Denmark Open  

Tournament Name: Danish Open 1989
Tournament Dates: 27/10/1989-27/10/1989
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi Jalani SIDEK / Razif SIDEK
MS Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO
WD LIN Ying / GUAN Weizhen Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS
WS TANG Jiuhong HAN Aiping
XD Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-9 / 15-7 Jonas HERRGARDH / Robert LARSSON - 0
Round 1 - Henrik LUNDE / Torben RASMUSSEN 12-15 / 15-11 / 17-14 Christian JAKOBSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-3 / 15-4 PARK Sung Woo / YOO Dae Yun - 0
Round 1 - Torben CARLSEN / Nils SKEBY 15-13 / 15-9 Rob STALENHOEF / Edwin VAN DALM - 0
Round 1 - Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 15-10 / 15-11 Peter BUCH / Peter BUSCH JENSEN - 0
Round 1 - Kent Waede HANSEN / Jacob THYGESEN 7-15 / 15-8 / 15-4 Chris JOGIS / Benny LEE - 0
Round 1 - Max GANDRUP / Thomas LUND 12-15 / 15-2 / 15-9 Henrik HYLDGAARD / AndrĂ¡s PILISZKY - 0
Round 1 - Thomas KIRKEGAARD / Claus THOMSEN 15-4 / 15-11 Peter J. BUSH / Geoff DIXON - 0
Round 1 - Lars Kaalk ANDERSEN / Karsten SCHULZ 15-7 / 18-17 KANG Kyung Jin / LEE Yong Sun - 0
Round 1 - Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 15-7 / 15-13 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN - 0
Round 1 - Michael BROWN / Andy B GOODE 15-12 / 10-15 / 15-12 Koji MIYA / Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 1 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-10 / 18-17 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN - 0
Round 1 - Morten KNUDSEN / Lars PEDERSEN 10-15 / 18-16 / 15-9 Magnus BOROY / Per FLENNBORG - 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-9 / 15-7 Stellan OSTERBERG / Rikard RONNBLOM - 0
Round 1 - Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY 15-12 / 15-11 Peter KNUDSEN / Peter LEHWALD - 0
Round 1 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-11 / 15-1 CHOI Ji Tae / KIM Hee Chun - 0
Round 2 - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-6 Henrik LUNDE / Torben RASMUSSEN - 0
Round 2 - Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-7 / 15-9 Torben CARLSEN / Nils SKEBY - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 15-5 / 15-7 Kent Waede HANSEN / Jacob THYGESEN - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Thomas LUND 15-7 / 15-5 Thomas KIRKEGAARD / Claus THOMSEN - 0
Round 2 - Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 15-11 / 15-12 Lars Kaalk ANDERSEN / Karsten SCHULZ - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-10 / 15-7 Michael BROWN / Andy B GOODE - 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-11 / 15-3 Morten KNUDSEN / Lars PEDERSEN - 0
Round 2 - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-5 / 15-5 Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY - 0
Quarter-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 11-15 / 17-16 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN - 0
Quarter-final - Max GANDRUP / Thomas LUND 15-9 / 15-5 Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 17-15 / 15-10 Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN - 0
Quarter-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-10 / 15-2 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF - 0
Semi-final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-4 Max GANDRUP / Thomas LUND - 0
Semi-final - Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-13 / 15-5 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER - 0
