CYPRUS INTERNATIONAL  

Tournament Name: Cyprus International 2021
Tournament Dates: 14/10/2021-17/10/2021
Location: Cyprus, Nicosia
Category: Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL
MS Dmitriy PANARIN Tarun Reddy KATAM
WD Katharina FINK / Yasmine HAMZA POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH
WS Hristomira POPOVSKA Yasmine HAMZA
XD Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN Mael CATTOEN / Camille POGNANTE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Panayiotis ADAMOU / Ioannis TAMBOURLAS W.O. Vadim TESLIA / Mark VALDER - 0
Round 2 - Panayiotis ADAMOU / Ioannis TAMBOURLAS W.O. Oleksii TITOV / Mykhailo VYSHNEVYI - 0
MD
Round 1 92 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 21-18 / 21-13 Andreas IOANNOU / Orestis PISSIS - 22
Round 1 1604 Julian BLAUMOSER / Justin SEIBEL 21-18 / 21-13 Iakovos ACHERIOTIS / Christos HAILIS 1377 28
Round 1 - Dominik KWINTA / Mikolaj SZYMANOWSKI 21-8 / 21-14 Michalis FYRILLAS / Evgeni UZUNOV - 20
Round 1 1561 Volodymyr KOLUZAIEV / Viacheslav YAKOVLEV 21-19 / 21-18 Adam DOLMAN / Rohan MIDHA 1377 27
Round 1 307 may BAR NETZER / Maxim GRINBLAT 21-14 / 21-18 Andreas BITTNER / Marios Michail BOULIOS 1604 29
Round 1 - Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL 21-11 / 21-11 Constantinos SYMEONIDES / Andreas THEODOTOU - 26
Round 1 1604 Balazs PAPAI / Balint PAPAI 21-14 / 21-13 Christos GEORGIOU / Nikolas KOKOSIS - 19
Round 1 - Mael CATTOEN / Edgar ROUX 21-14 / 21-14 Elias NICOLAOU / Manuel SCAFURI - 29
Round 1 - Milan DRATVA / Marian LIPTAK 21-19 / 21-14 Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS / Georgios TSIOLIS - 27
Round 1 - Constantinos HADJIGEORGIOU / Aris KATTIRTZI W.O. Boris KARPJAK / Simeon SUCHY - 0
Round 1 1097 Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV 21-9 / 21-9 Magnus Bach KRISTENSEN / Oliver Lee NOWAK - 21
Round 1 526 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 21-13 / 21-15 Petros TENTAS / Stamatis TSIGIRDAKIS 367 28
Round 1 810 Yann ORTEU / Minh Quang PHAM 21-18 / 21-23 / 21-16 Izzeldeen ABUARRAH / Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK - 44
Round 1 - Shai GEFFEN / Nicolò VOLPI 1-0 Ret. Oleksandar SHMUNDYAK / Yevhenii STOLOVOI - 1
Round 1 - Saif ABU EID / Qusai ALTHAWAHREH 21-18 / 21-14 Panayiotis ADAMOU / Ioannis TAMBOURLAS - 24
Round 1 248 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 21-7 / 21-6 Anton IVANOV / Ovidijus ZUKAUSKAS - 16
Round 2 1604 Julian BLAUMOSER / Justin SEIBEL 21-16 / 12-21 / 21-16 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 92 46
Round 2 1561 Volodymyr KOLUZAIEV / Viacheslav YAKOVLEV 21-18 / 21-17 Dominik KWINTA / Mikolaj SZYMANOWSKI - 24
Round 2 - Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL 21-17 / 21-12 may BAR NETZER / Maxim GRINBLAT 307 24
Round 2 - Mael CATTOEN / Edgar ROUX 21-11 / 21-14 Balazs PAPAI / Balint PAPAI 1604 22
Round 2 - Milan DRATVA / Marian LIPTAK 21-15 / 21-18 Constantinos HADJIGEORGIOU / Aris KATTIRTZI - 32
Round 2 1097 Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV 21-15 / 21-11 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK 526 27
Round 2 810 Yann ORTEU / Minh Quang PHAM 21-11 / 21-12 Shai GEFFEN / Nicolò VOLPI - 23
Round 2 248 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 21-16 / 21-6 Saif ABU EID / Qusai ALTHAWAHREH - 18
Quarter-final 1561 Volodymyr KOLUZAIEV / Viacheslav YAKOVLEV 18-21 / 21-15 / 21-16 Julian BLAUMOSER / Justin SEIBEL 1604 81
Quarter-final - Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL 21-19 / 21-19 Mael CATTOEN / Edgar ROUX - 36
Quarter-final 1097 Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV 21-17 / 21-10 Milan DRATVA / Marian LIPTAK - 26
Quarter-final 810 Yann ORTEU / Minh Quang PHAM 22-20 / 21-16 Luka BAN / Filip SPOLJAREC 248 28
Semi-final - Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL 21-14 / 21-18 Volodymyr KOLUZAIEV / Viacheslav YAKOVLEV 1561 29
Semi-final 1097 Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV 21-18 / 21-15 Yann ORTEU / Minh Quang PHAM 810 29
Final 1097 Georgii LEBEDEV / Gleb STEPAKOV 21-18 / 21-15 Jan JANOŠTÍK / Jirí KRÁL - 688
MS (qual)
Round 1 1637 Constantinos SYMEONIDES W.O. Rasmus Careø CHRISTENSEN 885 0
Round 1 1748 Andrzej NICZYPORUK 21-14 / 21-19 Iakovos ACHERIOTIS 2012 28
Round 1 1148 Jan JANOŠTÍK 21-19 / 21-9 Bennet PETERS 2137 34
Round 1 - Gleb STEPAKOV 21-14 / 21-19 Dimitrios PAPADOPOULOS 1641 31
Round 1 1079 Szymon STOKFISZ 21-11 / 21-15 Volodymyr KOLUZAIEV 1644 33
Round 1 - Nikolas KOKOSIS W.O. Mark VALDER - 0
Round 1 2137 Andreas BITTNER 11-21 / 21-14 / 21-9 Orestis PISSIS 1539 35
Round 1 - Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-6 / 21-4 Sebastian KADLEC - 20
Round 1 930 Vasileios Rafail KIOSSES 21-15 / 19-21 / 21-11 Andreas THEODOTOU 1658 40
Round 1 2249 Georgii LEBEDEV 21-12 / 21-17 Dominik KWINTA 2019 28
Round 1 - James ROBERTSON 21-14 / 21-18 Nicolò VOLPI 1354 29
Round 1 - Evgeni UZUNOV W.O. Oleksii TITOV - 0
Round 1 1089 Andrei DON 21-5 / 21-9 Saif ABU EID - 20
Round 1 1658 Aris KATTIRTZI 21-16 / 21-10 Georgios TSIOLIS - 28
Round 1 1403 Mikolaj SZYMANOWSKI W.O. Athithan Selladurai - 0
Round 1 - Qusai ALTHAWAHREH 21-16 / 21-9 Joseph WAUGH 1908 21
Round 1 - Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS W.O. Simeon SUCHY - 0
Round 1 1897 Marios Michail BOULIOS W.O. Andrej ANTOSKA 1627 0
Round 1 1658 Mathias SOLGAARD 21-12 / 21-8 Panayiotis ADAMOU - 18
Round 1 2019 Adam KONCZOL 21-19 / 21-14 Ben HUNT 1114 33
Round 1 - Rohan MIDHA 21-8 / 21-7 Christos GEORGIOU - 18
Round 1 1366 Maksymilian DANIELAK 21-10 / 21-5 Ayham ABD ELEDDIN 1143 20
Round 1 - Oliver Lee NOWAK 21-14 / 21-18 Balint PAPAI 1970 24
Round 1 913 Viacheslav YAKOVLEV 21-17 / 21-17 Marian LIPTAK 1953 23
Round 1 2137 Aleksander DZWONNIK 21-17 / 21-8 Ioannis TAMBOURLAS - 21
Round 1 - Yevhenii STOLOVOI 18-21 / 21-10 / 21-18 Antonis ANTONIOU 1359 33
Round 1 - Callum SMITH W.O. Vadim TESLIA - 0
Round 1 928 Ivan KOVACEVIC 21-19 / 24-26 / 21-19 Edgar ROUX - 52
Round 1 1970 Justin SEIBEL 21-17 / 21-17 Balazs PAPAI 1904 30
Round 1 - Magnus Bach KRISTENSEN 21-11 / 21-12 Elias NICOLAOU 1630 26
Round 1 2137 Michalis FYRILLAS W.O. Konstantinos BOURAS 2137 0
Round 1 2019 Mykhailo VYSHNEVYI 21-17 / 17-21 / 21-16 Christos HAILIS 872 54
Round 2 1748 Andrzej NICZYPORUK 21-16 / 21-13 Constantinos SYMEONIDES 1637 25
Round 2 1148 Jan JANOŠTÍK 21-17 / 21-17 Gleb STEPAKOV - 32
Round 2 1079 Szymon STOKFISZ 22-20 / 21-13 Nikolas KOKOSIS - 25
Round 2 - Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-12 / 21-8 Andreas BITTNER 2137 25
Round 2 2249 Georgii LEBEDEV 21-8 / 21-11 Vasileios Rafail KIOSSES 930 22
Round 2 - James ROBERTSON 21-4 / 21-4 Evgeni UZUNOV - 19
Round 2 1658 Aris KATTIRTZI 21-19 / 21-17 Andrei DON 1089 39
Round 2 1403 Mikolaj SZYMANOWSKI 21-5 / 21-12 Qusai ALTHAWAHREH - 22
Round 2 - Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS 21-17 / 18-21 / 21-18 Marios Michail BOULIOS 1897 45
Round 2 1658 Mathias SOLGAARD 24-22 / 21-12 Adam KONCZOL 2019 33
Round 2 - Rohan MIDHA 21-19 / 21-13 Maksymilian DANIELAK 1366 36
Round 2 - Oliver Lee NOWAK 21-19 / 21-12 Viacheslav YAKOVLEV 913 25
Round 2 - Yevhenii STOLOVOI 21-13 / 21-11 Aleksander DZWONNIK 2137 24
Round 2 - Callum SMITH 21-16 / 21-11 Ivan KOVACEVIC 928 26
Round 2 - Magnus Bach KRISTENSEN 22-20 / 21-18 Justin SEIBEL 1970 29
Round 2 2019 Mykhailo VYSHNEVYI 21-9 / 21-10 Michalis FYRILLAS 2137 26
Round 3 1148 Jan JANOŠTÍK 21-15 / 21-11 Andrzej NICZYPORUK 1748 33
Round 3 - Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-14 / 21-15 Szymon STOKFISZ 1079 33
Round 3 2249 Georgii LEBEDEV 21-19 / 21-11 James ROBERTSON - 30
Round 3 1403 Mikolaj SZYMANOWSKI 21-3 / 24-22 Aris KATTIRTZI 1658 38
Round 3 1658 Mathias SOLGAARD 21-11 / 21-4 Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS - 21
Round 3 - Oliver Lee NOWAK 24-22 / 22-20 Rohan MIDHA - 42
Round 3 - Callum SMITH 21-11 / 21-12 Yevhenii STOLOVOI - 26
Round 3 - Magnus Bach KRISTENSEN 21-16 / 15-21 / 21-13 Mykhailo VYSHNEVYI 2019 43
MS
Round 1 153 Milan DRATVA 26-24 / 17-21 / 21-17 Rasmus Careø CHRISTENSEN 885 69
Round 1 519 Jirí KRÁL 21-8 / 21-6 Izzeldeen ABUARRAH 756 22
Round 1 2249 Georgii LEBEDEV 21-18 / 26-28 / 21-17 Brian HOLTSCHKE 255 77
Round 1 448 Julien SCHEIWILLER 21-15 / 21-8 Filip SPOLJAREC 327 24
Round 1 225 Dmitriy PANARIN 22-20 / 21-11 Oliver Lee NOWAK - 28
Round 1 339 may BAR NETZER 21-17 / 12-21 / 24-22 Oleksandar SHMUNDYAK 429 54
Round 1 256 Iliyan STOYNOV 21-16 / 21-10 Magnus Bach KRISTENSEN - 30
Round 1 - Callum SMITH 21-15 / 17-21 / 21-16 Shaun EKENGREN 425 64
Round 1 332 Adam DOLMAN 21-14 / 24-22 Stamatis TSIGIRDAKIS 753 39
Round 1 399 Tarun Reddy KATAM 21-17 / 21-10 Oswald FUNG 284 34
Round 1 317 Mateusz DANIELAK 21-15 / 21-16 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK - 34
Round 1 1148 Jan JANOŠTÍK W.O. Samuel HSIAO 218 0
Round 1 1658 Mathias SOLGAARD 21-11 / 21-14 Maxim GRINBLAT 733 24
Round 1 247 Luka BAN 21-13 / 21-16 Duarte Nuno ANJO 279 34
Round 1 1403 Mikolaj SZYMANOWSKI 18-21 / 21-15 / 21-8 Borko PETROVIC 523 44
Round 1 186 Joel KÖNIG 21-19 / 21-11 Peyo BOICHINOV 498 31
Round 2 153 Milan DRATVA 17-21 / 22-20 / 21-14 Jirí KRÁL 519 62
Round 2 448 Julien SCHEIWILLER 21-13 / 21-17 Georgii LEBEDEV 2249 33
Round 2 225 Dmitriy PANARIN 21-13 / 21-11 may BAR NETZER 339 28
Round 2 256 Iliyan STOYNOV 21-15 / 17-21 / 21-19 Callum SMITH - 57
Round 2 399 Tarun Reddy KATAM 21-12 / 21-13 Adam DOLMAN 332 28
Round 2 317 Mateusz DANIELAK 21-12 / 21-15 Jan JANOŠTÍK 1148 27
Round 2 1658 Mathias SOLGAARD 21-12 / 21-16 Luka BAN 247 31
Round 2 186 Joel KÖNIG 21-13 / 19-21 / 21-15 Mikolaj SZYMANOWSKI 1403 59
Quarter-final 153 Milan DRATVA 22-24 / 21-14 / 21-14 Julien SCHEIWILLER 448 64
Quarter-final 225 Dmitriy PANARIN 21-16 / 21-16 Iliyan STOYNOV 256 36
Quarter-final 399 Tarun Reddy KATAM 21-16 / 17-21 / 21-12 Mateusz DANIELAK 317 52
Quarter-final 186 Joel KÖNIG 14-21 / 23-21 / 21-18 Mathias SOLGAARD 1658 59
Semi-final 225 Dmitriy PANARIN 14-7 Ret. Milan DRATVA 153 8
Semi-final 399 Tarun Reddy KATAM 21-14 / 21-15 Joel KÖNIG 186 36
Final 225 Dmitriy PANARIN 22-20 / 9-21 / 21-11 Tarun Reddy KATAM 399 767
WD
Round 1 120 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-7 / 21-9 Marisa FYRILLA / Chara MICHAEL - 20
Round 1 - Maria Eleni ARISTOPOULOU / Anthia ATHINODOROU W.O. Theodora FRAGOULIDOU / Polyvia TZIKA 918 0
Round 1 465 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 21-10 / 21-11 Domou AMRO / Marah OMAR - 21
Round 1 1054 Zuzanna JANKOWSKA / Karolina WLADZINSKA 21-12 / 21-8 Maria Despoina MAKOU / Eleni MOUTEVELIDOU - 20
Round 1 705 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 21-15 / 21-16 Eva KATTIRTZI / Ioanna PISSI 542 32
Round 1 542 Theodora LAMBRIANIDOU / Grammatoula SOTIRIOU 21-14 / 21-13 Veronika BROŽKOVCOVÁ / Veronika DOBIÁŠOVÁ - 24
Round 1 - Aleksandra GONCHAROVA / Nadezhda NAZARENKO 21-16 / 21-14 Ioanna ALEXANDROU / Ioanna ANTONIOU - 21
Round 1 468 POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 21-15 / 23-21 Sara LONCAR / Andjela VITMAN 270 28
Quarter-final 120 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-8 / 21-7 Maria Eleni ARISTOPOULOU / Anthia ATHINODOROU - 18
Quarter-final 1054 Zuzanna JANKOWSKA / Karolina WLADZINSKA 21-17 / 24-26 / 21-19 Malya HOAREAU / Camille POGNANTE 465 57
Quarter-final 705 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 21-15 / 21-14 Theodora LAMBRIANIDOU / Grammatoula SOTIRIOU 542 31
Quarter-final 468 POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 21-14 / 21-9 Aleksandra GONCHAROVA / Nadezhda NAZARENKO - 23
Semi-final 120 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-15 / 21-18 Zuzanna JANKOWSKA / Karolina WLADZINSKA 1054 32
Semi-final 468 POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 6-21 / 21-12 / 21-19 Tanya IVANOVA / Gergana PAVLOVA 705 42
Final 120 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-10 / 11-7 Ret. POTAPENKO Tetyana / Polina TKACH 468 27
WS (qual)
Round 1 - Florentine SCHÖFFSKI 21-8 / 21-10 Ioanna ALEXANDROU - 18
Round 1 - Nadezhda NAZARENKO 23-21 / 21-12 Maria Eleni ARISTOPOULOU - 22
Round 1 1166 Olivia KADLECOVA 21-14 / 21-4 Anthia ATHINODOROU - 19
Round 2 1331 Polyvia TZIKA 21-11 / 21-16 Marah OMAR - 28
Round 2 - Florentine SCHÖFFSKI W.O. Natalia TOMCOVA 1372 0
Round 2 - Nadezhda NAZARENKO 21-14 / 21-19 Maryam ABUARRAH - 24
Round 2 1166 Olivia KADLECOVA 21-9 / 21-9 Maria Despoina MAKOU 1331 20
WS
Round 1 189 Hristomira POPOVSKA 21-12 / 21-12 Amy HAYHOE 328 23
Round 1 650 POTAPENKO Tetyana 21-9 / 21-13 Marisa FYRILLA 1086 19
Round 1 243 Katharina FINK 21-9 / 21-12 Nadezhda NAZARENKO - 23
Round 1 1267 Alexandra OPRISAN 21-8 / 19-21 / 21-16 Eva KATTIRTZI 683 44
Round 1 258 Dana DANILENKO 21-5 / 21-3 Theodora FRAGOULIDOU 1251 18
Round 1 408 Zuzanna JANKOWSKA 21-18 / 21-17 Olivia KADLECOVA 1166 24
Round 1 323 Katarina VARGOVA 21-13 / 21-15 Ioanna ANTONIOU 1086 23
Round 1 545 Malya HOAREAU 21-19 / 23-21 Domou AMRO 501 29
Round 1 438 Sara LONCAR 21-12 / 21-13 Tanya IVANOVA 478 20
Round 1 302 Michelle TING 21-14 / 21-10 Zofia TOMCZAK 664 28
Round 1 464 Grammatoula SOTIRIOU 21-14 / 21-13 Sofia SLOSIARIKOVA 1208 29
Round 1 254 Yasmine HAMZA 9-21 / 21-17 / 21-11 Gergana PAVLOVA 365 51
Round 1 355 Heli NEIMAN 21-10 / 21-17 Ioanna PISSI 796 25
Round 1 281 Eleni CHRISTODOULOU 21-15 / 12-21 / 21-7 Florentine SCHÖFFSKI - 46
Round 1 587 Veronika DOBIÁŠOVÁ 21-19 / 6-12 Ret. Polyvia TZIKA 1331 23
Round 1 208 Helis PAJUSTE 21-15 / 21-14 Chara MICHAEL 1086 26
Round 2 189 Hristomira POPOVSKA 21-23 / 21-12 / 21-7 POTAPENKO Tetyana 650 44
Round 2 1267 Alexandra OPRISAN 21-12 / 21-15 Katharina FINK 243 30
Round 2 408 Zuzanna JANKOWSKA 21-17 / 15-21 / 21-7 Dana DANILENKO 258 46
Round 2 545 Malya HOAREAU 21-17 / 21-11 Katarina VARGOVA 323 28
Round 2 438 Sara LONCAR 21-17 / 21-19 Michelle TING 302 29
Round 2 254 Yasmine HAMZA 21-10 / 21-11 Grammatoula SOTIRIOU 464 27
Round 2 355 Heli NEIMAN 21-18 / 20-22 / 21-19 Eleni CHRISTODOULOU 281 76
Round 2 208 Helis PAJUSTE 21-16 / 13-21 / 21-11 Veronika DOBIÁŠOVÁ 587 36
Quarter-final 189 Hristomira POPOVSKA 21-14 / 21-14 Alexandra OPRISAN 1267 29
Quarter-final 408 Zuzanna JANKOWSKA 21-11 / 21-13 Malya HOAREAU 545 25
Quarter-final 254 Yasmine HAMZA 14-21 / 21-15 / 21-13 Sara LONCAR 438 38
Quarter-final 355 Heli NEIMAN 21-11 / 21-16 Helis PAJUSTE 208 28
Semi-final 189 Hristomira POPOVSKA 21-14 / 16-21 / 21-5 Zuzanna JANKOWSKA 408 40
Semi-final 254 Yasmine HAMZA 21-14 / 21-15 Heli NEIMAN 355 30
Final 189 Hristomira POPOVSKA 22-20 / 21-11 Yasmine HAMZA 254 32
XD
Round 1 - Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS / Eleni MOUTEVELIDOU 21-16 / 21-12 Andreas THEODOTOU / Marisa FYRILLA - 21
Round 1 - Qusai ALTHAWAHREH / Marah OMAR 12-21 / 21-18 / 21-19 Christos HAILIS / Chara MICHAEL 1183 37
Round 1 - Iakovos ACHERIOTIS / Eva KATTIRTZI W.O. Boris KARPJAK / Natalia TOMCOVA - 0
Round 1 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-9 / 21-16 Petros TENTAS / Theodora LAMBRIANIDOU 1183 24
Round 1 1142 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA W.O. Gal HIRAM / Dana KUGEL 1753 0
Round 1 1174 Volodymyr KOLUZAIEV / POTAPENKO Tetyana 21-7 / 21-13 Michalis FYRILLAS / Ioanna ALEXANDROU - 18
Round 1 - Bennet PETERS / Florentine SCHÖFFSKI 19-21 / 21-12 / 22-20 Sebastian KADLEC / Olivia KADLECOVA 1704 39
Round 1 1158 Orestis PISSIS / Ioanna PISSI 17-21 / 21-10 / 21-19 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 780 36
Round 1 - Constantinos SYMEONIDES / Ioanna ANTONIOU 16-21 / 21-12 / 21-17 Vasileios Rafail KIOSSES / Stephanie FRANGOU - 37
Round 1 703 Jakub HORAK / Katarina VARGOVA 21-7 / 21-5 Dimitrios PAPADOPOULOS / Theodora FRAGOULIDOU - 18
Round 1 - Peyo BOICHINOV / Tanya IVANOVA 21-12 / 21-19 Manuel SCAFURI / Eleni CHRISTODOULOU 1508 24
Round 2 136 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 21-10 / 21-7 Georgios Orfeas TSAMOUSIADIS / Eleni MOUTEVELIDOU - 20
Round 2 - Qusai ALTHAWAHREH / Marah OMAR 21-13 / 21-17 Saif ABU EID / Maryam ABUARRAH - 18
Round 2 421 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 21-10 / 21-8 Iakovos ACHERIOTIS / Eva KATTIRTZI - 20
Round 2 - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-18 / 17-21 / 21-14 Szymon STOKFISZ / Karolina WLADZINSKA 1142 38
Round 2 - Bennet PETERS / Florentine SCHÖFFSKI 14-21 / 21-18 / 21-19 Volodymyr KOLUZAIEV / POTAPENKO Tetyana 1174 50
Round 2 548 Maxim GRINBLAT / Dana DANILENKO 21-18 / 21-17 Orestis PISSIS / Ioanna PISSI 1158 26
Round 2 703 Jakub HORAK / Katarina VARGOVA 21-16 / 21-11 Constantinos SYMEONIDES / Ioanna ANTONIOU - 20
Round 2 252 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-10 / 21-14 Peyo BOICHINOV / Tanya IVANOVA - 20
Quarter-final 136 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 21-5 / 21-9 Qusai ALTHAWAHREH / Marah OMAR - 16
Quarter-final - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-13 / 22-20 Viacheslav YAKOVLEV / Polina TKACH 421 29
Quarter-final 548 Maxim GRINBLAT / Dana DANILENKO 23-21 / 23-21 Bennet PETERS / Florentine SCHÖFFSKI - 31
Quarter-final 252 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-19 / 21-16 Jakub HORAK / Katarina VARGOVA 703 29
Semi-final - Mael CATTOEN / Camille POGNANTE 21-18 / 19-21 / 21-19 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 136 45
Semi-final 252 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-10 / 21-17 Maxim GRINBLAT / Dana DANILENKO 548 22
Final 252 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-14 / 21-16 Mael CATTOEN / Camille POGNANTE - 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 61 3 10.3% 2178 75.1 00:51:29 1.46 2 6.9%
MS 29 70 12 41.4% 2559 88.24 01:07:08 1.31 6 20.7%
WD 13 28 2 15.4% 973 74.85 00:28:23 2.64 0 0.0%
WS 30 69 9 30.0% 2383 79.43 00:32:12 2.47 1 3.3%
XD 24 55 7 29.2% 1956 81.5 00:27:40 2.95 0 0.0%
Total 125 283 33 26.4% 10049 80.39 00:43:31 1.85 9 7.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Kazakhstan 5 0 100.0%
Russia 12 3 80.0%
India 4 1 80.0%
Italy 9 3 75.0%
Switzerland 8 3 72.7%
Denmark 8 3 72.7%
Scotland 5 2 71.4%
Serbia 6 3 66.7%
Estonia 2 1 66.7%
Czech Republic 9 5 64.3%
France 10 6 62.5%
Bulgaria 12 8 60.0%
Poland 18 13 58.1%
Israel 9 7 56.2%
Ukraine 15 12 55.6%
Slovakia 10 9 52.6%
Germany 6 6 50.0%
Croatia 3 3 50.0%
Norway 1 1 50.0%
England 5 6 45.5%
5 9 35.7%
Jordan 6 11 35.3%
Hungary 2 4 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Greece 7 20 25.9%
1

Category: