Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 1990
Tournament Dates: 28/01/1990-28/01/1990
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong LI Yongbo / TIAN Bingyi
MS Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER
WD LAI Caiqin / YAO Fen Kimiko JINNAI / Hisako MORI
WS HUANG Hua ZHOU Lei
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Thomas LUND / Pernille DUPONT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (283*) Jonas HERRGARDH / Jorgen TUVESSON 15-0 / 15-2 TSE Bun / Andrei W WILTSHIRE - 0
Round 1 - Hiroshi NISHIYAMA / Tatsuya YANAGIYA 15-8 / 9-15 / 15-0 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (128*) 0
Round 1 (8*) Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-4 Atsuhito KITANI / Akihiko YAMAMOTO - 0
Round 1 - Tsutomu OKUNO / Yasuaki TSUJITA 15-7 / 15-7 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (228*) 0
Round 2 (20*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-1 / 15-2 Jonas HERRGARDH / Jorgen TUVESSON (283*) 0
Round 2 (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-0 / 15-9 LIN Chian-Chow / LIU En-Horng - 0
Round 2 - Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-5 / 15-1 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON (76*) 0
Round 2 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-2 / 15-6 Yasuo KANNO / Eiji TAKAHASHI - 0
Round 2 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-3 Yoshihito HADA / Tatsuhiko MOURI - 0
Round 2 (68*) Hiroki ETO / Masami OSANAI 18-17 / 15-12 Chris JOGIS / Benny LEE (27*) 0
Round 2 (13*) Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY 15-11 / 15-7 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (45*) 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-7 / 15-0 Hiroshi NISHIYAMA / Tatsuya YANAGIYA - 0
Round 2 (12*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-7 / 15-9 Abdul Rahman SIDEK / Beng Kiang SOO (8*) 0
Round 2 (10*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-7 / 15-5 Katsushi KOGA / Hidenori SUGAI - 0
Round 2 (87*) Andreij ANTROPOV / Vitali SHMAKOV 15-3 / 15-1 Stuart METCALFE / Mark NICHOLS (130*) 0
Round 2 (14*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-0 / 15-2 CHOW Kin Man / SHUM Man Kin (179*) 0
Round 2 (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 15-10 / 15-5 Kazuhiko HAMAKITA / Eishi KIBUNE - 0
Round 2 (295*) KIM Hak Kyun / SUNG Han Kuk 11-15 / 15-3 / 17-16 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN (11*) 0
Round 2 (73*) Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT 11-15 / 15-5 / 15-10 Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN (284*) 0
Round 2 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-3 / 15-0 Tsutomu OKUNO / Yasuaki TSUJITA - 0
Round 3 (20*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-7 / 15-10 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF (17*) 0
Round 3 - Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-9 / 9-15 / 15-11 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (5*) 0
Round 3 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-15 / 15-7 Hiroki ETO / Masami OSANAI (68*) 0
Round 3 (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-8 / 15-11 Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY (13*) 0
Round 3 (12*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-10 / 13-18 / 15-1 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (10*) 0
Round 3 (14*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-11 / 15-5 Andreij ANTROPOV / Vitali SHMAKOV (87*) 0
Round 3 (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 15-11 / 15-6 KIM Hak Kyun / SUNG Han Kuk (295*) 0
Round 3 (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-0 / 15-2 Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT (73*) 0
Quarter-final (20*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-0 / 15-8 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA - 0
Quarter-final (6*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 0-15 / 15-4 / 15-1 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Quarter-final (14*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 7-15 / 15-8 / 15-3 CHEN Hongyong / CHEN Kang (12*) 0
Quarter-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-1 / 15-3 Max GANDRUP / Thomas LUND (3*) 0
Semi-final (20*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 10-17 / 15-0 / 15-11 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (6*) 0
Semi-final (2*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 18-15 / 15-3 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (14*) 0
Final (20*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 3-15 / 17-16 / 18-13 LI Yongbo / TIAN Bingyi (2*) 0
MS (qual)
Round 1 - Hitosi OHOHORI 15-7 / 15-3 CHOW Wang-Chuin (146*) 0
Round 1 (221*) Mark NICHOLS 15-9 / 15-6 Duminda JAYAKODY (153*) 0
Round 1 (61*) Mikael ROSEN 18-13 / 15-11 Fumihiko MACHIDA (367*) 0
Round 1 (86*) Eishi KIBUNE 15-10 / 15-9 CHOW Kin Man (152*) 0
Round 1 (64*) Mustaffa ALI 15-6 / 18-15 Seiichi WATANABE (262*) 0
Round 1 (105*) Pramote TEERAWIWATANA 4-15 / 15-12 / 15-10 Tariq FAROOQ (78*) 0
Round 1 (113*) Alex MEIJER 15-7 / 15-11 NG Liang Hua (490*) 0
Round 1 (486*) Tatsuya YANAGIYA 15-5 / 15-3 Andrei W WILTSHIRE - 0
Round 1 (92*) Benny LEE 15-2 / 15-9 Takahiro SUKA - 0
Round 1 - Masahiro ITO 15-12 / 15-0 SHUM Man Kin (123*) 0
Round 2 - Hitosi OHOHORI 15-11 / 17-15 Kazuhiko HAMAKITA - 0
Round 2 (179*) Koji MIYA 15-12 / 15-6 Mark NICHOLS (221*) 0
Round 2 (61*) Mikael ROSEN 15-9 / 15-11 Eishi KIBUNE (86*) 0
Round 2 (64*) Mustaffa ALI 15-7 / 15-13 Pramote TEERAWIWATANA (105*) 0
Round 2 (113*) Alex MEIJER 15-3 / 15-11 Tatsuya YANAGIYA (486*) 0
Round 2 - Masahiro ITO 15-7 / 6-15 / 15-11 Benny LEE (92*) 0
MS
Round 1 (145*) LIU En-Horng 15-18 / 15-8 / 15-5 Yasumasa TSUJITA (213*) 0
Round 1 (36*) Peter AXELSSON 15-4 / 15-3 Hitosi OHOHORI - 0
Round 1 (26*) Andreij ANTROPOV 15-0 / 15-9 CHAN Wing Kit - 0
Round 1 (54*) Par-Gunnar JONSSON 15-13 / 15-7 Masami OSANAI (136*) 0
Round 1 (21*) Yoke Meng KWAN 15-8 / 15-10 LEE Mou-Chou (135*) 0
Round 1 (59*) Chris JOGIS 12-15 / 15-6 / 15-12 Mikael ROSEN (61*) 0
Round 1 (37*) Jorgen TUVESSON 18-15 / 15-11 Vacharapan KHAMTHONG (57*) 0
Round 1 (34*) Jens OLSSON 15-18 / 15-5 / 15-11 Ewe Chye ONG (68*) 0
Round 1 (49*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-11 Mustaffa ALI (64*) 0
Round 1 (14*) Anders W NIELSEN 15-5 / 15-5 Alex MEIJER (113*) 0
Round 1 (67*) Vitali SHMAKOV 14-17 / 15-7 / 15-9 TSE Bun (52*) 0
Round 1 (32*) Karun KASAYAPANANT 16-17 / 15-6 / 15-3 Stuart METCALFE (168*) 0
Round 1 (55*) Jonas HERRGARDH 15-9 / 15-4 Masahiro ITO - 0
Round 1 (48*) Tat Meng WONG 15-7 / 15-10 Hideaki MOTOYAMA (178*) 0
Round 1 (179*) Koji MIYA W.O. Pontus JANTTI (18*) 0
Round 1 (81*) Hiroki ETO W.O. Abdul Hamid KHAN (133*) 0
Round 2 (1*) XIONG Guobao 15-4 / 15-2 LIU En-Horng (145*) 0
Round 2 (13*) Jens Peter NIERHOFF 11-15 / 15-13 / 15-3 Peter AXELSSON (36*) 0
Round 2 (33*) KIM Hak Kyun 5-15 / 15-6 / 15-12 Andreij ANTROPOV (26*) 0
Round 2 (9*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-8 Par-Gunnar JONSSON (54*) 0
Round 2 (3*) Poul-Erik HOYER 13-15 / 15-10 / 15-3 Yoke Meng KWAN (21*) 0
Round 2 (141*) Shuji MATSUNO 15-3 / 9-15 / 15-9 Koji MIYA (179*) 0
Round 2 (39*) Pierre PELUPESSY 8-15 / 15-12 / 15-7 Chris JOGIS (59*) 0
Round 2 (4*) YANG Yang 15-6 / 7-15 / 15-4 Jorgen TUVESSON (37*) 0
Round 2 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-7 Jens OLSSON (34*) 0
Round 2 (8*) Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-12 Thomas STUER-LAURIDSEN (49*) 0
Round 2 (14*) Anders W NIELSEN 15-6 / 18-16 Hiroshi NISHIYAMA (158*) 0
Round 2 (11*) Jianhua ZHAO 15-10 / 15-11 Vitali SHMAKOV (67*) 0
Round 2 (12*) WU Wenkai 15-13 / 15-9 Karun KASAYAPANANT (32*) 0
Round 2 (268*) Shinji MATSUURA 9-15 / 15-12 / 18-17 Jonas HERRGARDH (55*) 0
Round 2 (2*) Morten FROST HANSEN 15-7 / 15-1 Tat Meng WONG (48*) 0
Round 2 (81*) Hiroki ETO W.O. Niroshan WIJEKOON (161*) 0
Round 3 (1*) XIONG Guobao 15-12 / 15-4 Jens Peter NIERHOFF (13*) 0
Round 3 (9*) Joko SUPRIANTO 15-12 / 15-0 KIM Hak Kyun (33*) 0
Round 3 (3*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-9 Shuji MATSUNO (141*) 0
Round 3 (4*) YANG Yang 15-10 / 15-5 Pierre PELUPESSY (39*) 0
Round 3 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 5-15 / 15-10 Sompol KUKASEMKIJ (8*) 0
Round 3 (11*) Jianhua ZHAO 15-6 / 8-15 / 15-13 Anders W NIELSEN (14*) 0
Round 3 (12*) WU Wenkai 15-7 / 15-9 Shinji MATSUURA (268*) 0
Round 3 (2*) Morten FROST HANSEN 15-1 / 15-2 Hiroki ETO (81*) 0
Quarter-final (1*) XIONG Guobao 15-5 / 15-10 Joko SUPRIANTO (9*) 0
Quarter-final (3*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-17 / 15-2 YANG Yang (4*) 0
Quarter-final (11*) Jianhua ZHAO 15-6 / 15-12 Allan BUDI KUSUMA (5*) 0
Quarter-final (2*) Morten FROST HANSEN 15-4 / 15-12 WU Wenkai (12*) 0
Semi-final (3*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-12 XIONG Guobao (1*) 0
Semi-final (2*) Morten FROST HANSEN 15-10 / 15-6 Jianhua ZHAO (11*) 0
Final (2*) Morten FROST HANSEN 15-9 / 15-4 Poul-Erik HOYER (3*) 0
WD
Round 1 - CHUN Sung Suk / SHON Hye Joo 15-11 / 17-14 Miwa KAI / Keiko NAKAHARA (120*) 0
Round 1 - KANG Chia Yi / SUN Tsai-Ching 15-12 / 15-13 Harumi KOHHARA / Takako SHINKI (55*) 0
Round 1 (17*) Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP 18-13 / 15-11 Hiromi TAKAGI / Fujimi TAMURA - 0
Round 1 - Akiko MICHIUE / Maki NAGAI 15-8 / 15-6 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling - 0
Round 1 - Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE 15-6 / 15-11 Irina SEROVA / Svetlana ZILBERMAN (79*) 0
Round 1 (89*) Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO 15-9 / 18-14 Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (29*) 0
Round 1 (7*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-11 Miwako NISHIDA / Kimiko WATANABE - 0
Round 1 (10*) LAI Caiqin / YAO Fen 11-15 / 15-4 / 15-3 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (96*) 0
Round 1 - Kazue HOSHI / Mika UEMURA 15-12 / 15-9 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (26*) 0
Round 1 (14*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN W.O. GUAN Weizhen / PAN Li - 0
Round 2 (4*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 18-17 / 11-15 / 15-10 CHUN Sung Suk / SHON Hye Joo - 0
Round 2 (14*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-6 / 15-11 KANG Chia Yi / SUN Tsai-Ching - 0
Round 2 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-12 / 15-4 Monique HOOGLAND / Astrid VAN DER KNAAP (17*) 0
Round 2 (5*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-7 / 15-4 Akiko MICHIUE / Maki NAGAI - 0
Round 2 (6*) Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-7 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE - 0
