Commonwealth Games (Individual Event)  

Tournament Name: Birmingham 2022 - XXII Commonwealth Games
Tournament Dates: 03/08/2022-08/08/2022
Location: England, Birmingham
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY Ben LANE / Sean VENDY
MS Lakshya SEN Tze Yong NG
WD TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH Chloe BIRCH / Lauren SMITH
WS PUSARLA V. Sindhu Michelle LI
XD HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han Marcus ELLIS / Lauren SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 54 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-5 / 21-7 Rishwan SHIYAM / HUSSEIN ZAYAN SHAHEED ZAKI - 24
Round 1 355 Chongo Ezra MULENGA / Kalombo MULENGA 21-8 / 21-7 Ahmad ABDUL-SAMAD / Kelvin Evans ALFOUS 428 21
Round 1 160 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA W.O. HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 43 0
Round 1 - Tran Hoang PHAM / Jack YU 21-5 / 21-7 DOUGLAS Clark / Duane MARCH - 20
Round 1 - Joel ANGUS / Samuel O’Brien RICKETTS 21-19 / 21-15 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO 152 32
Round 1 84 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-12 / 21-9 Kennie KING / Shae Michael MARTIN - 22
Round 1 876 Ahmed NIBAL / Mohamed Ajfan RASHEED 21-11 / 21-14 Ben CHATER / Dwight JOSHUA - 22
Round 1 - CHAN Peng Soon / TAN Kian Meng 21-12 / 21-11 Aatish LUBAH / Georges Julien PAUL 141 25
Round 1 1395 Matthew ABELA / Samuel CASSAR 21-10 / 21-18 Friday ATTAMA / Kenneth Comfort MWAMBU - 27
Round 1 - Murad ALI / Muhammad Irfan Saeed BHATTI 21-19 / 21-17 Jarred ELLIOTT / Robert SUMMERS 202 30
Round 2 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-16 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 54 37
Round 2 1032 Brian KASIRYE / Israel WANAGALYA 21-15 / 21-15 Chongo Ezra MULENGA / Kalombo MULENGA 355 26
Round 2 19 Ben LANE / Sean VENDY 21-13 / 21-19 DONG Adam (Xingyu) / Nyl YAKURA 160 49
Round 2 - Tran Hoang PHAM / Jack YU 21-11 / 21-9 Joel ANGUS / Samuel O’Brien RICKETTS - 25
Round 2 84 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-12 / 21-8 Ahmed NIBAL / Mohamed Ajfan RASHEED 876 27
Round 2 - CHAN Peng Soon / TAN Kian Meng 18-21 / 25-23 / 21-15 Alexander DUNN / Adam HALL 36 58
Round 2 - Jacob SCHUELER / Nathan TANG 21-15 / 21-9 Matthew ABELA / Samuel CASSAR 1395 30
Round 2 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-8 / 21-7 Murad ALI / Muhammad Irfan Saeed BHATTI - 29
Quarter-final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-6 / 21-12 Brian KASIRYE / Israel WANAGALYA 1032 26
Quarter-final 19 Ben LANE / Sean VENDY 21-10 / 21-14 Tran Hoang PHAM / Jack YU - 31
Quarter-final - CHAN Peng Soon / TAN Kian Meng 21-16 / 21-12 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 84 31
Quarter-final 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-9 / 21-11 Jacob SCHUELER / Nathan TANG - 29
Semi-final 19 Ben LANE / Sean VENDY 18-21 / 21-17 / 21-4 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 6 58
Semi-final 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-6 / 21-15 CHAN Peng Soon / TAN Kian Meng - 41
Final 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 21-13 Ben LANE / Sean VENDY 19 45
MS
Round 1 333 Jean Bernard BONGOUT 21-9 / 21-12 Joel ANGUS 736 25
Round 1 913 Muhammad Irfan Saeed BHATTI 21-6 / 21-19 Chongo Ezra MULENGA 804 32
Round 1 744 Ahmad ABDUL-SAMAD 21-1 / 21-1 Abdul BANGURA - 15
Round 1 345 Israel WANAGALYA 21-13 / 21-10 Kennie KING 440 27
Round 1 557 Dumindu ABEYWICKRAMA 21-7 / 20-22 / 21-11 Aatish LUBAH 204 48
Round 1 313 Nathan TANG 21-10 / 21-13 Sammy MDOGO SIKOYO 904 26
