Swiss Open  

Tournament Name: Swiss Open 2012
Tournament Dates: 13/03/2012-18/03/2012
Location: Switzerland, Basel
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Naoki KAWAMAE / Shoji SATO FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu
MS CHEN Jin LEE Hyun Il
WD TANG Jinhua / XIA Huan BAO Yixin / ZHONG Qianxin
WS Saina NEHWAL WANG Shixian
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 250 Nicolas BLONDEL / Lukas NUSSBAUMER 12-21 / 21-11 / 21-17 Mathias BONNY / Oliver SCHALLER - 30
Round 1 73 Ronan LABAR / Mathias QUERE 21-8 / 21-11 Michael ANDREY / Florian SCHMID - 18
Round 1 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-12 / 21-14 Livio DORIZZI / Morten KRAGH - 23
Round 1 143 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-18 LU Chia Pin / LIN Yen Jui - 26
Round 1 68 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-9 / 21-18 Christoph HEINIGER / Thomas HEINIGER - 24
Round 1 82 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-9 / 21-11 Christian KIRCHMAYR / Joshua PANIER - 19
Round 1 225 Maurice NIESNER / Till ZANDER W.O. Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 53 0
Round 2 73 Ronan LABAR / Mathias QUERE 21-14 / 21-5 Nicolas BLONDEL / Lukas NUSSBAUMER 250 18
Round 2 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 14-21 / 21-19 / 21-19 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 143 42
Round 2 68 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-19 / 21-13 Maurice NIESNER / Till ZANDER 225 28
MD
Round 1 5 CHAI Biao / GUO Zhendong 21-18 / 21-14 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 34 30
Round 1 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-16 / 21-17 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 17 32
Round 1 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-11 / 21-13 Roger SCHMID / Gilles TRIPET 218 17
Round 1 27 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-18 / 19-21 / 24-22 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 28 53
Round 1 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-18 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 38 22
Round 1 23 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 16-21 / 21-15 / 21-15 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 25 39
Round 1 11 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 12-21 / 24-22 / 23-21 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 16 65
Round 1 68 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-13 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 31
Round 1 41 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 3-2 Ret. KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 31 2
Round 1 9 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-19 / 21-15 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21 26
Round 1 18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-16 / 16-21 / 21-18 LIU Xiaolong / QIU Zihan 15 56
Round 1 7 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 16-21 / 21-8 / 21-19 Michael FUCHS / Oliver ROTH 26 51
Round 1 82 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-9 / 21-15 Ronan LABAR / Mathias QUERE 73 22
Round 1 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 39 30
Round 1 14 HONG Wei / SHEN Ye 21-17 / 21-7 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 52 28
Round 1 37 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-9 / 21-18 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 53 27
Round 2 - Kok Siang TEO / GOH V Shem 21-17 / 21-18 CHAI Biao / GUO Zhendong 5 33
Round 2 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-16 / 11-21 / 21-14 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 27 46
Round 2 23 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-12 / 22-20 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 12 24
Round 2 11 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-15 / 21-14 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 68 32
Round 2 9 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-19 / 21-14 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 41 30
Round 2 7 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 14-21 / 21-15 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 18 53
Round 2 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-18 / 21-15 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 82 35
Round 2 14 HONG Wei / SHEN Ye 20-22 / 21-11 / 21-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 37 65
Quarter-final 10 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 12-21 / 21-12 Kok Siang TEO / GOH V Shem - 38
Quarter-final 11 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-7 / 21-13 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 23 24