Final - LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-11 Jalani SIDEK / Razif SIDEK - 0
MS
Round 1 - Kok Keong FOO 15-7 / 15-2 Kent Waede HANSEN - 0
Round 1 - PARK Sung Woo 17-15 / 15-10 Anders W NIELSEN - 0
Round 1 - Ulf KINNESSON 15-11 / 15-4 Claus OVERBECK - 0
Round 1 - Torben CARLSEN 15-7 / 15-11 Edwin VAN DALM - 0
Round 1 - Jens Peter NIERHOFF 15-5 / 15-12 Jonas HERRGARDH - 0
Round 1 - Johnny SORENSEN 15-12 / 15-7 Koji MIYA - 0
Round 1 - Thomas KIRKEGAARD 15-9 / 15-8 JIN Feng - 0
Round 1 - Soren B NIELSEN 15-11 / 17-14 Anders NIELSEN - 0
Round 1 - Claus THOMSEN 15-7 / 15-2 Michael SOGAARD - 0
Round 1 - Michael KJELDSEN 9-15 / 15-8 / 15-7 Pontus JANTTI - 0
Round 1 - Hiroshi NISHIYAMA 15-6 / 15-7 YOO Dae Yun - 0
Round 1 - Stephen P BUTLER 15-17 / 15-8 / 15-2 Thomas MADSEN - 0
Round 1 - Jyri AALTO 17-15 / 15-4 Lars PEDERSEN - 0
Round 1 - Bram FERNARDIN 15-5 / 15-6 Jan S ANDERSEN - 0
Round 1 - Pierre PELUPESSY 15-11 / 15-13 Jorgen TUVESSON - 0
Round 1 - Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-10 Chris JOGIS - 0
Round 2 - Morten FROST HANSEN 15-1 / 15-5 Rob STALENHOEF - 0
Round 2 - Juang JAYADI 15-4 / 10-15 / 15-6 RUSMANTO - 0
Round 2 - Darren J HALL 15-9 / 15-4 Peter ESPERSEN - 0
Round 2 - Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 10-15 / 15-8 Peter AXELSSON - 0
Round 2 - Kok Keong FOO 9-15 / 15-4 / 15-4 PARK Sung Woo - 0
Round 2 - Ulf KINNESSON 17-16 / 12-15 / 15-9 Torben CARLSEN - 0
Round 2 - Jens Peter NIERHOFF 15-9 / 15-11 Johnny SORENSEN - 0
Round 2 - Soren B NIELSEN 10-15 / 15-8 / 15-8 Thomas KIRKEGAARD - 0
Round 2 - Michael KJELDSEN 15-6 / 15-3 Claus THOMSEN - 0
Round 2 - Stephen P BUTLER 15-6 / 8-15 / 15-7 Hiroshi NISHIYAMA - 0
Round 2 - Bram FERNARDIN 15-2 / 7-15 / 15-10 Jyri AALTO - 0
Round 2 - Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-8 Pierre PELUPESSY - 0
Round 2 - Ib FREDERIKSEN 15-4 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON - 0
Round 2 - Nils SKEBY 10-15 / 15-11 / 15-11 Nicholas YATES - 0
Round 2 - Jianhua ZHAO 15-12 / 15-9 Jens OLSSON - 0
Round 3 - Morten FROST HANSEN 15-7 / 15-6 Juang JAYADI - 0
Round 3 - Darren J HALL 0-15 / 15-13 / 17-15 Thomas STUER-LAURIDSEN - 0
Round 3 - Kok Keong FOO 15-2 / 1-0 Ulf KINNESSON - 0
Round 3 - Jens Peter NIERHOFF 15-3 / 6-15 / 15-3 Soren B NIELSEN - 0
Round 3 - Michael KJELDSEN 13-5 / 1-0 Stephen P BUTLER - 0
Round 3 - Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-4 Bram FERNARDIN - 0
Round 3 - Ib FREDERIKSEN 7-15 / 15-6 / 15-8 Rashid SIDEK - 0
Round 3 - Jianhua ZHAO 15-7 / 15-5 Nils SKEBY - 0
Quarter-final - Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-2 Darren J HALL - 0
Quarter-final - Kok Keong FOO 15-4 / 6-15 / 15-7 Jens Peter NIERHOFF - 0
Quarter-final - Poul-Erik HOYER 11-15 / 15-11 / 15-7 Michael KJELDSEN - 0
Quarter-final - Jianhua ZHAO 15-8 / 15-6 Ib FREDERIKSEN - 0
Semi-final - Morten FROST HANSEN 14-17 / 15-3 / 15-11 Kok Keong FOO - 0
Semi-final - Jianhua ZHAO 15-8 / 15-2 Poul-Erik HOYER - 0
Final - Morten FROST HANSEN 15-12 / 15-13 Jianhua ZHAO - 0
WD
Round 1 - Marian CHRISTIANSEN / Suzanne LOUIS-LANE 10-15 / 15-11 / 17-14 Annette BERNTH / Lise KISSMEYER - 0
Round 1 - Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN 15-4 / 15-3 Karin ERICSSON / Charlotta WIHLBORG - 0
Round 1 - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 8-15 / 15-13 / 15-6 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN - 0
Round 1 - Janni PEDERSEN / Helle STAERMOSE 13-15 / 15-8 / 15-9 Margit BORG / Lilian DRUVE (JOHANSSON) - 0
Round 1 - Kazue HOSHI / Mayumi KOGAI 5-15 / 15-11 / 15-8 Charlotte MADSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 1 - Marr JIHYUN / PARK Soo Yun W.O. Katrin SCHMIDT / Kerstin WEINBORNER - 0
Round 2 - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-3 / 15-4 Marr JIHYUN / PARK Soo Yun - 0
Round 2 - Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN 15-4 / 15-6 Marian CHRISTIANSEN / Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 2 - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-2 Janni PEDERSEN / Helle STAERMOSE - 0
Round 2 - Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 15-6 Kazue HOSHI / Mayumi KOGAI - 0
Round 2 - JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo 18-15 / 12-15 / 15-9 Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-6 / 15-2 Tanja BERG / Susanne EJLERSEN - 0
Round 2 - LIN Ying / GUAN Weizhen W.O. Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP - 0
Quarter-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-5 / 15-12 Helene KIRKEGAARD / Camilla MARTIN - 0
Quarter-final - Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-2 Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN - 0
Quarter-final - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-11 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final - Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 17-14 / 15-7 JUNG Eun Hwa / SHON Hye Joo - 0
Semi-final - LIN Ying / GUAN Weizhen 17-14 / 15-6 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN - 0
Semi-final - Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-2 / 17-15 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP - 0
Final - LIN Ying / GUAN Weizhen 15-1 / 15-3 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS - 0
WS
Round 1 - HAN Aiping 11-5 / 11-4 JUNG Eun Hwa - 0
Round 1 - Charlotte HATTENS 11-3 / 11-6 Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 - Helle H ANDERSEN 11-9 / 1-0 Helen S TROKE - 0
Round 1 - Marr JIHYUN 12-11 / 10-12 / 11-8 Charlotta WIHLBORG - 0
Round 1 - Christine GANDRUP 12-10 / 11-1 Maiken MORK - 0
Round 1 - Kerstin WEINBORNER 11-8 / 11-7 Mayumi KOGAI - 0
Round 1 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-4 / 11-3 Tanja BERG - 0
Round 1 - Astrid VAN DER KNAAP 11-2 / 11-1 Trine JOHANSSON - 0
Round 1 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 11-8 / 11-9 Margit BORG - 0
Round 1 - SHON Hye Joo 12-9 / 11-8 Eline COENE - 0
Round 1 - Suzanne LOUIS-LANE 3-11 / 11-7 / 12-10 Camilla MARTIN - 0
Round 1 - Kirsten FLADBERG 11-0 / 11-0 Kazue HOSHI - 0
Round 1 - Katrin SCHMIDT 11-2 / 11-5 Marian CHRISTIANSEN - 0
Round 1 - Fiona SMITH 11-5 / 11-0 Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 - TANG Jiuhong W.O. Ann SANDERSSON - 0
Round 2 - HAN Aiping 0-11 / 11-5 / 11-6 Charlotte HATTENS - 0
Round 2 - Marr JIHYUN 11-5 / 11-6 Helle H ANDERSEN - 0
Round 2 - Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-2 Astrid VAN DER KNAAP - 0
Round 2 - Lisbet STUER-LAURIDSEN 12-9 / 5-11 / 12-10 SHON Hye Joo - 0
Round 2 - Kirsten FLADBERG 11-8 / 7-11 / 12-10 Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 2 - Christine GANDRUP W.O. Kerstin WEINBORNER - 0
Round 2 - Fiona SMITH W.O. Katrin SCHMIDT - 0
Quarter-final - HAN Aiping 11-7 / 12-11 Marr JIHYUN - 0
Quarter-final - Christine GANDRUP 11-6 / 12-10 Pernille NEDERGAARD JESSEN - 0
Quarter-final - Kirsten FLADBERG 11-7 / 9-11 / 11-7 Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Quarter-final - TANG Jiuhong 11-5 / 11-5 Fiona SMITH - 0
Semi-final - HAN Aiping 11-6 / 11-5 Christine GANDRUP - 0
Semi-final - TANG Jiuhong 11-5 / 11-5 Kirsten FLADBERG - 0
Final - TANG Jiuhong 11-0 / 11-1 HAN Aiping - 0
XD
Round 1 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-3 / 15-12 CHOI Ji Tae / SHON Hye Joo - 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Lotte OLSEN 15-8 / 18-15 Anders (1) Nielsen / Charlotte MADSEN - 0
Round 1 - Robert LARSSON / Margit BORG 15-12 / 17-14 Peter BUSCH JENSEN / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN 15-4 / 15-9 Andy B GOODE / Gillian M. CLARK - 0
Round 1 - Jens OLSSON / Karin ERICSSON 7-15 / 17-16 / 18-17 Steen FLADBERG / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 1 - Karsten SCHULZ / Gitte SOGAARD 15-5 / 15-11 KIM Hee Chun / JUNG Eun Hwa - 0
Round 1 - Michael BROWN / Fiona SMITH 15-9 / 15-13 Claus OVERBECK / Marianne FRIIS - 0
Round 1 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-7 Kent Waede HANSEN / Lise KISSMEYER - 0
Round 2 - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 15-4 Mark CHRISTIANSEN / Marian CHRISTIANSEN - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Grete MOGENSEN 18-15 / 15-5 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Dorte KJAER 15-11 / 15-9 Michael SOGAARD / Lotte OLSEN - 0
Round 2 - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN 15-1 / 15-4 Robert LARSSON / Margit BORG - 0
Round 2 - Jens OLSSON / Karin ERICSSON 15-8 / 15-3 Karsten SCHULZ / Gitte SOGAARD - 0
Round 2 - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-2 / 6-15 / 15-9 Michael BROWN / Fiona SMITH - 0
Round 2 - Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-9 / 15-5 Torben CARLSEN / Gitte PAULSEN - 0
Round 2 - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-1 / 15-8 Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN - 0
Quarter-final - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-12 Max GANDRUP / Grete MOGENSEN - 0
Quarter-final - Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 18-16 Henrik SVARRER / Dorte KJAER - 0
Quarter-final - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-5 / 15-5 Jens OLSSON / Karin ERICSSON - 0
Quarter-final - Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 18-14 / 15-13 Thomas LUND / Pernille DUPONT - 0
Semi-final - Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-13 / 15-5 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Marlene THOMSEN - 0
Semi-final - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 18-17 / 8-15 / 15-4 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS - 0
Final - Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-6 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 1639 52.87 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 108 16 34.8% 2415 52.5 00:00:00 0 0 0.0%
WD 18 41 5 27.8% 939 52.17 00:00:00 0 0 0.0%
WS 26 58 6 23.1% 959 36.88 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 49 3 13.0% 1175 51.09 00:00:00 0 0 0.0%
Total 144 324 36 25.0% 7127 49.49 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 15 2 88.2%
Singapore 4 1 80.0%
Malaysia 8 3 72.7%
Germany 4 3 57.1%
Denmark 74 70 51.4%
England 12 12 50.0%
Sweden 14 20 41.2%
Netherlands 4 8 33.3%
Indonesia 1 2 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Korea 5 12 29.4%
Japan 2 6 25.0%
0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13