Round 1 485 Callum SMITH 21-3 / 21-4 Duane MARCH - 23
Round 1 126 Niluka KARUNARATNE 21-6 / 21-6 Friday ATTAMA 421 31
Round 1 752 Murad ALI 21-9 / 21-8 Aaron TAMAKLOE 704 26
Round 1 767 Ahmed NIBAL 21-10 / 21-11 DOUGLAS Clark - 26
Round 1 187 Samuel O’Brien RICKETTS 21-19 / 21-15 Jacob SCHUELER 267 37
Round 1 239 Kalombo MULENGA 21-16 / 21-8 HUSSEIN ZAYAN SHAHEED ZAKI - 34
Round 1 347 Caden KAKORA 21-10 / 21-8 Ben CHATER - 22
Round 1 319 Ying Xiang LIN 21-16 / 21-9 Matthew ABELA 202 32
Round 2 9 LOH Kean Yew 21-16 / 21-9 Robert SUMMERS 212 28
Round 2 333 Jean Bernard BONGOUT 21-7 / 21-6 Michel Henri ASSEMBE 587 18
Round 2 42 Tze Yong NG 21-10 / 21-9 Muhammad Irfan Saeed BHATTI 913 38
Round 2 777 Mohamed Ajfan RASHEED 21-16 / 21-14 Ahmad ABDUL-SAMAD 744 32
Round 2 13 KIDAMBI Srikanth 21-9 / 21-9 Israel WANAGALYA 345 24
Round 2 557 Dumindu ABEYWICKRAMA 21-12 / 22-20 Samuel CASSAR 460 34
Round 2 54 Toby PENTY 21-11 / 21-7 Nathan TANG 313 34
Round 2 485 Callum SMITH 21-6 / 21-7 Kelvin Evans ALFOUS 819 25
Round 2 126 Niluka KARUNARATNE 21-6 / 21-5 Shae Michael MARTIN 438 23
Round 2 87 Jia Heng Jason TEH 21-14 / 21-16 Murad ALI 752 42
Round 2 767 Ahmed NIBAL 21-4 / 21-3 Ibrahim Ezago CONTEH - 17
Round 2 187 Samuel O’Brien RICKETTS W.O. Brian YANG 30 0
Round 2 239 Kalombo MULENGA 21-19 / 14-21 / 21-14 Brian KASIRYE 177 56
Round 2 106 Georges Julien PAUL 21-6 / 18-21 / 21-3 Caden KAKORA 347 42
Round 2 319 Ying Xiang LIN 21-12 / 21-8 Narayan RAMDHANI 285 24
Round 2 10 Lakshya SEN 21-4 / 21-5 Vernon SMEED - 18
Round 3 9 LOH Kean Yew 21-13 / 21-10 Jean Bernard BONGOUT 333 24
Round 3 42 Tze Yong NG 21-7 / 21-9 Mohamed Ajfan RASHEED 777 23
Round 3 13 KIDAMBI Srikanth 21-9 / 21-12 Dumindu ABEYWICKRAMA 557 26
Round 3 54 Toby PENTY 25-23 / 21-12 Callum SMITH 485 41
Round 3 87 Jia Heng Jason TEH 21-13 / 21-11 Niluka KARUNARATNE 126 44
Round 3 187 Samuel O’Brien RICKETTS 21-9 / 21-6 Ahmed NIBAL 767 24
Round 3 106 Georges Julien PAUL 21-9 / 21-11 Kalombo MULENGA 239 29
Round 3 10 Lakshya SEN 21-9 / 21-16 Ying Xiang LIN 319 37
Quarter-final 42 Tze Yong NG 15-21 / 21-14 / 21-11 LOH Kean Yew 9 57
Quarter-final 13 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 21-17 Toby PENTY 54 44
Quarter-final 87 Jia Heng Jason TEH 22-20 / 21-10 Samuel O’Brien RICKETTS 187 37
Quarter-final 10 Lakshya SEN 21-12 / 21-11 Georges Julien PAUL 106 32
Semi-final 42 Tze Yong NG 13-21 / 21-19 / 21-10 KIDAMBI Srikanth 13 68
Semi-final 10 Lakshya SEN 21-10 / 18-21 / 21-16 Jia Heng Jason TEH 87 78
Final 10 Lakshya SEN 19-21 / 21-9 / 21-16 Tze Yong NG 42 81
WD
Round 1 - Deidre LAURENS / Johanita SCHOLTZ 21-15 / 21-14 Eleni CHRISTODOULOU / Eva KATTIRTZI 528 31
Round 1 (1621*) Kaitlyn EA / Angela YU 21-13 / 21-15 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 107 27
Round 1 502 Jemimah LEUNG FOR SANG / Ganesha MUNGRAH 16-21 / 21-18 / 21-15 Tracy NALUWOOZA / Sharifah WANYANA 1492 48
Round 1 - Prospera NANTUO / Cindy Etornam TORNYENYOR 21-17 / 22-20 Vicky CHATER / Cheryl MARCH (1573*) 28
Round 1 159 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 21-10 / 21-13 Ghazala SADDIQUE / Mahoor SHAHZAD - 28
Round 1 48 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-4 / 21-5 Laura MINTO / Louise WILLIAMS - 22
Round 1 162 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 21-9 / 21-7 Elizabeth CHIPELEME / Ogar SIAMUPANGILA - 20
Round 1 - CHEAH Yee See / LAI Pei Jing 21-5 / 21-6 Sabrina SCOTT / Tamisha WILLIAMS 430 25
Round 2 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-6 / 21-4 Deidre LAURENS / Johanita SCHOLTZ - 23
