BWF Thomas & Uber Cup Finals  

Tournament Name: TotalEnergies BWF Thomas & Uber Cup Finals 2020 (New Dates)
Tournament Dates: 09/10/2021-17/10/2021
Location: Denmark, Aarhus
Category: GRADE 1 – TEAM TOURNAMENTS

Winners
Category Winner Runner-up
Thomas Cup Indonesia China
Uber Cup China Japan

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
Group Thomas Cup - A Chinese Taipei 2 - 3 Thailand
MS 4 CHOU Tien Chen 21-18 / 22-20 Kantaphon WANGCHAROEN 18 46
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-12 Supak JOMKOH / Tanupat VIRIYANGKURA - 33
MS 11 WANG Tzu Wei 22-24 / 17-21 Kunlavut VITIDSARN 23 60
MD 28 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 18-21 / 17-21 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 199 32
MS 146 CHI Yu Jen 21-11 / 23-25 / 12-21 Suppanyu AVIHINGSANON 54 78
Group Thomas Cup - A Indonesia 5 - 0 Algeria
MS 7 Jonatan CHRISTIE 21-8 / 21-8 Youcef Sabri MEDEL 184 22
MS 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-6 / 21-12 Mohamed Abderrahime BELARBI 258 22
MS 64 Chico Aura DWI WARDOYO 21-11 / 21-6 Adel HAMEK 301 27
MD 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-15 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 62 23
MD 37 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-3 / 21-11 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 142 22
Group Thomas Cup - A Indonesia 3 - 2 Thailand
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-16 / 22-24 / 23-25 Kantaphon WANGCHAROEN 18 88
MD 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19-21 / 21-18 / 21-13 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 94 61
MS 7 Jonatan CHRISTIE 10-21 / 14-21 Kunlavut VITIDSARN 23 47
MD 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-9 / 21-12 Natthapat TRINKAJEE / Tanupat VIRIYANGKURA 1636 30
MS 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 23-21 / 10-21 / 21-8 Adulrach NAMKUL 151 62
Group Thomas Cup - A Chinese Taipei 5 - 0 Algeria
MS 11 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-7 Youcef Sabri MEDEL 184 25
MS 146 CHI Yu Jen 21-12 / 21-17 Mohamed Abderrahime BELARBI 258 32
MS - LIAO Jhuo-Fu 21-12 / 21-19 Adel HAMEK 301 31
MD 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-7 / 21-11 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 62 20
MD 22 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-13 / 21-7 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 142 24
Group Thomas Cup - A Indonesia 3 - 2 Chinese Taipei
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 22-20 / 21-16 CHOU Tien Chen 4 51
MD 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 26-28 / 21-16 / 14-21 LEE Yang / WANG Chi-Lin 3 64
MS 7 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 21-13 WANG Tzu Wei 11 50
MD - Mohammad AHSAN / Daniel MARTHIN 20-22 / 21-17 / 21-23 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 78
MS 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 16-21 / 21-18 / 21-19 CHI Yu Jen 146 73
Group Thomas Cup - A Thailand 5 - 0 Algeria
MS 18 Kantaphon WANGCHAROEN 21-5 / 21-11 Youcef Sabri MEDEL 184 23
MS 23 Kunlavut VITIDSARN 21-7 / 21-10 Mohamed Abderrahime BELARBI 258 23
MS 151 Adulrach NAMKUL 21-8 / 21-8 Adel HAMEK 301 25
MD 94 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 21-11 / 21-10 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 62 22
MD - Dechapol PUAVARANUKROH / Natthapat TRINKAJEE 21-9 / 21-8 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 142 26
Group Thomas Cup - B Korea 4 - 1 Germany
MS 33 HEO Kwang Hee 21-15 / 21-13 Max WEISSKIRCHEN 59 40
MD 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-13 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Marvin SEIDEL - 40
MS 116 KIM DongHun 17-21 / 21-18 / 23-25 Fabian ROTH 360 77
MD 132 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-8 / 21-13 Daniel HESS / Jan Colin VÖLKER 662 31
MS 2250 JEON Hyeok Jin 21-18 / 21-7 Matthias KICKLITZ 580 39
Group Thomas Cup - B Denmark 5 - 0 France
MS 2 Viktor AXELSEN 21-13 / 20-22 / 21-8 Christo POPOV 71 72
MS 3 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-7 Arnaud MERKLE 93 41
MD 143 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 19-21 / 21-14 / 21-15 Fabien DELRUE / William VILLEGER 84 65
MS 12 Rasmus GEMKE 21-15 / 16-21 / 22-20 Alex LANIER 193 79
MD 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 22-20 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 38 45
Group Thomas Cup - B Korea 4 - 1 France
MS 33 HEO Kwang Hee 21-13 / 13-21 / 21-14 Toma Junior POPOV 34 65
MS 116 KIM DongHun 12-21 / 11-21 Arnaud MERKLE 93 48
MD 132 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-8 / 21-8 Fabien DELRUE / William VILLEGER 84 35
MS 2250 JEON Hyeok Jin 21-12 / 21-9 Alex LANIER 193 42
MD 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-16 / 21-13 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 38 42
Group Thomas Cup - B Denmark 3 - 2 Germany
MS 2 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-8 Samuel HSIAO 219 32
MD 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 20-22 / 24-26 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 18 55
MS 12 Rasmus GEMKE 19-21 / 24-26 Fabian ROTH 360 67
MD - Mathias CHRISTIANSEN / Frederik SØGAARD 21-12 / 21-11 Daniel HESS / Jan Colin VÖLKER 662 33
MS 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 21-8 Matthias KICKLITZ 580 35
Group Thomas Cup - B Denmark 4 - 1 Korea
MS 2 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-14 HEO Kwang Hee 33 40
MD 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-8 Yong JIN / SEO Seung Jae - 41
MS 3 Anders ANTONSEN 21-15 / 21-14 JEON Hyeok Jin 2250 51
MD - Mathias CHRISTIANSEN / Frederik SØGAARD 19-21 / 20-22 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 132 52
MS 12 Rasmus GEMKE 21-9 / 22-20 CHO Geonyeop - 58
Group Thomas Cup - B Germany 3 - 2 France
MS 59 Max WEISSKIRCHEN 21-13 / 21-15 Toma Junior POPOV 34 49
MS 219 Samuel HSIAO 12-21 / 17-21 Christo POPOV 71 44
MS 360 Fabian ROTH 21-17 / 19-21 / 14-21 Arnaud MERKLE 93 70
MD - Marvin SEIDEL / Jan Colin VÖLKER 22-20 / 15-21 / 21-15 Fabien DELRUE / William VILLEGER 84 62
MD 1621 Jones Ralfy JANSEN / Mark LAMSFUSS 21-18 / 21-13 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 38 44
Group Thomas Cup - C India 5 - 0 Netherlands
MS 14 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-14 Joran KWEEKEL 86 33
MD 10 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 21-12 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 56 39
MS 15 SAI PRANEETH B. 21-4 / 21-12 Robin MESMAN 1149 27
MD 46 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-12 / 21-13 Andy BUIJK / Brian WASSINK 269 30
MS 28 Sameer VERMA 21-6 / 21-11 Gijs DUIJS - 29
Group Thomas Cup - C China 5 - 0 Tahiti
MS 27 LU Guangzu 21-4 / 21-5 Louis BEAUBOIS 1530 23
MS 65 LI Shifeng 21-4 / 21-10 Remi ROSSI - 27
MS 148 WENG Hongyang 21-4 / 21-4 Glen LEFOLL - 21
MD 20 HE Jiting / TAN Qiang 21-8 / 21-2 Elias MAUBLANC / Heiva YVONET - 17
MD 39 DI Zijian / WANG Chang 21-3 / 21-12 Glen LEFOLL / Remi ROSSI - 19
Group Thomas Cup - C China 5 - 0 Netherlands
MS 27 LU Guangzu 21-15 / 21-19 Joran KWEEKEL 86 53
MD 1152 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-11 / 21-7 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 56 28
MS 65 LI Shifeng 21-7 / 21-8 Robin MESMAN 1149 24
MD - LIU Cheng / WANG Yilyu 21-14 / 21-10 Andy BUIJK / Brian WASSINK 269 25
MS 148 WENG Hongyang 21-10 / 21-6 Gijs DUIJS - 29
Group Thomas Cup - C India 5 - 0 Tahiti
MS 15 SAI PRANEETH B. 21-5 / 21-6 Louis BEAUBOIS 1530 23
MS 28 Sameer VERMA 21-12 / 21-12 Remi ROSSI - 41
MS 92 Kiran GEORGE 21-4 / 21-2 Elias MAUBLANC - 15
MD 189 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-8 / 21-7 Glen LEFOLL / Remi ROSSI - 21
MD 10 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-5 / 21-3 Elias MAUBLANC / Heiva YVONET - 15
Group Thomas Cup - C Netherlands 4 - 1 Tahiti
MS 86 Joran KWEEKEL 21-6 / 21-9 Louis BEAUBOIS 1530 21
MS 1149 Robin MESMAN 16-21 / 23-25 Remi ROSSI - 41
MS - Gijs DUIJS 21-3 / 21-4 Heiva YVONET - 16
MD 269 Andy BUIJK / Brian WASSINK 21-10 / 21-10 Glen LEFOLL / Remi ROSSI - 21
MD 56 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 21-4 / 21-4 Elias MAUBLANC / Heiva YVONET - 18
Group Thomas Cup - C China 4 - 1 India
MS 10 SHI Yuqi 21-12 / 21-16 KIDAMBI Srikanth 14 36
MD 1152 HE Jiting / ZHOU Haodong 14-21 / 14-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 10 41
MS 27 LU Guangzu 14-21 / 21-9 / 24-22 Sameer VERMA 28 83
MD - LIU Cheng / WANG Yilyu 26-24 / 21-19 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 46 52
MS 65 LI Shifeng 21-15 / 21-17 Kiran GEORGE 92 43
Group Thomas Cup - D Japan 4 - 1 Canada
MS 13 Kanta TSUNEYAMA 18-21 / 21-19 / 13-21 Brian YANG 39 73
MS 16 Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-6 Jason Anthony HO-SHUE 46 42
MD - Takuro HOKI / Taichi SAITO 21-9 / 21-2 PHILLIPE Charron / Maxime TÉTREAULT 1631 20
MS 53 Kodai NARAOKA 21-8 / 21-14 B. R. Sankeerth 79 37
MD - Akira KOGA / Yuta WATANABE 21-3 / 21-12 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 31 26
Group Thomas Cup - D Malaysia 5 - 0 Canada
MS 8 LEE Zii Jia 21-18 / 21-13 Brian YANG 39 38
MS 70 CHEAM June Wei 21-14 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE 46 40
MS 82 Tze Yong NG 21-7 / 21-19 B. R. Sankeerth 79 42
MD - Nur IZZUDDIN / SOH Wooi Yik 21-7 / 21-10 PHILLIPE Charron / Maxime TÉTREAULT 1631 25
MD - Aaron CHIA / GOH Sze Fei 21-14 / 21-13 B. R. Sankeerth / Nyl YAKURA - 31
Group Thomas Cup - D Japan 4 - 1 Malaysia
MS 1 Kento MOMOTA 15-21 / 21-12 / 23-21 LEE Zii Jia 8 80
MD 16 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-13 / 21-13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 37
MS 13 Kanta TSUNEYAMA 22-20 / 21-13 CHEAM June Wei 70 49
MD - Akira KOGA / Yuta WATANABE 21-10 / 21-16 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 26 39
MS 16 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 18-21 LEONG Jun Hao 121 51
Group Uber Cup - A Indonesia 4 - 1 Germany
WS 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-10 / 21-14 Yvonne LI 24 28
WD 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 21-17 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 216 43
WS 126 Putri Kusuma WARDANI 21-11 / 21-17 Ann-Kathrin SPÖRI 180 34
WD 34 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-9 / 21-8 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 299 30
WS - Ester Nurumi Tri WARDOYO 18-21 / 21-17 / 14-21 Thuc Phuong NGUYEN 308 54
Group Uber Cup - A Japan 5 - 0 France
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-10 Marie BATOMENE 60 35
WD - Yuki FUKUSHIMA / Misaki MATSUTOMO 6-5 Ret. Delphine DELRUE / Lea PALERMO 36 7
WS 20 Aya OHORI 21-15 / 21-9 LéOnice HUET 75 33
WD - Mayu MATSUMOTO / Nami MATSUYAMA 21-10 / 21-9 Margot LAMBERT / Anne TRAN 357 34
WS 97 Asuka TAKAHASHI 21-9 / 21-4 Anna TATRANOVA 329 25
Group Uber Cup - A Indonesia 4 - 1 France
WS 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-18 / 21-13 Marie BATOMENE 60 34
WS 126 Putri Kusuma WARDANI 21-9 / 21-8 LéOnice HUET 75 29
WD - Apriyani RAHAYU / Putri SYAIKAH 21-13 / 21-10 Margot LAMBERT / Anne TRAN 357 40
WS 557 Nandini Putri ARUMNI 12-21 / 21-16 / 17-20 Ret. Yaelle HOYAUX 76 64
WD 34 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 23-21 / 22-20 Marie BATOMENE / Delphine DELRUE - 52
Group Uber Cup - A Japan 5 - 0 Germany
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 22-20 Yvonne LI 24 40
WD - Yuki FUKUSHIMA / Misaki MATSUTOMO 21-13 / 21-8 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 32
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-10 Ann-Kathrin SPÖRI 180 26
WD - Mayu MATSUMOTO / Nami MATSUYAMA 21-15 / 21-15 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 216 39
WS 97 Asuka TAKAHASHI 21-6 / 21-15 Antonia SCHALLER 671 31
Group Uber Cup - A Japan 5 - 0 Indonesia
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-7 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 21 31
WD - Mayu MATSUMOTO / Nami MATSUYAMA 21-14 / 21-19 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 34 45
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-19 Putri Kusuma WARDANI 126 37
WD - Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO 21-9 / 21-10 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 52 44
WS 20 Aya OHORI 21-14 / 21-7 Ester Nurumi Tri WARDOYO - 35
Group Uber Cup - A Germany 2 - 3 France
WS 24 Yvonne LI 21-17 / 21-12 Marie BATOMENE 60 39
WS 180 Ann-Kathrin SPÖRI 12-21 / 17-21 LéOnice HUET 75 34
WD 30 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 14-21 / 21-14 / 8-21 Margot LAMBERT / Anne TRAN 357 64
WS 671 Antonia SCHALLER 14-21 / 12-21 Yaelle HOYAUX 76 38
WD 216 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 21-16 / 21-19 Marie BATOMENE / Delphine DELRUE - 62
Group Uber Cup - B India 3 - 2 Spain
WS 19 Saina NEHWAL 20-22 / 0-0 Ret. Clara AZURMENDI 58 18
WS 104 Malvika BANSOD 21-13 / 21-15 Beatriz CORRALES 71 35
WD 1146 Tanisha CRASTO / Rutaparna PANDA 21-10 / 21-8 Paula LOPEZ / Lorena USLE 214 29
WS - Aditi BHATT 21-16 / 21-14 Ania SETIEN 307 34
WD 28 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 18-21 / 21-14 / 17-21 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 122 57
Group Uber Cup - B Thailand 5 - 0 Scotland
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-10 Kirsty GILMOUR 26 40
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-17 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 49 42
WS 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-11 Rachel SUGDEN 255 29
WD 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-8 / 21-10 Rachel ANDREW / Eleanor O'DONNELL - 29
WS 31 Phittayaporn CHAIWAN 21-12 / 21-3 Lauren MIDDLETON 527 22
Group Uber Cup - B Thailand 5 - 0 Spain
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-9 / 21-15 Clara AZURMENDI 58 35
WS 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-13 Lucia RODRIGUEZ 303 35
WS 31 Phittayaporn CHAIWAN 21-8 / 21-11 Ania SETIEN 307 26
WD 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-7 / 21-4 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL 135 26
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-7 / 21-9 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 182 26
Group Uber Cup - B India 4 - 1 Scotland
WS 104 Malvika BANSOD 13-21 / 9-21 Kirsty GILMOUR 26 36
WS - Aditi BHATT 21-14 / 21-8 Rachel SUGDEN 255 26
WD 1146 Tanisha CRASTO / Rutaparna PANDA 21-11 / 21-8 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 49 34
WS - Tasnim MIR 21-15 / 21-6 Lauren MIDDLETON 527 25
WD 433 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-8 / 19-21 / 21-10 Kirsty GILMOUR / Eleanor O'DONNELL 1134 55
Group Uber Cup - B Thailand 5 - 0 India
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-11 Malvika BANSOD 104 57
WD 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-16 / 21-12 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 28 43
WS 13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 18-21 / 21-15 Aditi BHATT - 59
WD 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 433 48
WS 33 Supanida KATETHONG 21-19 / 21-15 Tasnim MIR - 40
Group Uber Cup - B Spain 3 - 2 Scotland
WS 58 Clara AZURMENDI 12-21 / 7-21 Kirsty GILMOUR 26 27
WS 71 Beatriz CORRALES 19-21 / 21-12 / 21-7 Rachel SUGDEN 255 45
WS 303 Lucia RODRIGUEZ 23-21 / 21-17 Lauren MIDDLETON 527 36
WD 122 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 9-21 / 14-21 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 49 34
WD 182 Lucia RODRIGUEZ / Ania SETIEN 21-14 / 21-18 Rachel ANDREW / Eleanor O'DONNELL - 33
Group Uber Cup - C Korea 5 - 0 Tahiti
WS 17 KIM Ga Eun 21-3 / 21-4 Maeva GAILLARD 1033 17
WS 55 SIM Yu Jin 21-1 / 21-2 MéIissa MI YOU 1033 17
WS 146 JEON JUI 21-6 / 21-3 Chloé SEGRESTAN - 20
WD 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong W.O. Maeva GAILLARD / Jenica LESOURD - 0
WD - CHAE YuJung / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-8 Heirautea CURET / Chloé SEGRESTAN - 21
Group Uber Cup - C Chinese Taipei 5 - 0 Egypt
WS 43 PAI Yu Po 21-7 / 21-12 Doha HANY 111 23
WS 142 HUNG Yi-Ting 21-5 / 21-13 Nour AHMED YOUSSRI 207 22
WS 659 YU Chien Hui 21-4 / 21-13 Jana ASHRAF 231 17
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-6 / 21-5 Rahma MOHAMED SAAD ELADAWY / Hana TAREK MOHAMED 208 18
WD - CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-9 / 21-10 Nour AHMED YOUSSRI / Jana ASHRAF 184 21
Group Uber Cup - C Chinese Taipei 5 - 0 Tahiti
WS 43 PAI Yu Po 21-6 / 21-6 Maeva GAILLARD 1033 18
WS 142 HUNG Yi-Ting 21-4 / 21-4 MéIissa MI YOU 1033 17
WS 659 YU Chien Hui 21-5 / 21-8 Heirautea CURET - 18
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-5 / 21-7 Maeva GAILLARD / MéIissa MI YOU - 17
WD - CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen 21-8 / 21-4 Heirautea CURET / Chloé SEGRESTAN - 20
Group Uber Cup - C Korea 5 - 0 Egypt
WS 17 KIM Ga Eun 21-8 / 21-6 Doha HANY 111 19
WS 55 SIM Yu Jin 21-9 / 21-7 Nour AHMED YOUSSRI 207 28
WS 146 JEON JUI 21-3 / 21-3 Jana ASHRAF 231 16
WD 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-8 Rahma MOHAMED SAAD ELADAWY / Hana TAREK MOHAMED 208 26
WD 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-6 / 21-4 Nour AHMED YOUSSRI / Jana ASHRAF 184 20
Group Uber Cup - C Egypt 5 - 0 Tahiti
WS 111 Doha HANY 21-2 / 21-8 Maeva GAILLARD 1033 17
WS 207 Nour AHMED YOUSSRI 21-15 / 22-24 / 21-16 Chloé SEGRESTAN - 49
WS 231 Jana ASHRAF 21-19 / 21-10 Heirautea CURET - 22
WD - Nour AHMED YOUSSRI / Hana TAREK MOHAMED 23-21 / 21-13 Maeva GAILLARD / Chloé SEGRESTAN - 28
WD - Doha HANY / Rahma MOHAMED SAAD ELADAWY 21-5 / 21-7 Heirautea CURET / MéIissa MI YOU - 18
Group Uber Cup - C Korea 4 - 1 Chinese Taipei
WS 8 Se Young AN 21-8 / 21-8 PAI Yu Po 43 31
WS 17 KIM Ga Eun 21-16 / 21-6 HUNG Yi-Ting 142 26
WS 55 SIM Yu Jin 21-17 / 21-14 YU Chien Hui 659 36
WD 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-8 / 21-12 CHANG Ching Hui / LEE Chih Chen - 35
WD - CHAE YuJung / SHIN Seung Chan 21-17 / 19-21 / 21-23 HSU Ya Ching / YU Chien Hui - 70
Group Uber Cup - D China 5 - 0 Canada
WS 9 HE Bingjiao 21-12 / 0-0 Ret. Michelle LI 11 20
WD 15 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-10 / 21-13 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 39
WS 18 WANG Zhiyi 21-19 / 21-13 Rachel CHAN 185 40
WD 21 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-6 / 21-4 Catherine CHOI / Talia NG - 26
WS 27 HAN Yue 21-12 / 21-7 Wendy ZHANG 269 27
Group Uber Cup - D Denmark 4 - 1 Malaysia
WS 12 Mia BLICHFELDT 21-11 / 21-7 KISONA Selvaduray 53 34
WD 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-19 / 10-21 / 21-13 LEE Meng Yean / Muralitharan THINAAH - 69
WS 23 Line CHRISTOPHERSEN 21-18 / 18-21 / 15-21 EOON Qi Xuan 123 62
WD 25 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-13 / 21-19 TEOH Mei Xing / YAP Ling 68 41
WS 35 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-14 Letshanaa A. KARUPATHEVAN 777 40
Group Uber Cup - D China 5 - 0 Malaysia
WS 2 CHEN Yufei 21-13 / 21-11 EOON Qi Xuan 123 31
WD 21 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-12 / 21-17 LEE Meng Yean / Muralitharan THINAAH - 52
WS 9 HE Bingjiao 21-8 / 21-3 Siti Nurshuhaini AZMAN 455 23
WD - HUANG Dongping / JIA Yifan 21-9 / 21-12 GO Pei Kee / TEOH Mei Xing - 34
WS 18 WANG Zhiyi 21-15 / 21-11 Letshanaa A. KARUPATHEVAN 777 36
Group Uber Cup - D Denmark 4 - 1 Canada
WS 12 Mia BLICHFELDT 21-8 / 21-7 Talia NG 183 27
WD 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 22-20 / 21-16 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 53
WS 23 Line CHRISTOPHERSEN 21-13 / 21-16 Rachel CHAN 185 31
WD 31 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 21-10 / 21-10 Catherine CHOI / Crystal LAI - 31
WS 35 Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 20-22 / 17-21 Wendy ZHANG 269 60
Group Uber Cup - D Malaysia 1 - 4 Canada
WS 53 KISONA Selvaduray 9-21 / 14-21 Talia NG 183 36
WD 68 TEOH Mei Xing / YAP Ling 21-13 / 10-21 / 14-21 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 70
WS 123 EOON Qi Xuan 12-21 / 13-21 Rachel CHAN 185 33
WD - GO Pei Kee / Muralitharan THINAAH 21-12 / 21-13 Catherine CHOI / Crystal LAI - 36
WS 777 Letshanaa A. KARUPATHEVAN 21-17 / 16-21 / 12-21 Wendy ZHANG 269 50
Group Uber Cup - D China 5 - 0 Denmark
WS 9 HE Bingjiao 21-23 / 21-13 / 21-15 Line CHRISTOPHERSEN 23 59
WD 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-14 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 25 40
WS 18 WANG Zhiyi 12-21 / 21-15 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 35 68
WD - HUANG Dongping / LI Wenmei 21-19 / 21-15 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 31 60
WS 27 HAN Yue 21-17 / 21-9 Julie Dawall JAKOBSEN 39 37
Quarter-final Thomas Cup Korea 2 - 3 Japan
MS 33 HEO Kwang Hee 21-19 / 21-17 Kento MOMOTA 1 52
MD 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-18 / 21-13 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 16 45
MS 2250 JEON Hyeok Jin 10-21 / 16-21 Kanta TSUNEYAMA 13 48
MD 132 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 15-21 / 18-21 Akira KOGA / Yuta WATANABE - 48
MS - CHO Geonyeop 15-21 / 10-21 Kenta NISHIMOTO 16 64
Quarter-final Thomas Cup Thailand 0 - 3 China
MS 18 Kantaphon WANGCHAROEN 14-21 / 17-21 SHI Yuqi 10 43
MD 94 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 10-21 / 18-21 HE Jiting / ZHOU Haodong 1152 38
MS 23 Kunlavut VITIDSARN 13-21 / 21-17 / 7-21 LI Shifeng 65 73
Quarter-final Thomas Cup Denmark 3 - 1 India
MS 2 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 14 38
MD 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 15-21 / 21-17 / 18-21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 10 72
MS 3 Anders ANTONSEN 21-8 / 21-15 SAI PRANEETH B. 15 45
MD - Mathias CHRISTIANSEN / Frederik SØGAARD 21-16 / 21-9 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 46 40
Quarter-final Thomas Cup Indonesia 3 - 0 Malaysia
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-17 LEE Zii Jia 8 51
MD 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 16-21 / 21-15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 64
MS 7 Jonatan CHRISTIE 14-21 / 21-19 / 21-16 Tze Yong NG 82 75
Quarter-final Uber Cup Japan 3 - 0 India
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-17 Malvika BANSOD 104 34
WD - Yuki FUKUSHIMA / Mayu MATSUMOTO 21-8 / 21-10 Tanisha CRASTO / Rutaparna PANDA 1146 41
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-7 Aditi BHATT - 29
Quarter-final Uber Cup Korea 3 - 0 Denmark
WS 8 Se Young AN 14-21 / 21-8 / 21-8 Mia BLICHFELDT 12 56
WD 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 50
WS 17 KIM Ga Eun 21-11 / 21-17 Line CHRISTOPHERSEN 23 35
Quarter-final Uber Cup Indonesia 2 - 3 Thailand
WS 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-14 / 10-21 / 10-21 Pornpawee CHOCHUWONG 10 62
WD 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 17-21 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 92
WS 126 Putri Kusuma WARDANI 9-21 / 21-23 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 44
WD 34 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-19 / 15-21 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 76
WS - Ester Nurumi Tri WARDOYO 23-25 / 8-21 Phittayaporn CHAIWAN 31 44
Quarter-final Uber Cup Chinese Taipei 0 - 3 China
WS 43 PAI Yu Po 16-21 / 13-21 CHEN Yufei 2 39
WD 29 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 10-21 / 21-18 / 14-21 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 59
WS 142 HUNG Yi-Ting 14-21 / 9-21 HE Bingjiao 9 28
Semi-final Thomas Cup Indonesia 3 - 1 Denmark
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 9-21 / 15-21 Viktor AXELSEN 2 46
MD 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 10-21 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11 55
MS 7 Jonatan CHRISTIE 25-23 / 15-21 / 21-16 Anders ANTONSEN 3 100
MD 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-14 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / Frederik SØGAARD - 38
Semi-final Thomas Cup China 3 - 1 Japan
MS 10 SHI Yuqi 20-22 / 5-20 Ret. Kento MOMOTA 1 40
MD 1152 HE Jiting / ZHOU Haodong 21-17 / 7-21 / 21-16 Takuro HOKI / Yuta WATANABE - 73
MS 65 LI Shifeng 21-17 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 13 55
MD - LIU Cheng / WANG Yilyu 21-11 / 22-20 Akira KOGA / Taichi SAITO 27 49
Semi-final Uber Cup Japan 3 - 1 Korea
WS 5 Akane YAMAGUCHI 14-21 / 7-21 Se Young AN 8 37
WD - Yuki FUKUSHIMA / Mayu MATSUMOTO 19-21 / 21-16 / 21-14 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 4 78
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-18 / 21-14 KIM Ga Eun 17 61
WD - Misaki MATSUTOMO / Nami MATSUYAMA 21-17 / 21-18 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 5 55
Semi-final Uber Cup Thailand 0 - 3 China
WS 6 Ratchanok INTANON 2-5 Ret. CHEN Yufei 2 2
WD - Rawinda PRAJONGJAI / Puttita SUPAJIRAKUL 15-21 / 10-21 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 42
WS 10 Pornpawee CHOCHUWONG 15-21 / 16-21 HE Bingjiao 9 46
Final Thomas Cup Indonesia 3 - 0 China
MS 5 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-14 / 21-16 LU Guangzu 27 77
MD 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 21-19 HE Jiting / ZHOU Haodong 1152 43
MS 7 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 18-21 / 21-14 LI Shifeng 65 82
Final Uber Cup Japan 1 - 3 China
WS 5 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-10 CHEN Yufei 2 46
WD - Yuki FUKUSHIMA / Mayu MATSUMOTO 27-29 / 21-15 / 18-21 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 117
WS 15 Sayaka TAKAHASHI 9-21 / 18-21 HE Bingjiao 9 44
WD - Misaki MATSUTOMO / Nami MATSUYAMA 22-24 / 21-23 HUANG Dongping / LI Wenmei - 63
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 53 115 9 17.0% 3944 74.42 00:38:40 1.92 8 15.1%
MS 77 171 17 22.1% 5909 76.74 00:47:01 1.63 20 26.0%
WD 56 123 11 19.6% 4186 74.75 00:43:55 1.7 11 19.6%
WS 83 178 12 14.5% 5891 70.98 00:34:58 2.03 5 6.0%
Total 269 587 49 18.2% 19930 74.09 00:41:00 1.81 44 16.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 44 6 88.0%
Japan 34 11 75.6%
Korea 28 13 68.3%
Thailand 28 13 68.3%
Indonesia 30 15 66.7%
Chinese Taipei 20 13 60.6%
Denmark 24 17 58.5%
India 19 18 51.3%
Spain 5 10 33.3%
Egypt 5 10 33.3%
Germany 9 21 30.0%
Malaysia 8 20 28.6%
Netherlands 4 11 26.7%
Canada 6 19 24.0%
France 7 25 21.9%
Scotland 3 12 20.0%
French Polynesia (Tahiti) 1 16 5.9%
0 10 0.0%
Algeria 0 15 0.0%

Year Category Winner Runner-up Final Score
2022 Thomas Cup India Indonesia 3-0
2022 Uber Cup Korea China 3-2
2021 Thomas Cup Indonesia China 3-0
2021 Uber Cup China Japan 3-1
2018 Thomas Cup China Japan 3-1
2018 Uber Cup Japan Thailand 3-0
2016 Thomas Cup Denmark Indonesia 3-2
2016 Uber Cup China Korea 3-1
2014 Thomas Cup - MEN' Japan Malaysia 3-2
2014 Uber Cup - WOMEN' China Japan 3-1
2002 Uber Cup Korea China 2-2
2002 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1998 Uber Cup China Indonesia 4-1
1998 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1996 Uber Cup Indonesia China 3-2
1996 Thomas Cup Indonesia Denmark 5-0
1992 Thomas Cup Malaysia Indonesia 3-2
1992 Uber Cup China South Korea 4-1
1990 Thomas Cup China Malaysia 3-2
1990 Uber Cup China South Korea 3-2