Quarter-final 9 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 13-21 / 21-13 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 7 51
Quarter-final 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 16-21 / 21-19 / 22-20 HONG Wei / SHEN Ye 14 62
Semi-final 11 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-18 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 10 37
Semi-final 9 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-15 / 23-21 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 13 31
Final 11 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-13 / 21-14 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 9 33
MS
Round 1 129 Zulfadli ZULKIFFLI 21-14 / 21-13 Yuhan TAN 46 35
Round 1 155 Stilian MAKARSKI 22-20 / 21-9 Rodrigo PACHECO CARRILLO 66 25
Round 1 18 SON Wan Ho 21-10 / 21-10 Emil HOLST 92 30
Round 1 43 Sourabh VERMA 22-20 / 20-22 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent 19 68
Round 1 10 DU Pengyu 20-22 / 21-11 / 21-11 Indra Bagus ADE CHANDRA 158 61
Round 1 69 Christian LIND THOMSEN 21-8 / 21-9 Hafiz SHAHARUDIN 350 28
Round 1 12 Taufik HIDAYAT 21-14 / 17-21 / 21-19 Zi Liang Derek WONG 47 53
Round 1 64 Henri HURSKAINEN 21-18 / 21-13 Jan FROHLICH 94 37
Round 1 5 CHEN Jin 21-11 / 26-24 GURUSAIDUTT R. M. V. 41 56
Round 1 56 Andre Kurniawan TEDJONO 21-19 / 21-16 Vladimir MALKOV 82 39
Round 1 13 Jan O JORGENSEN 20-22 / 21-8 / 21-9 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 53 42
Round 1 45 Dmytro ZAVADSKY 10-21 / 21-16 / 21-14 Arvind BHAT 60 54
Round 1 40 HSU Jen Hao 21-15 / 21-7 Sebastien BOURBON 262 25
Round 1 37 LIEW Daren 22-20 / 21-13 Brice LEVERDEZ 36 39
Round 1 63 Pedro MARTINS 21-10 / 21-12 Bjorn SEGUIN 143 27
Round 1 26 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-12 Lukas NUSSBAUMER 347 24
Round 1 34 HSUEH Hsuan Yi 21-12 / 21-4 Christoph HEINIGER 365 25
Round 1 27 Boonsak PONSANA 21-13 / 21-8 Alexander ROOVERS 361 26
Round 1 81 Dieter DOMKE 21-10 / 21-12 Nicolas BLONDEL 360 22
Round 1 7 LEE Hyun Il 21-13 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 76 32
Round 1 29 Viktor AXELSEN 22-20 / 21-16 CHOU Tien Chen 48 34
Round 1 16 Tommy SUGIARTO 21-11 / 13-21 / 21-16 Valeriy ATRASHCHENKOV 59 46
Round 1 85 Kazumasa SAKAI 21-15 / 21-17 HU Yun 22 35
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-15 Eric PANG 42 38
Round 1 49 Suppanyu AVIHINGSANON 21-14 / 22-20 Edwin EKIRING 101 35
Round 1 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 11-21 / 21-14 Petr KOUKAL 74 52
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-9 / 21-10 Stanislav PUKHOV 97 22
Round 1 11 Tien Minh NGUYEN 17-9 Ret. Przemyslaw WACHA 31 10
Round 1 241 Yoann TURLAN 22-20 / 21-16 Kaveh MEHRABI 90 36
Round 1 39 Takuma UEDA 21-13 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY 172 26
Round 1 119 Wisnu Haryo PUTRO 10-21 / 21-15 / 21-17 Christian BOESIGER 109 43
Round 1 3 CHEN Long 21-18 / 21-10 HONG Ji Hoon 93 45
Round 2 155 Stilian MAKARSKI 20-22 / 22-20 / 21-17 Zulfadli ZULKIFFLI 129 57
Round 2 18 SON Wan Ho 21-10 / 21-9 Sourabh VERMA 43 30
Round 2 10 DU Pengyu 21-11 / 21-14 Christian LIND THOMSEN 69 42
Round 2 12 Taufik HIDAYAT 17-21 / 21-12 / 21-16 Henri HURSKAINEN 64 59
Round 2 5 CHEN Jin 21-13 / 21-10 Andre Kurniawan TEDJONO 56 46
Round 2 13 Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-10 Dmytro ZAVADSKY 45 29
Round 2 37 LIEW Daren 21-19 / 21-8 HSU Jen Hao 40 40
Round 2 63 Pedro MARTINS 21-16 / 21-16 Ajay JAYARAM 26 32
Round 2 34 HSUEH Hsuan Yi 14-21 / 21-17 / 21-13 Boonsak PONSANA 27 54
Round 2 7 LEE Hyun Il 21-12 / 21-14 Dieter DOMKE 81 33
Round 2 29 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-12 Tommy SUGIARTO 16 38
Round 2 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-4 / 21-16 Suppanyu AVIHINGSANON 49 35
Round 2 11 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 30 38
Round 2 39 Takuma UEDA 21-16 / 21-11 Yoann TURLAN 241 26
Round 2 3 CHEN Long 21-5 / 21-7 Wisnu Haryo PUTRO 119 26
Round 2 85 Kazumasa SAKAI W.O. Peter Hoeg GADE 4 0
Round 3 18 SON Wan Ho 21-11 / 21-11 Stilian MAKARSKI 155 27
Round 3 12 Taufik HIDAYAT 21-18 / 21-15 DU Pengyu 10 44
Round 3 5 CHEN Jin 21-13 / 21-17 Jan O JORGENSEN 13 53
Round 3 37 LIEW Daren 19-21 / 21-13 / 21-10 Pedro MARTINS 63 61
Round 3 7 LEE Hyun Il 21-15 / 21-10 HSUEH Hsuan Yi 34 33
Round 3 29 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-16 Kazumasa SAKAI 85 32
Round 3 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 11 38
Round 3 3 CHEN Long 21-19 / 21-17 Takuma UEDA 39 54
Quarter-final 12 Taufik HIDAYAT 21-14 / 10-21 / 21-19 SON Wan Ho 18 62
Quarter-final 5 CHEN Jin 21-8 / 23-21 LIEW Daren 37 48
Quarter-final 7 LEE Hyun Il 21-15 / 21-14 Viktor AXELSEN 29 35
Quarter-final 3 CHEN Long 21-14 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15 47
Semi-final 5 CHEN Jin 21-11 / 21-18 Taufik HIDAYAT 12 44
Semi-final 7 LEE Hyun Il 21-14 / 21-19 CHEN Long 3 47
Final 5 CHEN Jin 14-21 / 21-9 / 21-17 LEE Hyun Il 7 67
WD (qual)
Round 1 32 Iris WANG / Rena WANG 21-4 / 21-5 Ayla HUSER / Simone Melanie JEGGE - 18
Round 1 38 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-19 Claudia VOGELGSANG / Kerstin WAGNER - 26
Round 1 37 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-14 / 21-9 Delia Valentina BIEDERMANN / Ennia BIEDERMANN - 20
Round 1 - Lena GREBAK / Maria HELSBOL 21-12 / 21-12 Ornella DUMARTHERAY / Maria UVAROVA 157 25
Round 1 35 Hui Ern NG / Hui Lin NG 16-21 / 21-12 / 21-14 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 51 39
Round 1 31 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 18-21 / 21-13 / 21-14 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL - 53
Round 1 96 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-11 / 21-9 Sarina KOHLFURST / Nathalie ZIESIG 110 21
Round 1 47 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-14 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 33 39
Round 2 32 Iris WANG / Rena WANG 21-10 / 13-21 / 24-22 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 38 62
Round 2 37 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-14 / 21-10 Lena GREBAK / Maria HELSBOL - 28
Round 2 35 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-13 / 21-13 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 31 27
Round 2 96 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-14 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 47 46
WD
Round 1 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-17 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12 41
Round 1 35 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-11 / 21-12 Marion GRUBER / Sanya HERZIG 84 22
Round 1 10 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-9 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 16 28
Round 1 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-11 / 21-14 Alex BRUCE / Michelle LI 28 20
Round 1 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 16-21 / 21-18 / 21-10 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 68
Round 1 19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 23-21 / 21-9 Vivian HOO / WOON Khe Wei 17 40
Round 1 21 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-14 / 21-12 Iris WANG / Rena WANG 32 31
Round 1 23 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-18 / 21-16 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 25 38
Round 1 8 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-17 / 21-11 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 15 37
Round 1 7 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 19-21 / 22-20 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 59
Round 1 14 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15-21 / 21-18 / 21-16 CHOI Hye In / KIM So Yeong 96 64
Round 1 24 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 22-20 / 21-16 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 5 51
Round 1 20 TANG Jinhua / XIA Huan 21-15 / 21-16 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 26 34
Round 1 9 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-16 / 21-16 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 29 34
Round 1 27 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-15 / 21-18 Nicole GRETHER / Charmaine REID 30 41
Round 1 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-19 / 21-18 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 37 40
Round 2 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-4 / 21-10 Hui Ern NG / Hui Lin NG 35 22
Round 2 10 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 16-21 / 21-16 / 21-14 Vita MARISSA / Nadya MELATI 13 47
Round 2 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-7 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19 51
Round 2 21 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 20-22 / 21-15 / 25-23 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 23 91
Round 2 7 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 19-21 / 21-16 / 21-15 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 8 56
Round 2 14 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-10 / 10-21 / 23-21 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 24 68
Round 2 20 TANG Jinhua / XIA Huan 21-12 / 24-22 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 9 49
Round 2 4 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-8 / 21-12 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 27 34
Quarter-final 3 HA Jung Eun / KIM Min Jung 29-30 / 21-19 / 21-12 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 10 63
Quarter-final 21 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 19-21 / 21-19 / 21-17 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 6 78
Quarter-final 14 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-18 / 15-21 / 21-7 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 7 53
Quarter-final 20 TANG Jinhua / XIA Huan 21-15 / 21-14 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 4 52
Semi-final 21 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 23-21 / 21-19 HA Jung Eun / KIM Min Jung 3 53
Semi-final 20 TANG Jinhua / XIA Huan 21-12 / 21-11 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 14 40
Final 20 TANG Jinhua / XIA Huan 21-17 / 21-10 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21 48
WS (qual)
Round 1 89 Iris WANG 17-21 / 21-10 / 21-9 Victoria MONTERO 65 45
Round 1 46 Judith MEULENDIJKS 21-14 / 21-19 Salakjit PONSANA 45 30
Round 1 31 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-19 Karina JORGENSEN 55 38
Round 1 48 TEE Jing Yi 22-20 / 21-11 Kaori IMABEPPU 47 43
Round 1 56 Michelle CHAN KY 21-16 / 21-18 Lianne TAN 54 29
Round 1 58 Rena WANG 21-13 / 13-21 / 22-20 Nicole SCHALLER 94 51
Round 1 49 TSE Ying Suet 21-15 / 9-21 / 21-17 Sashina VIGNES WARAN 59 41
Round 1 57 Karin SCHNAASE 21-17 / 18-21 / 21-10 POON Lok Yan 67 43
Round 2 46 Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-8 Iris WANG 89 22
Round 2 31 Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 21-15 TEE Jing Yi 48 32
Round 2 58 Rena WANG 21-12 / 22-24 / 21-19 Michelle CHAN KY 56 56
Round 2 49 TSE Ying Suet 18-21 / 21-19 / 21-11 Karin SCHNAASE 57 46
WS
Round 1 1 WANG Yihan 19-21 / 21-15 / 21-16 Adrianti FIRDASARI 32 57
Round 1 33 Minatsu MITANI 13-21 / 21-15 / 21-17 TSE Ying Suet 49 49
Round 1 9 CHENG Shao Chieh 21-14 / 21-11 Rena WANG 58 26
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-17 / 21-13 PAI Hsiao Ma 25 39
Round 1 5 Saina NEHWAL 21-13 / 21-8 Sayaka SATO 16 33
Round 1 46 Judith MEULENDIJKS 20-22 / 21-14 / 21-11 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 48
Round 1 12 LIU Xin (F) 21-14 / 21-7 Larisa GRIGA 38 32
Round 1 17 Juan GU 21-15 / 21-15 Petya NEDELCHEVA 19 33
Round 1 11 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-19 YIP Pui Yin 18 34
Round 1 10 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-10 Ai GOTO 20 32
Round 1 6 JIANG Yanjiao 21-8 / 21-14 Jeanine CICOGNINI 42 25
Round 1 23 Eriko HIROSE 21-18 / 21-16 Sapsiree TAERATTANACHAI 31 33
Round 1 8 Juliane SCHENK 21-15 / 21-13 Michelle LI 24 31
Round 1 29 Mingtian FU 21-10 / 21-15 Linda ZETCHIRI 30 29
Round 1 3 WANG Shixian 21-12 / 21-14 TAI Tzu Ying 15 33
Round 1 22 YAO Jie 21-18 / 18-21 / 21-19 PUSARLA V. Sindhu 27 55
Round 2 13 BAE Yeon Ju 21-7 / 21-12 CHENG Shao Chieh 9 23
Round 2 5 Saina NEHWAL 19-21 / 21-10 / 21-6 Judith MEULENDIJKS 46 45
Round 2 12 LIU Xin (F) 21-14 / 18-21 / 21-18 Juan GU 17 60
Round 2 11 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-10 YAO Jie 22 31
Round 2 8 Juliane SCHENK 8-21 / 21-12 / 21-14 Eriko HIROSE 23 54
Round 2 3 WANG Shixian 21-9 / 21-13 Mingtian FU 29 36
Round 2 33 Minatsu MITANI W.O. WANG Yihan 1 0
Round 2 10 SUNG Ji Hyun W.O. JIANG Yanjiao 6 0
Quarter-final 33 Minatsu MITANI 21-12 / 21-16 BAE Yeon Ju 13 34
Quarter-final 5 Saina NEHWAL 21-12 / 21-13 LIU Xin (F) 12 34
Quarter-final 11 Ratchanok INTANON 21-14 / 14-21 / 22-20 SUNG Ji Hyun 10 64
Quarter-final 3 WANG Shixian 21-14 / 21-10 Juliane SCHENK 8 35
Semi-final 5 Saina NEHWAL 21-16 / 21-18 Minatsu MITANI 33 35
Semi-final 3 WANG Shixian 21-17 / 21-15 Ratchanok INTANON 11 42
Final 5 Saina NEHWAL 21-19 / 21-16 WANG Shixian 3 48
XD (qual)
Round 1 - Oliver SCHALLER / Océane VARRIN 21-17 / 17-21 / 21-17 Jan FROHLICH / Ornella DUMARTHERAY - 37
Round 1 - Florian SCHMID / Tiffany GIRONA 5-3 Ret. KIM Sa Rang / CHOI Hye In 191 2
Round 1 - Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-13 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 97 27
Round 1 - QIU Zihan / TANG Jinhua 21-15 / 21-13 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 94 22
Round 1 - Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK 21-13 / 21-9 Gilles TRIPET / Ayla HUSER 155 20
Round 1 - Anders KRISTIANSEN / Line DAMKJAER KRUSE 21-9 / 21-8 Roger SCHMID / Ennia BIEDERMANN - 19
Round 1 281 Christian BOESIGER / Sanya HERZIG W.O. LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 63 0
Round 2 - Oliver SCHALLER / Océane VARRIN 12-21 / 21-14 / 21-19 Conrad HUECKSTAEDT / Simone Melanie JEGGE - 36
Round 2 - Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-17 Florian SCHMID / Tiffany GIRONA - 22
Round 2 - QIU Zihan / TANG Jinhua 21-15 / 21-12 Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK - 25
Round 2 - Anders KRISTIANSEN / Line DAMKJAER KRUSE 21-10 / 21-17 Christian BOESIGER / Sanya HERZIG 281 28
XD
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-10 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 61 24
Round 1 - Anders KRISTIANSEN / Line DAMKJAER KRUSE 21-10 / 21-9 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 43 21
Round 1 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-19 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 50 27
Round 1 55 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 8-21 / 21-18 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 27 43
Round 1 14 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-16 / 21-13 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 66 29
Round 1 17 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-18 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 74 26
Round 1 13 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 19-21 / 21-16 / 21-12 QIU Zihan / TANG Jinhua - 50
Round 1 40 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-14 / 17-21 / 21-13 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 11 45
Round 1 19 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-15 / 21-15 Rasmus BONDE / Maria HELSBOL 102 30
Round 1 16 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-13 / 21-15 V. Diju / Jwala GUTTA 15 25
Round 1 32 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-12 / 21-6 Oliver SCHALLER / Océane VARRIN - 19
Round 1 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-17 / 13-21 / 22-20 Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA 129 49
Round 1 23 HE Hanbin / BAO Yixin 21-15 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI - 34
Round 1 12 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-19 / 15-21 / 21-14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 18 47
Round 1 28 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 18-21 / 21-14 / 21-14 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 63 38
Round 1 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-14 / 21-9 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 31 23
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 20-22 / 21-14 Anders KRISTIANSEN / Line DAMKJAER KRUSE - 52
Round 2 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 24-22 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 55 33
Round 2 14 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 19-21 / 21-11 / 25-23 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 17 68
Round 2 40 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 26-24 / 21-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 13 31
Round 2 19 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 12-21 / 21-15 / 21-17 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 16 52
Round 2 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-16 / 21-18 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 32 35
Round 2 23 HE Hanbin / BAO Yixin 21-14 / 21-14 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 12 26
Round 2 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-15 / 21-15 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 28 28
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-19 / 18-21 / 25-23 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 52
Quarter-final 14 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-9 / 21-19 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 40 31
Quarter-final 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-9 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 19 28
Quarter-final 23 HE Hanbin / BAO Yixin 21-18 / 18-21 / 21-18 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 5 63
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 16-21 / 21-13 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 14 52
Semi-final 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-14 HE Hanbin / BAO Yixin 23 38
Final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9 23
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 71 11 36.7% 2606 86.87 00:37:26 2.32 3 10.0%
MS 61 136 14 22.9% 4756 77.97 00:39:57 1.95 5 8.2%
WD 31 72 10 32.3% 2640 85.16 00:46:52 1.82 6 19.4%
WS 29 66 8 27.6% 2321 80.03 00:38:58 2.05 2 6.9%
XD 31 74 12 38.7% 2696 86.97 00:36:50 2.36 2 6.5%
Total 182 419 55 30.2% 15019 82.52 00:40:02 2.06 18 9.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 37 10 78.7%
Portugal 2 1 66.7%
Malaysia 17 9 65.4%
Japan 26 16 61.9%
Korea 19 12 61.3%
Indonesia 19 13 59.4%
Denmark 22 16 57.9%
England 5 4 55.6%
Chinese Taipei 16 13 55.2%
U.S.A. 6 5 54.5%
Thailand 16 14 53.3%
India 9 9 50.0%
Netherlands 5 5 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Singapore 4 7 36.4%
Bulgaria 2 4 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Austria 1 2 33.3%
Hong Kong 3 7 30.0%
France 3 8 27.3%
Germany 5 15 25.0%
Italy 1 3 25.0%
Ukraine 1 4 20.0%
Switzerland 4 27 12.9%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON . HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13