US Open  

Tournament Name: 2018 YONEX US Open
Tournament Dates: 12/06/2018-17/06/2018
Location: U.S.A., Fullerton
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD OU Xuanyi / REN Xiangyu Min Hyuk KANG / KIM Won Ho
MS LEE Dong Keun Mark CALJOUW
WD TANG Jinhua / YU Xiaohan KIM Hye Jeong / KIM So Yeong
WS LI Xuerui Beiwen ZHANG
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying Marvin SEIDEL / Linda EFLER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Zvonimir DURKINJAK / Sittichai VIBOONSIN 21-12 / 21-12 Mark Shelley ALCALA / Phillips JAP 322 22
Round 1 230 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 21-15 / 21-15 Yan Tuck CHAN / Meng-Yung ONG 382 22
Round 1 - Rahmat ADIANTO / Rangga Yave RIANTO 21-10 / 21-8 Clay Tobaw GILMOUR / Grimaldy Navirio GUNAWAN 452 19
Round 1 - Halim Haryanto HO / Sattawat PONGNAIRAT 21-12 / 21-19 Ricky LIUZHOU / Sheng LYU - 31
MD
Round 1 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-12 Halim Haryanto HO / Sattawat PONGNAIRAT - 33
Round 1 - Vinson CHIU / Bo ZHAO 21-19 / 21-18 Phillip CHEW / Ryan CHEW 53 23
Round 1 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-15 / 6-3 Ret. Minh BAO / Bao Duc DUONG 86 17
Round 1 90 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-14 / 21-17 Zvonimir DURKINJAK / Sittichai VIBOONSIN - 28
Round 1 40 Ben LANE / Sean VENDY 23-21 / 21-14 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 25 36
Round 1 39 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-14 / 21-13 Musashi COHN / Dean SCHOPPE 200 21
Round 1 28 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-13 / 23-21 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 80 37
Round 1 - Abhishek AHLAWAT / Ankit CHHIKARA 19-21 / 21-15 / 21-16 Calvin LIN / Ferdinand Sinarta SURBAKTI - 38
Round 1 64 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-12 / 22-20 Kwong Beng CHAN / Daniel GOUW - 29
Round 1 34 Jelle MAAS / Robin TABELING 21-19 / 21-23 / 21-15 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 37 59
Round 1 154 DI Zijian / WANG Chang 21-15 / 21-12 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 124 28
Round 1 145 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-17 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 27 32
Round 1 - Hwi Tae KIM / PARK Kyung Hoon 21-19 / 21-18 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 58 38
Round 1 44 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-19 / 21-16 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 42 29
Round 1 217 JUNG Jae Wook / KIM Jae Hwan 14-21 / 21-16 / 21-17 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 230 44
Round 1 - Rahmat ADIANTO / Rangga Yave RIANTO W.O. ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21 0
Round 2 24 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-11 / 21-8 Vinson CHIU / Bo ZHAO - 25
Round 2 90 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 18-21 / 21-16 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG - 51
Round 2 39 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-11 / 21-15 Ben LANE / Sean VENDY 40 32
Round 2 28 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-10 / 21-14 Abhishek AHLAWAT / Ankit CHHIKARA - 25
Round 2 64 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 19-21 / 22-20 / 21-14 Jelle MAAS / Robin TABELING 34 56
Round 2 145 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-14 / 21-17 DI Zijian / WANG Chang 154 28
Round 2 - Hwi Tae KIM / PARK Kyung Hoon 21-18 / 12-21 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 44 56
Round 2 217 JUNG Jae Wook / KIM Jae Hwan 21-10 / 21-18 Rahmat ADIANTO / Rangga Yave RIANTO - 29
Quarter-final 90 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 20-22 / 21-18 / 21-14 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 24 76
Quarter-final 39 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-16 / 21-16 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 28 37
Quarter-final 145 OU Xuanyi / REN Xiangyu 16-21 / 21-15 / 21-19 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 64 58
Quarter-final 217 JUNG Jae Wook / KIM Jae Hwan 21-19 / 21-19 Hwi Tae KIM / PARK Kyung Hoon - 38
Semi-final 90 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-17 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 39 32
Semi-final 145 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-16 / 21-18 JUNG Jae Wook / KIM Jae Hwan 217 36
Final 145 OU Xuanyi / REN Xiangyu 16-21 / 21-16 / 21-17 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 90 59
MS (qual)
Round 1 269 B. R. Sankeerth 14-21 / 21-11 / 21-17 Antonio LI 288 47
Round 1 286 Howard SHU 21-16 / 21-8 Nicholas BONKOWSKY 275 22
Round 1 327 Mark Shelley ALCALA 21-11 / 21-16 Timothy CHIU 163 32
Round 1 282 Xiaodong SHENG 13-21 / 21-13 / 21-18 Max WEISSKIRCHEN 273 45
Round 1 178 HA Young Woong 21-15 / 21-13 KAN Chao Yu 225 38
Round 1 95 LU Guangzu 21-5 / 21-3 Grimaldy Navirio GUNAWAN 347 15
Round 1 313 Phillips JAP 21-15 / 21-18 Hin Shun WONG 237 32
Round 1 371 Yun Gyu LEE 21-17 / 21-16 Timothy LAM 316 27
Round 2 286 Howard SHU 21-17 / 9-21 / 23-21 B. R. Sankeerth 269 59
Round 2 282 Xiaodong SHENG 21-4 / 21-19 Mark Shelley ALCALA 327 28
Round 2 95 LU Guangzu 21-17 / 21-15 HA Young Woong 178 39
Round 2 371 Yun Gyu LEE 19-21 / 21-17 / 21-10 Phillips JAP 313 42
MS
Round 1 38 LEE Dong Keun 21-13 / 19-12 Ret. LIN Dan 10 38
Round 1 53 Misha ZILBERMAN 13-21 / 21-13 / 21-15 Kim BRUUN 90 63
Round 1 32 Kantaphon WANGCHAROEN 21-15 / 21-16 Thomas ROUXEL 62 36
Round 1 60 ZHAO Junpeng 21-18 / 21-10 Alexander ROOVERS 88 34
Round 1 26 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 21-17 Jacob NILSSON 105 41
Round 1 66 Jason Anthony HO-SHUE 21-13 / 21-19 Cao Cuong PHAM 86 34
Round 1 28 Suppanyu AVIHINGSANON 21-16 / 15-21 / 21-11 HUANG Yuxiang 35 62
Round 1 95 LU Guangzu 12-21 / 21-18 / 21-11 Tien Minh NGUYEN 63 59
Round 1 134 Ajay JAYARAM 26-24 / 17-21 / 21-13 Yun Gyu LEE 371 55
Round 1 31 Ygor COELHO 21-15 / 21-16 Howard SHU 286 32
Round 1 70 HEO Kwang Hee 19-21 / 21-19 / 21-18 Toby PENTY 55 61
Round 1 24 Brice LEVERDEZ 21-16 / 21-16 Jan O JORGENSEN 52 32
Round 1 77 Kalle KOLJONEN 21-14 / 21-12 Rosario MADDALONI 85 35
Round 1 30 Mark CALJOUW 21-19 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 84 39
Round 1 282 Xiaodong SHENG 18-21 / 21-19 / 21-14 Kai SCHAEFER 102 61
Round 1 104 Zvonimir DURKINJAK 21-17 / 16-10 Ret. Fabian ROTH 232 29
Round 2 38 LEE Dong Keun 21-16 / 21-17 Misha ZILBERMAN 53 50
Round 2 32 Kantaphon WANGCHAROEN 21-11 / 21-15 ZHAO Junpeng 60 34
Round 2 26 Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-14 Jason Anthony HO-SHUE 66 35
Round 2 95 LU Guangzu 18-21 / 22-20 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 28 74
Round 2 134 Ajay JAYARAM 19-21 / 21-12 / 21-16 Ygor COELHO 31 50
Round 2 70 HEO Kwang Hee 23-21 / 21-12 Brice LEVERDEZ 24 47
Round 2 30 Mark CALJOUW 20-22 / 21-15 / 21-14 Kalle KOLJONEN 77 64
Round 2 282 Xiaodong SHENG 21-19 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK 104 34
Quarter-final 38 LEE Dong Keun 21-18 / 21-18 Kantaphon WANGCHAROEN 32 58
Quarter-final 26 Khosit PHETPRADAB 21-16 / 12-21 / 21-16 LU Guangzu 95 63
Quarter-final 134 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-12 HEO Kwang Hee 70 30
Quarter-final 30 Mark CALJOUW 21-6 / 21-10 Xiaodong SHENG 282 23
Semi-final 38 LEE Dong Keun 21-19 / 15-21 / 21-18 Khosit PHETPRADAB 26 89
Semi-final 30 Mark CALJOUW 21-13 / 23-21 Ajay JAYARAM 134 36
Final 38 LEE Dong Keun 14-21 / 21-17 / 21-16 Mark CALJOUW 30 75
WD
Round 1 - Chloe BIRCH / Jenny MOORE 21-5 / 21-9 Megumi TARUNO / Angela ZHANG - 22
Round 1 110 CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-13 / 21-17 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 53 33
Round 1 140 Linda EFLER / Eva JANSSENS 21-9 / 21-12 Ariel LEE / Sydney LEE 66 21
Round 1 - KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-12 / 21-12 Jessica PUGH / Lauren SMITH - 36
Round 1 43 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 21-19 / 21-15 Annie XU / Kerry XU 142 33
Round 1 170 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-12 / 22-20 Surya Della AUGUSTIA / Jenna GOZALI - 31
Round 1 249 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 21-17 / 21-17 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 59 34
Round 1 153 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-9 / 21-12 Emily KAN / Isabel ZHONG 318 21
Round 1 109 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 30-29 / 21-18 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 85 56
Round 1 - Breanna CHI / Mirabelle HUANG 21-11 / 21-12 Silvia GARINO / Lisa IVERSEN 70 27
Round 1 71 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-17 / 16-21 / 21-8 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 40 55
Round 1 269 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA W.O. Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 46 0
Round 2 14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-13 / 21-15 Chloe BIRCH / Jenny MOORE - 42
Round 2 110 CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-17 / 21-10 Linda EFLER / Eva JANSSENS 140 31
Round 2 - KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-12 / 21-14 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 38 38
Round 2 170 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-19 / 21-19 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 43 38
Round 2 269 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-18 / 15-21 / 21-17 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 249 57
Round 2 153 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-17 / 21-11 Emilie LEFEL / Anne TRAN 22 31
Round 2 109 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 21-12 / 21-10 Breanna CHI / Mirabelle HUANG - 32
Round 2 71 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-13 / 21-10 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21 31
Quarter-final 14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 17-21 / 21-16 / 21-17 CAO Tongwei / ZHENG Yu 110 74
Quarter-final - KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-18 / 21-11 DONG Wenjing / FENG Xueying 170 38
Quarter-final 153 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-8 / 21-12 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 269 30
Quarter-final 71 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-6 / 21-14 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 109 29
Semi-final - KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-16 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 14 42
Semi-final 71 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-17 / 22-20 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 153 54
Final 71 TANG Jinhua / YU Xiaohan 18-21 / 21-13 / 21-15 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong - 66
WS (qual)
Round 1 154 Isabel ZHONG 21-1 / 21-2 Jacqueline Wendy MYERS 362 15
Round 1 141 LI Xuerui 21-7 / 21-14 Natalie CHI 1157 22
Round 1 147 Crystal PAN 21-18 / 21-13 Johanna MAGNUSSON 262 32
Round 1 727 Lauren LAM 21-17 / 19-19 Ret. Debora Rumate VEHRENICA 343 33
WS
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-13 / 21-14 Yvonne LI 73 29
Round 1 69 ZHANG Yiman 21-16 / 21-13 Mette POULSEN 51 30
Round 1 25 Pornpawee CHOCHUWONG 21-10 / 21-5 Disha GUPTA 120 24
Round 1 58 Chloe BIRCH 21-15 / 21-14 Isabel ZHONG 154 27
Round 1 16 Aya OHORI 21-10 / 21-17 Fabienne DEPREZ 87 32
Round 1 68 JEON JUI 21-16 / 21-16 Jamie HSU 74 36
Round 1 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 19-21 / 21-17 / 21-14 Luise HEIM 56 58
Round 1 77 HAN Yue 21-14 / 21-13 KIM Ga Eun 79 32
Round 1 61 CAI Yanyan 22-20 / 21-15 Thi Trang (B) VU 53 34
Round 1 32 GAO Fangjie 21-8 / 21-11 Beatriz CORRALES 28 30
Round 1 42 Rachel HONDERICH 21-9 / 21-17 Anura PRABHUDESAI 104 32
Round 1 14 Michelle LI 21-14 / 21-16 Crystal PAN 147 33
Round 1 102 LEE Se Yeon 21-8 / 17-21 / 21-12 Lauren LAM 727 39
Round 1 24 KIM Hyo Min 21-19 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN 54 40
Round 1 141 LI Xuerui 21-15 / 21-15 Brittney TAM 49 28
Round 1 13 Sayaka SATO 21-15 / 21-17 Jennie GAI 144 28
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-14 / 21-17 ZHANG Yiman 69 31
Round 2 25 Pornpawee CHOCHUWONG 21-9 / 21-15 Chloe BIRCH 58 30
Round 2 16 Aya OHORI 21-16 / 20-22 / 21-12 JEON JUI 68 67
Round 2 29 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-16 / 21-16 HAN Yue 77 39
Round 2 32 GAO Fangjie 21-17 / 21-14 CAI Yanyan 61 39
Round 2 14 Michelle LI 21-12 / 21-13 Rachel HONDERICH 42 31
Round 2 24 KIM Hyo Min 21-15 / 21-13 LEE Se Yeon 102 34
Round 2 141 LI Xuerui 22-20 / 21-9 Sayaka SATO 13 33
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 21-18 / 22-24 / 21-19 Pornpawee CHOCHUWONG 25 64
Quarter-final 16 Aya OHORI 21-7 / 21-10 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 29 32
Quarter-final 14 Michelle LI 21-8 / 21-19 GAO Fangjie 32 45
Quarter-final 141 LI Xuerui 21-12 / 21-14 KIM Hyo Min 24 42
Semi-final 12 Beiwen ZHANG 20-22 / 23-21 / 21-13 Aya OHORI 16 69
Semi-final 141 LI Xuerui 21-17 / 21-17 Michelle LI 14 44
Final 141 LI Xuerui 24-26 / 21-15 / 21-11 Beiwen ZHANG 12 60
XD (qual)
Round 1 285 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-16 / 16-21 / 21-15 Mathias BAY-SMIDT / Rikke SØBY 505 54
Round 1 192 OU Xuanyi / CAO Tongwei 21-12 / 21-17 Vinson CHIU / Annie XU 408 21
Round 1 344 KIM Jae Hwan / KIM So Yeong 21-10 / 21-10 Ricky LIUZHOU / Angela ZHANG 275 24
Round 1 - Sittichai VIBOONSIN / Jing Yu HONG 21-12 / 21-11 Phillips JAP / Jamie HSU 213 23
XD
Round 1 15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-18 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 126 33
Round 1 134 Phillip CHEW / Ariel LEE 21-18 / 21-17 Niccolo TAGLE / Brittney TAM 505 21
Round 1 24 Ben LANE / Jessica PUGH 21-16 / 21-18 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 189 36
Round 1 192 OU Xuanyi / CAO Tongwei 21-17 / 21-15 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 108 25
Round 1 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-14 / 21-11 Ryan CHEW / Sydney LEE 151 21
Round 1 62 Peter KAESBAUER / Olga KONON 21-19 / 21-7 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 39 31
Round 1 33 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-9 / 21-15 Sittichai VIBOONSIN / Jing Yu HONG - 24
Round 1 190 Jones Ralfy JANSEN / Carla NELTE 22-24 / 21-16 / 21-15 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 285 63
Round 1 344 KIM Jae Hwan / KIM So Yeong 16-21 / 21-18 / 21-11 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 102 50
Round 1 31 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17-21 / 21-19 / 23-21 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 87 74
Round 1 - Kwong Beng CHAN / Jenna GOZALI 21-11 / 18-21 / 21-9 Jordan CORVEE / Anne TRAN 98 44
Round 1 48 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-19 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 16 32
Round 1 139 Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 21-17 / 21-23 / 21-17 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 125 50
Round 1 - LU Kai / CHEN Lu 21-10 / 21-14 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI - 29
Round 1 - Hock Lai LEE / Paula Lynn OBANANA 21-12 / 21-7 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 90 25
Round 1 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-8 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 77 27
Round 2 15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-7 / 21-12 Phillip CHEW / Ariel LEE 134 23
Round 2 24 Ben LANE / Jessica PUGH 21-23 / 21-16 / 21-17 OU Xuanyi / CAO Tongwei 192 62
Round 2 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-18 / 21-18 Peter KAESBAUER / Olga KONON 62 38
Round 2 190 Jones Ralfy JANSEN / Carla NELTE 14-21 / 21-16 / 21-12 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 33 47
Round 2 31 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 21-15 KIM Jae Hwan / KIM So Yeong 344 33
Round 2 48 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-17 / 21-19 Kwong Beng CHAN / Jenna GOZALI - 40
Round 2 - LU Kai / CHEN Lu 21-11 / 21-12 Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 139 26
Round 2 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-12 / 21-13 Hock Lai LEE / Paula Lynn OBANANA - 27
Quarter-final 24 Ben LANE / Jessica PUGH 23-21 / 21-15 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 15 45
Quarter-final 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 16-21 / 25-23 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Carla NELTE 190 56
Quarter-final 31 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-14 / 16-21 / 21-14 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 48 56
Quarter-final 19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu - 30
Semi-final 21 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-17 / 21-8 Ben LANE / Jessica PUGH 24 31
Semi-final 31 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-16 / 21-14 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 19 34
Final 31 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-15 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21 38

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 67 9 31.0% 2483 85.62 00:38:23 2.23 1 3.5%
MS 29 70 12 41.4% 2577 88.86 00:48:29 1.83 9 31.0%
WD 26 56 4 15.4% 1978 76.08 00:38:32 1.97 2 7.7%
WS 31 68 6 19.4% 2438 78.65 00:38:27 2.05 4 12.9%
XD 31 71 9 29.0% 2571 82.94 00:37:46 2.2 3 9.7%
Total 146 332 40 27.4% 12047 82.51 00:40:18 2.05 19 13.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 8 1 88.9%
China 36 14 72.0%
Korea 29 14 67.4%
Japan 6 3 66.7%
India 3 2 60.0%
Canada 13 11 54.2%
England 12 11 52.2%
Thailand 15 15 50.0%
Croatia 2 2 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Brazil 1 1 50.0%
Netherlands 6 7 46.2%
Germany 14 17 45.2%
U.S.A. 20 40 33.3%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Israel 1 2 33.3%
Denmark 3 7 30.0%
Indonesia 1 3 25.0%
France 1 4 20.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Spain 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Italy 0 2 0.0%
Sweden 0 5 0.0%
Vietnam 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8