European Championships  

Tournament Name: 2017 European Championships
Tournament Dates: 25/04/2017-30/04/2017
Location: Denmark, Kolding
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING
MS Rajiv OUSEPH Anders ANTONSEN
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS Carolina MARIN Kirsty GILMOUR
XD Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-7 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 44 31
Round 1 81 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-9 / 21-11 Pierrick DESCHENAUX / Oliver SCHALLER 168 26
Round 1 29 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 15-21 / 21-15 / 21-19 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 55 58
Round 1 67 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 22-20 / 21-16 Henri AARNIO / Iikka HEINO 89 35
Round 1 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-8 / 21-6 Lukas OSELE / Kevin STROBL 100 20
Round 1 203 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-14 / 21-19 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 48 32
Round 1 21 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-13 / 21-7 Kristjan KALJURAND / Raul KÄSNER 124 25
Round 1 79 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-17 / 21-8 Dominik STIPSITS / Roman ZIRNWALD 65 26
Round 1 62 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 21-6 / 21-9 Matteo BELLUCCI / Fabio CAPONIO 144 22
Round 1 39 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 21-19 / 21-8 Fredrik KRISTENSEN / Jesper KRISTENSEN 109 28
Round 1 51 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 21-12 / 21-14 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 163 24
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-7 / 21-18 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 52 36
Round 1 64 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-13 / 21-14 Ben LANE / Sean VENDY 72 31
Round 1 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-16 / 21-15 Daniel NIKOLOV / Ivan RUSEV 106 38
Round 1 74 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-14 / 21-19 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 91 29
Round 1 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-12 / 21-14 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 61 34
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-16 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 81 41
Round 2 29 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 10-21 / 21-15 / 21-15 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 67 54
Round 2 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15-21 / 21-14 / 21-18 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 203 49
Round 2 21 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-17 / 21-15 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 79 36
Round 2 39 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 22-20 / 21-17 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 62 36
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 16-21 / 21-12 / 21-12 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 51 55
Round 2 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 20-22 / 21-17 Jelle MAAS / Robin TABELING 64 65
Round 2 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 74 37
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 29 34
Quarter-final 21 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-15 / 19-21 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 12 64
Quarter-final 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-17 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 39 40
Quarter-final 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 19-21 / 21-15 / 23-21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 79
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-10 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21 38
Semi-final 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 24-22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 54
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 22-20 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 51
MS
Round 1 57 Lucas CORVEE 21-6 / 21-11 Bernardo ATILANO 188 26
Round 1 98 Milan LUDIK 21-9 / 21-14 Gergely KRAUSZ 131 33
Round 1 52 Henri HURSKAINEN 21-5 / 21-9 Orkhan GALANDAROV 321 23
Round 1 70 Mark CALJOUW 16-21 / 21-11 / 21-13 Kieran MERRILEES 60 54
Round 1 73 Toby PENTY 26-24 / 21-14 Kai SCHAEFER 83 41
Round 1 90 Maxime MOREELS 21-9 / 21-7 Robert MANN 275 24
Round 1 111 Scott EVANS 13-21 / 21-17 / 21-17 Zvonimir DURKINJAK 86 45
Round 1 103 Eetu HEINO 21-14 / 21-9 Collins Valentine FILIMON 358 24
Round 1 106 Luka WRABER 21-14 / 21-16 Ilias XANTHOU 362 28
Round 1 74 Sergey SIRANT 21-9 / 21-14 Emre LALE 341 28
Round 1 42 Emil HOLST 21-10 / 21-15 Felix BURESTEDT 128 39
Round 1 69 Kalle KOLJONEN 11-21 / 22-20 / 21-15 Nick FRANSMAN 89 49
Round 1 142 Marius MYHRE 1-2 Ret. Michal ROGALSKI 192 3
Round 1 216 Toma Junior POPOV 21-15 / 18-21 / 21-15 Artem POCHTAROV 75 62
Round 1 50 Misha ZILBERMAN 21-9 / 21-8 Alen ROJ 160 26
Round 1 66 Lucas CLAERBOUT 21-8 / 21-16 Matthew CARDER 120 29
Round 2 2 Viktor AXELSEN 22-20 / 21-10 Lucas CORVEE 57 36
Round 2 64 Vladimir MALKOV 21-19 / 21-10 Milan LUDIK 98 39
Round 2 34 Pablo ABIAN 21-12 / 18-21 / 17-12 Ret. Henri HURSKAINEN 52 57
Round 2 70 Mark CALJOUW 21-5 / 21-10 Elias NICOLAOU 344 19
Round 2 16 Marc ZWIEBLER 21-10 / 21-15 Toby PENTY 73 35
Round 2 920 Kestutis NAVICKAS 14-21 / 21-17 / 21-10 Maxime MOREELS 90 52
Round 2 25 Anders ANTONSEN 21-11 / 21-13 Scott EVANS 111 30
Round 2 103 Eetu HEINO 21-14 / 21-14 Mathias BONNY 183 30
Round 2 58 Raul MUST 21-16 / 21-18 Luka WRABER 106 38
Round 2 30 Brice LEVERDEZ 21-18 / 16-21 / 21-18 Sergey SIRANT 74 64
Round 2 42 Emil HOLST 21-14 / 21-15 Ivan RUSEV 152 38
Round 2 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 21-12 Kalle KOLJONEN 69 33
Round 2 142 Marius MYHRE 23-21 / 25-23 Rosario MADDALONI 91 42
Round 2 41 Fabian ROTH 21-12 / 21-17 Toma Junior POPOV 216 32
Round 2 50 Misha ZILBERMAN 21-11 / 21-11 Matej HLINICAN 187 24
Round 2 21 Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-9 Lucas CLAERBOUT 66 30
Round 3 2 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-9 Vladimir MALKOV 64 27
Round 3 70 Mark CALJOUW 21-19 / 19-21 / 21-18 Pablo ABIAN 34 79
Round 3 16 Marc ZWIEBLER 21-16 / 21-14 Kestutis NAVICKAS 920 35
Round 3 25 Anders ANTONSEN 19-21 / 21-14 / 21-17 Eetu HEINO 103 66
Round 3 30 Brice LEVERDEZ 18-21 / 21-16 / 21-8 Raul MUST 58 55
Round 3 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20-22 / 21-13 / 21-17 Emil HOLST 42 69
Round 3 41 Fabian ROTH 21-16 / 21-11 Marius MYHRE 142 32
Round 3 21 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-13 Misha ZILBERMAN 50 35
Quarter-final 2 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-14 Mark CALJOUW 70 37
Quarter-final 25 Anders ANTONSEN 21-19 / 21-18 Marc ZWIEBLER 16 41
Quarter-final 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-19 Brice LEVERDEZ 30 44
Quarter-final 21 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-13 Fabian ROTH 41 36
Semi-final 25 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-16 Viktor AXELSEN 2 41
Semi-final 21 Rajiv OUSEPH 18-21 / 23-21 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 69
Final 21 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-19 Anders ANTONSEN 25 48
WD
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-8 Julie MACPHERSON / Eleanor O'DONNELL 68 22
Round 1 350 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 21-7 / 21-8 Solvår flåten JØRGENSEN / Natalie SYVERTSEN 156 21
Round 1 31 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 19-21 / 21-7 / 21-10 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 80 51
Round 1 64 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 21-11 / 21-18 Laia OSET / Lorena USLE 254 30
Round 1 26 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-16 / 21-19 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 41 42
Round 1 88 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ / Katerina TOMALOVA 19-21 / 21-11 / 21-9 Liana LENCEVICA / Jekaterina ROMANOVA 364 35
Round 1 37 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 19-21 / 21-13 / 21-16 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 66 60
Round 1 53 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 21-17 / 21-18 Anastasiya CHERNIAVSKAYA / Alesia ZAITSAVA 115 29
Round 1 82 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 21-15 / 21-13 Sara BOYLE / Rachael DARRAGH 121 26
Round 1 40 Lauren SMITH / Sarah WALKER 22-24 / 21-19 / 21-18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 35 61
Round 1 39 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 17-21 / 21-14 / 23-21 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 34 57
Round 1 18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 21-8 Sonia GONCALVES / Helena PESTANA 612 23
Round 1 89 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 21-16 / 12-21 / 22-20 Agnes KOROSI / Orsolya VARGA 208 51
Round 1 28 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 25-23 / 21-19 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 117 44
Round 1 36 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-14 / 21-10 Vytaute FOMKINAITE / Gerda VOITECHOVSKAJA 112 22
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-19 Kristin KUUBA / Helina RÜÜTEL 62 28
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-17 Neslihan YIGIT / Ozge BAYRAK 350 34
Round 2 31 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-16 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 64 31
Round 2 26 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 21-9 / 21-9 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ / Katerina TOMALOVA 88 31
Round 2 37 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-10 / 21-11 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 53 31
Round 2 40 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-19 / 21-18 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 82 33
Round 2 18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-11 / 18-21 / 21-8 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 39 56
Round 2 28 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 21-4 / 21-7 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 89 23
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 23-21 / 20-22 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 36 65
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-9 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 31 40
Quarter-final 26 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 19-21 / 21-16 / 21-14 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 37 80
Quarter-final 40 Lauren SMITH / Sarah WALKER 22-20 / 24-22 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18 46
Quarter-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 19-21 / 21-10 / 21-14 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 28 53
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-13 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 26 43
Semi-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-15 Lauren SMITH / Sarah WALKER 40 38
Final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-11 / 15-21 / 21-11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 74
WS
Round 1 142 Ozge BAYRAK 21-11 / 21-6 Lisa IVERSEN 184 25
Round 1 95 Chloe BIRCH 21-3 / 21-9 Ioanna KARAPETRIDOU 586 16
Round 1 123 Agnes KOROSI 21-19 / 21-13 Akvile STAPUSAITYTE 234 28
Round 1 100 Yvonne LI 25-23 / 21-12 Airi MIKKELA 51 33
Round 1 161 Rachael DARRAGH 23-21 / 22-20 Flore VANDENHOUCKE 140 39
Round 1 48 Fabienne DEPREZ 24-22 / 21-11 Elisabeth BALDAUF 107 32
Round 1 112 Alesia ZAITSAVA 21-9 / 21-18 Martina REPISKA 124 31
Round 1 67 Delphine LANSAC 22-20 / 21-14 Laura SAROSI 170 43
Round 1 116 Getter SAAR 21-13 / 19-21 / 24-22 Katarina GALENIC 444 52
Round 1 63 Nanna VAINIO 21-11 / 21-11 Lilit POGHOSYAN 408 21
Round 1 320 Sonia GONCALVES 21-8 / 21-14 Vilde ESPESETH 281 24
Round 2 2 Carolina MARIN 21-9 / 21-10 Jordan HART 144 25
Round 2 142 Ozge BAYRAK 21-15 / 21-11 Maria ULITINA 60 28
Round 2 41 Natalia Koch ROHDE 21-11 / 21-11 Ieva POPE 326 28
Round 2 95 Chloe BIRCH 12-21 / 8-3 Ret. Mia BLICHFELDT 43 21
Round 2 21 Linda ZETCHIRI 21-12 / 21-15 Katerina TOMALOVA 126 29
Round 2 47 Evgeniya KOSETSKAYA 21-10 / 21-7 Agnes KOROSI 123 19
Round 2 36 Mette POULSEN 21-12 / 15-21 / 25-23 Yvonne LI 100 57
Round 2 80 Luise HEIM 21-12 / 21-11 Rachael DARRAGH 161 35
Round 2 48 Fabienne DEPREZ 21-13 / 21-14 Natalia PERMINOVA 49 34
Round 2 44 Kirsty GILMOUR 21-15 / 21-14 Alesia ZAITSAVA 112 34
Round 2 67 Delphine LANSAC 21-12 / 13-21 / 21-13 Lianne TAN 111 49
Round 2 25 Line Højmark KJAERSFELDT 21-10 / 13-21 / 22-20 Neslihan YIGIT 148 52
Round 2 92 Gayle MAHULETTE 22-20 / 21-17 Getter SAAR 116 36
Round 2 37 Sabrina JAQUET 21-15 / 21-11 Nanna VAINIO 63 33
Round 2 75 Fontaine Mica WRIGHT 21-13 / 21-11 Sonia GONCALVES 320 25
Round 2 20 Beatriz CORRALES 21-13 / 14-21 / 21-19 Mariya MITSOVA 81 56
Round 3 2 Carolina MARIN 21-9 / 24-22 Ozge BAYRAK 142 43
Round 3 41 Natalia Koch ROHDE 21-12 / 21-11 Chloe BIRCH 95 36
Round 3 47 Evgeniya KOSETSKAYA 21-15 / 15-21 / 21-18 Linda ZETCHIRI 21 51
Round 3 36 Mette POULSEN 21-15 / 15-21 / 21-15 Luise HEIM 80 62
Round 3 44 Kirsty GILMOUR 21-11 / 19-21 / 21-18 Fabienne DEPREZ 48 58
Round 3 25 Line Højmark KJAERSFELDT 18-21 / 21-18 / 21-19 Delphine LANSAC 67 68
Round 3 37 Sabrina JAQUET 21-9 / 21-13 Gayle MAHULETTE 92 30
Round 3 75 Fontaine Mica WRIGHT 21-13 / 21-19 Beatriz CORRALES 20 33
Quarter-final 2 Carolina MARIN 21-11 / 21-14 Natalia Koch ROHDE 41 35
Quarter-final 36 Mette POULSEN 21-13 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA 47 38
Quarter-final 44 Kirsty GILMOUR 21-9 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 25 37
Quarter-final 37 Sabrina JAQUET 21-13 / 20-22 / 21-17 Fontaine Mica WRIGHT 75 62
Semi-final 2 Carolina MARIN 21-17 / 21-12 Mette POULSEN 36 44
Semi-final 44 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-10 Sabrina JAQUET 37 40
Final 2 Carolina MARIN 21-14 / 21-12 Kirsty GILMOUR 44 43
XD
Round 1 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-17 Ben LANE / Jessica PUGH 41 35
Round 1 25 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-14 / 21-14 Elias BRACKE / Lise JAQUES 232 26
Round 1 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-7 / 21-16 Fredrik KRISTENSEN / Solvår flåten JØRGENSEN 183 22
Round 1 21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-10 / 21-13 Alberto ZAPICO / Lorena USLE 234 21
Round 1 63 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 21-19 / 21-12 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 54 26
Round 1 33 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-17 / 23-21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 48 38
Round 1 50 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-11 / 21-14 Povilas BARTUSIS / Vytaute FOMKINAITE 321 24
Round 1 40 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-12 / 21-14 Lilian MIHAYLOV / Petya NEDELCHEVA 373 28
Round 1 159 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-5 / 21-6 Kyriacos PISSIS / Ioanna KARAPETRIDOU 409 16
Round 1 53 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 21-15 / 21-13 Gennadiy NATAROV / Natalya VOYTSEKH 299 23
Round 1 19 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-6 / 21-17 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 84 30
Round 1 46 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 21-13 / 21-17 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 58 32
Round 1 32 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-19 / 12-21 / 21-12 Jordan CORVEE / Anne TRAN 67 46
Round 1 70 Ruben JILLE / Iris TABELING 21-13 / 21-19 Raul KÄSNER / Helina RÜÜTEL 507 23
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-5 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 56 24
Round 1 149 Martin CAMPBELL / Julie MACPHERSON W.O. Uladzimir VARANTSOU / Krestina SILICH 165 0
Round 2 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-13 Martin CAMPBELL / Julie MACPHERSON 149 38
Round 2 25 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 19-21 / 21-12 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 31 48
Round 2 21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 16-21 / 21-13 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 63 39
Round 2 33 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 19-21 / 21-16 / 21-15 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 50 61
Round 2 40 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-13 / 21-13 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 159 31
Round 2 19 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-6 / 21-11 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 53 27
Round 2 32 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-17 / 21-15 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 46 30
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 21-13 Ruben JILLE / Iris TABELING 70 27
Quarter-final 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 25 32
Quarter-final 33 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 22-20 / 17-21 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21 62
Quarter-final 40 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-19 / 8-21 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 19 64
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-12 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 32 32
Semi-final 5 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-10 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 37
Semi-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-13 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 40 38
Final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 18-21 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 5 78
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2456 79.23 00:39:37 2 3 9.7%
MS 45 101 11 24.4% 3569 79.31 00:39:43 2 6 13.3%
WD 31 73 11 35.5% 2610 84.19 00:41:17 2.04 5 16.1%
WS 41 92 10 24.4% 3261 79.54 00:38:09 2.09 3 7.3%
XD 30 67 7 23.3% 2343 78.1 00:35:16 2.21 4 13.3%
Total 178 402 46 25.8% 14239 79.99 00:38:52 2.06 21 11.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 50 16 75.8%
England 21 10 67.7%
Israel 2 1 66.7%
Spain 7 4 63.6%
Russia 13 11 54.2%
Netherlands 10 9 52.6%
Germany 14 13 51.8%
France 13 13 50.0%
Bulgaria 7 7 50.0%
Ireland 5 5 50.0%
Poland 4 4 50.0%
Finland 6 7 46.2%
Switzerland 3 4 42.9%
Turkey 3 4 42.9%
Scotland 4 6 40.0%
Belgium 3 5 37.5%
Sweden 3 5 37.5%
Czech Republic 2 4 33.3%
Belarus 1 2 33.3%
Estonia 2 5 28.6%
Norway 2 5 28.6%
Portugal 1 3 25.0%
Austria 1 3 25.0%
Croatia 1 3 25.0%
Hungary 1 4 20.0%
1

Category: