Dutch Open  

Tournament Name: Dutch Open 2000 (I)
Tournament Dates: 22/10/2000-22/10/2000
Location: Netherlands, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD
MS CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN CHEN Lin / JIANG Xuelian
WS ZHOU Mi GONG Ruina
XD CHEN Qiqiu / CHEN Lin Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Philippe BOURRET / Dominique TOURILLON 15-12 / 15-3 Frank KEIZER / Leon NOTTELMAN - 0
Round 1 (772*) Marc HANNES / Ian MAYWALD 15-10 / 11-15 / 15-8 Youri LAPRE / Gijs VAN HEIJSTER - 0
Round 1 - Tom LUCAS-PICHE / Patrice RITCHIE 15-13 / 15-11 Walter BUDDING / Mike VAN DAAL (422*) 0
Round 1 - Steve Junior MARVIN / Maurice NIESNER 15-13 / 15-9 Pascal GAGNON / Alexandre TREMBLAY - 0
Round 1 (225*) Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO 15-1 / 15-6 Ronny KNOESTER / Jasper NIJS - 0
MD
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-3 / 15-10 Bjoern SIEGEMUND / Joachim TESCHE - 0
Round 1 (21*) James ANDERSON / Graham HURRELL 17-14 / 15-9 Tijs CREEMERS / Jan VAN ESCH (338*) 0
Round 1 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 10-15 / 15-6 / 15-4 CHEN Qiqiu / DENG Chuanhai (270*) 0
Round 1 (152*) Hiroshi KAGAYA / Masahiro YABE 15-5 / 15-2 Arthur VAN HAMEL / Raymond VAN HAMEL (124*) 0
Round 1 (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-6 / 15-6 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (51*) 0
Round 1 (148*) Jesper CHRISTENSEN / Ove SVEJSTRUP 15-3 / 15-9 Rolf MONTEIRO / Joely RESIDAY - 0
Round 1 (29*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 15-4 / 15-8 Marc HANNES / Ian MAYWALD (772*) 0
Round 1 (87*) Thomas HOVGAARD / Jesper MIKLA 15-0 / 15-4 Roel BOLLEN / Kurt NIJS (316*) 0
Round 1 (40*) Peter JEFFREY / David LINDLEY 15-11 / 15-7 Muhamad HASHIM / Rashid SIDEK (130*) 0
Round 1 (59*) Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO 15-1 / 15-1 Remco MUYRIS / Jurgen WOUTERS (188*) 0
Round 1 (90*) CHENG Rui / WANG Wei 15-1 / 15-6 Abhishek BAKSHI / Sachin RATTI (344*) 0
Round 1 (9*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-3 / 15-12 Patrick BOONEN / Sven VAN DELSEN - 0
Round 1 (26*) MA Che Kong / YAU Tsz Yuk 15-5 / 15-13 Takanori AOKI / Toru MATSUMOTO (225*) 0
Round 1 (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-4 / 15-2 Paul KATTESTAART / Roy LOEVEN (154*) 0
Round 1 (6*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-8 / 15-11 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (30*) 0
Round 1 (598*) Arnd VETTERS / Franklin WAHAB W.O. Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (18*) 0
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-11 / 15-9 James ANDERSON / Graham HURRELL (21*) 0
Round 2 (14*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-5 Hiroshi KAGAYA / Masahiro YABE (152*) 0
Round 2 (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 17-16 / 15-5 Jesper CHRISTENSEN / Ove SVEJSTRUP (148*) 0
Round 2 (29*) Dennis LENS / Quinten VAN DALM 17-15 / 15-6 Thomas HOVGAARD / Jesper MIKLA (87*) 0
Round 2 (59*) Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO 15-5 / 15-10 Peter JEFFREY / David LINDLEY (40*) 0
Round 2 (9*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-11 / 17-14 CHENG Rui / WANG Wei (90*) 0
Round 2 (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-5 / 13-15 / 15-9 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (26*) 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON 15-7 / 15-7 Arnd VETTERS / Franklin WAHAB (598*) 0
Quarter-final (7*) Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN 15-7 / 7-15 / 17-14 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (14*) 0
Quarter-final (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 17-14 / 15-6 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (29*) 0
Quarter-final (9*) Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE 15-10 / 15-4 Endra Mulyana MULYAJAYA / Nova WIDIANTO (59*) 0
Quarter-final (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 4-15 / 15-10 / 15-13 Simon ARCHER / Nathan ROBERTSON (6*) 0
Semi-final (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 10-15 / 15-7 / 15-7 Jens ERIKSEN / Jesper LARSEN (7*) 0
Semi-final (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-5 / 15-4 Martin LUNDGAARD HANSEN / Lars PAASKE (9*) 0
Final (5*) Sigit BUDIARTO / Halim Haryanto HO 15-11 / 15-4 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (15*) 0
MS (qual)
Round 1 (375*) Wouter CLAES 6-15 / 15-10 / 15-2 Leon NOTTELMAN - 0
Round 1 (148*) Sachin RATTI 16-17 / 15-7 / 15-8 Roman SPITKO (171*) 0
Round 1 (1059*) Yangchun XIE 15-3 / 15-2 Fumihiko MACHIDA (142*) 0
Round 1 (341*) Arthur VAN HAMEL 8-15 / 15-9 / 15-6 Patrice RITCHIE - 0
Round 1 (1159*) Salim SAMEON 15-6 Ret. Franklin WAHAB (943*) 0
Round 1 - Ronny KNOESTER 7-15 / 17-14 / 15-8 Pascal WATTEEL - 0
Round 1 (1070*) Marc HANNES 15-4 / 15-4 Philippe BOURRET - 0
Round 1 (141*) Stacey BOUWMAN 15-0 / 15-0 Walter BUDDING (766*) 0
Round 1 (256*) Hosemari FUJIMOTO 15-6 / 15-6 Frank KEIZER - 0
Round 1 (184*) Ian MAYWALD 15-9 / 15-8 Gijs VAN HEIJSTER - 0
Round 1 (610*) Roel BOLLEN 15-0 / 11-15 / 15-9 Pascal GAGNON - 0
Round 1 - Dharma GUNAWI 15-10 / 15-9 Patrick BOONEN (354*) 0
Round 1 (835*) Alexandre TREMBLAY 15-8 / 15-1 Ewoud TAN (429*) 0
Round 1 (143*) Abhishek BAKSHI 15-10 / 15-4 Dominique TOURILLON - 0
Round 1 - Arnd VETTERS 12-15 / 15-4 / 15-4 Tom LUCAS-PICHE - 0
Round 1 (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-6 / 15-6 Robert KWEE (190*) 0
Round 1 (211*) Yudi SUPRAYOGI 15-7 / 13-15 / 15-6 Steve Junior MARVIN (935*) 0
Round 1 (83*) Chetan ANAND 15-4 / 15-3 Toru MATSUMOTO (470*) 0
Round 2 (148*) Sachin RATTI 15-5 / 15-4 Wouter CLAES (375*) 0
Round 2 (1059*) Yangchun XIE 15-3 / 15-5 Arthur VAN HAMEL (341*) 0
Round 2 (468*) Thomas SOGAARD 15-4 / 15-1 Salim SAMEON (1159*) 0
Round 2 (1070*) Marc HANNES 15-5 / 15-9 Ronny KNOESTER - 0
Round 2 (256*) Hosemari FUJIMOTO 17-15 / 15-12 Stacey BOUWMAN (141*) 0
Round 2 (184*) Ian MAYWALD 15-5 / 15-2 Roel BOLLEN (610*) 0
Round 2 - Dharma GUNAWI 15-7 / 15-5 Alexandre TREMBLAY (835*) 0
Round 2 (143*) Abhishek BAKSHI 15-7 / 15-7 Maurice NIESNER (616*) 0
Round 2 (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-6 / 15-2 Arnd VETTERS - 0
Round 2 (83*) Chetan ANAND 17-15 / 15-9 Yudi SUPRAYOGI (211*) 0
MS
Round 1 (38*) Kasper OEDUM 15-7 / 15-13 XIAO Hui (91*) 0
Round 1 (104*) Shinya OHTSUKA 15-11 / 9-15 / 15-8 Martin HAGBERG (30*) 0
Round 1 (69*) Mike JOPPIEN 15-7 / 7-15 / 15-12 Tjitte WEISTRA (58*) 0
Round 1 (78*) Ramesh NATHAN 15-7 / 15-11 Mark CONSTABLE (52*) 0
Round 1 (101*) George RIMARCDI 15-8 / 15-11 Hosemari FUJIMOTO (256*) 0
Round 1 (28*) Siddharth JAIN 15-12 / 15-1 Michael EDGE (62*) 0
Round 1 (66*) TAM Kai Chuen 15-6 / 15-5 Jan VONDRA (122*) 0
Round 1 (29*) ismail SAMAN 15-13 / 15-5 Rune MASSING (92*) 0
Round 1 (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-10 / 15-4 Bobby MILROY (161*) 0
Round 1 (39*) Jens ROCH 6-15 / 15-6 / 15-13 Harijanto ARBI (57*) 0
Round 1 (160*) Eric PANG 15-6 / 15-12 HARIYANTO Agus (24*) 0
Round 1 (103*) Hidetaka YAMADA 15-6 / 15-13 Abhishek BAKSHI (143*) 0
Round 1 (51*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-8 / 15-7 Jan FROHLICH (188*) 0
Round 1 (40*) Daniel ERIKSSON 13-15 / 15-7 / 15-4 Bjoern JOPPIEN (44*) 0
Round 1 (82*) Gerben BRUIJSTENS 15-2 / 14-15 / 15-12 Richard DOLING (94*) 0
Round 1 (1059*) Yangchun XIE 15-4 / 15-6 Jim Ronny ANDERSEN (79*) 0
Round 2 (13*) Richard VAUGHAN 15-4 Ret. Ruud KUIJTEN (46*) 0
Round 2 (104*) Shinya OHTSUKA 15-11 / 15-11 Kasper OEDUM (38*) 0
Round 2 (27*) Budi SANTOSO 15-5 / 15-4 Thomas SOGAARD (468*) 0
Round 2 (78*) Ramesh NATHAN 15-3 / 15-4 Mike JOPPIEN (69*) 0
Round 2 (12*) CHEN Hong 15-4 / 15-11 Oliver PONGRATZ (96*) 0
Round 2 (101*) George RIMARCDI 15-8 / 16-17 / 15-10 Siddharth JAIN (28*) 0
Round 2 (20*) Rasmus WENGBERG 15-1 / 15-4 Rehan KHAN (110*) 0
Round 2 (66*) TAM Kai Chuen 15-13 / 13-15 / 17-15 ismail SAMAN (29*) 0
Round 2 (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-7 / 15-3 Jens ROCH (39*) 0
Round 2 (32*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-13 Kay Bin YEOH (130*) 0
Round 2 (103*) Hidetaka YAMADA 15-6 / 15-5 Eric PANG (160*) 0
Round 2 (34*) Thomas JOHANSSON 15-3 / 16-17 / 15-14 Robert NOCK (107*) 0
Round 2 (51*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-8 / 17-14 Daniel ERIKSSON (40*) 0
Round 2 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-6 / 6-15 / 15-3 CHEN Wei (63*) 0
Round 2 (1059*) Yangchun XIE 15-5 / 15-2 Gerben BRUIJSTENS (82*) 0
Round 2 (21*) Anders BOESEN 15-5 / 15-11 Abhinn Shyam GUPTA (72*) 0
Round 3 (13*) Richard VAUGHAN 15-6 / 15-9 Shinya OHTSUKA (104*) 0
Round 3 (27*) Budi SANTOSO 15-4 / 15-5 Ramesh NATHAN (78*) 0
Round 3 (12*) CHEN Hong 15-13 / 17-16 George RIMARCDI (101*) 0
Round 3 (66*) TAM Kai Chuen 15-9 / 2-15 / 15-9 Rasmus WENGBERG (20*) 0
Round 3 (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-9 / 15-5 Dicky PALYAMA (32*) 0
Round 3 (103*) Hidetaka YAMADA 15-3 Ret. Thomas JOHANSSON (34*) 0
Round 3 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 17-14 / 12-9 Ret. WIRATAMA Yohan Hadikusumo (51*) 0
Round 3 (21*) Anders BOESEN 12-15 / 15-8 / 15-12 Yangchun XIE (1059*) 0
Quarter-final (27*) Budi SANTOSO 16-17 / 15-6 / 15-5 Richard VAUGHAN (13*) 0
Quarter-final (12*) CHEN Hong 15-11 / 15-13 TAM Kai Chuen (66*) 0
Quarter-final (197*) Muhammad Hafiz HASHIM 9-15 / 15-11 / 15-13 Hidetaka YAMADA (103*) 0
Quarter-final (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-12 / 15-11 Anders BOESEN (21*) 0
Semi-final (12*) CHEN Hong 15-10 / 17-16 Budi SANTOSO (27*) 0
Semi-final (14*) Muhammad Roslin HASHIM 15-8 / 15-6 Muhammad Hafiz HASHIM (197*) 0
Final (12*) CHEN Hong 15-11 / 15-17 / 15-7 Muhammad Roslin HASHIM (14*) 0
WD (qual)
Round 1 - Ilse BAKKER / Bianca WIENTJES 15-13 / 15-13 Viona UTAMA / Priscilla VAN HOEVEN - 0
Round 1 - Joyce CORNELISSE / Eva KROES 15-5 / 15-5 Liesbeth DUFRAING / Ann SOENENS (327*) 0
Round 1 - Amelie FELX / Anna RICE 4-15 / 15-9 / 15-13 Evy DESCAMPS / Nathalie DESCAMPS - 0
Round 1 (232*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-2 / 15-5 Michelle PRINS / Maartje VERHEUL - 0
Round 1 (326*) B. R. Meenakshi / Parul PRIYADARSHINI 15-13 / 15-11 Miranda TAHITU / Lonneke VAN EIJK - 0
WD
Round 1 (64*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-1 / 15-1 B. R. Meenakshi / Parul PRIYADARSHINI (326*) 0
Round 1 (232*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-12 / 8-15 / 15-10 Pernille HARDER / Majken VANGE (123*) 0
Round 1 (62*) Emi SEKI (TAKAI) / Machiko YONEYA 15-9 / 15-5 Katja MICHALOWSKY / Anika SIETZ (117*) 0
Round 1 (65*) Emma CONSTABLE / Suzanne RAYAPPAN 15-2 / 15-7 Liesbeth AERTS / Sofie ROBBRECHT (71*) 0
Round 2 (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-1 / 15-3 Corina HERRLE / Caren HUECKSTAEDT (95*) 0
Round 2 (64*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-3 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (42*) 0
Round 2 (9*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-7 / 15-1 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (19*) 0
Round 2 (232*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-0 / 15-4 Janneke AALBERS / Betty KRAB (171*) 0
Round 2 (62*) Emi SEKI (TAKAI) / Machiko YONEYA 15-2 / 15-2 Ilse BAKKER / Bianca WIENTJES - 0
Round 2 (12*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-1 / 15-6 Indarti ISSOLINA / Vita MARISSA (84*) 0
Round 2 (17*) Gail EMMS / Joanne NICHOLAS 15-0 / 15-9 Emma CONSTABLE / Suzanne RAYAPPAN (65*) 0
Round 2 (10*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-1 / 15-4 Lotte JONATHANS / Nicole VAN HOOREN (11*) 0
Quarter-final (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 11-15 / 15-12 / 15-11 WEI Yili / ZHANG Jiewen (64*) 0
Quarter-final (232*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 15-13 / 4-15 / 15-9 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (9*) 0
Quarter-final (12*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-11 / 15-11 Emi SEKI (TAKAI) / Machiko YONEYA (62*) 0
Quarter-final (10*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-8 / 15-7 Gail EMMS / Joanne NICHOLAS (17*) 0
Semi-final (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-6 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (232*) 0
Semi-final (10*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-6 / 15-4 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (12*) 0
Final (6*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-7 CHEN Lin / JIANG Xuelian (10*) 0
WS (qual)
Round 1 (365*) Priscilla VAN HOEVEN 11-3 / 11-5 Nancy DESAULNIERS - 0
Round 1 (274*) Nathalie DESCAMPS 11-5 / 11-5 Ilse BAKKER - 0
Round 1 (208*) YAO Jie 11-0 / 11-2 Ann SOENENS - 0
Round 1 (233*) Kaori MORI 11-3 / 11-0 Viona UTAMA - 0
Round 1 (511*) Evy DESCAMPS 11-5 / 11-9 Amelie FELX (350*) 0
Round 1 (349*) Anna RICE 11-6 / 2-11 / 11-3 Marielle VAN DER WOERDT - 0
Round 1 - Gita DJAJAWASITO 11-6 / 11-1 Nadine METHOT (314*) 0
Round 2 - Ilse VOOREN 11-4 / 11-2 Liesbeth DUFRAING - 0
Round 2 (274*) Nathalie DESCAMPS 11-7 / 4-11 / 11-2 Priscilla VAN HOEVEN (365*) 0
Round 2 (233*) Kaori MORI 11-0 / 11-2 Evy DESCAMPS (511*) 0
Round 2 - Gita DJAJAWASITO 11-3 / 11-3 Maartje VERHEUL - 0
WS
Round 1 (17*) Miho TANAKA 11-2 / 11-1 Parul PRIYADARSHINI (112*) 0
Round 1 (58*) Aparna POPAT 11-4 / 11-3 Anu NIEMINEN (35*) 0
Round 1 (8*) ZHOU Mi 11-0 / 11-5 Tine BAUN (67*) 0
Round 1 (274*) Nathalie DESCAMPS 11-3 / 11-3 Sofie ROBBRECHT (187*) 0
Round 1 (13*) Mette SORENSEN 11-5 / 11-8 Lonneke JANSSEN (23*) 0
Round 1 (94*) Mika ANJO 11-7 / 11-7 Justine WILLMOTT (78*) 0
Round 1 (33*) ZHANG Ning 11-2 / 11-6 LING Wan Ting (27*) 0
Round 1 - Gita DJAJAWASITO 11-2 / 13-12 Johanna PERSSON (86*) 0
Round 1 (57*) Katja MICHALOWSKY 11-7 / 11-8 KOON Wai Chee (29*) 0
Round 1 (24*) Judith MEULENDIJKS 11-3 / 11-7 Sara PERSSON (100*) 0
Round 1 (47*) Tracey HALLAM 11-2 / 11-5 B. R. Meenakshi (30*) 0
Round 1 (5*) GONG Ruina 11-5 / 11-6 Christina B SORENSEN (42*) 0
Round 1 (41*) Brenda BEENHAKKER 11-9 / 11-4 Kaori MORI (233*) 0
Round 1 (71*) TANG Chunjue 9-11 / 11-8 / 11-3 Marina ANDRIEVSKAYA (12*) 0
Round 1 (55*) Kyoko KOMURO 11-4 / 11-8 Corina HERRLE (91*) 0
Round 1 (11*) Kelly MORGAN 11-5 / 13-10 Karina DE WIT (59*) 0
Round 2 (17*) Miho TANAKA 5-11 / 11-8 / 11-1 Aparna POPAT (58*) 0
Round 2 (8*) ZHOU Mi 11-0 / 11-2 Nathalie DESCAMPS (274*) 0
Round 2 (13*) Mette SORENSEN 11-2 / 11-9 Mika ANJO (94*) 0
Round 2 (33*) ZHANG Ning 11-1 / 11-3 Gita DJAJAWASITO - 0
Round 2 (57*) Katja MICHALOWSKY 11-3 / 6-11 / 11-9 Judith MEULENDIJKS (24*) 0
Round 2 (5*) GONG Ruina 11-6 / 11-6 Tracey HALLAM (47*) 0
Round 2 (71*) TANG Chunjue 11-3 / 11-5 Brenda BEENHAKKER (41*) 0
Round 2 (11*) Kelly MORGAN 11-7 / 11-7 Kyoko KOMURO (55*) 0
Quarter-final (8*) ZHOU Mi 11-9 / 11-9 Miho TANAKA (17*) 0
Quarter-final (33*) ZHANG Ning 11-2 / 11-7 Mette SORENSEN (13*) 0
Quarter-final (5*) GONG Ruina 11-0 / 11-1 Katja MICHALOWSKY (57*) 0
Quarter-final (71*) TANG Chunjue 11-4 / 11-1 Kelly MORGAN (11*) 0
Semi-final (8*) ZHOU Mi 11-7 / 11-1 ZHANG Ning (33*) 0
Semi-final (5*) GONG Ruina 11-6 / 11-9 TANG Chunjue (71*) 0
Final (8*) ZHOU Mi 11-7 / 9-11 / 11-8 GONG Ruina (5*) 0
XD
Round 1 (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-7 CHENG Rui / WEI Yili - 0
Round 1 (322*) Jurgen WOUTERS / Eva KROES 15-11 / 15-9 Sven VAN DELSEN / Ann SOENENS - 0
Round 1 - Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-17 / 15-11 / 15-13 Peter JEFFREY / Suzanne RAYAPPAN (92*) 0
Round 1 (279*) Raymond VAN HAMEL / Betty KRAB 15-1 / 15-2 Dominique TOURILLON / Nadine METHOT - 0
Round 1 - Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-1 Pascal GAGNON / Nancy DESAULNIERS - 0
Round 1 (83*) David LINDLEY / Emma CONSTABLE 15-3 / 15-8 Youri LAPRE / Michelle PRINS - 0
Round 1 (281*) DENG Chuanhai / JIANG Xuelian 15-7 / 15-12 Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA (22*) 0
Round 1 (108*) MA Che Kong / KOON Wai Chee 12-15 / 15-1 / 15-3 Manon ALBINUS / Wouter CLAES - 0
Round 1 (162*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 15-2 / 15-2 Ronny KNOESTER / Lonneke VAN EIJK - 0
Round 1 (51*) Jim LAUGESEN / Pernille HARDER 15-5 / 15-4 Gijs VAN HEIJSTER / Gita DJAJAWASITO - 0
Round 1 (88*) Halim Haryanto HO / Indarti ISSOLINA 15-7 / 15-9 James ANDERSON / Sara SANKEY (41*) 0
Round 1 (13*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-0 / 15-2 Tom LUCAS-PICHE / Amelie FELX - 0
Round 1 - WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-4 / 15-2 Philippe BOURRET / Anna RICE - 0
Round 1 (25*) Ola MOLIN / Johanna PERSSON 15-11 / 15-2 Jan VAN ESCH / Janneke AALBERS (59*) 0
Round 1 - Thomas TESCHE / Anika SIETZ 13-14 Ret. Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA (36*) 0
Round 1 (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-6 / 15-5 Kurt NIJS / Liesbeth AERTS (85*) 0
Round 2 (4*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-2 Jurgen WOUTERS / Eva KROES (322*) 0
Round 2 - Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-5 / 15-3 Raymond VAN HAMEL / Betty KRAB (279*) 0
Round 2 - Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-12 / 12-15 / 15-5 David LINDLEY / Emma CONSTABLE (83*) 0
Round 2 (281*) DENG Chuanhai / JIANG Xuelian 17-14 / 15-1 MA Che Kong / KOON Wai Chee (108*) 0
Round 2 (162*) YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting 12-15 / 17-14 / 15-8 Jim LAUGESEN / Pernille HARDER (51*) 0
Round 2 (13*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-10 / 15-2 Halim Haryanto HO / Indarti ISSOLINA (88*) 0
Round 2 - WANG Wei / ZHANG Jiewen 15-5 / 15-6 Ola MOLIN / Johanna PERSSON (25*) 0
Round 2 (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-13 / 15-8 Thomas TESCHE / Anika SIETZ - 0
Quarter-final - Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 15-6 / 15-13 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Quarter-final - Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-7 DENG Chuanhai / JIANG Xuelian (281*) 0
Quarter-final (13*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-11 / 15-3 YAU Tsz Yuk / LING Wan Ting (162*) 0
Quarter-final (8*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-3 / 15-4 WANG Wei / ZHANG Jiewen - 0
Semi-final - Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL 11-15 / 15-8 / 15-11 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA - 0
Semi-final (13*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-11 / 15-9 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Final (13*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 8-15 / 15-12 / 15-10 Simon ARCHER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 1468 48.93 00:00:00 0 0 0.0%
MS 44 102 14 31.8% 2417 54.93 00:00:00 0 0 0.0%
WD 19 41 3 15.8% 850 44.74 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 66 4 12.9% 1066 34.39 00:00:00 0 0 0.0%
XD 30 66 6 20.0% 1457 48.57 00:00:00 0 0 0.0%
Total 154 340 32 20.8% 7258 47.13 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
3 1 75.0%
Indonesia 16 6 72.7%
China 30 12 71.4%
Denmark 30 16 65.2%
Malaysia 14 8 63.6%
Hong Kong 14 8 63.6%
Japan 22 16 57.9%
Wales 4 3 57.1%
India 9 8 52.9%
U.S.A. 1 1 50.0%
Germany 16 18 47.1%
England 12 14 46.2%
Sweden 8 11 42.1%
Netherlands 17 45 27.4%
Canada 5 15 25.0%
Belgium 6 20 23.1%
Jersey 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12