World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 2006
Tournament Dates: 18/09/2006-24/09/2006
Location: Spain, Madrid
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Anthony CLARK / Robert BLAIR
MS LIN Dan BAO Chunlai
WD GAO Ling / HUANG Sui ZHANG Yawen / WEI Yili
WS XIE Xingfang ZHANG Ning
XD Nathan ROBERTSON / Gail EMMS Anthony CLARK / Donna KELLOGG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (39*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-8 / 21-9 Andrej POHAR / Miha (jnr) SEPEC (112*) 19
Round 1 (36*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-10 / 21-12 Konstantin KHLESTOV / Vladimir MALKOV (192*) 21
Round 1 (38*) Ross SMITH / Glenn WARFE 21-9 / 21-6 Mathew FOGARTY / Dean SCHOPPE (123*) 20
Round 1 (19*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-16 / 19-21 / 29-27 Erwin KEHLHOFFNER / Thomas QUERE (44*) 52
Round 1 (20*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-13 / 21-15 Mike BERES / William MILROY (23*) 27
Round 1 (60*) David T FORBES / Stewart KERR 19-21 / 21-19 / 24-22 Andrei KONAKH / Alexandr RUSSKIKH (72*) 50
Round 1 (87*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-8 / 21-11 Elie BALLIGAND / Frederic GASPARD (94*) 20
Round 1 (40*) Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK 21-16 / 11-21 / 21-12 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (15*) 36
Round 1 - Ibrahim ADAMU / Greg Orobosa OKUONGHAE 21-13 / 21-19 Mir Tahir ISHAQ / Muhammad Waqas AHMAD (139*) 21
Round 1 (14*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-9 / 21-4 Stilian MAKARSKI / Vladimir METODIEV (85*) 18
Round 1 (30*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-10 / 21-16 Luka PETRIC / Matevz SREKL (129*) 22
Round 1 (22*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-6 / 21-12 Guilherme PARDO / Guilherme KUMASAKA (176*) 16
Round 1 (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-16 Ali SHAHHOSSEINI / Golam Reza BAGHERI (184*) 23
Round 1 (55*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 21-12 / 21-6 Francisco UGAZ / Juan Jose ESPINOSA (773*) 14
Round 1 (13*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-8 / 21-8 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK (86*) 17
Round 1 (89*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-11 / 21-16 Jose Vicente MARTINEZ / Alejandro VILLAR - 19
Round 1 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-7 / 21-15 Jurgen WOUTERS / Ruud BOSCH (54*) 21
Round 1 (21*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 27-25 / 21-18 Joe MORGAN / James PHILLIPS (59*) 28
Round 1 (148*) Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN W.O. Ali KAYA / Mehmet TURAL (233*) 0
Round 1 - Rafael FERNANDEZ / Inigo SERRANO W.O. Michael LAHNSTEINER / Michael TROJAN (114*) 0
Round 2 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-14 / 21-9 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (31*) 22
Round 2 (36*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-17 / 19-21 / 21-19 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (39*) 46
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-10 / 21-19 Ross SMITH / Glenn WARFE (38*) 23
Round 2 (19*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-7 / 21-17 Jose Antonio CRESPO / Nicolas ESCARTIN (148*) 24
Round 2 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-9 / 21-10 Michael ANDREY / Christian BOESIGER (91*) 22
Round 2 (20*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-12 / 21-11 David T FORBES / Stewart KERR (60*) 22
Round 2 (40*) Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK 21-5 / 21-11 Ibrahim ADAMU / Greg Orobosa OKUONGHAE - 17
Round 2 (14*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-10 / 21-9 Rafael FERNANDEZ / Inigo SERRANO - 20
Round 2 (11*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 21-14 / 21-13 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (30*) 24
Round 2 (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-13 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (22*) 25
Round 2 (1*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-17 / 21-15 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (83*) 22
Round 2 (13*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-14 / 21-19 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (55*) 23
Round 2 (7*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 26-24 / 21-11 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (89*) 26
Round 2 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-9 / 21-14 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (21*) 27
Round 2 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-12 Frederic MAWET / Wouter CLAES (47*) 24
Round 2 (87*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man W.O. Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (3*) 0
Round 3 (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-16 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (36*) 26
Round 3 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-8 / 21-11 Roman SPITKO / Michael FUCHS (19*) 19
Round 3 (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-15 / 21-10 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (20*) 26
Round 3 (87*) HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-12 / 21-19 Ian PALETHORPE / Kristian ROEBUCK (40*) 31
Round 3 (11*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 19-21 / 21-13 / 21-18 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (14*) 52
Round 3 (5*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 22-20 / 21-10 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (1*) 22
Round 3 (7*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-21 / 21-16 / 21-14 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (13*) 45
Round 3 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 21-11 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (6*) 31
Quarter-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-10 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 25
Quarter-final (2*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-17 / 24-22 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man (87*) 38
Quarter-final (11*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 15-21 / 21-16 / 21-17 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (5*) 37
Quarter-final (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-17 / 21-19 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (7*) 37
Semi-final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 23-21 / 21-16 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (2*) 37
Semi-final (11*) Anthony CLARK / Robert BLAIR 23-21 / 17-21 / 21-17 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (16*) 54
Final (4*) CAI Yun / FU Haifeng 21-9 / 21-13 Anthony CLARK / Robert BLAIR (11*) 27
MS
Round 1 (25*) Bjoern JOPPIEN 21-17 / 18-21 / 22-20 Yen Hui Kendrick LEE (38*) 53
Round 1 (21*) Joachim PERSSON 22-20 / 21-13 SHON Seung Mo (12*) 39
Round 1 (126*) Luka PETRIC 21-14 / 21-14 Rodrigo PACHECO CARRILLO (132*) 31
Round 1 (6*) BAO Chunlai 21-15 / 21-12 Stanislav PUKHOV (119*) 28
Round 1 (45*) Jurgen KOCH 21-12 / 21-18 Andrew DABEKA (49*) 34
Round 1 (30*) Andrew SMITH 21-15 / 21-13 Pablo ABIAN (88*) 23
Round 1 (27*) Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 21-10 Raul MUST (137*) 30
Round 1 (112*) Tien Minh NGUYEN 21-5 / 21-10 Klaus RAFFEINER (148*) 20
Round 1 (22*) Przemyslaw WACHA 21-14 / 21-13 Martyn LEWIS (124*) 18
Round 1 (28*) Beng Hong KUAN 21-14 / 21-12 Stuart GOMEZ (67*) 25
Round 1 (3*) LEE Hyun Il 21-18 / 18-21 / 21-10 Chetan ANAND (32*) 37
Round 1 (59*) Jan FROHLICH 21-9 / 21-17 Jean-Michel LEFORT (99*) 28
Round 1 (16*) Eric PANG 21-11 / 21-14 CHAN Yan Kit (31*) 28
Round 1 (37*) Yousuke NAKANISHI 21-19 / 21-15 HSIEH Yu Hsing (60*) 35
Round 1 (105*) Kestutis NAVICKAS 21-11 / 21-14 Nicolas ESCARTIN (127*) 25
Round 1 (18*) Taufik HIDAYAT 21-17 / 21-17 NG Wei (23*) 35
Round 1 (115*) Simon MAUNOURY 21-17 / 21-7 Kaveh MEHRABI (118*) 28
Round 1 (7*) CHEN Hong 21-11 / 21-9 Pedro YANG (101*) 25
Round 1 (20*) Shoji SATO 21-12 / 21-15 Ville LANG (42*) 29
Round 1 (9*) Boonsak PONSANA 21-11 / 21-8 Craig GODDARD (145*) 24
Round 1 (78*) LIAO Sheng Shiun 19-21 / 21-16 / 21-13 Anup SRIDHAR (35*) 52
Round 1 (41*) Roman SPITKO 21-13 / 21-17 Carlos LONGO (171*) 28
Round 1 (24*) Dicky PALYAMA 21-18 / 21-14 Aamir GHAFFAR (66*) 27
Round 1 (11*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-10 / 21-14 Scott EVANS (95*) 21
Round 1 (36*) John MOODY 14-21 / 21-15 / 21-17 Petr KOUKAL (65*) 49
Round 1 (14*) PARK Sung Hwan 21-10 / 21-11 Ronald SUSILO (84*) 26
Round 1 (33*) Bobby MILROY 21-14 / 21-14 Magnus SAHLBERG (136*) 29
Round 1 (166*) Michal MATEJKA W.O. Qasim Mohammed Maaroof AL-MANDALAWI - 0
Round 2 (1*) LEE Chong Wei 21-18 / 21-14 Bjoern JOPPIEN (25*) 27
Round 2 (21*) Joachim PERSSON 21-11 / 21-8 Luka PETRIC (126*) 26
Round 2 (6*) BAO Chunlai 21-13 / 21-14 Jurgen KOCH (45*) 33
Round 2 (27*) Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-13 Andrew SMITH (30*) 30
Round 2 (4*) CHEN Jin 21-16 / 21-13 Tien Minh NGUYEN (112*) 34
Round 2 (28*) Beng Hong KUAN 21-16 / 9-21 / 21-19 Przemyslaw WACHA (22*) 40
Round 2 (3*) LEE Hyun Il 21-10 / 21-4 Jan FROHLICH (59*) 20
Round 2 (16*) Eric PANG 21-15 / 21-17 Yousuke NAKANISHI (37*) 34
Round 2 (18*) Taufik HIDAYAT 19-21 / 21-15 / 21-10 Kestutis NAVICKAS (105*) 39
Round 2 (7*) CHEN Hong 21-17 / 21-17 Simon MAUNOURY (115*) 31
Round 2 (20*) Shoji SATO 21-15 / 21-18 Boonsak PONSANA (9*) 36
Round 2 (5*) Peter Hoeg GADE 21-6 / 21-12 LIAO Sheng Shiun (78*) 24
Round 2 (24*) Dicky PALYAMA 21-19 / 21-11 Roman SPITKO (41*) 29
Round 2 (11*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-8 / 21-10 Michal MATEJKA (166*) 20
Round 2 (14*) PARK Sung Hwan 21-12 / 21-13 John MOODY (36*) 25
Round 2 (2*) LIN Dan 21-16 / 21-17 Bobby MILROY (33*) 29
Round 3 (1*) LEE Chong Wei 21-16 / 21-12 Joachim PERSSON (21*) 31
Round 3 (6*) BAO Chunlai 21-14 / 21-19 Sony Dwi KUNCORO (27*) 34
Round 3 (4*) CHEN Jin 21-18 / 18-21 / 21-18 Beng Hong KUAN (28*) 57
Round 3 (3*) LEE Hyun Il 21-16 / 21-6 Eric PANG (16*) 26
Round 3 (7*) CHEN Hong 14-21 / 21-18 / 21-19 Taufik HIDAYAT (18*) 52
Round 3 (5*) Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-13 Shoji SATO (20*) 29
Round 3 (11*) Muhammad Hafiz HASHIM 16-21 / 21-19 / 21-13 Dicky PALYAMA (24*) 45
Round 3 (2*) LIN Dan 21-16 / 21-12 PARK Sung Hwan (14*) 33
Quarter-final (6*) BAO Chunlai 22-20 / 12-21 / 21-18 LEE Chong Wei (1*) 53
Quarter-final (3*) LEE Hyun Il 21-14 / 19-21 / 21-12 CHEN Jin (4*) 60
Quarter-final (7*) CHEN Hong 21-17 / 15-21 / 21-12 Peter Hoeg GADE (5*) 47
Quarter-final (2*) LIN Dan 21-10 / 21-9 Muhammad Hafiz HASHIM (11*) 25
Semi-final (6*) BAO Chunlai 21-15 / 21-19 LEE Hyun Il (3*) 40
Semi-final (2*) LIN Dan 15-21 / 21-19 / 21-14 CHEN Hong (7*) 54
Final (2*) LIN Dan 18-21 / 21-17 / 21-12 BAO Chunlai (6*) 57
WD
Round 1 (75*) Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI 21-16 / 21-18 Imogen BANKIER / Emma MASON (39*) 30
Round 1 (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-8 / 21-6 Negin AMIRIPOUR / Behnaz PIRZAMANBEIN (95*) 18
Round 1 (72*) Chew Yen FONG / Phui Leng SEE 21-15 / 21-14 Malgorzata JANIACZYK / Paulina MATUSEWICZ (88*) 24
Round 1 (74*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-7 / 21-7 Christina AICARDI / Claudia RIVERO MODENSI (454*) 17
Round 1 (21*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-16 / 18-21 / 21-16 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (27*) 48
Round 1 (17*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 16-21 / 21-17 Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM (77*) 25
Round 1 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-9 / 21-13 Nina VISLOVA / Ulfa ZAKIA (96*) 28
Round 1 (81*) Maja KERSNIK / Maja TVRDY 21-7 / 19-21 / 21-16 Oznur CALISKAN / Nursel AYDOGMUS (169*) 48
Round 1 (180*) B. R. Meenakshi / Trupti MURGUNDE 21-12 / 14-21 / 22-20 Amelie FELX / Florence LAVOIE (50*) 36
Round 1 (5*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-7 / 21-10 Carina METTE / Birgit OVERZIER (69*) 21
Round 1 (94*) Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN 21-19 / 21-17 Mateja CICA / Morana ESIH (108*) 26
Round 1 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-13 / 21-23 / 21-15 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (40*) 63
Round 1 (20*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-12 / 21-13 Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON (79*) 33
Round 1 (13*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 22-20 / 18-21 / 21-17 HA Jung Eun / HWANG Yu Mi (49*) 57
Round 1 (113*) Piret VAUGHAN / Helen KLAOS W.O. Evgenia DIMOVA / Anna EFREMOVA (70*) 0
Round 1 (9*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-10 / 19-21 / 21-9 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (43*) 33
Round 1 (91*) Sabrina JAQUET / Corinne JOERG W.O. Britta ANDERSEN / Mette SCHJOLDAGER (16*) 0
Round 1 (25*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA W.O. Anna LARTCHENKO FISCHER / Huwaina RAZI (97*) 0
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 21-6 / 21-6 Valerie LOKER / Sarah MACMASTER (66*) 17
Round 2 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-8 Silvia RIERA / Patricia PEREZ - 17
Round 2 (75*) Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI 21-13 / 20-22 / 21-9 Sabrina JAQUET / Corinne JOERG (91*) 41
Round 2 (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-11 / 21-11 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (72*) 21
Round 2 (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-11 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (74*) 24
Round 2 (21*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-18 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (17*) 28
Round 2 (25*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 29
Round 2 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-7 / 21-5 Maja KERSNIK / Maja TVRDY (81*) 16
Round 2 (5*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-2 / 21-7 B. R. Meenakshi / Trupti MURGUNDE (180*) 15
Round 2 (4*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-12 / 21-14 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (32*) 26
Round 2 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-11 / 21-4 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (94*) 21
Round 2 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-10 / 21-9 Susan IDEH / Grace DANIEL - 17
Round 2 (20*) Yanmei JIANG / Yujia LI 23-21 / 21-15 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (13*) 33
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-14 / 21-8 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (34*) 28
Round 2 (9*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-5 / 21-11 Piret VAUGHAN / Helen KLAOS (113*) 15
Round 2 (319*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN W.O. LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (3*) 0
Round 3 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 21-11 / 21-17 Jo NOVITA / Greysia POLII (9*) 37
Round 3 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 23-21 Hing Yau MOOI / Sock Ai OOI (75*) 26
Round 3 (11*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-11 / 21-14 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (319*) 22
Round 3 (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-12 / 21-17 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (21*) 30
Round 3 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-14 / 21-11 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (25*) 22
Round 3 (5*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-19 / 21-12 Gail EMMS / Donna KELLOGG (4*) 36
Round 3 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 18-21 / 27-25 / 21-18 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (14*) 80
Round 3 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-14 Yanmei JIANG / Yujia LI (20*) 27
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 21-11 / 22-20 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (7*) 27
Quarter-final (10*) DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-13 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (11*) 28
Quarter-final (5*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-14 / 19-21 / 21-13 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (8*) 45
Quarter-final (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-12 / 21-14 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 24
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 18-21 / 22-20 / 21-17 DU Jing / YU Yang (F) (10*) 61
Semi-final (5*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-14 / 21-19 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 30
Final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 23-21 / 21-9 ZHANG Yawen / WEI Yili (5*) 39
WS
Round 1 (41*) Aiying XING 20-22 / 21-16 / 21-12 Rachel HINDLEY (34*) 53
Round 1 (12*) Mew Choo WONG 18-21 / 22-20 / 21-10 CHIEN Yu Chin (50*) 40
Round 1 (58*) Fransiska RATNASARI 21-18 / 21-17 Jeanine CICOGNINI (94*) 31
Round 1 (9*) YAO Jie 21-16 / 21-11 Yu HIRAYAMA (24*) 32
Round 1 (32*) Molthila KITJANON 21-13 / 21-4 Maria IOANNOU (97*) 20
Round 1 (11*) Tracey HALLAM 21-6 / 21-4 Lucia TAVERA (70*) 17
Round 1 (21*) Ella DIEHL 21-16 / 21-12 Perrine LE BUHANIC (74*) 28
Round 1 (31*) Anna RICE 21-9 / 21-8 Tania LUIZ (59*) 27
Round 1 (22*) Petra REICHEL 22-20 / 19-21 / 21-16 LEE Yun Hwa (38*) 58
Round 1 (66*) Linda ZETCHIRI 21-12 / 21-17 Harriet JOHNSON (126*) 29
Round 1 (10*) Kaori MORI 21-18 / 21-11 Anu NIEMINEN (39*) 30
Round 1 - Emanuela MATAIO 17-21 / 21-8 / 22-20 LIU Qiwen - 44
Round 1 (14*) JIANG Yanjiao 21-10 / 21-16 Saina NEHWAL (27*) 27
Round 1 (87*) Elin BERGBLOM 21-17 / 21-16 Maja KERSNIK (104*) 29
Round 1 (81*) Maja TVRDY 21-18 / 21-16 Sutheaswari MUDUKASAN (40*) 38
Round 1 (44*) Simone PRUTSCH 21-10 / 19-21 / 24-22 Nina WECKSTROM (93*) 41
Round 1 (4*) PI Hongyan 21-6 / 21-7 Eva SLADEKOVA (124*) 21
Round 1 (75*) Kamila AUGUSTYN 22-20 / 20-22 / 21-15 Agnese ALLEGRINI (63*) 52
Round 1 (19*) Tine BAUN 21-12 / 21-14 CHENG Shao Chieh (23*) 23
Round 1 (61*) Rachel VAN CUTSEN 21-5 / 21-12 Shannon POHL (105*) 19
Round 1 (2*) XIE Xingfang 21-14 / 21-14 Kati TOLMOFF (83*) 25
Round 1 (33*) Susan EGELSTAFF 21-8 / 21-19 Ekaterina VIKULOVA (95*) 27
Round 1 (18*) HWANG Hye Youn 21-10 / 21-11 Julia MANN (60*) 30
Round 1 (36*) Li LI 21-10 / 21-14 Charmaine REID (42*) 36
Round 1 (73*) Trupti MURGUNDE 17-21 / 21-14 / 21-19 Larisa GRIGA (96*) 48
Round 1 (13*) Eriko HIROSE 21-17 / 21-17 Salakjit PONSANA (37*) 40
Round 1 (76*) Yoana MARTINEZ 21-12 / 22-20 Nathalie DESCAMPS (100*) 29
Round 1 (16*) Petya NEDELCHEVA 21-3 / 21-13 Grace Daniel - 19
Round 1 (20*) YIP Pui Yin W.O. Sara PERSSON (54*) 0
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-8 / 21-8 Aiying XING (41*) 22
Round 2 (12*) Mew Choo WONG 21-19 / 21-8 Fransiska RATNASARI (58*) 28
Round 2 (11*) Tracey HALLAM 21-9 / 21-8 Ella DIEHL (21*) 29
Round 2 (3*) WANG Chen 21-17 / 21-13 Anna RICE (31*) 30
Round 2 (22*) Petra REICHEL 17-21 / 21-15 / 21-14 Linda ZETCHIRI (66*) 50
Round 2 (10*) Kaori MORI 21-11 / 21-15 Emanuela MATAIO - 28
Round 2 (14*) JIANG Yanjiao 21-13 / 21-11 Elin BERGBLOM (87*) 22
Round 2 (20*) YIP Pui Yin 21-7 / 21-13 Maja TVRDY (81*) 25
Round 2 (4*) PI Hongyan 21-11 / 21-8 Simone PRUTSCH (44*) 24
Round 2 (19*) Tine BAUN 21-18 / 21-13 Kamila AUGUSTYN (75*) 22
Round 2 (2*) XIE Xingfang 21-13 / 21-16 Rachel VAN CUTSEN (61*) 25
Round 2 (33*) Susan EGELSTAFF 21-15 / 21-12 HWANG Hye Youn (18*) 38
Round 2 (16*) Petya NEDELCHEVA 13-21 / 21-19 / 21-15 Li LI (36*) 53
Round 2 (13*) Eriko HIROSE 6-21 / 21-16 / 21-12 Trupti MURGUNDE (73*) 49
Round 2 (6*) Huaiwen XU 21-19 / 21-18 Yoana MARTINEZ (76*) 29
Round 2 (32*) Molthila KITJANON W.O. YAO Jie (9*) 0
Round 3 (1*) ZHANG Ning 21-13 / 21-13 Mew Choo WONG (12*) 28
Round 3 (11*) Tracey HALLAM 21-12 / 21-7 Molthila KITJANON (32*) 26
Round 3 (22*) Petra REICHEL 22-20 / 4-21 / 22-20 WANG Chen (3*) 49
Round 3 (14*) JIANG Yanjiao 21-13 / 21-18 Kaori MORI (10*) 35
Round 3 (4*) PI Hongyan 22-20 / 21-12 YIP Pui Yin (20*) 34
Round 3 (2*) XIE Xingfang 21-14 / 21-6 Tine BAUN (19*) 27
Round 3 (16*) Petya NEDELCHEVA 21-16 / 14-21 / 21-11 Susan EGELSTAFF (33*) 45
Round 3 (6*) Huaiwen XU 21-19 / 21-10 Eriko HIROSE (13*) 36
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 20-22 / 21-10 / 21-10 Tracey HALLAM (11*) 42
Quarter-final (22*) Petra REICHEL 21-18 / 14-21 / 21-14 JIANG Yanjiao (14*) 49
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 21-17 / 21-10 PI Hongyan (4*) 36
Quarter-final (6*) Huaiwen XU 21-14 / 17-21 / 21-16 Petya NEDELCHEVA (16*) 58
Semi-final (1*) ZHANG Ning 21-19 / 21-11 Petra REICHEL (22*) 29
Semi-final (2*) XIE Xingfang 21-12 / 21-10 Huaiwen XU (6*) 31
Final (2*) XIE Xingfang 21-16 / 21-14 ZHANG Ning (1*) 34
XD
Round 1 (19*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-23 / 21-17 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (15*) 38
Round 1 (55*) Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU 21-8 / 21-13 Greg Orobosa OKUONGHAE / Grace DANIEL (407*) 19
Round 1 (11*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN 21-15 / 21-16 Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK (25*) 29
Round 1 (16*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 21-16 / 21-18 Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA (27*) 28
Round 1 (35*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-13 / 21-16 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (84*) 21
Round 1 (129*) ZHANG Wei / YU Yang (F) 14-21 / 21-17 / 21-14 Lars PAASKE / Helle NIELSEN (10*) 58
Round 1 (30*) Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI 9-21 / 21-19 / 21-16 Adam CWALINA / Malgorzata JANIACZYK (54*) 32
Round 1 (28*) Mike BERES / Valerie LOKER 21-13 / 21-23 / 21-18 Inigo SERRANO / Patricia PEREZ - 31
Round 1 (13*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-14 / 21-7 Keith TURNBULL / Emma MASON (110*) 17
Round 1 (24*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-12 / 21-17 Alexej VASILJEV / Anna EFREMOVA (181*) 25
Round 1 (96*) Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI 21-19 / 21-16 Sergio LLOPIS / Dolores MARCO (265*) 27
Round 1 (18*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-10 / 21-10 Nicholas JINADASA / Samantha JINADASA (46*) 18
Round 1 (105*) Thanh-Hai TRAN / Nguyen Nhung LE NGOC 16-21 / 21-15 / 21-18 Michael LAHNSTEINER / Tina RIEDL (81*) 35
Round 1 (37*) Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN 19-21 / 21-17 / 21-16 Luka PETRIC / Maja TVRDY (90*) 42
Round 1 (12*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 20-22 / 21-13 / 21-15 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (21*) 48
Round 1 (50*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 21-15 / 21-19 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (190*) 25
Round 1 (26*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 21-18 / 17-21 / 21-19 V. Diju / Jwala GUTTA (41*) 40
Round 1 (17*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-15 / 21-16 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA (112*) 23
Round 1 (47*) Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD 21-18 / 21-16 Alexandre PAIXAO / Filipa LAMY (82*) 24
Round 1 (107*) Vitalij DURKIN / Marina YAKUSHEVA 21-6 / 21-8 Michal MATEJKA / Eva SLADEKOVA (92*) 14
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-8 / 21-8 Pashupati PANERU / Sumina SHRESTHA (350*) 14
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-10 Neven RIHTAR / Maja SAVOR (103*) 15
Round 2 (19*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 16-21 / 21-18 / 21-15 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU (55*) 36
Round 2 (16*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 29-27 / 22-20 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (35*) 31
Round 2 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-7 / 21-6 Henri HURSKAINEN / Johanna PERSSON (189*) 18
Round 2 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-15 / 21-8 Mike BERES / Valerie LOKER (28*) 22
Round 2 (24*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 18-21 / 21-19 / 21-18 LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi (13*) 51
Round 2 (96*) Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI 21-12 / 23-25 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (18*) 41
Round 2 (6*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-4 Thanh-Hai TRAN / Nguyen Nhung LE NGOC (105*) 19
Round 2 (12*) ZHENG Bo / ZHAO Tingting 21-10 / 21-6 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (37*) 22
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-12 / 21-10 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (50*) 20
Round 2 (17*) Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 17-21 / 21-17 / 21-16 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (26*) 38
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-12 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (47*) 21
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 23-21 / 22-20 Vitalij DURKIN / Marina YAKUSHEVA (107*) 33
Round 2 (129*) ZHANG Wei / YU Yang (F) 21-9 / 21-12 Jean-Michel LEFORT / Weny RASIDI (30*) 21
Round 2 (11*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN W.O. Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Round 2 (23*) William MILROY / Tammy SUN W.O. LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (2*) 0
Round 3 (19*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-15 / 18-21 / 22-20 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 41
Round 3 (11*) Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN 18-21 / 21-18 / 24-22 Robert BLAIR / Natalie MUNT (16*) 51
Round 3 (3*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-17 / 21-18 ZHANG Wei / YU Yang (F) (129*) 21
Round 3 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-19 / 21-15 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (24*) 29
Round 3 (6*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-13 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Sock Ai OOI (96*) 24
Round 3 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-14 / 21-16 ZHENG Bo / ZHAO Tingting (12*) 33
Round 3 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-23 / 21-16 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (17*) 42
Round 3 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 21-11 William MILROY / Tammy SUN (23*) 21
Quarter-final (19*) Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-16 / 21-16 Jonas RASMUSSEN / Britta ANDERSEN (11*) 26
Quarter-final (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-18 / 21-17 ZHANG Jun / GAO Ling (3*) 36
Quarter-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-14 / 21-17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (6*) 35
Quarter-final (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 12-21 / 21-16 / 21-12 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 46
Semi-final (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-14 / 21-12 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG (19*) 26
Semi-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-18 / 17-21 / 25-23 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 60
Final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-15 / 21-12 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 48 104 8 16.7% 3661 76.27 00:27:27 2.78 0 0.0%
MS 58 130 14 24.1% 4577 78.91 00:33:34 2.35 1 1.7%
WD 45 101 11 24.4% 3500 77.78 00:30:52 2.52 3 6.7%
WS 58 131 15 25.9% 4554 78.52 00:33:33 2.34 0 0.0%
XD 50 117 17 34.0% 4236 84.72 00:30:26 2.78 1 2.0%
Total 259 583 65 25.1% 20528 79.26 00:31:22 2.53 5 1.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 61 14 81.3%
England 21 10 67.7%
Indonesia 13 7 65.0%
Denmark 18 10 64.3%
Malaysia 24 14 63.2%
Germany 15 9 62.5%
Japan 17 12 58.6%
Korea 11 9 55.0%
Netherlands 7 6 53.8%
Thailand 9 8 52.9%
Vietnam 2 2 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Cook Islands 1 1 50.0%
Scotland 6 7 46.2%
Bulgaria 4 5 44.4%
France 7 9 43.8%
Singapore 5 7 41.7%
Austria 2 3 40.0%
Poland 5 8 38.5%
Chinese Taipei 5 8 38.5%
Sweden 3 5 37.5%
Hong Kong 3 5 37.5%
India 4 8 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Slovenia 3 7 30.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6