Ji / Seung Yeon SEONG W.O. Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD - 0
Round 1 - Flavie VALLET / Emilie VERCELOT W.O. Orla FLYNN / Moya RYAN - 0
Round 1 - Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 21-13 / 21-11 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL - 27
Round 1 - Anura PRABHUDESAI / Riya MOOKERJEE 21-5 / 21-14 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 31
Round 1 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-9 / 21-17 Amalie Cecilie KUDSK / Signe SCHULZ - 27
Round 1 - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-11 / 21-19 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 26
Round 1 - Katharina FINK / Yasmine HAMZA 2-1 Ret. Paulina HANKIEWICZ / Magdalena SWIERCZYNSKA - 1
Round 1 - CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-18 / 21-14 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK - 42
Round 1 - Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-12 / 21-18 Paula LOPEZ / Elena LORENZO - 27
Round 1 - Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-12 / 21-7 Emma PICCININ / TOGNETTI Rebecca - 28
Round 1 - YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-8 / 21-15 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL - 25
Round 1 - Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO 21-12 / 21-16 Kaloyana NALBANTOVA / Gianna STIGLICH - 29
Round 1 - Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-17 / 21-18 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ - 35
Round 2 - KIM Min Ji / Seung Yeon SEONG 21-10 / 21-7 Zuzanna JANKOWSKA / Karolina WLADZINSKA - 23
Round 2 - Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO 21-9 / 21-13 Anura PRABHUDESAI / Riya MOOKERJEE - 22
Round 2 - LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-17 / 21-10 Natasja P. ANTHONISEN / Clara GRAVERSEN - 28
Round 2 - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-9 / 21-5 Katharina FINK / Yasmine HAMZA - 21
Round 2 - Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-14 / 19-21 / 21-12 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen - 59
Round 2 - YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-15 / 23-21 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI - 38
Round 2 - Martina CORSINI / Judith MAIR 21-13 / 13-21 / 21-16 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 46
Round 2 - Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-14 / 21-16 Kirsten DE WIT / Alyssa TIRTOSENTONO - 29
Quarter-final - KIM Min Ji / Seung Yeon SEONG 21-15 / 21-19 Lanny Tria MAYASARI / Jesita Putri MIANTORO - 42
Quarter-final - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-15 / 21-11 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun - 35
Quarter-final - Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-15 / 17-21 / 21-15 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam - 64
Quarter-final - Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-13 / 21-12 Martina CORSINI / Judith MAIR - 27
Semi-final - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-19 / 21-17 KIM Min Ji / Seung Yeon SEONG - 39
Semi-final - Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 13-21 / 21-13 / 21-13 Chloe BIRCH / Jessica PUGH - 53
Final - HSU Ya Ching / LIN Wan Ching 21-8 / 21-8 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal - 29
WS (qual)
Round 1 - Sara BOYLE W.O. PURVA BARVE - 0
Round 1 - Katharina FINK 15-21 / 21-17 / 22-20 Ananya PRAVEEN - 50
Round 1 - CHEN Su Yu 21-10 / 21-14 YEUNG Sum Yee - 33
Round 1 - Pitchamon OPATNIPUT 21-9 / 21-16 Ann-Kathrin SPÖRI - 27
Round 1 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-17 / 21-13 Monika SZOKE - 27
Round 1 - INSYIRAH Khan 21-17 / 11-21 / 21-18 KEYURA MOPATI - 50
Round 1 - Mohd Khairul MYISHA W.O. Rebecca KUHL - 0
Round 1 - Komang Ayu Cahya DEWI 21-13 / 21-15 Aadya VARIYATH - 39
Round 1 - Freya REDFEARN 21-10 / 21-6 Anna Sofie DE MARCH - 20
Round 1 - Gianna STIGLICH 21-10 / 21-13 Gergana PAVLOVA - 26
Round 1 - HUNG Yi-Ting 21-13 / 21-15 Hristomira POPOVSKA - 26
Round 1 - HUANG Ching Ping 22-20 / 21-14 Srivedya GURAZADA - 26
Round 1 - GADDE Ruthvika Shivani 18-21 / 21-15 / 21-16 Ishika JAISWAL - 52
Round 1 - Abigail HOLDEN 21-9 / 21-10 Nerea IVORRA MASIA - 21
Round 1 - Ania SETIEN 21-14 / 22-24 / 21-16 Clara LASSAUX - 49
Round 1 - Kaloyana NALBANTOVA 21-19 / 21-10 Edith URELL - 34
Round 2 - Zuzanna JANKOWSKA 21-19 / 21-13 Sara BOYLE - 31
Round 2 - Katharina FINK 18-21 / 21-9 / 21-19 Siti Nurshuhaini AZMAN - 53
Round 2 - CHEN Su Yu 23-21 / 20-22 / 21-16 EOON Qi Xuan - 54
Round 2 - Pitchamon OPATNIPUT 21-17 / 21-15 Judith MAIR - 25
Round 2 - Sirada ROONGPIBOONSOPIT 21-15 / 21-13 Emma PICCININ - 24
Round 2 - INSYIRAH Khan 21-13 / 21-12 Dounia PELUPESSY - 28
Round 2 - SMIT TOSHNIWAL 21-19 / 18-21 / 21-13 Mohd Khairul MYISHA - 57
Round 2 - Komang Ayu Cahya DEWI W.O. Marija SUDIMAC - 0
Round 2 - Freya REDFEARN 24-22 / 16-21 / 21-12 Josefine Redkjær JENSEN - 46
Round 2 - Gianna STIGLICH 28-26 / 21-18 Rachael DARRAGH - 44
Round 2 - Vivien SANDORHAZI 21-18 / 21-19 HUNG Yi-Ting - 32
Round 2 - HUANG Ching Ping 21-10 / 21-3 Aisha ZHUMABEK - 18
Round 2 - GADDE Ruthvika Shivani 21-16 / 21-16 MEDHA SHASHIDHARAN - 29
Round 2 - Abigail HOLDEN 17-21 / 22-20 / 21-16 Anura PRABHUDESAI - 44
Round 2 - LIN Hsiang Ti 21-13 / 21-14 Ania SETIEN - 30
Round 2 - Kaloyana NALBANTOVA 21-8 / 21-11 Orla FLYNN - 27
Round 3 - Katharina FINK 21-17 / 21-15 Zuzanna JANKOWSKA - 35
Round 3 - Pitchamon OPATNIPUT 21-13 / 21-11 CHEN Su Yu - 26
Round 3 - INSYIRAH Khan 21-19 / 21-10 Sirada ROONGPIBOONSOPIT - 36
Round 3 - Komang Ayu Cahya DEWI 15-21 / 21-13 / 21-12 SMIT TOSHNIWAL - 56
Round 3 - Gianna STIGLICH W.O. Freya REDFEARN - 11
Round 3 - HUANG Ching Ping 21-16 / 21-19 Vivien SANDORHAZI - 38
Round 3 - GADDE Ruthvika Shivani 21-19 / 21-17 Abigail HOLDEN - 35
Round 3 - LIN Hsiang Ti 21-15 / 21-12 Kaloyana NALBANTOVA - 38
WS
Round 1 - Malvika BANSOD 21-12 / 21-15 Talia NG - 36
Round 1 - Pitchamon OPATNIPUT 21-16 / 21-19 Komang Ayu Cahya DEWI - 41
Round 1 - SAMIYA IMAD FAROOQUI 21-11 / 22-24 / 21-19 Amalie SCHULZ - 54
Round 1 - INSYIRAH Khan 21-14 / 15-21 / 21-17 SUNG Shuo Yun - 65
Round 1 - Yaelle HOYAUX 18-21 / 21-14 / 21-14 Yasmine HAMZA - 50
Round 1 - HUANG Ching Ping 21-18 / 21-12 Daniella GONDA - 31
Round 1 - Martina REPISKA 14-21 / 21-14 / 6-0 Ret. Sri Krishna Priya KUDARAVALLI - 33
Round 1 - TANYA HEMANTH 21-12 / 21-14 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 47
Round 1 - Rituparna DAS 21-18 / 21-12 Gianna STIGLICH - 28
Round 1 - GOH Jin Wei 15-21 / 21-13 / 21-9 Jennie GAI - 46
Round 1 - Jenjira STADELMANN 21-15 / 14-21 / 21-11 Katharina FINK - 51
Round 1 - Rachel CHAN 21-19 / 25-23 THET HTAR THUZAR - 35
Round 1 - IRA SHARMA 21-12 / 23-21 Yulia Yosephin SUSANTO - 45
Round 1 - LIN Hsiang Ti 21-10 / 21-15 Freya REDFEARN - 29
Round 1 - GADDE Ruthvika Shivani 21-12 / 21-18 Riya MOOKERJEE - 31
Round 1 - Wen Chi HSU 21-14 / 22-20 Polina BUHROVA - 37
Round 2 - Malvika BANSOD 21-10 / 10-21 / 21-16 Pitchamon OPATNIPUT - 49
