Canada Open  

Tournament Name: Yonex Canada Open
Tournament Dates: 23/06/2015-28/06/2015
Location: Canada, Calgary
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen HUANG Kaixiang / WANG Sijie
MS LEE Chong Wei NG Ka Long Angus
WD Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA Eefje MUSKENS / Selena PIEK
WS Michelle LI Kaori IMABEPPU
XD LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah Andrei ADISTIA / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LU Jin-Song / YANG Po-Hsuan 21-10 / 21-9 Antonio LI / Imran WADIA - 18
Round 1 - Jason Anthony HO-SHUE / Jonathan Bing Tsan LAI 21-14 / 21-19 Andy KO / Nathan OSBORNE - 23
Round 2 - Jason Anthony HO-SHUE / Jonathan Bing Tsan LAI 21-17 / 21-16 Logan CAMPBELL / Darren HONG - 23
Round 2 412 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 21-17 / 21-11 Alan CHOW / Austin LIAW - 21
Round 2 226 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-10 / 21-12 Alex LIN / Andrew ZHUANG - 17
MD
Round 1 17 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-13 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 46 23
Round 1 116 PHILLIPE Charron / Toby NG 14-21 / 21-12 / 21-17 K. Dilshad / KONA Tarun 508 33
Round 1 32 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 21-18 / 21-16 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE 69 34
Round 1 48 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-15 / 21-12 Peter KAESBAUER / Mark LAMSFUSS 331 26
Round 1 24 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-12 / 15-21 / 21-12 Adrian LIU / Derrick NG 38 43
Round 1 226 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 19-21 / 21-17 / 21-16 LU Jin-Song / YANG Po-Hsuan - 41
Round 1 19 LI Junhui / LIU Yuchen 21-9 / 21-7 Byron Christopher HOLCEK / Jakob KRYCZKA - 18
Round 1 412 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 21-13 / 21-11 Austin James BAUER / Graydon ROBB - 19
Round 1 - Jason Anthony HO-SHUE / Jonathan Bing Tsan LAI 21-16 / 21-17 Ryan CHEW / Koen RIDDER 1216 25
Round 1 1216 CHANG Ko-Chi / WANG Tzu Wei 21-19 / 23-21 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 31 34
Round 1 114 Thien How HOON / LIM Khim Wah 9-21 / 21-13 / 21-14 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 45 47
Round 1 28 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-12 / 16-21 / 24-22 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 83 45
Round 1 508 HUANG Kaixiang / WANG Sijie 21-12 / 21-14 Kevin LI / Nyl YAKURA 65 23
Round 1 34 Andrew ELLIS / Peter MILLS 21-6 / 21-8 Alan SHEKHTMAN / Nicholas Robert Henson WALLER 692 21
Round 1 55 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 21-16 / 21-12 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 59 23
Round 1 22 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-19 / 21-6 OR Chin Chung / TANG Chun Man 160 25
Round 2 17 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-18 PHILLIPE Charron / Toby NG 116 27
Round 2 48 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-12 / 25-23 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 32 27
Round 2 226 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 24 33
Round 2 19 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 16-21 / 21-13 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 412 37
Round 2 1216 CHANG Ko-Chi / WANG Tzu Wei 24-22 / 21-12 Jason Anthony HO-SHUE / Jonathan Bing Tsan LAI - 26
Round 2 114 Thien How HOON / LIM Khim Wah 13-21 / 21-18 / 21-14 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 28 67
Round 2 508 HUANG Kaixiang / WANG Sijie 21-14 / 21-14 Andrew ELLIS / Peter MILLS 34 29
Round 2 55 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 21-16 / 17-21 / 22-20 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 22 52
Quarter-final 17 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 21-17 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 48 29
Quarter-final 19 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 24-22 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 226 31
Quarter-final 114 Thien How HOON / LIM Khim Wah 21-8 / 19-21 / 21-14 CHANG Ko-Chi / WANG Tzu Wei 1216 45
Quarter-final 508 HUANG Kaixiang / WANG Sijie 21-19 / 21-12 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 55 26
Semi-final 508 HUANG Kaixiang / WANG Sijie 21-18 / 18-21 / 21-15 Thien How HOON / LIM Khim Wah 114 62
Semi-final 19 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 21-10 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 17 28
Final 19 LI Junhui / LIU Yuchen 17-21 / 21-12 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Sijie 508 44
MS (qual)
Round 1 802 Nicholas Robert Henson WALLER 21-5 / 21-10 Connor TANNAS 1534 16
Round 1 1833 Renaldas SILERIS 14-21 / 9-21 Byron Christopher HOLCEK 1011 22
Round 2 - Kevin BARKMAN 21-14 / 15-21 / 21-15 Renaldas SILERIS 1833 38
MS
Round 1 14 Marc ZWIEBLER 21-6 / 21-8 Kevin BARKMAN - 21
Round 1 251 YANG Chih Chieh 21-9 / 21-8 Dayvon REID 687 19
Round 1 54 Osleni GUERRERO 21-8 / 21-10 Byron Christopher HOLCEK 1011 22
Round 1 383 KUO Ching-Hung 21-10 / 21-14 Andrew ZHUANG 1011 25
Round 1 89 Christian LIND THOMSEN 21-15 / 22-20 CHONG Wei Feng 41 48
Round 1 220 Wisnu Yuli PRASETYO 21-13 / 21-16 Adam MENDREK 190 32
Round 1 32 Ajay JAYARAM 21-10 / 21-19 SHIH Kuei Chun 134 35
Round 1 113 HUANG Yuxiang 21-3 / 21-7 Nicholas BONKOWSKY 268 20
Round 1 24 HSU Jen Hao 21-16 / 21-19 Toby PENTY 81 45
Round 1 67 Milan LUDIK 21-18 / 16-21 / 21-11 Mattias BORG 108 59
Round 1 50 Thomas ROUXEL 21-19 / 21-14 Sitthikom THAMMASIN 171 38
Round 1 227 Andrew D'SOUZA 21-19 / 12-21 / 21-16 Jason Anthony HO-SHUE - 45
Round 1 28 NG Ka Long Angus 21-3 / 21-9 Jonathan Bing Tsan LAI - 17
Round 1 90 Matthias ALMER 21-9 / 21-5 Alex LIN 1011 21
Round 1 45 Joachim PERSSON 17-21 / 21-13 / 21-11 Martin GIUFFRE 86 48
Round 1 53 Howard SHU 21-18 / 21-14 Daniel GUDA 142 35
Round 1 275 SHI Yuqi 21-9 / 21-14 GURUSAIDUTT R. M. V. 44 34
Round 1 99 LEE Chong Wei 21-6 / 21-9 Antonio LI - 20
Round 1 70 Sattawat PONGNAIRAT 21-12 / 21-12 Timothy LAM 507 26
Round 1 27 WONG Wing Ki Vincent 19-21 / 21-18 / 21-11 Adrian DZIOLKO 71 51
Round 1 118 Jan FROHLICH 21-14 / 21-10 Nathaniel Ernestan SULISTYO 217 29
Round 1 33 SAI PRANEETH B. 21-11 / 21-17 Alistair CASEY 237 27
Round 1 1534 Graydon ROBB 21-17 / 21-15 Jakob KRYCZKA 604 23
Round 1 124 Niluka KARUNARATNE 21-8 / 21-16 Alan SHEKHTMAN 502 30
Round 1 221 Pit Seng LOW 21-16 / 21-17 Luke COUTURE 164 31
Round 1 313 Shesar Hiren RHUSTAVITO 12-21 / 21-19 / 21-16 WANG Tzu Wei 46 47
Round 1 162 GUO Kai 21-15 / 21-14 Marius MYHRE 101 31
Round 1 23 Takuma UEDA 21-10 / 21-16 LIN Yu Hsien 84 33
Round 1 208 ZHU Siyuan 21-9 / 21-9 Ryan CHEW 359 23
Round 1 55 Anand PAWAR 21-9 / 21-10 Nicholas Robert Henson WALLER 802 23
Round 1 56 Rasmus FLADBERG 21-8 / 21-14 Sergiy SHATENKO 425 26
Round 1 18 XUE Song 21-16 / 21-16 Henri HURSKAINEN 62 38
Round 2 14 Marc ZWIEBLER 21-19 / 19-21 / 21-17 YANG Chih Chieh 251 66
Round 2 383 KUO Ching-Hung 21-19 / 15-21 / 21-15 Osleni GUERRERO 54 57
Round 2 220 Wisnu Yuli PRASETYO 21-14 / 21-12 Christian LIND THOMSEN 89 34
Round 2 32 Ajay JAYARAM 21-15 / 21-16 HUANG Yuxiang 113 34
Round 2 24 HSU Jen Hao 21-16 / 21-11 Milan LUDIK 67 34
Round 2 50 Thomas ROUXEL 21-12 / 21-13 Andrew D'SOUZA 227 32
Round 2 28 NG Ka Long Angus 21-14 / 21-17 Matthias ALMER 90 35
Round 2 45 Joachim PERSSON 21-9 / 21-18 Howard SHU 53 32
Round 2 99 LEE Chong Wei 21-14 / 21-15 SHI Yuqi 275 33
Round 2 27 WONG Wing Ki Vincent 21-7 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 70 27
Round 2 33 SAI PRANEETH B. 21-14 / 21-16 Jan FROHLICH 118 28
Round 2 124 Niluka KARUNARATNE 21-7 / 21-16 Graydon ROBB 1534 21
Round 2 313 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-9 / 21-10 Pit Seng LOW 221 21
Round 2 23 Takuma UEDA 21-15 / 21-14 GUO Kai 162 40
Round 2 55 Anand PAWAR 21-17 / 21-16 ZHU Siyuan 208 33
Round 2 18 XUE Song 21-16 / 15-21 / 21-7 Rasmus FLADBERG 56 57
Round 3 14 Marc ZWIEBLER 21-13 / 21-14 KUO Ching-Hung 383 39
Round 3 32 Ajay JAYARAM 21-12 / 17-21 / 21-12 Wisnu Yuli PRASETYO 220 53
Round 3 24 HSU Jen Hao 26-24 / 21-9 Thomas ROUXEL 50 48
Round 3 28 NG Ka Long Angus 22-20 / 21-14 Joachim PERSSON 45 36
Round 3 99 LEE Chong Wei 21-17 / 20-22 / 21-10 WONG Wing Ki Vincent 27 67
Round 3 33 SAI PRANEETH B. 14-21 / 21-15 / 21-15 Niluka KARUNARATNE 124 57
Round 3 23 Takuma UEDA 21-16 / 21-13 Shesar Hiren RHUSTAVITO 313 41
Round 3 18 XUE Song 21-15 / 21-13 Anand PAWAR 55 39
Quarter-final 14 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-15 Ajay JAYARAM 32 34
Quarter-final 28 NG Ka Long Angus 21-17 / 13-21 / 21-7 HSU Jen Hao 24 54
Quarter-final 99 LEE Chong Wei 21-13 / 18-21 / 21-11 SAI PRANEETH B. 33 51
Quarter-final 23 Takuma UEDA 19-21 / 21-18 / 21-17 XUE Song 18 77
Semi-final 28 NG Ka Long Angus 21-17 / 21-15 Marc ZWIEBLER 14 36
Semi-final 99 LEE Chong Wei 16-21 / 21-10 / 21-12 Takuma UEDA 23 57
Final 99 LEE Chong Wei 21-17 / 21-13 NG Ka Long Angus 28 35
WD
Round 1 258 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-19 / 15-21 / 21-15 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 34 49
Round 1 124 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-9 / 21-8 Joanne Yu CHEN / Kyleigh O’DONOGHUE - 19
Round 1 184 Komala DEWI / Vita MARISSA 21-17 / 15-21 / 21-9 Heather OLVER / Lauren SMITH 21 52
Round 1 220 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 21-19 / 21-9 HUANG Dongping / ZHU Mai Ci 157 22
Round 1 26 Samantha BARNING / Iris TABELING 22-20 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 73 33
Round 1 98 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-13 / 21-17 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 42 32
Round 1 44 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung W.O. Lohaynny VICENTE / Luana VICENTE 36 0
Round 1 43 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki W.O. Bermary Altagracia POLANCO MUNOZ / Daigenis SATURRIA 448 0
Round 1 118 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin W.O. Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 51 0
Round 1 30 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH W.O. Paula PEREIRA / Fabiana SILVA 41 0
Round 2 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-9 / 21-11 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 258 27
Round 2 82 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-15 / 21-13 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 44 33
Round 2 43 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-12 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 19 31
Round 2 124 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-9 / 21-12 Komala DEWI / Vita MARISSA 184 23
Round 2 220 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 22-20 / 21-12 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin 118 35
Round 2 13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 16-21 / 21-16 / 21-17 Samantha BARNING / Iris TABELING 26 47
Round 2 98 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 21-16 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 18 30
Round 2 20 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 21-16 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 30 47
Quarter-final 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-19 / 21-17 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 82 38
Quarter-final 124 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-18 / 23-25 / 21-15 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 43 58
Quarter-final 13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 220 27
Quarter-final 98 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 23-25 / 21-15 / 21-13 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 20 67
Semi-final 8 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-16 / 18-21 / 21-16 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 124 62
Semi-final 13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 98 30
Final 13 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-16 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 8 35
WS (qual)
Round 1 248 Behnaz PIRZAMANBEIN 21-17 / 21-17 Erin Lindsay O'DONOGHUE - 25
Round 1 304 CHEN Hsiao Huan 22-20 / 21-10 Hsuan-Yu Wendy CHEN 111 33
Round 1 280 Kyleigh O’DONOGHUE 21-12 / 21-16 CHANG Ya Lan 184 28
Round 2 248 Behnaz PIRZAMANBEIN 6-21 / 21-14 / 25-23 Melinda SUN 183 41
Round 2 146 LI Yun 21-8 / 21-7 Joanne Yu CHEN - 20
Round 2 124 SHEN Yaying 21-8 / 21-13 CHEN Hsiao Huan 304 26
Round 2 165 Yuka KUSUNOSE 21-11 / 21-8 Kyleigh O’DONOGHUE 280 25
WS
Round 1 144 LEE Chia Hsin 21-15 / 21-8 Joy LAI 89 27
Round 1 21 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-6 / 21-5 Behnaz PIRZAMANBEIN 248 20
Round 1 16 Minatsu MITANI 21-13 / 21-12 CHENG Chi Ya 55 27
Round 1 28 Karin SCHNAASE 14-21 / 21-14 / 21-19 Iris WANG 35 73
Round 1 15 Michelle LI 21-18 / 20-22 / 21-16 SHEN Yaying 124 71
Round 1 118 Tanvi LAD 21-11 / 21-14 Jamie SUBANDHI 50 28
Round 1 23 PAI Yu Po 22-20 / 21-19 LI Yun 146 46
Round 1 25 CHEUNG Ngan Yi 21-19 / 21-11 Brittney TAM 120 30
Round 1 36 Aya OHORI 21-14 / 21-18 Sabrina JAQUET 38 36
Round 1 22 Beatriz CORRALES 21-14 / 21-19 Yuka KUSUNOSE 165 36
Round 1 42 Rong SCHAFER 21-9 / 21-15 Zuzana PAVELKOVA 82 34
Round 1 17 Sayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-4 Rachel HONDERICH 59 20
Round 1 20 Yui HASHIMOTO 21-8 / 21-11 P. C. Thulasi 75 33
Round 1 18 Sayaka SATO 21-11 / 21-11 Perrine LE BUHANIC 132 23
Round 1 29 Kaori IMABEPPU 21-10 / 21-14 Fontaine Mica WRIGHT 56 31
Round 1 13 Beiwen ZHANG 21-15 / 23-25 / 21-14 HSU Ya Ching 26 47
Round 2 144 LEE Chia Hsin 21-15 / 21-15 Maria Febe KUSUMASTUTI 21 34
Round 2 16 Minatsu MITANI 21-10 / 21-11 Karin SCHNAASE 28 29
Round 2 15 Michelle LI 21-14 / 21-13 Tanvi LAD 118 37
Round 2 23 PAI Yu Po 21-9 / 21-15 CHEUNG Ngan Yi 25 35
Round 2 36 Aya OHORI 21-8 / 17-21 / 21-12 Beatriz CORRALES 22 51
Round 2 17 Sayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-8 Rong SCHAFER 42 27
Round 2 20 Yui HASHIMOTO 14-21 / 21-15 / 21-17 Sayaka SATO 18 61
Round 2 29 Kaori IMABEPPU 21-15 / 21-11 Beiwen ZHANG 13 36
Quarter-final 16 Minatsu MITANI 21-17 / 21-16 LEE Chia Hsin 144 37
Quarter-final 15 Michelle LI 20-22 / 21-14 / 21-18 PAI Yu Po 23 70
Quarter-final 17 Sayaka TAKAHASHI 29-27 / 21-18 Aya OHORI 36 56
Quarter-final 29 Kaori IMABEPPU 14-21 / 21-12 / 21-8 Yui HASHIMOTO 20 57
Semi-final 15 Michelle LI 13-21 / 21-17 / 21-13 Minatsu MITANI 16 55
Semi-final 29 Kaori IMABEPPU 21-16 / 21-19 Sayaka TAKAHASHI 17 44
Final 15 Michelle LI 21-17 / 25-23 Kaori IMABEPPU 29 62
XD (qual)
Round 1 1051 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 21-18 / 21-4 Darren HONG / Erin Lindsay O'DONOGHUE - 18
Round 1 525 LEE Yang / WU Fang Chien 21-11 / 21-13 Ryan CHEW / Jenny WALLWORK 1038 23
Round 1 1038 LEE Jhe-Huei / CHIANG Kai Hsin 21-17 / 15-21 / 21-18 OR Chin Chung / CHAN Kaka Tsz Ka 1315 36
Round 1 284 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 21-11 / 21-11 Nathan OSBORNE / Josephine WU - 17
Round 1 196 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 13-21 / 21-17 / 21-12 WANG Sijie / ZHU Mai Ci 1315 34
Round 1 163 Daniel GUDA / Joy LAI 21-13 / 21-17 Andy KO / Valerie Pauline CHEUNG - 21
Round 2 - Austin James BAUER / Joanne Yu CHEN 22-20 / 21-18 Logan CAMPBELL / Kyleigh O’DONOGHUE - 21
Round 2 525 LEE Yang / WU Fang Chien 21-17 / 21-16 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 1051 22
Round 2 284 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 21-9 / 21-11 LEE Jhe-Huei / CHIANG Kai Hsin 1038 20
Round 2 196 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 22-20 / 21-9 Daniel GUDA / Joy LAI 163 22
XD
Round 1 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-15 KONA Tarun / REDDY N. Sikki 58 33
Round 1 196 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-13 / 21-12 Austin James BAUER / Joanne Yu CHEN - 20
Round 1 18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 18-21 / 21-15 / 21-18 Nyl YAKURA / Brittney TAM 82 49
Round 1 29 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 15-21 / 21-14 / 21-15 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 135 51
Round 1 15 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-16 / 21-19 LIANG Jui Wei / CHENG Chi Ya 351 27
Round 1 48 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-19 / 21-8 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 109 21
Round 1 93 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 21-18 / 22-20 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 22 30
Round 1 159 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-9 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 54 19
Round 1 51 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-11 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 92 25
Round 1 98 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-12 / 21-17 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 50 24
Round 1 146 Peter KAESBAUER / Carla NELTE 21-17 / 21-11 LU Chia Pin / LEE Chia Hsin 252 29
Round 1 16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-14 / 17-21 / 21-15 TANG Chun Man / POON Lok Yan 351 47
Round 1 525 LEE Yang / WU Fang Chien 21-15 / 21-16 Howard SHU / Eva LEE 40 26
Round 1 25 Toby NG / Alex BRUCE 21-19 / 20-22 / 21-15 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 284 44
Round 1 63 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 21-13 / 21-10 Kevin LI / Rachel HONDERICH 90 21
Round 1 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-8 / 21-12 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 115 20
Round 2 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-10 / 21-11 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 196 30
Round 2 18 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 22-20 / 15-21 / 21-12 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 29 51
Round 2 48 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-19 / 13-21 / 21-17 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 15 46
Round 2 93 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 21-12 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 159 24
Round 2 98 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 21-8 / 21-14 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 51 24
Round 2 16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-17 / 22-24 / 21-19 Peter KAESBAUER / Carla NELTE 146 52
Round 2 525 LEE Yang / WU Fang Chien 22-20 / 21-17 Toby NG / Alex BRUCE 25 27
Round 2 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 20-22 / 22-20 / 21-19 HUANG Kaixiang / HUANG Dongping 63 60
Quarter-final 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-12 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 18 32
Quarter-final 93 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 21-14 / 18-21 / 21-14 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 48 46
Quarter-final 16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-18 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 98 29
Quarter-final 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-11 LEE Yang / WU Fang Chien 525 20
Semi-final 93 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 21-12 / 16-21 / 24-22 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14 51
Semi-final 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 16 25
Final 10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-18 Andrei ADISTIA / Vita MARISSA 93 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2645 85.32 00:33:39 2.54 2 6.5%
MS 63 141 15 23.8% 4889 77.6 00:36:59 2.1 3 4.8%
WD 21 48 6 28.6% 1749 83.29 00:37:57 2.19 2 9.5%
WS 31 70 8 25.8% 2468 79.61 00:41:04 1.94 5 16.1%
XD 31 72 10 32.3% 2613 84.29 00:33:12 2.54 1 3.2%
Total 177 404 50 28.2% 14364 81.15 00:36:34 2.22 13 7.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying SuetXD Round 2 1 10 View
HSU Jen Hao Thomas ROUXELMS Round 3 1 8 View
Marc ZWIEBLER YANG Chih ChiehMS Round 2 1 7 View
Howard SHU Daniel GUDAMS Round 1 1 6 View
Yui HASHIMOTO Sayaka SATOWS Round 2 3 6 View
Komala DEWI / Vita MARISSA Heather OLVER / Lauren SMITHWD Round 1 1 6 View
Marc ZWIEBLER YANG Chih ChiehMS Round 2 3 6 View
Andrew D'SOUZA Jason Anthony HO-SHUEMS Round 1 3 5 View
PAI Yu Po Michelle LIWS Quarter-final 1 5 View
SAI PRANEETH B. LEE Chong WeiMS Quarter-final 2 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 9 2 81.8%
Japan 25 11 69.4%
Netherlands 9 4 69.2%
Hong Kong 21 10 67.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
China 19 11 63.3%
Indonesia 13 8 61.9%
India 15 10 60.0%
Denmark 4 3 57.1%
Germany 11 9 55.0%
France 6 5 54.5%
Chinese Taipei 33 30 52.4%
Austria 1 1 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Cuba 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Sweden 2 4 33.3%
Poland 1 2 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Australia 4 11 26.7%
Canada 15 42 26.3%
Czech Republic 1 3 25.0%
U.S.A. 5 17 22.7%
England 1 5 16.7%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Alex LANIER Takuma OBAYASHI 21-12 / 12-21 / 21-13
2019 LI Shifeng PARUPALLI Kashyap 20-22 / 21-14 / 21-17
2018 LU Guangzu Minoru KOGA 21-15 / 21-10
2017 Kanta TSUNEYAMA Kento MOMOTA 22-20 / 14-21 / 21-14
2016 SAI PRANEETH B. LEE Hyun Il 21-12 / 21-10
2015 LEE Chong Wei NG Ka Long Angus 21-17 / 21-13
2014 LEE Hyun Il NG Ka Long Angus 21-16 / 21-14
2013 Chun Seang TAN Eric PANG 15-21 / 21-11 / 21-16
2012 CHOU Tien Chen LIN Yu Hsien 15-21 / 21-16 / 21-9
2011 Marc ZWIEBLER Taufik HIDAYAT 21-13 / 25-23
2010 Taufik HIDAYAT Brice LEVERDEZ 21-15 / 21-11
2007 Tsuen Seng LEE Jun TAKEMURA 21-13 / 21-18
2006 Toby HONEY Richard VAUGHAN W.O.
2005 HARIAWAN SUENG Hwan Lee 15-10 / 5-15 / 15-8
2004 Aamir GHAFFAR HUANG Chien-Jung 15-4 / 15-9
2003 HONG Seung Ki Andrew SOUTH 9-15 / 15-13 / 15-5
2002 Colin HAUGHTON Aamir GHAFFAR 12-15 / 15-11 / 15-7
2000 Jyri AALTO Richard VAUGHAN 15-12 / 7-15 / 15-9
1999 Brian ABRA Marlon SAMUEL 15-3 / 15-9
1995 LEE Kwang Jin AHN Jae Chang 11-15 / 15-13 / 15-8
1994 Tiong Ping LIOE Jeroen VAN DIJK 13-15 / 15-7 / 15-10
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Peter ESPERSEN 15-12 / 15-9
1992 AHN Jae Chang LIU Jun 15-13 / 15-7
1991 Stephen P BUTLER Andreij ANTROPOV 17-15 / 15-12
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-2
1989 Anders W NIELSEN Matthew A SMITH 15-4 / 15-1