Round 2 80 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-12 / 21-13 Kaitlyn EA / Angela YU (1621*) 33
Round 2 38 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-2 / 21-4 Jemimah LEUNG FOR SANG / Ganesha MUNGRAH 502 20
Round 2 354 Tahlia RICHARDSON / Katherine WYNTER 21-5 / 21-6 Prospera NANTUO / Cindy Etornam TORNYENYOR - 18
Round 2 159 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 21-9 / 21-7 Elena C JOHNSON / Chloe LE TISSIER - 27
Round 2 22 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-12 / 21-15 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 48 48
Round 2 1492 Husina KOBUGABE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-19 / 21-19 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 162 29
Round 2 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-19 / 21-16 CHEAH Yee See / LAI Pei Jing - 52
Quarter-final 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-15 / 11-21 / 21-15 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 80 62
Quarter-final 38 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-8 / 21-6 Tahlia RICHARDSON / Katherine WYNTER 354 24
Quarter-final 159 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 18-21 / 21-15 / 21-16 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 22 101
Quarter-final 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-6 / 21-4 Husina KOBUGABE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 1492 21
Semi-final 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-13 / 21-16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 38 44
Semi-final 14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-14 / 24-22 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Gronya SOMERVILLE 159 65
Final 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-5 / 21-8 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 14 33
WS
Round 1 234 Husina KOBUGABE 21-9 / 21-8 Ogar SIAMUPANGILA 447 20
Round 1 292 Tamisha WILLIAMS 21-8 / 21-10 Louise WILLIAMS (1610*) 21
Round 1 141 Freya REDFEARN 21-11 / 21-12 Johanita SCHOLTZ 138 30
Round 1 325 Lorna BODHA 21-7 / 21-13 Emily TREBERT - 20
Round 1 823 Ghazala SADDIQUE 21-4 / 21-3 Vicky CHATER (1609*) 17
Round 1 692 Eva KATTIRTZI 21-10 / 21-11 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 316 24
Round 1 165 Mahoor SHAHZAD 21-10 / 21-8 Priyanna RAMDHANI 402 21
Round 1 - Jessica Pui Yan LI 21-15 / 21-8 Elizabeth CHIPELEME - 22
Round 1 192 Deidre LAURENS 21-19 / 21-10 Tracy NALUWOOZA 287 30
Round 1 288 INSYIRAH Khan 21-7 / 21-4 Katherine WYNTER 395 23
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-4 / 21-11 Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 248 21
Round 2 234 Husina KOBUGABE 21-17 / 21-10 Saumya GUPTA 1327 23
Round 2 60 GOH Jin Wei 21-3 / 21-1 Cindy Etornam TORNYENYOR 823 15
Round 2 292 Tamisha WILLIAMS 21-17 / 10-21 / 21-19 Jemimah LEUNG FOR SANG 371 47
Round 2 18 YEO Jia Min 21-12 / 21-8 Eleni CHRISTODOULOU 297 28
Round 2 141 Freya REDFEARN 21-11 / 21-14 Suhasni VIDANAGE - 29
Round 2 73 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-3 / 21-6 Lorna BODHA 325 19
Round 2 327 Tahlia RICHARDSON 21-15 / 21-14 Ghazala SADDIQUE 823 26
Round 2 692 Eva KATTIRTZI 21-10 / 21-8 Prospera NANTUO 457 21
Round 2 57 AAKARSHI KASHYAP 22-20 / 8-1 Ret. Mahoor SHAHZAD 165 31
Round 2 - Jessica Pui Yan LI 21-10 / 21-15 Sabrina SCOTT 344 25
Round 2 17 Kirsty GILMOUR 21-6 / 21-14 Tiffany HO 243 36
Round 2 192 Deidre LAURENS 21-12 / 21-1 Soraye MARCH (1622*) 21
Round 2 131 Rachael DARRAGH 21-10 / 21-8 Kobita DOOKHEE 275 24
Round 2 288 INSYIRAH Khan 21-10 / 21-12 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ 320 25
Round 3 7 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-9 Husina KOBUGABE 234 23
Round 3 60 GOH Jin Wei W.O. Tamisha WILLIAMS 292 0
Round 3 18 YEO Jia Min 21-2 / 21-11 Freya REDFEARN 141 23
Round 3 73 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-11 / 21-11 Tahlia RICHARDSON 327 26
Round 3 57 AAKARSHI KASHYAP 21-2 / 21-7 Eva KATTIRTZI 692 24
Round 3 17 Kirsty GILMOUR 21-8 / 21-12 Jessica Pui Yan LI - 24
Round 3 131 Rachael DARRAGH 21-13 / 21-5 Deidre LAURENS 192 31
Round 3 13 Michelle LI 21-10 / 21-9 INSYIRAH Khan 288 30
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 19-21 / 21-14 / 21-18 GOH Jin Wei 60 77
Quarter-final 18 YEO Jia Min 21-15 / 21-15 Hsuan-Yu Wendy CHEN 73 39
Quarter-final 17 Kirsty GILMOUR 21-10 / 21-7 AAKARSHI KASHYAP 57 31
Quarter-final 13 Michelle LI 21-14 / 21-14 Rachael DARRAGH 131 37
Semi-final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-17 YEO Jia Min 18 49
Semi-final 13 Michelle LI 21-23 / 23-21 / 21-18 Kirsty GILMOUR 17 82
Final 7 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-13 Michelle LI 13 48
XD
Round 1 - Ying Xiang LIN / Gronya SOMERVILLE 21-4 / 21-3 DOUGLAS Clark / Cheryl MARCH - 21
Round 1 - Joel ANGUS / Katherine WYNTER 21-12 / 21-19 Kennie KING / Tamisha WILLIAMS 635 24
Round 1 96 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 21-8 / 21-9 HUSSEIN ZAYAN SHAHEED ZAKI / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ - 24
Round 1 324 Jean Bernard BONGOUT / Jemimah LEUNG FOR SANG 21-5 / 21-17 Aaron TAMAKLOE / Cindy Etornam TORNYENYOR - 19
Round 1 - Tran Hoang PHAM / Angela YU 21-2 / 21-5 Dwight JOSHUA / Soraye MARCH - 16
Round 1 317 Samuel O’Brien RICKETTS / Tahlia RICHARDSON 21-3 / 21-4 Duane MARCH / Laura MINTO - 18
Round 1 154 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 21-3 / 21-12 Mohamed Ajfan RASHEED / Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ - 22
Round 1 806 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 21-19 / 21-16 Chongo Ezra MULENGA / Elizabeth CHIPELEME - 24
Round 1 431 Aatish LUBAH / Lorna BODHA 21-4 / 21-10 Sammy MDOGO SIKOYO / Saumya GUPTA - 18
Round 1 1169 Israel WANAGALYA / Husina KOBUGABE 21-18 / 21-10 Narayan RAMDHANI / Priyanna RAMDHANI 234 24
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-5 / 21-8 Tejraj PULTOO / Ganesha MUNGRAH 1173 20
Round 2 - Ying Xiang LIN / Gronya SOMERVILLE 21-10 / 21-6 Brian KASIRYE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 634 21
Round 2 47 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-18 / 21-16 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 88 46
Round 2 - Joel ANGUS / Katherine WYNTER 21-17 / 21-11 Stuart HARDY / Chloe LE TISSIER - 25
Round 2 35 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-6 / 21-4 Kalombo MULENGA / Ogar SIAMUPANGILA 650 20
Round 2 96 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 21-8 / 21-10 Jarred ELLIOTT / Deidre LAURENS 812 23
Round 2 59 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-7 / 21-10 Jean Bernard BONGOUT / Jemimah LEUNG FOR SANG 324 24
Round 2 - Tran Hoang PHAM / Angela YU 21-6 / 21-7 Kenneth Comfort MWAMBU / Tracy NALUWOOZA 877 21
Round 2 - Jack YU / Kaitlyn EA 21-13 / 16-21 / 21-8 Samuel O’Brien RICKETTS / Tahlia RICHARDSON 317 42
Round 2 111 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-8 / 21-13 Jun Liang Andy KWEK / Yujia JIN 154 34
Round 2 - Friday ATTAMA / Sharifah WANYANA 21-17 / 17-21 / 21-14 Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 806 37
Round 2 41 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-7 / 21-8 Georges Julien PAUL / Kobita DOOKHEE 652 22
Round 2 - Robert SUMMERS / Johanita SCHOLTZ 21-8 / 21-14 Aatish LUBAH / Lorna BODHA 431 24
Round 2 132 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-11 / 21-18 Ty Alexander LINDEMAN / Josephine WU 73 34
Round 2 1169 Israel WANAGALYA / Husina KOBUGABE 21-13 / 21-7 Ben CHATER / Vicky CHATER - 20
Round 2 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-8 / 21-8 Shae Michael MARTIN / Sabrina SCOTT 321 23
Round 3 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-10 / 21-11 Ying Xiang LIN / Gronya SOMERVILLE - 29
Round 3 47 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-11 / 21-7 Joel ANGUS / Katherine WYNTER - 23
Round 3 35 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 21-11 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 96 30
Round 3 59 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 21-12 / 21-15 Tran Hoang PHAM / Angela YU - 33
Round 3 111 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-16 / 21-12 Jack YU / Kaitlyn EA - 31
Round 3 41 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-5 / 21-6 Friday ATTAMA / Sharifah WANYANA - 20
Round 3 132 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-18 / 21-8 Robert SUMMERS / Johanita SCHOLTZ - 25
Round 3 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-5 / 21-7 Israel WANAGALYA / Husina KOBUGABE 1169 23
Quarter-final 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-20 / 21-11 Callum HEMMING / Jessica PUGH 47 44
Quarter-final 35 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-11 / 21-11 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 59 31
Quarter-final 41 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-15 / 21-19 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 111 50
Quarter-final 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-12 / 21-19 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 132 46
Semi-final 35 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 25-23 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 56
Semi-final 10 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-14 / 21-7 Adam HALL / Julie MACPHERSON 41 34
Final 35 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-16 / 21-15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 10 48

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 24 50 2 8.3% 1670 69.58 00:31:53 2.18 0 0.0%
MS 44 95 7 15.9% 3049 69.3 00:34:11 2.03 3 6.8%
WD 23 49 3 13.0% 1595 69.35 00:36:03 1.92 3 13.0%
WS 38 79 3 7.9% 2511 66.08 00:29:47 2.22 2 5.3%
XD 41 84 2 4.9% 2689 65.59 00:28:31 2.3 0 0.0%
Total 170 357 17 10.0% 11514 67.73 00:31:46 2.13 8 4.7%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 21 4 84.0%
Malaysia 20 7 74.1%
Singapore 17 6 73.9%
England 16 6 72.7%
Ireland 2 1 66.7%
Isle of Man 2 1 66.7%
New Zealand 2 1 66.7%
Scotland 12 7 63.2%
Sri Lanka 8 5 61.5%
Australia 17 12 58.6%
Jamaica 8 8 50.0%
Canada 4 4 50.0%
Pakistan 5 6 45.5%
Cyprus 2 3 40.0%
Mauritius 9 14 39.1%
South Africa 5 8 38.5%
Uganda 8 13 38.1%
Maldives 4 10 28.6%
Zambia 3 8 27.3%
Ghana 3 8 27.3%
Malta 1 3 25.0%
Barbados 2 7 22.2%
Sierra Leone 0 1 0.0%
Cameroon 0 2 0.0%
0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN Tze Yong NG 19-21 / 21-9 / 21-16
2018 LEE Chong Wei KIDAMBI Srikanth 19-21 / 21-14 / 21-14
2014 PARUPALLI Kashyap Zi Liang Derek WONG 21-14 / 11-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-8
2002 Muhammad Hafiz HASHIM Tsuen Seng LEE 7-3 / 7-1 / 3-7 / 7-8 / 7-4
1994 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-6 / 15-4