Round 2 - CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung 15-5 / 15-7 Yooko KOIZUMI / Michiyo TASHIRO (89*) 0
Round 2 (10*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-7 / 15-7 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (7*) 0
Round 2 (13*) Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE 15-12 / 15-5 Kazue HOSHI / Mika UEMURA - 0
Quarter-final (4*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 14-18 / 17-15 / 15-3 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (14*) 0
Quarter-final (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-10 / 15-2 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (5*) 0
Quarter-final - CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung 15-8 / 15-0 Dorte KJAER / Nettie NIELSEN (6*) 0
Quarter-final (10*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-6 / 15-11 Verawaty FAJRIN / Yanti KUSMIATIE (13*) 0
Semi-final (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-6 / 15-9 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (4*) 0
Semi-final (10*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-9 / 15-10 CHUNG Myeong Hee / SHIM Eun Jung - 0
Final (10*) LAI Caiqin / YAO Fen 7-15 / 15-9 / 15-10 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (8*) 0
WS
Round 1 (197*) CHEN Hsiao-Li 6-11 / 11-2 / 11-3 Kumiko KITAMOTO (165*) 0
Round 1 - CHUN Sung Suk 11-5 / 11-5 Michiyo KITAURA (298*) 0
Round 1 (218*) Kazue KANAI 11-2 / 11-7 Somharuthai JAROENSIRI (34*) 0
Round 1 (33*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-8 / 6-11 / 11-5 Akiko MICHIUE (86*) 0
Round 1 (195*) Haruko YACHI 7-11 / 11-7 / 11-8 Irina SEROVA (56*) 0
Round 1 (136*) Tomomi MATSUO 11-3 / 11-4 Ladawan MULASARTSATHORN (70*) 0
Round 1 (22*) Monique HOOGLAND 11-8 / 11-0 Kyoko SASAGE - 0
Round 1 - Svetlana ZILBERMAN W.O. Yuko KOIKE - 0
Round 2 (6*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-4 CHEN Hsiao-Li (197*) 0
Round 2 (11*) Astrid VAN DER KNAAP 7-11 / 11-6 / 11-0 Hisako MIZUI (296*) 0
Round 2 (208*) Michiko SASAKI 11-8 / 11-2 Qianmin ZHOU (107*) 0
Round 2 (8*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 12-9 / 6-11 / 11-8 CHUN Sung Suk - 0
Round 2 (9*) ZHOU Lei 11-3 / 12-10 Kazue KANAI (218*) 0
Round 2 (31*) Helle H ANDERSEN 11-5 / 12-10 SHIM Eun Jung (178*) 0
Round 2 (48*) Harumi KOHHARA 11-2 / 11-2 SHYU Yu-Ling - 0
Round 2 (33*) Erica VAN DEN HEUVEL 12-11 / 2-11 / 12-10 Christine GANDRUP (10*) 0
Round 2 (2*) HUANG Hua 11-5 / 11-8 Haruko YACHI (195*) 0
Round 2 (76*) SHON Hye Joo 11-4 / 11-4 Yooko KOIZUMI (166*) 0
Round 2 (26*) Kimiko JINNAI 11-2 / 11-4 SUN Tsai-Ching (66*) 0
Round 2 (4*) Eline COENE 11-8 / 11-6 Svetlana ZILBERMAN - 0
Round 2 (54*) Mei Hwa KHO 11-5 / 11-0 Tomomi MATSUO (136*) 0
Round 2 (13*) Charlotte HATTENS 11-2 / 11-0 Pornsawan PLUNGWECH (36*) 0
Round 2 (1*) TANG Jiuhong 9-11 / 11-5 / 12-10 Monique HOOGLAND (22*) 0
Round 2 (32*) Catrine BENGTSSON W.O. Aiko MIYAMURA (101*) 0
Round 3 (6*) Susi SUSANTI 11-12 / 11-7 / 11-2 Astrid VAN DER KNAAP (11*) 0
Round 3 (8*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-2 / 11-5 Michiko SASAKI (208*) 0
Round 3 (9*) ZHOU Lei 11-1 / 11-10 Helle H ANDERSEN (31*) 0
Round 3 (33*) Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-9 Harumi KOHHARA (48*) 0
Round 3 (2*) HUANG Hua 11-5 / 11-8 SHON Hye Joo (76*) 0
Round 3 (4*) Eline COENE 4-11 / 11-8 / 11-3 Kimiko JINNAI (26*) 0
Round 3 (32*) Catrine BENGTSSON 11-8 / 5-11 / 11-7 Mei Hwa KHO (54*) 0
Round 3 (1*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-4 Charlotte HATTENS (13*) 0
Quarter-final (6*) Susi SUSANTI 6-11 / 12-11 / 11-0 Pernille NEDERGAARD JESSEN (8*) 0
Quarter-final (9*) ZHOU Lei 11-5 / 11-3 Erica VAN DEN HEUVEL (33*) 0
Quarter-final (2*) HUANG Hua 11-1 / 11-4 Eline COENE (4*) 0
Quarter-final (1*) TANG Jiuhong 11-5 / 11-5 Catrine BENGTSSON (32*) 0
Semi-final (9*) ZHOU Lei 12-9 / 11-2 Susi SUSANTI (6*) 0
Semi-final (2*) HUANG Hua 11-12 / 12-11 / 11-4 TANG Jiuhong (1*) 0
Final (2*) HUANG Hua 11-6 / 11-0 ZHOU Lei (9*) 0
XD
Round 1 (129*) Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND 15-10 / 15-12 Vacharapan KHAMTHONG / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV / Irina SEROVA 15-11 / 15-2 LIN Chian-Chow / KANG Chia Yi (19*) 0
Round 1 - Koji MIYA / Tomomi MATSUO 15-11 / 15-3 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (69*) 0
Round 1 - Susumu HASEGAWA / Yohko KAMIHAMA 15-6 / 15-5 Karun KASAYAPANANT / Pornsawan PLUNGWECH (295*) 0
Round 2 (8*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-5 Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND (129*) 0
Round 2 (124*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-9 / 15-13 Tokiko HIROTA / Naotsugu TANIDA - 0
Round 2 (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-5 / 15-7 Vitali SHMAKOV / Irina SEROVA - 0
Round 2 (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 17-15 / 15-5 Koji MIYA / Tomomi MATSUO - 0
Round 2 (125*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-12 / 10-15 / 15-4 Andreij ANTROPOV / Svetlana ZILBERMAN - 0
Round 2 (9*) Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-1 / 15-8 Kaoru IMAMURA / Yuji MURAYAMA - 0
Round 2 (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-2 / 15-0 Susumu HASEGAWA / Yohko KAMIHAMA - 0
Round 2 (13*) Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON W.O. Michiyo TASHIRO / Akio TOMITA - 0
Quarter-final (8*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-9 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (124*) 0
Quarter-final (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-9 Jens OLSSON / Catrine BENGTSSON (13*) 0
Quarter-final (5*) Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON 17-15 / 15-5 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (125*) 0
Quarter-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-9 / 15-8 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL (9*) 0
Semi-final (8*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-3 / 15-9 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN (2*) 0
Semi-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 10-15 / 15-3 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON (5*) 0
Final (8*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-10 / 15-12 Thomas LUND / Pernille DUPONT (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 35 79 9 25.7% 1695 48.43 00:00:00 0 0 0.0%
MS 44 103 15 34.1% 2404 54.64 00:00:00 0 0 0.0%
WD 24 52 4 16.7% 1249 52.04 00:00:00 0 0 0.0%
WS 37 86 12 32.4% 1430 38.65 00:00:00 0 0 0.0%
XD 18 38 2 11.1% 862 47.89 00:00:00 0 0 0.0%
Total 158 358 42 26.6% 7640 48.35 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 25 7 78.1%
U.S.A. 7 3 70.0%
Korea 16 7 69.6%
England 2 1 66.7%
Slovakia 2 1 66.7%
Indonesia 15 8 65.2%
Denmark 29 17 63.0%
Singapore 3 2 60.0%
Netherlands 15 11 57.7%
Sweden 14 14 50.0%
Malaysia 5 5 50.0%
Belarus 2 2 50.0%
Russia 2 3 40.0%
Japan 30 51 37.0%
Australia 1 3 25.0%
Chinese Taipei 3 11 21.4%
Thailand 3 13 18.8%
Jamaica 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 2 0.0%
Austria 0 3 0.0%
Hong Kong 0 8 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10