Thailand Open  

Tournament Name: SCG Thailand Open Grand Prix Gold 2011
Tournament Dates: 07/06/2011-12/06/2011
Location: Thailand, Bangkok
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN
MS CHEN Long LEE Hyun Il
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei CHENG Shu / BAO Yixin
WS LI Xuerui JIANG Yanjiao
XD LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin Nova WIDIANTO / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 153 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-16 / 20-22 / 21-15 LIN Yu Hsien / LIN Yu Jui - 31
Round 1 71 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Vountus Indra MAWAN 21-13 / 21-10 Suwat PHAISANSOMSUK / Wasapon UTTAMANG 159 23
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-14 / 21-14 TSENG Min Hao / SU Yi Neng 149 21
Round 1 - Andhika ANHAR / Gusti Komang WIJAYA I 14-21 / 24-22 / 21-12 Chong Ming CHAN / Wan Wah LEE 137 45
Round 1 100 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-17 / 21-15 Andrei ADISTIA / Christopher RUSDIANTO - 28
Round 1 - Pak Chuu CHOW / Tim DETTMANN 16-21 / 22-20 / 21-16 Bodin ISARA / Thitipong LAPOE - 46
Round 1 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Sittichai VIBOONSIN 21-14 / 21-10 Wannawat AMPUNSUWAN / Tinn ISRIYANET 249 21
Round 2 153 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-10 / 21-19 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Vountus Indra MAWAN 71 27
Round 2 - Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 17-21 / 21-14 / 21-12 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 120 40
Round 2 100 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-15 / 19-21 / 21-15 Andhika ANHAR / Gusti Komang WIJAYA I - 40
Round 2 - Pak Chuu CHOW / Tim DETTMANN 21-10 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Sittichai VIBOONSIN - 23
MD
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-17 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 153 25
Round 1 50 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 21-11 / 21-16 Shohei HOSHINO / Akira KOBAYASHI 105 24
Round 1 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-13 / 21-14 Hee Chun MAK / Hong Kheng YEW - 28
Round 1 - Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 21-17 / 23-21 Mats BUE / Anders Skaarup RASMUSSEN 60 35
Round 1 6 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-11 / 21-18 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING - 26
Round 1 39 HONG Wei / SHEN Ye 23-21 / 21-14 Rahmat ADIANTO / Berry ANGRIAWAN - 40
Round 1 12 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-13 / 21-19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 27 35
Round 1 - Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN 21-16 / 17-21 / 21-15 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 70 40
Round 1 - Chayut TRIYACHART / Yi LIU 22-20 / 21-19 LU Chia Pin / HUANG Po Yi 89 28
Round 1 34 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-8 / 21-14 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 40 30
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-14 / 20-22 / 21-17 Michael FUCHS / Oliver ROTH 29 53
Round 1 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 21-19 Pak Chuu CHOW / Tim DETTMANN - 26
Round 1 32 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 22-20 / 21-19 Patiphat CHALARDCHALEAM / Maneepong JONGJIT - 32
Round 1 84 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-18 / 16-21 / 21-14 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 11 51
Round 1 55 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-14 / 21-18 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 18 34
Round 1 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-9 / 21-19 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 100 24
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-16 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 50 28
Round 2 13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-18 / 21-18 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA - 30
Round 2 6 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 22-20 HONG Wei / SHEN Ye 39 39
Round 2 12 Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-21 / 21-12 / 21-12 Luluk HADIYANTO / Imam SODIKIN IRAWAN - 41
Round 2 34 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-5 / 21-23 / 21-14 Chayut TRIYACHART / Yi LIU - 48
Round 2 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-8 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA - 20
Round 2 84 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-18 / 21-11 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 32 30
Round 2 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 17-21 / 21-6 / 21-18 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 55 46
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13 26
Quarter-final 12 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-10 / 21-17 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 6 24
Quarter-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 21-18 CHAI Biao / GUO Zhendong 34 41
Quarter-final 5 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 17-21 / 21-11 / 21-10 LIM Khim Wah / GOH V Shem 84 46
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-11 Howard BACH / Tony GUNAWAN 12 29
Semi-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-14 / 21-17 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 5 35
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 24-22 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 10 42
MS (qual)
Round 1 262 Parinyawat THONGNUAM 21-10 / 21-12 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 187 25
Round 1 - Beng Hong KUAN 21-9 / 21-16 Sittichai VIBOONSIN - 22
Round 1 292 Sitthikom THAMMASIN 20-22 / 21-17 / 21-14 Riyanto SUBAGJA 199 57
Round 1 592 Siriwat MATAYANUMATI 21-14 / 21-10 Victor KRAVCHENKO 583 20
Round 1 196 LIN Yu Hsien 21-18 / 21-9 Inkarat APISUK 628 26
Round 1 537 Pollawat BOONPAN 21-12 / 19-21 / 21-16 Yu Sheng LIM - 41
Round 1 200 Sho ZENIYA 21-11 / 21-12 Pravee TANGPRASERT 537 28
Round 1 269 LIN Chia Hsuan 21-17 / 21-19 Chayapat KAMCHAREON 537 28
Round 1 273 LU Chi Yuan 21-13 / 16-21 / 21-4 Kritnat NGEAJAROENKUL - 38
Round 1 218 Kazumasa SAKAI 21-13 / 21-18 Karnphop ATTHAVIROJ - 30
Round 1 565 Tara RUENGSAKVICHIT 21-16 / 21-18 Jian Jie LEE 304 33
Round 1 198 LIN Yu Jui 21-18 / 21-14 Nathapon CHOKDEEPANICH - 39
Round 1 294 Khosit PHETPRADAB 17-21 / 21-13 / 21-17 Adi PRATAMA 253 58
Round 1 213 Shu WADA 21-15 / 21-13 Kam Chung KUAN 253 25
Round 1 190 Zulfadli ZULKIFFLI 21-15 / 21-15 Rachata CHANDAWAN - 38
Round 2 - Beng Hong KUAN 21-12 / 21-13 Parinyawat THONGNUAM 262 26
Round 2 292 Sitthikom THAMMASIN 21-13 / 21-13 Siriwat MATAYANUMATI 592 27
Round 2 196 LIN Yu Hsien 21-23 / 21-8 / 21-18 Pollawat BOONPAN 537 50
Round 2 269 LIN Chia Hsuan 21-18 / 6-21 / 21-15 Sho ZENIYA 200 46
Round 2 218 Kazumasa SAKAI 21-14 / 26-28 / 21-17 LU Chi Yuan 273 65
Round 2 198 LIN Yu Jui 21-12 / 21-15 Tara RUENGSAKVICHIT 565 30
Round 2 213 Shu WADA 19-21 / 23-21 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 294 58
Round 2 190 Zulfadli ZULKIFFLI 21-10 / 21-13 Sakkaya SOOTLAKE - 26
MS
Round 1 4 CHEN Long 21-15 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 35 42
Round 1 43 Ville LANG 21-18 / 21-18 Pakkawat VILAILAK 89 37
Round 1 28 Brice LEVERDEZ 21-13 / 17-21 / 23-21 Ivan SOZONOV 67 55
Round 1 132 CHONG Wei Feng 13-21 / 21-16 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 190 53
Round 1 98 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 15-21 / 21-16 / 21-14 Rajiv OUSEPH 19 48
Round 1 97 Riichi TAKESHITA 21-18 / 21-13 LIEW Daren 64 38
Round 1 23 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 9-21 / 21-11 Poodchalat PISIT 101 52
Round 1 158 Evert SUKAMTA 21-19 / 16-21 / 21-19 GOH Soon Huat 117 62
Round 1 8 PARK Sung Hwan 21-11 / 21-13 Giovanni GRECO 148 24
Round 1 38 CHAN Yan Kit 21-16 / 21-13 Keigo SONODA 100 34
Round 1 42 Muhammad Hafiz HASHIM 18-21 / 24-22 / 21-19 SON Wan Ho 21 67
Round 1 41 Joachim PERSSON 21-16 / 19-21 / 21-17 LIN Yu Jui 198 59
Round 1 17 HU Yun 23-21 / 21-13 Sitthikom THAMMASIN 292 35
Round 1 - Beng Hong KUAN 21-11 / 21-15 LIN Chia Hsuan 269 23
Round 1 45 HSU Jen Hao 21-13 / 13-21 / 21-19 Dicky PALYAMA 31 60
Round 1 171 Sourabh VERMA 15-21 / 21-19 / 22-20 Andre Kurniawan TEDJONO 74 71
Round 1 62 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-10 / 20-22 / 21-10 Kwong Beng CHAN 156 56
Round 1 32 Choong Hann WONG 21-18 / 21-12 Viktor AXELSEN 46 34
Round 1 153 SHIH Kuei Chun 18-21 / 21-12 / 21-14 Beryno Jiann Tze WONG 121 46
Round 1 80 Suppanyu AVIHINGSANON 2-0 Ret. Marc ZWIEBLER 15 1
Round 1 213 Shu WADA 22-20 / 22-20 Matthieu LO YING PING 50 39
Round 1 25 Tommy SUGIARTO 21-14 / 17-21 / 21-11 Carl BAXTER 40 50
Round 1 36 Ajay JAYARAM 21-14 / 21-17 CHOU Tien Chen 65 35
Round 1 11 CHEN Jin 21-17 / 22-20 WEI Nan 93 45
Round 1 82 WEN Kai 21-12 / 21-14 Chong Chieh LOK 162 36
Round 1 37 Takuma UEDA 21-15 / 21-23 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 27 66
Round 1 218 Kazumasa SAKAI 21-15 / 21-18 LIN Yu Hsien 196 33
Round 1 14 LEE Hyun Il 21-14 / 12-21 / 21-6 HSU Shao Wen 146 39
Round 1 114 Rei SATO 21-14 / 21-14 Eetu HEINO 84 25
Round 1 22 WANG Zhengming 21-16 / 21-16 Arif RAMADHAN 154 29
Round 1 59 HSUEH Hsuan Yi 21-16 / 21-15 CHAN Alan Yun Lung 124 30
Round 1 6 Boonsak PONSANA 22-20 / 21-16 LU Yi 108 48
Round 2 4 CHEN Long 21-8 / 21-12 Ville LANG 43 30
Round 2 28 Brice LEVERDEZ 21-19 / 20-22 / 21-19 CHONG Wei Feng 132 63
Round 2 98 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 19-17 Ret. Riichi TAKESHITA 97 19
Round 2 23 PARUPALLI Kashyap 21-13 / 21-14 Evert SUKAMTA 158 33
Round 2 8 PARK Sung Hwan 21-17 / 21-14 CHAN Yan Kit 38 41
Round 2 42 Muhammad Hafiz HASHIM 21-12 / 21-9 Joachim PERSSON 41 20
Round 2 - Beng Hong KUAN 21-14 / 21-16 HU Yun 17 29
Round 2 171 Sourabh VERMA 21-17 / 20-22 / 21-16 HSU Jen Hao 45 61
Round 2 32 Choong Hann WONG 21-13 / 19-21 / 21-12 GURUSAIDUTT R. M. V. 62 57
Round 2 80 Suppanyu AVIHINGSANON 21-13 / 21-19 SHIH Kuei Chun 153 32
Round 2 25 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-10 Shu WADA 213 27
Round 2 11 CHEN Jin 21-12 / 15-21 / 21-18 Ajay JAYARAM 36 55
Round 2 82 WEN Kai 21-13 / 21-14 Takuma UEDA 37 42
Round 2 14 LEE Hyun Il 17-21 / 21-14 / 21-16 Kazumasa SAKAI 218 50
Round 2 22 WANG Zhengming 21-17 / 21-12 Rei SATO 114 30
Round 2 6 Boonsak PONSANA 23-21 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 59 43
Round 3 4 CHEN Long 21-18 / 21-12 Brice LEVERDEZ 28 43
Round 3 23 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 19-21 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 98 58
Round 3 8 PARK Sung Hwan 21-16 / 18-21 / 25-23 Muhammad Hafiz HASHIM 42 69
Round 3 171 Sourabh VERMA 21-19 / 23-25 / 21-14 Beng Hong KUAN - 49
Round 3 32 Choong Hann WONG 21-10 / 15-21 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 80 55
Round 3 11 CHEN Jin 13-21 / 21-11 / 21-14 Tommy SUGIARTO 25 61
Round 3 14 LEE Hyun Il 21-17 / 16-21 / 21-11 WEN Kai 82 58
Round 3 22 WANG Zhengming 21-8 / 9-21 / 21-17 Boonsak PONSANA 6 56
Quarter-final 4 CHEN Long 21-18 / 21-5 PARUPALLI Kashyap 23 42
Quarter-final 8 PARK Sung Hwan 16-21 / 21-16 / 21-11 Sourabh VERMA 171 62
Quarter-final 11 CHEN Jin 21-9 / 21-7 Choong Hann WONG 32 31
Quarter-final 14 LEE Hyun Il 18-21 / 21-9 / 21-9 WANG Zhengming 22 47
Semi-final 4 CHEN Long 21-15 / 21-13 PARK Sung Hwan 8 50
Semi-final 14 LEE Hyun Il 18-21 / 21-18 / 22-20 CHEN Jin 11 79
Final 4 CHEN Long 21-8 / 21-19 LEE Hyun Il 14 45
WD (qual)
Round 1 - Thidarat KLEEBYEESOON / PAMORNSUWAN Tanyanan 21-18 / 17-21 / 21-19 CHENG Chi Ya / PAI Yu Po 207 48
Round 1 - Thanpakanan AMPANSUWAN / Serithammarak ARTIMA 15-21 / 21-18 / 21-15 Kewalin AKARAKULCHAI / Pijtjan WANGPAIBOONKIJ - 52
Round 1 - Chayanit CHALADCHALAM / Pattharaporn JINDAPON 21-14 / 22-20 SHUAI Pei Ling / WU Ti Jung - 27
Round 1 - Keshya Nurvita HANADIA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-7 / 21-16 Rassanan PHETMANEELUMKHA / Worraruethai RUANGTHANANRUK - 20
Round 1 - Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-16 / 19-21 / 22-20 Rintan APRILIANA / SOONG Fie Cho - 48
Round 1 - Pornrat THAWATHANAKUL / Chanyaporan YUSARA 21-17 / 21-19 Patchanut KRAJANGJIT / Maetenee PHATTANAPHITOON - 30
Round 2 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 21-14 / 20-22 / 21-11 Thidarat KLEEBYEESOON / PAMORNSUWAN Tanyanan - 48
Round 2 - Chayanit CHALADCHALAM / Pattharaporn JINDAPON 19-21 / 21-19 / 21-19 Thanpakanan AMPANSUWAN / Serithammarak ARTIMA - 61
Round 2 - Keshya Nurvita HANADIA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-15 / 21-15 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL - 25
WD
Round 1 217 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18-21 / 21-9 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 7 55
Round 1 - Keshya Nurvita HANADIA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-11 / 21-18 Chayanit CHALADCHALAM / Pattharaporn JINDAPON - 25
Round 1 12 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-10 / 21-7 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE - 24
Round 1 82 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-19 / 21-16 CHANG Hsin Yun / LAI Chia Wen 113 29
Round 1 14 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-19 / 20-22 / 21-17 Yuriko MIKI / Koharu YONEMOTO 44 57
Round 1 45 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 15-21 / 21-16 / 23-21 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 131 52
Round 1 - CHENG Shu / BAO Yixin 21-5 / 21-15 CHANG Ye Na / KIM Min Seo 52 37
Round 1 35 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-16 / 21-19 CHAN Hung Yung / NG Ka Shun 97 28
Round 1 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 21-12 / 21-15 LIM Yin Loo / Marylen Poau Leng NG - 37
Round 1 15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 23-21 / 21-13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 22 27
Round 1 21 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 17-21 / 21-10 / 21-16 Komala DEWI / Jenna GOZALI 142 52
Round 1 41 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 21-13 / 23-21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 13 40
Round 1 31 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-14 / 21-18 Miri ICHIMARU / Shiho TANAKA 95 30
Round 1 16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-14 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 24 31
Round 1 - Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-11 / 21-12 Pornrat THAWATHANAKUL / Chanyaporan YUSARA - 22
Round 1 58 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-16 / 19-21 / 21-18 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 11 56
Round 2 217 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-14 / 21-18 Keshya Nurvita HANADIA / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA - 35
Round 2 82 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-16 / 21-17 HA Jung Eun / KIM Min Jung 12 37
Round 2 45 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 23-21 / 21-15 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 14 34
Round 2 - CHENG Shu / BAO Yixin 21-17 / 21-14 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 35 35
Round 2 15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-17 / 16-21 / 21-13 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN - 43
Round 2 21 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 16-21 / 26-24 / 23-21 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 41 75
Round 2 16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-10 Vita MARISSA / Nadya MELATI 31 28
Round 2 58 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-19 / 21-15 Narissapat LAM / Saralee THOUNGTHONGKAM - 28
Quarter-final 217 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-18 / 21-19 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 82 42
Quarter-final - CHENG Shu / BAO Yixin 21-10 / 21-8 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 45 30
Quarter-final 15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-15 / 21-19 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21 33
Quarter-final 16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-12 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 58 34
Semi-final - CHENG Shu / BAO Yixin 21-17 / 21-14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 217 44
Semi-final 16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-23 / 21-12 / 21-15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 15 61
Final 16 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-7 / 21-8 CHENG Shu / BAO Yixin - 34
WS (qual)
Round 1 - Wisara MAKASASITORN 21-13 / 17-21 / 21-16 Thidarat KLEEBYEESOON 279 40
Round 1 158 Sannatasah SANIRU 22-20 / 21-9 Maetenee PHATTANAPHITOON - 33
Round 1 82 Anu NIEMINEN 22-20 / 21-17 CHENG Chi Ya 196 40
Round 1 317 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18-21 / 21-12 / 21-17 Lyddia Yi Yu CHEAH 140 52
Round 1 74 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-12 Karoliine HOIM 109 24
Round 1 111 POON Lok Yan 21-16 / 21-17 Pavita ISSARIYANETH - 32
Round 1 104 CHIANG Pei Hsin 21-12 / 17-21 / 21-8 Phataimas MUENWONG - 40
Round 1 134 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-11 Panjarat PRANSOPON - 23
Round 1 187 Sayaka TAKAHASHI 24-22 / 17-21 / 21-14 TEE Jing Yi 122 50
Round 1 83 Megumi TARUNO 21-17 / 20-22 / 21-19 Rawinda PRAJONGJAI 132 52
Round 1 129 PAI Yu Po 21-8 / 21-2 Sasipa MAKASASITORN - 21
Round 1 98 Maria Kristin YULIANTI 21-10 / 21-18 Natnicha BENCHAPANYANUKUL - 34
Round 1 120 CHAN Hung Yung 19-21 / 21-16 / 21-15 Sarita SUWANNAKITBORIHAN - 50
Round 1 94 Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-18 / 21-16 TSE Ying Suet 106 44
Round 1 163 Chanida JULRATTANAMANEE 21-14 / 21-17 MONG Kwan Yi 116 30
Round 1 169 Arundhati PANTAWANE 21-11 / 10-21 / 21-13 CHEN Hsiao Huan 71 38
Round 2 158 Sannatasah SANIRU 21-7 / 21-12 Wisara MAKASASITORN - 24
Round 2 317 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-13 Anu NIEMINEN 82 33
Round 2 111 POON Lok Yan 17-21 / 21-13 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 74 47
Round 2 134 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-19 CHIANG Pei Hsin 104 29
Round 2 98 Maria Kristin YULIANTI 21-16 / 21-23 / 21-13 PAI Yu Po 129 53
Round 2 120 CHAN Hung Yung 17-21 / 21-18 / 21-13 Sapsiree TAERATTANACHAI 94 52
Round 2 169 Arundhati PANTAWANE 21-17 / 21-12 Chanida JULRATTANAMANEE 163 31
Round 3 317 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23-21 / 19-21 / 21-18 Sannatasah SANIRU 158 64
Round 3 134 Nozomi OKUHARA 21-7 / 21-17 POON Lok Yan 111 27
Round 3 187 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 0-0 Ret. Maria Kristin YULIANTI 98 11
Round 3 120 CHAN Hung Yung 21-18 / 21-5 Arundhati PANTAWANE 169 24
WS
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-17 / 14-21 / 21-18 LU Lan 24 59
Round 1 61 Minatsu MITANI 21-11 / 21-18 Salakjit PONSANA 20 34
Round 1 16 LI Xuerui 21-19 / 11-21 / 21-18 Kaori IMABEPPU 50 54
Round 1 33 Maria Febe KUSUMASTUTI 11-21 / 21-19 / 21-14 Anastasia PROKOPENKO 32 53
Round 1 9 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 25-23 Nozomi OKUHARA 134 42
Round 1 21 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-11 CHAN Kaka Tsz Ka 54 21
Round 1 14 SUNG Ji Hyun 21-18 / 14-21 / 21-17 WANG Lin 64 68
Round 1 25 PI Hongyan 21-13 / 13-21 / 21-19 CHAN Hung Yung 120 52
Round 1 187 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-13 Aprillia YUSWANDARI 35 33
Round 1 11 CHENG Shao Chieh 21-12 / 21-19 Ratchanok INTANON 17 38
Round 1 5 BAE Yeon Ju 21-12 / 21-9 Susan EGELSTAFF 37 26
Round 1 56 PAI Hsiao Ma 11-21 / 21-17 / 21-17 Sashina VIGNES WARAN 65 53
Round 1 10 Juliane SCHENK 21-9 / 21-14 Elizabeth CANN 38 29
Round 1 317 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 15-21 / 21-16 YIP Pui Yin 13 54
Round 1 6 JIANG Yanjiao 21-7 / 21-12 Lindaweni FANETRI 36 28
Round 1 18 YAO Jie 21-11 / 21-18 Shizuka Uchida 48 31
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-13 / 15-21 / 21-7 Minatsu MITANI 61 46
Round 2 16 LI Xuerui 18-21 / 21-8 / 21-9 Maria Febe KUSUMASTUTI 33 45
Round 2 9 Porntip BURANAPRASERTSUK 22-20 / 21-17 TAI Tzu Ying 21 36
Round 2 14 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-16 PI Hongyan 25 31
Round 2 11 CHENG Shao Chieh 21-15 / 21-15 Sayaka TAKAHASHI 187 24
Round 2 5 BAE Yeon Ju 21-15 / 21-8 YAO Jie 18 28
Round 2 10 Juliane SCHENK 21-19 / 21-13 PAI Hsiao Ma 56 39
Round 2 6 JIANG Yanjiao 21-12 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 317 38
Quarter-final 16 LI Xuerui 21-13 / 21-12 Saina NEHWAL 4 30
Quarter-final 9 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-16 / 21-19 SUNG Ji Hyun 14 46
Quarter-final 11 CHENG Shao Chieh 21-19 / 21-17 BAE Yeon Ju 5 35
Quarter-final 6 JIANG Yanjiao 16-21 / 21-13 / 21-8 Juliane SCHENK 10 55
Semi-final 16 LI Xuerui 21-17 / 17-21 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 9 64
Semi-final 6 JIANG Yanjiao 10-21 / 21-12 / 21-14 CHENG Shao Chieh 11 61
Final 16 LI Xuerui 14-21 / 21-14 / 21-14 JIANG Yanjiao 6 57
XD (qual)
Round 1 - LIN Yen Jui / WU Ti Jung 14-21 / 21-18 / 22-20 Akira KOBAYASHI / Miri ICHIMARU - 40
Round 1 - Vountus Indra MAWAN / WOON Khe Wei 21-12 / 21-13 LIAO Kuan Hao / CHIANG Pei Hsin - 22
Round 1 - Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo 21-19 / 21-16 Gusti Komang WIJAYA I / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA - 32
Round 1 199 Riky WIDIANTO / Shendy Puspa IRAWATI 21-11 / 21-18 Shohei HOSHINO / Shiho TANAKA 177 20
Round 1 - Suwat PHAISANSOMSUK / Pattharaporn JINDAPON 21-11 / 21-19 LU Chia Pin / CHENG Chi Ya - 22
Round 1 - TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong 21-0 / 1-21 / 21-9 Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 136 35
Round 1 188 KWON Yi Goo / KIM Ha Na 21-13 / 21-12 HUANG Po Yi / PAI Yu Po - 23
Round 1 - Sermsin WONGYAPROM / Maetenee PHATTANAPHITOON 18-21 / 21-19 / 21-19 Mohd Shahrizam ANDY / SOONG Fie Cho 213 33
Round 2 - Vountus Indra MAWAN / WOON Khe Wei 21-18 / 20-22 / 21-14 LIN Yen Jui / WU Ti Jung - 38
Round 2 199 Riky WIDIANTO / Shendy Puspa IRAWATI 21-17 / 21-16 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo - 28
Round 2 - TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong 15-21 / 21-17 / 21-9 Suwat PHAISANSOMSUK / Pattharaporn JINDAPON - 31
Round 2 188 KWON Yi Goo / KIM Ha Na 21-18 / 15-21 / 24-22 Sermsin WONGYAPROM / Maetenee PHATTANAPHITOON - 45
XD
Round 1 2 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 21-14 Riky WIDIANTO / Shendy Puspa IRAWATI 199 32
Round 1 - YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 17-21 / 22-20 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 119 57
Round 1 40 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-7 / 16-21 / 21-19 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 51 36
Round 1 81 DELYNUGRAHA Muhammad Rizky / Richi Puspita DILI 22-20 / 21-19 Vountus Indra MAWAN / WOON Khe Wei - 32
Round 1 10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-5 / 21-9 LO Lok Kei / CHAN Hung Yung 113 19
Round 1 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 21-8 / 21-5 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 67 19
Round 1 175 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-9 / 21-15 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 73 25
Round 1 - QIU Zihan / BAO Yixin 21-15 / 21-18 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 32 40
Round 1 61 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-14 / 21-19 TSAI Chia Hsin / WANG Pei Rong - 29
Round 1 116 CHO Gun Woo / KIM Min Seo 21-12 / 21-15 Siriwat MATAYANUMATI / Serithammarak ARTIMA - 22
Round 1 58 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-16 Mohd Razif ABDUL LATIF / Amelia Alicia ANSCELLY 123 24
Round 1 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-13 Kusmawardana TRI / Nadya MELATI 80 19
Round 1 25 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-14 / 21-16 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 35 26
Round 1 22 XU Chen / MA Jin 21-8 / 21-14 KWON Yi Goo / KIM Ha Na 188 24
Round 1 38 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-16 / 21-17 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 27 28
Round 1 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 21-16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 100 33
Round 2 2 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 19-21 / 23-21 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na - 66
Round 2 40 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-7 / 21-17 DELYNUGRAHA Muhammad Rizky / Richi Puspita DILI 81 21
Round 2 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 19-21 / 21-13 / 21-18 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 10 50
Round 2 175 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-19 / 21-19 QIU Zihan / BAO Yixin - 36
Round 2 116 CHO Gun Woo / KIM Min Seo 16-21 / 21-12 / 21-18 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 61 49
Round 2 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-12 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 58 22
Round 2 22 XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-9 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 25 26
Round 2 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-12 / 21-18 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 38 26
Quarter-final 40 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-17 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 2 27
Quarter-final - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 25-23 / 22-20 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 175 38
Quarter-final 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-17 / 29-27 CHO Gun Woo / KIM Min Seo 116 37
Quarter-final 22 XU Chen / MA Jin 22-20 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 37
Semi-final 40 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-17 / 20-22 / 21-18 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung - 62
Semi-final 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 17-21 / 21-19 / 21-15 XU Chen / MA Jin 22 57
Final 14 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-10 / 23-21 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 40 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2515 81.13 00:34:04 2.38 0 0.0%
MS 61 151 29 47.5% 5476 89.77 00:45:43 1.96 11 18.0%
WD 31 70 8 25.8% 2556 82.45 00:38:33 2.14 2 6.5%
WS 31 75 13 41.9% 2665 85.97 00:42:15 2.03 3 9.7%
XD 31 69 7 22.6% 2533 81.71 00:33:52 2.41 2 6.5%
Total 185 434 64 34.6% 15745 85.11 00:40:00 2.13 18 9.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 40 13 75.5%
Korea 36 17 67.9%
U.S.A. 4 2 66.7%
India 12 8 60.0%
Indonesia 32 30 51.6%
Japan 19 18 51.3%
Jersey 2 2 50.0%
Malaysia 27 29 48.2%
Chinese Taipei 30 34 46.9%
Germany 6 7 46.2%
France 3 4 42.9%
Finland 2 3 40.0%
Hong Kong 11 17 39.3%
Thailand 40 63 38.8%
Singapore 2 4 33.3%
Denmark 2 6 25.0%
Netherlands 1 3 25.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Kazakhstan 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Russia 0 2 0.0%
England 0 2 0.0%

Category: