Malaysia Open  

Tournament Name: PROTON MALAYSIA OPEN SUPER SERIES 2008
Tournament Dates: 15/01/2008-20/01/2008
Location: , Malaysia
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN
MS LEE Chong Wei LEE Hyun Il
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / ZHAO Tingting
WS Tine BAUN ZHU Lin
XD HE Hanbin / YU Yang (F) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (56*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 15-21 / 21-12 / 21-10 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN (96*) 30
Round 1 (59*) CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui 22-20 / 13-21 / 21-7 Anthony CLARK / Chris ADCOCK - 35
Round 1 - Chieng Hun HONG / Kean Kok NG 21-12 / 21-23 / 21-14 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (43*) 43
Round 1 (74*) KO Sung Hyun / KWON Yi Goo 21-16 / 14-21 / 21-12 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (49*) 35
Round 2 (87*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-3 / 21-12 Kam Chung KUAN / Kok Siang TEO (439*) 18
Round 2 (56*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 21-4 / 21-4 Kok Leong AU / Ying Jin GOH (109*) 14
Round 2 (184*) Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-11 / 21-16 CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui (59*) 22
Round 2 (48*) Robert BLAIR / David LINDLEY 21-16 / 21-11 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG - 25
Round 2 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 17-21 / 21-19 / 21-12 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (44*) 46
Round 2 (74*) KO Sung Hyun / KWON Yi Goo 21-11 / 21-8 Mohd Nazree LATIFI / Muhamad HASHIM (858*) 17
Round 2 (45*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-17 / 21-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER (938*) 27
Round 3 (87*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-12 / 21-19 LIM Khim Wah / Hee Chun MAK (56*) 31
Round 3 (184*) Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-14 GOH V Shem / Jian Guo ONG (108*) 23
Round 3 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-14 / 21-13 Robert BLAIR / David LINDLEY (48*) 29
Round 3 (45*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-19 / 23-21 KO Sung Hyun / KWON Yi Goo (74*) 30
MD
Round 1 (3*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 14-21 / 21-17 / 21-15 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (15*) 47
Round 1 (14*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 21-13 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (27*) 29
Round 1 (5*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-10 / 21-11 Thien How HOON / TAN Wee Kiong (184*) 21
Round 1 (17*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 17-21 / 25-23 / 22-20 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (16*) 55
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-10 / 21-15 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (11*) 31
Round 1 (25*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-16 / 21-11 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 28
Round 1 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 13-21 / 21-18 / 21-10 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (8*) 48
Round 1 (34*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 19-21 / 21-16 / 21-12 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong (87*) 40
Round 1 (22*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 21-17 / 21-16 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (37*) 24
Round 1 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-11 Teik Chai GAN / Woon Fui LIN (24*) 32
Round 1 (12*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 10-21 / 21-13 / 21-12 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (9*) 39
Round 1 (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-16 / 21-7 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (28*) 23
Round 1 (20*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-16 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (26*) 29
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-12 / 21-9 Mike BERES / William MILROY (21*) 23
Round 1 (32*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-9 / 21-19 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (19*) 25
Round 1 (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-9 / 16-21 / 21-16 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (45*) 38
Round 2 (14*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-19 / 18-21 / 21-16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (3*) 58
Round 2 (5*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 19-21 / 21-18 / 21-18 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (17*) 49
Round 2 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 21-12 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (25*) 27
Round 2 - Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-13 / 13-21 / 21-14 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (34*) 42
Round 2 (22*) Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS 21-18 / 21-19 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (6*) 33
Round 2 (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 23-21 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (12*) 31
Round 2 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-18 / 21-10 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (20*) 29
Round 2 (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-11 Roman SPITKO / Michael FUCHS (32*) 21
Quarter-final (14*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 16-21 / 21-6 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (5*) 46
Quarter-final (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-12 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW - 24
Quarter-final (4*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-17 / 21-17 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (22*) 28
Quarter-final (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-8 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 23
Semi-final (14*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 19-21 / 21-17 CAI Yun / FU Haifeng (1*) 57
Semi-final (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-17 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (4*) 22
Final (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-10 / 20-22 / 21-18 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (14*) 48
MS (qual)
Round 1 (48*) Beng Hong KUAN 21-16 / 22-24 / 21-13 Tommy SUGIARTO (44*) 55
Round 1 (38*) Eric PANG 21-13 / 21-5 Nicholas KIDD (98*) 20
Round 1 (62*) Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-14 Bobby MILROY (49*) 25
Round 1 (30*) John MOODY 21-19 / 21-16 Eric GO (90*) 29
Round 1 (50*) HSIEH Yu Hsing 21-14 / 11-21 / 21-19 CHONG Wei Feng (47*) 51
Round 1 (60*) Jurgen KOCH 24-22 / 21-14 Kwong Beng CHAN (99*) 44
Round 1 (35*) Tien Minh NGUYEN 16-21 / 22-20 / 21-12 Chetan ANAND (37*) 39
Round 1 (64*) Arvind BHAT 21-15 / 21-12 Roman SPITKO (72*) 30
Round 2 (48*) Beng Hong KUAN 8-21 / 21-10 / 21-15 Carl BAXTER (119*) 39
Round 2 (38*) Eric PANG 21-19 / 21-10 Rajiv OUSEPH (56*) 24
Round 2 (27*) LU Yi 21-15 / 21-13 Alamsyah YUNUS (62*) 36
Round 2 (41*) Chun Seang TAN 19-21 / 24-22 / 21-11 John MOODY (30*) 49
Round 2 (50*) HSIEH Yu Hsing 21-14 / 21-14 Scott EVANS (43*) 28
Round 2 (101*) SHON Seung Mo 21-14 / 21-11 Jurgen KOCH (60*) 29
Round 2 (35*) Tien Minh NGUYEN 21-18 / 21-7 Poompat SAPKULCHANANART (53*) 32
Round 2 (64*) Arvind BHAT 21-19 / 21-10 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (77*) 32
Round 3 (38*) Eric PANG 17-21 / 21-18 / 21-15 Beng Hong KUAN (48*) 47
Round 3 (41*) Chun Seang TAN 21-13 / 18-21 / 21-10 LU Yi (27*) 50
Round 3 (101*) SHON Seung Mo 21-14 / 21-11 HSIEH Yu Hsing (50*) 28
Round 3 (35*) Tien Minh NGUYEN 21-10 / 22-20 Arvind BHAT (64*) 27
MS
Round 1 (3*) LEE Chong Wei 21-17 / 21-16 Muhammad Hafiz HASHIM (16*) 35
Round 1 (18*) Przemyslaw WACHA 21-19 / 3-21 / 21-16 Tien Minh NGUYEN (35*) 40
Round 1 (5*) Taufik HIDAYAT 15-21 / 22-20 / 21-16 PARK Sung Hwan (12*) 65
Round 1 (13*) Simon SANTOSO 21-15 / 21-7 Andrew SMITH (34*) 25
Round 1 (101*) SHON Seung Mo 21-14 / 21-23 / 21-7 Andrew DABEKA (31*) 49
Round 1 (26*) Sairul Amar AYOB 11-21 / 21-14 / 21-16 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 61
Round 1 (10*) CHEN Yu 21-12 / 21-17 Dicky PALYAMA (33*) 29
Round 1 (28*) Andre Kurniawan TEDJONO 18-21 / 22-20 / 22-20 Eric PANG (38*) 61
Round 1 (25*) Anup SRIDHAR 16-21 / 21-18 / 21-14 Chun Seang TAN (41*) 49
Round 1 (29*) LEE Hyun Il 12-21 / 24-22 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO (7*) 60
Round 1 (24*) Yen Hui Kendrick LEE 21-19 / 21-19 Sho SASAKI (39*) 35
Round 1 (4*) CHEN Jin 21-15 / 21-10 Kay Bin YEOH (23*) 40
Round 1 (17*) NG Wei 21-15 / 19-21 / 21-14 Tsuen Seng LEE (14*) 67
Round 1 (9*) Kenneth JONASSEN 21-15 / 21-19 Shoji SATO (19*) 34
Round 1 (15*) Choong Hann WONG 21-13 / 21-8 CHEN Hong (8*) 27
Round 1 (2*) BAO Chunlai 21-14 / 21-13 CHAN Yan Kit (22*) 32
Round 2 (3*) LEE Chong Wei 21-5 / 15-21 / 21-8 Przemyslaw WACHA (18*) 42
Round 2 (13*) Simon SANTOSO 21-18 / 21-16 Taufik HIDAYAT (5*) 40
Round 2 (101*) SHON Seung Mo 22-20 / 5-21 / 21-17 Sairul Amar AYOB (26*) 55
Round 2 (10*) CHEN Yu 21-13 / 21-9 Andre Kurniawan TEDJONO (28*) 31
Round 2 (29*) LEE Hyun Il 22-24 / 21-14 / 21-13 Anup SRIDHAR (25*) 49
Round 2 (24*) Yen Hui Kendrick LEE 22-20 / 21-16 CHEN Jin (4*) 35
Round 2 (9*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-10 NG Wei (17*) 29
Round 2 (2*) BAO Chunlai 21-15 / 21-16 Choong Hann WONG (15*) 41
Quarter-final (3*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-13 Simon SANTOSO (13*) 32
Quarter-final (10*) CHEN Yu 23-21 / 19-21 / 21-15 SHON Seung Mo (101*) 50
Quarter-final (29*) LEE Hyun Il 21-10 / 23-21 Yen Hui Kendrick LEE (24*) 34
Quarter-final (9*) Kenneth JONASSEN 21-14 / 21-19 BAO Chunlai (2*) 34
Semi-final (3*) LEE Chong Wei 25-23 / 21-11 CHEN Yu (10*) 34
Semi-final (29*) LEE Hyun Il 21-15 / 21-18 Kenneth JONASSEN (9*) 30
Final (3*) LEE Chong Wei 21-15 / 11-21 / 21-17 LEE Hyun Il (29*) 62
WD (qual)
Round 1 (47*) Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI 21-14 / 21-14 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (50*) 30
Round 1 (145*) LIM Yin Loo / Marylen Poau Leng NG 21-4 / 21-17 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (34*) 22
Round 1 - Yu Hang OOI / WOON Khe Wei 21-18 / 21-13 Vivian HOO / Sannatasah SANIRU (207*) 23
Round 1 - Gabrielle ADCOCK / Imogen BANKIER 21-10 / 18-21 / 21-12 TEE Jing Yi / Lyddia Yi Yu CHEAH (172*) 40
Round 1 (43*) CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee 21-15 / 18-21 / 21-10 Amelia Alicia ANSCELLY / Sook Chin CHONG (54*) 40
Round 1 (83*) CHANG Hsin Yun / HUNG Shih Chieh 21-19 / 19-21 / 21-13 Saina NEHWAL / Anna RICE - 36
Round 1 (58*) GOH Liu Ying / Hui Lin NG 13-21 / 21-16 / 21-16 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (38*) 39
Round 2 (47*) Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI 21-9 / 21-16 ANG Li Peng / Hooi Yee CHOR (232*) 23
Round 2 - Yu Hang OOI / WOON Khe Wei 21-17 / 21-11 LIM Yin Loo / Marylen Poau Leng NG (145*) 31
Round 2 (43*) CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee 21-16 / 21-19 Gabrielle ADCOCK / Imogen BANKIER - 28
Round 2 (58*) GOH Liu Ying / Hui Lin NG 21-10 / 21-9 CHANG Hsin Yun / HUNG Shih Chieh (83*) 16
WD
Round 1 (53*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-14 / 21-6 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (30*) 28
Round 1 (47*) Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI 15-21 / 21-18 / 21-17 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (43*) 43
Round 1 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-19 / 14-21 / 21-16 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (16*) 45
Round 1 (29*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-12 / 14-21 / 21-17 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (22*) 42
Round 1 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-15 / 21-15 HA Jung Eun / KIM Min Jung (18*) 27
Round 1 (11*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-13 / 21-5 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (13*) 36
Round 1 (14*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 28-26 / 17-21 / 21-12 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (27*) 45
Round 1 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-6 / 21-6 Fiona MCKEE / Charmaine REID (32*) 23
Round 1 (17*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-13 / 21-14 Carina METTE / Birgit OVERZIER (36*) 31
Round 1 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-14 / 21-18 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (25*) 31
Round 1 (24*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-15 / 21-17 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (28*) 34
Round 1 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-6 / 21-9 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (35*) 22
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-4 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (41*) 23
Round 1 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-7 TSAI Pei-Ling / YANG Chia Chen (48*) 18
Round 1 (20*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 14-21 / 21-12 / 21-11 Yu Hang OOI / WOON Khe Wei - 48
Round 1 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-9 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (58*) 24
Round 2 (53*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-11 / 21-11 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (47*) 23
Round 2 (8*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 16-21 / 21-11 / 21-18 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (29*) 54
Round 2 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-14 / 21-10 Yanmei JIANG / Yujia LI (11*) 34
Round 2 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-19 / 21-16 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (14*) 45
Round 2 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-11 / 21-9 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (17*) 25
Round 2 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-18 / 21-10 Jo NOVITA / Greysia POLII (24*) 41
Round 2 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-18 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 33
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-8 / 21-10 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (20*) 30
Quarter-final (53*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-14 / 21-7 Gail EMMS / Donna KELLOGG (8*) 27
Quarter-final (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-15 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 32
Quarter-final (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-15 / 21-15 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (6*) 49
Quarter-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 20-22 / 21-14 / 21-14 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (7*) 47
Semi-final (53*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-19 / 19-21 / 21-17 DU Jing / YU Yang (F) (4*) 60
Semi-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 19-21 / 21-12 / 21-12 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 56
Final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-13 / 16-21 / 24-22 GAO Ling / ZHAO Tingting (53*) 62
WS (qual)
Round 1 (92*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-7 / 21-19 Shruti KURIEN (119*) 20
Round 1 (46*) Anu NIEMINEN 21-15 / 21-17 Charmaine REID (43*) 32
Round 1 (60*) JANG(F) Soo Young 18-21 / 22-20 / 21-13 Ekaterina VIKULOVA (61*) 50
Round 1 (32*) LEE Yun Hwa 21-12 / 21-4 Eva LEE (53*) 18
Round 1 (59*) Pia Zebadiah BERNADET 22-20 / 24-26 / 21-16 Sutheaswari MUDUKASAN (85*) 46
Round 1 (34*) Aiying XING 21-18 / 18-21 / 22-20 Susan EGELSTAFF (45*) 54
Round 1 (55*) Soratja CHANSRISUKOT 21-16 / 18-21 / 21-12 CHANG Hsin Yun (107*) 37
Round 1 (67*) Jeanine CICOGNINI 21-15 / 21-17 Jwala GUTTA (146*) 19
Round 2 (92*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-19 / 21-8 TEE Jing Yi (243*) 19
Round 2 (44*) Larisa GRIGA 22-20 / 10-21 / 21-14 Anu NIEMINEN (46*) 55
Round 2 (38*) Adrianti FIRDASARI 21-13 / 21-14 JANG(F) Soo Young (60*) 28
Round 2 (66*) Anita Raj KAUR 21-17 / 21-13 LEE Yun Hwa (32*) 27
Round 2 (59*) Pia Zebadiah BERNADET 21-18 / 21-13 Kamila AUGUSTYN (65*) 23
Round 2 (36*) Salakjit PONSANA 21-9 / 17-21 / 21-13 Aiying XING (34*) 50
Round 2 (35*) Elizabeth CANN 21-19 / 21-15 Soratja CHANSRISUKOT (55*) 30
Round 2 (67*) Jeanine CICOGNINI 21-15 / 21-16 Weny RASIDI (84*) 26
Round 3 (92*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-16 / 21-10 Larisa GRIGA (44*) 23
Round 3 (66*) Anita Raj KAUR 16-21 / 25-23 / 21-19 Adrianti FIRDASARI (38*) 46
Round 3 (59*) Pia Zebadiah BERNADET 21-17 / 21-13 Salakjit PONSANA (36*) 27
Round 3 (67*) Jeanine CICOGNINI 21-17 / 21-9 Elizabeth CANN (35*) 23
WS
Round 1 (15*) Eriko HIROSE 21-10 / 21-11 Sara PERSSON (40*) 31
Round 1 (7*) Mew Choo WONG 21-17 / 21-13 Julia Pei Xian WONG (25*) 32
Round 1 (67*) Jeanine CICOGNINI 21-15 / 23-25 / 21-18 Li LI (31*) 51
Round 1 (2*) ZHU Lin 21-19 / 17-21 / 21-18 YIP Pui Yin (11*) 61
Round 1 (12*) ZHOU Mi 21-8 / 21-8 Kaori MORI (23*) 25
Round 1 (5*) WANG Chen 16-21 / 21-13 / 21-14 Judith MEULENDIJKS (28*) 50
Round 1 (13*) Petya NEDELCHEVA 21-9 / 21-12 Anna RICE (26*) 30
Round 1 (19*) Kanako YONEKURA 21-19 / 21-14 Pia Zebadiah BERNADET (59*) 39
Round 1 (10*) Tine BAUN 17-21 / 21-16 / 21-8 Huaiwen XU (8*) 46
Round 1 (17*) Juliane SCHENK 23-21 / 21-9 Saina NEHWAL (21*) 30
Round 1 (4*) LU Lan 21-8 / 21-12 Tracey HALLAM (16*) 31
Round 1 (18*) YAO Jie 25-23 / 21-12 Anita Raj KAUR (66*) 32
Round 1 (6*) PI Hongyan 21-17 / 21-13 Lyddia Yi Yu CHEAH (92*) 35
Round 1 (37*) Yu HIRAYAMA 21-17 / 21-11 Ella DIEHL (22*) 37
Round 1 (27*) HWANG Hye Youn 21-14 / 21-17 ZHANG Ning (3*) 32
Round 1 (24*) CHENG Shao Chieh W.O. XIE Xingfang (1*) 0
Round 2 (15*) Eriko HIROSE 21-13 / 21-11 CHENG Shao Chieh (24*) 31
Round 2 (7*) Mew Choo WONG 21-14 / 21-10 Jeanine CICOGNINI (67*) 25
Round 2 (2*) ZHU Lin 11-21 / 21-17 / 21-16 ZHOU Mi (12*) 55
Round 2 (5*) WANG Chen 17-21 / 21-11 / 21-10 Petya NEDELCHEVA (13*) 45
Round 2 (10*) Tine BAUN 21-19 / 21-19 Kanako YONEKURA (19*) 37
Round 2 (4*) LU Lan 21-15 / 21-8 Juliane SCHENK (17*) 29
Round 2 (6*) PI Hongyan 21-12 / 21-12 YAO Jie (18*) 34
Round 2 (37*) Yu HIRAYAMA 21-13 / 21-16 HWANG Hye Youn (27*) 41
Quarter-final (7*) Mew Choo WONG 16-21 / 23-21 / 21-14 Eriko HIROSE (15*) 60
Quarter-final (2*) ZHU Lin 21-10 / 21-11 WANG Chen (5*) 32
Quarter-final (10*) Tine BAUN 21-12 / 16-21 / 21-16 LU Lan (4*) 53
Quarter-final (6*) PI Hongyan 21-13 / 21-9 Yu HIRAYAMA (37*) 35
Semi-final (2*) ZHU Lin 21-19 / 21-12 Mew Choo WONG (7*) 38
Semi-final (10*) Tine BAUN 21-12 / 21-10 PI Hongyan (6*) 26
Final (10*) Tine BAUN 18-21 / 21-19 / 21-18 ZHU Lin (2*) 69
XD (qual)
Round 1 (31*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-12 / 25-23 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (41*) 37
Round 1 (85*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-19 Michael FUCHS / Carina METTE (62*) 28
Round 1 - CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-10 / 21-15 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (72*) 15
Round 1 (47*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 15-21 / 21-17 / 21-18 HWANG Ji Man / LEE Kyung Won (148*) 57
Round 2 (33*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-10 / 21-19 Jian Guo ONG / Marylen Poau Leng NG - 21
Round 2 (31*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-18 / 21-16 KWON Yi Goo / HA Jung Eun (423*) 22
Round 2 (109*) Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-17 / 19-21 / 21-8 Ying Jin GOH / Sock Ai OOI (149*) 40
Round 2 - Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK 21-14 / 21-9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (85*) 22
Round 2 (52*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 18-21 / 21-12 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 32
Round 2 - Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo 21-13 / 21-17 Kok Siang TEO / Sannatasah SANIRU - 26
Round 2 (47*) Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA 22-20 / 19-21 / 21-14 Hun Pin CHANG / Amelia Alicia ANSCELLY (99*) 45
Round 2 (66*) Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG 21-18 / 21-13 Kam Chung KUAN / Vivian HOO - 20
Round 3 (33*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 19-21 / 21-11 / 21-13 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (31*) 45
Round 3 - Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK 22-20 / 13-21 / 21-12 Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (109*) 42
Round 3 (52*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 21-12 / 21-16 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo - 18
Round 3 (66*) Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG 21-14 / 21-12 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (47*) 28
XD
Round 1 (25*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-16 / 21-11 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (27*) 29
Round 1 (19*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 22-20 / 21-6 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (23*) 29
Round 1 (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 23-25 / 21-11 / 21-13 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (17*) 55
Round 1 (29*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 12-21 / 21-15 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 44
Round 1 (14*) Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 21-12 / 21-15 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (5*) 30
Round 1 (33*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-19 / 21-11 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (10*) 30
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-11 / 22-20 Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK - 28
Round 1 (66*) Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG 14-21 / 21-18 / 30-29 Howard BACH / Eva LEE (16*) 46
Round 1 (42*) Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA 15-21 / 21-13 / 21-11 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (30*) 37
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-9 / 21-16 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (35*) 26
Round 1 (21*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-12 / 21-15 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (13*) 31
Round 1 (18*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-15 / 21-13 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (26*) 28
Round 1 (24*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-9 / 21-8 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (28*) 19
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-14 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (52*) 23
Round 1 (15*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-13 / 21-17 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 25
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-19 / 21-16 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (60*) 46
Round 2 (25*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-16 / 20-22 / 21-17 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (19*) 50
Round 2 (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-4 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (29*) 20
Round 2 (14*) Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 21-18 / 21-13 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (33*) 33
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-16 Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG (66*) 30
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-19 / 21-18 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (42*) 32
Round 2 (21*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 23-21 / 21-15 XU Chen / ZHAO Tingting (18*) 35
Round 2 (24*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-15 / 20-22 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 55
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-23 / 21-9 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (15*) 42
Quarter-final (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-16 / 22-24 / 21-16 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (25*) 63
Quarter-final (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 23-21 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (14*) 38
Quarter-final (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-14 / 21-16 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (21*) 30
Quarter-final (24*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-19 / 23-21 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 33
Semi-final (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-23 / 21-17 / 23-21 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 73
Semi-final (24*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 23-21 / 16-21 / 21-16 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 65
Final (4*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-15 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (24*) 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2647 85.39 00:34:31 2.47 0 0.0%
MS 31 75 13 41.9% 2720 87.74 00:42:10 2.08 6 19.4%
WD 31 72 10 32.3% 2498 80.58 00:36:43 2.2 2 6.5%
WS 30 69 9 30.0% 2440 81.33 00:39:04 2.08 3 10.0%
XD 31 73 11 35.5% 2708 87.35 00:37:27 2.33 3 9.7%
Total 154 363 55 35.7% 13013 84.5 00:37:58 2.23 14 9.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Italy 4 1 80.0%
Vietnam 3 1 75.0%
China 34 12 73.9%
Denmark 24 10 70.6%
Korea 25 17 59.5%
Scotland 4 3 57.1%
Thailand 7 7 50.0%
Netherlands 4 4 50.0%
France 3 3 50.0%
Australia 2 2 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Ukraine 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Indonesia 19 20 48.7%
Malaysia 47 52 47.5%
Japan 11 13 45.8%
Singapore 4 5 44.4%
England 11 14 44.0%
Hong Kong 6 8 42.9%
Chinese Taipei 9 14 39.1%
Germany 5 9 35.7%
Austria 1 2 33.3%
U.S.A. 3 7 30.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8