Thailand Masters  

Tournament Name: Princess Sirivannavari Thailand Masters 2020
Tournament Dates: 21/01/2020-26/01/2020
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD ONG Yew Sin / TEO Ee Yi HUANG Kaixiang / LIU Cheng
MS NG Ka Long Angus Kenta NISHIMOTO
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun
WS Akane YAMAGUCHI Se Young AN
XD Marcus ELLIS / Lauren SMITH Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 Qualification - Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 20-22 / 21-11 / 21-17 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Kittisak NAMDASH 100 55
Round 1 Qualification 81 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 22-24 / 21-17 / 21-18 Maneepong JONGJIT / Krit TANTIANANKUL - 70
Round 1 Qualification 69 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 2-0 Ret. Ruttanapak OUPTHONG / Nanthakarn YORDPHAISONG 156 1
Round 1 Qualification 55 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 13-21 / 21-13 / 28-26 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 56 53
MD
Round 1 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-9 / 21-16 Mathias BAY-SMIDT / Lasse MØLHEDE 53 25
Round 1 69 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 21-18 / 18-21 / 21-16 Jelle MAAS / Robin TABELING 36 44
Round 1 25 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-17 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 11 31
Round 1 30 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-13 / 21-18 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 54 29
Round 1 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-11 / 21-18 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 9 31
Round 1 21 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-16 / 15-21 / 21-18 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / LOW Juan Shen - 56
Round 1 14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 15-21 / 23-21 NA Sung Seung / WANG Chan 49 57
Round 1 45 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-19 / 21-12 Phillip CHEW / Ryan CHEW 37 29
Round 1 55 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-18 / 21-19 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 35 33
Round 1 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-15 / 22-20 HE Jiting / TAN Qiang 15 46
Round 1 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-17 / 21-10 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 51 32
Round 1 12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 39 27
Round 1 81 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-15 / 21-19 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI - 36
Round 1 33 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-13 / 15-21 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 60
Round 1 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 16-21 / 21-14 / 21-16 DI Zijian / WANG Chang 34 48
Round 1 24 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-16 / 21-12 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 36
Round 2 69 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 5-4 Ret. LEE Yang / WANG Chi-Lin 7 4
Round 2 30 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-19 / 19-21 / 21-16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 25 49
Round 2 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 19-21 / 23-21 / 21-19 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21 58
Round 2 14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-9 / 21-12 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 45 31
Round 2 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-16 / 21-19 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 55 43
Round 2 12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 31
Round 2 33 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-11 / 21-11 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 81 29
Round 2 24 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 10-21 / 21-16 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 18 69
Quarter-final 30 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-8 / 21-11 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 69 20
Quarter-final 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 21-17 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 14 38
Quarter-final 12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 16-21 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22 62
Quarter-final 24 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-18 / 14-21 / 22-20 Akira KOGA / Taichi SAITO 33 77
Semi-final 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-14 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 30 25
Semi-final 24 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-15 / 21-11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 12 43
Final 20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 18-21 / 21-17 / 21-17 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 24 72
MS (qual)
Round 1 Qualification 62 SOONG Joo Ven 19-21 / 21-15 / 21-19 Lucas CLAERBOUT 80 76
Round 1 Qualification 72 Teck Zhi SOO 22-20 / 21-17 Thomas ROUXEL 59 42
Round 1 Qualification 81 LU Chia Hung 21-16 / 22-20 Adulrach NAMKUL 111 38
Round 1 Qualification 75 CHEAM June Wei 21-13 / 21-15 Chico Aura DWI WARDOYO 73 39
Round 1 Qualification 68 Nhat NGUYEN 21-19 / 15-21 / 21-19 Lucas CORVEE 57 80
Round 1 Qualification 69 Vladimir MALKOV 22-20 / 21-15 Jason Anthony HO-SHUE 53 41
Round 1 Qualification 58 LIN Yu Hsien 21-16 / 11-21 / 21-17 Xiaodong SHENG 67 63
Round 1 Qualification 76 Sergey SIRANT 21-13 / 21-14 Toma Junior POPOV 63 33
Round 2 Qualification 62 SOONG Joo Ven 21-19 / 21-11 Teck Zhi SOO 72 43
Round 2 Qualification 75 CHEAM June Wei 21-8 / 21-15 LU Chia Hung 81 29
Round 2 Qualification 69 Vladimir MALKOV 21-15 / 21-15 Nhat NGUYEN 68 43
Round 2 Qualification 58 LIN Yu Hsien 19-21 / 21-13 / 23-21 Sergey SIRANT 76 57
MS
Round 1 62 SOONG Joo Ven 21-19 / 21-18 Ygor COELHO 51 38
Round 1 39 Kunlavut VITIDSARN 21-14 / 21-13 Vladimir MALKOV 69 40
Round 1 47 Suppanyu AVIHINGSANON 18-21 / 21-12 / 21-14 Kantaphon WANGCHAROEN 12 66
Round 1 32 Khosit PHETPRADAB 14-21 / 21-13 / 21-14 HUANG Yuxiang 24 61
Round 1 10 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 21-10 Kodai NARAOKA 44 49
Round 1 16 Kenta NISHIMOTO 17-21 / 21-17 / 21-14 CHEAM June Wei 75 66
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-5 / 21-13 LIN Yu Hsien 58 25
Round 1 33 ZHAO Junpeng 21-16 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 52 28
Round 1 35 HEO Kwang Hee 21-6 / 21-19 Misha ZILBERMAN 45 32
Round 1 13 LEE Zii Jia 21-16 / 21-15 Sameer VERMA 29 38
Round 1 48 LI Shifeng 22-20 / 21-19 SON Wan Ho 79 54
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-9 LIN Dan 19 34
Round 1 43 Koki WATANABE 17-21 / 21-13 / 21-12 SUN Feixiang 42 63
Round 1 20 Shesar Hiren RHUSTAVITO 12-21 / 21-14 / 21-11 KIDAMBI Srikanth 14 48
Round 1 41 LIEW Daren 21-17 / 20-22 / 21-19 PRANNOY H. S. 27 68
Round 1 8 SHI Yuqi 21-10 / 21-18 Toby PENTY 54 33
Round 2 39 Kunlavut VITIDSARN 21-11 / 18-21 / 21-10 SOONG Joo Ven 62 59
Round 2 47 Suppanyu AVIHINGSANON 19-21 / 21-10 / 22-20 Khosit PHETPRADAB 32 78
Round 2 16 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 10 42
Round 2 33 ZHAO Junpeng 13-21 / 21-12 / 21-10 WANG Tzu Wei 15 50
Round 2 35 HEO Kwang Hee 21-19 / 15-21 / 21-16 LEE Zii Jia 13 53
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-15 / 23-21 LI Shifeng 48 40
Round 2 20 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-19 / 21-15 Koki WATANABE 43 39
Round 2 8 SHI Yuqi 21-15 / 21-18 LIEW Daren 41 37
Quarter-final 39 Kunlavut VITIDSARN 21-10 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 47 43
Quarter-final 16 Kenta NISHIMOTO 21-11 / 22-20 ZHAO Junpeng 33 42
Quarter-final 9 NG Ka Long Angus 21-16 / 13-21 / 21-11 HEO Kwang Hee 35 46
Quarter-final 8 SHI Yuqi 21-19 / 21-15 Shesar Hiren RHUSTAVITO 20 38
Semi-final 16 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 21-13 Kunlavut VITIDSARN 39 47
Semi-final 9 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-19 SHI Yuqi 8 37
Final 9 NG Ka Long Angus 16-21 / 21-13 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 16 60
WD (qual)
Round 1 Qualification 51 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 21-17 / 21-18 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 41 36
Round 1 Qualification 57 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 21-17 / 21-12 Ruethaichanok LAISUAN / Supamart MINGCHUA 65 31
Round 1 Qualification 75 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 17-21 / 21-15 / 21-15 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tania Oktaviani KUSUMAH 67 64
Round 1 Qualification 122 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-19 / 13-21 / 21-18 Chayanit CHALADCHALAM / Kittipak DUBTHUK - 56
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 30
Round 1 11 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-14 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 35 34
Round 1 6 DU Yue / LI Yinhui 21-15 / 21-10 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 75 35
Round 1 90 HUANG Jia / ZHANG Shuxian 21-19 / 17-21 / 21-19 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 122 53
Round 1 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-11 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 33 35
Round 1 25 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-18 / 21-10 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 24 33
Round 1 9 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-17 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 16 38
Round 1 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-16 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 36 41
Round 1 10 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-16 / 21-17 CHEN Xiaofei / ZHOU Chaomin 78 33
Round 1 12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-7 / 21-16 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 57 32
Round 1 23 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-19 / 21-16 Chasinee KOREPAP / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 51 36
Round 1 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-23 / 21-15 / 25-23 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 27 74
Round 1 29 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-14 / 20-22 / 22-20 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 73
Round 1 43 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 21-16 / 13-21 / 21-8 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS - 46
Round 1 13 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-6 / 21-19 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 26 34
Round 1 22 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-16 / 21-14 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 40 34
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 11 40
Round 2 6 DU Yue / LI Yinhui 21-13 / 21-13 HUANG Jia / ZHANG Shuxian 90 29
Round 2 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-18 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 25 42
Round 2 9 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-16 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19 49
Round 2 10 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 16-21 / 22-20 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 12 72
Round 2 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-12 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 23 30
Round 2 29 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-14 / 21-11 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 43 32
Round 2 13 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-11 / 19-21 / 21-10 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 22 60
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-16 DU Yue / LI Yinhui 6 33
Quarter-final 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 22-20 / 15-21 / 21-14 LI Wenmei / ZHENG Yu 9 69
Quarter-final 10 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-19 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 4 45
Quarter-final 13 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-12 / 21-15 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 29 47
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 19-21 / 21-16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 5 75
Semi-final 13 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-19 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 10 55
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 17-21 / 21-17 / 21-15 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 13 86
WS (qual)
Round 1 Qualification 44 Lianne TAN 21-19 / 23-21 Sabrina JAQUET 51 38
Round 1 Qualification 47 SIM Yu Jin 17-21 / 21-16 / 21-18 YIP Pui Yin 50 63
Round 1 Qualification 48 Supanida KATETHONG 21-11 / 20-22 / 21-9 Thuy Linh NGUYEN 46 51
Round 1 Qualification 94 GOH Jin Wei 21-16 / 21-11 Chloe BIRCH 66 30
WS
Round 1 3 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-8 GOH Jin Wei 94 26
Round 1 34 Phittayaporn CHAIWAN 21-18 / 21-12 Lianne TAN 44 31
Round 1 15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 26-24 / 22-24 / 21-18 SUNG Ji Hyun 12 88
Round 1 24 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 21-13 Yvonne LI 42 25
Round 1 10 Carolina MARIN 20-22 / 21-10 / 21-5 KIM Ga Eun 16 52
Round 1 19 Pornpawee CHOCHUWONG 21-9 / 21-16 Fitriani FITRIANI 32 37
Round 1 11 Sayaka TAKAHASHI 13-21 / 21-13 / 21-6 ZHANG Yiman 33 43
Round 1 23 CAI Yanyan 21-13 / 21-16 YEO Jia Min 25 32
Round 1 31 Soniia CHEAH 21-14 / 21-18 Porntip BURANAPRASERTSUK 36 36
Round 1 41 QI Xuefei 21-18 / 25-27 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 26 67
Round 1 30 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-17 Ruselli HARTAWAN 37 39
Round 1 9 Se Young AN 21-17 / 14-21 / 21-13 HAN Yue 21 55
Round 1 20 Aya OHORI 21-16 / 21-16 WANG Zhiyi 17 41
Round 1 29 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 17-21 / 21-15 Saina NEHWAL 18 47
Round 1 40 PAI Yu Po 21-15 / 21-18 SIM Yu Jin 47 40
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-18 Supanida KATETHONG 48 35
Round 2 3 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-10 Phittayaporn CHAIWAN 34 30
Round 2 24 Gregoria Mariska TUNJUNG 14-21 / 21-11 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 15 51
Round 2 10 Carolina MARIN 21-11 / 21-9 Pornpawee CHOCHUWONG 19 32
Round 2 11 Sayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-15 / 21-18 CAI Yanyan 23 57
Round 2 41 QI Xuefei 21-19 / 15-21 / 21-16 Soniia CHEAH 31 57
Round 2 9 Se Young AN 21-14 / 21-14 Kirsty GILMOUR 30 35
Round 2 20 Aya OHORI 22-20 / 9-21 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 29 57
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-14 PAI Yu Po 40 39
Quarter-final 3 Akane YAMAGUCHI 25-23 / 21-14 Gregoria Mariska TUNJUNG 24 35
Quarter-final 10 Carolina MARIN 21-9 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 11 41
Quarter-final 9 Se Young AN 21-11 / 21-12 QI Xuefei 41 35
Quarter-final 20 Aya OHORI 16-21 / 21-17 / 21-11 Ratchanok INTANON 5 71
Semi-final 3 Akane YAMAGUCHI 14-21 / 23-21 / 21-18 Carolina MARIN 10 78
Semi-final 9 Se Young AN 21-17 / 21-14 Aya OHORI 20 42
Final 3 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 22-20 Se Young AN 9 50
XD (qual)
Round 1 Qualification 83 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-10 / 21-10 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 63 22
Round 1 Qualification 81 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 21-12 / 21-18 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 230 26
Round 1 Qualification 57 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 21-11 / 21-8 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 165 25
Round 1 Qualification 114 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 21-17 / 17-21 / 21-14 Chaloempon CHAROENKITAMORN / Chasinee KOREPAP 96 57
XD
Round 1 50 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-12 / 16-21 / 21-12 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20 48
Round 1 83 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 25-27 / 26-24 / 21-8 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 29 73
Round 1 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-19 / 21-17 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 57 40
Round 1 114 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 21-18 / 21-19 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 44 37
Round 1 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 6-0 Ret. Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 23 7
Round 1 43 Ronan LABAR / Anne TRAN 21-10 / 21-9 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 55 25
Round 1 - FENG Yanzhe / ZHANG Shuxian 21-15 / 21-18 HE Jiting / DU Yue 14 28
Round 1 42 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-17 / 21-15 Robin TABELING / Selena PIEK 15 30
Round 1 81 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 21-16 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 32 35
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 22-20 / 21-10 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 36 30
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-15 / 16-21 / 21-17 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 26 44
Round 1 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 17-21 / 21-9 / 21-12 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 45 38
Round 1 40 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-17 / 21-12 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 33 29
Round 1 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-19 / 21-7 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 24 35
Round 1 74 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-17 LEE Yang / YANG Ching Tun 34 37
Round 1 51 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-15 / 10-21 / 21-18 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 19 43
Round 2 50 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 24-22 / 23-21 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 83 44
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-15 / 21-13 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 114 36
Round 2 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-11 / 24-22 Ronan LABAR / Anne TRAN 43 37
Round 2 42 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 22-20 / 19-21 / 21-13 FENG Yanzhe / ZHANG Shuxian - 58
Round 2 81 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 13-21 / 21-18 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 51
Round 2 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 22-20 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 35
Round 2 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 22-20 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 40 40
Round 2 74 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 13-21 / 21-15 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 51 47
Quarter-final 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-9 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 50 35
Quarter-final 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 21-18 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 42 30
Quarter-final 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 23-21 / 21-17 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 81 42
Quarter-final 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14-21 / 21-10 / 21-7 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 74 49
Semi-final 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 21-23 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 70
Semi-final 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 19-21 / 21-19 / 24-22 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 9 74
Final 13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 13-21 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 64
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2596 86.53 00:42:14 2.05 5 16.7%
MS 31 74 12 38.7% 2670 86.13 00:46:54 1.84 7 22.6%
WD 31 71 9 29.0% 2586 83.42 00:45:58 1.81 7 22.6%
WS 31 74 12 38.7% 2679 86.42 00:45:17 1.91 4 12.9%
XD 30 72 12 40.0% 2691 89.7 00:42:48 2.1 4 13.3%
Total 153 362 56 36.6% 13222 86.42 00:44:40 1.93 27 17.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
England 8 4 66.7%
Hong Kong 13 7 65.0%
Japan 25 14 64.1%
Korea 21 13 61.8%
Malaysia 28 18 60.9%
Indonesia 17 15 53.1%
China 24 23 51.1%
Belgium 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Chinese Taipei 12 16 42.9%
Thailand 17 23 42.5%
Denmark 4 6 40.0%
France 3 6 33.3%
Russia 3 6 33.3%
Ireland 1 2 33.3%
Canada 1 4 20.0%
Germany 1 4 20.0%
Switzerland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Vietnam 0 2 0.0%
Israel 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 NG Ka Long Angus Kenta NISHIMOTO 16-21 / 21-13 / 21-12
2019 LOH Kean Yew LIN Dan 21-19 / 21-18
2018 Tommy SUGIARTO LEONG Jun Hao 21-16 / 21-15
2017 Tommy SUGIARTO Kantaphon WANGCHAROEN 21-17 / 21-11
2016 LEE Hyun Il HU Yun 21-18 / 21-19