Round 2 - INSYIRAH Khan 21-12 / 22-20 SAMIYA IMAD FAROOQUI - 33
Round 2 - HUANG Ching Ping 21-17 / 25-23 Yaelle HOYAUX - 45
Round 2 - TANYA HEMANTH 21-13 / 21-14 Martina REPISKA - 30
Round 2 - GOH Jin Wei 22-24 / 21-12 / 24-22 Rituparna DAS - 47
Round 2 - Rachel CHAN 23-21 / 21-12 Jenjira STADELMANN - 34
Round 2 - IRA SHARMA 21-16 / 21-9 LIN Hsiang Ti - 33
Round 2 - Wen Chi HSU 21-14 / 21-7 GADDE Ruthvika Shivani - 24
Quarter-final - Malvika BANSOD 11-21 / 25-23 / 21-13 INSYIRAH Khan - 65
Quarter-final - TANYA HEMANTH 21-17 / 21-14 HUANG Ching Ping - 37
Quarter-final - GOH Jin Wei 21-18 / 21-18 Rachel CHAN - 35
Quarter-final - Wen Chi HSU 21-9 / 21-15 IRA SHARMA - 27
Semi-final - Malvika BANSOD 12-21 / 21-16 / 21-15 TANYA HEMANTH - 68
Semi-final - Wen Chi HSU 26-24 Ret. GOH Jin Wei - 25
Final - Wen Chi HSU 21-9 / 21-11 Malvika BANSOD - 27
XD (qual)
Round 1 - Fang-Jen LEE / LEE Chih Chen 21-14 / 21-16 Calle FREDHOLM / Amina LYSENKO - 25
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-13 / 21-11 Wiktor TRECKI / Magdalena SWIERCZYNSKA - 28
Round 1 - Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA W.O. Malik BOURAKKADI / Annabella JÄGER - 0
Round 1 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 21-15 / 13-21 / 21-16 Akbar Bintang CAHYONO / Marsheilla Gischa ISLAMI - 47
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / WONG Jia Ying Crystal 21-15 / 21-9 Declan BENNETT / Orla FLYNN - 20
Round 1 - Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK W.O. Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO - 0
Round 1 - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 23-21 / 21-16 Dyon VAN WIJLICK / Kirsten DE WIT - 31
Round 1 - Miha IVANCIC / Nika ARIH 21-17 / 21-12 Gianmarco BAILETTI / Anna Sofie DE MARCH - 23
Round 2 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 21-15 / 21-18 Fang-Jen LEE / LEE Chih Chen - 36
Round 2 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 21-13 / 21-13 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA - 23
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / WONG Jia Ying Crystal 21-16 / 15-10 Ret. Robert CYBULSKI / Kornelia MARCZAK - 26
Round 2 - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 21-10 / 21-14 Miha IVANCIC / Nika ARIH - 24
XD
Round 1 - Lucas CORVEE / Sharone BAUER 16-21 / 21-18 / 11-3 Ret. Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 46
Round 1 - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-13 / 21-6 CHEN Cheng Kuan / CHENG Chi Ya - 24
Round 1 - YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam 21-12 / 21-11 Brian WASSINK / Alyssa TIRTOSENTONO - 27
Round 1 - Daniel LUNDGAARD / Sara LUNDGAARD 21-11 / 21-11 Vinson CHIU / Jennie GAI - 26
Round 1 - Yong JIN / Seung Yeon SEONG 21-18 / 21-16 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 32
Round 1 - Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-13 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting - 34
Round 1 - Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU 21-16 / 21-13 Julien MAIO / Martina CORSINI - 31
Round 1 - Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 23-25 / 21-19 / 21-16 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN - 54
Round 1 - Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN 21-16 / 21-10 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN - 31
Round 1 - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-18 / 21-14 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 28
Round 1 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 16-21 / 21-13 / 21-14 Ghana Muhammad AL ILHAM / Indah Cahya Sari JAMIL - 49
Round 1 - Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH 21-13 / 17-21 / 21-16 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin - 53
Round 1 - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 25-23 / 21-15 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 37
Round 1 - SU Li Wei / CHANG Ching Hui 23-25 / 21-17 / 21-19 Rory EASTON / Annie LADO - 60
Round 1 - Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK 21-13 / 8-21 / 21-13 NA Sung Seung / KIM Min Ji - 43
Round 1 - Eng Keat Wesley KOH / WONG Jia Ying Crystal 21-16 / 27-25 Callum HEMMING / Jessica PUGH - 42
Round 2 - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-17 / 18-21 / 21-16 Lucas CORVEE / Sharone BAUER - 71
Round 2 - Daniel LUNDGAARD / Sara LUNDGAARD 21-13 / 13-21 / 21-12 YEUNG Ming Nok / YEUNG Pui Lam - 46
Round 2 - Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-13 / 21-12 Yong JIN / Seung Yeon SEONG - 25
Round 2 - Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU 12-21 / 21-14 / 21-15 Ratchapol MAKKASASITHORN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT - 44
Round 2 - LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 21-12 / 21-12 Jesper TOFT / Clara GRAVERSEN - 27
Round 2 - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 18-21 / 21-19 / 21-8 Rasmus ESPERSEN / Christine BUSCH - 48
Round 2 - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-16 / 21-18 SU Li Wei / CHANG Ching Hui - 37
Round 2 - Eng Keat Wesley KOH / WONG Jia Ying Crystal 22-20 / 21-8 Kristian HøHoldt KRÆMER / Amalie Cecilie KUDSK - 29
Quarter-final - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-17 / 21-6 Daniel LUNDGAARD / Sara LUNDGAARD - 33
Quarter-final - Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-9 / 21-7 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU - 24
Quarter-final - Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH 14-21 / 21-18 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau - 67
Quarter-final - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 15-7 Ret. Eng Keat Wesley KOH / WONG Jia Ying Crystal - 9
Semi-final - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 17-21 / 21-18 / 21-14 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 69
Semi-final - Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP 21-17 / 21-15 Ethan VAN LEEUWEN / Chloe BIRCH - 39
Final - Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 22-20 / 21-9 Ruttanapak OUPTHONG / Chasinee KOREPAP - 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 64 2 6.5% 2386 76.97 00:34:19 2.24 2 6.5%
MS 30 72 12 40.0% 2631 87.7 00:48:04 1.82 8 26.7%
WD 25 54 4 16.0% 1858 74.32 00:34:05 2.18 1 4.0%
WS 29 67 9 31.0% 2438 84.07 00:40:41 2.07 3 10.3%
XD 29 69 11 37.9% 2485 85.69 00:40:14 2.13 4 13.8%
Total 144 326 38 26.4% 11798 81.93 00:39:37 2.07 18 12.5%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 26 11 70.3%
Thailand 16 7 69.6%
Singapore 18 8 69.2%
Chinese Taipei 53 25 68.0%
Korea 11 6 64.7%
England 14 9 60.9%
Malaysia 22 16 57.9%
Belgium 4 3 57.1%
Hong Kong 9 7 56.2%
France 9 8 52.9%
Denmark 17 16 51.5%
Canada 4 4 50.0%
Romania 1 1 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Norway 1 1 50.0%
Slovakia 1 1 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
India 27 40 40.3%
Italy 8 15 34.8%
Bulgaria 3 8 27.3%
Poland 3 8 27.3%
Ireland 2 6 25.0%
Hungary 1 3 25.0%
Slovenia 1 3 25.0%
Ukraine 1 3 25.0%
1

Category: